enkele haarverfmodeiien gevraagd Nieuws uit Heiloo „Graaf-loodgieter" werd goed op de planken gezet Nieuws uit de Langedijker Dorpen Bloemen krijgen een „mufs" oo Hensbroeks financiën zijn kerngezond Vrienden van oude volkscultuur in Amsterdam bijeen Geen ingrijpende wijzigingen GULDEN VLIES, Alkmaar, Telefoon 2451 De Haagsche Comedie fropaganda-avond van Chrisielijke jeugd had vee/succes St. Pancras JVC N/Er TEGEN VRONE OPGEWASSEN (7-4) 25 jaar geleden. Handgranaat in hotel geworpen Kinderbewaarplaats in vluchtelingenkamp Een meevaller voor de wittekoolverbouwers Heffing nu f 0.50 per 100 kg LSVV STRANDDE OP STRANDVOGELS Supporters werden lastig Historische vondst op natuurtentoonstelling Mooie toneelavond van De Schakel in Castricum Bijna veertig aanvragen voor subsidies Congressen over lekespel, volksdans, zang dialecten en andere volkseigene zaken Alom op'eving van de belangstelling LAATSTE NIEUWS Winst voor socialisten en liberalen „TRIJNTJE CORNELIS" MAANDAG 10 NOVEMBER 1953 OMDAT HET ledental van de afde lingen van de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie (C.J.V.F.) en Chris telijke Jonje Mannen Vereniging (C.J. jM.V.) zeer gering is, hielden zij Zater dagavond te zamen in „De Rustende Jager" een propaganda bijeenkomst, die door zeer velen was bezocht. Onder hen bevonden zieh talrijke jongeren en deze vooral, hebben blijkens hun bijvals betuigingen intens genoten van het blij spel in drie bedrijven „Graaf Loodgie ter" van de auteurs A. v. Lokven en Jac. Braun. De inhoud is voor ons niet belang rijk het spel was op een uitzondering na uitstekend. Op voortreffelijke wijze werd hier gespeeld door mej. Gré van Diik als Irma de Bernadou. Vooral in de eerste twee bedrijven was zij koste- liik Opvallend was ook het spel van Jan de Bruin, die voor de bankier de Bernadou speelde en Adr. v. d. Linden als John. de butler van deze familie. De andere vijf medespelenden in een meer of minder belangrijke rol hébben het hunne bijgedragen om de opvoe ring mogen we wel zeggen, tot een succes te maken. Voor een zeer belang- rijk deel is het ook te danken aan de regie van de heer J. Hoogerduijn, die met een kleine groep van jongeren dit wist te presteren. Het toneel was goed verzorgd. Naast dit blijspel voerden enige meis jes van ..Klimoprank" „Sprookjes- droom" op. dat zeer in de smaak viel. Ook hier blonken enigen uit. Zang was er van de heer J. Kingma met piano begeleiding van mej. C. E. de Jong. De heer R. Hovis vergastte de aanwezigen op de Bloemenwals uit de Notenkra kers suite van Tschaikowsky. De ope ning werd verricht door de. heer Dries Leusink die er op wees dat de christe lijke jonge mannen on meisjes naast het uitdragen van de christelijke begin selen de gepaste vrolijkheid willen betrachten. Dat is dan ook deze avond bewezen. De heer Mas Moll gaf na het openingswoord een beknopt verslag van het werk der verenigingen, 's winters bijeenkomsten ter verruiming van de kennis der leden, 's zomers door de natuur in te trekken of be- In een aantrekkelijke wedstrijd heeft Vrone JVC met 7-4 verslagen. Het pubkek heeft kunnen genieten en zeker niet alleen omdat dit treffen 1£ doelpunten opleverde. Er zat vaart in beide ploegen en de aanvallen wa ren meer dan eens goed van opzet. De verdediging van JVC maakte in de i tweede helft de fout om de Vrone- midvoor, Zeegers, te veel bewegings vrijheid toe te staan en dat had ver schillende doelpunten tot gevolg. De rust ging in met een 2-1 voorsprong voor de thuisclub. Op dat moment was dus nog van alles mogelijk. Vlak na de hervatting moesten beide doelver- dedigers eenmaal de bal uit het net halen. Hierna was het met JVC ge daan. Met de regelmaat van een klok vergrootte Vrone zijn voorsprong en de wedstrijd eindigde ten slotte met een 7-4 overwinning. De Vrone-mid- voor had met vijf goals hierin een be langrijk aandeel gehad. Burgerlijke stand SINT PANCRAS. Geboren: Jan, zoon van Johannes Kooy en Anthonia Margaretha van Etten. Tienus Jan, zoon van Johannes Kooij en Grietje van Dijkhuizen. Simon, zoon van Jan Duif en Anna Boon. Sonja, dochter van Jacob de Jong en Anto- ma de Rooii. Petronella, dochter van Dirk Bijlstra en Maria Elisabeth Balder. Ondertrouwd: Abraham Artonius Schoonewil (Alkmaar) en Annie T'ran C°rnelis Kouwen en Cato Bakker. Getrouwd: Anthonius Adrianus Mar cus van der Hurk en Klazina Josephina Oud. Overleden: Geertje Slijker, oud 59 jaar, zonder beroep, echtgenote van Pieter Hartman. Jacoba Jannetta van Mullem. oud 58 jaar. zonder be roep echtgenote van Bastiaan Maar ten Langerak. {j1T de Alkmaarse Courant van 3 November 1927 blijkt dat er toen ook al verontwaardiging over het niet bouwen van een paarden- Tv «5 woonwagenpark was. De afd. Alkmaar van de Ver. tot Bescherming van dieren heeft aan liicJn i toestemn«ng verzocht lijsten te mogen laten circuleren om daaiuit van de belangstellen den uit de burgerij bijdragen voor een stal op het woonwagenpark te ontvangen. B. en W. hebben dit toegestaan al zijn zij zo vriendelijk er nog ev'en aan te herinneren, dat van hen geen medewerking voor een stal is te verwachten. Deze overbodige toevoeging wijst er alleen maar op dat de actie thans zo krachtig mo gelijk gevoerd zal moeten worden omdat er heel wat geld bij elkaar zou moeten komen wil men op particulier terrein een deugdelijke stal exploiteren. De winter staat voor de deur; wat zou het mooi zijn als er eens zóveel medewer king kwam, dat vóór de kou in treedt de stal gereed was, zodat reeds deze winter 'e woonwagen- paarden een dak boven het hoofd kregen. Wij vertrouwen er op, dat velen zieh zullen aanmelden om dit menslievend werk zo spoedig mogelijk tot een goed einde te kunnen brengen. paalde takken van sport te beoefenen. Een verloting met tientallen prijzen be sloot de avond die ook werd bijge woond door vele vertegenwoordigers van zusterorganisaties uit de naaste omgeving. FANCY-FAIR VOOR DORPSHUIS Ten bate van het Dorpshuis, dat bin nen enkele weken officieel geopend zal kunnen worden, organiseert de Bond van Plattelandsvrouwen in dit gebouw een fancy-fair en handwerktentoonstel- ling. Deze is geopend van 2.3010 uur op Woensdag 12 en Donderdag 13 Novem ber. Er zijn vele attracties en een kermis in 't klein. „DAMCLUB HEILOO" Donderdag werd de onderlinge com petitie voortgezet. Verrassingen vielen er ditmaal niet te noteren. A. Dekker is nog zonder puntenverlies. H. Verwer en C. de Graaf zijn nog niet geslagen. Groep I. J. de GeusC. Bijnaard 11 P. OudJ. Sprenkeling 02 A. v. d. WerffA. Dekker 02 C. v. LieshoutC. Adrichem 20 C. de GraafJ. Spaans 20 S. de GeusH. Verver afgebr. GROEP II UrsemN. N. afgebr. SnélB. Hofman afgebr. P. BruinD. Smit 2—0 A. KroonSchrama 11 B. SluismanC. de Jong 02 J. KraakmanA. Sprenkeling 02 Jb. HeidérWennips 02 GESLAAGD Op het bondsexamen van de C.B.L. te Beverwijk slaagden voor machineschri.i- ven de dames T. Kroon, A. Pronk en de heren P. Lek en T. de Zeeuw. De dames A. Anema en L. Legdeur ver wierven op hetzelfde examen het di ploma voor Stenografie Groote. Een kwa/ongenssireek Diep in de nacht heeft een inwoner van Wijk aan Zee een handgranaat door een ruit van de voordeur van hotel „Kennemerduin" in de Verlengde Voor straat aldaar geworpen. Het gevaarlij ke voorwerp kwam echter niet tot ont ploffing. De politie, die onmiddellijk door oe hotelhouder werd gewaarschuwd, heeft de dader reeds spoedig daarop aange houden. De man werd, nadat hij bij het verhoor een volledige bekentenis nad afeglegd, weer naar huis gestuurd. De eigenaar van het hotel ..Kennemer duin" de heer D. J. B. Klein Onstenk, tot wie wij ons voor inlichtingen wend den, meende dat het hele geval als een kwajongensstreek viel te beschouwen. Allerminst geloofde hij, dat hier sprake zou zijn van een aanslag of iets van dien aard. Nadat de heer Klein Onstenk de aanwezigheid van de granaat in zijn zaak had geconstateerd, heeft hij deze onaangetast laten liggen teneinde hier door de politie in staat te stellen de dader door middel van aangetroffen vingerafdrukken te kunnen opsporen. Inmiddels heeft de dader de hotel eigenaar zijn excuses aangeboden en toegezegd de schade van de ingewor pen ruit te zullen vergoeden. Daarmee is de zaak voor mij afge daan. aldus reide ons de heer Klein Onstenk. Zaterdagmiddag heeft de Neder landse Commissie voor de Vluchtelin genhulp een z.g. crèche (kinderbe waarplaats) overgedragen aan de Hernhuttersgemeenschap te Neugna- denfeld, een nieuwe nederzetting in West-Duitsland aan de Nederlandse grens bij Alexisdorf. De gemeenschap, welke uit ongeveer duizend personen bestaat, is na de Russische bezetting gevlucht uit het Duitse gebied bij de Poolse grens. LANGEDIJK. Naar „Groenten en Fruit", bet orgaan van het Centraal Bureau van Veilingen mededeelt,, is de heffing op witte kool verlaagd tot f 0.50 per kg. De voorlopige heffing, welke van 1 September j.l. af f 1 heeft bedragen, is thans definitief vastgesteld op f 0.50 per 100 kg. Over de periode van X September tot 1 November zal derhalve f 0.50 per 100 kg worden terugbetaald. De mededeling zal ongetwijfeld met instemming begroet zijn door de witte-koolverbouwers. Op een zwaar, doch bespeelbaar ter rein, heeft LSVV de beide punten aan het bezoekende Strandvogels moeten afstaan. Al spoedig bleek, dat de be zoekers over een betere voorhoede en over het nodige enthousiasme beschik ten. Na vijf en twintig minuten spelen nam Strandvogels de leiding (01) en tien minuten later schoten de bezoekers wederom in de roos toen de midden voor van Strandvogels handig gebruik maakte van een aarzeling van de LSW-verdediging (0—2). Nog vóór de rust aanbrak moest Schrijver de bal voor de derde maal uit het net vissen. Bekker redde althans de eer door voor een tegenpunt te zorgen (13). De wedstrijd had een onaangenaam slot, doordat enkele supporters na het eind signaal de scheidsechter lastig vielen waartegen deze door het bestuur van LSVV in bescherming moest worden genomen. Fraaie successen van HerculesHygiea NOORDSCHARWOUDE. Bij de Zondag gehouden wedstrijden om het kampioenschap van de Turnkring „Hol lands Noorderkwartier, wisten ver scheidene leden van de gymnastiek vereniging „HerculesHygiea" te Noordscharwoude, fraaie successen te behalen. Bij de dameskampioenschap pen 'wist mej. R. Rentenaar de tweede plaats te veroveren. De wedstrijden voor de heren had een spannend ver loop, waarbij P. Schoorl van Texel de eer voor zich opeiste. Met weinig ver schil werden hier M. Strijbis en P. Witteveen respectievelijk tweede en derde. Ook de jeugd trad in het strijd perk. J. Pluister bezette de tweede plaats met een tiende punt verschil met P. Vries van .Sparta", Winkel, die kampioen werd. Ten slotte werd er door een vijftal meisjes voor de eerste maal deelgenomen, met het resultaat, dat drie van hen er in slaagden zich een plaatsje in het jeugdkeurkorps te verzekeren. Dit waren Wil Hemke, Ati Kuiper en Marri Kramer. „Elck wat wils" speelde voor de Katholieke jeugd NOORDSCHARWOUDE. Voorzit- vUac' van Diepen van de NKJBkon °™agayond een geheel bezette zaal aa "Otel „De Burg", een welkom toe- oepen ter gelegenheid van de ten- S "Elck wat Wils". met <le opvoering werd be- sP£ak de geestelijke adviseur, de t-Ur-u, e6ten enkele woorden tot hu aanwezige jeugd, waarbij io',Jaues 0p de grote waarde van de de awegln« als wegbereider voor de oudere organisaties n?,.Hwam „Elck wat Wils" voor t het aardige blijspel I" VievöiH" NOORDSCHARWOUDE. Eens be voeren de walvisvaarders uit de Rijp en Graft de wereldzeeën en bij over levering wordt verteld, dat ook uit de omgeving van Langedijk vissers ter walvisvangst togen. Als een stille getuige, die dat zou moeten bewijzen dient een walvisrib, die vóór de oorlog gevonden werd in hét Waardje, de grote waterplas bij Oudkarspel. Volgens mensen die het kunnen weten, zijn er nog meer over blijfselen uit die tijd op deze plaats te vinden. De gevonden walvisrib was dezer dagen te zien op een tentoonstelling van de afd. Langedijk van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie. Behalve deze historische vondst, wa ren verschillende soorten paddestoe len en opgezette vogels te bewonde ren. Zelfs een panorama van een duin landschap was voor deze gelegenheid aangebracht. Een en ander had veel bekijks. Vooral vele jongeren gaven blijk van belangstelling voor deze aar dige expositie. Wij maken de jongelui, die zich veel opoffering getroost hebben om een en ander te organiseren, ons welgemeend compliment. Voor een goed-bezette zaal heeft Za terdagavond de toneelvereniging De Schakel bij Roosendaal het seizoen 1952'53 geopepd met een opvoering van het blijspel „Vogel vlieg de wereld in". Onder regie van de heer P. Mienes heeft De Schakel het nieuwe seizoen op uitstekende wijze ingezet. De aan wezigen, onder wie burgemeester en mevrouw Smeets, hebben hun waarde ring niet onder stoeien of banken ge stoken en De Schakel met menig har telijk applaus beloond. De voorzitter, de heer G. H. Bohlan- der, heeft in zijn openingswoord de do nateursactie besproken en daarbij er op gewezen, dat in andere plaatsen verenigingen bestaan, die 1200 dona teurs bezitten. Hij gaf -""mrna een korte uiteenzetting van hetgeen De Schakel in de toekomst zal doen om haar aantal donateurs te vergroten. Het voornaam ste oogmerk om dit te bereiken zal zijn het opvoeren van haar prestaties. Met dit doel voor ogen heeft zij zich aan gesloten bij de NATU. Door een grondige studie heeft re gisseur Mienis het goede stuk volledig uitgebuit, daartoe mede in staat gesteld door de spelers, die stuk voor stuk ga ven. wat de regisseur van hen ver wachtte. Zodoende was het mogelijk, dat het publiek intens kon medeleven met de problemen welke zich in het gezin Hapgood voordeden. De heer K Gouma was in dit gzin de heer des hui zes en toonde zich weer een gerouti neerd speler. Hetzelfde kan men zeg gen van mevr. H. UhlDe Jong, die, hoewel zij meestal in jeugdiger rollen optreedt, nu als moeder Hapgood van begin tot eind knap spel leverde. Het duo mej. A. Lefebre en de heer J. Cas- teele, de eerste ais dochter des huizes en de tweede als haar vriend, hadden door het karakter van hun rollen, maar ook door de geraffineerde wijze waar op ze dit benutten, de lachers op de hand. De oudste dochter Phillis werd vertolkt door mevr. F. RoozingWij- ker, die als tegenspeler de heer P. de Boer had. Beiden gaven weloverwogen en ongedwongen spel te zien. De heer H Markx was de oudste zoon Arthur, welke rol door het dikwijls stille spel niet tot de gemakkelijkste behoorde. De heer W. Beintema en mej. A. Nie- meyer, beiden behorend tot de jongste spelers, hadden hij als Ted, lid van het gezin Hapwood en zij Dandy, zijn meisje een belangrijk aandeel in het prachtig sluitend geheel. Zondag a.s. wordt „Vpgel vlieg de wereld in" opgevoerd in zaal Borst te Bakkum. r~ VOLLEYBALCOMPETITIE De uitslagen van de volleybalwed strijden, welke voor de bedrijfscompe- tities werden gespeeld, .luiden als volgt. DAMES Afdeling I: Jong Holland 1Povay 1 3—1; Hooge Huys 1—PCB 1 3—0; Cata pult 1The Smash 30; The Smash PCB 1 2—2; SVN 1—SOVA 2—2. Afdeling II: Hooge Huys 2Jong Holland 2 31; OctopusStoel 30; APSV—Catapult 2 0—3; SGA 1—PCB 2 3—1. Afdeling III: The Smash 2Cata pult 3 0—3; SGA 2—The Smash 2 3—1; SVN 2—Povay 2 31; Alkm. Artsen DeNeBa 1—3; Catapult 3—SGA 3 31; De Luxe SerieSGA 2 13. HEREN Afdeling I: Bergen 1Jong Holland 1 03; Catapult 2Jong Holland 1 3Q; Hooge Huys 2Hooge Huys 1 2 2; Catapult 1—PCB 1 3—0. Afdeling II: The Smash—PCB 2 3—1; SOVA 1—The Smash 31; Catapult 3 Jong Holland 2 03. Afdeling III: ZwaluwenKeusora 03; Catapult 4Bergen 2 30; SOVA 2—Catapult 4 1—3; Luxe SerieSVN 2—2. .wma ft. wam et voetlicht met het aardige blijspel „Tot wederdienst bereid". Yerschillende rollen werden uit stekend weergegeven. DE raad der gemeente Hensbroek kwam Vrijdagavond onder vqor- zitterschap van burgemeester S. B. F. Kooiman in openbare vergadering bij een. Medegedeeld werd dat de heer J. de Jong zijn benoeming als onderwijzer aan de 0.1. school te Hensbroek heeft aangenomen en inmiddels in dienst is getreden. Van Gedeputeerde Staten was bericht ontvangen dat betreffende het ver strekken van een geldlening aan de heer P. Brink, benodigd voor het aan kopen en verbeteren van een woonhuis door de heer Brink, een maximaal be drag ad f 2000 zou kunnen worden toe gestaan. Daar aanvrager met dit bedrag voldoende geholpen kon worden, ging de raad hiermede accoord. Ged. Staten lieten voorts weten dat er geen be zwaar bestond tegen aankoop door de gemeente voor de som van f 15.000 van de woning van burgemeester Kooiman en dan te bestemmen als ambtswoning. Daar deze aangelegenheid reeds gerui me tijd in behandeling is, zal Ged. Staten verzocht worden thans met spoed tot afwikkeling te willen komen. De gemeenterekening 1951 werd voor de gewone dienst vastgesteld op aan ontvangsten f 113.003,88 en aan uitga ven f 92.769,18, batig saldo f 20.234,70; de kapitaaldienst gaf aan ontvangsten f 94.691,10 en aan uitgaven f 129.729,22, nadelig saldo f 35.038,12. Dit nadelig saldo is, zoals de voorzitter toelichtte, in het geheel niet verontrustend, daar hierin verwerkt is de woningbouw, die niet door geldlening is gedekt. De re kening van het Burgerlijk Armbestuur sloot op ontvangsten en uitgaven met f 6558,41, waarin een gemeen telijke subsidie ad f 5905,36. De gemeentebegroting 1953 geeft voor de gewone dienst aan voor ontvangsten en uitgaven f 107.246,77, w.o. f 5720 on voorziene uitgaven. De kapitaaldienst laat aan ontvangsten zien f 73.685,51 en aan uitgaven f 144.685,71, nadelig slot, f 70.998,20. Bu de meer gedetailleerde behande ling bleken de ontvangsten p.m. te be staan uit f 14.600 opbrengst onderne mingsbelasting en f 28.694,96 uitkering gemeentefonds. Er waren 39 aanvragen om subsidie binnengekomen, waarvan door B. en W. 10 waren afgewezen; hoewel naar voor zitter zeide, soms node. Voor de Ned. vereniging Sociale Zorg voor minder validen wilde de heer Den Das echter gaarne een kleine subsidie zien toege wezen. De raad kon zich hiermede ver enigen en zo werd hiervoor t 10 be schikbaar gesteld. Het Wit-Gele Kruis en de Ver. Diaconieën kregen een ver hoging van f 125 tot f 150; de Ver. voor vacantie-koloniën verkreeg een verho ging van f 0,75 tot f 1 per dag; malaria bestrijding moest het zonder subsidie stellen; Kraamverzorgingseentrum f 1 per dag; de diverse kleuterscholen f 25 per leerling enz. In totaal begroot voor 1953 op f 2520,64 tegen f 1875,69 in 1952. De begroting van het Burgerlijk Arm bestuur geeft voor 1953 aan ontvang sten en uitgaven f 10.167,23, waaronder een gemeentelijke subsidie van f 6750. De heer De Boer achtte de pachtsom van sommige landerijen aan de lage kant. De voorzitter zegde toe een on derzoek te zullen instellen BESOMMINGEN IIMUIDEN Besommingen van Zaterdag: Prijzen: per 1 kg: heilbot 3,052,60, gr. tong 4,75—3,85,. gr. m. tong 2,42 2,24, kl. m. tong 2,362,21, kl. tong I 2,10—1,93, kl. tong II 1,26—1,23 en tar bot I 2,952,75; per 50 kg: schartong 4036, gr. schol 67, kl. m. schol 75, kl. schol I 57, kl. schol IX 4733, verse ha ring 26,5011,10, makreel 20—1250, gr. schelvis 62, gr. m. schelvis 5654, kl. m. schelvis 55, kl. schelvis 5047, kl. schelvis II 3617, wijting 36,50, gr. gul 54, midd. gul 46, kl. gul 35—30, kl. leng 42, kl. haai 22,5022, ham 9482, kl. m. hake 118, kl. hake I 64, kl. hake II 47, poontjes 19—14, kl. koolvis zw. 3633 en kl. koolvis wit 4138; per 125 kg; gr. kabeljauw 164142, gr. koolvis zw. 8171 en gr. leng 9184. Aanvoer: 21 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 4 kisten tongschar en schartong, 60 kisten schol, 1400 kisten haring, 835 kisten makreel, 105 kisten schelvis, 235 kisten wijting, 12. kisten kabeljauw en gul, 60 kisten leng, 6 kis ten kl. haai, 6 kisten ham, 7 kisten hake, 6 kisten poon, 181 kisten koolvis en 30 kisten diversen; totaal 2980 kisten. Evenals de bloemenkwekers in het Westland is de heer Van Putten, eige naar van de bloemisterij „Flora" te Opmeerer toe overgegaan te velde Staande bloemen door middel van perkamenten zakjes te beschermen tegen insecten en loeersinvloeden Op deze wijze kunnen de knoppen normaal tot ontplooiing komen. Hierboven ziet U mevrouw Van Putten, die bezig is Chrysanten zoyn muts op te zetten. niT NAJAAR wordt in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een drietal landelijke congressen gehouden door organisaties, die onze oude Nederlandse „volkscultuur", welke de laatste jaren weer een opleving door maakt, in ere houden, bewaren en stimuleren. Deze organisaties zijn het Werk centrum voor het Lekespel, de Nederlandse Volksdans Raad en de Raad voor de Nederlandse Volkszang. Op de drie congressen, voor het tot stand komen van welke het ministerie van O. K. en W. grote steun lieeft verleend, worden geen beslissingen van nationaal belang genomen, doch men is er voornamelijk om geestverwanten te ontmoeten, ideeën uit te wisselen en zich te oriënteren en te bezinnen. ^ATERDAG werd het eerste congres over het lekenspel gehouden. De twee volgende congressen over volksdans en volkszang zullen resp. op 29 November en 13 December plaatshebben. De hoofdstad scheen deze afgelopen Zaterdag trouwens he lemaal wel een verzamelplaats van lieden, wie de Nederlandse Volkscul tuur en het Nederlandse taal- en volks-eigen na aan het hart ligt. In het eerbiedwaardige Trippenhuis aan de Kloveniersburgwal namelijk, het gebouw van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, werd voor de eerste maal een bijeenkomst gehou den van de zo onmisbare medewer kers der Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volks eigen. Op het congres in het Kon. Insri- uut voor de Tropen poneerde de heer Ben Groeneveld, voorzitter van het Werkcentrum voor het Lekespel, een aantal stellingen, waarop een uitvoe rige discussie volgde, welke de hoofd schotel vormde van het programma. Aan deze discussies werd deelgeno men door leiders en leden van jeugd- groeperingen en culturele verenigin gen, onderwijskrachten, letterkundi gen, regisseurs, beoefenaars en pro motors van het lekespel. Men kwam o.m. tot de volgende conclusies: het lekespel is er in de eerste plaats om het spelen zelf, de opvoering komt op het tweede plan; het lekespel is een uitstekend hulpmiddel tot zelfont plooiing en kan dienen tot bewustwor ding van een vormgeving aan eigen persoonlijkheid. Voorts was men van oordeel, dat men door midden van het lekespel kon getuigen van wat de ziel beroert en ëat het een directe vorm kan zijn om van zijn eigen gemoeds aandoening te worden verlost. Het spontane spel op eigen tekst en een door een auteur vastgelegde tekst zijn het vlak, waarop wordt gespeeld. Des middags werden verscheidene lekespelen, wa. ronder maskerspelen, opgevoerd door A.J.C. en andere groe pen. In het Trippenhuis kwamen Zaterdagmiddag de mede werkers der Centrale Commissie voor onderzoek van het Nederlandse Volks eigen bijeen. Voor de eerste maal in het 22-jarig bestaan van de Commis sie was een honderdtal van dc onge veer vijftienhonderd stille werkers en verzamelaars tezamen gekomen, dit- naal allen uit Noord-Holland om met elkander persoonlijk kennis te maken, na een dikwijs jarenlange correspon dentie en uitwisseling van gegevens. Deze medewerkers, die over het ge hele land verspreid zijn, doen belan geloos en liefdevol zeer belangrijk werk voor de verrijking van de kennis omtrent de Nederlandse dialecten, onze volksliederen, personen,- steden- en veldnamen en andere onderdelen van het Nederlandse volkseigen. Zrj ontvangen vragenlijsten van de Cen trale Commissie met de meest, uiteen lopende vragen, bijv.: „Wie brengt de kinderen in uw streek en waar ko men zij vandaan?" of „op welke dag treden in uw streek de boerenknechts in dienst?" Dank zij deze medewer kers kon men ook kaarten samenstel len, waarop te lezen is, waar w ons land tegen een haring haorink, hjerug, naoienk of herrik wordt gezegd of waar tegen een brandnetel stikel, breinekei of brannietel. Leden van de Centrale Commissie hielden Zaterdagmiddag uiteenzettin gen over het doel, de werkmethoden en de moeilijkheden van het onderzoek, waarna een vrucht/are discussie volgde. Ook voor de medewerkers in de andere provinciën zullen dergelijke bijeenkomsten worden georganiseerd. OPPERDOES, 8 Nov. 1952. Ronde bieten A 12.90—13.00, B 13.60, Modjo 9.40—11.40; Rode kool 4.50—9.20; Gele kool 4.00—6.20; Groene kool 6.607.80; Witte kool 4.50—5.40. (Ongec rrrigeerd) Wesfr/t/i'se verkiezinqen De politieke verschuivingen die ge bleken zijn, toen gisteren vijftien miiii- oen Duitsers hun gemeenteraden moes ten kiezen, zijn niet bijzonder groot. De socialisten hebben een kleine winst ge boekt, terwijl bij de regeringspartijen tegenover een verzwakking van de christelijke partij een versterking van de liberalen staat. Voor het eerst zijn de socialisten in het volkrijkste land der Bondsrepu bliek, Noord Rijn-Westfalen, de groot ste partij geworden. Zij behaalden hier ruim 36 procent der stemmen en heb ben daarmee de christelijk-democrati- sche unie overvleugeld. Het verlies der christelijke partij bedroeg bijna 2 pro cent. De grootste winst maakte in dit land de liberale partij; zij kon haar stemmental tegenover 1948 ongeveer verdubbeien. Het katholieke Centrum heeft bijna de helft van zijn geb!ed moeten prijsgeven en ook de commu nisten verloren andermaal aanzienlijk. In Rijnland-Palz is de christelijke partij de sterkste gebleven, ofschoon haar verlies hier bijna 6 procent beliep; zij behaalde 39 procent der stemmen. De socialisten handhaafden zich op 34 procent. Ook hier wonnen de liberalen aanzienlijk veld. In Nedersaksen, waar de definitieve resultaten nog niet bekend zijn, heeft de socialistische partij haar leidende positie nog niet kunnen versterken. Zij heeft, volgens de tot nog toe bekende cijfers, 36 procent der kiezers ach'; er zich gebracht. Zij bleef hier ruim bo ven het totaal der stemmen van de drie regeringspartijen. Het voornaam ste facet der verkiezingen was in dit land de sterke positie, die de vluchte lingenpartij is gaan innemen. Zij be haalde 14 procent der stymmen. WOENSDAG 12 NOVEMBER a.s. 8 uur (CEES LASEUR en PAUL STEENBERGEN) Constantijn Huygens' klucht Myra Ward, Ida Wasserman, Paul Steenbergen en Jan Retèl e.a. Entrée van 2,tot 3,50, Pl.bespr. dag, v. 11 tot 3 uur. Voor gratis behandeling met spoed Aanmelden Dinsdagmiddag 11 Nov om 4 uur in Hotel „Victory Langestraat, Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3