F De „betere kringen" laten zich niet van hun beste zijde zien AGENDA Arbeidersklasse fooni verblijdend verantwoordelijkheidsbesef Aziatische spoorwegdeskundigen bezoeken machinefabriek r Jimmy Brown als diepzeeduiker Een interessant proef proces voor het kantongerecht De Westfriese klederdracht bekoorde Mexicaanse journalisten HET BEVOLKINGSONDERZOEK^OP T B.C De pseudo-chique maakt koude drukte Negers van Tanganjika leven steeds in angst Onderscheiding voor Nederlandse spoorwegwezen Officiële ontvangst ten stadhuize Alkmaarse rechtbank naar Slootdorp OUDE „HEER" LICHTTE DE KAPELAAN OP Dertig jaar deurwaarder Verlofzaak werd voor bruiloft verhuurd BURGERLIJKE STAND MEVROUW HOLZMULLER HAD EEN VERRASSING Hard werkende toeristen Verkiezingen bij het Hoogheemraadschap MILITAIRE BENOEMING Noordhollandse schakers en hun reismoeilijkheden WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 w d< lii E ft w 11 rl k b k h V cl I V X l I 1 1 i 3 4 JL|ET BEVOLKINGSONDERZOEK op t.b.c., zoals dat momenteel in volle gang is, werpt weer eens een bijzonder licht op de goede en minder goede eigen schappen van vele stadgenoten. Zo heeft men kunnen vaststellen, dat vooral de arbeidersklasse zich van harte en enthousiast voor het maken van een „borst- plaatje" meldt. Het aantal verzuimen is bij deze categorie verblijdend gering. Hoewel er ook vele gegoede families zijn, die zich bewust zijn van hun burger plicht, en zich laten doorlichten, is het toch wel opmerkelijk, dat het voorname lijk in deze kringen zo is, dat men weigert zich te laten onderzoeken. Hoe on verstandig dit is, behoeft hier zeker niet meer te worden betoogd. De vraag of deze handelwijze democratisch is, beantwoorde iedere weigeraar voor zichzelf. TEN GELUKKIG symptoom willen we het noemen, dat het vooral de „pseu- do chique" is, die enige géne voelt, om zomaar in het blote overhemd in het doorlichtingslokaal te komen. Met een wel zeer uitzonderlijk gevoel voor de persoonlijke vrijheden van iedere bur ger zeggen deze mensen verbolgen: Wij voelen niets voor een „opgedrongen" onderzoekEn hierop volgt dan een oplossing: „Laten ze het onder zoek verplicht stellen. Dan is het wat anders!" Het zijn er slechts weinigen, die rond uit zeggen: „Ik voel me een beetje te goed, om naast Jan en Alleman in een rijtje te gaan staan," doch de motive ring van hun weigering zegt dikwijls genoeg. Zo was er een dame uit een der eerste families van Alkmaar, aan wie verzocht werd zich van een bepaald kledingstuk te ontdoen. Zoals men weet staat er op de oproepingskaart, dat men slechts twee lagen kleding mag dragen. De dame in kwestie weigerde echter pertinent het betrokken kledingstuk uit te dóen. „Ik ben niet van plan," zo meende ze, „om in het belang van het volk een verkoudheid op te lopen en ze ging heen. Een andere dame, die naar de kleedcabine werd terugverwe zen om een kledingstuk te verwijderen, vertrok met opgeheven hoofd.... Het huisbezoek APMERKELIJK is het ook, dat de vele u arbeiders, die zich voor het huisbe zoek beschikbaar hadden gesteld, een veel beter figuur hebben geslagen, dan de dames en heren uit betere standen, die met tien procent in het aantal huis bezoekers waren vertegenwoordigd. De laatste categorie de goeden niet te na gesproken leverde menig staaltje van gemakzucht en gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel op. Sommige Kindersterfte van 65 procent TANGANJIKA, het uitgestrekte neger-, gebied in voormalig Duits Oost- Afrika, was het onderwerp van de voordracht die de bekende reiziger en arts, dr A. Melcliior, gisteravond voor het Comité 25 jaar Nederlandse Jeugd herberg Centale in de aula van het Gymnasium hield. Dr Melchior is een spreker die zijn toehoorders weet te boeien en gevoel voor humor heeft. Het was daarom jammer dat de zaal gister avond maar matig bezet was. Tanganjika, aldus dr Melchior. is een verslonsd weeskind, dat sinds 1918 on der toezicht staat van het kindermeisje Engeland. De Engelsen hebben het man daat over dit gebied, doch zo lang het er rustig is, kijken ze er niet naar om. De negers wonen in dit moeilijk toe gankelijke terrein in volkomen vrij heid, doch dit betekent niet dat zij zich gelukkiger voelen dan de negers in de geciviliseerde streken, want zij worden dag en nacht geplaagd, geterroriseerd, zelfs door de peppo's, de geesten van hun voorouders. Deze geesten krijgen rfo ..hiM van alle ziekte en tegenspoed en zijn ln de ogen van een jnnoornng bijzonder wraakgierig. Daar de negers menen dat dergelijke geesten alles zien en alle gedachten kunnen lezen, leven zij in een voortdurende angst voor de peppo's. De fabeltjes over de activiteit van deze geesten worden van harte on dersteund door de inlandse medicijn mannen, die niet tegen een moord meer of minder opzien omrer menige malse kip of vette geit aan te verdienen. Uitvoerig schetste dr Melchior de le venswijze van de inboorlingen, waarbij hij speciale aandacht schonk aan de er barmelijke hygiënische toestanden, die er een kindersterfte van 65 proc. ver oorzaken. Met een serie matig geslaag de lichtbeelden verduidelijkte dr Mel chior zijn boeiende lezing. DIERENBESCHERMING In de omgeving van de Dijk zwerft sinds enige weken een zwarte poes, pl.m. 9 maanden oud. Het dier heeft een witte punt aan de staart en is aan een oog blind. Aan het einde van de Laat zwerft sinds vier weken een in zeer goede conditie verkerende mooie blau we poes en in het begin van het Zeglis bevindt zich een cypers poesje, dat ook zijn huis kwijt is. Indien geen eigenaar zich meldt zijn deze dieren ter be schikking van liefhebbers. Een goed tehuis wordt gezocht voor twee jonge poesjes, 2 en 4 maanden oud. Adres inspecteur C. Verwer, Zaag molenstraat 36, Alkmaar (over de Friese brug). TECHNIEK THUIS V-' vraag prospectus aan PBNA-ARNHEM Velperbuitensingei 92:a Svsrtentie, Ing. Med.) huisbezoekers lieten hun bezoekjes maar rustig een week of wat voor wat ze waren, omdat ze toevallig logees had den gekregen, of omdat ze uit moes ten. Gewichtige redenen Verder zijn er nog de talloos velen, die zonder bericht van verhindering te sturen, niet op de vastgestelde tijd ver schijnen. Zij bezorgen de administratie enorme moeilijkheden. Veel wegblijvers schijnen een zekere angst voor het on derzoek te voelen. Anderen zien er te gen op, om vrijwel in het openbaar bepaalde discrete bijzonderheden over de gezondheidstoestand van zich zelf en hun naaste familie, bekend te maken. Het moet ons van het hart, dat deze laatste klacht min of meer ge grond is. Klachten MEN WORDT naar zeer persoonlijke zaken gevraagd, terwijl er een kleine file personen bij staat. Bij in formatie vernamen wij, dat het aan wezige Rode-Kruispersoneel er voor moezorgen, dat men zijn mededelin gen zó kan doen, dat vreemde oren ze niet kunnen verstaan. In de drukte is hieraan echter niet altijd de hand te houden. Dit mag naar onze mening echter geen. verontschuldiging zijn. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 u.: Lucht- duivels boven de Pacific (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Oki nawa (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: „Handel" in vrouwen en meisjes (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Toneelvereni ging „Vondel" brengt voor de K.A.B. het blijspel „Het Witte Paard". Landbouwhuis, 8 uur: Cursus Volks universiteit. De heer A. v. Nijnanten houdt lezing met lichtbeelden over Zwitserland. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond van RHBS-vereniging „Vokzos". Nachtdienst apotheken: Apotheek Wanna, Mient C 13. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Concert door Maria Stroo, piano en C. Preyt, cello. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Argwaan (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Oki nawa (18 jaar); Victoria Theater, 8 u.: „Handel" in vrouwen en meisjes (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren, (alle leeftijden). Aula van het Gymnasium, 2.456. en van 7 uur af: Bazar voor herstel van de Kapelkerk. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Stich ting Sobrietas brengt operacontcert. Gulden Vlies, 2 uur: Vergadering consumptiemelkverenigingen. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 12.20 0.52 Donderdag 13.16 1.33 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 12.25 0.57 6.25 18.57 Donderdag 13.21 1.38 7.21 19.38 £EN GROEP AZIATISCHE spoorweg deskundigen, die thans onder aus piciën van de Internationale Spoorweg unie (UIC) een studiereis door Europa maakt, zal Donderdag in het kader van een tweedaagse trip door ons land een bezoek brengen aan de Machinefabriek Alkmaar aan de Voormeer alhier. DE GROEP omvat deskundigen op het gebied van het seinwèzen zowel als van weg en werken; laatstgenoemden zullen een bedrijf op het gebied van machine- en rijtuigbouw bezoeken, zij die hierheen komen zijn allen betrok ken bij het seinwezen. Zij zijn afkom stig uit Birma, China, India, Indonesië, Pakistan, de Philippijnen, Thailand en Hoe ver reikt de blik van een /achtopziener Zaterdagmiddag 29 November kan Slootdorp een bijzonder bezoek ver wachten. Dan immers zullcrir president en heren van de Aikmaarse rechtbank, alsmede de Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn, zich derwaarts begeven om ter plaatse vast te stellen hoever de blik van een jachtopziener kan rei ken. Wat is er gebeurd? Op 8 Maart van dit jaar had de jacht opziener Vn&rU«uijses, daarop attent gemaakt door een andere dorpeling, waargenomen, dat vader en zoon V., uit Slootdorp, met een jachtgeweer de fau na van de Wieringermeer belaagden. Hij had een, schot horen vallen en ge zien, hoe iemand iets van de grond had opgeraapt. Zijn waarnemingen had hij echter gedaan van vele honderden me ters afstand en zijn verklaringen gaven de Alkmaarse rechtbank zo weinig vas te grond, dat men besloot om zelf eens te gaan kijken. Vader V. ontkende na melijk hardnekkig, dat hij - gelijk Voorthuyzen had verklaard had ge schoten.' Dit zou zijn zoon hebben ge daan. Verder had hij zelf uitgerekend, dat Voorthuyzen niets kón hebben ge zien, doordat het bericht van de jacht partij, die tussen haakjes in dit seizoen ongeoorloofd was, terwijl V. bovendien geen jachtakte en geen bewijs van de jachtgerechtigde had, via een tijdroven de omweg tot de jachtopziener was doorgedrongen. Toen deze volgens men selijke berekening zijn waarnemingen deed, was de schietpartij al achter de rug. Doelmatige Inkomstenbesteding In de e. k. buitengewone algemene vergadering van de Sociale Raad (Dis- tricts-Armenraad voor Alkmaar e.o.), belegd in samenwerking met de direc tie der Nutsspaarbank en de Commis sie voor Huishoudelijke Voorlichting zal door mevrouw E. J. WilzenBruins van het Gezinsbegrotings-Instituut te Rotterdam zal worden gesproken over het zeer actuele onderwerp „Doelmati ge Inkomstenbesteding"._ Voor de samenkomst is nog voor een beperkt aantal belangstellenden een uitnodiging, verkrijgbaar bij de Sociale Raad, .Öudegracht 196. Bijbellezing over-„De roeping van Mozes" Ds R. den Oudsten verzoekt ons te melden, dat hij hedenavond zijn Bijbel lezing voortzet om acht uur in het ge bouw Waakt en Bidt. Het onderwerp is: „De roeping van Mozes" Vietnam en worden .begeleid door de heer Lemaire, hoofd van de divisie Transport van de Sectie Spoorwegen der Economische Commissie voor Euro pa (ECE), en de heer Jean Brechot, hoofd van de divisie Transport van de Sectie Spoorwegen der Economische Commissie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE), De Nederlandse Spoorwegen, wier gasten al deze heren zijn, laten de honneurs waarnemen door de chef van de Dienst Seinwe zen, ir H. A. E. de Vos tot Nederveen" Cappel en door de chef van de Dienst Exploitatie, ir V. N. J. de Blieck, ter wijl de heer Van Loon namens het de partement van Economische Zaken meegaat. Het bezoek is in verschillende op dichten van veel belang. In Azië is momenteel de oprichting van een op leidingsinstituut voor spoorwegcieskuu- digen in voorbereiding. De trip naar het Westen heeft nu zowel ten doel, een indruk te krijgen van wat hier op het gebied van het „ijzeren paard" te zien en te leren is, als om krachten aan te trekken, die te zijner tijd als leerkracht aan de nieuwe school kun nen worden verbonden. Voor ons land ligt met name de waarde hierin, dat de faam onzer NS en van de daarmee verbonden en daarvoor werkende bedrijven tot in het Verre Oosten is doorgedrongen, hetgeen als een onderscheiding mag worden aangemerkt. De machinefabriek zal dan ook laten zien. welke moderne apparaten op het gebied van het sein wezen en de overwegbeveiliging zij in staat is te vervaardigen. Het gezelschap vertrekt Donderdag morgen om negen uur per bus uit Amsterdam en zal omstreeks tien uur op het stadhuis alhier officieel door het gemeentebestuur woéden ontvan gen. Vervolgens wordt de machinefa briek bezichtigd. Na de lunch gaan de heren per trein naar Amsterdam lerng. 77. Toen Jimmy Brown goed en wei aan boord was geklauterd en hij een beetje had kunnen uitblazen, begon hij kapitein Toontje nauwkeurig te vertel len, wat hij onder water had beleefd. Van het avontuur met de twee haaien zette kapitein Toontje grote ogen op, maar toen Jimmy hem vertelde hoe nauwkeurig hij de gehele hut had on derzocht, maar dat hij van de kist met juwelen geen spoor had kunnen ont dekken, trok kapitein Toontje een heel bedenkelijk gezicht. „Dan zijn die boe ven ons tóch nog vóór geweest, Jim my," bromde hij. „En ddarvoor heb jij nu je leven gewaagd, Jimmy, daarvoor ben jij bijna levend door twee haaien opgevreten. Ik noem 't maar een schan daal Eén ding is echter nuttig. We we ten wie de dader is. Dat kan niemand anders dan dat brok kok zijn, die ik dom genoeg verteld heb dat zich een kist met juwelen aan boord van het wrak bevond. We moeten maar zo snel als we kunnen naar land terugkeren en er zal dan niet veel anders opzitten dan de politie van de hele zaak op de hoogte te stellen. A1 s die meneer Siem Soèp tenminste met de juwelen nog in het land is. Misschien is-ie wel met de Noorderzon vertrokken." Jimmy knik te. ,,'t Zal nog een hele kluif zijn. kapi tein," zei hij, „om al die kostbaarheden te achterhalen." Een oude heer, keurig in een donker blauw pak en met beschaafde stem sprekend, stond Dinsdagmorgen in ho ger beroep terecht voor het gerechts hof te Amsterdam. In eerste instantie was hij door de Alkmaarse politierech ter veroordeeld tot een half jaar ge vangenisstraf omdat hij een kapelaan te Heiloo opgelicht had. Ondanks zijn keurig voorkomen bleek de verdachte een zwervend leven te leiden; hij was in Den Haag gedomici lieerd, doch de grootste tijd van het jaar trok hij het land door. van plaats naar plaats. Hij gaf als beroep: venter op. En hij vertelde, dat hij omstreeks zestig gulden per week verdiende „Waarom licht u dan allerlei mensen op?" vroeg de president, van het ge rechtshof, want de oude heer had al een strafregister waarop meer dan tien straffen stonden. „Ik verdien zestig gulden per week, edelachtbare", zei de heer. „maar dat is zonder aftrek van onkosten. Zo kan het wel eens gebeuren dat ik niet veel overhoud En dat was dan de reden waarom hij naar verschillende mensen ging, waaronder vele geeste lijken, aan wie hij mooie verhalen ver telde en daarmee een klein bedragje loskreeg. De proeureuf-generaal achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg be vestiging van het Alkmaarse vonnis. De verdediger vertelde dat de man, die al 72 jaar is, nooit noodwet-Drees heeft durven aanvragen, omdat hij dacht dat dat alleen voor „nette" mensen was! Uitspraak over veertien dagen. De heer R. Koudenburg, de eerste ge diplomeerde deurwaarder bij de Alk maarse rechtbank zal op 1 November ae dag herdenken dat hij hier 30 jaar in functie is geweest. RAADSVERGADERING OP 6 NOV. Het ligt in de bedoeling van de bur gemeester op 6 November een raads vergadering te beleggen. DE ARlSTROCRAAT ONDER DE RADIOTOESTELLEN Te zien en te beluisteren bij ALKMAAR LANGESTRAAT MORGEN TE 10 UUR ZAL voor het Kantongerecht een proef-proces dienen, waarvoor in brede kring be langstelling zal bestaan en dat als een primeur voor Nederland mag gelden. Ais beklaagde zal terecht staan de heer v. d. Sch-, die ervan beschuldigd wordt de Drankwet te hebben overtre den toen hij in de verlofzaak van de lieer A. Goudsblom aan de Zander- sloot wenS* op dat ogenblik voor publiek gesloten was een bruiloft hield, en sterk' alcoholische dranken schonk. De eigenaar van de zaak, de heer Goudsblom had zijn lokaliteit verhuurd en had met de bruiloft ver der geen bemoeienis; hij verbleef fn zijn woonkamer. TOT VOOR enkele maanden bestond de mogelijkheid, dat men een be sloten bruiloft in een verlofzaak kon houden. De lokaliteit werd in dat ge val voor het publiek gesloten ver klaard en de politie liet dan ooglui kend toe, dat de bruiloftsgasten zich niet beperkten tot een kopje koffie en een glaasje zwak alcoholische dranken, maar tevens een borreltje konden ge bruiken. Toen echter van de zijde van enkele vergunninghouders hiertegen bezwaren werden geopperd, moest de politie ingrijpen en de verlofhouders mededelen, dat ,de Drankwet in al haar „ingewikkelde" onbillijkheid zou worden toegepast. Vanaf dat moment was 't de verlöfhouder Zelfs voor geslo ten bruiloften verboden sterk alcoho lische dranken in voorraad te hebben. Het gevolg hiervan was, dat men thans voor bruiloften en partijtjes alle mo gelijke lokalen huurt, zoals zaaltjes van Zondagsscholen, lokaliteiten van dans instituten, ja zelfs het gymnastiek lokaal van een R.K. school in onze stad. Da> organisatoren van het feest brengen zelf hun jenever en andere dranken mee en niemand is bij machte het feest te beletten. De verlofhouders, die onder zware financiële verplichtin gen gebukt gaan, zien deze onbillijke gang van zaken met lede ogen aan. Zij vragen zich af. waarom de eigenaar van een zaaltje, die geen Verlofgeld- behoeft te betalen en verder aan geen enkele eis inzake accommodatie e.d. behoeft te voldoen, thans wel in de ge legenheid is met bruiloften begunstigd te worden en zij niet. - (Advertentie, ing. Med.) Geboren r Margaretha E. W., d. van G. W. Segers en K. Schreuder. Fer dinand L., z. van J. L. Schröver en H. E. Wolfs. Getrouwd: Hendrik Verhage en Gijsbertje Lijnsvelt. Jan Boendermaker en Elisabeth M. Kootker. Overleden Marten Eringa, 66 Jr, broek (K.V.F.) wed. van G. Zweep. AVER WEINIGE DAGEN zullen vele tienduizenden Mexi- canen in hun krant de namen lezen van mej. Mayke Burmann uit Stompetoren en mej. Marijke Swager uit Alk maar en ze zullen daarbij een beschrijving vinden van de prachtige Westfriese kleding van deze meisjes. De negen Mexicaanse journalisten die gisteren een bezoek aan Alk maar brachten, waren namelijk opgetogen over de traaie klederdracht van de twee in Westfries costuum gestoken meisjes en noteerden ijverig hun namen. De reportages die deze vertegenwoordigers van Mexico's grootste kranten schreven, zijn al onderweg naar hun vaderland, want dage lijks schrijven zij opgetogen kolommen en zelfs pagina's vol over het vele schoons dat zij bij hun bezoek aan ons land ontdekken. luieren. Zij geven hun ogen goed de kost, informeren links en rechts naar allerlei bij zonderheden en benutten ieder vrij ogenblikje om ellenlange artikelen over hun bevindingen te schrij ven. Het leven van een journalist is niet altijd zo eenvoudig als het voor bui tenstaanders wel eens lijkt. „Ik heb al heel wat groe pen touristen rondgeleid, maar ik had nog nooit een gezelschap, dat zo intens op ging in hetgeen er te zien is en zq veelzijdig was in zijn belangstelling", vertelde ons gisteren de heer Fr. A. M. Wilbers, chef-redactie pers- INE TRIP, die deze jour- nalisten hier maken, is georganiseerd ter gelegen heid van de opening van de luchtlijn Nederland Mexico, welke de K.L.M. gaat onderhouden. Enkele persvertegenwoordigers uit Mexico maakten de eerste vlucht mee en gaan over tien dagen terug naar hun vaderland. Het zijn geen gewone tou risten, die op hun gemak eens hier en daar remd- dienst van de KLM, die met het gezelschap meetrekt. Van deze veelzijdige be langstelling getuigde ook de toespraak, die de heer Ro- doifo Bccerra Soto gisteren in het Alkmaarse stadhuis namens het gezelschap hield. „Wij voelen ons hier ge lukkig; we hebben in Hol land een bevolking ont moet, die bijzonder gastvrij en hartelijk voor ons is en we genoten van het vele schoons, dat hier te zien is Maar daarnaast is het ons opgevallen, dat het kleine, nijvere Nederland in vele opzichten een voorbeeld kan zijn voor ons enorme land met zijn vele mogelijk heden. Vooral oP het gebied van de industrie hebben we veel gezien, dait voor ons land van nut kan zijn. Eerst nu beseffen wij de grote waarde van deze nieuwe luchtlijn", .aldus mr. Becer- ra Soto. INTERNATIONALE VRIENDSCHAP INE MEXICAAN hield deze korte redevoering in antwoord op de welkomst toespraak van burgemeester Wytema. De burgemeester vertelde daarbij vele bij zonderheden over ons land en deze stad en gaf de bui tenlandse bezoekers daarna, enige geïllustreerde folders over Alkmaar Hij sprak ten slotte de wens uit, dat het bezoek van de journa listen ten gevolge zal heb ben, dat vele Mexicanen ons land gaan bezoeken, want internationaal contact brengt internationale waardering en vriendschap en dat is de beste garantie voor een duurzame vrede. Mevrouw Holzmüller— Teergs wilde in vrijgevig heid niet voor de burge meester ohder doen en over handigde alle buitenlandse gasten een fraaie Prinses- senkalender v?m Pro Juven- tute, een geste, die oo hoge prijs werd gesteld. Tot slot vain het .bezoek leidde burgemeester Wyte ma de persvertegenwoordi gers door het stadhuis en Het hun de daar verzamelde kunstschatten bewonderen. Een lunch in hotel Victo ry besloot het korte bezoek aan Alkmaar. En toen ging het weer voort, in auto's vol souvenirs. Er stond voor de middaguren nog een bezoek aan de Hoogovens op hel programma en dan wa® hei hoog tijd om verslag te gaan maken over de belevenissen van de afgelonen dag. Om- een iournalist-op-reis moei om zijn werk denken. Teneinde over deze zaak een rechter lijke uitspraak te verkrijgen, besloot de heer A. Goudsblom zijn zaak even eens voor een bruiloft te verhuren. Op de feestavond van de familie v. d. Sch., die hierover was ingelicht en zich met de gang van zaken accoord verklaarde, werd de verlofzaak aan de Zander- sloot voor publiek gesloten. De toe gangsdeur werd op slot gedraaitj en voor het raam prijkte een grote kaart „Voor publiek gesloten". De heer Goudsblom verdween vanachter zi.in buffet en verbleef gedurende de gehele avond in zijn woonkamer. De politie, die tijdig door de heer Goudsblom over zijn voornemen was ingelicht, verscheen ter plaatse, maakte proces-verbaal en nam een fles jenever in beslag. De enige verrassende wen ding in het tevoren beraamde plan is het feit, dat niet de heer Goudsblom, maar de heer v. d. Sch. werd gedag vaard. Morgen zal de zaak voor de Kantonrechter dienen. Als raadsman van de beklaagde zal optreden mr. A. V. M. Leesberg. Vooral in kringen van verlofhouders wordt de uitslag van dit proefproces, waarover nog geen juris prudentie bestaat, met meer dan ge wone belangstelling tegemoet gezien. Voor hen is het een zaak van het grootste gewicht. Gisteren hebben voor het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwar- tir te Alkmaar de verkiezinggn plaats gehad voor hoofdingelanden en plaats vervangende hoofdingelanden. De ver kiezing kon bij enkele candidaatstelling geschieden, zodat geen stemming be hoefde te worden gehouden. De uitslag was als volgt: In het district Alkmaar werden be noemd tot hoofdingelanden de heren J. de Boer Jzn. te Assendelft (Arb.), H. W. Koopmeiners te Alkmaar (K.V.P.) en F. J. van Sijpveld te Ilpendam (C.H.U.). Tot plaatsvervangende hoofdingelan den werden benoemd de heren B. J. Kalb te Oude Niedorp (K.V.P.)K. van Nienes te Noord-Scharwoude (VVD.) en H. A. J. Roozen Nzn. te Egmond- Binnen (K.V.P.). In het district Purmerend werden be noemd tot hoofdingeland de heren J. Th. van Saaze te Schermerhorn (K.V.P.) S. Schagen te Beemster (Arb.) en K. Zijp Hzn. te Beemster (V.V.D.). Tot plaatsvervangers werden benoemd de heren S. Bark te Beemster (Arb.), C. Duif Szn. te Sint Paneras (C.H.U.) en L. Visser te Purmer (Alg. Kiesver.). In het district Hoorn werden benoemd tot hoofdingelanden de heren C. Ham te Wijdenes (Arb), A. N. Jong te Lut jebroek (K.V.P.) en P. P. Schipper te Zwaag (K.V.P.). Tot plaatsvervangers werden benoemd de heren J._B. van Kampen te Span- J. Kay Dzn. te TP::i Prins Gzn. te Andijk (V.V.D.) en (A.R.). In het district Den Helder werden benoemd tot hoofdingeland de hereri S. Breebaart te Middenmeer (Alg. Kies ver.), J. Verfaille te Koegras (V.V.D.) en J. Wagenaar Czn. te Sint Pangras (A.R.). Tot plaatsvervangers werden be noemd de heren J. J. de Moei te Scha gen (K.V.P.), J. C. Rezelman te Anna Paulowna (Arb.) en P. S. van der Vaart te Den Helder (Arb.). Belast is met het territoriaal com mando Noord West, tevens garnizoens commandant te Alkmaar de kolonel H Onderstal. Het bestuur van de Noordhollandse Schaakbond is er niet in geslaagd het busvervoer ten behoeve van de „com petitie reizen" door één of meerdere autobusondememingen te doen geschie den. Er bleken te veel praetische be zwaren aan verbonden, niet slechts voor het bestuur, maar ook voor de ver enigingen. De noodzaak om de reiskos ten te beperken blijft bestaan, omdat het anders niet mogelijk zal zijn uit de kas van de N.H.S.B. wederom 25 pro cent aan de verenigingen te vergoeden. Daarom heeft het bestuur besloten de verplichting van het gezamenlijk reizen te handhaven. Het diploma vakbekwaamheid behaald Bij het op 21 en 28 October te Den Haag gehouden examen vakbekwaam heid kanloormachine branche slaagde de heer R. van der Veer, te Alkmaar. OPBRENGST COLLECTE VOOR DE NATIONALE RECLASSERINGSDAG. De collecte voor de Nationale Re- classeringsdag heeft hier ter stede f 1372.79 opgebracht. en 6 zjjnor ti JOH. N< J. GODVL 25 jaar in vi verbonden zu In verba jubilarissen t November a.i in de grote Vlies", Choor gevraagd voor lijke werkzaam) kruideniersbedrijf Brieven onder bureau van dit t Wegens sterfg zich aan beschaa HUISHOUDS Biedt zich aan NET MEIS 20 j, met winkel standig k. werker Brieven onder i bureau van dit bl GEVRAAG GARAGE ZANDE Kennemerstraatv Heiloo. coupe-afdeling 'zelfstandig pat: maken en te v KNIPSTER di< kan geven aan afdeling; LEERLINGE knipafdeling. Aanmelden dage 95 uur. CONFECTIE-AT. J. J. KLAUWI Luttik Oudoi-p 34, Zo spoedig mog vraagd een priir standige eigen baas, moet werken. Hoog loor Brieven onder nc bureau van dit bla Te koop een z.j staafg bronzen gashaard regelbaar met 3 kr gesch. voor hoofdve bevragen Schermer Alkmaar. ik zeg maar ZO: G t

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2