Belangrijke problemen wachten op besluit van nieuwe president r Elf Kikoejoes beschuldigd van moord op Bowyer Commissie van goede diensten inzake Zuid-Afrika Ook het vervoersbedrijf onder de vestigingswet Fransen blijven oprukken aan de Rode Rivier Oorzaak van het vergaan van de „Alkmaar" nog steeds duister Dinsdag 4 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 261 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Reeds nu wordt zijn oordeel gevraagd Ook Moskou sticht een „wereldraad der kerken" Ruim 1500 getuigen van Jehova naar Amsterdam Kappers wedden op de democraat Voor oplossing van kleurlingen-kwesiie mei India Wisselvallig weer met kans op regen Winterkou in Scandinavië WEERBERICHT Eens komt er een tijd, die griepvrij is Mexico zoekt oplossing voor gevangenenkwestie 's Werelds „watervluqsie' vrouw Steeds meer arrestaties in Kenya Middenstandsbonden adviseren Dubbele vestiging moet onmogelijk worden Belangrijk ravitailleringscentrum Phu To, bezet Kans op aanval op Hanoi Droogte in Zuid-Afrika is ten einde Egypte bouwt centrale bij Assoean Geer» contact tussen VS en Rusland over Korea Groepen opstandelingen in Tunis gegrepen Douane liei op smokkelbolerbal liever verstek gaan Raad voor de Scheepvaart ziet zich voor een moeilijke kv/estie gesteld Waarom moest het juist dit schip zijn? Directie: J. BIJIiSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Achterdam 18, Tel 5541 Postgiro 187294 I ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ct p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling f 2 02 per mnd. f 6.05 pei kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 gezien een schot te voordeel van Haarlem. :n hadden we toch wel wacht. Alliance II en eelden de buit; met 11 le. Hermes handhaafde ende groep door in Den I van Hurley III te win- II won met 30 van aardoor de Alkmaar-re- wedstrijden nog steeds Eechtrop III maakte het door in de vierde klas van BMHC VIII te win- or goede kansen op de loudt. Hoorn speelde op et 22 gelijk tegen Ter- r beide ploegen een rijkerw erden. De dameswedstrijden :ES heeft zich in de pro- B goed geweerd tegen eerste plaats strevende erd 11. BDHC II won. Aeolus, Victoria met 31 II en Kieviten met 4O KraaienHilversum II lurley gingen wegens af- jlden niet door, evenmin IIKameleon. Be Fair et 20 van Laren II. De chtrop konden het goede de heren niet volgen. In >e C won HBS met 32 een bijzonder eervolle gens tegen het ongeslagen Een succesdag was het sploegen van Hermes in Iet eerste won met P— 1 oneurrenten voor dti «er- JVJ, en gaat nu stevig lermes II zegevierde met II. Eechtrop II kon het ende BDHC V niet ÏM- rloor met 30. !.90, covercal f 4.50. i-parigen prijs: 1 Pretty crttelman) 3.03.3, 1.25.7; 2 3 Persimmon. Toto: win- iaats f 1.40, f 16.0, f 5.50, 40, covercal f 9.90. rijs, eerste afdeling: 1 Nottelmam 3.03.5, 1.27.4: i Axkit; 3 Matador; 4 Maire B. Toto: winnend 1.30, f 1.50, f 5.gekop- vercal f 3.50. rijs, tweede afdeling: 1 (.7. de Vlieger) 3.03.4, e B H; 3 Lsrrikon. Toto: ;0, plaats f 1.20, f 2.20. ■'d f 5.90, covercal f 14 80. toor Beek prijs: 1 Mor- Vergay) 3.00.1. 1.25.8; 2 ms; 3 Kalida. Toto: win- laats f 2.—, f 1.60, f 1.60, .90, covercal f 510. roor Wim Slijkhuis over drie duizend meter, te Delft werd georgani- tijd van 10 min. 27.6 sec. gewonnen. Hij had econden voorsprong op Pro Patria. De overige i en: Dordrecht) 10 I Van Kreuningen (Trek- faag) 11 min. 00.4 sec.; 5. (Trekvogels, Den 01.2 sec.; 6. Adrichem 11 min. 12.- sec. gaan door voor zeer lieden. In hoeverre hout snijdt, kunnen ntroleren. maar in dit het toch wel vreemd Schotse internationale kans hebben gezien rderen er van te over- voor een interland- en vergoeding moeten i vijf tin -pond sterling, er dan hun coVena's Ierland en Wales, n behoeden overigens nig te zijn. als men de wedstrijd tegen 12 November wordt eeds 22500 toeqavas- verkocht. Met dn voorverkoop toe 37 500 r>ond ster- ka*sa's De Engelse zijn don ook rtromvt me>r> 7ii mpven dat rrmJi'i? hedran inel 100 r iedere speler kan Naar te Wenen verluidt zijn de lei ders van de Cominform voornemens, om op het „Congres der volkeren voor de vrede", dat op 12 December in de Oostenrijkse hoofdstad begint, de grondslag te leggen voor een „Wereld raad der kerken voor vrede en vooruit gang". Deze zou twaalf voorzitters tellen. Als zodanig worden genoemd: de pa triarch Alexis en de metropoliet Nico las voor de Russische Orthodoxe ker ken, de patriarch van Georgië en de patriarch van Armenië voor enkele an dere groepen orthodoxe kerken, dr Mar tin Niemöller voor de protestantse ker ken, dr Barecky van de gereformeerde kerken van Hongarije, bisschop Gustav Turs van de Lutherse kerken in de Sowjet-Unie, de vicaris-generaal van de Poolse nationale katholieke kerk, kar dinaal Stankevicius uit Lithauen voor de r.k. kerk, dr Hewlitt, de „rode" de ken van Canterbury en de metropoliet Vitaly voor de „nieuwe orthodoxe kerk". Vrijdagavond zal er in de Lutherse kerk aan de Singel te Amsterdam een openbare zönevergadering van de Ge tuigen van Jehova beginnen. Op de vergadering, die drie dagen zal duren, worden ruim 1500 Getuigen van Jehova uit onze provincie verwacht. Op het programma staan lezingen, demonstra ties en sketches. nOOR DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN in de Verenigde Staten moet thans een belangrijke kwestie op afdoening blijven wachten totdat bekend is, wie in de komende vier jaar de bewoner van het Witte Huis te Washington zal zijn. De Amerikaanse regering is namelijk genoodzaakt, haar beslissingen aangaande de oplossing van het dollartekort der Europese landen aan te houden. Dadelijk na de verkiezingen zal waarschijnlijk president Truman zijn opvolger uitnodigen tot een bespreking, waarin deze kwestie diepgaand zal worden behandeld aan de hand van de plannen, welke de Amerikaanse autoriteiten thans reeds in voorbereiding hebben. Het zal niet mogelijk zijn, hiermee te wachten tot dat het nieuwe staatshoofd in Januari a.s. in functie treedt. Onder meer immers hangt van zijn oordeel af, wat er zal geschieden op het stuk van de zeer kost bare hulp aan het buitenland. Reeds wordt er op het bureau voor de begroting gewerkt aan de begrotingsrede, welke in Januari, bij de opening van de nieuwe zitting van het Congres, in de verenigde vergadering van de heide huizen moet worden voorgelezen. kinderen, haal hen tijdig naar bene den, om te elf uur te kunnen kijken of luisteren naar een van de belangrijkste uitzendingen in de geschiedenis van televisie en radio". Eisenhower heeft in zijn laatste uit zending vragen van drie vrouwelijke partijgenoten beantwoord. Hij vertelde o.m„ dat hij de grote ideologische strijd in de wereld niet uitsluitend zou op lossen door naar Korea te gaan. Wel zou zijn bezoek aan Korea hem inlich tingen uit de eerste hand kunnen ver schaffen, die naar hij hoopte waarde vol zouden kunnen zijn. Intussen zijn de Amerikaanse kap pers van oordeel, dat Stevenson een kleine overwinning zal behalen. Zij hebben namelijk de mening van een aantal hunner klanten gepeild en kwa men tot de conclusie, dat ruim 208.009 klanten ot> de democratische candidaat en 203.000 op Eisenhower zoucen stem men r\E republikeinen hebben tot het laatst toe alles op alles gezet om te berei ken, dat de nieuwe president hun can didaat, Eisenhower, zal zijn. Daartoe hadden zij gisteravond o.m. zendtijd voor radio en televisie afgehuurd, dis zoanig in het programma lag, dat de laatste spreekbeurt van Stevenson daardoor precies werd omsloten. Eisenhower sprak van 10 tot half elf, Stevenson daarna, Eisenhower tenslotte van elf tot half twaalf nogmaals. De republikeinen wilden voorkomen, dat zij, die de eerste uitzending volgen, ook aandacht zouden gaan besteden aan de tweede, die van de democraten. Daar om plaatsten zij in de ochtendbladen van gisteren een opvallende adverten tie met de navolgende inhoud: „Van avond spreekt Eisenhower voor tele visie en radio van 10 tot 10.30 uur. Wij dringen er bij u op aan, naar hem te luisteren. Wij stellen u voor, daarna uw toestel uit te schakelen en iets voor uzelf te gaan doen. Wek vervolgens uw Veertien leden der VN wensen: In de speciale politieke commissie der VN is gisteren in de loop van een de bat over de kleurlingenkwesties in Zuid-Afrika door veertien Aziatische en Afrikaanse landen een resolutie in gediend. Deze verlangt van de alge mene vergadering de vorming van een speciale commissie van goede diensten, welke onderhandelingen tussen Zuid- Afrika ener- en India en Pakistan an derzijds moet bewerkstelligen. De com missie zou in de volgende algemene vergadering rapport moeten uitbreng en. Hangende de werkzaamheden de zer commissie wordt aan Zuid-Afrika (Van onze weerkundige medewerker) UET grootste deel van Noord- Holland is er de laatste dagen met de regenval vrij goed afge komen. Werd gistermorgen in Den Helder 5 m.m. gemeten, op Schip hol was het 16 m.m. en in Vlis- tingen 20 m.m. Gisteren was het een vrij goede herfstdag, al kwam er hier en daar nog een enkel buitje voor. Tegen de avond klaarde het eenter flink op en het maantje lachte ons gisteravond toemaar ging even later in een groot deel van ons land schuil achter mistbanken. Van de Oceaan is een nieuwe depressie met regen in aantocht. Deze kan tegen de avond al weer regen of motregen veroorzaken Het weer in onze omgeving blijft dan ook nog wisselvallig, met een vrij grote kaus op regen. Winters koud is het de laatste dagen in Scandinavië en op IJsland. Tot dicht bi) Denemarken valt er at en toe sneeuw en in Lapland en Rusland vriest het 20 tot 30 gra den Celsius.' Het is nog te vroeg om van een vorstdreiging te spre ken, hoewel kouder weer in de komende dagen zeer goed moge lijk is. Gevaarlijke nachtvorsten zijn er voor de tuinders voorlopig niet te verwachten. Verwachting tot morgenavond: ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind, aanvankelijk Zuidelijk, later Zuid westelijk tor Westelijk. Vannacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. WOENSDAG: Zon op 7.42. ondei 17 05 uur Maan op 18 58 onclei 121(1 uur verzocht, de uitvoering van de wet op de afzonderlijke woongebieden op te schorten. Er is weinig reden om aan te nemen, dat Zuid-Afrika deze resolutie con amore zal uitvoeren. Nog in de loop van deze discussies verweet de gedele geerde der Unie, de heer Jooste, India, dat het er op uit is, de Zuidafrikaanse rassenkwesties voor zijn eigen voor deel uit te buiten. Hij hield staande, dat het hier ging om een binnenlandse kwestie, waarmee de VN niets te ma ken hadden en zei verder, dat Zuid- Afrika tot onderhandelen bereid bleef, hoewel India door niets had bewezen, dat het inderdaad een accoord wilde Daarentegen stelden de Indiase gede legeerde mevrouw Laksjmi Pandit en haar Pakistaanse collega prof. Bokhari, dat het onmogelijk was gebleken, in Zuid-Afrika gerechtigheid voor de In dische burgers van dat land te verkrij gen. Bij herhaling was er aangedrong en op voortzetting der onderhande lingen, maar Zuid-Afrika had meer dan eens geweigerd, de behandeling der Indische burgers tot een punt van onderhandelingen te maken. Mevrouw Laksjmi meende dat dit tot een natio nale ramp zou moeten leiden. Spoedig zal het instituut voor de preventieve geneeskunde te Leiden in het bezit worden gesteld van 200.000 gulden uit de tegenwaardefondsen van de Marshallhulp. Dit geld is be stemd voor proefnemingen op grote schaal inzake een voorkomingsmiddel tegen influenza, ofwel: de griep. Men wil grote aantallen arbeiders van in dustriële bedrijven inenten en uit de te verkijgen resultaten hoopt men be langrijke conclusies te kunnen trekken voor een eventuele massale inenting op vrijwillige basis van de Neder landse bevolking. Voorstel in de Algemene Vergadering De leider van de Mexicaanse delegatie bij de V. N„ Padilla Nervo, heeft bij het bureau van de algemene vergadering een ontwerpresolutie gedeponeerd, waar in de voorstellen, welke de Mexicaanse delegatie in September j.l. ten aanzien van de krijgsgevangenen in Korea heeft gedaan, zijn vervat. Het ontwerp bevat drie punten: 1) er zal geen gedwongen repatriëring plaatsvinden. 2) alle gevangenen, die zulks wensen ku.inen naar hun land te rugkeren. 3) de krijgsgevangenen van beide partijen, die niet willen repatrië ren, zullen naar neutrale landen wor den overgebracht, die hun asyl zullen geven. Dr. Nervo zal in de loop van deze week de ontwerpresolutie in de politie ke commissie verdedigen. Elf leden van de Kikoejoestam zijn Maandag in staat van beschuldiging ge steld in verband met de twee weken geleden gepleegde moord op de blanke landbouwer Bowyer en twee zijner Afrikaanse bedienden. Zij zullen tot 17 November in voorlopige hechtenis wor den gehouden. Na de moorden werd in het betrokken gebied in Kenya een uitgaansverbod afgekondigd en werden honderdvijftig inheemsen voor verhoor aangehouden. Het aantal arrestaties neemt nog da gelijks toe. Achthonderd Kikoejoes zijn Zondag opgepakt in het woudgebied ten Noorden van Nakoeroe. Honderd hunner zijn thans in verzekerde bewa ring gesteld. Bovendien zijn bij inval len in de naturellenwijk in Nairobi zes en veertig arrestaties verricht. Voorts zijn vijf en vijftg Kikoejoes gearres teerd, omdat zij hadden deelgenomen aan een plechtigheid van de Mau Mau. De commissie van overleg der drie centrale middenstandsbonden, waarin samenwerken de Christelijke Midden standsbond, de Kon. Ned. Midden standsbond en d3 Ned. Kath. Midden- tandsbond, 1>eeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden met betrekking tot het wetsontwerp, dat een wijziging van de vestigingswet Kleinbedrijf 1937 be oogt. Het uniforme uitvoeringsbeleid, dat De Franse troepen, die door het moerassige oerwoudgebied in de rich ting van de Rode Rivier voorwaarts dringen, zijn op iets meer tegenstand van de Vietminh gestoten, nadat zij het belangrijke wegenknooppnnt PHU-TO hadden bezet. Door het betere weer konden Franse jachtbommenwerpers de strijdkrachten van de Vietminh met bommen en mi- trailleurvuur aanvallen. Door de sterkere tegenstand van de Vietminh wordt overigens de opmars van de Frans- troepen tot nu niet ver traagd. Het belang van Phu To voor re bevoorrading wordt geïllustreerd door bet feit, dat de Fransen Zondag n de omgeving van deze plaats een rijstvoorraad van 65.000 rantsoenen heb ben gevonden Franse genietroepen voltooiden Maan dag een 300 meter lange pontonbrug over de Zwarte Rivier, waarover artil lerie en tanks kunnen worden aange voerd Flinke regenval heeft een einde ge bakt aan de droogte, welke in Zuid- unka gedurende enige maanden heeft .eneerst. De regen, welke vorige week begonnen, heeft tijdens het week einde aangehouden. Boeren in de Oran je Vrijstaat Transvaal en Natal kon den een gedeelte van hun tarwe- en maisoogst redden door dag en nacht net tractors te werken, daar hun ossen uitgeput waren geraakt. Naar het schijnt heeft hét Franse opperbevel maar een beperkt aantal troepen in deze operatie ingezet. Het wordt mogelijk geacht, dat de Vietminh in het gebied ten Zuidoosten van Hanoi tot een offensief zal over gaan. Franse militaire kringen toonden zich vol vertrouwen, dat de nieuwe, naar de overleden maarschalk De Lat- tre de Tassigny genoemde linie iedere aanval uit die richting zou kunnen af slaan. Het Egyptische kabinet heeft beslo ten, dat onverwijld zal worden begon nen aan de uitvoering van het eerste plan inzake de opwekking van electri- sehe stroom door het verval van de Nijl. De centrale zal worden gebouwd nabij de stuwdam bij Assoean, op 800 km ten zuiden van Cairo. De dam is in 1902 gebouwd en sinds dien tweemaal verhoogd. Men hoopt in 1955 de eerste stroom te kunnen leve ren. De kosten worden geraamd op 21 millioen Egyptische ponden. Ter ont lasting van de dam zullen een paar ka nalen worden gegraven. AMERIKAANS SUFERFORT IN DE PACIFiC GESTORT Een Superfort van de Amerikaanse luchtmacht is Zaterdag nabij Okinawa in zee gestort, nadat het van een aan val op doeler in N.-Korea was terug gekeerd. Drie leden van de veertien koppen tellende bemanning zijn later opgevist Men vreest dat de anderen zijn omgekomen. tot nu toe hij de minister van Econo mische Zaken heeft geiegen, woidt vol gens het adres verbroken, waartegen geprotesteerd wordt. De middenstands bonden menen, dat voor deze wet t.a v. alle bedrijven de mmiscer van Econo mische Zaken in de eerste plaats be voegd zal moe'en 'olijven en de overige ministers „wie het aangaat", slechts in de tweede plaats. De interne functionnering en gezond making van de bouwondernemingen en de vervoersondernemingen gaal primair de minister van Economische Zaken aan, aldus het adres. Aansluitend op dit bezwaar brengen de middenstandsbonden de wenselijk heid naar voren, dat ook het gehele vervoersbedrijf onder de werkingssfeer van de wet wordt gebracht. Voorts wordt er op aangedrongen, dat show rooms en toonkamers ook kunnen val len onder de bepalingen van een ves- tigingsbesluit, omdat op dit gebied on gewenste practijken bestaan. De adressanten achten voorts afdoen de maatregelen tegen dubbele vestiging noodzakelijk. Op een landbouwbedrijf in de ge meente Vorden is pseudo-vogelpest ge constateerd .De gehele pluimveestapel (100 stuks) is afgemaakt. Deze organisatie ondervindt overigens toenemende critiek van de zijde der Kikoejoes. Twee leden van de stam der Kipsigi's zijn Maandag terechtgesteld, omdat zij de blanke boer Robert Hall hadden vermoord. Deze moord hield geen ver band met de activiteit der Mau Mau, doch was slechts gepleegd om roof mogelijk te maken. Beroep op de Zweedse koning Radio-Moskou heeft- verklaard ge machtigd te zijn de berichten tegen te spreken, volgens welke geheime Ame rikaansRussische 'besprekingen zou den worden gevoerd over de Koreaanse kwestie. De vorige week heeft ook de Ame rikaanse delegatie naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een dergelijke tegenspraak gegeven. Vooraanstaande kerkelijke personen in West-Duitsland hebben besloten de koning van Zweden te verzoeken zijn bemiddeling te verlenen bij het conflict tussen Oost en West. De drie Westelijke hoge commis sarissen hebben de beschuldiging van de hand gewezen, dat een aantal orga nisaties in West-Berlijn zich met spion- nage en sabotage in Oost-Duitsland zou bezighouden. Met haar monsterachtige raceboot „White Hawk" (witte havik) zal mevrouw Stella HanningLee pro beren om het wereldrecord te breken. Hier oefent ze op het Lake Windermere, in Amerika. Nationalistenleider wenst een nieuwe delegatie naar VN In het qepied van Sfax in Tunesië heeft men drie gronen opstandelingen kunnen opsporen. Eer< groot deel van de leden van deze organisaties ziin aan gehouden. .Alle drie groepen hadden haar eigen speciale methode voor het doen van aanslagen. Bij de gevi nden bewijsstukken bevinden zich allerlei soorten granaten, deels zelf gemaakt, deels van andere oorsp'ong. In een schrijven aan de Tunesische oud-premier Tsjenik heeft Abed Be - hafa, een venegeawaordiger van het „Comité voor da bevrijding van Noorc- Afrika" het terugroepen van Ben Joes- soef en de benoeming van een nieuwe Tunesische Jelsgai'e naar de V.N. onder leiding van do nationalistische leider Boerghiba geëist, teneinde de fouten, die sinds Januari door Ben Joessoef zijn gemaakt, weer goed te maken". Zware bosbranden teisteren de staat New York De stad New York en haar omgeving zijn in een dichte rook gehuld, die af komstig is van grote bosbranden die in de staat New York woeden. Door de aanhoudende droogte zijn sedert Vrijdag jl. 34 grote bosbranden uitgebroken. De rook hangt zo dicht boven de bossen, dat vliegtuigen van de bosbrandweer de vuurhaarden niet kunnen vinden. Honderdduizendste kilo werd vrolijk „ingehaald IN DE Belgisch-Ne derlandse grensstreek wordt weer een levendige smokkelhandel in Ne derlandse boter gevoerd Het betreft, volgens het Belgische blad „La libre Belgique" geen kleine hoeveelheden, maar ge hele wagonladingen, die clandestien de grens wor den overgebracht en waartegen de douane machteloos zou staan. Zich inspirerend op de film „Het banket der smokkelaars", die thans in de Belgische bioscoop theaters draait, heeft een tmokkel'aarsbende kort. geleden aan de Belgische zijde van de grens een groot bal georganiseera ter gelegenheid van de honderd duizendste kilo boter, die zij frauduleus in België had ingevoerd, bij welk bedrijf blijkbaar prima wordt verdiend. Zeer velen namen aan dit smokkelboterbal deel Laai de boeren maar,.karnen' Nog vers in de herinnering ligt de ramp, die op 15 Januari van dit jaar de Nederlandse visserij vloot heeft getroffen, door het vergaan van de motortreiler „Alkmaar", waarbij alle veertien opvarenden van bet schip het leven hebben verloren. De ramp geschiedde tijdens een orkaan onder de Noorse kust. Volgens onbevestigde berichten zou de „Alkmaar" door tal van verbouwingen niet zee waardig zijn geweest. Dit verklaart de belangstelling welke bestond, toen giste ren de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam het laatste bedrijf van deze tragedie liet spelen. Als getuigen had men een zwager van de omgekomen schipper Koeman en een zekere schipper De Groot gedagvaard. Beide getuigen hadden vroeger op het verongelukte schip gevaren. Verder was er 'n vertegen woordiger van de rederij, waartoe het schip behoorde, nl. de rederij „Petten". een Franse reder, werd daarna aan een Noor verkocht en keerde tenslotte als eigendom van de rederij „Petten" in ons land terug. De zwager van schipper Koeman, die op een ander vaartuig onder de Noorse kust had gevaren, toen het noodweer losbarstte, verklaarde dat hij nog nimmer een orkaan van derge lijke kracht had meegemaakt. Radio- telefonisch verkeer was onmogelijk ge worden en de bemanningen wachtten in angstige spanning op het moment dat het weer wat zou bedaren. Dat ogenblik kwam in de middag van 15 Januari. Er werd een appèl gehouden, doch de „Alk maar" meldde zich niet. Als stille ge tuigen kwamen wat wrakhout en visma- teriaal voorbijdrijven. (Zie verder elders in dit blad) De Raad voor de Scheepvaart ging nog eens uitvoerig de geschiedenis van het schip na, vanaf de bouw in 1933. De „Alkmaar" voer aanvankelijk voor Ook de douane-beambten waren voor het feest uit genodigd, doch zij von den ondanks het feit dat ze eveneens van eer. pleziertje hemden het toch maar raadzamer e- niet heen te gaan Volgens „La libre Bel gique" wordt de hoeveel heid boter, die in 1951 van Nederland naar Bel. gië werd gesmokkeld op 8 millioen kilo geschat, een waarde vertegen woordigend van 500 mil lioen francs. Ook zouden er op het ogenblik ueel kachels en haarden uit Nederland naar België worden gesmokkeld. De vaste koers van de Ne derlandse gulden meent het blad voornamelijk t.e mogen toeschrijven aan de grote vraag, die naar deze valuta bestaat van de zijde der Belgische smokkelaars. Het blad betoogt ten slotte, dat van Neder landse zijde niets gedaan zou worden tegen deze smokkelhandel en dat men sedert enige tijd zelfs hat toezicht in de grensstreek vrijwel zou hebben opgeheven. WATERBOUWERS NAAR BELGISCHE KUST Evenals op Walcheren jaar tn jaar uit geschiedt, vreet de zee ook aan de Belgiscne kust. Vooral na de bevrij ding hebben de ontzanding en afbrok keling van de kust verontrustende vormen aangenomen Deze week is echter te Knokke een aanvang gemaakt met geweldige werken, die het euvel zullen moeten tegengaan Enkele golf brekers moeten worden verlengd en door meer dan 25.000 ton rotsblokken, die zullen worden neergelaten op bed den van rijshout, hoopt men in twee jaar de kust veilig te hebben gesteld voor de zee. Het is een bijzondere triomt voor on- *.e waterbouwers, dat enkele Neder landse uitvoerders een belangrijk aan deel in het werk mochten nemen Bel gische ondernemers hebben hierover geklaagd maar dé bevoegde Belgische instanties zeggen dat men de hulp van deskundigen als de Nederlanders bij eeu dergelijk werk niet kan ontberen

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1