Laat verjaarsgeschenk van Alkmaar voor Matthieu Wiegman r Pim.Pam.Pomin hM nieuwe huis Ere-ienioonstelling in Sied. Museum A.R.-jongeren luisterden naar het woord van ouderen Opzegging huurcontract met Federatie „Salome" luisterrijk hoogtepunt Professor Diepenhorst en burgemeester Boot spraken in Alkmaar Protestantisme moet zich verweren Jules de Vries solist bij de H.O.V. Christus Koning ook in de maatschappij Raadslid Eriks ontevreden over antwoord van B. en W. Districtsvergadering van de K.N.S.B. AC C-kampioenschappen DSS-teams houden zich de laatste tijd goed Poes a'armeerde bij brand DINSDAG 4 NOY"'-"»K'ï 185? UEX moge het met ons eens zijn of niet wjj voor ons vinden „Salome" van Matthieu Wiegman een verrukkelijk schilderij. Met zijn diepgloeiende roden «n giftige groenen, met zijn stralende okerkleurige partij rondom het hoofd van Johannes de Doper heeft het de kleurstelling, die past bij het onderwerp: de dramatische afloop van een feest aan een der meest verworden hofhoudingen uit de geschiedenis. De kleur suggereert als het ware de morbide, sfeer van die dagen. Zij is tevens het bindende element in het schilderij. Ogenschijnlijk werkt het grote doek als een drieluik, waarvan Salome, de argeloze en oververfijnde, het linker-, Herodia met beul en schotel het rechterzijluik vormt en de wat onverschillig doende koning met zijn raadslieden het middenstuk. Maar door de wijze, waarop hier de roden en groenen over het gehele werk zijn verdeeld, worden de stukken verbonden tot een eenheid. karakter van zijn werk wordt daarbij zeer st.erk beklemtoond. Bij tijden is het symbool sterker dan de letterlijke in houd van het voorgestelde verhaal. Su- zanna moge dan een kuise Babylonische vrouw zijn, die door twee ouderlingen op min eerbare wijze wordt benaderd voor Wiegman wordt zij tot het sym bool van de kunst, die door haar over vloed zichzelf beschermt tegen alle rf hebben het schilderij enige maan den geleden voor het eerst gezien op de grote eretentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Reeds toen waren we er enthousiast over, hoe wel het daar allerminst gunstig hing en het overvloedige licht het eerder schaad de dan tot voordeel was. Gisteren heb ben we het voor de tweede maal ge zien. Het was ons of we een oude, dier bare vriend ontmoetten, in wie we be kende trekken terugvonden, maar in wie we tevens eigenschappen ontdek ten, die ons niet eerder waren opgeval len,' doch die hem ons nog te liever de den zijn. Het nam nu een korte wand van het Alkmaarse Stedelijk Museum in en deed het daar, in het wat ge dempte licht, voortreffelijk. Het had er de ruimte die het voor een juiste werking nodig heeft en was in waar heid overeenkomstig zijn betekenis en afmetingen de dominerende partij. Men zal het in de komende dagen kunnen gaan zien. Want van heden avond af wordt er een expositie van I werken van Matthieu Wiegman in het Stedelijk Museum alhier gehouden. Men zou het in zekere zin kunnen beschou wen als een nagekomen verjaarsge schenk voor deze kunstenaar, die voor de vernieuwing van de religieuze schil derkunst zoveel heeft gedaan en ook voor de Bergense school van zoveel be tekenis is geweest. Weliswaar heeft Wiegman allang op de nominatie ge staan voor een tentoonstelling in Alk- maar, doch zijn reeds een jaar achter ons liggende 65ste verjaardag werd aanleiding, om aan de voornemens uit- I voering te geven. Het is niet, zoals in Amsterdam, een tentoonstelling geworden die Wiegmans gehele ontwikkeling weergeeft. De be zwaren zullen wel te groot zijn geweest, nemen we aan. Aan de ene kant is dat jammer; aan de andere kant heeft het het voordeel van de beperking en daar door mede van de overzichtelijkheid. Wat hier thans hangt is een keus uit de artistieke productie van de laatste tien jaar. Het is een beperkt gebied, maar toch nog veelzijdig genoeg om een ge fundeerd oordeel over het oeuvre van Wiegman mogelijk te maken. In feite heeft dat oeuvre zijn vervul ling en zijn hoogtepunt beleefd in Sa- lomé. Er zijn hier nog enkele doeken, die daaraan toekomen. Zo de grote „Oogst", welker groei men kan aflezen aan een kleine getekende schets en een wat groter geschilderd voorontwerp. Hier diezelfde haast zinnelijke kleuren weelde, die groeiende tinten. Verder het portret (no. 19), een fraai geobser veerd stuk, waarin het sujet uitstekend is benaderd; minder naar de uiterlijke gelijkenis, hoewel die ookwel in orde zal zijn, dan wel naar de innerlijke houding die van een grote gespannen heid is. Wiegman is een religieus schilder. Dat betekent, dat bij hem de idee, dein houd van de voorstelling, vaak zeer be langrijk is. Dat verklaart waarschijnlijk ook wel de neiging tot stylering en de sterke zelfbeheersing, die in al zijn werk voelbaar is. Hier wordt nimmer spontaan en voor de vuist weg geschil derd, tenzij misschien in de aquarellen. Wiegman zoekt naar een vorm, die zo sterk mogelijk een bepaald innerlijk beeld benadert, dat te bereiken eist concentratie en beheersing van de oor spronkelijke aandrift. Het symbool- kwade invloeden van buiten af. Deze invloeden - de ouderlingen - verdwijnen steeds meer naar de achtergrond en ten slotte zelfs geheel uit het beeld, om plaats te maken voor twee zwanen, die nog een bijzonder duidelijk maken, dat de sereniteit en het oongerepte bijeen horen. Mogen wij het bij deze enkele notities laten. Ook ons dwingt de beschikbare ruimte tot beperking. We zijn overigens van harte blij, dat dit werk thans in Alkmaar te zien is. Er zijn oude banden tussen deze schilder en onze stad; hij kreeg er zijn eerste opleiding. Misschien is het mooie affiche een bekroond ontwerp van een kwart eeuw geleden een aansporing, bij het werk zelf zal men stukken aantreffen, die tot een herhaald bezoek zullen noden en dat stellig niet tevergeefs doen. Van W. Matthieu Wiegmans fraaie schilderij Salome, dat de komende weken te zien zal zijn in het Stedelijk Museum alhier. Prov. subsidie voor „Ijsstrijd" Ged. Staten hebben voorgesteld aan de Vereniging „IJsstrijd" te Alkmaar met ingang van het jaar 1953 tot we- deropzeggens voor het bevrarb?ar hou den bij vorst van de in het Noordelijk deel der provincie gelegen vaarwegen, met uitzondering van die, welke bij het Rijk in onderhoud zijn, jaarlijks een bijdrage uit de provinciale kas te verlenen van 50% der werkelijk ge maakte kosten tot een maximum van f 3000.Daarbij is cis voorwaarde ge steld, dat de betrokken gemeenten tezamen jaarlijks voor 25% in de kos ten bijdragen. Expositie Piet Wiegman Buiten het zomer-seizoen organi seert het Kunstenaars Centrum Ber gen tentoonstellingen, die gedurende de weekends geopend zijn. Op Zater dag 8 November wordt de expositie open gesteld van de Schoorlse kunst schilder Piet Wiegman, die schilderijen, aquarellen, tekeningen en ceramiek tentoonstelt in de kunstzaal van ..De Rustende Jager" te Bergen. Ook deze expositie zal gedurende drie achter eenvolgende weekeinden te bezichtigen zijn in de middag. rjNDANKS de slechte weersomstan- digheden waren talrijke afgevaar- met een glimlach, ïinuten later opent Ie deur van het nog twee kamets v en mijnheer ge- ^g om de eerste :gt Rikki. Donderdag 6 November geeft de HOV haar tweede concert van dit winter- I r?.lz.cen '6 '1 Gulden Vlies te Alkmaar. Dirigent is wederom Toon Verhey. ter wijl de saxofonist Jules de Vries als so list zal optreden. Deze Nederlandse, in Zweden woonachtige kunstenaar, een van de weinige saxofonisten in het klas sieke genre, studeerde o.a. bij de be roemde Franse saxofonist Marcel Mule. Hij zal de Suite „Scaramouche" van Darius Milhaud ten gehore brengen. Het programma vermeldt verder; Bal letmuziek uit „Rosamunde" van Schu bert, alsmede de 5e Symphonie van de zelfde componist, terwijl het concert besloten wordt met een uitvoerin» van de balletmuziek voor „El sombrero de tres picos" van de Spaanse componist Manuel de Falla. NIEUWE STER AAN VOLLE TONEELHEMEL De heer I. Harder, die jarenlang bij „Ontwaakt" zijn liefhebberij voor het amateurtoneel ontplooide, heeft dit gezelschap vaarwel gezegd en is met het plan gekomen een nieuwe toneel vereniging te stichten. Mocht men vol- doende belrngstelling ontmoeten den is het de bedoelingt.z.t. de nieuwe vereniging onder de naam van „De Vriendenkring" aan het publiek te pre senteren. Of er aan een nieuwe toneel vereniging in onze stad nog behoefte bestaat menen wij toch ernstig te moe ten betwijfelen. Wij kennen hier de Bergerhofspelers, 't Voetlicht, Cante- cleer, Vondel, Ontwaakt, Roliea. Din- dua en het Alkmaars Toneelgezelschap en dit aantail lijkt ons ruimschoots vol doende om de liefhebbers voor het toneelspel op te vangen. De toekomst zal uitwijzen of voor deze nieuwe ster aan de toch al volle toneelhemel nog een plaatsje over is. digden en leden van de A.R. Jongeren Studieclubs en Chr. Jeugdverenigingen in Noord-Holland naar Alkmaar geko men, waar in „Het Wapen van Heems kerk" twee vooraanstaande persoon lijkheden uit A.R.-kring, t.w. prof. mr dr I. A. Diepenhorst, de politieke com mentator van de NCRV en burgemees ter J. J. G. Boot uit Hilversum een tweetal belangrijke toespraken hielden. De bijeenkomst stond onder leiding van mr C. J. Verplanke, Haarlem, die na voorlezing van enige versen uit psalm 119, voorging in gebed. Professor Diepenhorst begon in zijn toespraak met een verwijzing naar de verambtelijking van het openbare leven. Iemand, die een fabriek wilde herbouwen moest 95 bezoeken afleg gen en voor aanschaffing van één draai bank zijn 48 formulieren nodig. De politieke omstandigheden van heden zijn niet erg opwekkend. Noch de Velser-affaire noch de zaak-Schal- lenberg of Van der Putten is in over eenstemming met de feiten in een goe de rechtsstaat. Ook in de politiek zelf blijft er veel te wensen over. Op in ternationaal gebied woedt een spel van invloeden, machten en jalousiën en na tionaal ligt het al niet veel beter. Nederland zegt men heeft als betekenisvolle mogendheid afgedaan en komt er niet meer aan te pas. Er be staat slechts MoskouNew York of misschien KremlinVaticaan. Aller- wege lijdt de zaak van de reformatie schade. Het Katholicisme roert zich in Amerika, Engeland en West-Duitsland en rukt verder op in Canada, Azië en Afrika. De emancipatie heeft in 1945 plaats gemaakt yoor penetratie. Zonder Rome is niet meer te regeren. Het Pro testantisme moet zich gaan verweren. Momenteel wordt in Rusland aan kleu ters van 4 en 5 jaar de beginselverkla ring van een goed communist bijge bracht. Durft men dan volhouden, dat Chr. onderwijs een overbodige weelde is? Als men gekozen heeft, handhaaft men het recht van de Chr. organisa ties. Er is zeker niet overal behoefte aan een Chr. fanfare-korps, doch dat is iets anders dan zich uitsluitend bin nen de muren van de kerk terug te trekken en in het economisch leven liberale opvattingen of staatsabsolutis- me te laten voortwoekeren. Wii zijn be reid de oneindige souvereiniteit van de drie-enige God idieèl op te nemen. De strijdleuze van Kuyper was; „Pro Rege", opdat men kan zien, wie wij dienen en wat wij zijn, aldus besloot prof. Diepenhorst. Wij lijden liever dan te critiseren, zo sprak de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot. Het is nodig, dat de AR-partij een centrale plaats in Ne dei-land inneemt. Men moet daarvan met volle kracht in het land getuigen. Prof. Bavinck zei, dat politiek een hei lige roeping is. Daarom stellen wij ons in dienst van het Nederlandse volk. Het beste program helpt echter niets als men daarvoor niets offeren wil. De vrouw heeft altijd leiding gegeven en zij kan op andere wijze ook in onze partij naar voren treden. In Rusland, waar millioenen gelovigen waren, nam men geen kennis meer van het geloof zelf en was de godsdienst slechts een uiterlijke vorm geworden. Daardoor won het atheïsme terrein. Burgemeester Boot ging hierna voor in gebed, waarna deze bijeenkomst met het zingen van het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus werd gesloten. Als nieuwe secretaris van de ARJOS zal optreden de aftredende penning meester, de heer Homan. Als penning meester werd benoemd de heer Terp stra (Wieringermeer). t Toogdag van C H -leugd Voor een aandachtig en talrijk ge hoor spraken Zaterdagmiddag op de toogmiddag van de Christelijk Histori sche Jongeren te Alkmaar, prof. dr J. de Zwaan, lid der Eerste Kamer der Staten Generaal en ds G. A. Alma, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Prof. De Zwaan, die als eerste spre ker optrad, bepaalde de aanwezigen bij de ontwikkeling van de weten schap in de samenleving. Deze tijd laat ons een modene maatschappij zien met een economisch groeiproces. Zo zal b.v. het plan-Schuman inwerken op de in ternationale politiek. Spreker stelde de vraag of ons maatschappelijk leven niet ondermijnd wordt. Weten we wel welke machten zich in dit leven op dringen? Hier helpen geen christelijke wetjes door christelijke regeringen in het leven geroepen. In de eerste plaats zullen we telkens opnieuw moeten er kennen, dat Christus Koning is, ook in het maatschappelijk leven. Daarnaast hebben Groen van Prinsterer, Hoede- maken en Slotemaker de Bruine ons rog altijd veel te zeggen. Wij als Christelijk-Historischen mogen niet biijven voortsukkelen met onvoldoende studie en voorlichting. Wij moeten denken aan toekomstvorming. Indien ons bij deze vorming wijsheid te kort schiet, dan zullen we God daarom in geloof moeten bidden. Hij zal ons dan die wijsheid geven. Ds Alma, die vervolgens het woord voerde, had als onderwerp gekozen; Hou koers. Spreker vergeleek ons le ven met een stoomboot, waarvan God de kapitein is. Hij weet waarheen we varen. Op Hem zullen we moeten ver trouwen en bij onze reis gebruik moe ten maken van het kompas, de Bijbel. In de avondvergadering sprak, na een politieke spraakwaterval, dr J. de Wit, rector van het Chr. Lyceum al hier. Dr de Wit riep de jongeren op niet bang te zijn voor de toekomst en het geloof te behouden in de almacht van God. 95. Pirn, Pam en Pom wilden weer afscheid van boer Krelis nemen, maar juist op dat ogenblik kwam Trijntje, zijn vrouw binnen. „Zo jongens, zijn jullie er weer eens", riep ze verheugd. „Het doet me plezier, dat jullie ons niet vergeten. Maar nu je hier toch bent, willen jullie misschien wel even een boodschap voor mii doen. Je weet, hoe druk ik het heb, ik kan bijna niet weg." .Natuurlijk", riepen Pirn, Pam en Pom alle drie tegelijk. „Zegt u het maar!" „Kijk eens. ik heb hier een paar lekke re verse eitjes, zo van de kip. Willen jullie die even voor mij naar de baron brengen? Die edele heer is zo goed voor ons geweest, dat ik hem graag een ple ziertje wil terug doen! Zo breed heeft hij het ook niet!" „Geeft u maar hier", riep Pim. „Dan doen wij het meteen even." En met deze woorden verlieten zij het huisje van boer Krelis op weg naar het kasteel. „Wat zeg je daar nu van?" bromde Pom. „Daar geven die arme mensen hun eitjes weg voor de baron, zo dankbaar zijn ze. En dan te bedenken, dat de baron wel duizend eieren kan kopen." „Misschien brengt dit hem tot inzicht" antwoordde Pom. ,.lk hoop het, maar ik ben bang van niet. We zullen hem vanavond weer een bezoek moeten brengen". De districtsvergadering, welke op 31 October 1952 in café Moerland te Alk maar is gehouden, werd bezocht door afgevaardigden van de aangesloten ijs- verenigingen uit Alkmaar, Schermer- bom, Oterieek, Koedijk, Warmenhuizen, Heiloo, Omval, Stompetoren en St. Pan- cras. De vergadering stond onder lei ding van de districtsvoorzitter, de heer W. van Langen uit Schermerhorn. De ijsvereniging St. Pancras werd op gedragen om eventueel de districts wedstrijden in hardrijden te organise ren. Van iedere aangesloten vereniging zullen dan 3 rijders starten. De afde ling St. Pancras werd verder aangewe zen om op de jaarlijkse algemene ver gadering van de KNSB op 29 Novem ber e.k. te Amersfoort eventueel ver schillende verenigingen te vertegen woordigen. Bij ijs en weder dienende zal in het district een dorpentocht worden ge organiseerd over de afstand van 50 km. Inleggeld f 1,en beneden 16 jaar f 0.50. Als candidaat voor voorzitter van het district, waarover op de gewestelijke vergadering op 8 November e.k. te Am sterdam zal worden gestemd, werd de heer J. Koelman, bestuurslid van de ijsbaan Heiloo en Alkmaarse IJsclub, voorgedragen. De heer Rijs, lid van het gewestelijk bestuur, memoreerde de grote succes sen, welke onze rijders in het buiten land hebben behaald. Veel lof werd door spreker toegezwaaid aan de hui dige voorzitter van de KNSB, mr Vlie gen, die de zaken na de reorganisatie flink heeft aangepakt, zodat de KNSB, welke 17 September j.l. 70 jaar bestond, onder diens leiding de toekomst met vertrouwen tegemoet kan gaan. Wegens hoge leeftijd meende de se cretaris-penningmeester te moeten be danken. In diens plaats werd benoemd de heer Vierstra uit Oterieek. Het vitesse-kampioenschap oude dui ven werd in de A.C.C. waarbij tien verenigingen uit Alkmaar en omgeving zijn aangesloten behaald door de heren Stafeeki-Biilsma (Snelle Vleu gels) 2 M. Pronk (/Ucmaria Victrix), 3 G. Vink (Snelle Vleugels), 4 J. Zent- veld (Castricum) en 5 R. Middelburg (Heiloo's Luchtpost). De fondkampioenen waren; 1 G. Vink (Snelle Vleugels), 2 J. Zentveld (Castri cum), 3 H. J. Struys (De Postduif); 4 K. Vrasdonk (Bergen), 5 KaperTer maat (Alcm. Victrix). Kampioen-generaai oude duiven; 1 G. Vink; 2 J. Zentveld; 3 R. Middelburg; 4 J. H, Bruno (Castricum); 5 C Stee man (Heiloo's Luchtpost). Kampioen-generaal jonge duiven: H. Bielsma (Snelle Vleugels); 2 R. Mid delburg; 3 G. Vink; 4 Gebr. Hartland (Alcm. Victrix); 5 N. v. d. Kamer (Ber gen). Kampioen-generaal oude en jonge dui ven: 1 G. Vink; 2 J. Zentveld; 3 R. Mid delburg; 4 Gebr. Hartland; 5 C. Rabe ling (De Postduif). Kampioen navluchl: 1 G. Vink; 2 Sta- fecki—Bijlsma; 3 J. Sassen; 4 A. de Aan de raad van de gemeente Alk maar is door de heer Eriks verzocht het college van B. en W. te mogen in terpelleren. Het verzoek luidt als volgt: „Ondergetekende, A. Eriks, lid van uw college, verzoekt de raad het col lege van B. en W. te mogen interpel leren over het volgende: 1. Uit het antwoord op de onlangs door ondergetekende aan het college van B. en W. gestelde vragen is ko men vast te staan, dat het Hof te Arn hem zich op het standpunt plaatste, dat een huuropzegging door het colle ge van B. en W. als rechtgeldig moet worden beschouwd, ook wanneer het huurcontract berustte op een besluit van de raad en wanneer door het col lege van B. en W. voor de opzegging niet de goedkeuring van de raad was gevraagd. Bij de uitspraak was van invloed de overweging, dat bij de afsluiting van het contract de partijen waren geweest: huurder en college van B. en W. Dit betekent dus, dat de op zegging van het huurcontract met de Federatie van VVV's als rechtsgeldig moet worden beschouwd. 2. Ondergetekende is van oordeel, dat dit niet wil zeggen, dat de raad zich bij zulk een „fait accompli' be hoeft neer te leggen. Deze kan het col lege van B. en W. daarover ter verant woording roepen en hij bezit, wanneer de daad van het college van B. en W. onherroepelijk mocht blijken te zijn, bij voorbeeld de macht om onmiddel- liik opnieuw over te gaan tot verhuur onder precies dezelfde voorwaarden, welk besluit het college dan opnieuw zal hebben uit te voeren. De normaal te volgen weg zou zijn geweest, dat het college van B. en W. de raad tijdig had ingelicht en aange nomen mag worden, dat, indien wer kelijk .gegronde aanleiding tot opzeg ging had bestaan, de raad daartoe aan het college van B. en W. machtiging zou hebben verleend. Ondergetekende betreurt het daar om, dat het college van B. en W., in plaats van te erkennen, dat een ver zuim heeft plaats gehad, zich beroept op een recht, dat het zou bezitten. Het meent dit recht te kunnen ont lenen aan een zinsnede uit bovenver meld arrest, die is opgenomen m het antwoord van het college van B. en W. op de vragen van ondergetekende. Waar de raad zich de opzeggingsbe voegdheid niet uitdrukkelijk heeft voorbehouden, zou de opzegging van het huurcontract niet vallen buiten de normale grenzen van de uitvoering door het college van B. en W. van het raadsbesluit, dat strekte tot het aan gaan van net huurcontract. 3. Ondergetekende wil zich, als met- jurist, buiten de vraag houden in hoe verre een zinsnede uit een arrest van een Hof beslissend is voor de verhou dingen tussen raad en college van B. en W. Hij laat dit liever aan meer des kundigen over. Wel meent hij, dat, wanneer de op vatting van het college van B. en W. de juiste blijkt te zijn, hiermede de v/eg wordt geopend tot willekeur van de ziide van het college van B. en W. Het wil ondergetekende voorkomen, dat de opzegging van de huur aan de Federatie bedenkelijk ver in een ver keerde richting gaat, omdat er voor het college van B. en W. niet de min ste aanleiding bestond om te mogen verwachten, dat de raad het huurcon tract met de Federatie van VVV's met wenste te bestendigen. Overigens zou een en ander er toe voeren, dat voortaan in vele raadsbe sluiten de clausule zou moeten worden opgenomen, dat de raad zich de op zeggingsbevoegdheid uitdrukkelijk voorbehoudt. 4. Het is interessant er in dit ver band op te wijzen, dat de houding van het college van B. en W. bij de opzeg ging van het huurcontract, waarom het ging bij het arrest van het Hof te Arn hem, een heel andere is geweest dan die, welke het college van B. en W. van Alkmar heeft aangenomen bij dt opzegging van de huur van de Fede ral ie var. VVV's. Bij het eerste ging het om de door trekking van een weg te Zutfen, waar voor door de raad een crediet was toe gestaan. Voor deze doortrekking had de gemeente Zutfen de beschikking nodig over een perceel grond, dat door de gemeente was verhuurd aan een particulier voor de aanleg en exploi tatie van tennisbanen. Bij de bespre kingen in de raad over de doortrek king van de weg werd door het colle ge van B. en W. aan de raad mede gedeeld. dat een deel van het terrein der tennisbanen bij de ontworpen weg zou moeten worden aangetrokken en dat in verband daarmee met de huur der een reeving zou moeten worden getroffen Bij de opzegging van de huur aan de kederatie van VVV's was nergens sprake van een raadsbesluit op grond waarvan de opzegging van de huur noodzakelijk was geworden, terwijl an de raad nimmer enige mededeling is'gedaan, dat het cpllege voornemens was het contract met de Federatie te verbreken. Tot zulk een mededeling had het college overigens tijd genoeg gehad. Want de opzegging had plaats op 23 Juli J.l., terwijl de termijn tot opzeg gen verliep op 30 September j.l. 5. Ondergetekende is van oordeel, dat in het algemeen slechts zeer zwaar wichtige redenen oorzaak kunnen zijn voor een college van B. en W. om de uitwerking van een raadsbesluit te doen beëindigen zonder dat de raad daarvan op behoorlijke wijze in kennis is gesteld. Hij verzoekt daarom aan het college van B. en W. alsnog te mogen verne men, welke zeer dringende motieven het college er toe hebben gevoerd het huurcontract met de Federatie van VW's te beëindigen en welke bezwa- en er zijn geweest om deze tijdig aan de raad mede te delen." Het eerste damesteam van de Alk maarse tafeltennisvereniging DSS heeft een knappe 10—0 overwinning behaald op Disnie. Ook het Texelse Ready moest een gevoelige nederlaag incasseren. Het werd daar aan de overkant van het Marsdiep 91 voor de Alkmaarse- dames. Ook het derde heren team liet zich van zijn beste zij de zien. Tegen IVA 4 werd met 55 gelijk gespeeld en IVA 6 werd met 91 „opgeknapt". Door het krabben van een poes heeft de 65-jarige mevrouw P. uit de Korte Landstraat 2 gistermorgen nog tijdig ontdekt, dat er in de woonkamer een begin van brand was ontstaan. Het vuur kon nog juist op tijd worden ge blust voordat het in staat was zich door het gehele vertrek te versprei den. Gistermorgen had haar zoon, voor dat hij naar zijn werkging, de kachel aangelegd en deze is zo gaan branden, dat de pijp gloeiend rood werd, waar door de schoorsteenmantel van hout vezelplaat en 't behangsel vlam vatten. Mevrouw P., die nog op haar slaap kamer was werd gealarmeerd door het woeste gekrab van de poes aan de slaapkamerdeur en slaagde erin de buren te waarschuwen": Deze wisten het vuur met enkele emmers water te blussen. Ex-directeur Stad en Land vrijgesproken De heer J. P. H., ex-directeur van de spaarkas „Stad en Land", is heden morgen door de Meervoudige Kamer vrijgesproken van de hem ten laste ge legde valsheid in geschrifte. Veertien dagen geleden eiste de officier van Jus titie, mr J. C. V. Meischke, een geld boete van driehonderd gulden subs, vijftig dagen. De jeugdige dienstbode B. G. M., die zich ten huize van haar werkgeefster een bedrag van ten minste drieduizend gulden alsmede een hoeveelheid siera den en gouden voorwerpen had toe geëigend, werd hedenmorgen door de Meervoudige Kamer veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden de tijd van het voorarrest onvoorwaardelijk en 8 maanden voor waardelijk. Haar verloofde, C. van B. uit Beem- ster, die haar had beïnvloed, werd ver oordeeld tot twee jaar met aftrek. Te gen het meisje was geëist een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek, tegen Van B. drie jaar met aftrek. Burgerlijke stand Geboren Geertruida E., d. van P. A. Sneek en B. M. van Saaze. Mar- tinus G., z. van P. Bilars en A. Cor- nelissen. Hendrina, d. van W. J. Ver- kerke en G. Schoolderman. Laura A. K., d. van J. H. Nieubuurt en H. M. E. Fongers. Elly, d. van J. W. Brouwer en M. Krischko. Getrouwd Pieter de Vries en Gar- dina Westra. Overleden: Dirk Stobbe, 79 jaar, gehuwd met A. Kuperus. Meisje brak haar arm Bij een botsing tussen twee wiel- rijdsters op de oprit van de Friese brug aan de kant van de Friese weg brak een zestienjarig meisje uit Hei loo gistermiddag om 12 uur haar arm. Zij werd per ziekenauto naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5