Het „Faites vos jeux" klinkt weer in Baarle-Hertog Stichting v.d. Landbouw pleit voor twee jachtacten Suriname en de Antillen zijn het niet eens geworden Nederland op de goede weg als vliegtuigbouwende natie UW HUID Roulette thans als een onschuldig spelletje met mooie prijzen Zal de justitie opnieuw ingrijpen? 'ft Ttmnztje UiM. PRIL GELUID Bezwaren fegen nieuwe onteigeningswet Twee winkeldieveggen op heterdaad betrapt Wie zal er betalen voor het Overijsels orkest? r~ „Duikboten"dragen een „Piep" zei het zwijn in het achterhuis Nader beraad met Den Boeren moeten nog even op melkprijsgarantie wachten ER WORDT GESPAARD Haag noodzakelijk Rijk steunt de industrie en bevordert de afbouw van het Luchtvaartlaboratorum Rijksluchtvaartschool gaat verhuizen Veilige steden werden onderscheiden Nieuw pompstation bij Bergen voor het PWN Kosten ongeveer t 450.000 DINSDAG 4 NOVEMBER 1953 neer getroffen door d« ïtie, dan hij aan Pim, had laten blijken. „Die even nog eitjes weg van mompelde hij tot zich- dat nu denken?" En dat ze de pacht heb kwijt die brave jongens ko- brengen. En ik heb gegeven". Resoluut Dn weer naar de deur e en riep de verbaasde Pom terug. „Hier beste voor jullie. Hier heb je cent om een drop-loliie 1 Kaap St. Vincent naar R'dam—Cal«utta, >aid verwacht Lawak» 1-11 n.m. van Sin- Lekkerkerk, Per- iam, 2-11 van Port Sudan Leuvekerk, R'damCal- Loosdrecht, R'- Golf, 2-11 v.m. van Du- Tanura Lutterkerk, pass. 1-11 Aden naar 2-11 te Philadel- •g, JavaNew York, pass. naar Halifax Maas- uenos Aires, 2-11 te Itajal i'damIndonesië, 2-11 te cht Marpessa, 31-10 van Papan Mentor, A'dam te Alexandrië Modjo- te Djeddah, daarna naar Molenkerk, A'damOost- de nacht van 1 op 2-11 Marseille Murena, Sin- Ahmadi, pass. 1-11 Sa- 4-11 van R'dam te Bor- Maasdam, New York— Cobh (Ierland) verwacht PriokR'dam, pass. Mataram, New York s. 1-11 20 uur Point de Merwede, R'dam— te Savannah verwacht onesiëA'dam, pass. 2-11 lodjokerto, R'damIndone- Djeddah te Djibouti ver- rdam, New YorkR'dam, ys Omala (t), 2-11 van Vizagepatam Oranje, Priok, pass. 2-11 Al- as, 2-11 van New York te (t), 2-11 van Le dam Poelau Laut, 31-10 Belawan Polydorus, rk, 1-11 van Calcutta naar <t), 2-11 van Pladju naar Reopat, A'damIndonesië, Belawan naar Penang A'dam, pass. 2-11 Kaap Riouw, JavaA'dam, 3-11 naar Aden Roebiah, Kust, 1-11 van Claveria Rotula, 1-11 van Cura- End (VO) Rijnkerk, ,'dam 2-11 te Marseille AiresA'dam, 1-11 v. Vincent (KV) Salatiga, ta, 2-11 te Manilla Famagusta op rede te jak, 2-11 12 uur van R'- ngton Stad Dordrecht, n—Vlaardingen, pass. 3-11 Stad Leiden, A'damVan- Balboa Stad Maas- i. van Kirkenaes te R'dam ardingen verwacht Stad -11 van Wabana naar R'- ingen. Singkep, A'dam— van Port Said naar Tand- Sloterdijk, JavaNew York, Salawati, New York 1 van Vizagapatam naar JavaA'dam, pass. Guardafui naar Aden te Tandjong Priok Ta- van Belawan naar Sin- 2-11 van Kopenhagen Thalatta (t), Thameshaven If, pass. 2-11 n.m. Finisterre damTandjong Priok, 2-11 naar Genua Tamo, mos Aires, pass. 2-10 9.30 Tero, Buenos Aires— 2-11 7 uur dwars Natal Tiba, 3-11 5.30 uur van Tlissingen (bunkeren), 3-11 erpen verwacht Titus, iddellandse Zee te A'dam JapanZuid-Amerika, 2-11 verwacht Tornori, Priok, 1-11 te Mar- evreden, Tandjong Priok— 2-11 Kaap St Vincent 'damNew York, 2-11 90 Sable Eilanden Willem- ristobal, pass. 2-11 Finisterre Willem Ruys, Tandjong 1-11 van Singapore naar Zaan, KopmansholmenA'- de Elbe Zeeland (KRL), Priok, pass. 2-11 Oues- nd (SSM), 2-11 van Ham- ill Zuiderkruis, A'dam— van Las Palmas. ballet1 bij Scapino roep „Scapino" heeft een in studie genomen, „De ikker". De muziek is van de choreografie berust si. De solodanseres Tania als gast aan deze ballet- den. lilt die afschuwelijke kwel- de/lijk en bij voortgezet rdt Uw huid if en gezond. (Van onze speciale verslaggever) WEGGEDOKEN in een het Brabantse landschap verhullende mist ligt Baarle Hertog in de Belgische enclave, als wij daar op Vrijdagavond arriveren om de nieuwe lotgevallen van de speelclub „Arcadia" te registreren. Het is stil in het dorp, als op andere avonden. Tegenover het café „Bij Fien" en de daarnaast gelegen zaal „Monty" zijn enkele niet-Brabantse auto's geparkeerd. Tegen de gevel van de zaal prijkt nog altijd het bord met het opschrift: Cercle Privé „Arcadia". De Haagse vereniging „Aristo" zet haar leven, ondanks het ingrijpen van de Belgische justitie een maand geleden, nog altijd voort. Zij heeft ongeveer vier weken gesluimerd, althans voor de buitenwereld. Doch het bestuur zocht in die tussentijd naar een systeem, waarvan het aanneemt, dat het in de ogen van de waakzame autoriteiten genade zal vinden. Vrijdagavond is er de roulette opnieuw gaan draaien... voor een onschuldig spelletje, tot vermaak van de leden Er wordt een inleggeld betaald en de belastingambtenaren, die zagen, dat er eigenlijk niets voor hen te doen was, doch toch nog een graantje wilden mee pikken, vertrokken al spoedig met de mededeling, dat zij een klein percen tage zouden heffen van de inleggelden. Zij waren ook liever bij moeder de vrouw en gaven het bestuur in over weging een boekhouding in te richten van de inleggelden, dan kwamen zij nog wel eens kijken Hoe lang zal men het deze keer vol houden, zonder dat er ingegrepen wordt? Volgens de Nederlandse wet zou wat thans in Baarle Hertog geschiedt strafbaar zijn, aangezien georganiseerd gespeeld wordt. De rechter spreekt dan van een bedrijf en pakt de bankhouder en de croupiers bij de kraag. Doch de (Advertentie, lug. Med.) PI de speelzaal heeft zich een klein ge zelschap verenigd. Hardnekkig houdt het de strijd om het bestaan van „Ar cadia" vol. Wat men ook van deze men sen moge zeggen, niet dat zij zoals verscheidene clandestiene speelgelegen- heden in Den Haag en enkele andere grote plaatsen hun bedrijf in het donker uitoefenen. Zij komen er open- lijk voor uit, dat zij, de gestrenge Ne derlandse wet en het onverbiddelijke optreden van de Nederlandse justitie ten spijt, hun geluk aan de roulette wil len blijven beproeven. Het tableau is aangebracht op een eenvoudige vuren houten tafel. In het midden prijkt weer de draaiende roulette, waar het balle tje ratelend overheen rolt. Onder de poten van de stoelen van de croupiers zijn houten blokjes getimmerd, om hun de gelegenheid te bieden het spel te overzien. Stapels veelkleurige fiches wachten op uitdeling onder de liefheb bers van dit hazardspel. De secretaris van „Arcadia", de heer l'Escalier, bespreekt de belastingpro blemen met twee belastingambtenaren uit Turnhout, die hem in hun sappige taaltje duidelijk maken, wat zij willen. Puntensysteem-Fischer MEN wacht zich er wel voor de zaken precies eender aan te pakken als vier weken geleden. Er wordt nu ge speeld volgens het puntensysteem- Fischer. Elke deelnemer ontvangt een aantal fiches, die bijvoorbeeld met hon derd punten totaal gewaardeerd zijn, Op de gewone wijze zet men in en nor maal tolt het balletje over de draaiende schijf rond, totdat het op een bepaald nummer, rood of zwart, even of oneven, blijft liggen. Als de vooraf vastgestelde speeltijd om is, zijn enkele spelers mis schien al hun fiches kwijt; sommige hebben ongeveer quitte gespeeld en an deren hebben gewonnen. Wie naar ver houding van liet aantal punten, waar mede hij begon, het grootste aantal punten verzameld heeft, krijgt een prijs. Deze Vrijdagavond zijn nog geen prij zen uitgereikt. Het geheel had nog te veel het karakter van experimenteren en demonstreren. Maar als het menens wordt, dan kan iemand het geluk heb ben met een radiotoestel naar huis te gaan. iiiiiiiiiiiiiiii!ii!i!iiiiiHiiiniii!iininiiniiimiiiinniiii!iiiit!iin!niTiniiïïiiinifflt!tffln!iiiii»™nWi (\NLANGS zag ik weer één van die advertenties van een kindermeel- fabriek, waarin een zuigeling van acht weken verklaart „Mijn mam mie geeft me altijd „Slurrepie kindermeel, omdat er geen ande re is, met zoveel vitamine en an dere krachtige voedingsstoffen van hoog gehalte!" DIT heeft me aan het denken gezet en ik heb het plan opgevat om mijn tien weken oude dochter voor vandaag dit „Pennetje inkt" eens te laten schrijven. Ze verklaarde een open brief te Willen richten aan de minister van Sociale Zaken. Hier komt ze. „IIA, die excellentie! Ik moet u na mens mijn ouders bedanken voor de kinderbijslag. Wat is dat toch een schitterend bewijs van uw goedheid. En dan die kinderwet ten, waar uw collega van Justitie natuurlijk wel de hand in gehad zal hebben. Ik mag daardoor niet voor de film optreden of als werk ster aan de slag gaan. M'N oude heer zei dezer dagen heel terecht, dat deze eeuw de eeuw van het kind is. Ik ben 't er mee eens, maar onder voorbehoud. Vol gens mij hebben de kinderen, die er zijn het prima. Daarmee wil ik zeggen, dat liet niet zo best is voor de kinderen, die er niet zijn. Dat zit 'm in uw collega van de Volkshuisvesting. JA, Excellentie, zoiets kan in de eeuw van het kind gezegd worden. Wij zuigelingen bedanken ervoor om alleen maar kindermeel en luiers te mogen aanprijzen. Wij kunnen net zo goed als u een politiek „dada" laten horen. Doch nu ver der over de kinderen, die er niet zijn. Deze arme drommels ma ken een .goede hans om er nooit te komen. nE woningen, die ir. Witte laat bou wen, zijn namelijk precies slakken huizen. Ze worden als een maat- costuum om een gezin heenge- perst. Je bent maar zuur, als je er met één kind in moet trekken want plaats voor een tweede is er dan niet. Tenzij je hem op het plat wilt zetten, maar daar protesteer ik natuurlijk fel tegen. Dat vind ik meer dan(ge schrapt door de censuur)." £ATEN wij, wijze ouderen, even bij dit prille geluid van ons jongste parlement der jongeren stilstaan. „De hand in eigen spuugdoek" zegt mijn dochter immer. Moge ik vol staan met te zeggen: „Agu-au-au- gu. Dada'." arm van de Nederlandse wet reikt niet tot in deze Belgische enclave. De Belgische wet IN België mag roulette gespeeld wor den, mits er geen sprake is van uit bating, als er geen publieke gelegen heid van gemaakt wordt en als het spe len niet wordt aangemoedigd. Van „uit bating", zo verzekerde de heer l'Esca lier ons, is geen sprake. Bij het punten- systeem-Fischer is winstbejag niet het motief van de bank. Voorts is „Arcadia" een streng besloten club en aangemoe digd wordt het spel zeker niet. Aan ieder wordt overgelaten, of hij een kansje wil wagen; het wordt niet geani meerd. De heropening van de speelbank heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wil het bestuur aan de leden de gele genheid bieden de roulette als gezel schapsspel te spelen en in de tweede plaats verwacht het, dat het een beslis sing van de Belgische justitie over de vraag of men een maand geleden al of niet in overtreding was, zal bespoedi gen. Uit ingewonnen informaties is na melijk gebleken, dat men in Turnhout geen haast maakt met het instellen van een vervolging. Men vindt daar, dat er andere, belangrijker zaken zijn. Het is zelfs mogelijk, dat men de zaak drie jaar ophoudt. Daarna is er geen vervol ging meer mogelijk. Doch al die tijd zou „Arcadia" werkeloos moeten blij ven wachten. En daarin heeft het be stuur geen zin. „Wij beginnen opnieuw", heeft men gezegd, dan bestaat er tenminste een goede kans, dat wij binnen niet te lange tijd te weten komen of wij rustig in Baarle Hertog mogen doorgaan, of dat ook de Belgische autoriteiten er voor goed een stokje voor steken. En aan onze leden kunnen wij weer laten ho ren ons „Faites vos jeux". De Stichting van de Landbouw heeft an de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal eên tweetal requesten met bezwaren, ten eerste naar aanlei ding van het wetsontwerp, dat de nieu we bepalingen nopens de jacht zal regelen, ten tweede naar aanleiding van het wetsontwerp „Voorziening met betrekking tot de onteigening en voorlopige inbezitneming van onroe rende zaken in het belang der verrui ming van werkgelegenheid". Wat betreft eerstgenoemd wetsont werp wijst de Stichting van de Land bouw er de leden van de Kamer op, dat de kosten van 55 voor een jacht- acte te hoog zijn, indien deze alleen dient voor de bestrijding van schadelijk wild. Daarom pleit de Stichting voor het invoeren van een goedkope jacht- acte voor de jacht op schadelijk wild. Voorts meent de Stichting, dat de zouden moeten bestaan uit vertegen woordigers van de landbouw, 'omdat leden van de Jachtraad voor de helft een van de doeleinden van het wets ontwerp bescherming van de landbouw nastreeft. Ook wil de stichting de mo gelijkheid geopend zien, dat de onder pachter gerechtigd is tot het genot van de jacht. Het vaststellen van de duur van de huurovereenkomst over de jacht wil men liever zien geregeld bij de wet en niet door de minister. Ook de regelen ten aanzien van de grootte van het jachtveld wil men liever bij de wet geregeld zien. De Stichtjng betuigt haar instemming met het instellen van een Jachtfonds, doch dringt er op aan, dat dit tevens ten goede zal komen aan de vergoe ding van wildschade, waarvoor de jachthouder niet aansprakelijk is. De onteigening. Ten aanzien van het wetsontwerp, waartegen het tweede request bezwa ren aanvoert, wordt door de Stichting opgemerkt, dat het ontwerp een twee slachtig karakter heeft, daar men een tussenweg heeft willen kiezen 'tussen het versnellen van de procedure en het niet al te zeer aantasten van de belan gen der betrokkenen. Gevolg is, dat de procedure enerzijds niet noemens waardig wordt versneld en dat men anderzijds niet is gekomen tot een be hoorlijke afweging van de verschillen de belangen. Voorts wordt het ontwerp veel te ingewikkeld gevonden, terwijl de overheid met een kleine wijziging van de huidige onteigeningswet zou beschikken over de mogelijkheid van een snelle werkwijze. Ten slotte wijst de Stichting er op, dat waarborgen moeten worden ge schapen om het agrarisch elefhent be hoorlijk vertegenwoordigd te doen zijn in de z.g. „hoorcommissie". In een groot Haags magazijn heeft een winkelvechereheur op heterdaad twee winkeldieveggen betrapt, h.l. de 31- jarige H. H. de J.-A. en haar 55-jarige schoonmoeder E. M. V., beiden afkom stig uit Amsterdam. De ene vrouw nam de goederen weg en gaf deze aan de andere over. Bij fouillering bleek, dat zij uit een drietal magazijnen de volgen' de goederen hebben weggenomen: twee paraplu's, een japon, een kinderjurkje, een brilétui, zeven paar kousen, een jongensplusfour, een plastic étui en vier jumpers. Beiden zijn in verzekering ge steld. De jongste was voor winkeldief stallen reeds twee maal met de Amster damse politie in aanraking geweest. Betreurenswaardige inzichten bij departement van O K. en W. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben de Staten voorgesteld om aan het Overijsels Fhilharmonisch Orkest voor het tweede halfjaar van 195-1 een subsidie van f 6000.en voor het jaar 1953 een subsidie van f 17.000.toe te kennen. Het heeft Gedeputeerde Staten met zorg vervuld, dat op de rijksbegroting 1953 van O., K. en W. geen subsidie voor het orkest is uitgetrokken, terwijl men er toch van overtuigd is, dat uit bouw van het orkest tot volledig be roepsorkest zeer wel mogelijk is. Er blijken echter ten departemente be treurenswaardige inzichten te over heersen, met betrekking tot het Over ijsels orkest, waardoor de noodzakelijke uitbouw van het orkest wordt geremd. Desondanks zal men pogen in de rijks begroting 1952 een ruime post ten bate van het Overijsels orkest op te nemen. De gemeente Enschedé wil een bedrag van f 25.000.per jaar voteren, als het orkest zich definitief in deze plaats zou vestigen. Aannemer bekneld tussen auto en betonmolen Zaterdagavond is de aannemer C. J. T. uit Groesbeek op de snelweg Arn- hem-Nijmegen onder de gemeente Eist bekneld geraakt tussen een personen auto en een betonmolen, die hij achter zijn vrachtauto vervoerde. Het slacht offer is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Nijmegen over gebracht, waar hij later aan de ver wondingen is overleden. De aanne mer had zijn vrachtauto aan de kant van de weg gezet vermoedelijk om de verbinding van de betonmolen met de vrachtwagen te controleren. Hierbij bewoog hfl zich voor het achterlicht van zijn wagen, waardoor het aan het oog werd onttrokken van de chauf feur van een naderende personenauto die daardoor tegen de betonmolen reed, waarbij T. bekneld raakte. Het bosrijke Groesbeek, ten Zui den van Nijmegen, is gistermid dag in opschudding gebracht door een aantal zwijnen, dat op klaar lichte dag door de dorpsstraten en de tuinen rende. Vit de rich ting Reichswald, kwamen ze naar het dorpscentrum, waar de rijks politie er een zevental signaleer de. De beesten renden als razen- den over de landerijen en zochten tussen de huizen een wijkplaats, maar ze werden overal opgejaagd door de dorpsbewoners. Bij een gezin, waarvan de echtelieden in de keuken, zaten, kwam één der zwijnen door de achterdeur ndar binnen, waarna het beest een inspectie in het achterhuis hield, en vervolgens even in de keuken kwam neuzen. Toen de dieren later in de verschillende bossen een schuilplaats vonden, gingen enkele boswachters met het ge weer er achter aan jagen. Er zijn vermoedens dat de zwijnen, door honger gedreven, zich tussen de mensen hebben begeven, maar er wordt ook gedacht aan de jacht- op Duits gebied. Bedrijfschap voor zuivel neemt reeds maatregelen Onlangs heeft de Stichting voor de Landbouw voorstellen gedaan met be trekking tot het melkprijsbeleid. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft thans doen weten, dat de voorgestelde maatregelen een verhoging van de melkprijs voor de consument zuilen meebrengen, in verband waarmee eerst een studie moest worden gemaakt van vraagstuk ken, die hiermee samenhangen. Een eventueel gewijzigd melkprijssysteem voor 19521953 kan daardoor niet per 1 November worden vastgesteld. Het ligt echter wel in de bedoeling om de uit een eventuele nieuwe regeling voortvloeiende nieuwe prijzen voor de boer met terugwerkende kracht per 1 Nov. 1952 te doen ingaan. Het bedrijf schap voor zuivel heeft inmiddels een voorlopig zuivelfonds gesticht, om de uitbetaling van de zuivelwaardetoela- gen mogelijk te maken. Hoewel October over het algemeen geen gunstige spaarmaand is, vertoont deze maand dit jaar een gunstige ont wikkeling. Bij de Rijkspostspaarbank werd ingelegd 34 millioen en terug betaald f 31,8 millioen, zodat het spaar overschot 2,2 millioen bedraagt. In oe maanden JanuariOctober is totaal ingelegd 311,4 millioen en terugbe taald 306.5 millioen, zodat het spaar overschot thans bijna 5 millioen be loopt. Dit cijfer steekt gunstig af tegen over vorig jaar. toen in dezelfde pe riode een bedrag van 96.2 millioen werd ontspaard. In de afgelopen week zijn te Willem stad op Curagao besprekingen gevoerd tussen een delegatie van de Surinaamse landsregering en de regeringsraad van de Nederlandse Antillen. Hoewel de Su- rinamers er blijkens de mening van be voegde waarnemers niet in zijn geslaagd de Antilliaanse regering te winnen voor hun standpunt inzake de besproken kwesties, hebben de discussies een aan genaam verloop gehad. Er is een beter begrip aangaande eikaars standpunten gekomen, alsmede ten aanzien van de basis, waarop vruchtbaar zal kunnen worden gewerkt bij de komende voort zetting der Ronde-Tafelconferentie. „D r kom.p 'n duikbaut bauve, Jen", zeiden de jeugdige Amsterdammertjes tegen elkaar, toen ze de pijlers zage» voor de nieuwe verkeersbrug over dt Amstel. Op deze „duikboten" zal de brug in de nieuwe verkeersweg AmsterdamUtrecht komen te rusten. De regering heeft besloten tot voortzeting van de steun aan de ontwikkeling van de Nederlandse vliegtuigindustrie en tot het afbouwen van het nationaal luchtvaartlaboratorium volgens een beperkte omzet. Aldus wordt gezegd in d# toelichting op een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1952 van. Verkeer en Waterstaat. Reeds spoedig na de bevrijding had de regering besloten om de vliegtuigindustrie met grote geldsbedragen te steunen, doch de financiële toe stand van het land was er de oorzaak van, dat men zich later opnieuw ging beraden. Inmiddels hebben herstel- en uitbreidingswerkzaamheden bij de vlieg tuigfabrieken. welke zeer door de oorlog geleden hadden, op grote schaal plaats gevonden. Belangrijke opdrachten voor de bouw en ontwikkeling van vlieg tuigen werden verworven en uitgevoerd. Voordat deze conferentie wordt her vat, aldus een communiqué uit Willem stad, verdient het aanbeveling, dat de regeringen der drie rijksdelen zich met elkaar verstaan over de beginselen, wel ke daaraan ten grondslag zullen liggen. Ook zal worden getracht, een gemeen schappelijk standpunt te bereiken aan gaande de besprekingen in de algemene vergadering der Verenigde Naties over het feit, dat Nederland geen rapport meer uitbrengt over de Antillen en Su riname. Men is het overigens, gelijk gezegd niet op alle punten eens geworden. Ver wacht wordt ,dat de komst van minister Kernkamp verhelderend zal kunnen werken. Deze vertrekt, zoals men weet, Donderdag via New York naar de West. Ook op het gebied van de lucht- vaart-research blijkt de toestand gun stig te zijn, zowel door de aanwezig heid van een aantal deskundigen, als door de opleiding daarvan.Gebleken is dat de Nederlandse vliegtuigindustrie in staat is met goede resultaten vlieg tuigen naar eigen ontwerp te vervaar digen. Zo zijn er reed 84 lesvliegtuigen naar ontwerp van Fokker, aan binnen- en buitenlandse afnemers geleverd. Voorts zijn er 150 stuks in licentie in Italië gebouwd. Andere buitenlandse vliegtuigfabrieken voeren reeds onder handelingen inzake licentiebouw. De Fairchild-fabrieken in de V.S. zullen binnenkort beginnen met de bouw in lieentie van de Fokker S-14, een één- motorige machine, voor opleiding van straaljager-piloten. Verder kochten de Fairchild-fabrieken een optie op een licentie voor door Fokker ontwikkelde andere lesvliegtuigen. Ook heeft Fok ker een opdracht, om in samenwerking met de KLM een verkeersvliegtuig, ter vervanging van de „Dakota"-vliegtui- gen, te ontwikkelen. Er zijn voorstellen bij de regering ingediend, welke mo menteel nog in beraad zijn. Ook zal de afbouw van het Nationaal Tijdens de tiende wegverkeersdag van de K.N.A.C. heeft de procu reur-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. D. J. van Gilse, de prijzen uitgereikt van de ste- den verkeersveiligheidscompetitie. Als eerste prijswinnaar was bur gemeester Schokking van 's-Gra- venhage gedagvaard. Verder van links naar rechts wethouder Bee- rents (Deventer), burgemeester Tuin van Groningen, mr. Van der Meulen (Leeuwarden)burgemees ter Schokking, mr. Van Gilse, mr. G. D. Rehorst, burgemeester van Den Helder en J. Dragt, commis saris van politie te Zutphen. Luchtvaartlaboratorium, welke in het algemeen ook van belang zal zijn voor het studievak vliegtuigbouwkuröe. bij de Technische Hogeschool te Deift moeten worden voltooid. De investerin gen, welke in de jaren 1952 tot en met 1955 nodig zullen zijn voor de afbouw van het N.I.L., zullen ca. f 10.000.000. bedragen. In 1952 zal voor het bedrag van f 4.000.000.aan verplichtingen worden aangegaan, waaruit vo; r dat jaar betalingsverplichtingen voortvloei en tot een bedrag van f 2.135.000. Voor het Kede.vaids Instituut voor Vliegtuigontw'kiï»'.:.nz is in 1952 in to taal f 3. 140.000.nodig. Reeds is f 1.535.000.op de begroting uitge trokken en uit overschotten van vorige jaren is f 515.000.beschikbaar. Der halve wordt thans aangevraagd een be drag van 1 1.050.000.—. Een andere wijziging van de begro ting is nodig, omdat de Rijksluchtvaart school van Gilze-Rijen naar Eelde moet verhuizen. De totale Kosten voor de bouw van de nieuwe Rijksluentveartschool wor den geraamd op f 6.000.000.terwijl aangenomen wi.dt, dat de bouw in hel midden van .954 voltooid zal zijn. In de begroting van het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor het jaar 1953 wordt medegedeeld, dat het waterver bruik zozeer is toegenomen, dat het noodzakelijk is nabij Bergen een nieuw pompstation te bouwen. Hiermee zal een bedrag van f 450.000 gemoeid zijn. In de memorie van toelichting zeggen Gedeputeerde Staten, dat de toeneming van het waterverbruik, de overbrug gingslevering aan de industrie te Vel- sen en de noodzakelijkheid om de wa terwinning gedurende de periode tot ue inwerkingtreding van de Lekwater- voorziening zoveel mogelijk over het winningsgebied te spreiden, de bouw van een nieuw secundair pompstation nodig maken nog vóór de aanvoer van Lekwater tot stand wordt gebracht. Het tijdstip van de bouw hangt af van de toeneming van het waterver bruik. Gedeputeerde Staten achten het gewenst om de beschikking te hebben over een crediet, teneinde tot uitvoe ring te kunnen overgaan zodra dat noodzakelijk is. Op kousenvoeten achter de diet aan Toen Zaterdag een Haagse bofer- fiandelaar een klant in de Jan Vos- straat aan het bedienen was, zag hij van de portiek af, hoe een onbekende een greep in zijn wagen deed. De klant ujas toevallig een politie-agent, die zich aan het kleden was en zijn schoenen nog niet had aangetrokken. Op kousenvoeten ging hij met de bo- terhandelaar de dief achterna. Zij zagen nog juist boe deze enige straten verder het gestolen pakje, dat 2S pak jes boter, 2 pakjes braadvet en 5 pak jes smeerkaas bevatte, aan een hand langer overhandigde, die per fiets daar ijlingsmee van door ging. De dief werd gegrepen. Het bleek een 45- jarige smid te zijn. Later is ook de handlanger, een 26-jarige loswerkmcn, aangehouden. Bijna 2000 gevallen van varkenspest in N.-Holland In de maand September werd in ons land bij 15.091 dieren varkenspest ge constateerd. In Noord-Holland was dit cijfer 1949 waaronder 1679 nieuwe ge vallen. In de provincie Groningen kwa men geen gevallen voor.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7