RDE EEN Nederl. Herv. Vrouwenclub U. S. O. bestond een kwart eeuw Plattelands-lectuurvoorziening in nieuwe banen spanningsavond Je militairen i! mag nietalleenuit wereldspaardag in Alkmaar RCERLSJKE STAND Veel nood werd gelenigd Nieuwe Niedorp Plattelandsvrouwen hoorden iets over fruitteelt Vergadering Witte Kruis Overzicht markt Purmerend Tuinder levenloos op zijn land aangetroffen Huurder vroeg inspectie Burgerlijke si-and Noord-Scharwoude Voor de tiende keer „Victoria en haar Huzaar" Centraal Genootschap vergaderde Koedijk Woningbouw-vereniging „Goed Wonen" Hengelsportvereniging vierde gouden jubileum Warmenhuizen Doktersrekening en een boete bovendien Dorpsfilm draaide Oudorp BESOMMINGEN IJMUIDEN Een rapport, dat naar bundeling van krachten streeft, aanvaard Organisatie gaat van de O.L.B.-gedachte uit Kunst en cultuur MONUMENTALE KUNST LAATSTE NIEUWS Een dode bij steekpartij in woonwagenkamp B1 DINSDAG 28 OCTOBER 1952 was de toneelzaal van in Heemskerk" uitstekend tairen en genodigden. Zij komen op de toneelavond er ontspanning georgani- comité met sergeant Van leider was zo gelukkig personeel van het Rijks- Geneesmiddelen te Am- te vinden in Alkmaar liren een z.g. RAO-avond ;n daar op te voeren een drie bedrijven van Wim :ld: „Mijn vrouw verlangt lijspel, soms klucht, heelt n uitstekend geamuseerd, n Hans Everhart en Pier- worden door hun vroü- el lastige positie gebracht. dat de mannen zelf hun broelc-oppersen enz maar appen. Zij willen salaris hun werk, zo'n toelage die r zich zelf mogen gebrui- besteden kunnen zoals ze n als de mannen weigeren, rwen „in staking" en ko- n der schepping in allerlei Deze ontstaan n.l. door zowel als mannen op eigen uitgaan en in diverse pe- ies komen. Nansie, de se- n Hans en Nap Leegwater assisteerd door „De Neus" matroos van de wilde t de verwarringen steeds chter zoals gebruikelijk is, bedrijf tot een gelukkige zerzoening") voeren, /dammers hebben dit lang celijke blijspel naar hun en met groot succes Gpge- toeschouwers kostelijk ge- De twee echtparen, Nap, r en De Neus hadden het deel in het verdiende suc- voorden van dank aan het lan ook op hun plaats Het r amusante RAO-avond. tgekomen. Via deze ruimte aven de fietsenbewaarplaats, en luik bevond. Etter waag- ng van drie en een halve te en wandelde toen de zij— ioor de grote drukte die er ment in het politiebureau ef de ontsnapping korte tijd ;t. Opnieuw gearresteerd ontvluchting verliet Etter doch na enkele dagen keerde vestigde zich in gezelschap ids genoemde 18-jarige Alk- de zolder van een complex aan de Keizerstraat. Dit r zijn ongeluk. De recherche meentepolitie kwam hem op en in de afgelopen nacht één uur werd het tweetal De beide mannen bleken ergelijke verrassing rekening gehouden, want zij hadden n gebarricadeerd en. een in het dak gemaakt. De poli - li échter niet voor de tweede ■troeven en nadat de deur ceerd, werd het tweetal ge- weggevoerd. Het bleek dat hoek van de tochtige zol- ussens en dekens een twee- ied hadden gemaakt, zodat zij het plan hadden nog enige ernaar te blijven. wederom in het politiebureau Gedurende zijn afwezigheid llen zodanig nagezien dat de rde uitbreker niet no'gmaals zien de benen te nemen- en Zwitserse gevangenis zal men wel goed op hem letten. Ook ge Alkmaarder zit in de cel. og een klein vonnis te goed. tl-vlieger Van Ulsen uit Ber- le veertien dagen geleden, Jfficier van Justitie bij de e Meervoudige Kamer een van f 4 tegen zich eisen, form het vonnis van de Kan- r. De heer Van Ulsen had /.ijn e poedel „Kaf" in strijd met elijke politieverordening, los laten lopen, onder het motto: es de vrijheid, voor mij, maar Raf". Het vonnis van de [ige Kamer luidde: bevesti- tsspaarbank alhier staat op- het teken van de Wereld- Het kantoor, feestelijk aange- 1 op Vrijdag, maar ook ter van het bezoek reeds op tg geopend zijn zonder onder van negen tot half zes. Aan itten gelijktijdig wordt iek zo snel mogelijk geholpen, il zullen volgnummers worden n. Ter gelegenheid van de iaardag worden op Donderdag ;s geledigd. Als attentie voor fl -ders reikt de Spaarbank, zo voorraad strekt, een fraaie voor 1953 uit. Voor de jonge k ïrgers, die op Vrijdag 31 Oc- de gemeente Alkmaar en in \lkmaar grenzende'dorpen, zo- Castricum, het levenslicht zul- schouwen, stelt de Spaarbank kje met een eerste inleg van eschikbaar. srig jaar werden 1122 mensen i, die voor een bedrag van 10 aan spaarpenningen achter den hoopt deze recordcijfers kunnen evenaren. ren: Marion D. A., d. van F. 1 en A. H. D. Boersen. Willem J, P. J. Woudman en J. K. Bos. ia E, d. van J. C. de Rooij en S. - Jacobus N. M., z. van A. Win- r. A. Huitema. Emile B. M-» W. Grotenberg en A. Zoon. leden: Wijtske Piekema, 82 luwd met P. Engelsma. Ellza" /an Rosevelt. 65 jaar, gehuwd met ;n. Dirk C. Kunst, 80 jaar, ge- et A. de Geus. OUDKARSPEL Vijf en twintig Jaar kerkelijk en sociaal werk is een mijlpaal; vooral als kan worden vast gesteld dat er in die tijd heel veel nood is gelenigd. Tot deze overtuiging kwamen we. toen we te midden van een -zeventigtal vrouwen gezeten wa ren in de met vele bloemstukken ver sierde kolfbaan van hotel „De Brede- rode", waar de Ned. Herv. vrouwen club Ü.S.O. (Uit Samenwerking Op bouw) een receptie hield ted gelegen heid. van haar 25-jarig bestaan. De presidente van U.S.O., mevr. Vis- Rempt, die een korte openingsrede uitsprak, richtte zich hierbij speciaal tot de acht dames oprichtsters, de ker- keraad en kerkvoogden van de Ned. Herv. kerk te Oudkarspel, de predi kant ds Pliester en de afgevaardigden van zusterverenigingen uit Groek op Langendijk (Doopsgezinde vrouwen club)-, Zuidscharwoude, Noordschar- woude en Warmenhuizen (Herv. vrou wenclubs) en de vrouwenclub van de afd. Langedijk van de Partij van de Arbeid. Zij dankte in het bijzonder de kerk voogdij, die gedurende al die jaren het diaconiezaaltje gratis ter beschikking heeft gesteld voor de wekelijkse bij eenkomsten. Historisch overzicht De secretaresse, mevr. T. Rootjes- Moeijes, gaf een uitvoerig historisch overzicht van het vele werk dat gedu rende de afgelopen vijfentwintig jaar werd verricht. Veel nood werd er ge lenigd, o.a. door het verstrekken van kleding, levensmiddelen en brandstof fen. Daarnaast had het geestelijk leven de aandacht van de vrouwenclub, zoals de organisatie van een meisjesclub, de Zondagsschool en het jaarlijkse Kerst feest. Behoudens een onderbreking in de oorlogsjaren heeft U.S.O. haar taak steeds vervuld. Direct na de oorlog werd het werk weer energiek aange pakt. De vrouwenclub werd op 20 October 1927 opgericht met zestien leden en heeft nu 47 leden. Als bijzondere hoog tijdagen werden genoemd de actie voor steun aan het tehuis „Buitenzorg" en de restauratie van het diaconiezaaltje. De secretaresse bood daarna aan de vier dames-oprichtsters die nog lid zijn, een aandenken aan in de vorm van een servetlepel met inscriptie. Deze dames waren, mevr. Vis-Rempt, al 15 jaar presidente, mevr. IJff-Van Exter, die 20 jaar secretaresse is ge- Een flink aantal leden van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft m zaal Hees1 een lezing met lantaarnplaatjes van de voorlichtingsdienst van de Ned. Fruittelersorganisatie uit Hoorn bijge woond. De tafels waren voor deze ge legenheid opgesierd met schaaltjes fruit en bloemen, hetgeen de zaal een fleurig aanzien gaf. Door deze lezing „Van fruittuin tot tafel" door de propagandist van de organisatie, de heer Nooy, kre gen de dames een goede kijk op het werk in de fruittuinen, dat vakman schap vraagt om rendabel te zijn. De dames werden opgewekt toch vooral steeds goede kwaliteit fruit te kopen omdat dit toch het voordeligste is. Na de lezing werd een mooie fruit mand verloot; mevrouw Zwagerman was de gelukkige winnares. Het winter- programma, dat weer veel goeds be looft, werd bekend gemaakt. Op Dins dag 4 November zullen de dames op nieuw bijeenkomen. Naar wij vernemen zal de jaarlijk se algemene vergadering van de af deling van het Witte Kruis in Nieuwe Niedorp worden gehouden op Vrijdag aanstaasde des avonds om acht uur in de zaal van de heer Hees. Tafeltennis Be Quick I heeft met DTO I en I1 korte metten gemaakt. Kees van Koorsselaar en Piet van Eeten klop ten Sjerps Mes en Laan, Jan Bakker klopte Laan en Sjerps en liet een veer tegen Mes. In een goede dubbel won nen Van Eeten en Moorsselaar van Sjerps en Laan met 21-19 en 21-14. De eindstand was 9-1 voor Be Quick. Het derde elftal van DTO ging met 10-0 roemloos ten onder. De competi tie verloopt voor het eerste elftal gunstig. Uit vijf wedstrijden zijn ze ven punten binnengehaald. Het tweede elftal verloor met 7-3 van Treffers II, terwijl het derde team van die club met 10-1 geslagen werd. Het tweede elftal heeft uit drie wedstrijden vier punten. PURMEREND, 28 October. - Het aanbod van runderen beliep heden morgen ongeveer 1100 stuks. De handel in vette dieren was vrij stug; de prij zen weiden daardoor lager. Gelde die ren gmgen kalm vam de hand. Vöor tiebniiksdicr werd veel be- +VmSe koeien was nog wei- belangstelling. stugge handel was er in nuchtere kalveren. Naer fok keren was veel vraag; door het gerin ge aanbod was de prijs over het alge meen hoog. Vette kalveren gingen minder goed van de hand. Bil het wol vee was de stand van z-fcen maar weinig beter De vraag naar lammeren was slecht, als gevolg waarvan de prijs vele guldens inzakten. Voor de vette schapen gold hetzelfde. Men moest al een zeer goed exemplaar aan de markt bvenggp. wilde het 120 gulden opbren gen. De handel in vette varkens was H stug' De prij's Zfktp in tot f2.16. we voor lichtere dieren zelfs t0t f2.—. Vette zeugen brachten niet meer op dan f 1.88 tot f 1.90. KAASMARKT BODEGRAVEN BODEGRAVEN. 28 Oct. Aanvoer 134 partijen, eerste soort 2.39—2,4.3, tweede soort 2,35—2,38, extra 2,50. Handel kalm. weest, mevr. Kist-IJff, bestuurslid en het lid mevr. Kramer-Wit. Al deze da- mese hebben zeer veei werk voor de vereniging gedaan. Gelukwensen Van de gelegenheid om gelukwensen aan te bieden werd gebruik gemaakt door de heer Jac. Kroon Jac.zn, na mens de kerkvoogdij, ds Pliester na mens de kerkeraad, die beiden hun grote waardering uitten voor de finan ciële en geestelijke steun bij de op bouw van de gemeente. Voorts heb ben nog enkele afgevaardigden van zusterverenigingen hun felicitaties uit gesproken. 's Avonds werd nog een ge zellige feestavond gehouden voor de leden, waarbij ook de heren tegen woordig waren. OUDKARSPEL Toen de reeds be jaarde tuinder D. J., wonende aan de Hartstraat te Oudkarspel, gisteravond niet op tijd thuis kwam, is men naar hem gaan zoeken. De man, die aan het kool halen was in het Geestmerambacht, werd levenloos op zijn akker aangetrof fen. Na onderzoek bleek, dat hij aan een hartverlamming was overleden. Onderzoek had verrassend resultaat voor huiseigenaar BROEK OP LANGENDIJK. Het was geen gelukkige gedachte van Wil lem B. uit Broek op Langendijk om op IX Augustus de gemeente-architect te vragen eens naar zijn huis te komen kijken, want dit heeft hem zij het buiten de schuld van de architect heel wat moeilijkheden gebracht. De architect kwam nog, dezelfde dag en was vergezeld van de huiseigenaar P. de G., die ook eens wilde zien wat ei- te klagen Avas. Toen deze en passant een blik in het schuurtje van B. wierp, zag. hij daar tot zijn verrassing ver schillende planken liggen, die zijn eigendom waren. De G. vond toen dat hij voldoende had onderzocht en ging met zijn eigendom onder zijn arm huis waarts. B., die zich gisteren tegenover de Alkmaarse politierechter voor diefstal van hout had te verantwoorden, ont kende alle beschuldigingen en trok zelfs de juistheid van het proces-ver baal in twijfel. Hoewel de officier het ten laste gelegde voldoende bewezen achtte en f 40 subs. 20 dagen eiste, wil de mr Alblas eerst nog even de verba lisant horen en besloot daarom de zaak aan te houden. Vervolg De G. was eerst van plan geweest geen aangifte bij de politie te doen van zijn vondst in het schuurtje van B. Hij veranderde echter t/an gedachten, toén hij 's middags B. qntmoettë en.' déze hem heftige verwijten maaktë. De G. werd kwaad en gaf zijn huurder een klap in het gezicht, waarvan deze mel ding ging maken bij de politie. Zo ge beurde het gistermiddag daj eerst B. op het verdachtenbankje moest plaats nemen voor diefstal en daarna De G. onder het mes werd genomen voor mis handeling. De officier was van mening dat B. de mishandeling geheel aan zichzelf te wijten had. Mr Meischke wilde tegen De G. daarom maar een lichte straf vorderen. De eis was f 8 subs. 4 dagen. De politierechter sloot zich hierbij aan. LANGEDIJK. Geboren: Peter, z. van P. Kruijsveld en A. Langereis. Christina T., d. van H. Vroegop en A. Hartman. Koos, z. van C. Huibers en A. Bak. Engelina J. M„ d. van Th. Duijs en M. A. Bees. Robby, z. van J. Engel en A. Hoofd. Overleden: Elizabeth, 84 jaar, we duwe van D. Peetoom. NOORDSCHARWOUDE. Na het éclatante succes met vijf opvoeringen van de showoperette „Victoria en haar Huzaar" en het feit, dat de volgende vier uitvoeringen eveneens uitverkocht zijn, heeft het bestuur van de operette vereniging „Caecilia" besloten op 23 November een tiende opvoering te ge ven. Tot dusver hebben enkele duizen den bezoekers uit alle delen van Noord- Holland de uitvoering bijgewoond. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer B. Visser slaagde aan de gemeentelijke universi teit in Amsterdam voor het doctoraal examen in de geneeskunde. NOORDSCHARWOUDE De afdeling Langedijk van het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies vergaderde Maandag avond in „Concordia". De vergadering werd geopend door ds Nolthenius, als opvolger van de heer Righarts. Spr, riep in het bijzonder het welkom toe aan het oud-bestuurslid mevr. Keeman-Kay uit Heiloo. Er werd medegedeeld, dat twee kin deren uit Langedijk naar het Bio Va- cantieoord te Bergen aan Zee zullen worden uitgezonden en naar het rivier huis de Steeg één kind. De voorzitter zei, dat hem na lezing van het jubileumboek is gebleken, dat de winteruitzending naar zee de beste resultaten geeft. Verder dat, uitgaande van de sociale raad er begin November een lezing door mevr. Wilse-Bruin zal worden gehouden in Alkmaar, in het „Wapen van Heemskerk", met aLs on derwerp „Doelmatige inkomstenbeste ding". Uit het jaarverslag hoorden we, dat de jubileumactie een groot succes ge weest is voor de afdeling. Aan het hoofdbestuur kon daardoor f 800. worden afgedragen. Er is veel werk verricht door de afdeling Langedijk. Er werden 15 kinderen uitgezonden met in totaal 435 verpleegdagen. Het ledental bedraagt 374. Uit de rekening van de penningmeesteresse, mevrouw Paarlberg-Hartland, bleek, dat de ont vangsten f 1903.46 hadden bedragen en de uitgaven f 1559,15. Alzo is er een batig saldo van f 344,31. Door het houden van een paar pro- paganda-avonden hoopt het bestuur meer bekendheid te geven aan het werk van de vereniging. Zo wil men dr. Sikkema uitnodigen voor een spreekbeurt. Hierna richtte de voorzitter enkele waarderende woorden tot mevr. Kee- manKay voor het vele werk, dat zij m lange jaren voor de afdeling had ge daan. Als blijk van waardering werd haar een vaas met een ruiker bloemen aangeboden. In de vacature werd nog niet voor zien. Er zullen een paar candidaten ge vraagd worden om eventueel zitting te nemen in het bestuur. Op 23 October had in „Het Vergulde Paard" de jaarvergadering plaats van de woningbouwvereniging „Goed Wo nen". Bij de opening deelde de voorzit ter mede dat het bestuurslid, de heer F. Hes ernstig ziek is. Hij hoopt dat de ze spoedig hersteld mag zijn. Medege deeld werd, dat de nieuwe statuten goedgekeurd zijn. Gegadigden voor een woning, die op de lijst geplaatst willen blijven kunnen zich alsnog opgeven bij de secretaris, de heer L. Visser, Ka naaldijk 122. Een aandeel, groot f 50 moet volgestort worden met f 0.50 per maand. Ook nieuwe leden kunnen wor den ingeschreven. Bij de bestuursver kiezing werden de aftredende leden, de heren.P. Hart, P. de Maijer en J Bruin herkozen. Besloten werd om te trachten de goedkeuring te krijgen voor bouw van kleine dubbele woningen in Zuid en een blok van vier woningen op Oost- wijk. Zaterdagavond was de hengelsportyer- eniging „Vislust" bijeen in het stam- lokaal van café „De Bonte Koe" vdn de heer D. Visser om het vijftigjarig bestaan van re club te herdenken. De voorzitter, de heer P. Oostwouder, was een-en-veertig jaar lid. De heer A. Leegwater is het oudste lid in jaren. Verleden jaar, op zijn tachtigste jaar, verdiende hij de wissel beker door het bemachtigen van de groot ste baars in dat seizoen. Het resultaat van „Vislust", in haar 50e seizoen is als volgt: op de wedstrijd van 8 Juni was het aantal baarsen dat gevan gen werd öO stuks, op 10 Juli 101 stuks, 20 Juli 89 stuks, 10 Aug. 82 stuks, 31 Aug. 115 stuks en 21 Sept. 81 stuks, totaal 557 stuks. De heer J- Masteling behaalde het hoogste aantal in vijf wedstrijden (83 stuks) en werd winnaar van het zilveren wisselspeldje, behaalde viermaal de 2e prijs en eenmaal le prijs. De heer C. Hartog (51 stuks) behaalde tweemaal de 4e prijs en de heer Nic Hartland vier prijzen, tweemaal een 2e en 4e prijs en een 5e prijs. De wisselbeker in 1948 aan geboden door de kastelein D. Visser werd in dat jaar behaald door de heer J. Bloot- hoofd met de grootste baars (25 cm) in 1949; door de heer C. de Wit met 27.9 cm in 1950; door de heer G. Haringhuizen met 25.5 cm en in 1951 door de heer A. Leegwater met 26.6 cm; in 1952 door de heer P. de Macy met de grootste baars (30 cm). Men heeft geluisterd naar de voor dracht-kunstenaar Piet Opdam. De muzi kale leiding was bij de heer Piet Hart land. In de vroege morgen trok men vol daan huiswaarts. „Van de kermissen die 's zomers in Noord-Holland worden gehouden, heb ben wü hier 's winters de nasleep" merkte de officier Tan Justitie te Alk maar, mr. J. C. V. Meischke, gisteren tijdens zjjn requisitoir in de strafzaak tegen Nicolaas N. uit Warmenhuizen op. Op 17 Augustus, toen er in Warmen huizen kermis werd gevierd, had N. het 's avonds om een kleinigheidje aan de stok gekregen met zijn plaatsgenoot P. S. en deze een tand uit de mond geslagen. Hij herinnerde zich hier to taal niets van, want hij had de bewuste avond flink gedronken. Pas de volgende ochtend hoorde hij van zijn moeder wat er gebeurd was. De officier wilde er bij het stellen van de eis rekening mee houden dat N. ook al de tandarts-rekening - groot f 12.- had moeten betalen en vorder de daarom f 25.subs 10 dagen. Mr. Alblas verminderde de stratf tot f 15. subs 5 dagen. Onder grote belangstelling is voor en door de vereniging DSV de dorpsfilm vertoond in het Patronaatsgebouw. Een ieder wilde graag zich zelf of zijn fa milieleden wel eens op het witte doek zien en de verwachtingen waren hoog gespannen. Die verwachtingen zijn niet be schaamd geworden. We hebben met ge noegen geconstateerd, dat er een voor treffelijk beeld van tal van types uit het dorp is verkregen. Daarnaast, zijn de verenigingen op de gevoelige strook vastgelegd en het moet in later jaren prachtig zijn, als men dan eens kan zeggen: Dat was zus en zo, of daar heb ik ook nog aan meegewerkt. Ook de opnamen van het dorp waren zeer goed en zo werd een geheel ver kregen, waarop de titel „Hoe het hier reilt en zeilt", zeer toepasselijk was. We kunnen deze film beschouwen als een documentaire, maar daarnaast als een familiealbum, waar men regelmatig op zal terug grijpen. Het is een goed initiatief van DSV geweest en we hopen, dat het voor de vereniging rijke baten zal afwerpen. NIEUWBOUW Als voorbereidende werkzaamheden, voor de bouw van 4 woningen, is men begonnen met het dempen van een ge deelte der sloten aan beide zijden van 't Wuiver. Het ligt in de bedoeling aan beide zijden bij de ingang van het dorp een dubbel woonhuis te bouwen. Bin nen zeer korte tijd zal tot aanbeste ding van deze woningbouw worden overgegaan. GEVONDEN VOORWERPEN Vulpen, lederen boodschappentas, rèchterdamesschoen, breiwerk, heren polshorloge. Inlichtingen bij de politie. Besommingen van Maandag: Traw lers IJM 21 Gelria 20.700; drie traw lers met f 39.400; KW 123 f 8990, KW 7 f 7720, KW 159 f 2060, KW 20 f 1460, KW 39 f 2860, KW 73 f 3360, KW 25 f 910, KW 122 f 2380, KW 9 f 4440, IJM 74 3240, KW 19 f 2690, KW 69 f 2290, KW 107 f 2550, KW 166 f 2550, KW'17 f 3110, KW 64 f 2680, KW 59 f 21610, KW 26 f 2400, W 84 f 2490, KW 51 f 3090, KW 57 f 2480, KW 169 f 2880, KW 164 f 3260, KW 108 f 2320, KW 114 f 4490, RO 1 1970, RO 2 f 2200. AM 16 f 2820, AM 17 f 2920, AM 18 f 2220. BU 33 f 2350, WR 33 f 2550, IJM 277 f 1600, KW 53 f 1560, KW 77 f 1020. KW 133 f 2090, KW 10 f 2830, KW 27 f 1300, KW 98 f 2780 KW 210 f 1480, KW 35 f 40, KW 94 f 1230. Prijzen per kg: Heilbot 2.452.15, gr tong 3.252,50, grm tong 1.981.85, kl miong 1.841.64, kl tong I 1.591.26, lel. tong II 0.95—0.85, tarbot I 2.50—1.95, Per 50 kg: tarbot II 76, tarbot IV 39— 32, kl griet 2725, tongschar 8677, kim schol 6357, kl. schol I 4537, kl. schol I 478, schar 3218, verse haring 14.50—11, makreel 16.50—11, gr. schelvis 6454, grm schelvis 5146, kim schel vis 50—43, kl schelvis I 47—41, kl schel vis II 3828, wijting 33—11, gr. gul 46 —38, midd gul 44—30, kl gul 41—17, kl. haai 25—23, ham 90, poontjes 16—8, kl. koolvis wit 35, Per 125 kg: gr. ka beljauw 184, gr. koolvis zwart 82—77, gr. koolvis wit 118110. Aanvoer 570 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 10 kisten griet, 9 kisten tongschar, I860 kisten schol, 165 kisten schar, 5410 kisten haring, 1745 kisten makreel, 335 schelvis, 380 kisten wijting, 100 kisten kabeljauw en'gul, 12 kisten kl. haai, 2 kisten ham, 30 poon, 60 kisten koolvis, 50 kisten diversen. De aanvoer bedroeg totaal 10.740 kisten. Ter nagedachtenis aan de gevallenen van de school voor reserve-officieren der cavalerie (SROC) is Zaterdagmiddag op het voorterrein van de Prins Willem lll-kazerne te Amersfoort een gedenkplaat onthuld, ter gelegenheid waarvan een aantal oud-leerlingen zich in het voor-oorlogse tenue had gestoken. 76. Het was kapitein Toontje, die met een forse greep van zijn stevige zeemansknuisten Jimmy bij zijn lurven pakte „Dat is op het nippertje. Jimmy! riep hij. De laatste twee minuten heb ik bijna geen luchtbellen meer boven zien komen en ik was al bang, dat het ver keerd met ie zou aflopen. Wat ben ik blij, dat je toch "hog boven bent geko men!" Jimmv had zo'n last van oorsui zingen, dat hij kapitein Toontje amper kon verstaan. Hij knikte maar wat en zei: „Help me kapitein die kist boven water te tillen. Ik kan het ding bijna niet meer houden". Kapitein Toontje begon breed te glimlachen. „Aaah, de kist", riep hij. „In al m'n angst voor jou Jimmy, had ik aan dat hele ding niet meer gedacht Wacht, ik zal 'm van je overnemen" Jimmy, die zich nu met één hand aan de roeiboot had vas'- gegrepen, tilde zo goed en zo kwaad als dat ging met zijn andere hand de kist uit het water. „Ik zou maar niet al te vrolijk kijken, kaptein", zei hij, „want de kist waarom het ons te doen is ge weest, is het niet. Die is zeer waar schijnlijk reeds door anderen uit ie hut gehaald" Kapitein Toontje's gezicht betrok. ..Door anderen uit m'n hut ge haald?" mompelde hij. terwijl hij uit alle macht de kist die Jimmy hem aan reikte aan boord trok. ER BEGINT in ons land steeds groter belangstelling voor de lectuurvoorziening van het volk te komen. Het voorbeeld van Denemarken, waarbij het biblio theekwezen uitstekend geregeld is en de regering belangrijke bedragen per hoold der bevolking beschikbaar stelt om de ontwikkling door het verkrijgbaar stellen van goede lectuur te bevorderen, vindt steeds meer navolging. Nu in de grotere gemeenten openbare leeszalen en bibliotheken zijn gevestigd richt de belangstel ling zich steeds meer op de lectuurvoorziening van het platteland, die tot dusver nog veel te wensen overlaat. Het is niet zó, dat het platteland van alle lectuur verstoken zou zijn, want er zijn vele organisaties die zich hoofdzakelijk óp de lectuurvoorziening der kleine gemeenten gespecialiseerd hebben. Men vindt daar o.a. Nutsbibliotheken, men vindt er de uitleenposten van de Provinciale Bonden, de filialen van openbare leeszalen, de posten van de Centrale Vereniging voor Reizende Bibliotheken, parochiebibliotheken enz. Maar juist die grote verschei denheid is oorzaak, dat de hokjes- en schotjesgccst hier hoogtij viert, dat men volkomen langs elkaar heen werkt en dat veel nutteloze arbeid wordt verricht omdat een centrale leiding te enenmale ontbreekt. moet desnoods thans reeds een voor lopige subsidie worden toegekend. Het principe met overweldigende meerderheid aanvaard. QP 22 September had het bestuur der Centrale Vereniging reeds een le denvergadering te Utrecht uitgeschre ven om zich over deze principes uit te spreken. Er bleek toen oppositie te zijn en de vergadering moest tot 27 October verdaagd worden omdat diverse lees- zaalbesturen zeiden niet in de gelegen heid te zijn geweest de materie vol doende te bestuderen. Gister Maandag 37 October is op nieuw vergaderd en heeft de voorzitter der C.V. er nadrukkelijk op gewezen dat men geen neutraal standpunt aan bepaalde groepen wil opdringen daar bij de C.V. leeszalen, van alle richtingen zijn aangesloten en men wat de sub sidies betreft het Rijk alleen advi- INAAROM heeft de Centrale Vereni- ging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken, waarvan alle gesubsi dieerde leeszalen in ons land ook de katholieke lid zijn_ en die bovendien nog vele individuele leden telt, besloten oen poging te doen om daarin verbete ring te brengen. Nu bij de overheid bereidheid bestaat ruimer geldmiddelen beschikbaar te stellen, heeft de C.V. gemeend, dat het, in overeenstemming met haar historisch gegroeide en door de overheid haar toe vertrouwde taak, op haar weg ligt zich uit te spreken over het vraagstuk van het plattelands-bibliotheekwezen. Zij meent dat daarvoor alleen de O.L.B. (Openbare Leeszaal)-gedachte richting kan geven, dat de O.L.B.-gedachte in beginsel het meest geschikt is om plattelandsbibliotheken te verzorgen. Deze zullen dan pas aanspraak op sub sidie kunnen snaken indien men de grondgedachte van de O.L.B. als richt snoer erkent en in practijk brengt. Grondstellingen INE grondstellingen waarvan wordt uit- gegaan komen in het kort op het volgende neer. Elke woongemeenschap van redelijke omvang dient een eigen openbare bibliotheek te bezitten, wel ke in de plaatselijke gemeenschap is geworteld en zich moet richten tot de bevolking in al haar geledingen. De plaatselijke bibliotheek moet er naar streven zowel studiewerken, naslagma teriaal, en tijdschriften als romans binnen het hereik der bevolking te brengen en alle gewenste bibliografische inlichtin gen te verstrekken. Door die bibliothe ken moet de bevolking toegang hebben tot het gehele uitleenbare bezit der Ne derlandse bibliotheken. De plaatselijke bibliotheek moet daar voor aangesloten zijn bij een districts bibliotheek, die haar door middel van wisselcollecties van boeken voorziet en speciale aanvragen behandelt. De plaat selijke bibliotheek kan daarnaast een eigen standbibliotheek bezitten die on der eigen verantwoordelijkheid in nauw overleg met de districts-bibliothecaris wordt samengesteld. Deze wordt ter zijde gestaan door een plaatselijke com missie die hem adviseert en de be langen der plaatselijke bibliotheek in de gemeenschap voorstaat. Wensen van bevolkingsgroepen voor wie op grond van hun levensovertuiging alleen een lectuurvoorziening onder de keur van hun eigen levensbeginsel aanvaardbaar is, worden geëerbiedigd. Daarnaast wordt gestreefd naar een zo economisch mogelijke organisatie en technische samenwerking. Er moet ge werkt worden onder één plaatselijke bibliotheek-commissie in één gebouw met één staf Zijn daar meer plaatselij ke bibliotheken van verschillende rich ting dan moeten deze kunnen ressorte ren onder districtsbibliotheken van hun richting. Men werkt in de plaatselijke bbliotheken met gediplomeerde krach ten, zo mogelijk terzijde gestaan door personen uit do plaatselijke gemeen schap. De overheid moet een financiële ba sis leggen door een regeling van sub sidiëring der districtsbibliotheken, die niet mag achterblijven hjj het peil waarop de O.L.B. wordt gesubsidieerd en die haar grondslag vindt in het in wonertal der betrokken gemeenschap pen. Het Rijk moet een bepaald percen tage van het door gemeente en pro vincie verstrekte subsidie bijdragen. De opzet. ITITGAANDE van deze principes is in grote lijnen reeds een opzet ontwor pen waarin o.a. bepaald wordt, dat de bibliotheken worden opgericht in samenwerking met plaatselijke biblio theekcommissies waarin alle richtingen der bevolking vertegenwoordigd ziji> De indeling van het land in districten dient zo te geschieden dat van een zekere homogeniteit der bevolking bin nen één district sprake kan zijn. Dis- trictsbibliotfteken kunnen zich desge wenst provinciaal organiseren. Ook O.L.B.'s kunnen als districtsbibliotheek fungeren. Diverse technische werk zaamheden kunnen gecentraliseerd worden in een Bibliografisch Bureau. De organisaties die thans bij het plattelandswcrk nog niet van de OLI1- gedachte uitgaan kunnen ingeschakeld en gesubsidieerd worden, als zij de hier gegeven beginselen aanvaarden. Her» seert. Het thans naar voren gebrachte rapport geeft een toakomstbèeld. Het staat nog niet vast of het Rijk het zal accepteren. Ter vergadering bleek dat de voor zitter 'van het Nut het met de opzet van het rapport niet eens was, evenmin als die der Centrale Ver. voor Reizende Bibliotheken, die meende dat het rap port geen rekening houdt met wat van nature op het platteland gegroeid is en het verderfelijk en onuitvoerbaar achtte. Enige amendementen, voornamelijk van r.k. zijde, bleken in hoofdzaak op redactiewijzigingen neer te komen en brachten geen noemenswaardige ver andering in de opzet. Met de overweldigende meerderheid van 1095 tegen 10 stemmen is het rap port ten slotte aanvaard. Hoewel ook reeds een rijkscommissie de plattelandslcctuurvoorziening bestu deert, kan het duidelijk zijn dat dit plan, door deskundigen ontworpen en door vrijwel het gehele Nederlandse bibliotheewezen aanvaard, van grote invloed op de beslissingen van het Rijk zal zijn. Zaterdag j.l. is te Amsterdam opge richt de „Nederlandse Vereniging van beoefenaars der Monumentale Kun sten", waarvan o.a. deel uitmaken: prof. H. Campendonk, P. Alma, G. Hordijk, Chr. de Moor. J. Sjollema, Otto de Rees, Henkes, J. Bouhuys en D. Wildschut. Haar streven zal gericht zijn op een algemeen aanvaarde vanzelfsprekende plaats voor de monumentale kunst in Nederland, en op het handhaven van een hoog niveau in deze kunst". HEINZ MULLER ZWAAR GEWOND. De Duitse wielerprof, de wereld kampioen op de weg Heinz Muller, is bij een auto-ongeval zwaar gewond. Op de autobaan bij Mannheim kwam Mül- ler met zijn Mercedes bij het passeren in de grasberm terecht, waarna zijn wagen enkele malen over de kop sloeg. Met zware verwondingen aan het hoofd werd Muller uit zijn ernstig beschadigde auto genaaid. (Ongec rrrlgeerd) Twee woonwagenbewoners zijn te Steenwijk gearresteerd in verband met een steekpartij in het kamp aldaar, waarbij vannacht een man het leven heeft gelaten. Enige van deze lieden hadden gisteravond ter gelegenheid van de kermis enkele café's in de stad be zocht en kregen na afloop ruzie. Het mes kwam er aan te pas en het droevi ge resultaat was. dat de veertigjarige J. W. Brink, een vader van acht kinde- "en, een steek in de hartstreek kreeg ?n onmiddellijk daarop overleed. Er is „elfs geschoten, maar daardoor werd geen onheil aangericht. De politie heeft vannacht de zaak onderzocht en twee personen opgeslo ten. De aanleiding is vermoedelijk een familievete geweest. fjj§ rjl ■tl m

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3