broches DE VERMISTE Piet van Kempen wil een Zesdaagse in Amsterdam in. Pan. Pon in hol nieuwe huis WEK DE GAL IN UW LEVER OP Switsaletteri Elfhonderd schakers in de competitie N.-Hollandse Schaakbond 1 Bevan zwic het ultim StrijdmacF reserve „De besien naar hei RAI-gebouw Praatje met Piet in zijn Brusselse café £uiüek eenó tmaA Het Radioprogramma Nieuwe burgemeester van Bergen op Zoom Man te Jisp natuurlijke dood gestorven Grote smokkelaffaire iïi Enschede ontdekt Vennoot Efa-Produka is vrijgesproken KAB-congres over de „Weg naar geluk" Gisteren werd het startschot gelost PATRICIA WENTWORTH wordt c Groep Ontwerp-Kam eind van dit jaa Eii j Gaan Z-Koreane der VS verva DE. V er. Staten moetei noten bewapenen er tS, ™°.ctcn zü „achter ten blrjven staan als ee. reserve, aldus 1 ssssffi ;»«v WEERBER DINSDAG 38 OCTOBER 1953 J (Van onze speciale verslaggever) JK BEN BEZIG met de organisatie van een Zesdaagse in Amsterdam". Dat was het nieuws wat de thans 54-jarige ex-Zesdagenkoning Piet van Kempen ons wist te vertellen, toen we hem dezer dagen even spraken in zijn restaurant aan de Avenue de Boulevard in Brussel. „In het R.A.I.-gebouw", verduidelijkte deze nog altijd populaire Brusselse Hollander. „Dat zal zowat half December worden. Er zitten nog een paar voetangels en klemmen. Over de exploitatie van de buf fetten ben ik nog in onderhandeling, maar ik vermoed, dat die moeilijkbeden wel opgelost zullen worden. Contracten zijn er nog niet afgesloten, maar het ligt in mijn voornemen de besten van de besten naar Amsterdam te halen. Ger- rit Schulte moet natuurlijk meedoen; Peters en Arie van Vliet, Rik Steenbergen, en dan vanzelfsprekend ook mijn zoon Piet (27 jaar), die bok al behoorlijk mee kan komen. Ook de Fransen, Duitsers en Italianen wil ik uitnódigen. Een mooi internationaal-team dus". CTAANDE achter de tapkast van zijn hotel-café-restaurant aan de druk ke boulevard in het hartje van Brussel heeft Piet van Kempen even tijd ge vonden voor deze krantenman uit Ne derland. Het is een nog altijd actieve Piet van Kempen, die behalve goed wielrenner ook een goed koopman moet zijn. Langs de wand van_ zijn brasserie vindt men de beelden uit zijn glorietijd op de wereld-wielerbanen; Brussel, Berlijn, Stuttgart, Frankfurt, Keulen, Parijs, Marseille Milaan, Am sterdam (samen met Pijnenburg), Chi cago, Londen, New York, Los Angeles, San Francisco, Kansas City, Pittsburg, enz. Altijd maar weer omhangen met lauwerkransen, of de grote prijzen in ontvangst nemend, die hem internatio naal de bijnaam gaven van „Koning der Zesdaagse". Zijn etablissement is een plaats van samenkomst voor de wielrenners uit de hele wereld. Terwijl we met Piet staan te praten, treedt Derksen binnen. Hij is op weg naar Parijs, waar hij in een handicaprace de Nederlandse vlag weer zal hebben hoog te houden. Een prettige bescheiden jongen, deze Derk sen. Een jongen, die weet wat hij waard is op de wielerbaan, maar er niet mee te koop loopt. Even verderop aan een tafeltje gebruiken directeuren van wie lerbanen in Parijs en Stuttgart de lunch. Autoriteiten in hun land en daar buiten op het terrein van de wieler sport. Zij allen weten Piet van Kempen in Brussel te vinden. Zij, en zovele Hol- Virginia no. 1 Nu van 'hi I- 1 Loot 80 eer (Advertentie, Ing. Med.) EEN CLARINETTRIO VAN IGOR STRAWINSKY, getiteld Suite de l'Histoire du Soldat. Van Stra- winsky kennen we over het alge meen nog het best de kermisach tige muziek van het ballet Pe- trouchka en zijn mooie Sacre du Printemps. Veel minder bekend maar niet minder interessant is zijn suite De geschiedenis van de Soldaat, voor klarinet, cello en piano. In deze vorm is het de be werking van een orkeststuk. (Woensdag 18.10, over Hilver sum I, 402 meter.) WOENSDAG 29 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.15 „Holland-Import m moeilijkheden", hoorspel. 12.00 Altviool en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- dellngen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal Dubbel- kwartet. 13.50 Gelders orkest en solist. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gramofoon- muzlek. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire cau serie. 18.00 Gram.muziek. 18.10 Klarinet, viool en piano. 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Omroeporkest en solist. Pl.m. 20-45 „Een margarine-Jubileum dat niet gevierd werd", causerie, 21.35 „De ,N' ln onze naam", toespraak. 21.40 Ge varieerde muziek. 22.05 „In de Arabische wereld", causerie. 22.15 Alt, tenor en plano. 22.35 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 .Ochtendgymnastiek 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.40 Idem. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- deUngen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Commen taar. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Gesproken portret, 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Idem. 16.00 Alt-tenor en basblok fluit. 10.10 Voor de Jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram.muziek. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. Ch Meyer: „Reizen in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actuali teiten. 18.30 Gram.muziek. 19.00 „Pen «ioenrecht arbeidscontractanten in over heidsdienst", causerie. 19.15 Gram. muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Theater-orkest en -koor en solisten. 20.45 .Kleine koffiemolencantate". hoorspel 21.40 Pianorecital. 22.10 „Supersonische trillingen", causerie. 22.25 Strijksextet 22.55 De reis van Z.K.H. Prins Bemhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. PIET VAN KEMPEN grote plannen landers, die deze stad aandoen, en de gloriedagen van het rennerskoppel Piet van Kempen-Pijnenburg in de dertiger jaren nog maar niet kunnen en willen vergeten. Oud-minister Peters benoemd Bij K. B. is ir L. A. H. Peters, oud minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, met ingang van 16 No vember a.s. benoemd tot burgemees ter van de gemeente Bergen op Zoom. Naar 'het oordeel van dokter Hulst te Leiden, is de 44-jarige D. Groot een natuurlijke dood gestorven. Volgens dit onderzoek heeft de overledene een maagkwaal gehad en inwendige bloe dingen hebben drie maanden geleden de nog vrij plotselinge dood veroor zaakt. Bejaarde dame verongelukt Op de Rijksstraatweg te Wassenaar is een 77-jarige dame, die bij het over steken van de weg aarzelde, door een passerende auto aangereden. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en gecompli ceerde beenbreuken en is in een zie kenhuis in Den Haag overleden. GEMEENTEPROGRAM VAN DE WD. De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie heeft een commissie ingesteld, welke het gemeenteprogram dezer partij voor 1953 moet vaststellen. Hier in hebben o.m. zitting de heer S. Bree- baart, lid van de gemeenteraad van Wierlngermeer, en mevrouw G. A. A. Holzmuller-Teengs, lid van de ge meenteraad van Alkmaar. Om Zuarbranden op de maag te blussen: Eên of twee Rennies nemen. En zo kunt 'U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat bran dend maagzuur is! (Advertentie, Ing. Med.) Dertigduizend kg kottie onder de motorkap De douanerecherche te Enschede heeft een grote smokkelaffaire ontdekt en in verband hiermee een zestal perso nen gearresteerd. Het betreft hier de clandestiene uitvoer van minstens der tigduizend kg koffie naar Duitsland, het smokkelen van vijfenveertigduizend shawls van Duitsland naar Nederland en de clandestiene Invoer van een half millioen Duitse marken. Ook zou de hoofdschuldige, de En- schedeër H., die enkele bioscopen op Duits grondgebied exploiteert, onge veer honderd damesmantels naar Duits- lai d hebben gesmokkeld. H. zou de Ne derlandse staat voor minstens dertig duizend dollar hebben benadeeld, daar de koffie met dollars dient te worden betaald. Bovendien zou hij een zeer groot bedrag aan invoerrechten hebben ontdoken. Iedere keer, als H. de grens overstak, waren er enkele zakken koffie onder de motorkap van zijn Chevrolet opgeslagen geweest. Men neemt aan, dat H. sinds de distributie van de koffie in ons land is opgeheven, verscheidene malen per dag op deze wijze de grens passeerde. Onder de arrestanten bevinden zich voorts de directeur van een koffiebran derij en een bakker. Veertien dagen geleden .\eeft zich de vroegere beherende vennoot van de stofzuigerfabrlek Efa Produka te Amsterdam, de Loosdrechtse koopman M., voor de Amsterdamse rechtbank moeten verantwoorden. Hij werd ver dacht van bedriegelijke bankbreuk. Zo zou hij bijna negenduizend stofzuigers aan het faillissement van de fabriek hebben onttrokken. De eis luidde tien maanden met aftrek van voorarrest. Hij is gistermorgen vrijgesproken. U snit morgen* „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal ts aw Ingewanden doen stromen, andera ver eert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVBRPIL. LETJES om die Uter gal op te wekken en aw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doea stromen. Eist Carter's LeverplUetjea. (Advertentie, Ing. Med.) Tegen KOU, GRIEP, KOORTS: (Advertentie, ing Med.) Geestelijk-zedelijke waarde van de mens m centrum De Katholieke Arbeiders Beweging behandelt op het ogenblik in een twee daags congres het onderwerp „De weg naar geluk de elementen van en de voorwaarden en middelen tot menselijk geluk". Afgevaardigden uit het gehele land zijn bijeengekomen in Bellevue in Amsterdam, waar de waarnemende voorzitter van de KAB, de heer J. A. van den Acker, die er op wees, dat de KAB weliswaar wil streven naar een redelijke materiële welvaart, maar geen maatschappelijk stelsel kan aanvaarden, waarin eenzijdig wordt uitgegaan van de waarde van de arbeidsfactor, met verwaarlozing van de geestelijke en de zedelijke waarde van de mens. Dr. A, A. Olierook, directeur van het A. C. de Bruyn-instituut. gaf vervolgens een schetsmatig overzicht van het we zen en de elementen van het geluk. Hij wees er op, dat het gaat om de vervol making van de mens in vrijheid en ver antwoordelijkheid. Dat is slechts moge lijk, wanneer de mens leeft in een ge meenschap; een gezond gemeenschaps leven is voor het menselijk geluk een onontbeerlijke factor. Een bestendige bron van geluk is echter de genadé Gods. Geluk, aldus des middags drs. A. L. M. Arnolds, is vooral afhankelijk van wat de mens is. Het hangt af van ziin innerlijke harmonie, maar ook van zijn pesitie te midden van zijn medemensen. Met beide is het slecht gesteld op het ogenblik. Spr. wees enkele middelen aan om hierin verbetering te brenien. OPLOSSING KRU1SWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. rap, 4 ook, 6 lis, 9 Siam, 11 elan, 14 om, 16 klavier, 18 re, 19 kapot, 21 gevat, 23 dol, 24 top, 28 neg, ■27 oer, 28 berin, 30 rem, 32 transport, 33 sar, 35 koper, 36 rat, 38 Let, 40 rot, 41 pek. 42 boter, 44 raket, 46 ie, 47 kan deel, 50 N.O., 51 rede, 52 lied, 54 Han, 55 tas, 56 tor. Verticaal: 2. as, S pikol, 4 oma, 5 kei. 8 Laren, 7 ln, 8 dok, 10 alt, 12 leg, 13 het, 15 made, 17 voorspoed, 18 rage, 20 portret. 22 vertrek, 24 tenor, 25 pipet, 27 Oss, 28 bak, 29 nor, 31 mat, 34 aloë, 37 Aken, 39 teken, 41 palet; 42 big, 43 rad, 44 rei, 45 tol, 48 net, 49 els, 51 ra, 53 do. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Ile de la Cité. 2. Sneeuwwoord: Hlma sneeuw; alaya oord. 3. Het zelfde als Iwan de Verschrikkelijke; geerde als Tsaar over Rusland van 1533 1584. 4. Van het muffeldier; een wild steenschaap, dat o.a. op Sardinië nog voor komt. 5. Necrologie. 6. In 1814 op 25 Maart bij Scuverein Besluit. 7. Een mugje. 8. In 1498. 9. By de kapper. 10. In Parijs; de politie-agenten. 90. De baron draaide zich om. „Zeg beste jongens, jullie zijn Pim, Pam en Pom, is het niet?" Zodra de baron Pim, Pam en Pom herkend had, keerde hij op zijn schreden terug. Zeker, meneer de baron", antwoordden ze alle drie beleefd. „Enhebben jullie nog last van die „Kiekeboe?" informeerde de baron. „Ik weet het niet, meneer de baron", antwoordde Pim v.lug, vóórdat zijn broertjes nog iets konden zeggen. „We hebben vannacht niet thuis gesla pen, ziet U? We durven niet meer". Pim voelde de verbaasde gezichten van zijn broertjes achter zich en ging vlug door. „We hebben vannacht maar onder een brug geslapen". „Onder een brug geslapen?" herhaalde de baron ver baasd. „Ja we mogen niet meer in ons huis van die „geest", van die „Kieke boe", riep Pim. Baron van Pottum voel de zich niet op zijn gemak. Het was zijn schuld, dat die drie arme jongetjes vannacht buiten hadden geslapen en had zijn BETERE-IK hem niet opge dragen om niet meer te gaan spoken? „Jongens, gaan jullie maar gerust weer naar je huis terug hoor. Ik zal er voor zorgen, dat jullie niet meer lastig wordt gevallen", riep hij uit. „Ja, maarre, hoe kunt U dat nu? w kunt toch zeker niet tegen die „Kiekeboe" op?" riep Pim, terwijl hij zijn broertjes een knipoog je gaf. „Laat dat nu maar aan mij over" antwoordde de baron ongeduldig. „Ik ben een invloedrijke man, en als ik dat zeg, is het zo. Vertel me later maar eens of ik geen gelijk heb gekregen. Ik heb nu geen tijd meer. Dag jongens!" Dag meneer de baron", antwoordden. Pim, Pam en Pom en zodra de baron op veilige afstand gekomen was, keken ze elkaar ondeugend aan. „Nu, wat heb ik je gezegd", riep Pim. „Zijn BETERE IK begint al te werken, wat ik j» brom". JJEZER dagen stelde Koningin Elisabeth Engelands grootste stuwdam in de rivier Claerwen in werking. Op onze foto ziet men de Koningin in ge zelschap van haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh en de burgemeester van Birmingham met diens vrouw, kort nadat de plechtige ceremonie was verricht. Voor de schakers aangesloten bij de Noordhollandse Schaakbond, is giste ren het startschot gelost voor de Bonds- competitie. Het wedstrljdrooster toont aan dat het leger van schakers dat deel neemt ruim 1100 bedraagt, daar 112 tientallen aan de competitie deelnemen. Het zal de wedstrijdleider, de heer J. C. Muijcn, heel wat te puzzlen hebben gegeven voor het reisschema klopte, doch hij heeft ook nu weer getoond de juiste man te zijn op de juiste plaats. De grote moeilijkheid zat hem in het feit dat, gezien de financiële toestand der N.H.S.B., verschillende tientallen samen moeten reizen, teneinde de post reiskosten met f 1000.— te verminderen. Een groot aantal verenigingen is n.l. aangewezen op het vervoer per autobus. Dit samenreizen heeft het voordeel, dat één bus nu voor dezelfde kosten twee of drie tientallen vervoert, inplaats vah tien man per club. Het Bondsbestuur heeft namelijk het goede besluit geno men om voor drie rayons een „reis agent" aan te stellen, welke deze rei zen regelt. Voor het rayon Kennemer- land de heer J. C. Muijen, de heer M. Plooyer voor de Zaanstreek, terwijl de heer G. van Burlcen Alkmaar en omge ving voor zijn rekening neemt. Wedstrljdrooster In de Overgangsklasse starten van daag Heemstede 1MSC 1. Het zal voor MSC een zeer zware strijd worden en gezien haar resultaten van het vorige seizoen, zullen de punten wel in Heem stede blijven. Zaandam 1, gepromoveerd uit de le klasse, gaat bij Rolland op be zoek en zal hard moeten vechten voor een gelijk spel. VAS 2, de kampioen van 1952 gaat 31 October naar Aalsmeer en komt wel met de punten naar huis. le Klasse A. Daarin starten Wee- nink, Oppositie, VVV 2, Pat Mat, Schaakmat en Zaandam 2. De club van Muyen opende gisteren het schaaksei zoen tegen VW 2. Wij zijn benieuwd naar het resultaat van Weenink, dat dit jaar tpromoveerde, doch door het verlies van een tweetal goede spelers aan kracht heeft ingeboet en haar kans om zich te handhaven wel wat klein heeft gemaakt. Schaakmat 1 krijgt Woensdag Oppositie uit Heiloo op be zoek. De laatstgenoemde start met de beste kansen. Pat Mat 1, kampioen van 1952, gaat 5 November naar Zaandam 2 en zal haar kans om weer nummer één te worden wel niet verspelen. 2e Klasse A. Deze groep begint iets later. De eerste wedstrijd, op 4 Novem ber, gaat tussen Caïssa en VW 3. De DOOR. 20 ,Ja, dat was wel heel verschrikke lijk", vond de aangesprokene, maar mevrouw Bowse noemde het hele ver haal belachelijk. „Ik zei direct tegen Cyril, mijn broer: die Mary Stokes heeft evenmin een vermoord meisje ge zien als ik. Ze verveelt zich dodelijk op de boerderij en heeft nu iets bedacht, opdat iedereen over haar zou praten. Let op mijn woorden, 't is alleen .maar bluf". Juffrouw Alvina, niet geheel tot zwijgen gebracht, wees er op, dat het „Bosje van de Dode Man" wéinig gun stig bekend stond. „Ik weet niet, of u het verhaal kent", zei ze tot juffrouw Silver, die zich haastte te verzekeren, dat ze 't gaarnf zou horen. Waarop beide dames hun stoelen wat dichterbij schoven en de geschiedenis van a tot z ophaalden. Frank Abbott zou, als hij er bij geweest was, hebben geconstateerd, dat het relaas vrijwel woordelijk klopte met de historie, zoals hij ze had ver nomen. Juffrouw' Silver luisterde oplettend en toen 't verhaal uit was, wees ze op de noodlottige gevolgen van geloof in tovenarij. „Ik ben bang, dat het tot heel wat wreedheden heeft geleid". „Ja zeker", verklaarde juffrouw Alvina. „Mijn lieve vader stelde veel belang in het onderwerp. Hij heeft een hele reeks verhalen van die soort bij een verzameld en ze opgeschreven. Als u ze zien wil', ik heb er afschriften van. Die had de oude meneer Hathaway ook. Hij en mijn vader waren ongeveer van dezelfde leeftijd. De oude meneer, Al- vin Hathaway mijn peetvader, want ik heet Alvina was vijf-en-negentig toen hij stierf". „Alvina, wat een aardige en onge wone naam", vond juffrouw Silver. De laatste minuten was mevrouw Bowse druk bezig geweest met Monica Abbott in te lichten over enige afschu welijke bijzonderheden, die zich bij het overlijden van de dorpsdronkaard had den voorgedaan, 't Relaas had zijn hoogtepunt bereikt via mevrouw Sto kes, van wie hij toevallig, zij 't in de verte, familie was. Nu ze echter juf frouw Alvina Grey zo geanimeerd hoor de praten met de dame uit Londen, achtte mevrouw Bowse 't ogenblik ge komen, om de leiding van 't gesprek weer over te nemen. Hartelijk lachend, herhaalde zij luid de naam van haar medebezoekster. „Alvinaja, 't is zeker ongewoon. Zo, dus op die manier heb je je naam gekregeh.... ik heb me vaak afge vraagd, hoe je er aan kwam. 't Zal nu wel te laat zijn, om er iets aan te doen, maar gelukkig hebben mijn ouders met mij niets van dien aard uitgehaald! Mabel is een goede, eenvoudige naam". Tot ieders verbazing beet juffrouw Alvina van zich af, niet om haar naam te verdedigen, maar ter wille van „haar lieve vader". Een aanmerking op de naam, die hij haar had gegeven, was een aanmerking op hem. Stille woede vervulde haar, een woede, die uit haar ogen straalde en de wangen lichtrose kleurde. Ze had Mabel altijd een af schuwelijke naam gevonden, maar ze zou 't nooit hebben gezegd als men haar niet tot het uiterste had getart. Nu zei ze het zo natuurlijk als strookte met de manieren van een echte dame. „Een naam als de mijne heeft ten minste één goede kantde mensen horen die niet dikwijls. De jouwe, lieve Mrbel, is helaas zóveel gebruikt en mis bruikt, dat hij nu helemaal uit de mode isje hoort hem nooit meer, zelfs niet in het dorp". Mevrouw Bowse nam niet eens noti tie van de uitval aan haar adres. Ze greep het laatste stukje cake en zei, dat alle dorpskinderen tegenwoordig naar filmsterren werden genoemd. HOOFDSTUK X. Cecily speelde een toccata en fuga van Bach. De overweldigende muziek- golven drongen op haar in en veegden haar geest als 't ware schoon. Alles wat haar had gehinderd en geplaagd, scheen nu een hoopje zand, door het machtige getij der schoonheid meege voerd. Eerst toen de laatste accoorden wegstierven, keerde ze tot haar omge ving, tot de werkelijkheid terug, maar langzaam, zoals iemand, die uit een diepe slaap waarin alle herinnering en smart warén verdwenen, ontwaakt. Ze verkeerde nu in het stadium, dat na zulk een slaap doorgaans intreedt het bewustzijn is teruggekeerd, maar de gevoelens van leed en verdriet nog verdoofd. Bij Cecily waren ontspan ning en kalmte ingetreden. In de kerk heerste duisternis, behalve bij het orgel. De lucht trilde nog na van de machtige klanken, die 't had voortge bracht. Ze nam de handen van het klavier en draaide zich om. Waarom ze dat deed, wist ze niet. Achteraf dacht ze, dat zij hem had horen bewegen,- zij 't dan in haar onderbewustzijn. Hij stond in de schaduw, waar het gordijn, dat de or ganist verborg, op zij was geschoven en 't vreemde was, dat zijn aanwezig heid heel natuurlijk scheen. Later kon Cecily er boos om worden, maar op 't ogenblik zelf leek het de meest natuur lijke zaak ter wereld.... de donkere kerk, de nog in haar naklinkende 'mu zieken Grant. En alle smart scheen verdwenen. Het duurde slechts een ogenblik. Ze keken elkaar aan en toen zei hij: „St. Cecilia".... En ziedaar nu wéér iets om in door waakte nachtelijke uren over te den ken, want hoe had hij 't gezegd? Luch tig? Spottend? Ja, ja, dat moest wel zo zijn! Maar waarom, waarom had 't haar dan ontroerd? Ze zou haar verhit te wangen in het kussen drukken en zelf het antwoord geven: „Omdat ik zo gek ben, nog van hem te houden". Nu echter zat ze hem aan te staren, met wijdgeopende ogen, in 't haar omge vende licht. Eindelijk sprak hij: „Dat was heel mooi. Je bent erg voor uitgegaan. „Vind je?" Och, 't kwam er niet op aan, wat hij zei. 't Enige wat er wèl op aankwam was, dit ogenblik van bevrijding niet te verbreken. Het zou niet lang duren, maar met Goethe's Faust kon ze heb ben gezegd: „Verweile noch, du bist so schön". En alles in haar zei dit ook, maar niet hardop. Woorden kostten te veel moeite. Ze drukten te veel of te weinig uit en er waren al meer dan genoeg woorden gewisseld. Wat zij als verliefde jonge vrouw tot Grant had gezegd, wat ze vol bitterheid er later had uitgestoten, moest nu niet in her innering worden gebracht, want dan zou het ogenblik van vrede voorbij zijn. Maarals ze niets zei, zou hij me nen.... Ze was er na aan toe, alles maar te laten gaan zoals het gaan wil de, onverschillig wat hij ervan mocht denken. Misschien was het de terugslag hier op, misschien ook iets eenvoudigers en gewoners dat haar zonder Verdere over gang deed zeggen: „Iemand heeft me anonieme brieven geschreven". (Wordt vervolgd) Alkmaarders kunnen dit seizoen met een overwinning openen. Op 7 Novem ber KTVSchaakmat uit Andijk, welke de bezoekers geen problemen zal ople veren, terwijl Purmerend het tegen het gedegradeerde Krommenie hard te ver duren krijgt. 2e Klasse B. In deze afdeling tref fen ASC 3, Saende, Pion-W., Pat Mat 2, VAS 5 en Kijk Uit, de kampioen van 1952, elkaar. De IJmuidenaren zullen wel weer een hoge worp naar het kam pioenschap doen. Se Klasse A. HSC 3 gaat vandaag op bezoek bij Heemstede 4, een open wed strijd met iets betere kansen voor Den Helder. Aalsmeer 2VAS 4 kan span nend worden, doch de Amsterdammers zullen de punten wel mee naar huls nemen. Zaandam 3, gedegradeerd uit de 2de klas, zal in deze afdeling probe ren het verloren terrein te heroveren. 3e Klasse B. In deze groep zijn zes clubs ondergebracht, waarin vandaag starten Krommenie-Wz,Dirkshorn, 4 November Caïssa 2VW 4 en 5 Nov. WieringerwerfSchaaklust 2. De thuis wedstrijden van Kr. W. en Caïssa zullen voor de bezoekers wel verloren gaan, terwijl Schaaklust 2 met vertrouwen haar uitwedstrijd tegemoet kan zien. 3e Klasse C. Hier beginnen Schaak mat 2Castncum op 29 October. Da verre reis naar Noord-Scharwoude be hoeven de Castricummers niet te vre zen. Pat Mat 3 krijgt het moeilijker. Zij gaat Woensdag op bezoek bij Lasker in Uitgeest. Het zal een'zware strijd wor den voor de Beverwijkers, doch een ge lijk spel tegen het pas gepromoveerde Lasker ligt wel in de lijn der verwach tingen. Weenink 2 krijgt het in deze afdeling, nu Havenkwartier verdwenen is, wel zwaar te verduren. 3e Klasse E. Zaandam 4 en West- zaan, w»lke in de laatste competitie ge lijk eindigden, ook in bordpunten (14 15ontmoeten elkaar op 5 Nov. In Zaandam. Het „terrein-voordeel" kan voor de Zaandammers wel eens beslis send zijn. 4e Klasse A. Ook hier eerst 6 clubs n.l. KTV 3, Aartswoud, Schaakmat 3, KTV 2, VVV 5 en Adelborsten. E)e laatsten hebben zich echter terugge trokken. Gestart wordt op 4 Nov. met Schaakmat 3VVV 5 en 5 Nov. Aarts woudKTV 2, waarvan de bezoekers wel zullen winnen. 4e Klasse C. De Indeling onderging ook hier een kleine wijziging, daar Haarlem 5 zich terugtrok. Zandvoort 2 is hier voor in de plaats gekomen. Het sextet wordt gecompleteerd met Bloe- mendaal 3, Pat-Mat 4, Weenink 3, Kijk Uit 5 en Zaandam 6. Deze groep begint pas op 26 Nov. waarin Bloemendaal 3 wel zal uitblinken. Nu het aantal bordpunten niet meer beslissend is, zullen de afgebroken par tijen wel iets minder worden, hetgeen een duidelijk overzicht zeer zeker zal bevorderen. Fenny Heemskerk op tweede plaats te Moskou Mevrouw Fenny Heemskerk heeft gisteren te Moskou haar partij uit de derde ronde tegen de Engelse Rowena Bruce gewonnen. Zij staat thans op de tweede plaats met Eileen Tranmer (ieder met drie punten). De Russische schaakster Valentina Belova heeft de leiding met 3% punt. Schulte, Van Vliet, Peters en Derksen naar Brussel Twee sterke Nederlandse koppels zul len aan de van 7 tot en met 13 Novem ber te Brussel te houden zesdaagse deel nemen. Gerrit Schulte heeft zich voor deze wedstrijd verbonden met Arie van Vliet - de eerste maal in de geschiede nis, dat Schulte en Van Vliet samen rijden en de nationale sprintkampioen Jan Derksen, die het tijdens de wereld kampioenschappen te Parijs tot de fi nale wist te brengen, vormt met Ger rit Peters een ploeg. Jong geleerd, oud gedaan De Amerikaan Harold Osborne, die van 1924 tot 1933 de trotse bezitter van het wereldrecord hoogspringen is 9e~ tveest met 2.03 meter en die in 1924 op de Olympische Spelen te Parijs met een sprong van 1.98 meter de gouden medaille op dit nummer veroverde, heeft dezer dagen getoond dat hij net springen nog lang niet verleerd is By een wedstrijd te Chicago presteerde ae thans 53-jarige Osborne het namelyk om de toch nog altijd respectabele hoogte van 1.83 meter te bereiken. Directie: J. BIJLSMa en C. Hoofdredacteur H. m. koemah Redactie: Achterdam 18, Tel 9 advertenties abonnemente Voordam 11, Tel. Postgiro 187294 Met een knopindruk van Donzère-Mondragi president een rede, wc opzichte van de Ame politieke leiders gelan voldoende met yAN BETROUWBARE züde is gisteren te men, dat Aneurin Bevan linkervleugel der Britse party, in overleg met i heeft besloten gevolg te eis tot ontbinding van door de partijleiding is Het verluidt in kringei verbinding met „de aanh: van staan, dat laatstg recht staande houden j derlijke partijleden te ki huidige Britse buitenis die h.i. tezeer op die der afgestemd, terwijl zij oc blijven, dat Groot-Britta veel voor zijn bewapeni (Van een onzer ree Tijdens de gisteren te houden vergadering var van VW's benoorden h» naai is medegedeeld, dat öe van het jaar het on kampeerwet gereed zal ontwerp van de wet woi 1*2 gepleegd tussen he van Binnenlandse Zaken ken organisaties. dól j er zijn r door de staat Pennsvlva H°t Fraa, raai hi ]5en*: hierby aai het stann dus "ader voorst ^"1- dat senat° bestaande uitS frr?" 'an kaanse hnüli oePen i door de Am?g?noten e: nacht. merikaanse m Akozen 'zal ft*"' 5 daar de 'mogeniS K' gen van de Am»!?? d Vi het front door ?,'^ans studeren, zo v»?vi c Zolang er Zuid-Kmard' staat zijn aan het wT? geen enkele reden om fcower Verwachting tot mc IETS KOI Wisselend bewolkt verspreid optrede: Langs de kust aanv harde, overigens kr matige Westelijke wi iets lagere temperat DONDERDAG: Zon onder 17.15 uur. Me uur, onder 4.12 uur. L

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8