Lyceum St. Petrus Canisius prijkt fier in het zilver HOFSTEDE GEMEENTEPOLITIE ARRESTEERDE EEN ZWITSERSE MISDADIGER Voor zwaardere figuren Schouwburgprobleem in hei brandpunt der belangstelling Wij zijn op weg ons belachelijk te maken AGENDA Opinieschuivers veroordeelden het burgerschoolsysteem Nederl. I bes WAAR EEN WIL 15 IS EEN WEG Twêekamp hengel- wedstrijd Amsterdammer trok zich niets van de justitie aan Een maand gevangenisstraf Een ontspanningsavond voor de militairen Na wonderbaarlijke vlucht weer opnieuw gegrepen Pakhuis in Keizerstraat diende als slaapplaats Een mijlpaal langs een nieuwe weg Mr Wytema: „hetschone en verhevene Poedel mag nietalleenuit Veel nood w Nieuwe Platteland hoorden fruitl Ove rzie rurm DINSDAG 28 OCTOBER 1952 B" sommige gelegenheden is het nuttig, dat men zich tevoren goed realiseert, nat vele mensen gevoelige tenen hebben en dat anderen zich bijzonder wel voelen in een ivoren toren. Het schouwburgproblcem in onze stad is cr niet van vandaag of gisteren en degene, die over deze kwestie wil schrijven, is zich ervan bewust, dat hij hisr en daar wel een gevoelige teen zal raken! Dat wij niettemin niet schromen nogmaals deze zaak te behandelen, is een gevolg van het feit, dat het stukje, dat wij publiceerden naar aanleiding van het afgelasten van een toneel voorstelling in het Gulden Vlies onder de titel „Om te huilen" klaarblijkelijk de rtfos heeft getroffen. Wij ontvingen niet alleen een ingezonden stuk, dat wij hieronder in extenso Zullen laten volgen, maar bovendien per telefoon en per soonlijk tal van opmerkingen en aanvullingen. PEN ding is ons uit deze reacties ge- bleken: niemand heeft onze aan dacht gevraagd, omdat hij volkomen afwijzend staat tegen culturele zaken. Deze indruk heeft ons de moed gege ven vandaag een stapje verder te gaan. Want, waar zoveel toneel- en muziek liefhebbers bijeen zijn, kan het funda ment worden gelegd voor een instituut, dat waardig is de grote toneelgezel schappen en orkesten te ontvangen. Het Gulden Vlies is dat dus niet, zal men concluderen. Er is niemand, die durft volhouden, dat deze zaal bijzon der geschikt is. Ook niet de directeur van het Gulden Vlies; de heer Mooy, die als geen ander de gebreken van zijn instelling kent. Men mene vooral niet, dat de huidige situatie het volkomen ontbreken van een representatieve schouwburg annex ontvangstzalen een gevolg is van de omstandigheid, dat de heer Mooy zich bij deze stand van zaken wél voelt. Integendeel. Het zijn helaas alleen de insiders, die we ten hoeveel zorgen en moeiten het hem kost een reputatie op te houden, terwijl de technische middelen hem ontbreken. Ter illustratie geven wij een voor beeld: het vorig jaar werden twee voorstellingen van Othello gegeven voor uitverkochte zalen. De uitgaven beliepen f 2800.de inkomsten f 2400.zodat de exploitant van het Gulden Vlies f 400.„uit eigen zak" moest bijpassen. Dit is een volkomen ongezonde toestand. De echte toneel- en muziekliefhebbers dienen wel te be denken, dat zij hun voorstellingen krij gen uit hoofde van een exploitatie, die met alle mogelijke kunst- en vliegwerk sluitend is te houden. Daaronder vallen ook de particuliere avondjes, de vrou wenclubjes en flmpjes van de KLM ol de Ned. Reis Vereniging, zoals de schrijver van het ingezonden stuk te recht opmerkt. Er zijn herhaaldelijk pogingen ge daan om het toneel uit te breiden. Om moderne technische installaties in te richten. Maar de liefde kan nu eenmaal piet van één kant, komen. Het is van twee mogelijkheden één: ofwql het Gulden Vlies wordt verbouwd tot een moderne sclioUwhurg en. daarvoor moet de gerpednte Alkmaar daadwerkelijke belangstelling tónen door beschikbaar- stellen van zijn architect en het maken van een begroting in de eerste plaats5 ofwel er moet een nieuwe schouwburg worden gebouwd op een representatie ve plaats, die in onze stad zónder twij fel tevinden is. Daarvoor is geld nodig. Véél geld. Schouwburgbouw kost (laten we zeg gen) anderhalf millioen gulden. De nieuwe verlichtings-installatie in de Stadsschouwburg in Amsterdam alleen kostte f 170.000! Maar er is wel wat geld, al' is liet niet veel. De commissie voor de noodschouwburg bracht f 30.000 bijeen en er is ook nog f 60.000, als overschot van de exploitatie van de noodkeuken, welk bedrag „voor cultu rele doeleinden" zou worden bestemd. Wij zijn er ten volle van overtuigd, dat de bouw van een schouwburg van gemeente en burgers offers vraagt. Maar er zijn naar onze vaste overtui ging mensen te vinden, die deze ge dachte willen uitwerken. Thans ge béurt er niets. Ja toch, er gebeurt wèl iets: de to neel- en muziekliefhebbers trekken naar Amsterdam, waar zij keuze ge noeg hebben uit aantrekkelijke pro gramma's. En zij zijn bereid f 10.voor vervoer uit te geven nog voordat zij daar op hun plaats zijn aangekomen! Dat zegt ons genoeg. Zondag was de hengelclub Luctor et Emergo op bezoek bij haar zusterver eniging De Vier Noorder Koggen te Medemblik voor een tweekamp hengel- wedstrijd. Elke vereniging had een groep van 15 deelnemers opgesteld doch twee leden van de Medemblikkers lie ten vérstek gaan. Luctor et Emergo kwam met 19 leden, waarvan 4 reser ves. Besloten werd allen te laten mee vissen en dan het gemiddelde te laten beslissen voor de le en 2e prijs. Het weer was bij uitstek goed, maar de vangst matig. Mooie exemplaren werden gevangen. In totaal werden 32 maatbaarzen ingeleverd. De Vier Noorder Ko'ggen hadden het tot 16 stuks gebracht met in totaal 366,8 cm, met een gemiddelde van 28,21 cm. Zij werd voor 1 jaar houder van de fraaie wisselprijs plus le club- prijs, zilveren medaille. Luctor et Emer go bracht het 'totaal op 16 stuks met 356.6 cm met een gemiddelde van 18,76 cm. Zij won de 2e prijs, een zil veren herinneringsmedaille. De persoonlijke prijzen werden be haald door de heren J. Schoonhoven le prijs 4 st. totaal 91,9 cm; 2e R. de Boer, C. Zwaan, H. v. d. Kort, P. Mooi, B. v. d. Linde, J. Marik, S. de Jong, D. Stieman en Fr. Er'ich (3 st.) Na afloop van de prijsuitreiking sprak de voorzitter van de Vier Noorder Kog gen, de hoop uit dat deze sportieve dag nog vele malen herhaald zal worden. De heer Mooi sprak voor Luctor et Emergo en dankte voor de sportieve ontvangst. RECTIFICATIE. In het begin van de rede van het Tweede Kamerlid de heer J. H. Scheps wordt gesproken over het onderwerp: „Vrede door internationaal verkeer". Men leze hiervoor: „Vrede door inter nationaal verweer". Wil Alkmaar inderdaad het culturele centrum van de kop van Noord-Hol land blijven dan zullen wij niet bij lief desverklaringen moeten blijven. En in dien de wil er inderdaad is, dan is er altijd een weg! Terwijl de Overheid zal moeten inzien, dat de kost ook op dit terrein voor de baat uitgaat. Wat de klachten over de abonne mentsvoorstellingen in het Gulden Vlies betreft nog een enkele opmer king: Er is gezocht naar een bevredi gende oplossing voor alle betrokkenen. .Wie een beter»systeem van plaatsver deling heeft, vindt een open oor. Bo vendien bestaat de kans, dat voor het volgend seizoen de abonnementsvoor stellingen vervallen en dat de van el ders bekende couponboekjes worden ingevoerd met recht van voorbespre king. Wij geloven beslist, dat ons stukje de geesten wakker heeft geschud. Er zal iets gedaan moeten worden, dat allen bevredigt. Opdat Alkmaar binnen niet al te lange tijd een centrum rijk is, dat trekpleister van de provincie zal zijn. Wij vertrouwen erop, dat de gemeente lijke overheid deze zaak opnieuw zal bespreken, opdat zij niet het risico lope, dat de schouwburgkwestie haar testimonium paupertatis worde. Daar voor immers zijn aller bedoelingen véél te goed. De heer H. Koppelaar, Kortenaer- kade 6 in Alkmaar, schreef ons de vol gende ontboezeming. Het drama van het aflasten der voor stelling in het Gulden Vlies van Waar om jok je, Chrie? is niet aangenaam, maar vindt u dat onbegrijpelijk? Het komt meerdere malen voor, dat de zaal niet voldoende bezet is om de kosten van het electrische licht goed te ma ken. Dat het publiek de „top"-pro- gramma's wel bezoekt, lijkt maar zo, want dat is niet het publiek dat ge wend is regelmatig naar een schouw burg te gaan. De reden, waar ik niet voor in het Gulden Vlies kom voor een goede voorstelling, is, dat het Gulden Vlies geen Schouwburg is, maar een verbeterd zaaltje. De grote artisten, die hier moeten optreden zonder behulp van een flink orkest, hetgeen geldt, zo wel voor b.v. Toon Hermans als voor operette-uitvoeringen, kunnen zich hier niet geven, zoals in een betere gelegen heid. Te weinig ruimte „achter"; de acoustiek in de zaal is niet bepaald je ,;dat'\ Door radio en betere vervoers mogelijkheden zijn we allemaal wat Wijzer geworden. Amsterdam is niet ver meer. En de weinige kosten kun nen mensen met kleine beurzen (wat Amsterdam méér zou kosten) op het entree-geld bezuinigen. Wanneer we een dure plaats in het Gulden Vlies zouden nemen gaan we een rangetje minder. Het publiek, zoals u schrijft, dat 2 dingen goed voor ogen moet houden, zou als eerste zeker blij zijn met een schouwburgdirecteur, maar dan moet hij directeur zijn van een werkelijke ..schouwburg' Ik gelool en hoop van harte, dat een schouwburg het in Als maar wel zou doen; deze behoeft niet zo groot te zijn als Carré, maar wel de zelfde sfeer en stemming. Het ligt dus niet aan het publick (ik ga mezelf maar na en zou werkelijk net zo gaarne hier in Alkmaar blijven om een goed stuk te genieten, dat dan gelijk is aan datgene wat in Amsterdam gegeven wordt). Dat één en ander de lust zal ontne men om zich verder in te spannen ter verbetering van ons cultureel centrum verwacht ik niet, itegendeel. Men moet inzien dat Alkmaar nu ook ver wende stadsmensen heeft, die méér verlangen dan een halve uitvoering. Ik wil gaarne medewerken aan de oprichting van een goede schouwburg. Waar kan ik me melden?? Het Gulden Vlies sluiten we dan van de week nog voor die grote voorstellingen en houden daar alleen vrouwenclubjes en voor het geven van een filmpje van de KLM of Ned. Reisvereniging. Natuurlijk heb ik geen gelijk, maar wie bewijst mij, dat het Gulden Vlies wel geschikt is voor een grote uitvoe ring naar de eisen van deze tijd met volle bezetting van de gezelschappen en vol orkest? Als er geen werkelijke schouwburg kermt in Alkmaar met een up to date verzorgde inrichting, dan is het pu bliek. dat nu nog wel nzar het Gul den Vlies gaat, over vijf jaar ook naar elders verdwenen. Een nieuw te bouwen schouwburg kost zo het een en ander en dat geld is er niet, zegt U? Ja, dat is weer een ander geval, maar daar vraagt het pu bliek dart „uit wil" niet naar. Vijftig minuten verderop is een grote keus uit allerlei programma's, voor weinig centjes meer. (Dit klopt niet, omdat de reis veel centjes kost! Red.) Niet om te huilen, maar om te lachen. Inderdaad, Alkmaar is op weg zich lichtelijk belachelijk te maken, indien er niets gedaan wordt. Wie is er, die de eerste steen voor een nieuwe schouwburg neerzet' H. M. K. JEUGD EN MUZIEK Maandagavond hield de Alkmaarse afdeling van Jeugd en Muziek haar eerste contactavond in een klasselokaal van de R.H.B.S. De avond werd ver zorgd door de heer Süsskind, die een liederenavond hield. Hij begon met zes liederen van Beethoven en enkele van Schubert. Na de pauze werd de voor dracht voortgezet met liederen van Aubert en Honegger. De afdeling kan op een geslaagde avond terugzien. De slachtveemarkt van Maandag Bij voldoende animo voor de koeien de aanvoer viel niet tegen is de handel matig verlopen. De kwaliteit was over het geheel genomen goed. De maximum gegeven notering voor de prima kwaliteit is de hoogste prijs geweest. De vraag naar schapenvlees neemt sterk toe. Aangezien het aanbod van schapen op de markt maar.-gering - is, warden de dieren vlot en tegen hoge prijzen ver handeld. l( v Voor wat de vleesvarkens betreft be stond er een goed evenwicht tussen vraag en aanbod. Vandaar dan ook, dat de han del rustig is verlopen met prijzen die niet veel afweken van die der vorige markt. Met het incourante goed er waren nog al tamelijk veel lichte varkens ging het maar stug en bij afloop van de markt zelfs slecht. Ook de zeugen konden moei lijk geplaatst worden, zodat de noterin gen terug liepen. DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Luchtdui- eeis boven de Pacific (14. jr.); Cine ma Amcricain, 8 uur: Okinawa (13 jr.); Victoria Theater, 8 uur: „Handel" in vrouwen en meisjes (18 jr.); Hex Thea ter, 2.30 en 8 uur: Ik heb mijn nart in Heidelberg verloren (alle lft.) Gulden Vlies, 8 uur; Toneelvereni ging „Vondel" brengt voor de K.A.B. het blijspel „Het Witte Paard". Baangracht 1, 8 uur: Ds Van Oos- sanen spreekt over het onderwerp „Is er een Opstanding en Wederzien na de dood?" - Aula van het Gymnasium, 7.30 uur: Dr A. Melchior houdt lezing met lichtbeelden over „Schoonheid cn bijgeloof in Oost-Afrika". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Theehandel „Tiktak" organiseert de revue „Festi val". Nachtdienst apotheken: Apotheek Wanna Mient, Mient C 13. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 u.: Lucht- duivels boven de Pacific (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Oki nawa (18 jaar); Victoria Theater, 2,30 en 8 uur: „Handel" in vrouwen en meisjes (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur; Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren (alle leeftijden). Waagplein: Najaarsmarkt van paar den. Gulden Vlies: Als Dinsdag. Landbouwhuis, 8 uur: Cursus Volks universiteit. De heer A. v. Nijnanten houdt lezing met lichtbeelden over Zwitserland. Wapen van Heemskerk, 10.15 uur: Dagvergadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen Prov. Noord-Holland. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond van RHBS-vereniging „Vokzos". BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Concert door Maria Stroo, piano en C. Preyt, cello. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 11.45 0.10 Woensdag 12.20 0.52 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 11.50 0.15 5.50 18.15 Woensdag 12.25 0.57 6.25 18.57 hebben wij thans een heel speciaal cofset. Een corset, dat Uw buik steun geeft, terwijl het Uw be wegingen vrij laat. 't Is de Kala- siris. Het corset dat door doctoren als het beste wordt aanbevolen. LANGESIRAAT61 ALKMAAR (Advertentie. Ing. Med.) Reeds meerdere malen werd de Amster dammer Paulus W. geverbaliseerd omdat hij zich als automobilist weinig van de verkeersregels had aangetrokken. Ilij maakte het zelfs zo bont, dat hem on langs voor de duur van één jaar de rij bevoegdheid werd ontzegd. W. lapte echter ook dit rechterlijke von nis aan zijn laars en nam toch plaats achter het stuur van een auto. Op 11 Augustus liep hij tegen de lamp toen hij in Bergen werd aangehouden en zo had hij zich gisteren opnieuw te ver antwoorden; nu tegenover de Alkmaarse politie-rechter, mr. J. N. Alblas. Deze was het met de officier van Justitie, mr. J. C V. Meischke, eens dat het hoog tijd was om W. flink aan te pakken. Daar de man een boete niet kan betalen hij staat nog te boek voor f 300,wilde de politie-rechter ditmaal W, met een gevan genisstraf aan het verstand brengen, dat hij op de verkeerde weg is. Nadat de officier zes weken gevangenis straf had geëist, veroordeelde mr. Alblas de Amsterdammer tot één maand. Moge lijk wordt deze straf nog verlengd, omdat W. onlangs tot drie maanden voorwaarde lijk werd veroordeeld, welke gevangenis straf door dit nieuwe vonnis ten uitvoer kan worden gelegd. Gisteravond was de toneelzaal van „Het Wapen van Heemskerk" uitstekend bezet met militairen en genodigden. Zij allen waren gekomen op de toneelavond die voor hen ter ontspanning georgani seerd was. Het comité met sergeant Van den Berg als leider was zo gelukkig geweest het personeel van het Rijks magazijn voor Geneesmiddelen le Am- serdam bereid te vinden in Alkmaar voor de militairen een z.g. RAO-avond te verzorgen en daar op te voeren een vrolijk spel in drie bedrijven van Wim Dumont getiteld: „Mijn vrouw verlangt salaris" Dit echte blijspel, soms klucht, heeft de aanwezigen uitstekend geamuseerd. De echtgenoten Hans Everhart en Pier re Zondervan worden door hun vrou wen in een wel lastige positie gebracht. Zij willen n.l. dat de mannen zelf hun karweitjes als broek-oppersen enz maar moeten opknappen. Zij willen salaris hebben voor hun werk, zo'n toelage die ze geheel voor zich zelf mogen gebrui ken en die ze besteden kunnen zoals ze zelf willen. En als de mannen weigeren, gaan de vrouwen „in staking" en ko men de heren der schepping in allerlei moeilijkheden. Deze ontstaan n.l. door dat vrouwen zowel als mannen op eigen gelegenheid uitgaan en in diverse pe nibele situaties komen. Nansie, de se cretaresse van Hans en Nap Leegwater zijn oom, geassisteerd door „De Neus" een gewezen matroos van de wilde vaart, maken de verwarringen steeds groter, die echter zoals gebruikelijk is, in het derde bedrijf tot een gelukkige oplossing („verzoening") voeren. De Amsterdammers hebben dit lang niet gemakkelijke blijspel naar hun beste krachten met groot succes opge voerd en de toeschouwers kostelijk ge amuseerd. De twee echtparen, Nap, Mies Kramer en De Neus hadden het grootste aandeel in het verdiende suc ces. En de woorden van dank aan het slot waren dan ook op hun plaats Het was een zeer amusante RAO-avond. JN DE AFGELOPEN NACHT omstreeks één uur, is het de gemeentepolitie gelukt de hand te leggen op een internationaal gezochte misdadiger, die, samen met een jeugdige Alkmaarder, zwervend naar deze streek was gekomen en zijn intrek had genomen in een complex pakhuizen aan de Keizerstraat. Het was de tweede maal dat de Alkmaarse politie deze man in handen kreeg. Ook de vorige week werd hij gevankelijk het politiebureau binnengevoerd, doch het gelukte hem toen spoedig op wonderbaarlijke wijze uit zijn cel te ontsnappen en het bureau via de zijdeur te verlaten. Hij is nu wederom opgesloten en zal niet de kans krijgen dit kunststukje nogmaals uit te voeren. INE Zwitser, de 26-jarige Arnold Etter uit Zürich-Orlikon, maakte de vori ge week Maandag voor de eerste maal kennes met de gemeentepolitie, toen hij werd aangehouden en geen papieren kon tonen. Het bleek, dat hij samen met de Alkmaarder G. G. H. in het Vreemdelingenlegioen had gediend. Beiden waren echter in Marseille, de UET jaar 1927 is voor de R.K. bevolkingsgroep van onze gemeente zeer zegenrijk geweest. Toen immers opende het R.K. lyceum St. Petrus Canisius zijn deuren voor de jeugd kort nadat het Sint Elisabethziekenhuis dit voor de zieken had gedaan. Gisteren is het precies een kwart eeuw geleden geweest, dat het lyceum werd geopend en dit feit vormde een bekroning apart voor het baanbrekende werk dat sedert het eind van de vorige eeuw voor het R.K. Voorbereidend Hoger •en Middelbaar Onderwijs is verricht. De dag van gisteren, die de officiële feestdag was, met de daaraan verbonden recepties en feesttoespraken, leerde dat wel heei duidelijk. Men had voor de herdenkingsbijeenkomst niemand minder dan prof. dr J. Gielen, oud-minister van O. K. en W„ ais spreker uitgenodigd. Deze zette uiteen waarom volgens zijn mening bet rooms-katholiek VHMO onder wijs recht van bestaan heeft. niek werd gelijkgesteld met materia lisme en economie beschouwde men als een soort mammonisme. Zelfs Schaepman heeft in jeugdige veront waardiging eens uitgeroepen, dat de burgerscholen bastions van de boze waren. Men vreesde in die dagen de ontmanteling van de wonderen, die immers niet alleen Gods almacht be vestigden, en als zodanig de RK volks massa schraagden in hun overtuiging, doch die ook .bevrediging gaven aan een gewijde sensatiezucht bij de een voudige katholiek. De „opinieschuivers" van toen heb ben hun fout soms zelf nog ingezien. Schaepman behoorde bij degenen, die rond de eeuwwisseling dc enorme, levengevende stoot gaven, die het rooms-katholieke VHMO, na de gelijk stelling van het L.O., deed ontstaan, en later, bloeien. Men was gaan beseffen, dat ook voor de rooms-katholiek een intellectuele basis onmisbaar is, wil hij zich temidden van de moderne in vloeden kunnen handhaven. Er is, zo stelde prof. Gielen verder nog vast, echter geen reden tot zelfgenoegzaam heid. De RK bevolkingsgroep (38 pet) van Nederland, neemt slechts voor 19 pet deel in het aantal academisch ge- vormden en voor 25 pet in dat der in tellectuelen. Er zullen meer VHMO- scholen moeten komen en de ideale toestand zou het zijn, aldus de spreker, als de bijzondere school regel wordt, en de openbare aanvulling daarop. QP de bijeenkomst, die door de Hoog- eerw. heer Deken J.Th. Jacobs 1113 LJIJ begon met te zeggen, dat het mo- derne leven van de mens een grote weerbaarheid eist tegen vervlakkende of infantiliserende invloeden, welke destructief op de mens werken. „Hoe langer hoe meer grijpt de moderne we reld de mens aan", zo betoogde prof. Gielen, „en sommige geleerden voor spellen zelfs, dat we een tijd van eru diet analfabetisme tegemoet gaan. Anton van Duinkerken, Menno ter Braak en véle anderen wijzen in cul tuuranalyses reeds op de verzwakking van het normbesef en het plichtsbesef bij de moderne mens. Nu moge dit overdreven voorgesteld zijn, een feit •blijft toch, dat „de impasse van de geest" zich af en toe aankondigt. De 20e eeuw, aldus prof. Gielen, is de eeuw waarin allerlei rechten wor den geproclameerd. Over een codex van plichten wordt echter niets ge hoord. Dit alles, de dreigende vervlak king, de „rechtencodex", heeft de op voedende taak van de ouders in ge weldige mate verzwaard. De jeugd moet geestelijk tot de tanden bewa pend de moderne maatschappij betre den. Hier ligt niet alleen het bestaans recht, doch zelfs de bestaansplicht van het VHMO. „Opiniescliuivers" DROF. GIELEN wees op de funeste stroming, die in de 19e eeuw ont stond, toen men zei, dat het burger- schoolsysteem verderfelijk was. Tech- drukte de vatbaarheid van het op groeiende kind voor het schone en ver hevene. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het lyceum niet alleen van de wetenschap, doch ook van het schone in het hogere bezield zal zijn. Er werd verder nog gesproken door de heren Van Dam en Snijders. De heer Van Dam sprak als inspecteur van het VHMO en de heer Snijders na mens de leraren van Alkmaar. 's Morgens was er een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarbij een feestpredikatie werd ge houden door pastoor W. Zijlstra, oud moderator. „5x5= feest" INE revue „5x5 feest" zou men kunnen vergelijken met een zeer prettige excursie op de school. Ze was zo doordrenkt van de sfeer, die op het lyceum heerst, dat de toeschouwer zich na enkele uren van mee-beleven, bijna zélf weer lyceist voelde. Van het begin tot het eind was „5x5 feest" eigen werk. De ene leraar schreef de teksten voor de liedjes, de ander com poneerde de melodieën, de amanuensis zorgde voor een puike verlichting en weer een ander ontwierp de stijlvolle décors. En dan waren er tenslotte de leerlingen, die door hun enthousiast spel de kroon op het werk zetten. Ze brachten dans en zang, met het voor deze gelegenheid zeker onmisbare klassieke tintje. Er waren voorzichtige betastingen van diverse „zere benen", zowel van leerlingen en leraren als van laatste pleisterplaats vóór vertrek naar Indo-China, afgekeurd voor de dienstvdn het legibcn. Na "vele omzwer vingen dooi* België, waren beide man nen tenslotte in Alkmaar terecht ge komen. De politie wilde eenter nog meer over Etter weten en stelde zich daarom in verbinding met de Zwitserse politie. Toen bleek spoedig, dat men een goede vangst had gedaan. Etter had in zijn geboorteland een serie diefstallen ge pleegd en was daarvoor in Zürich op gesloten. Het was hem echter gelukt uit de Zwitserse gevangenis te ont snappen en naar Frankrijk uit te wij ken. De politie te Zürich vroeg de uitlevering van deze man en dit zou geschieden. Acrobatiek 70 GEMAKKELIJK zou het echter niet gaan. Toen men Woensdag avond omstreeks elf uur voor een con trolebezoek naar de cel van Etter ging, bleek de vogel op schier wonderbaar lijke wijze te zijn gevlogen. Het was liem op een handige manier gelukt het etensluikje van zijn cel te forceren en daarna de deur te openen. Hij stond toen in een tweede afgesloten ruimte, maar ook daarvoor vond hij een oplos sing. Hij had zich dor een smalle lucht koker naar boven gewerkt en was zo tussen de plafonds van het politiebu- de rector. Zo'n schoolavond is er na melijk vooral één van: „Zeg 't maar ineens!" En het vreemde 'is, dat de bokkigste leerling, de meest zelfbe wuste leraar ondergrondse opmerkin gen in zijn richting sportief lachend accepteert. Sans rancune, dat is zeker. Naast de vrolijke noot was er ook de ernstige, zoals dat in een goede revue hoort. We denken hier speciaal aan „de periode 19391945" en „Do denherdenking". Er zijn heel wat inspannende uren aan deze opvoering voorafgegaan, doch zeker is wel, dat alle moeiten, angsten en vrezen ruimschoots zijn beloond door de gulle waardering van het pu bliek. Nog viermaal zal „5x5 feest" worden opgevoerd. En dit be tekent zeker: viermaal vijf maal plei- zier om zoveel jeugdig vuur, zoveel originaliteit en zoveel gezonde humor. De feestelijkheden in verband met het zilveren jubileum, zullen nog de gehele week duren. D.P. was geopend, sprak ook mr dr H. J. Wytema een kort woord. Hij bena- Luisterend naar oud-minister Gielen. reau terechtgekomen. Via deze ruimte kwam hij boven de fietsenbewaarplaats, waar zich een luik bevond. Etter waag de de sprong van drie en een halve meter hoogte en wandelde toen de zij deur uit. Door de grote drukte die er op dat moment in het politiebureau heerste, bleef de ontsnapping korte tijd onopgemerkt. Opnieuw gearresteerd MA ZIJN ontvluchting verliet' Etter Alkmaar, doch na enkele dagen keerde hij terug en vestigde zich in gezelschap van de reeds genoemde 18-jarige Alk maarder op de zolder van een complex pakhuizen aan de Keizerstraat, Dit werd echter zijn ongeluk. De recherche van de gemeentepolitie kwam hem óp het spoor en in de afgelopen nacht omstreeks één uur werd het tweetal overvallen. De beide mannen bleken met een dergelijke verrassing rekening te hebben, gehouden, want zij hadden de deuren gebarrieadserd en egn vluchtgat in het dak gemaakt. De'poli tie liét zich'echter niet voor de tweede maal overtroeven en nadat de deur was geforceerd, werd het tweetal ge vankelijk weggevoerd. Het bleek dat zij in de hoek van de tochtige zol der met kussens en dekens een twee persoons bed hadden gemaakt, zodat zij blijkbaar het plan hadden nog enige tijd in Alkmaar te blijven. Etter is wederom in het politiebureau opgesloten. Gedurende zijn afwezigheid zijn de cellen zodanig nagezien dat de geraffineerde uitbreker niet nogmaals kans zal zien de benen te nemen- en ook in de Zwitserse gevangenis zal men voortaan wel goed op hem letten. Ook de jeugdige Alkmaarder zit in de cel. Hij had nog een klein vonnis te goed. De KLM-vlieger Van Ulsen uit Ber gen hoorde veertien dagen geleden, door de Officier van Justitie bij de Alkmaarse Meervoudige Kamer een geldboete van f 4 tegen zich eisen, zulks conform het vonnis van de Kan tonrechter. De heer Van Ulsen had zijn Schrandere poedel „Raf" in strijd met de plaatselijke politieverordening, los op straat laten lopen, onder het motto: „Ik verkies de vrijheid, voor mij, maar ook voor Raf". Het vonnis van de Meervoudige Kamer luidde: bevesti ging. De wereldspaardag in Alkmaar De Nutsspaarbank alhier staat op hieuw^ in het teken van de Wereld spaardag. Het kantoor, feestelijk aange kleed, zal op Vrijdag, maar ook ter spreiding van het bezoek reeds op Donderdag geopend zijn zonder onder breking van negen tot half zes. Aan vijf loketten gelijktijdig wordt het publiek zo snel mogelijk geholpen. Eventueel zullen volgnummers worden afgegeven, Ter gelegenheid van de Wereldspaardag worden op Donderdag de busjes geledigd. Als attentie voor de spaarders reikt de Spaarbank, zo lang de voorraad strekt, een fraaie kaleder voor 1953 uit. Voor de jonge wereldburgers, die op Vrijdag 31 Oc tober in de gemeente Alkmaar en in de aan Alkmaar grenzende'dorpen, zo mede te Castricum, het levenslicht zul len aanschouwen, stelt de Spaarbank een boekje met een eerste inleg van f 5.beschikbaar. Het vorig jaar werden 1122 mensen geholpen, die voor een bedrag van f 39.977.40 aan spaarpenningen achter lieten. Men hoopt deze recordcijfers thans te kunnen evenaren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marion D. A., d. van F- J. Chapel en A. H. D. Boersen. Willem H., z. van J. P. J. Woudman en J. K. Bos. Claudia E, d. van J. C. de Rooij en S. Colijn. Jacobus N. M., z. van A. Win der en T. A. Huitema. Emile B. M*» z. van J. W. Grotenberg en A. Zoon. Overleden Wijtske Piekema, jaar, gehuwd met P. Engelsma. Eliza beth F. van Rosevelt, 65 jaar, gehuwd niet J. Hintzen. Dirk C. Kunst, 80 jaar, ge huwd mé*t A. de Geus. OUDKARSPEL Jaar kerkelijk en i mylpaal; voohal als gesteld dat er in nood is gelenigd. 1 kwamen we, toen een -zeventigtal vr' ren in de met vele sierde kolfbaan va rode", waar de N< clubU.S.O. (Uit bouw) een receptie beid van haar 25-j De presidente vai Rempt, die een uitsprak, richtte zi tot de acht dames keraad en lcerkvoc Herv. kerk te Ou kant ds Pliester en van zusterverenigin Langendijk (Doop; club)-, Zuidscharw woude en Warmen) wenclubs) en de v afd. Langedijk van Arbeid. Zij dankte in het voogdij, die gedurer diaeoniezaaltje gral heeft gesteld voor eenkomsten. De secretaresse, Moeijes, gaf een i overzicht van het rende de afgelopen werd verricht. Vee; lenigd, o.a. door h kleding, levensmidc fen. Daarnaast had de aandacht van de de organisatie van Zondagsschool en h feest. Behoudens ei de oorlogsjaren hee steeds vervuld. D werd het werk we pakt. De vrouwenclub 1927 opgericht me heeft nu 47 leden, i tijdagen werden gei steun aan het tehi de restauratie van De secretaresse boe vier dames-oprichts zijn, een aandenke van een servetlepe Deze dames waren, al 15 jaar presidei Exter, die 20 jaar Een flink aantal van Plattelandsvroi Hees! een lezing ir van de voorlichting; Fruittelersorganisatii woOnd. De tafels w legenheid opgesierd en bloemen, hetgeen aanzien gaf. Door fruittuin tot tafel" d van de organisatie, gen de dames een werk in de fruitte schap vraagt om r dames werden opg steeds goede kwali omdat dit toch het Na de lezihg wei mand verloot; me was de gelukkige w programma, dat vu looft, werd bekend dag 4 November zi nieuw bijeenkomen. Vergadering Naar wij vernen se algemene verge deling van het Wit Niedorp worden g< aanstaasde des av in de zaal van de 1 Tafeltennis Be Quick I heef korte metten ge Koorsselaar en Pii ten Sjerps Mes en klopte Laan en Sje tegen Mes. In een nen Van Eeten e Sjerps en Laan n De eindstand was Het derde elftal i 10-0 roemloos ten tie verloopt voor gunstig. Uit vijf ven punten binnen Het tweede elft van Treffers II, team van die club werd. Het tweede Wedstrijden vier pt PURMEREND 2 aanbod van runde' morgen ongeveer 1' m vette dieren wa zen werden daardo ten gingen kalm v een goed gebruiksi taald. Voor verse li nig belangstelling was er in nuchtere dieren was veel vr ge aanbod was de meen hoog. Vette minder goed van d vee was de stand weinig beter. De v was slecht, als gevt vele guldens inzal schapen gold hetze een zesr goed exer brengoji. wilde het gen. De handel in al zeer stug. De i f2.16. die voor lich f2.Vette zeugen op dan f 1.88 tot f KAASMARKT BODEGRAVEN. 21 partijen, eerste so< soort 2,35—2,38, ext

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2