De storm joeg vier schepen de Nederlandse kust Amerikaanse zakenwereld heeft thans goede hoop op VS verwerpen het Sowjet-protest Yvonne Chevallier vrijgesproken Amsterdamse Raad „stichtte Concertgebouworkest het Nederlaag voor Frans minister De Fransen in Indo-China tot de aanval overgegaan Vrijdag 7 Nov. 1952. VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 264 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN HEVIGSTE STORM SINDS 25 JAAR? Inzake blokkade van de Koraanse kusi .IKE" AANVAARDT DE UITNODIGING Voor bezoek aan Korea Getuigen speelden een onsympathieke rol Nobelprijs voor schei- en natuurkunde Novemberstorm boven ome kustprovincies Weerbericht Bovenmenselijk reddingswerk door de mannen van de „President Leis'' Belgische zeeman sloeg overboord KONINGIN BIJ Contracten met radio en televisie Mau-Mau ernstige zaak Hoe kan Eisenhower de uitgaven van de staat verlagen? Pmay bezweert gevaar voor kabinetscrisis Actie voor beleggingen in ^Punt-Vier" landen Steun van de democraten in Congres noodzakelijk Algemene beschouwingen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 De Amerikaanse regering verwerpt de Sowjet-nota waarin wordt gepro testeerd tegen „het instellen door de Amerikaanse vloot van een verdedi gingszone in de wateren rondom Ko rea". „De nota is opzettelijk van uit een verwrongen standpunt opgesteld", zo ls te Washington verklaard, „en zij zal op passende wijze worden beant woord". Te Poesan is vandaag bekendge maakt, dat generaal Eisenhower een uitnodiging van de Zuidkoreaanse re gering voor een bezoek aan Korea heeft aanvaard. Jn een tejpgram aan president Syng- man Rhee verklaarde Eisenhower: „Wij zijn u erkentelijk voor uw harte lijke uitnodiging". Rhee zond Eisenho wer hierop een boodschap, waarin hij zeide, dat zijn uitnodiging ook me vrouw Eisenhower betrof. Een uit zeven leden bestaande jury heeft de 41-jarige Yvonne Chevallier, die reeds vijftien maanden preventief in de gevangenis heeft doorgebracht, vrijgesproken van de haar ten laste ge legde „moord zonder voorbedachte rade" op wijlen haar echtgenoot, een pasbenoemde staatssecretaris. De openbare aanklager had zijn re quisitoir besloten met een eis van twee Twee Amerikanen en iwee fc ritten onderscheiden Twee Amerikaanse natuurkundigen, die zich met kernonderzoek bezighou den, zullen dit jaar de Nobelprijs voor physica ten bedrage van f 115.000. delen. Het zijn de veertigjarige prof. Edward Mills Purcell van de Harvard Universiteit en de 47-jarige prof. Felix Bloch van de Stanford Universiteit in Californië. De Nobelprijs voor scheikunde een zelfde bedrag - gaat naar twee Britten, ór Archer Porter Martin uit Londen en dr Richard L. Millington Synge uit Bucksburn. Zij maken studie van de chromatografie, een manier van schei kundige analyse. De Amerikaanse onderzoekers worden beschouwd als twee van de meest voor aanstaande deskundigen op het gebied van kernonderzoek. Dr Purcell toonde het bestaan van wolken waterstof in de wereldruimte aan en dr Bloch vond een nieuwe manier om de eigenschappen van atoomkernen vast te stellen. JJE depressie, die gisterochtend over de- Noordzee trok, ver oorzaakte gisteren de gehele dag onstuimig weer, met langs de Noordzeekust windstoten van 00 l tot 100 kilometer ver uur. De buien, die hier en daar voorkwa- 1 men, gingen plaatselijk vergezeld van hagel. Een tweede actieve 'Tl?reSS,e trok 9'sterav0nd van het centrum van Schotland tr,?L !?"n' ?et ^Passie-cen trum *at dicht langs de Wadden zee naar het Oosten trekken maar achter dit centrum zal dè wind opnieuw tot stormkracht aanwakkeren. Het K.N.M.i. maar- schuwt dan ook voor een flinke Noordwester storm. Het weer zal de komende dagen dan ook zeker zeer onstandvastig en buitenge woon guur blijven. Verwachting tot morgenavond- ENKELE BUIEN Aan de kust tijdelijk nog storm achtige, overigens harde tot vrij krachtige Noordwestelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Guur weer. ZATERDAG: Zon op 7.47, ondei 17.00 uur. Maan op 22.29 ondei 13.49 uur LIET ZIJN ONMENSELIJK ZWARE UREN GEWEEST voor de bemanningen van de schepen, die zich gisternacht en gisteren overdag op de Noordzee bevonden. Een storm van ongekende hevigheid joeg de zee op en dreef vele schepen uit de koers. Tal van gezagvoerders achtten het onverantwoord hr volle zee te blijven en, waar mogelijk, zochten zij de luwte op. Twee schepen zijn gisternacht het slachtoffer van de storm geworden, een Fanamees en een Turk, die respectievelijk bij Hoek van Holland en hij de Waddeneilanden aan de grond zijn gelopen. Bij Vlissingen vannacht, tengevolge van de opnieuw aan wakkerende wind, het 1900 ton metende Panamese schip „Pebane". Hulp is onderweg. Het Nederlandse s.s. „Borneo" is bjj Hansweerd langs de,wal gedre ven. Direct gevaar is niet aanwezig. De Nederlaudse sleper „Ocean'us" verloor in de storm een treiler welke zij op sleeptouw had. Tal van andere schepen, vooral die, welke zieh bij Engeland bevinden, verkeren nog in moeilijkheden. Voor zover bekend eisten zee en storm tot dusverre één slachtoffer: een Belgische matroos, die bij een hevige stortzee overhoord werd geslagen. Naar te Liverpool verluidt is de storm die vannacht opstak, de hevigste sinds 25 jaar. Er werden windsnelheden van 90 km en meer per uur gemeten. manning was toen nog buiten gevaar en maakte dan ook geen. aanstalten om van boord te gaan. Later echter wer den enkele laadluiken door overkomen de zeeën ingeslagen, zodat gr water kwam te staan in de ruimen 1 en 4. Gistermiddag, omstreeks vier uur, vroeg de Fanamees om een boot. On middellijk voer de reddingboot „Presi dent Jan Leis" onder schipper W. van Seters uit, om na twaalf minuten de „Faustus" te bereiken. Alle 25 opvaren den, voornamelijk Grieken, werden overgenomen. Ooggetuigen beschreven dit reddingswerk als „een bovenmense lijk staaltje van zeemanschap". Het was windkracht 7 tijdens de redding.,.. Windkracht 11 INMIDDELS is de „Faustus" nog ver- der afgedreven. Zodra het weer beter zou zijn, zou men met' grote sleepboten pogen het schip vlot te trekken. Het Turkse schip „Bakir" uit Istan bul, strandde dicht onder de Noordwal van Schiermonnikoog. De stuurinrich ting is defect. De bemanning bevindt zich nog aan boord en bij beter weer zal men proberen vast te maken. De „Bakir" meet bijna vijfduizend ton. De Belgische treiler O 331 meldde gisterochtend, dat aan de Engelse Oost kust een man overboord is geslagen. Schepen in de omgeving zullen naar de vermiste uitzien, doch het opsporings werk is nog zonder resultaat gebleven In het kustgebied van de Westduitse Bondsrepubliek bereikte de storm windkracht 11. In Emdcn verwachtte men de hoogste vloed van het jaar. Het water was reeds anderhalve meter bo ven normaal peil gestegen. In Bremer- havcn sloeg een 7000 ton metend Ca nadees schip los van de trossen en dreef de haven in. Vier sleepboten hielden tenslotte het schip tegen. In Hamburg zijn twee vrouwen ge dood door onder het stormgeweld neer stortende muren van oorlogsruïnes. Eén persoon is gewond door neerstortend puin. Het Nederlandse kustgebied werd gisteravond om 23 uur gewaarschuwd voor een zware Noordwester storm in alle districten. LIET vaartuig, dat bij Hoek van Hol- land aan de grond liep, is de „Faus tus", een betrekkelijk nieuw schip van een Panamese maatschappij. Het was geladen met pufkolen en op weg naar Rotterdam. De stranding geschiedde gis teren in alle vioegte. Reeds spoedig was de sleepboot „Dlankenburg" ter plaatse, doch er kon wegens de zware zee niet vastgemaakt worden. De be- jaar gevangenisstraf. De lichte eis wek te verbazing onder het publiek in de rechtszaal. De officier van justitie scheen in zijn aanklacht het gedrag van het slachtoffer verwerpelijker te vin den dan dat van de beschuldigde. De „andere vrouw" in% deze zaak, de knappe roodharige Yvonne Chevallier in ae verdachtenbank. Perreau, die Woensdag, ais getuige ge hoord, voetstoots verklaarde Ciieval- liers minnares te zijn geweest, was niet bij de uitspraak aanwezig, evenmin ais haar echtgenoot Deze had toegegeven, op de hoogte te zijn van de verhouding tussen wijlen Chevallier en zijn vrouw. Tijdens de terechtzitting is gebieken dat Chevallier, toen zijn vrouw hem zijn gedrag verweet, haar cynisch had aangeraden zelf een minnaar te nemen, als zij niet tevreden was met zijn ge drag. Toen de verdediger zijn pleidooi hield, werd hij op een gegeven ogen blik dnor toejuichingen var. het publiek onderb-cken. De reenter .iet daarop de rechtszaal gedeeltelijk ontruimen. Koningin Juliana heeft gisteravond de première van de film Limelight van Charley Chaplin in Tuschinsky te Amsterdam bijgewoond. H.M. wordt door leden der directie van het theater begroet. Met dertig tegen vier stemmen heef} de Amsterdamse Raad gisteren het voorstel aanvaard om het Concertge bouworkest te laten voortbestaan als „Stichting" en deze stichting belangrij ke subsidies te geven. Tegen stemden mej. Luns (KVP) en de heren Kortha- gen (KVP), Van Rij en In 't Veld (Prot. Chr.). Wethouder De Roos, de geestelijke vader van het plan voor de structurele wijziging, hamerde na afloop van de nogal bewogen debatten op het feit, dat men niet wantrouwend moet zijn jegens de NV, die immers de bereidheid heeft geuit en vastgelegd, om de stichting (het orkest dus) op alle wijzen te hel pen. Overigens zpu de N.V. geen goede exploitatie kunnen voeren, als zij het orkest zijn optreden onmogelijk zou maken. De stichting (orkestl zal bin nenkort overeenkomsten sluiten met radio-omroep en televisie. Lyttelton (weer in Londen): De Britse minister van koloniën, Oli ver Lyttelton, heeft gisteren bij terug keer .uit Kenya te Londen verklaard, dat het geheime genootschap Mau Mau „tamelijk wijd verspreid en diep gewor teld" is. ,.De Mau Mau is niet ontstaan door eco nomische omstandigheden. Deze orga nisatie is tegen de blanken, anti-Azia tisch en anti-Christelijk". In de financiële wereld en het bedrijfsleven der Verenigde Staten heerst naar uit alles blijkt grote voldoening over de uitslag der verkiezingen. Er wor den in de hogere regionen van het regeringsapparaat ingrijpende wijzigingen verwacht die overigens met vreugde zullen worden begroet. Overigens verwacht men geen verandering in het programma van sociale voorzieningen of in de regeringssteun voor de landbouw. Aangezien bovendien de kosten der her bewapening en der nationale verdediging ongeveer zeventig procent der huidige begroting uitmaken, vraagt men zich af, hoe Eisenhower zijn belofte tot ver laging van de staatsuitgaven en van de belastingen gestand zal willen doen. Dat is onder deze omstandigheden practisch onmogelijk. Men neemt dan ook aan, dat dit slechts een' „verkiezingsbelofte" is geweest. Daarbij komt nog, dat de begroting voor het fiscale jaar van Juli 1952 lot 30 Juni 1953 reeds door de huidige regering is opgesteld. Zeker is slechts, dat de nieuwe regering gekant is tegen prijsbeheersing en tegen staatstoezicht op het bedrijfsleven. He Franse ministerraad is gisteravond door Pinay bijeengeroepen nadat de Nationale Vergadering met 311 tegen 293 stemmen een drastische verlaging had toegepast op de begroting voor overzeese gebieden. Tevoren had mi nister Pfimlin (MRP) te kennen gege ven, dat hij zou aftreden wanneer zijn begroting werd verlaagd. Pinay weigerde het ontslag van Pfimlin en van zijn staatssecretaris Aujoulat, te aanvaarden. De minister raad zal thans aan de Nationale Verga dering verzoeken, het oorspronkelijke wetsontwerp in tweede lezing te be handelen. Het verzoek zal waarschijn lijk worden ingewilligd. De verlaging was belichaamd in een motie van de Gaullistische afgevaardig de Drone en kreeg de steun van socia- listen, communisten, Gaulisten en en kele gematigd conservatieven. Drone bedoelde met de verlaging, die 34 pet van het gehele begrotingsbedrag ad 451 millioen francs uitmaakte, te proteste ren tegen wat hij het slechte beheer van het ministerie noemde. De financiële commissie van de Na tionale Vergadering heeft geweigerd, het ontwerp voor een belastinghervor ming, dat door de regering was inge diend, te behandelen. Zij eiste een meer gedetailleerd ontwerp. De Amerikaanse regering zal een krachtige actie voeren ter bevordering van de belegging van particulier kapi taal in de 35 landen, die onder het programma voor de hulpverlening aan onvoldoende ontwikkelde landen door de Verenigde Staten worden gesteund. Overigens zal het Eisenhower niet gemakkelijk afgaan, zijn program uit te voeren. De republikeinen hebben na melijk in Senaat en Huis van Afge vaardigden een zo kleine meerderheid, dat de steun der democraten niet kan worden ontbeerd. In de Senaat hebben zij een meerderheid van twee, maar deze kan onmiddellijk worden teniet gedaan, wanneer de republikeinse sena tor Wayne Morse, die Stevenson heeft gesteund, met de democraten mee stemt. In dat geval geeft nog slechts de stem van Nixon de doorslag. In het Huis van Afgevaardigden waren heden nacht 220 republikeinen en 214 demo craten gekozen, alsmede een onafhan kelijke. Acht uitslagen waren nog on zeker: een vacature is intussen ontstaan doordat de democraat Sabath na zijn herverkiezing is overleden. De republi keinen bleken in het geheel achttien zetels op de democraten te hebben ge wonnen. Eisenhower heeft in vele opzichten een record gevestigd. Het aantal stem men dat hij zelf verworven heeft is hoger dan ooit enig president voor hem heeft verkregen, namelijk 32.497.888 van de tot dusver getelde 58.656.546 stem men. Bovendien is het aantal uitge brachte stemmen het hoogste sinds 1940, toen 49.820.312 stemmen werden uitgebracht. De huidige bevolking der Ver. Staten wordt geschat op 158 r»il- lioen, waarvan ruim 75 millioen stem gerechtigd zou zijn. Generaal Eisenhower heeft gisteren aan Truman medegedeeld, dat hij hem gaarne over een dag of tien zal ont moeten en onverwijld een vertegen woordiger zal aanwijzen om met de be trokken diensten de begrotingszaken te bestuderen. Wanneer de zittende president in Januari ambteloos burger wordt, zal hij geen pensioen ontvangen als oud-presi dent. Hij zal slechts 95.66 dollar per maand pensioen ontvangen als ex- kolonel der Amerikaanse strijdkrach ten. die in de eerste wereldoorlog in Europa hebben gestreden en op grond van zijn latere diensten als reserve officier. Hii heeft verder geen enkel voorrecht, zelfs geen vrijdom van port. De sfroD°rs hadden pech.... In Romomt bij Zwitserland zijn drie stropers aangehouden, die hadden ge tracht met dynamietontploffingen vis te vangen en per ongeluk een brug getje hadden opgeblazen. IJET is waarachtig te hopen, dat de presidentsverkiezingen in de Ver. Staten de aandacht van het Neder landse volk niet geheel en al hebben afgeleid van de binnenlandse politiek. De algemene beschouwingen op de Rijksbegroting voor 1953 zijn Dinsdag in de Tweede Kamer begonnen. Men zal zich herinneren, dat de lange duur van de kabinetskformatie destijds het nieuwe kabinet verhinderde met een regeringsverklaring te komen, terwijl het zelfs geen gelegenheid had in de Troonrede veel van zijn standpunt in allerlei kwesties te laten blijken. Deze algemene beschouwingen nu zijn dus de belangstelling ten volle waard. Wij moeten eerlijk bekennen, dat niettemin eigenlijk maar drie redevoeringen van hoog gehalte in de Kamer zijn gehou den. Wij hoorden prof. Oud, die als Iwt ware geïnspireerd scheen door ziin ..jeugdige hooggeleerdheid", maar die bovendien een bijzonder genoegen bleek te scheppen in de functie van oppositieleider, die aan de tot stand- koming van het kabinet op geen enkele wijze heeft meegewerkt. Ér zijn boze tongen, die beweren dat het communi- qué van de V.V.D., op grond waarvan dr Drees oordeelde, dat een samen spraak met deze partij nutteloos en-on vruchtbaar zou ziin, destijds is gelan ceerd met de vooropgezette bedoeling de V.V.D. voor de toekomst van enige verbinding met het kabinet vrij te hou den. Hoewel wij dit beslist niet gelo ven, is het wel opmerkelijk geweest, dat de heer Cud zich in de Kamer bü- zonder op ziin gemak heeft gevoeld. H'i heeft bijna Churchiliaans de zorgen en noden van de andere politiekn partijen blootgelegd en het moet vooral voor de Kath. Volkspartij een onverteerbare opmerking zijn geweest, dat de K.V.P - ministers tegenover hun collega's van de Partij van de Arbeid, vooral wat ervaring betreft volkomen in het na deel zijn. Wie zich daarover mocht verbazen, heeft een uitlating van de P.v.d.A. tij dens de kabinetsformatie niet naar waarde weten te schatten. De Partij van de Arbeid heeft immers toen ge zegd. dat zij niets meer, maar ook niets minder wenste dan zij voorheen bad. Gezien het feit, dat zowel de Katholie ken als de Anti Revolutionnairen als verliezende partijen aan de vorming van een kabinet deelnamen, betekende de overigens volkomen redelijke stand vastigheid van de P.v.d.A. relatief ge- soroken, dus uit een oogpunt van feite- liike omstandigheden, niets anders dan winst. De heer Oud heeft dan ook de P.v.d.A. met baar succes geluk gewenst! HAAR is het op de eerste middag van de algemene beschouwingen overi gens niet bij gebleven. Mr Burger, de leider van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, neeft de K.V.P. ette lijke onvriendelijkheden toegevoegd en de heer Romme heeft zijnerzijds, na tuurlijk verhuld en met opsmuk van woorden, verklaard dat de K.V.P. zich niet aan dit kabinet gebonden voelt. Bij het behandelen van de gezinspolitiek hief hij zelfs een waarschuwende vin ger op, toen hij zei dat er een ogenblik zou kunnen komen, waarop de K.V.P. de samenwerking zou moeten verbre ken. De heer Romme bestreed de mening, dat de verkiezingsuitslag het doorzetten van de doorbraak zou betekenen, even als de heren Tilanus en Schouten zulks deden. Romme citeerde zelfs de woor den van Paus Pius XI. die heeft gezegd dat het echte socialisme onverenigbaar is met de Katholieke kerk, omdat het lijnrecht in strijd is met de Christelijke waarheid. Hii heeft niet verklaard of hii het socialisme van de P.v.d.A. echt vindt of niet Alle snrekers hebben zich op die eerste middag verenigd op het terrein van de belastingoolitiek. Zij hebben minister Van der Kieft gevraagd of de financiële toestand van ons land belas tingverlaging mogeliik maakt en of hii van zins is overschotten op de Gewone Dienst over te hevelen naar de sector van de kapitaalsuitgaven. Het spreekt vanzelf, dat de heer Hofstra van de P.v.d.A. in een zeer in telligente rede het socialistische stand punt met verve heeft verdedigd. AL met al hebben wij ons niet aan de mening kunnen onttrekken, dat er van enige homogeniteit tussen de ver schillende regeringspartijen geen sprake is. Het is ons daarom volkomen ondui delijk geworden waarom de kabinets formatie na de verkiezingen zo lang heeft moeten duren. Want indien men het nu op belangrijke punten nog niet eens is, dan zal die eenstemmigheid van oordeel noch in het begin noch op het eind van de formatiepogingen aan wezig ziin geweest. Te signaleren blijft ten slotte nog, dat de heer Schouten zich nadrukkelijk de zelfstandigheid van zijn partij voor behield! Uit een en ander zal ./el duidelijk ge- worden zijn, dat het huidige kabinet een biizonder moeilijke tijd tegemoet gaat. Het is nu eenmaal niet mogelijk te regeren o, grond van kennelijke compromissen. Franse-Uniestrijdkrachten zijn Don derdag in Noord Indo-China een nieu we aanval begonnen op naar schatting 25.000 man Vietminh-opstandelingen, die zijn samengetrokken in het berg achtig gebied van Thai, ten Noorden van Hanoi. Het offensief is ingezet vanuit het vijftig kilometer ten Noordwesten van Hanoi gelegen Vietri. De Uniestriid- krachten maken goede vorderingen. Zij bevinden zich thans nog slechts 10 kilo meter van andere Franse eenheden, die door het dal van de Rode Rivier zijn opgerukt. Het dorp Poebo is Donderdag door Uniestrijdkrachten bezet. Franse vliegers hebben Donderdag ten Noorden en ten Oosten van Sonla, aan de naar Nghia Lo voerende wegen grote samentrekkingen van Vietminh- troepen waargenomen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1