u Op bruiloft in een verlofzaak werd sterke drank geschonken Raad grc OP VELER VERZOEK... r OOK U KUNT ¥2500.-WINNEN VAN NEGEN PALEN, EEN ONMENSELIJK HOUTEN BAL EN VELE POEDELS GROTE Open oog var Ambtenaar Openbaar Ministerie acht verdachte schuldig AGENDA Herstel van de Kapelkerk gaat iedere Alkmaarder aan Jimmy Brown als diepzeeduiker uitstel tot 15 Nov. a.s. Zeven maal zilver op lyceum M Principiële zaak voor hei Kantongerecht Mr. Leesberg Jr. vraagt vrijspraak Duizenden uren liefdevolle arbeid op bazar der N-H.-Gemeenie vertegenwoordigd Mp\ Zeer velen verleenden medewerking Duivenhouders helpen dev. .b.c. bestrijden Een gift van duizend gulden BURGERLIJKE STAND TRAGISCH ONGEVAL Toogdag voor Christelijk Historische jongeren (P.) Haring redde meisje uit het water MATIGE HANDEL OP DE PAARDENMARKT Mutatie bij indelingsraad Aziatische interesse voor Machinefabriek Regering is geble besommingen 15? m~57' kl scho1 1 56 DONDERDAG 80 OCTOBER 1952 De heeft geho uitee wet. vrou- hero Si He cred etan< als i lope: binn den. ven klan stan gelij huis der Bi dan! het men zilv- Ir sus geg' goe» r»1 vair me grc om kei we me gel au' kii vo je Di He dc ge ke op Oir sc so 19 m te K< g< di In pi ai re h< k v O C S ti e 0 z 1 7 1 ITE publieke tribune van het Kantongerecht aan tie Koorstraat was hedenmorgen 1 vrijwel tot de laatste plaats bezet toen de kantonrechter, mr F. G. G. Boer- rigter begon met dc behandeling van de principiële zaak tegen de Alkmaarse ambtenaar, de heer M. J. Sch., die op 23 Augustus de verlofzaak van de heer F. J. Goudsblom aan de Zandersloot had gehuurd en aldaar een bruiloft had gehouden, tijdens welke sterke drank was geschonken. Volgens de dagvaarding werd dc heer Sch. beschuldigd van overtreding van art. 59 van de Drankwet, die niet toestaat, dat sterke drank wordt geschonken in een voor het publiek toegankelijke zaak, in bezit van Verlof A. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr G. W. von Mcyenfeldt, achtte de overtreding wettig en over tuigend bewezen en eiste een boete van 6,of drie dagen hechtenis. De gemachtigde van de verdachte, mr A. V. M. Leesberg, kwam na een uitvoerig pleidooi tot de overtuiging, dat geen enkel strafbaar feit is gepleegd en vroeg vrijspraak. De kantonrechter mr F. G. G. Boerrlgter zal vandaag over een week schriftelijk vonnis wijzen. denboek vinden wij voor „publiek": openbaar in tegenstelling tot geheim; „het publiek", niet voor allen, maar voor enkelen. Hier diénen wij van uit te gaan. In de verloflokaliteit waren en kelen aanwezig om een bruiloft te vie ren, waar sterke drank werd geschon ken. Dit is niet in strijd met artikel 59. Wij hebben hier te maken met huur en verhuur van een gedeelte van een ge bouw, waardoor de huurder vrij kan doen en laten wat hij wil. De ambtenaar van het O.M.: „Ja bin nen de beperking". Mr. Leesberg, voortgaande, zeide, dat de verhuurder geen invloed kan uit oefenen op de bestemming, maar wel het recht heeft het „verlof" van de lo kaliteit af te nemen. Zelfs wilde plei ter zover gaan, dat indien iemand een flesje jenever in zijn zak steekt, een verlofzaak binnenstapt en een leeg glas bestelt, hij gerechtigd is deze jenever in de verlofzaak te drinken. De verlof houder kan hem alleen verbieden zelf meegebrachte consumpties te nuttigen. Volgens mr. Leesberg heeft de huur der het vrije genot van de gehuurde lo kaliteit, dus kon ook de heer Sch. in de verlofzaak van de heer Goudsblom ster ke drank schenken. Dit is de bedoeling van de wet, aldus pleiter, daar men an ders vervalt in bruiloften met sterke drank in alle mogelijke zaaltjes, als gymnastieklokalen e.d., waarop de po- DEEDS bij de aanvang van de behan- deling deelde de ambtenaar van het O.M., mr Von Meyenfeldt mede, dat bet hier een principiële zaak gold en dat hij bij zijn eis de mogelijkheid wilde openlaten in hoger beroep te gaan. Mr. A. V. M. Leesberg, gemachtigde van de verdachte, zeide, dat de ver dachte toegeeft sterke drank te heb ben geschonken, doch ontkent de Drankwet te hebben overtreden, daar de lokaliteit niet voor het publiek toe gankelijk was. Als getuige werd gehoord de politie ambtenaar, de heer J. Krol. die van de zijde van de kantonrechter een v/oord van hulde in ontvangst mocht nemen voor de wijze, waarop het pro ces-verbaal was samengesteld. Op de vraag van mr. Leesberg of het houden van bruiloften in verlofzaken en andere zaaltjes, als gymnastieklokalen e,d, een verwarde toestand heeft ge schapen, antwoordde de heer Krol, dat de politie inderdaad op bruiloften, welke in zalen zonder een Verlof wor den gehouden, geen toezicht heeft, mits er geen sterke drank wordt ver kocht. De gang van zaken bij de politie was tot vóór enköle maanden zo geweest, dat indien verlofhouders om verlenging van het sluitingsuur vroegen ten behoeve van bruiloften hun werd medegedeeld, dat de ver lenging van het sluitingsuur niet im pliceerde. dat sterke drank mocht worden geschonken. Toen van de zijde van vergunninghouders bezwaar werd gemaakt tegen het schenken van sterke drank op bruiloften in verlofzaken en ook van de zijde van de Drankinspectie in Den Haag over deze affaire werd geklaagd, heeft de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, zich even als zijn collega Walraven vóór de oor log had gedaan, tot de Hoofdinspecteur van de Drankinspectie om nadere toe lichting gewend. Deze was van oor deel. dat hier een strafbaar feit werd gepleegd. De verlofhouders zijn ver volgens gewaarschuwd en hun is mede gedeeld, dat voortaan streng toezicht zou worden uitgeoefend. De tweede getuige, de heer P. J. Goudsblom, vertelde, dat hij zijn lokaal had verhuurd aan de fam. Sch, Voor het raam was een kaart opgehangen, waar op stond vermeld, dat de zaak voor het publiek gesloten was. Verder had hij geen bemoeiingen met de bruiloft ge had. De familie had zelf de dranken meegenomen en ook voor de bediening gezorgd. Alleen de inventaris zoals gla zen en meubilair waren door de heer Goudsblom verhuurd. Hij was in zijn woonkamer gebleven en had slechts de politie-ambtenaar, de heer Krol, door de achterdeur binnengelaten, daar deze de lokaliteit niet kon betreden. DE ambtenaar van het O.M., mr G. J. von Meyenfeldt, requisitoir nemende, achtte de overtreding aan de hand van het proces-verbaal en de getuigenver klaring van de heer Krol wettig en overtuigend bewezen. De zaak waar het bij arjikel 59 van de Drankwet om draait, aldus mr Von Meyenfeldt, is, wat betekent „voor het publiek toeganke lijk" Met opzet is hier een verschil ge maakt tussen particuliere behuizingen en behuizingen, waar burgers voor een bepaald doel toegang wordt verstrekt. De ambtenaar maakte hier een verge lijking met een openbare leeszaal, een schouwburg en een bioscoop. Dat het publiek aan bepaalde regels is gebon den, is begrijpelijk. De vraag of het bordje „Voor het publiek gesloten" enige rechtskracht bezit, meende spr. te moeten ontkennen. De bestemming van de lokaliteit bleef. Dat op het moment van de overtreding het lokaal' alleen door de familie Sch. en haar gasten was bezet, heft niet op, dat het een voor publiek toegankelijke lokaliteit is. Van daag kan men een zaak verhuren aan de één en morgen aan een ander. Ook het feit, dat men voor een bioscoop een toegangskaartje nodig heeft, wil nog niet zeggen, dat het hier niet een voor het publiek toegankelijke gelegenheid betreft. Daar tijdens deze bruiloft ster ke drank is geschonken, eiste mr Von Meyenfeldt een boete van f 6.subs. 3 dagen hechtenis en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen fles jenever. Hij behield zich het recht voor in hoger beroep te gaan en moest een eventueel beroep op dwaling afwijzen, daar men de betrokkene tijdig had ge waarschuwd. Pleidooi A. V. M LEESBERG ving zijn plei dooi aan met de vraag te stellen waarom deze zaak een principiële is geworden. Hier zijn controversen ge schapen tussen verlofhouders en ver gunninghouders. Sinds 1935 heeft po ïitie de verlofhouders in het onderha vige geval een zekere vrijheid gelaten.. Men waarschuwde hen wel, maar er werd nooit ingegrepen, totdat de ver gunninghouders al of niet terecht be zwaren maakten. Hier zal naar mijn mening, aldus mr. Leesberg, geen ver- oorueung kunnen volgen. De drankwet ia de onzinnigste wet van deze tijd en gaat mank aan een slechte redactie en vele leemten. Mr. Herzberg te Amster dam heeft een commentaar op de Drankwet geschreven maar geeft op dit punt geen oplossing. Het gaat hier om de uitleg van het begrip ..publiek". In Van Dalen's Groot Nederlands woor- litie geen toezicht heeft. Hier is geen enkel strafbaar feit gepleegd. Ik moet dan ook vrijspraak vragen. Mr Von Meyenfeldt persisteerde bij zijn eis, waarna mr. Boerrigter mr. Leesberg dankte voor zijn duidelijke uiteenzetting en mededeelde, dat hij eens rustig over de zaak moest denken en vandaag over een week schriftelijk vonnis zal wijzen. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Argwaan (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Oki nawa (18 jaar); Victoria Theater, 8 u.: „Handel" in vrouwen en meisjes (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren (alle leeftijden). Aula van het Gymnasium, 2.458. en van 7 uur af: Bazar voor herstel van de Kapelkerk. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Stich ting Sobrietas brengt operacontcert. Gulden Vlies, 2 uur: Vergadering consumptiemelkverenigingen. Nachtdienst apotheken: Apotheek Wanna, Mient C 13. VRIJDAG Rex Theater: 2.30 en 8 uur: Kinder- smokkel (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur:. I'll see you in my dreams (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Detective story (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: New Mexico (18 jaar). Aula van het Gymnasium, 2.306 en van 8.15 uur af: Bazar voor herstel Ka pelkerk. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Aetherforum. Gulden Vlies, 8 uur: De koopman van Venetië. Langestraat 20, 2.305 uur: Demon stratie petroleumhaarden, fornuizen cn andere oliekachels. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 13.18 1.33 Vrijdag 14.06 2.23 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 13.21 1.38 7.21 19.38 Vrijdag 14.11 2.32 8.11 20.32 UET FRAAIE RESULTAAT VAN de arbeid van honderden nijvere handen ts vanaf heden tot en met Zaterdag te zien in de aula van het Murmellius- gymnasium. Daar wordt namelijk de bazar gehouden ten bate van de restau ratie van de Kapelkerk op de Laat. Hoewel het initiatief tot deze bazar uit de Ned. Herv. Gemeente gekomen is, moet men ze toch niet zien als een actie ten bate van deze gemeente alleen. Het gaat hier immers om een zaak, die geheel Alkmaar aangaat: het behoud van een schitterend bouwwerk. Het is verheu gend, dat deze gedachte zó sterk leefde in de N.H. Gemeente zélf, dat men in de actie voor het herstel van de Kapelkerk, tijdelijk alle onderlinge verdeeld heid heeft vergeten. De verschillende stromingen verenigden zich thans tot één geweldige, daadkrachtige groep, met één doel: het herstel van de Kapel kerk. is het bedrag, dat als bijdrage van de Nederl. Herv. Gemeente nodig is, niet minder dan 30 mille. Men heeft thans ruim tienduizend gulden uit gif ten en gaven verkregen, en de bazar, met de daaraan verbonden verlotingen, zal voor de rest moeten zorgen. Het initiatief tot deze bazar is uit gegaan van mevrouw Sougé. Van alle kanten ondervond zij de grootste mede werking. De verschillende N.H. vereni gingen werden ingeschakeld, terwijl ook personen, die niet tot de ge meente behoren, werk en bijdragen leverden. Ook voor deze personen gold, dat het herstel van de Kapel kerk een zaak van alle Alkmaarders is. Men hoopt dan ook zeer terecht, dat de bazar ook bezocht zal worden door zeer velen, die niet tot de Ned. Herv. kerk behoren, doch wie het behoud van een fraai gebouw als de Kapelkerk ter harte gaat. Hedenmiddag, omstreeks half drie, is de opening van de bazar verricht door de burgemeester van Alkmaar, mr dr H. J. Wytema. LIET ENTHOUSIASME van de deel- neemsters en deelnemers blijkt ten duidelijkste uit de fraaie staaltjes van huisvlijt, schilderkunst, handwerk etc., etc., welke op de bazar te zien zijn. Duizenden uren vart liefdevolle en ge duldige arbeid zijn daar in de aula van het gymnasium vertegenwoordigd. Het fijnste haakwerk, prachtige, gewe ven doeken, alleraardigste babykleer tjes en honderden andere artikelen zijn in de verschillende stands tentoonge steld. Er zijn aquarellen, etsjes en schilderstukken van kunstenaars met een plaatselijke faam. Fabrikanten en winkeliers uit Alkmaar hebben belan geloos artikelen beschikbaar gesteld. Er kwamen schitterende prijzen binnen voor de grote verloting en ook voorde verlotingen, die elke dag in de aula zul len worden gehouden. Natuurlijk ont breken ook de verschillende kans- ep behendigheidsspelen niet op het pro gramma. Zo staat er een zak steenkolen onwijs tussen de vele mooie en kleine dingen op deze bazar. Wie het aantal kolen, dat er in deze zak is, raadt, hoeft zich enige tijd over list brand stofprobleem geen zorgen te maken. De prijzen van de uitgestalde artikelen, om er enkele te noemen: smyrnakus- sens, babykleertjes, gehaakte en gewe ven kleedjes, sier. en kunstvoorwerpen enz., enz,, zijn zeer laag gehouden. Toch De Alkmaarse concourscommissie, waiarbij tien postduivenverenigingen uit Alkmaar en omgeving zijn aange sloten, organiseert elk jaar een duiven vlucht, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de t.b.c.-bestrijding. Dit jaar werd de vijfde vlucht ge houden en ter gelegenheid van dit eerste lustrum hebben allen eens extra hun best gedaan, zodat aan de Alk maarse vereniging tot bestrijding van de t.b.c. een geschenk ter waarde van f 1000.kan worden aangeboden. Een bijzonder woord van dank is hier op zijn plaats voor allen die hier aan hun medewerking hebben ver leend, waarbij speciaal wordt gedacht aan de firma's, personeelsverenigingen en andere sympathiserenden. Geboren: Aleida L., d. van L. F. van den Burg en B. C. Schreuder. Getrouwd: Jan Slot en Nelly Ploe ger. Cornells Verschoor en Jantje de With. Cornells J. Eenhoorn en Johanna C. Brinkman, 78. Intussen heerste er op de uit kijkpost op de rots, waar Sjonnie en Bonkie Biezebijter en Siem Soep het zich gemakkelijk hadden gemaakt, ook de nodige opwinding. Sjonnie had van tijd tot tijd eens door de zeekijker ge tuurd naar het kleine roeibootje, dat midden in de baai dobberde, terwijl de twee anderen het ene uiltje na het andere knapten. Maar op een gegeven ogenblik had hij toch een kreet ge slaakt. „Jongens, daar gebeurt wat! Kapitein Toontje is bezig meneer Brown uit het water te hijsen!" De twee anderen schrokken wakker en stonden meteen op hun benen „Laat mij ook 's kijken!" schreeuwden zij om het hardst en zij rukten Sjonnie de verrekijker bijna uit de hand. Zij tuur den om de beurt naar hetgeen zicb be neden in de baai afspeelde, maar toen zij duidelijk zagen het was Bonkie Biezebijter, die het 't eerst ontdekte hoe kapitein Toontje een vrij grote kist in de roeiboot tilde, begonnen zij met z'n drieën een ware vreugdedans uit te voeren. Ze sloegen elkaar wild op de schouders en tracteerden elkan der op vriendschappelijke porren tussen de ribben. „Hij is voor de bakker," schreeuwde Sjonnie. „De kist met ju welen! Ze hebben de kist met juwelen opgevist. Jongens nou gaan wij 'm een* even van katoen gevent" Van alle kanten bereikt ons het verzoek om uitstel van de sluitingsdatum van onze grote prijsvraag: Hoe heet de nieuwe telg Als uiterste termijn voor het inzenden van het wedstrijdformulier (ook bij Uw leverancier gratis verkrijgbaaris daarom thans vastgesteld: 15 NOV. a.s. GRIJP DIE KANS!!! Welke is Uw keuze voor de meest toepasselijke naam van: HULSTKAMP De zuivere, oude genever met de klinkende naam (Advertentie. Ing. Med.) Gisteravond om half zeven deelde een aan de Frieseweg wonende garage houder aan de politie mede, dat een wielrijdster op straat onwel was ge worden. Zij was van haar fiets gestapt en leunde tegen een benzinepomp. Daar het ongeval zich ernstig liet aanzien, werd direct de G. G. D. ge waarschuwd die de dame per zieken auto naar het St Elisabethziekenhuis overgebracht. Korte tijd na aankomst in het ziekenhuis is de vrouw overleden. Zij was 43 jaar oud en woonde in Hei- loo. In de Toogdag voor Christelijk Histo rische jongeren zullen Zaterdagmiddag in het gebouw Waakt en Bidt aan de Laat spreken prof dr J. de Zwaan, lid van de Eerste Kamer van de Staten- Generaal en vice-voorzitter van de Chr. Hist. Unie en ds mr G. A. Alsma, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Eerstgenoemde hoopt te spreken over: „Klippen en ondiepten", laatstge noemde over: „Hou koers". Na een broodmaaltijd houden de jongeren een contact-avond. Dr J. de Wit, rector van het Chr. Lyceum hoopt de dagsluiting te verzorgen De middagbijeenkcimst cm 3.15 uur is ook voor ouderen toegankelijk. Een ongeveer 10-jarig meisje van de familie L. uit de Herenstraat speelde hedenmorgen in het Fnidsen aan de waterkant met een handwagen. Het meisje geraakte daarbij te water, maar kon door de heer P. Haring, die werk zaam is op het kantoor van de gros sier derij De Haas, tijdig op het droge worden gebracht. Op de gister te Alkmaar gehouden Paardenmarkt werden in totaal aange voerd: 58 paarden en veulens (vorig jaar 123). De prijzen waren als volgt: vol- jarige paarden van 8001050; 21/2-jarige paarden van 600—850; lVs-jarige paarden van 550650; werkpaarden tot 7 jaar van 750900; oudere werkpaarden van 650 800; hitten van 600800; slachtpaarden van 8001000; veulens van 350—450. De handel was matig. Op 1 Nov. zal de luitenant-kolonel der artillerie H. J. J. Teenmetser, hoofd van de indelingsraad Alkmaar, de dienst met pensioen veriaten. Hij zal worden vervangen door de majoor der artillerie J. C. P. van Bael. (Van een ondeskundige medewerker) ALS jongen hebben wij wel eens met een bal ge gooid (en raak ook) en tot gisteravond verkeerden wij, stumperds als wij kennelijk zijn, in de absolute overtui ging, dat kegelen iets met gooien te maken had. Aan gezien wij nog immer enig infantiel genoegen vinden in het kermisvermaak van de vrolijke keuken en wij deze gedachte verbonden aan kegelen worden daar dan geen houten ballen te gen serviesgoed gekwakt dan toch tegen daartoe spe ciaal opgerichte palen zijn wij naar binnen gelopen in de „Unie" in Alkmaar, waar de Alkmaarse Kegelbond een onderling concours houdt. Toen wij ons, zoals zulks een beleefd mens betaamt, aan de voorzitter wilden voorstellen, kregen wij een opzaniker in onze rug, wijl wij ons klaarblijkelijk dus danig hadden opgesteld, dat wij een enigszins gezet heer in hemdsmouwen in de weg stonden. Dientengevolge ont aardde de voorstelpartij met de voorzitter in een soort geforceerde omhelzing, die met honend gelach werd be groet. Enfin, meenden wij, een kermis ts een kermis en men lacht graag om het ongeluk van anderen (dit laatste enigszins bitter uiter aard), We kregen echt een goe de plaats en toen onze ogen gewend waren aan het rook gordijn, zagen we voor ons zes lange planken met aan het eind een stelletje palen. Daarachter jongelui, die die palen moesten opzetten als ze omgesmeten waren. Ach ter ons vrouwen en mannen in sportieve houding bijeen, die alsmaar spraken over vijf negens en „een mooie kaart". Het laatste begrepen wij. alhoewel wij tevergeefs naar een bridgetafel zoch ten. VJILT ge geloven, dat wij eenvoudig laaiend en thousiast werden, toen een klein, tenger vrouwtje een ontzaglijke houten bal ter hand nam en zich inspande om dit ding op de plank naar die palen in de verte te rollen? Wij waanden ons op de tribune van een voet balveld en juichten eens klaps: „Ineens op je schoen". Toen deze kegelaarster om keek, schrokken wij bepaald: zij had een pleister op haar neus, hetgeen bij ons ver moedens opwekte „van een bal ineens", die lichtelijk uit de baan was geraakt! Aan de pret deed dit even wel niets af. Spreken kon den 'wij niet vanwege het kabaal. Stel u voor: zes hou ten ballen van onmenselijke omvang, voortgestuwd door lieden van omvang, tegen 54 houten palen, die overigens lang niet altijd allemaal te gelijk omvielen. Dat is vrij wel niet om uit te houden. Dit was voor ons, sportief als wij zijn, het teken aan de wand (met prijskasten). Wij gaven ons staande het concours als lid van een ver eniging op, hetgeen tot het gewenste resultaat leidde, dat wij in een wedstrijd mochten meedoen. Het re sultaat was verblindend: toy begonnen met een vier, daarna schoof de bal van de plank af. „Poedel", riep een meneer achter ons. En wij omkijken, omdat wij wild van poedels zijn. Maar van een hond geen spoor. Niet temin bleven wij bij de poe dels, hetgeen voor de eerste keer lang geen gek resul taat was. Een kegelaar moet tenslotte eerst leren hoe breed zo'n plank is en zo. WIJ hebben die avond, eer- lijk gezegd, van de prac- tijk niets geleerd. „Je moet die bal scherper opzetten", raadde een kenner uit ons milieu aan. Jawel, maar dat deden wij niet. Wij zouden wel gek geweest zijn, want tenslotte ij een bal er niet op gemaakt om op een rand je te blijven rollen, maar.,., om er af te schuiven. „Doe niet zo vals", scham perden wij, flink geworden door ons beste resultaat.... En na onze twintig ballen maar Weer zitten en kijken en „jammer" zeggen en hoe kan dat toch, je bent anders goed voor 99 in tien ballen", want wij hadden al héél wat opgestoken van de theorie Toen het 12 uur was, zijn wij naar huis gegaan. Vanmorgen zat onze duim in verband. Wij droomden, dat deze vreemde vinger niet uit het gat wilde en dat wij door de snelheid van de bal werden meegezogen tot ver boven Noord-Holland, ergens naar toe. Toen wij wakker waren, zat een tweepersoonsduim in onze mond. Wij hadden alle moeite om ons zelf te ontkurken. Vanavond gaan Wij weer. Wij geloven, dat wij goed worden, indien wij de oefe ning maar lang genoeg vol houden..,. Donderende ovaties van de schooljeugd PEN GEBOUW, dat het gepresteerd heeft om een kwart eeuw lang niet in te storten, verdient geen enkele huldiging. Wanneer een bepaalde in stelling, zoals nu het R. K. Lyceum, jubileert, dan denkt men ook niet aan het gebouw, doch aan hetgeen in het verloop van vijf cn twintig jaar binnen de muren ervan tot stand is gebracht. Dit abstracte iets; een goede sfeer, geestelijke rijkdom, vreugde en goede wil, wordt gebracht door mensen. Het is buitengewoon toevallig, dat tegelij kertijd met het Lyceum, als instelling, drie van de curatoren cn drie der do centen hun zilveren jubileum mochten vieren. Toevallig en gelukkig, want gistermiddag liceft een talrijk publiek, vooral bestaande uit spontane jongeren, de leerlingen van het Lyceum, in de persoon van deze zes jubilarissen het wezenlijke zilveren feest van het Lyceum kunnen vieren. De heren curatoren, dr Sluymer. Verkade en Van Dijk, alsmede de leraren Vlas, Van Kesteren en De Wolf zijn hartelijk in de bloemetjes gezet. De schoolgemeenschap heeft deze zes mensen, die in zo menig opzicht de gang van zaken op de school ten goede hebben beïnvloed, een groot aantal langdurige ovaties gebracht. Tot ons sprak het meest de hulde, die namens de leraren en de leerlingen werd ge bracht, omdat deze afkomstig was van mensen, die ten nauwste contact met de jubilarissen hebben gehad. Eén der leerlingen gaf spontaan en geestdriftig een korte karakterschets van de drie'jubilerende docenten en uit het donderend applaus, dat uit de zaal opsteeg, kon men wel afleiden, dat de drie jubilarissen geliefd zijn bij hun leerlingen. De heer Dominicus sprak zeer geestig namens de leraren en ook hier trof ons de warme, persoonlijke toon, die wees op een goede versland houding tussen de docenten. Een ernstiger woord spraken de pre sident-curator, de Hoogeerw. heer De ken, J. Th. Jacobs en de rector van het Lyceum, dr Küppers. De jubilerende cu ratoren werden met een gigantische kist sigaren vereerd en de leraren ont vingen namens het college van cura toren, de leraren en de leerlingen ge schenken onder couvert. De heer Van Dijk dankte namens de jubilerende cu ratoren en de heer Vlas, op innemende en ontroerende wijze, namens zijn zil veren collega's. J|EDENMORGEN heeft burgemeester H. J. Wytema ten stadhuize een groep Aziatische spoorwegdeskundigen ontvangen. Deze deskundigen' maken onder auspiciën van de Internationale Spoorwegunie een studiereis door Europa en brengen vandaag een bezoek aan de Nederlandse Machinefabriek Alkmaar, waar hun de nieuwste technische in stallaties worden getoond. BurgemeestA Wytema maakte van de gelegenheid gebruik de buitenlandse bezoekers het een en ander te vertellen over het stedeschoon van Alkmaar en over de moeilijkheden die het ge meentebestuur ondervindt om de oude cultuurschatten voor het nageslacht te bewaren en toch tegemoet te komen aan eisen van het moderne verkeer. Wij zijn trots, aldus de burgemeester, op de mooie grachten die wij hebben. Zij geven onze stad een bijzondere charme en wij willen ze niet missen om er hoofdverkeerswegen voor in de plaats te krijgen. Spreker zeide te ho pen dat de gasten een prettige herinne ring zouden bewaren aan dit bezoek en dat de uitwisseling van ideeën zou bijdragen tot de versterking van de vriendschapsbanden over de géhele we reld. De directeur van de Machinefabriek Alkmaar, ae heer J. F. ie Blansch, ver telde hierna enkele bijzonderheden c,ier de geschiedenis van (leze stad en over de ontwikkeling van de Machine fabriek, die zich nationaal en inter nationaal een uitstekende reputatie heeft verworven. Hierna begaf het gezelschap zich naar de feestelijk met vlaggen versierde fa briek, waar de deskundigen met veel interesse de aldaar vervaardigde tech nische installaties op spoorweggebied bekeken. Aankoop perceel Noorderkade Vooruitlopende op een beslissing van de Raad hebben B. en W, in openbare veiling voor de gemeente gekocht het woonhuis met erf, gelegen aan de Noor derkade no. 37. groot 250 m2 voor de prijs van f 1800. Voorgesteld wordt thans het besluit tot aankoop te nemen. QNDER het spiedi Kers van het Neder] verbond thans Nationaal Vakverbond houdingen in de werkn punt gesteld dat zjj behoud van de verse beraad leidde, zoals onder meer tot het dat niettegenstaande publiciteit rond de werkzaamheden en bekend zijn, gaf ons JAE RAAD van Va gevormd door de mede één der bestuu der samenwerkende Slechts wanneer Raad met een bepaald gaan, wordt een over sluit genomen. Verklan woordigers van één een aan de orde gest van principiële betel dit punt, indien da, sprekingen geen wordt bereikt, van voerd. De samenwerking KAB en het CNV in centralen heeft ten diging van eikaars standigheid, in over de eisen van het alj algemene sociaal-ecoi ciaal-hygiënische bi werknemers te beh: vergadert de Raad zeer beginsel eens in de veel tijden van hoogspanning Op het ogenblik heefl Vakcentralen vaste comr volgende onderwerpen gelegenheden, sociale nen en prijzen, volksg opleiding, Dienst Uit\ overbrugging*- en soera geling, onderncmingsrai rechtelijke bedrijfsorgan fondswezen, arbeidsbemi donesische aangelegenhet De commissie Indones genheden is belast met advies over alle aangei treffende in Indonesië derlanders en aldaar ge nisaties van Nederlandse de commissie financiële den houdt zich in het met interne financiële der samenwerkende vake Kente verho VONDER twijfel is de de Raad van Vakcenti vele gevallen toch zijn kende vakcentralen door Raad in staat ten aanz rijke sociale en econom: men tot een gemeenscha punt te komen. Dat dit wicht is bij onderhandel werkgevers-organisaties, sprekingen in de Stichtir beid en gedurende overlt gering over deze proble wel geen nader betoog. In dit opzicht moet de gesteld: Hoe staat de r zichte van de Raad van Is zij in feite de gevar Raad of kan zij, nietteg veelvuldige overleg met beslissingen in onafhank men? Op grond van de ons ingewijden verschafte in ter beschikking gestelde Besommingen van Wo Abraham f 21500, Ym t 18900, een trawler met a™ !0' 198 f 3050> Ym ?.39 f 33°, HD 125 f 2350 WR 67 f 3320, KW 35 1 1 560. 9iner,Lkg: heilbot 3.25- srm. tong 1. tong 1.92—1.77, kl. tong ki. tong 2 0.96—0.87, tarbo 59 kg: tarbot 2 77- tarbot 4 5" tong ^a,rt„°„ng 42~34' grm. scl 2 45—12, schar 24—18, v. makreel 2512. 17 wflvis 1 5748, kl. gul 48 in,g 3°—I4. gr. gul 80 kim i.' gul 28, hl- haa ties 40' kla hak koolvis wit 4iZW schar, 445 kisten i?n ■SCh° makreel, 285 kisten ar'ügi wijting, 50 kisten t S?hvV kisten leng, 18 ab?Va! ham 13 kiltenpoon tmJ 40 kisten diversen. Totaal VISSERljggj^jp URK, 29 Oct. - Woenïri f 0.63, 461 pond voorn f o nil b,lei f 0 09—f 0.11; n f 0.38; _28 pond lijnaal f o les per pond. WILLEM BARENDSZ ZATERDAG L za?kTa!(ViSvaarder Wl"e het weer Uitvare net middaguur wordt het sluizen verwacht.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2