Kraamverzorging zal op korte termijn worden gecentraliseerd Voor f 21.000.- gestolen uit juwelierszaak aan Payglop Volleybal-competitie draait reeds op volle toeren Stad en Omgeving De voorrangsweg naar de Omval AGENDA Ouderdomsvoorziening voor oudere arbeidscontractanten Jimmy Brown als diepzeeduiker Centrumfunctie is overwegend Inbrekers klommen door dakraam Onbewoond perceel De heer Vethaak nam afscheid van NACO Sluiting voor zuivel- en melkzaken GEMEENTE KOOPT GROND IN HEILOO Dat zit prettig HOFSTEDE en V"doen een KGUZG inkomsten worden opgetrokken tot de uit drie mogelijkheden A Wiite Kruis nog zonder begroting Verpleegsters komen in dienst van een te vormen Stichting Opnieuw Alkmaarder in hoofdbestuur DINSDAG 4 NOVEMBER 1952 |N DE NACHT van Zondag op Maandag hebben onbekenden zich toegang weten te verschaffen tot de juwelierswinkel van de hoer J. Oudes aan het Payglop fMi.I00r 21.000.— aan horloges en sieraden gestolen. De inbreker of inbrekers eb ben gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat het perceel onbewoond is, zodat zu practisch niet bevreesd behoefden te zijn tijdens hun duistere arbeid te worden gestoord. Zij moeten van de situatie ter plaatse zeer goed op de hoogte zijn geweest, tenminste wanneer men nagaat welke moeilijke weg zij hebben moeten volgen om tot de juwelierswinkel door te dringen. zy zijn, zo is nader hand gereconstrueerd, het perceel genaderd via een steeg, die op de Breedstraat uitkomt en hebben er een klimpartij over enkele daken voor over gehad om een dakraam te bereiken, dat zich gemakkelijk liet forceren. VIA DE ZOLDER zijn zij doorgedron gen tot de winkel, waar zij rustig hun keus uit de voorraad horloges en sieraden hebben gedaan. De winkel is aan de voorzijde gebarricadeerd met houten luiken, zodat er weinig kans be stond, dat men van de kant van het Payglop onraad zou bespeuren. De mannen hebben dan ook rustig hun slag geslagen en zijn met hun buit langs dezelfde weg weer ontkomen. De heer J. Oudes, die over het gebeurde zeer ontdaan was, heeft berekend, dat er voor f 21.000 is ontvreemd. Dit bedrag geldt de inkoopwaarde van de gestolen In 1953 reeds begin van hei werk? /GEDEPUTEERDE STATEN van Noord-Holland hebben voorgesteld een bedrag van 300.000 uit te trekken voor de aanleg van een aarden baan tan de Juliana van Stolbergiaan naar de Omval. Dit zou het begin zijn van een weg voor snelverkeer, die in de toekomst van de Kennemerstraatweg via de Juliana van Stolberglaan naar het Noordhollands Kanaal zal lopen. In de memorie van toelichting wordt ge zegd. dat aanvankelijk het plan was om reeds in 1952 met dit werk te be ginnen. De kosten werden destijds ge raamd op 1.400.000. Dit was echter in verband met de in het verleden be staande financieringsmoeiljjkheden niet mogelijk. De kosten van het kunstwerk de brug bij de Omval zijn nader ge raamd op 1.100.000. Hiervan is 800.000 bestemd voor de onderbouw van de brug, 140.000 voor de boven bouw en 100.000 voor het bewegings- werk. Naar wij nader vernemen, is nog niet met zekerheid te zeggen wanneer met de uitvoering van dit werk wordt begonnen. Het wordt echter niet uit gesloten geacht, dat reeds in 1953 met de bouw kan worden aangevangen. De héér K. Vethaak, stationschet van de Naco, heeft met vervroegd pensioen de dienst verlaten, doch niet nadat hem dank was gebracht voor zijn werk in het belang van de Naco verricht. De rayonchef, de heer J. de Vries, memoreerde hoe de scheidende func tionaris en hij steeds prettig en in de beste verstandhouding hadden samen gewerkt. Hij sprak de hoop uit, dal de heer Vethaak en zijn echtgenote nog vele jaren van de verdiende rust zou den genieten. Als blijk van waarde ring bood spreiier namens het kan toorpersoneel een boek en bloemen voor mevrouw Vethaak aan. Namens dè chauffeurs en conductrices sprak de heer C. Droog. Ook hij roemde de steun die het personeel steeds van de heer Vethaak had ondervonden. Aan het slot van zijn toespraak overhan digde hij een. prachtig polshorloge. Hierna volgde een intieme bijeen komst met de directie, de heren P. Kistemaker en J. P. L. van Manen en verschillende chefs. Eerstgenoem de herinnerde er aan hoe de heer Vet haak 4 Juli >1923 een busdienst open de van Akmaar naar Hoorn met Ford- jes voor 12 en 20 personen. Na een tijd van moordende concurrentie ging zijn bedrijf 11 Dec. 1932 op in de N.V. NACO, waarbij de heer Vethaak sinds 1945 als controleur en de laat ste 6 jaar als stationschef werkzaam was. De heer Vethaak zei in zijn dank woord te hopen, dat zijn opvolger, ae heer Bons, ook die medewerking zou verkrijgen, die hy altijd ondervonden had. Een zestal eigenaren van speciaal zaken in zuivelartikelen heeft verzocht voor hun winkels een verplichte slui ting op Dinsdag na 13 uur vast te stel len. Eenzelfde verzoek bereikte B. en W. namens alle 62 te Alkmaar geves tigde melkhandelaren, die tevens ver zochten een algehele Zondagssluiting vast te stellen en geen vèrkoopavond in te voeren. Het verzoek om een va- cantieregeling in te stellen is inmiddels ingetrokken. Tegen het opnemen in de verorde ning op de winkelsluiting van een be paling krachtens welke winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak eieren, melk en/of zuivelproducten ten verkoop in voorraad zijn, op Dinsdag na 13 uur gesloten moeten zijn bestaat, volgens B. en W., geen bezwaar. De verkoop op Zondag is voor deze branche bij de wet reêds verboden. Over het. al dan niet instellen van een koopavond kómt binnenkort een voorstel aan de ge meenteraad. BROMFIETSER AANGEREDEN Een bromfietser is gisteren in de Langestraat door een personenauto aangereden toen hij linksaf de Hout- til wilde inrijden. De autobestuurder, die de man van achteren naderde, let te speciaal op een groepje wielrijders, dat voor hem uitreed en bemerkte de bromfietser te laat op. sieraden en horloges. De verkoopprijs ligt beduidend hoger. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Deze inbraak is één van de grootste, die zich de laat ste jaren in onze stad hebben voorge daan. Zoals in de vorige raadsvergadering werd medegedeeld, bezit de gemeente Alkmaar thans alle grond ten Noorden van de Heilooërdijk. Zij heeft echter ook interesse voor de terreinen, die ten Zuiden van deze grens zijn gelegen, hoewel deze behoren tot het grondgebied van de gem. Heiloo. In de eerstkomen de vergadering wordt de raad voorge steld een perceel' weiland ten Zuiden van de Heilooërdijk aan te kopen van de hee.r A. Schoorl voor de prijs van 3000,per ha. De totale koopsom bedraagt 16.920,Ook dit perceel ligt in de gemeente Heiloo. VERKOOP VAN BOUWGROND Ten behoeve van de bouw van res pectievelijk zes en vijf woningen zal de gemeente aan de fa. C. A. Conijn en Zoon twee stukken bouwterrein ver kopen, gelegen aan de Frieseweg. De verkoopprijs bedraagt resp. 9890, en 7520,—. DINSDAG Rex Theater: 2.30 en 8 uur: Kinder- sr.iokkel <18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: I'll see you in my dreams (alle leeftijden); Cinema Amerieain, 8 uur: Detective story (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De vrouw in de scha duw (18 jaar). Stedelijk Museum, 8.30 uur: Dr Vroom opent tentoonstelling Matthieu Wiegman. Wapen van Heemskerk, 3 uur: Mevr. WilzenBruins spreekt voor de Sociale Raad over „Doelmatige inkomstenbesteding": 8 uur: NCRV- steravond. Baangracht 1, 8 uur: Ds Van Oossanen spreekt over, „Is er een Opstanding, Wederzien en Oordeel na de Dood?" Nachtdienst apotheken: Apotheek Kruisinga, Koorstraat 59. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang der voorstellingen 2.30 en 8 uur. Waag- plein: Najaarsmarkt runderen. Gulden Mies, 8 uur: Rotterdams To neel met „De Waaier Patience". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Het Alemaria Cabaret treedt op voor het Rode Kruis Korps. BERGEN. Parkhotel, 3 uur: Speciale bijeenkomst Stichting Schooltandver- zorging. HOOG W4TER TE BEF^-FN AAN CEE Dinsdag 16.46 5.13 Woensdag 17.40 5.56 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 17.01 5.18 11.01 23.18 Woensdag 17.45 6.01 11.45 0.01 en ik ben nog slanker ook! Twee dingen die in een corset moeilijk te verenigen zijn, maar wat U met onze corsetten zult ervaren. Onze collectie, zowel van stof als rubber geeft U de garantie, dat U zult zeggen: Een Corset van HOFSTEDE voldoet beter! midden in de LANGESTRAAT (Advertentie, Ing. Med.) B_ \AF L ring uit de gemeentekas, waardoor de maximum inkomensgrens van de nood wet ouderdomsvoorziening. Voor ge huwde mannen is dat in deze gemeente 1390,waarbij van eigen inkomsten f 100.buiten beschouwing wordt ge laten. De gemeente zal ieder dan onge veer 600,per jaar moeten uitkeren met uitzondering van de weduwnaar, die 475,zal krijgen. De gemeente heeft hier iets goed te maken. Deze oplossing vordert een uitgave van 5000,— per jaar, welk bedrag kan worden gevonden door een bijdrage uit het fonds voor bijzondere doelein- "den. De totale uitgaaf "Wordt geschat op 60.000,De belanghebbenden moeten zolang zij nog in gemeente dienst zijn, een bedrag afstaan gelijk aan wat zij aan premie moesten betalen als zij pensioengerechtigd waren geweest. De weduwen zullen een toelage ont vangen tot de maximumgrens van alleenstaande personen. Een derde mogelijkheid is het toe kennen van een volledig pensioen op „eigen risico" van de gemeente. De pensioenen zouden dan van 530 780 per .jaar bedragen en een uitgaaf van 80.000,vergen. B. en W. ontra den deze oplossing. Een gedeelte van het gem.-pensioen zou dan door aftrek in 's Rijks schatkist vloeien. B. en W. geven dan ook de voorkeur aan de tweede mogelijkheid, waarbij belanghebbenden krachtens de nood wet der ouderdomsvoorziening een aanvullende uitkering uit de gemeente kas wordt verleend tot een zodanig be drag, dat hun inkomen de maximum inkomensgrens bereikt. Bij voortijdige afkeuring kan een analoge regeling worden getroffen. B. en W. stellen de raad voor daartoe te besluiten. De laatste jaren zjjn B. en W. ge woon bij de aanvang van ieder kalen derjaar te bezien, welke arbeidscon tractanten voor een aanstelling in vaste gemeentedienst in aanmerking moeten komen. Er waren na de oorlog te veel ambtenaren en werklieden op arbeids contract werkzaam. In de periode van 1 Januari 1946 tot 1 October 1952 zijn 220 arbeidscontractanten in vaste dienst benoemd. De achterstand is practisch ingehaald en B. en W. zullen er voortaan voor waken dat geen vaste aanstelling wordt onthouden aan per soneel, dat blijvend voor de gemeente dienst nodig is. Er zijn nog enige ge vallen voor oudere arbcids-contractan- ten waarvoor B. en W. met het oog op hun ouderdomsvoorziening een oplos sing zoeken. Het betreft negen perso nen, wier leeftijd loopt van 59 tot 64 jaar, die bij hun aanstelling de 40- jarige leeftijd reeds waren gepasseerd. De toestand is zo, dat zij bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd geen aanspraak op ouderdomspensioen kun nen laten gelden, een toestand welke dringend voorziening vraagt. De betrokkenen zijn er niet meer mee gebaat indien zij nog in vaste dienst worden gnomen. Men zou dan de dienstjaren voor pensioen moeten inkopen waaryan de kosten voor ieder resp. 50009.000 zouden bedragen, waarvan 3/4 ten koste van de ambte naar zou komen. Deze oplossing brengt natuurlijk geen uitkomst. Een tweede mogelijkheid is het ver strekken van een aanvullende uitke- 82. De drie samenzweerders in de boom hadden kapitein Toontje en Jim my natuurlijk al van verre zien aan komen. Zij hadden zich goed tussen het gebladerte verstopt, maar er bleven toch nog genoeg openingen over om doorheen te loeren. „Daar komen ze aan!", fluisterde Bonkie Biezebijtet. die de twee wandelaars het eerst ont dekte, omdat hij het hoogste zat. „Ja hoor, ze hebben de kist bij zich Kijk ze eens sjouwen. Het schijnt een zwaar vrachtje te zijn. Jongens, lk lach me een bult. Zij duiken en wij er met de juwelen van door1" Naar mate het tweetal naderbij kwam, steeg hun spanning. Sjonnie zat op zijn na gels te bijten van de zenuwen en ook Bonkie, die aanvankelijk het ene si garetje na het andere had zitteD ro ken, maar die nu geen nieuw durfde op te steken, omdat hij bang was dat Jimmy of kapitein Toontje de rook zou zien. zat van louter agitatie te klappertanden. „Ze houden stil!" fluis terde Siem Soep. „Ze zetten de kist neer Ze moeten zeker even uitblazen van het sjouwen." Alle drie loerden ze door de bladeren. „Ze staan te pra ten", zei Bonkie Biezebijter. ,,'t Zou mij wat waard zijn, als ik Kon ver staan wat die twee daar staan te be spreken." „Ssssst", waarschuwde Siem. „Ze pakken de kist weer beet en ko men hierheen!" JTE KRAAMVERZORGING in Alkmaar en omgeving zal een belangrijke reorga- nlsatie ondergaan en in plaats van als onderafdeling van het Witte Kruis binnenkort functionneren als een zelfstandige stichting, waarvan drie leden van het Alkmaarse Witte Kruis en twee leden van de afdelingen uit de omliggende gemeenten het bestuur zullen vormen. Dit werd Maandagavond medegedeeld tijdens de vergadering van de afdeling Alkmaar van het Witte Kruis, die in het Wapen van Haarlem werd gehouden onder leiding van dokter J. Lourens. Deze zei over de voorgestelde centralisatie dat het voornaamste resultaat zal zijn, dat de meisjes na hun opleiding tot kraamverzorgster hun taak niet meer als „vrij beroep" zullen uitoefenen, maar vanuit een centrale post naar de adressen wor den gedirigeerd, waar hun hulp nodig is. Het ligt dan in de bedoeling een aantal kraamverzorgsters op te nemen in een vaste salarisregeling, die onafhankelijk zal zijn van het aantal door hen gemaakte verpleegdagen. van de beschrijvingsbrief voor de alge mene vergadering te Amsterdam lever de niet veel moeilijkheden op. De heer Lourens sprak er zijn vreug de over uit, dat de heer L. B. J. de Wil de, directeur van de accountantsdienst van de gemeente Alkmaar candidaat is gesteld voor de functie van algemeen penningmeester van het hoofdbestuur. HE A.S. MOEDERS, die zich van de hulp van een kraamverzorgster wil len verzekeren, kunnen zich daartoe wenden tot de docente van de meisjes te Alkmaar, die behalve in de stad ook op geregelde tijden spreekuur zal hou den in de verschillende gemeenten van .het district IV, dat ongeveer loopt tot de Niedorpen, Abbekerk, de Schermer en Castricum. Men heeft op deze wij ze een nauwkeurig overzicht van het aantal gevallen in de twintig aange sloten gemeenten en daardoor kan wor den voorkomen, dat men op sommige tijden niet over een kraamverzorgster beschikt. Het is de bedoeling, dat het bestuur op geregelde tijden verant woording aflegt aan een algemene ver gadering. waarin afgevaardigden zitting hebben van de afdelingen van Het Wit te Kruis in de twintig gemeenten, die onder het district IV vallen. Door deze reorganisatie en het feit, dat er met de gemeente nog onderhan delingen gaande zijn over een nieuwe vorm van subsidiëring, speciaal ten aanzien van de noodlijdende onderafde ling Wijkverpleging, kon gisteravond geen begroting voor 1953 worden aan geboden. Deze zal op een buitengewo ne vergadering in December worden behandeld. Tevens zal dan een wijzi ging kunnen worden ingevoerd, ont staan door de aanpassing van de pen sioengrondslag voor de administrateur, de heer Vóórhaar, aan de veranderde tijdsomstandigheden. De behandeling Door deze benoeming, die door de een voudige candidaatstelling volgens het huishoudelijk reglement een feit i3 ge worden, kan de afdeling Alkmaar er zich op beroemen twee leden te hebben, die in het hoofdbestuur belangrijke functies bekleden. Voorzitter van de Noordhollandse vereniging is n.I. dr. J. Lojenga. Of ook de herbenoeming van mr. G. A. de Lange als lid van de commissie van beroep een dergelijk vlot verloop zal hebben valt te betwijfelen. Eén van de weinige aanwezige leden, de heer Dokter, merkte n.I. op, dat het volgens het huishoudelijk reglement niet moge lijk is als lid van deze commissie na een periodieke aftreding terstond te worden herkozen. Hierover zal nader worden geïnformeerd. Tot lid van de commissie tot het nazien der rekening werd benoemd de heer J. Schoorl. Her kozen werden de aftredende bestuurs leden mevr. T. Tondu-Van der Laan en dr. F. J. Frederikse. De functie van secretaris-penningmeester, tot r.u toe vervuld door mr. G. A. de Lange werd op diens verzoek gesplitst. Hij zal het secretariaat blijven waarnemen en de heer H. W. Hosmuller werd in het be stuur gekozen als penningmeester. Catapult-teams hebben weer de leiding De uitslagen van de wedstrijden, welke voor de competitie van de Alk maarse Volleybal Bond werden ge speeld, luiden als volgt: Dames. Klasse I: Jong—Holland I PCB I 2—2; Bergen I—Catapult I 0—3; Catapult 2—Hooge Huys II 3—0. Klasse H: The SmashKrom 30. The SmashJong-Holland 2 2—2; PCB 2—Catapult 3 03; Rijks PolitieKrom 3-0. Klasse HI: Catapult 4—Zwaluwen 3—0; SOVA II—Bergen 2 3—0; Keu- sora—SVN 0—3. Klasse I: Hooge Huys IPCB 22; Jong-Holland IHooge Huys 2 22; Catapult ICatapult 2 30; Ber gen IHooge Huys I 22. Klasse II: SOVA I—Jong-Holland 2 TN de 20e eeuw kwam het ook tot enige verandering in de maatschappelij ke structuur. Allereerst leidde de spe cialisatie in de detailhandel in het be gin van deze eeuw bij een zich sterk uitbreidende behoeftendifferentiatie in verband met de aanwezigheid van een groeiende buitenklandizie tot een aan zienlijke vergroting van de winkelstand. Tegelijkertijd verminderde met de in tensivering van het wegverkeer de be tekenis van de ruimtelijke structurele verbanden. In toenemende mate ont stonden ook hier fuetionele relaties en contacten, die velen een bestaan ver schaften in het verlenen van gespecia liseerde maatschappelijke diensten. De zgn. nieuwe middenstand werd daar door in Alkmaar een zeer talrijke groep. Ook in deze gewijzigde verhoudingen wist Alkmaar aldus met betrekkelijk weinig moeite zijn centrale positie ten aanzien van een wijde omtrek te hand haven. Bij de boven geschetste bemiddelende Alkmaar in verleden, nu en foekomst tailhandel en met de verhoging van het levensniveau tot bloei gekomen. De actie-radius van deze groot- en tussenhandel strekt zich zelfs uit tot andere centra van directe verzorging in Noordholland, zodat het gehele gebied benoorden Midden-Kennemerland, de sche bemiddeling in de laatste tijd ver- Zaanstreek en Waterland te dien aan dient echter alle aandacht. zien tot het rayon van Alkmaar gere- De veemarkt, een eeuw geleden nog kend mag worden. m s- au, even 8r°°t als die van Purmerend, komt Naast de oude graanhandel en de nu Tenslotte deden ook voor Alkmaar jn de rangorcje van de Nederlandse vee-" zo belangrijke grossierderij als specimi- de toenemende waardering voor het na- markten nu op de 16e plaats tegen die na van de beide boven genoemde cate- tuurschoon en neiging om recreatie in van purmerend op de 7e plaats. Tal van gorieën zijn er de laatste tijd als gevolg devrije .natuur te zoekem^de^algemene omstandigheden hebben deze verschui- van de ontwikkeling van het wegver- i - ving in de hand gewerkt, zoals de run- keer nieuwe mogelijkheden voor de tus senhandel bijgekomen. Niettemin is door de concentratie vooral in de verhandeling van voedings- Vergroting van aantrekkelijkheid toeneming van verkeersbehoeften en mogelijkheden en de opkomst van het derpest van 1864—1867, het daarna op met beide samengaande forensendom de markt komen van Frankrijk en hun invloed gevoelen, zowel in de zin Duitsland, het later gebruikelijk ver- -e a„ van vergroting van aantrekkelijkheid voer per spoor, de uitbreiding van de en genotmiddelen, niet alleen het aan- en ontwikkelingsmogelijkheden van de akkerbouw ten oosten en van de tuin- tal vestigingen in deze bedrijfsklasse stad als woonplaats en zakencentrum bouw ten noorden en ten zuiden van de sedert 1930 teruggelopen van 341 tot als in de vorm van verkeersvraagstuk- ken. Historisch en functioneel dient de stad, het sedert 1920 opgekomen weg- 242 in 1950, maar ook valt als gevolg van vervoer, leidend tot een toenemende de sterke vermindering van de vroeger activiteit ontwikkelden zich tussen- en worden behandeld, ten einde haar te- detailhandel, verkeers- en bankwezen, genwoordige status en haar toekomst- terwijl in hulpverschaffing aan de agra- mogelijkheden na te gaan. rische omgeving ook de differentiatie van het ambacht was ontstaan, die in gtreekverzorgende activiteit allereerst te en de veranderde marktgewoonten. i— j i kaashandel te Alkmaar is nog al- concentratie op enkele grotere markten gedecentraliseerde distributieve werk zaamheid in de zo even genoemde bran che voor de bedrijfsklasse als geheel - van de nu vrijwel geheel fabriekmatige De zowel met de streekverzorgende aanmaak geschiedt echter reeds geruime f"™?®, aIs met het ?roter worden van tijd veelal buiten de markt om. De het begm van deze eeuw industries de stad nauw samenhangende culturele kaasmarkt, die in de zomermaanden vorrren aannam. i- tijd zeer belangrijk. Het verhandelen slechts een geringe toeneming te con- De structuur van de mannelijke be roepsbevolking te Alkmaar in 1947, zon der woonforensen was, verdeeld in ab solute cijfers en percentages, resp. voor functie wordt slechts in overwegingen betrokken, voor zover zij van belang is voor het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak. stateren (1073 in 1930; 1133 in 1950) Toch doen de in de toekomst noodza kelijke overgang van de afwachtende winkelnering naar een meer actieve duizenden vreemdelingen naar de stad bewerking van het verzorgingsrayon en lokt, bleef bestaan, mede als een ge- de nieuwe mogelijkheden op het gebied waardeerde reclame voor Alkmaar en van de tussenhandel als gevolg van de de stuwende industrie 814 en 9.97, de fit 1 land- en tuinbouw 389 en 4.75, de re- Alk™ar worden..gezien als een drin- Vervolgens wordt aandacht besteed voor de Noordhollandse kaas, doch is toenemende mechanisering en vertech- aan de industrie met een meer dan re- voor de kaashandel van minder beteke- nisering van het economisch leven ver- gionale afzet. Deze industrie moet voor njs dan voorheen. ïonale verzorging (ambacht, industrie, handel, winkels, verkeer, bankwezen, verzekeringswezen, overheid en vrije beroepen, onderwijs) 3294 en 40,34. To- gevoellg voor structuurwijzigingen, taal dus voor de stuwende bedrijven gende noodzakelijke verbreding van de basis van het sociaal-economische leven, dat in zijn huidige eenzijdigheid uiterst Groothandel en tussenhandel de ten aanzien van de regionale verzor ging dreigen op te treden. Daarna komen als stuwende krachten in het sociaal-economische leven het agrarische bedrijf en de woonforensen Bovenstaand overzicht toont, hoe zeer aan de orde. 4497 en 55,06 en de plaatselijke ver- zorg.i.g (incl. PTT en N.S.) 3673 en 44,34. totaal-generaal 8170 en 100. wachten, dat er een uitbreiding van de werkgelegenheid in deze regionaal ver zorgende tussen- en groothandel zal ko men, die tenminste gelijke tred houdt met de toeneming van de bevolking en Nauw verbonden aan de markten is het te bewerken rayon. Onder de 1133 in 1950 in deze be drijfsklasse werkende mannen bevinden zich vele werkforensen. Volgens de volks- en beroepstelling de groot- en tussenhandel, die binnen de verzorgingsfunctie een zeer voorna me plaats inneemt. Hierbij dient onder scheid te worden gemaakt tussen de collationnerende en de distribuerende val) 1947 werkten 800 mannen in de be- nog steeds, vergeleken bij de betekenis van industrie en landbouw, de centrum functie overweegt; in de groot- en tus senhandel, bij ambacht en winkelne ring, in het verkeer, bij het bank- en verzekeringswezen, in de sociale en voor een door drooglegging uitgedijd ambtelijke sfeer van allerlei bemoei- weidegebied dankte Alkmaar zijn op- ingen en in het culturele leven, overal komst. De reeds even genoemde ver- vindt men deze regionale oriëntatie. minderde betekenis van deze economi- lijk eerst met de specialisatie in de de- Alkmaar als regionaal centrum Aan de functie van agrarische markt handel. De eerste vertegenwoordigt na melijk een zeer oude economische func tie, die hier oudtijds in relatie stond met de oorspronkelijke internationale ver handeling van stapelproducten en die, nadat Alkmaar deze internationale functie had verloren, is overgebleven. De distribuerende werkzaamheid daar entegen is van recente datum en eigen- drijfsgroepen van de tussen- en groot handel. Indien het inwonertal tot 1970 over eenkomstig de voorlopige prognose van de Provinciale Planologische Dienst van Noordholland met 28% toeneemt, kan voor de tussen- en groothandel op een vermeerdering van plm. 30% van 800 of 240 man en in totaal op 1040 man ge rekend worden. (Wordt vervolgd.) 31; PCB IIKrom 22; Catapult 3— SOVA I 2—2; Rijks Politie—PCB II 3—0. Klasse m: ZwaluwenDe Luxe Serie 03; Bergen IIDe Luxe Serie 03; KeusoraCatapult 4 22. Heren. Klasse I: Hooge Huys I— SVN I 3—0; The Smash—Povay I 3—1; Jong-Holland IThe Smash 22; Ca tapult I—PCB I 3—0; Rijks Politie I— SOVA 3—0. Klasse II: PCB n—Jong Holland 2 2—2; Rijks Politie 2—APSV 0—3; Hooge Huys 2—Catapult II 03; Stoel SGA I 0—r3. Klasse ni: Povay 2Deneba 13; SVN II—SGA III 3—0; Alkm. Artsen De Luxe Serie 03; SGA 2Deneba 0—3. Klasse I: Povay I—SVN I 22; Jong- Holland ICatapult I 03; Hooge Huys ISOVA 30; Rijks Politie I— PCB I 3—0. Klasse II: Jong-Holland 2—Catapult 2 03: APSVStoel 31; Octopus— PCB II 22; Rijks Politie 2Hooge Huys 2 22; SGA IOctopus 31. Klasse III: Povay IIDe Luxe Serie 1—3; SGA II—SGA III 2—2. Na de eerste wedstrijden zijn de standen: Dames. Ie klasse: Catapult I 2 Jong-Holland I 2 Hooge Huys I 2 PCB I 2 Catapult 2 2 Bergen 2 Hooge Huys 2 2 2e klasse: Rijks Politie Catapult 3 The Smash SOVA I Jong-Holland 2 Krom PCB 2 3e klasse" De Luxe Serie Catapult 4 SOVA 2 SVN Keusora Bergen 2 Zwaluwen Heren. Ie klasse: Catapult I Hooge Huys f Rijks Politie The Smash I Povay I Jong-Holland I SVN I PCB I SOVA 2e klasse: Catapult 2 APSV SGA I PCB 2 Jong-Holland 2 Hooge Huys 2 Rijks Politie 2 Octopus Stoel 3e klasse: DeNeBa Luxe Serie SVN 2 SGA 2 SGA 3 Alkm. Artsen Povay 2 Catapult 3 The Smash 2 2 2 2 2 3 3 2 2 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 1 2 0 0 6—0 4—4 4—4 4—4 3—3 2—5 2—5 6—0 5—2 5—2 5—3 3—5 2—8 2—8 6—0 5—2 3—0 3—0 2—5 0—6 0—6 6—0 6—0 6—U 5—3 3—5 2—5 2—5 0—6 0—6 6—0 4 6—1 4 6—1 4 4—4 2 2—5 1 2—5 1 2—5 1 3-5 1 1—6 0 6—1 4 6—1 4 3—0 2—5 1 2-5 1 0—3 0 2—6 0 0—0 0 0-0 0

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2