Stad en Omgeving r De ongeorganiseerde jeugd vond veilige haven in „De Burcht" AGENDA „De Dageraad'' luisterde naar lezing over vrede door overleg Jimmy Brown als diepzeeduiker Het Kunstenaarscentrum Bergen eert Piet Wiegman Nieuwe woonwijken en concentrische stadsuitbreiding Hei clubhuiswerk begint zich ie ontwikkelen Straks ook „werk" voor de meisjes Binnen de lijn Handeltje in diploma's SCHAAKCLUB V.V.V, IN DE COMPETITIE Toneel „Gulden VI ies" werd slaapzaal SINTE MAARTEN De Haagse Comedie met „Trijntje Cornelis" Berg en Mooie expositie van zijn jongste werken Oudorp SOLDAAT PETRUS BLOM TEN CRAVE GEDRAGEN JJET CLUBHUIS WERK in Alkmaar is nog van heel jonge datum. Men heeft, en doet dat trouwens nog, de na-oorlogse jeugd de hand toegereikt met het organiseren van tentoonstellingen, waarop zij zelf haar werkstukken tekeningen, figuurzaagwerk en wat niet al kon exposeren, en gesterkt door het succes, dat dit initiatief opleverde, heeft men een enquête gehouden onder de jóngeren. Bit onderzoek heeft een schat van gegevens opgeleverd en de basis gevormd, waarop het clubhuiswerk is opgebouwd. Er werd een Stichting Alkmaars Clubhuis in het leven geroepen en sinds 1 September bestaat hier ter stede het clubhuis „De Burcht", waarin de ongeorganiseerde jeugd op prettige wijze haar vrjj tijd kan doorbrengen. Want juist om die jongeren was het te doen. (YM DE jongens van 11 tot 20 jaar, die bij geen enkele organisatie zijn aan gesloten en die toch ook hun bezighe den moeten hebben, willen zij niet ver vallen tot datgene wat men baldadig heid pleegt te noemen, doch wat in sommige gevallen tot nog grotere ex cessen aanleiding kan geven. Het club huis „De Burcht', dat gevestigd is in het wijkcentrum achter de Nicolaas Beetsschool, bleek terstond in een grote behoefte te voorzien. Bij de opening werden reeds 31 jon gens ingeschreven, welk aantal inmid dels tot zestig is gestegen. Op het ogen blik zijn er per week gemiddeld 130 be zoekers, die zich met allerlei activitei ten bezig houden. Op Maandagavond is in het gymnastieklokaal de sport- en spelclub aan het werk. De zwemclub heeft haar avond 's Woensdags in de Overdekte en op Dinsdag, Donderdag en Vrijdag is er in het clubhuis gele genheid tot timmeren, figuurzagen, ta feltennissen, dammen of sjoelen. Verder zijn er nog wandeltochten, filmavonden enz. Thans kunnen alleen nog de jongens van het clubhuis profiteren, maar het ligt in de bedoeling zo spoedig moge- Zeer terecht werd in de Vroedschap Opgemerkt dat onze stad Nog veel speelruimtegebrek heeft. Al te veel bemerkt men dat. Daarom mag men dankbaar wezen Voor de plaatsen die er zijn. En één van die open ruimten Is wel het Canadaplein. Daar toch kan de jeugd genieten Zonder last van het verkeer, En zo zijn daar alle dagen Vele „Abes" in de weer. Och, wat kan daar ook gebeuren, Ruiten zijn er bijkans niet, Dus wat dat betreft doen zij de Buurtbewoners geen verdriet. Daarom kan ik niet begrijpen Dat de Hermandad steeds weer Deze vreugde komt verstoren En de voetbal liquideert. 'k Weet dat het verkeer er langs [raast, Maar zou het zo'n werk nu zijn Om te zeggen: „Hoor eens, jongens, Blijf vooral BINNEN de lijn. Als je op de rijweg voetbalt, Dan raak je je knikker kwijt Ik weet zeker dat de jeugd dat Doen zou uit erkent'li.ikheid. Nu is 't resultaat alleen maar Dat zij uit ballorigheid Vandalisme gaat bedrijven. Alle opvoeders ten spijt. Gun de jeugd van dertien, veertien Ook nog een klein beetje pret, En niet dadelijk het puntje Zo sterk op de I gezet! JABSON lijk ook met het meisjeswerk te begin nen. In de Stichting Alkmaars Club huis hebben zitting afgevaardigden van verschillende bevolkingsgroepen, o.a. de Hervormde Jeugdraad, Gereformeer de Jeugdcentrale, Humanistisch Ver bond, Pro Juventute en de Alkmaarse Bestuurdersbond. Het blykt opeens niet meer nodig te zijn, dat men jarenlang voor een di ploma studeert. Men kan er ook één kopen, zonder de in het getuigschrift opgesomde capaciteiten te bezitten. Er is n.l. een diploma voor electro-tech- nicus in de handel, een sierlijk in zwart en rood uitgevoerd papiertje, dat vol staat met indrukwekkende titels en namen van een respectabel aantal in genieurs, die allen hebben geconsta teerd, dat de candidaat zijn examen met goed gevolg heeft afgelegd. Het is jammer, dat al die namen gefingeerd zijn, De ontwerpers van het diploma zijn met grote brutaliteit te werk gegaan. Zij hebben in hun rijke fantasie het Ne derlands Instituut voor Middelbaar Technisch avondonderwijs gecreëerd en op het diploma zelfs een vertegen woordiger van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, opgenomen. Vermoed wordt, dat de diploma's wor den verkocht aan emigranten, die een bewijs van vakbekwaamheid moeten overleggen willen zij in het buiten land worden toegelaten. Degenen, die een dergelijk diploma krijgen aangebo den wordt verzocht zich met de po litie in verbinding te stellen. BONNET,JE NA SLUITINGSTIJD Een caféhouder en een aantal bezoe kers, dat na sluitingstijd nog van geen opbreken wilde weten, zijn door de politie geverbaliseerd. MAANDAG Victoria Theater, 8 uur: With a song in my heart (alle leeft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Eén van de daders ont kwam (18 jr); Harmonie Theater, 8 uur: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: De laatste grens (14 jr). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Caba retavond firma Schipper. Stedelijk Museum, 1012, 25, 7—9 uur: Tentoonstelling werken van Matth. Wiegman. Gulden Vlies: Ouderavond St. Willi- brordusschool. Kleine zaal Harmonie, 8.15 uur: Lady Forbes spreekt voor het Genootschap NederlandEngeland over „Reminis- censes of South Africa". Valk's Lunchroom, 8 uur: Mej. mr T. Stellingwerf spreekt voor het Humanis tisch Verbond over „Het werk van de politie onder de kinderen". Nachtdienst apotheken: Apotheek „De Bever", Emmastraat 6. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Concert Soli Deo Gloria. Hotel Centraal, 8 uur: Openbare psychometrische avond door de Ver. van Spiritisten „Harmonia". Wapen van Heemskerk, 3 uur: Ver gadering Ned. Kruideniersbond; 8 uur: Toneelavond land- en tuinbouwjonge- ren. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 21.45 10.19 Dinsdag 23.00 11.35 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 21.50 10.24 15.50 4.24 Dinsdag 23.05 11.40 17.05 5.40 V.V.V. I—A.S.C. II Gisteren werd door het eerste tiental van VVV voor de competitie van de KNSB gespeeld tegen het tweede tiental van ASC uit Amsterdam. Zaterdag waren reeds vier partijen voor uit gespeeld, waaruit WV 3 punten be haalde. Zondag kwamen er nog 2 punten bij, terwijl één partij nog niet beëindigd is. Van de partij R. PijningJ. Sturm hangt dus veel af. (Winst of remise 55). De gedetailleerde uitslag was (VVV I ASC II)P. Seewalddr. W. Peremans Vs—D. Appel Jr.—P. Strijbis 1—0; E. G. Kayser—J. Verhoef 01; W. Kwak dr. Arnold 1P. HoekstraG. Spin hoven VsVsï A. BeemsterboerW. de Ruiter 10; C. WoutersenW. Bos 0—1; R. Pijning—J. Sturm afgebr.; ir. G. F. CoolJ. Zorgdrager 01; mr. R. Leddy t. Scheffer 10; voorlopig 54. Een ander gezichtspunt Indra hyonolisesrde Een dame en twee heren hebben gisteravond in het Gulden Vlies rustig een half uurtje op het toneel zitten slapen. Met gesloten ogen reisden ze naar Amsterdam, speelden mee in het orkest van Louis Armstrong en vertel den wat ze op hun vijfde verjaardag hadden gekregen. Toen ze weer ont waakten blikten ze in het lachende gezicht van de hypnotiseur Indra, die voor deze slaapkuur verantwoordelijk was. Dit experiment, waarbij hij de dame in haar slaap naar Australië voerde en haar zelfs het ja-woord af dwong, was één van de hoogtepunten van de avond, die slechts door een klein aantal belangstellenden werd bij gewoond. Nog sterker was de hypnose, waarin Indra zijn medewerker Thorex bracht. Hem legde hij op een met glas scherven bedekte tafel zonder dat de jongeman er ook maar iets van scheen te voelen. Een aardig spelletje was het opzoeken van een moordenaar en zijn slachtoffer, die beiden in de zaal zaten. Na de pauze volgde het beantwoor den van verschillende vragen en de be schrijving van de verblijfplaats en om standigheden van de verwanten der vragenstellers. Indra heeft zijn publiek een interessante avond weten te bie den. DIERENBESCHERMING In de omgeving van de Bierkade zijn zwervend aangetroffen; twee cyperse poesjes, pl.m. 3 maanden oud. Adres In specteur: C. Verwer, Zaagmolenpad 36, Alkmaar. Astor won twee prijzen Astor van 't Oude Schaapsschot, de vijftien maanden oude kortharige Hol landse herder van de heer N. C. G. de Gelder te Alkmaar heeft een goed de buut gemaakt. Op de Internationale hondenten toonstelling in het Jaarbeursgebouw won Astor twee eerste prijzen. Een in de Jeugdklasse en één in de Nieuwe lingenklasse. Hij kreeg het praedicaal „Zeer goed". VEEMARKT TE ALKMAAR Opgave van het aangevoerde vee van Maandag 10 Nov.: 5 paarden van 550— 900, 140 vette koeien van 55011,50 20 nuchtere kalveren van 40—82 en 50 vette schapen van 100140 per stuk; 150 var kens van 2.002.10 per kg. Als tweede spreker in de cyclus van drie lezingen, die door de plaatselijke afdeling van de Vrijdenkersvereniging „De Dageraad" is georganiseerd over de bevordering van de vrede, trad Zon dagmorgen op de heer L. Boas, waar nemend voorzitter van de Nederlandse Vredesraad, met het onderwerp: „Vrede door overleg". D spreker, wiens betoogtrant soms moeilijk te volgen viel, zette uiteen, dat men zich voorstelt om op drie manie ren tot vrede te komen, te weten het Atlantisch Ppcl, dat een vrede door in ternationaal verweer wil; de vrede, zo als hij uit het Russische kamp wordt bezien, op welk standpunt spr. zich stelde en de vrede, zoals die door „De derde weg" wordt aangehangen en fei-, telijk het midden houdt tussen de twee vorige beschouwingen. De grondslag van de Vredesbeweging wordt allereerst gevormd door de werkhypothese, dat de vrede in stand moet wordengehouden door allen, die daarbij belang hebben. Zij aanvaardt niet het grc«hdbeginsel van de wetma tigheid van de oorlog. Het gaat thans niet meer om een strijd tussen landen doch tussen delen van de wereld. De vernietigingsmiddelen zijn de mens bo ven het hoofd gegroeid. Als de atoom energie niet tot heil van de mensheid wordt aangewend, wordt de duivel ons de baas. Derhalve gaat het om één we reld of geen. De oorlog is niet fataal en bezit geen ijzeren wetmatigheid. Spreker citeerde prof. Huizinga, die in zijn in 1938 verschenen boek „De schaduwen van morgen" schreef, dat VOOR Kleine (aaitjes 200 gram 30 c Kruidnootjes 250 gram 39° Leuke strooi melange, 250 gr. 45 c (Advertentie, Ing. Med.) Burgerlijke stand Geboren: Mathilda M., d. van P. J. Fernée en A. de Groot. Rosa M„ d. van L. J. Rits en G. Schoen. Willem A W„ z. van W. A. J. Bakkum en C. J. Blankendaal Getrouwd: Leendert den Iseger en Gijsberta J. Nesselaar. Anne Bouma en Neeltje Koopal. Johannes Petie en Trijn tje A. Slot. Jacob M. van Zoelen en Maria Hoet. Overleden: Martje Noot, 88 jaar. wed. van J. Bremer. Aaltje Glijnis, 93 jaar, wed. van A. ^Volger. Aaltje Meijer, 94 jaar, wed. van h. Strijk. wapens geen conflicten oplosten doch de ellende slechts groter maken. Als men evenwel in het schuitje zit, moet men wel meevaren. Men is thans nog van dit fatalisme doordrongen. De Vredesbeweging stelt, dat de gewone man belang heeft bij rle handhaving van de vrede. Als deze ge wone man de oorlogsmachine laat draaien, kan hij haar ook tot stilstand brengen. De mensen moeten tot vrije en harmonieuse figuren worden opge voed, waarbij het werk on korte ter mijn zeer belangrijk is. Geen vrede door kracht maar door rede en door internationaal verweer van de geest. In een laatste lezing zal de heer Kieft het standpunt van „De Derde Weg" uit eenzetten. 87. Het was kapitein Toontje, die ontwaarde, dat Bonkie Biezebijter een dolkmes tussen de tanden klemde. Hij schreeuwde het uit: „Pas op Jimmy, die snuiter heeft een mes bij zich. Let op dat hij je nietMaar kapitein Toontje kon zijn waarschuwing niet eens geheel uitspreken, want Jimmy had op dat ogenblik de tak waaraan Bonkie Biezebijter zich vastklemde reeds bereikt. Hij gaf er een hevige ruk aan en dat was al voldoende om Bon kie Biezebijters reis naar lagere sferen te doen aanvangen. Hals over kop tui melde hij naar beneden en door de gil, die hij slaakte, liet hij de dolk uit zijn mond vallen Het ding viel recht naar beneden en het bleef trillend in de grond steken op nog geen meter af stand van kapitein Toontje, die daar toch even van met zijn ogen knipperde. De snelheid, waarmee Bonkie Biezebij ter naar beneden tuimelde was maar weinig 'geringer. Eenmaal bleef hij bij na met z'n kin aan een tak haken, doch daardoor werd zijn val maar nauwelijks gebroken. Toen plofte ook hij voor de voeten van kapitein Toontje op de grond. „Geef 'm er voor alle zekerheid eentje op z'n kersepit, kapitein!" riep Jimmy, die nog in de boom zat. 4?e- duusd door de tuimeling probeerde Bonkie Biezebijter overeind te krabbe len, maar toen daalde de vuist van ka- pitein Toontje reeds op zijn neus neer. „Mewewreblewebe"; snikte Bonkie en ook hij gleed weg in het land der dro men. De Haagse Comedie (Cees Laseur en Paul Steenbergen) zal Woensdag in het Gulden Vlies een voorstelling geven van Trijntje Cornelis, een klucht, die in 1653 verscheen van de hand van Con- stantijn Huygens. In Trijntje, het type van de onvervalste Noordhpllandse boerin uit de 17de eeuw, is de vurige Geus aan het woord. Huygens heeft zijn grote talent gedemonstreerd in deze klucht, die meesterlijk vlug is van mise-en-seène en onnavolgbaar los van dialoog. In het stuk wordt de spiegel opgehouden tegen de gevaren, waarin men door nieuwsgierigheid en al te grote luchthartigheid kan geraken en wanneer men bedenkt, dat aan het slot valsheid en liederlijkheid hun ver diende loon krijgen dan kan aan deze klucht meer zedelijke strekking wor den toegekend dan aan de meeste stuk ken uit die tijd. De medewerkenden zijn: My ra Ward. Ida Wasserman. Walter Kous, Paul Steenbergen, Jan Retel, Bernhard Droog, Carl van der Plas en Carrie Rens. Cevonden voorwerpen Gedurende het tijdvak van 31 Octo ber tot en met 6 November werden aan het politiebureau te ,Bergen de navol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven; Bruine kinder portemonnaie met inhoud; zilveren rozenkrans, rub ber zadeldek, bruine lederen heren handschoen (rechter), huissleutel, klein wollen dekentje, zwarte dameshand-, schpen (nappa), donkerblauwe wollen herenhandschoen (linker), rood geblokt foedraal van parapluie, zilveren broche rechter lederen kinderhandschoen, timmermansklauwkamer. Er is komen aanlopen een witte en zwarte hond. Inlichtingen te bekorn.en aan het Groepsbureau der Rijkspolitie. Karei de Grotelaan 17, telef 2444, elke werk dag tussen 10 en 11 uur v.m. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Nov. 10.000 kg gele kool: A 4.40—5,90, B 4; 13.000 kg groene kool: A 6,50—9,10 en B 5—6,50; 29.000 kg witte kool 5.30—5.40, Succes witte 5,906,10 en Deense witte 6.206,50; 2000 kg uien 20,30 eri grove 20,50; 1000 kg peen: B 12,10 en D 10,90; 5000 kg andijvie 14,8017,70; 500 stuks bloemkool: BI 11,8013. «IE HEBBEN Zaterdag maar met moeite de verleiding kunnen weerstaan, het werk van de Bergense schilder Piet Wiegman te vergelijken met dat van ztjn broer Matthieu. Zulk een vergelijking dringt zich als het ware vanzelf op. De vraag rijst onmiddellijk: In hoeverre spreekt een bloedverwantschap zich in het werk van twee schilders uit? Het antwoord ligt voor de hand: Slechts in zoverre als er een geestelijke gemeenschap tussen beiden blijkt te bestaan. Wy hebben van die gemeenschap maar zeer weinig kunnen ontdekken. Daarmee zou de aanleiding, om er verder op in te gaan, als vervallen kunnen worden beschouwd. Tekeningen als houtsneden 7ULKS TE MEER, omdat zulk een ver- gelijking er een blijkt te worden tus sen ongelijksoortige grootheden. Het zijn geen ongelijkwaardige grootheden. Men houde dat goed uit elkaar. Mat thieu is de virtuoze, de kleurrijke, do schilder die grote hoogten en diepe diepten in zijn werk te zien geeft. Piet is veel minder virtuoos. Hij is egaler van niveau, inniger van stemming, veel minder uitbundig in zijn kleur. Om verder bij het werk van deze kunstenaar te blijven: wij hebben zeer genoten van vijf tekeningen in Oost- Indische inkt. Bij eerste aanblik maken zij de indruk van houtsneden. Er is een opmerkelijk krachtige, kante zwart-wit werking. De hoofdpartijen zijn strak ge houden, als gesneden in hard hout. Maar de details zijn ingevuld met een z.0. gevoelig, nerveus, bandschrift, hater een. verfijnd evenwicht tussen kracht e'n gevoel is ontstaan. Strakheid enbe weging werken hiér samen en bewerk stelligen een eigen vibrerend leven, dat zonder ophouden boeit en aantrekt. Piet Wiegman heeft nog meer pijlen op zijn boog. Er hangen hier twaalf fraaie aquarellen, waarvan er enkele zeer verfijnd van kleur zijn. Er is een prachtstuk ais „Huis met tuin" (nr. 8), van een gedempte kleurigheid, waaruit de zorg en het plezier spreken, waarmee het is gemaakt. We noemen verder no, 12, „Binnenplaats", waarvan het door kijkje zeer mooi is maar de rechter helft, het gebouw, wat doods, en no. 13, het tragische „Portret met tuin", met zijn fraaie compositie. Van de vijf schilderijen, die hier han gen, stammen er drie uit de glorietijd Alkmaar in verleden, nu en toekomst Toekomstig inwonertal Het geraamde toekomstige inwoner tal van 57.800 in 1970 heeft bij een gemiddelde woningbezetting van 4.16 personen, welke op grond van de be volking van 1947 en de rijkssterftetafel redelijk kan wórden geacht, behoefte aan 13.893 of afgerond 14.000 wonin gen. Op 1 Januari 1951 was het aantal in woners 40,054 en het aantal woningen 9605 met een gemiddelde woningbezet ting van 4.17 personen. Dit betekent dus een toeneming van het aantal inwoners met 17.750 en van het aantal woningen met 4400. Dit toekomstig inwonertal werd ge raamd zonder rekening te houden met de vermoedelijk grote toevloed van het tot stand komen van de Velser-tunnel op de industriële ontwikkeling van Alkmaar. Gelijk bij de raming van de industrie met meel' dan regionale af zet werd vermeld, zou dan op een ver dere vermeerdering van de werkgele genheid voor mannen in deze industrie met 1000 gerekend kunnen worden. De stuwende beroepsbevolking zou dan in 1970 9971 mannen bedragen en bij een verzorgende mannelijke beroepsbevol king van 45,»/» zou de totale mannelijke beroepsbevolking dan 18.129 belopen, terwijl de totale mannelijke bevolking 31096 zou zijn. Bij eenzelfde getalsver houding tussen mannen en vrouwen als in 1949 geeft dit een totale bevolking van 64.234 (afgerond 64.250) personen. Ten slotte zij vermeld, dat de reeds enkele malen genoemde berekening van het inwonertal van Alkmaar uit de in 1947 aanwezige bevolking uitslui tend op grond van de rijkssterftetafel en een huwelijksvruchtbaarheid als in de jaren 1947—1949 werden waargeno men, resulteert in een kleiner inwoner tal van rond 52.000 in 1970. De om standigheid, dat Alkmaar reeds vele decennia lang ten opzichte van ziin verzorgingsrayon een vestigingsover schot kent, dat niet veel kleiner is dan het geboorteoverschot, doet ook in de toekomst een belangrijk vestigings overschot in de gemeente verwachten. Bii de prognose van de werkgelegen heid is daar reeds de aandacht op ge vestigd. Dat op de bévolking van Alkmaar van rond 40.000 in 1950 tot 64.250 in 1970 zou toenemen, en dat van die toe neming met 24.250 zielen er 12.000, dus de helft, voor rekening van het plaat selijk geboorteoverschot zou komen, terwijl de andere helft van buiten zou toestromen lijkt in dit licht van het in dezp nota vermelde niet onaannemelijk. Het aldus geraamde inwonertal van 64.250 inwoners in 1970 heeft bij vorenstaande gemiddelde woningbezet ting van 4.16 personen behoefte aan 15.500 woningen. Dit betekent dus een toeneming van het aantal inwoners met 24.200 en van het aantal woningen met 5900. Nieuwe woonwijken In het uitbreidingsplan-in-hoofazaak is een oppervlakte van pl.m. 140 ha bestemd voor nieuwe woonwijken (ex clusief de grotere plantsoen- en sport velden. grote verkeerswegen e.d., doch inclusief een waarschijnlijk groot aantal bijzondere gebouwen, c.a.). Bij een bewoningsdichtheid van ge middeld 100 a 120 inwoners per ha ge ven deze woonwijken woonruimte voor 14.000 a 17.000 inwoners. Er is echter alle reden in Alkmaar voor een deel der bevolking (kinder loze gezinnen, oude gezinnen, alleen- wonendon) op hoge bouw te rekenen en aldus de bebouwingsdichtheid op ge middeld pl.m. 150 inwoners per ha te stellen, zodat de ontworpen woonruimte plaats biedt voor pl.m. 21.000 inwoners. Bovendien zal een deel van het toekom stige inwonertal, evenals thans in de aangrenzende delen der gemeenten Ou- dorp en Heiloo, die eveneens uitbrei dingsplannen met ontworpen nieuwe woonwijken bezitten, waarvan een deel op de grens van Alkmaar, wonen. Op het gebied van Oudorp is dit een vrij dicht te bebouwen arbeiderswijk, die volgens het uitbreidingsplan-in- hoofdzaak van Oudorp woonruimte kan geven voor 4500 a 5500 nieuwe inwoners. Op het gebied van Heiloo is de op pervlakte van de woonwijken groter, doch voor de meeste met het oog op het natuurschoon de bebouwingsdicht heid kleiner. Er kan hier echter zeker ook nog voor een paar duizend inwo ners woonruimte worden gevonden. Ten slotte zal een deel van de in Alk maar werkenden een' woonplaats zoe ken en vinden in de woonwijken van Heiloo en Bergen, die op groter afstand van Alkmaar zijn gelegen, In totaal kan dus worden gezegd, dat volgens de üitbreidingsplannen-in- hoofdzaak van Alkmaar en aangrenzen de gemeenten in en op de grens van de stad meer dan voldoende woon ruimte is ontworpen om tot in 1970 en zelfs nog langer in.de behoefte te voor zien. Concentrische stadsuitbreiding Gestreefd is naar een zoveel mogelijke concentrische stadsuitbreiding, waarbij de oude stad haar gunstige ligging als zaken-, economisch en cultureel cen trum behoudt. Dit brengt mee beper king van de stadsuitbreiding aan de overzijde van de drukbereden spoorlijn, aangezien het verband tussen daargele- gen woonwijken en de stad, zelfs als een ongelijkvloerse spoorwegkruising in de Bergerweg wordt gemaakt, te los is. Groene scheggen tussen de woonwij ken voorkomen, dat een eentonige aan eengesloten huizenzee gaat ontstaan. Voorts is gelet op een behoorlijke groene scheiding tussen de industrieter reinen en de woonwijken. Bij de uitwerking van de globale be stemmingen van 't uitbreidingsplan in- hoofdzaak in uitbreidingsplanncn-in- onderdelen zal aan de gevarieerde be hoeften, wat de aard en dichtheid van de verschillende woonwijken betreft, aan aantal en grootte van de nodige bij zondere gebouwen en het belang van een stedebouwkundig goede plaatsing daarvan, aan de groenvoorziening enz. uiteraard alle aandacht moeten wor den gewijd. Natuurschoon en recreatie In de eerste plaats is door een dui delijk onderscheid tussen woongebied en landelijk gebied gezorgd het wijde landschap, dat voor de z.g. passieve recreatie zo grote waard heeft en hier met het gezicht op de duinen en op de bossen van Heiloo bijzonder mooi is. onaangetast te laten. Tevens blijven daardoor mooie toegangswegen naar de stad en mooie uitvalswegen naar de recreatiegebieden (duinen, zee en bos sen) bestaan. Alkmaar is in dit opzicht wel bijzonder gunstig gelegen. Daarnaast dient voor de zogenaamde actieve recreatie te worden gezorgd. van de Bergense school met haar voor- liefde voor diepe tinten. Het zijn stuk ken, welke een sterk bewijs vormen voor het uitbundige schilderkunstige léven dier dagen. Van recente datum is er geen stuk bij, voor zover we kunnen nagaan. Een wintel-gezicht dateert uit Januari 1940 en is een van de mooiste stukken over dat onderwerp, die we ooit zagen. Ook heeft Wiegman enkele stukken ceramiek ten toon.gesteld. Ze zijn van een boerse primitiviteit in hun vorm geving, maar verraden tegelijkertijd een zeer fijn gevoel voor kleur en voor de waarde van het materiaal. Er zijn een paar kostelijke potten met fraaie „oude" kleuren in het glazuur, er zijn een paar fraaie tegels als „Adam en Eva" met een fijn tintelend glazuur, en „Kikker". We zijn blij, dat deze expositie wordt gehouden. Ze vormt een waardig begin van de serie weekend-ten toonstellin gen, waarmee het KCB deze winter de belangstelling voor het centrum denkt te wekken en te stimuleren. Men kan er de komende twee weekends nog van gaan genietne; de kans mag niet onbe nut blijven. Van W, Onder grote belangstelling had Za terdagmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis 'op de R. K. Begraafplaats te Oudorp plaats van de dienstplichti ge soldaat uit deze gemeente Petrus Hermanus Blom, die Dinsdagmiddag bij militaire oefeningen op de Veluwe door een noodlottig ongeval om het leven kwam. Vrijdagmiddag was hef stoffelijk overschot vanuit het militair hospitaal te Utrecht naar Oudorp ver voerd en in de kerk opgebaard, waar 's avonds gelegenheid werd gegeven een laatste groet te brengen. Een uit zonderlijk groot aantal personen maakte hiervan gebruik. Zaterdag om 10 uur werd de plechtige H. Mis van requiem opgedragen door de majoor aalmoezenier van Gestel. Het kerkge bouw was bijna geheel gevuld. Na de H. Mis werd de kist die ge- dekt was met de Nederlandse vlag ei vele kransen, w.o. een van het regi ment „Chasse", van de L. T. Jongere en van zijn vrienden, door manscha; pen van zijn onderdeel naar het kerk' hof gedragen. Nadat de kist in het miliegraf was bijgezet, werd door een opgesteld vuurpeloton een salvo afge geven. De absoute op het kerkhof werd eveneens door de majoor-aalmoezenier verricht. Aanbesteding vier woningen Ten overstaan van burgemeester en wethouders werd Zaterdag op net ge meentehuis aanbesteed de bouw van 'twee blokken elk van twee woningen. De inschrijving luidde als volgt: A, Breed, Heiloo f 50900; A. Metse laar, Sint Pancras f 46860; P. Buis, Oudorp f 49410; J. S. Dekker, Alkmaar f 49880; B. van Kooten, Oudorp f 44956; G. Staa, Oudorp f 47120; C. Krom, Limmen f 40747; J. Opdam, Heiloo f 48773; J. Orij, Alkmaar f 44600; Bak ker en Zn., Rustenburg f 45000; J. de Koning, Spanbroek f 44800; Fa. Moe- jes. Oudorp f 41700; Fa Tervoort, Eg- mond-Binnen f 44198; D. Langcdijk, Heiloo f 45200; G. Heijne, Heiloo f 42317; Gebr. Kaandorp, Heiloo f 43175; S. Kops. Heiloo f 46150; C. Botman, Heerhugowaard f 42050; -■ Kroonenburg, Heiloo f 48450; Fa Bot en Lugtig, Castricum f 43562; J. Op dam, Heiloo f 50450: P. J, Kops. Heiloo f 46000; G. H. Boekei, Oude Niedorp f 45100; C. H. de Koekkook, Oost- Graftdijk f 41900; C. H. Kamp, Heer hugowaard f 42275; C. Rijkenberg, Alkmaar f 44900. De raming was f 42800. De gunning is aangehouden. OUDORP HAD PRIMEUR. Zaterdagmorgen half negen arri veerde de dentalcar van de Schooi- tandverzorging kring Bergen, bij R. K. scholen en naar wij vernemen had Oudorp in dit geval de pnnieur- Het was de eerste plaats waar men met deze inrichting de schooltandver- zorging aanving.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2