Bonn zal nieuwe regering van het Saargebied niet erkennen Den Helder een veilige stad Dibelius sprak met Adenauer over Duitse eenheid 'VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Deze verkiezingen ,,een paskwil Directe onafhankelijkheid Tunesië geëist voor Argentijnse jeugd betoogt tegen de Britten De Prins bezocht expositie in Nederlandse Mexico Sparen Vrij^ag-3 l?Oct^1952 149e Jaargang No. 258 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wegenverkeersdag van de K.N.A.C Binnenschip zonk op Hollands Diep „Raad van Europa moet kwestie behandelen" Daarna een verdrag met Frankrijk De Fa'kland-eilanden in WEERBERICHT Italiaans-Joegoslavisch geschil voor het Internationale hot? Minister Mansholt naar Bergen Breuk van Egypte met W-Düits'and? ,,Reis naar Moskou van zuiver kerkelijke aard Gunstig klimaat voor onze export Rassenkwestie geen zaak voor de V.N. •ÜÉÉi Directie: J. BIJLSMA en a KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCBE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mm. Familieberichten 20 ci p- m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bi) voor uitbetaling. 2.02 per mnd, t 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 IS KEN 8.95 s grote 8.45 8.95 6.45 8.95 X)K:Ü inbrug product maken? i meest e wijze dit be door Uw ntie in courant stsen. U dan een rachtig nliek. Oct. 1952. Tar- amergerst 34—37; haver 2728,60; apucijners 38—44; ;054; karwijzaad aad 115—124; wit- slaverhooi 90105; haverstro 25-— tarwestro 3335; 5065; ander erw- erbieten met hoog likerbieten 40—42; j8; suikerbieten- raardappelen 3.50— n 28-35 mm 17—32. )ven 45 mm 12—38. ie prijzen. In het Kurhaus te Scheveningen is Donderdag de tiende Wegenverkeersdag van de K.N.A.C. geopend. Op de foto, de minister van Verkeer en Waterstaat mr. Algera tijdens zijn toespraak. Op de tiendewegenverkeersdag van de K.N.A.C., gisteren in het Kurhaus te Scheveningen gehouden, zijn wisselbe kers uitgereikt aan de steden, die in de „verkeersveiligheidscompetitie" kam pioen zijn geworden met in verhouding tot haar grootte het geringste aantal ongelukken. Den Haag werd hier o.m. winnaar in de groep steden met meer dan 500.000 inwoners, Groningen in die tot 200.000. Leeuwarden in die tot 100.000. Van de steden met 30 tot 40.000 inwoners bleek Den Helder in het af gelopen jaar de veiligste te zijn. Tegenover de j'aren 1948—1950 was het aantal ongevallen met lichamelijk letsel in Den Helder slechts met 15.4% toegenomen. In alle andere steden van ons land met een zielental tussen 30.000 en 40.000 lag dit percentage hoger. Zo hoog in enkele gemeenten, dat het groepspercentage der stijging kwam te liggen op 39.6%. Voor Alkmaar werd een stijging van 30.1% geregistreerd, doordat er in 1951 liefst 108 veraeers- ongelukken voorkwamen bij een alge meen gemiddelde van. 83 over de jaren 1948—1950. Woensdagmiddag is op het Hollands Diep ter hoogte van Willemsdorp het kleine binnenschip Waalstroom, ge laden met suikerbieten onderweg van Bennebroek naar Zevenbergen, omge slagen als gevolg van de hevige wind. De opvarenden, de schipper A. Stens- sen uit Dreumel en zijn nog onbekende knecht, zijn verdronken. Men heeft namelijk wel de roeiboot geborgen, maar geen spoor ontdekt van de beide mannen. Dezen waren kort tevoren nog door de opvarenden van een bagger molen waargenomen. In het jaar 1951 en in het begin van 1952 steeg het totale aantal verkeers ongelukken minder sterk dan gewoon lijk. Het motorrijtuigenpark is mede door de invasie van de bromfietsen sinds 1938 bijna verdrievoudigd; het aantal doden in het verkeer steeg met 34, het aantal gewonden met 38 pCt. De bromfietsers bleken met 5.5 pCt van het totale aantal ongelukken zeer kwets baar te zijn. Van 1948 tot 1951 steeg het aantal ongelukken met zestig pro cent, met 44 procent meer slachtoffers. Aldus enkele cijfers, die tijdens de prijsuitreiking zijn gegeven. Deze aan. het slot van de bijeenkomst gepro jecteerd werd vooi-afgegaan door een lange reeks van korte inleidingen, waar in deskundige sprekers allerlei facetten van het verkeersvraagstuk uiteenzetten. IJET BESLUIT, dat het bestuur van het Saargebied heeft genomen om op 30 November de aangekondigde algemene verkiezingen voor een nieuwe Landdag te doen doorgaan, heeft in West-Duitsland felle reacties ontketend. Men had gehoopt, dat de Saarlandsc regering, gezien de moeilyke gang van de West duits-Franse besprekingen over de toekomstige politieke status van dit gebied, de verkiezingen nog enige tijd zou uitstellen, opdat tussen Parijs en Bonn meer overeenstemming zou kunnen komen over het Saarvraagstuk. Nu dit niet het geval is en de Duitsgezinde partijen niet aan de verkiezingen mogen deelnemen, heeft het Westduitse kabinet besloten de legering van het Saargebied, die na tic verkiezingen zal worden gevormd als „onwettig" te beschouwen. West-üuilsland zal de nieuwe regering niet kunnen zien ais de vertegenwoordigster van de vrijelijk uitgesproken wil van de bevolking van de Saar. Ook verschillende Westduitse partijen ^hebben een sterk protest laten horen. De Vrije Democra tische Partij dringt er nu bij de regering in Bonn op aan een reeds opgesteld memorandum over de „ondemocratische toestanden" in het Saargebied aan het minister-comité van de Raad van Europa voor te leggen. West-Duitsland, zo zegt deze partij, kan slechts één ding doen; Tot het uiterste vechten tegen dit paskwil van een in elkander gezette verkiezing. gevormd, werd in Parijs verwacht, zo luidt het in kringen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hieraan wordt toegevoegd, dat het Franse standpunt is dat deze verkiezin gen een louter binnenlandse aangelegen heid vormen van een gebied, dat poli tiek zelfbestuur heeft en dat het hou den er van voor Frankrijk geen be letsel zal zijn voor een voortzetting der Frans-Westduitse besprekingen over de toekomst van het Saargebied. CEN SPECIALE correspondent meldt voorts uit Bonn, dat de Westduitse regering zelfs overweegt de impasse in de Frans-Duitse besprekingen over de Saar een impasse te laten en van verde re besprekingen over het vraagstuk met Parijs af te zien. Ook de Liberale Partij noemt het be sluit van het bestuur van het Saarge bied om de verkiezingen op 30 Novem ber uit te schrijven een „zware slag in het gezicht der Saarbesprekingen". De door Robert Schuman, de Franse mi nister van Buit. Zaken geuite wens de onderhandelingen met Bonn toch zon der onderbrekingen voort te zetten, wordt door de Liberale Partij bestem peld als „een abstracte wens, die de psychologische moeilijkheden niet in ogenschouw neemt". De Sociaal-Demo cratische (oppositie) partij noemt de gang van zaken een „flagrante schen ding der democratische vrijheden" en „een provocatie van de Europese de mocratie en van het Duitse volk". Verwacht wordt, dat de Duitse par tijen zich nu opmaken oni de Saariand- se bevolking de raad te geven om door het uitbrengen van blanco stemmen „haar aanhankelijkheid aan Duitsland te betuigen". IN PARIJS p\E verklaring, dat de Westduitse re- gering geen enkele regering zal er kennen, die in de Saar aan de hand van de uitslag der a.s. verkiezingen wordt Resolutie Arabische en Aziatische landen De secretaris-generaal van de Tune sische nationalistische „Neo-Destoer" heeft gisteren in New York verklaard, dat de groep van Arabische en Aziati sche landen van de Ver. Naties een resolutie voorbereidt, die onmiddellijke en onvoorwaardelijke onafhankelijkheid voor Tunesië eist. Het Tunesische Na tionale Front was, met toestemming van de Bey, slechts bereid verder met Frankrijk te onderhandelen onder aus piciën van de Ver. Naties, aldus de secretaris-generaal. Hij zei voorts, dat als Frankrijk een maal de onafhankelijkheid en volledige in het geding Duizenden Argentijnse jongens en meisjes hebben gisteren in Buenos Aires een luidruchtige parade gehou den. Met tromgeroffel trokken zij door de stad schreeuwend „geen vlees voor de Britten, tenzij zij de Malvina's (Falkland eilanden) afstaan. De scholen in Buenos Aires waren gesloten om de kinderen in de gele genheid te stellen te betogen voor de •Argentijnse aanspraken op de Falkland eilanden, die sedert 1832 onder Brits beheer staan. Voorts werd gedemon streerd tegen het feit, dat onlangs Uru guay een consulaire vertegenwoordiger Verwachting tot morgenavond: NU EN DAN REGEN Aanvankelijk enkele opklaringen maar later zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige en later tot krachtig of hard toenemende wind hoofdzakelijk tussen West en Zuidwest. Iets zachter. ZATERDAG: Zon op 7.35 uur, onder 17.11 uur. Maan op 16.25 uur, onder 7.05 uur. benoemde in Port Stanley op de Falk land eilanden. De betogers joelden bij het passeren van officiële gebouwen van Uruguay in Buenos Aires. Donderdag is voorts een tweede Ar gentijnse protestnota aan Uruguay ge zonden. De handel tussen Argentinië en Uruguay is onderbroken. Kwestie Triëst De Italiaanse regerir.g heeft de rege ring van Joegoslavië uitgenodigd de maatregelen in te trekken, die het Joe- goslavisch militair commando in de zo ne B van het vrije gebied van Triest „in strijd met het vredesverdrag" heeft ge nomen. Eventueel, zo luidt het voorstel van Italië aan Belgrado, zou het me ningsverschil aan het Internationale Ge rechtshof in Den Haag kunnen worden voorgelegd. Deze stap beoogt niet een definitieve regeling van het gehele Triest-vraagstuk. Mt dit voorstel wil Italië „een wel overwogen politiek van opneming der Joegoslavische zone van Triest in de staat zelf" verhinderen. In de Joego slavische zone zullen n.l. gelijk met de algemene verkiezingen in Joegoslavië verkiezingen worden gehouden. souvereiniteit van Tunesië zou hebben erkend, Tunesië bereid zou zijn te onderhandelen over een bondgenoot schapsverdrag met Frankrijk binnen het kader van het handvest der Ver. Naties. Tunesië was volgens hem niet bereid lid van de Franse Unie te blijven. PONDEN VOOR EGYPTE Gisteren is in Cairo officieel mede gedeeld. dat Engeland machtiging heeft verleend voor het onmiddellijk vrijge ven voor Egypte van vijf millioen pond sterling, welke krachtens de Brits Egyptische^ sterlingovereenkomst van 1951 eerst in 1953 zouden vrijkomen. Verbrande Pan-kwestie (Eigen bericht) Naar wij vernemen, zal de heer S. Mansholt, minister van Landbouw, Vis serij en -Voedselvoorziening vandaag naar Bergen komen en o.a. besprekingen voeren met vertegenwoordigers van de z.g. Kcemwaeht over de kwestie van de Verbrande Pan. Zoals men weet, is zo wel van verschillende zijden uit de ge meente Bergen zelf en ook door diverse I: ndelijke Natuurbeschermingsorganisa ties protest aangetekend tegen werk zaamheden van het PWN in de Verbran de Pan, die het oorspronkelijke en zo unieke karakter van dit fraaie duin gebied tussen Bergen en de Egmonden onherstelbare schade berokkenen. De Egyptische regering heeft bij de Westduitse ambassadeur te Cairo een protestnota ingediend tegen het West- duitsIsraëlisch verdrag inzake de herstelbetalingen aan Israel. Men neemt de kwestie zelfs zo zwaar, dat volgens welingelichte krin gen de Egyptische regering niet zal aarzelen het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met West-Duits land te overwegen. (Van een speciale verslaggever) De evangelische bisschop van Berlijn, dr Dibelius, heeft gisteren een bezoek gebracht aan bondskanselier Adenauer om hem in kennis te stellen van de be zorgdheid der Evangelische kerk in zake het vraagstuk der Duitse eenheid. Dr Dibelius voerde daarmee een be sluit uit van de twee weken geleden in de Sowjet-zone van Duitsland gehou den synode der Evangelische kerken in Duitsland. De synode had n 1. besloten zich tot de regeringen van Oost- en West-Duitsland te richten. Het bezoek van dr Dibelius heeft in Bonn temeer belangstelling gewekt," omdat hij, zoals bekend, in November tezamen met de bisschoppen van Hannover en Dresden naar Moskou zal reizen. Volgens de bisschop draagt de reis een strikt kerkelijk karakter en wordt zij ondernomen op uitnodiging DRINS BERNHARD heeft gisteren in gezelschap van president Miguel Aleman een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Nederlandse pro ducten in Mexico en de opening bijge woond, welke door de president werd verricht. Gedurende twee uur heeft het gezel schap daarop de stands bezichtigd. Deze tentoonstelling, de „Asi es Jolanda" („Zo is Holland"), wordt beschouwd als de belangrijkste, welke Nederland tot nog toe in het buitenland heeft ge- erganiseerd. Zij toont zoals bekend de verschillende aspecten van de productie op het gebied van industrie, landbouw en handel, van bloemen en zaden tot electrische apparaten en che mische producten. Nederland heeft zich reeds eeir goede naam verworven in Mexico en de Zuidamerikaanse landen Londen verklaart: De Britse regering is van mening, dat de Algemene Vergadering der Ver. Na ties niet competent is de Zuidafrikaan- se rassenkwestie te behandelen, heeft een woordvoerder van de regering op een desbetreffende vraag in het Lager huis verklaard. De behandeling door de Algemene Vergadering zou een schen ding van het handvest betekenen. Gisteren is in Brussel de 100ste vergadering gehouden van de perma nente commissie voor de coördinatie van de Nederlands-Belgisch-Luxem- burgse handelspolitiek, een der organen van de Douane-Unie Benelux. wegens de kwaliteit van zijn producten en de in deze landen toenemende nei ging om een halt toe te roepen aan de Noordamerikaanse invloed schijnt gun stig te zijn voor de'Nederlandse export. Prins Bernhard heeft verklaard, dat, indien de tentoonstelling een succes zal blijken te zijn, er meer zullen worden georganiseerd in andere landen. Het succes hangt echter vrijwel geheel af van de mate waarin de Nederlandse in dustrie aan eventuele orders gevolg kan geven, aldus de Prins. van de Moskouse patriarch. De uitno diging is vnl. aanvaard, omdat de Evangelische kerk de banden jmet de Russische Orthodoxe kerk niet geheel wenst te verbreken, ook al is de Russi sche kerk niet tot de oecumenische be weging toegetreden. Het is een representatieve delegatie der Evangelische kerkendie de reis gaat ondernemen. Bisschop Dibelius kan als voornaamste leider der Protestantse kerk in beide delen van Duitsland wor den beschouwd. Hij wordt vergezeld door bisschop Lilje uit Hannover, de nieuwe voorzitter van de Lutherse wereldorganisatie. De derde bisschop, die de reis zal meemaken, is ds Hahn uit Dresden, die uit de Baltische lan den stamt. Het is niet onopgemerkt ge bleven, dat van Russische kant de reis blijkbaar zorgvuldig is voorbereid. Zo is van enigerlei maatregel tegen de jongste Synode in Elbingerode (Oost- Duitsland) geen sprake geweest, alhoe wel hier ook de Westduitse kerkleiders aanwezig waren. Geen der deelnemers is op moeilijkheden gestuit en daags voor de Synode hebben de Oostduitse autoriteiten 2500 gevangenen vrijgela ten. De Synode zelf heeft niet over de uitnodiging van de Moskouse patriarch beraadslaagd. De drie bisschoppen had den reeds tot de reis besloten, vóórdat de Synode bijeenkwam. Alleen reeds wegens de persoonlijkheid der delega tie is men in Bonn geneigd het bezoek veel grotere betekenis toe te kennen dan dat van ds Niemöller. Vrouw stak de Opera te Nimes In brand Dezer dagen is het kostbare gebouw van de Opera in Nimes (Zuid-Frank rijk) door brand verwoest. De schade schijnt ruim een millioen gulden te bedragen. Thans heeft een Franse vrouw, Eva Closset, verklaard, dat zij het gebouw in brand stak, omdat men haar zoon uit het koor van de Opera had gezet CR is een tijd geweest, dat er gespaard u werd'. Er is een tijd gekomen, dat er nauwelijks nog gespaard kan worden! Laten we dat goed voor cgen houden nu wij enige opmerkingen wil len maken over de wereidspaardag, die vandaag wordt gehouden (of gevierd?) Wij zijn in het algemeen niet zulke grote bewonderaars van wereld, vader en moeder- en dierendagen, maar deze dagen hebben op de spaaruag voor. dat men er iets aan kan doen! Terwijl het wel zeker is, dat van sparen thans niets of nog maar weinig terecht komt. Tóch een wereidspaardag: goed. Maar hoe heerlijk zou het' zijn, indien de overheid eens het goede voorbeeld gaf door op die dag haar ambtenaren te ge bieden niet in auto's te rijden, geen buitenlandse reizen te beginnen, geen recepties te hóuden, aan geen maal tijden aan te zitten of wat nog beter ware indien deze overheid ertoe kon besluiten één dag belastingen aan de arme burger terug te geven met dien verstande, dat deze daarrpee het gat in zijn spaarbankboekje zou kunnen aan vullen. Dit alles klinkt wellicht een beetje bitter, maar de verregaande ontsparing, die de laatste jaren wordt geconsta teerd, is niet een gevolg van het feit, dat de mens van na 1945 liever van de hand in de tand leeft, omdat hij voor een nieuw gewapend conflict bevreesd is, maar omdat er tallozen zijn, die door, gebrek aan aanvullingsmogelijkheid ge durende de oorlogsjaren de laatste cent nodig hadden om weer enigszins op peil te geraken, waarbij wij niet schromen te zeggen, dat met name de intellectuele middenstand nooit meer het oude levensniveau zal herkrijgen, omdat deze stand steeds aan het kortste einde heeft getrokken. En nog trekt! LIET moet en het dient op deze dag nadrukkelijk gezegd te worden voor velen een lugubere grap zijn te lezen over een wereidspaardag. Hlïj zouden zonder enige moeite zeer velen kunnen noemen, die nog niet eens in staat zijn een levensverzekering of stu dieverzekeringen voor de kinderen te continueren, die zij vroeger met groot optimisme zijn begonnen. Men zegt, dat de zorg voor de toekomst niet mag worden verwaarloosd. Dat Vele groepen vandaag zoveel zorgen hebben is juist een gevolg van het feit. dat zij niet weten hoe zij voor de toekomst van zichzelf en hun kinderen moeten wer ken. Zij hebben iedere cent no dig om naar redelijke maatstaven te blijven leven. Zij deden al zoveel water in hun wijn. Zij zijn verplicht al zoveel te vergeten van wat zij vroeger thuis hadden en wat zij hun kinderen niet meer kunnen bezorgen. In 1951 werd bij de spaarbanken, aan gesloten bij de Nederlandse Spaarbank- bond, 40 millioen méér terugbetaald dan ingelegd. Dit is voor ons het bes'.e be wijs, dat de overheid inderdaad de staatshuishouding gezond heeft weten te maken ten koste van de volkshuis houding. Want het Nederlandse volk is niet royaal. Het zit niet los aan zijn geld. Het is gedwongen reserves aan te spreken, die met een geheel andere bedoeling waren gekweekt. [AIT alles neemt niet weg, dat de pro- paganda voor sparen goed is. Er zijn allerlei systemen bedacht, welke het sparen gemakkelijker moeten ma ken. Zó kwam men tot bedrijfssparen. Er zijn werkgevers, die een toeslag ge ven op de rente. Er zijn afhaaldiensten ingesteld, bijvoorbeeld in Amersfoort en Leeuwarden. Enkele spaarbanken, die de afhaaldienst hebben ingevoerd, gaan zover, dat zij uit de saldi de vaste lasten van de inleggers, zoals gas- en electriciteitsrekeningen voldoen! Er zijn spaarclubs voor kleding; men kan geld bijeenbrengen door middel van zegels. Voorlichtingsinstanties geven advies inzake gezinsbegrotingen en budgetten maken. Op deze wijze wordt er van alle kanten hard gewerkt, om de spaarzin van ons volk te bevorderen. De eerlijkheid gebiedt evenwel te verklaren, dat van echt, spontaan spa ren pas weer sprake kan zijn, als men de algemene economische situatie van de individu sterk verbetert. Vóór die tijd slaan wij met wereldspaardagen een slag in een ontzaglijk aantal lege por- temonnaies. Zoals wij reeds meldden, zullen vanaf Zaterdag plakzegels met de portretten van Nederlandse sport sterren verkrijgbaar zijn. De op brengst zal worden bestemd voor een internaat in Heemstede, waar kinderen een neurologische of or- thopaedische behandeling krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1