Tornooi dramatij Zwitsaletl Stad en Omgeving Opvallend goed HOFSTEDE Wat is de taak van een muur? r EEN STUKJE BUITENLAND AAN DE FRIESE WEG Tienjarige stratenmaker bracht cliënt in moeilijkheden AGENDA Kamerleden vragen naar de tram Jimmy Brown ais diepzeeduiker KINDERPOLITIE BIEDT EERSTE HULP BIJ MORELE ONGELUKKEN Berger IJssportvereniging zal de contributies verhogen Steen des aanstoots van bouwterrein afkomstig Lesje in paedfagogie Oude Friesebrug gaat spoedig naar Buiksloot Lutherse gemeente zal predikant beroepen Lady Forbes vertelde uit haar jeugd Plaats van de jeugd in deze afgepaalde wereld Er liggen vele taken W.aaï de douane vu-aaH ou-el turnden in 160 u-eMcfiiiCende malen Twee expeditieknechten stalen partij meel De lichtinstallatie is defect geraakt Noord-Scharwoude ZES GEZINNEN KRIJGEN EEN WONING Landgenoot van Car P. Roozenburg ha< moeite met For De Chlorophyll-tand| Schulte en Van Vli de zesde plaat KOU, GRIEP, 8COC DINSDAG II NOVEMBER 1952 BERGENSE MEVROUW Margaretha B. zal gistermiddag wel bittere din- gen gedacht hebben over de hulpvaardigheidgezien in het licht van de nationale inspanning voor de wederopbouw van ons geschonden vaderland. Ze had daar ook wel enige reden toegezien het feit dat ze voor de Alkmaar se po litierechter, mr. J. N. Alblas, terecht moest staan wegens schuldheling van een aantal gestolen bouwstenen. Het was op 5 Augustus j.l. gebeurd. Het zoontje van een familie die vorig jaar een gedeelte van Margaretha's huis had bewoond, was in de laatste zomervacantie zijn vroeger gemaakte vrienden weer eens komen opzoeken. Hij mocht Margaretha zeer graag, hetgeen verklaart waarom hij met al de ondernemingsdrift van zijn tien prille jaren besloot om het straatje van Margaretha B., dat in desolate toestand verkeerde, te gaan repa reren. A WAAR HAALT zo'n kind het van daan?, zal men vragen en als men dan doelt op de bouwmaterialen, dan kunnen wij direct antwoorden: van een nnburig bouwterrein. Niet minder dan honderd zes en zestig stenen wer den door de tienjarige in het kader Van de wederopbouw naar het bescha digde straatje van Margaretha gebracht en keurig in het gelid gelegd. De knaap hrd er druk werk van. weshalve hij zijn speelgoedkarretje inschakelde, met het oog op het bouwvolume, dat voorzovotr het hem betrof gebon den was aan het vallen van de scheme ring. Kort en goed: het straatje kwam gereed, tot groot gerief van Marga retha, die de knaap prijzend toesprak en die hem welwillend naoogde, toen hij al zingend van het karretje en de zandweg huiswaarts keerde. Maar hoe zwaar zijn deze stenen op Margaretha's maag komen te liggen! Nadat haar echtgenoot in de intieme rust van de hliskamer de nodige ont stemming over de vorm van schuld heling had gelucht, hoorde ze zich nu door de officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn, beschuldigen vari een zeer cn-paedagogisch optreden. Vijf en twin tig gulden of tien dagen luidde de eis. De politierechter maakte er f 20.- of tien dagen van, in de hoop dat de na sleep van deze steen des aanstoots een steentje zou bijdragen tot een betere zijn onze Kalasiris corset- ten. Deze geven U steun, zonder te knellen, terwijl U geen zware binnenband behoeft te hebben. Het is een openbaring. Komt U onze Kalasiris cor- setten zien en passen. U zult werkelijk ervaren dat wij er zorg aan besteden. LANGESTRAAT 61, ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) LIET IS DE TAAK eens muurs om muur te zijn", heeft de burge meester geantwoord toen het nieuwe raadslid de heer De Jong, zich in een interpellatie over een zijns inziens on- aesthetische muur in het stadsbeeld beklaagde. Dat heeft de heer De Jong natuurlijk niet geweten. Ware het hem bekend geweest, dan zou hij zeker zijn inter pellatie achterwege hebben gelaten. Hij werd er een beetje stil van en gevoelde helemaal geen behoefte er daarna nog uitvoerig over te debatte- len. De muur was bovendien zó stevig dat zij de storm der critiek gemakke lijk doorstaan kon. Hij was door de schoonheidscommissie niet over het hoofd gezien, want daar was hij te hoog voor, maar die commissie had er geen aanmerking op gemaakt en daar mee valt of slaat in Alkmaar een muur, hoe breed of hoog hij ook zijn moge. Trouwens, de muur was niet eens een muur. Hij was eigenlijk alleen maar een achtergrond, een soort wind- bescherming van een attractieve be planting van populieren en groen. Als men dit stukje natuur in de steenmas sa zou ontdekken, zou men de hele muur vergeten. Ze zou eenvoudig niet meer te zien zijn. Mooie muren zijn niet lelijk. Het is een historische uitspraak van dezelfde culturele waarde als dat het de taak eens muurs is om muur te zijn. Wat is er eigenlijk mooier dan een hoge muur die zich van zijn taak be wust is en hoe weinig wordt dat in onze gemeente over het algemeen nog begrepen. Hoe magnifiek was de hoog- etrakke muur van het ziekenfondsge- bouw en hoe heeft men hem in onna denkendheid verknoeid door er een beeldengroep aan vast te plakken, Adam en Eva met de kleine Abel, die boodschappen hebben gedaan en met pakjes beladen huiswaarts keren. Hier is de muur een achtergrond voor de zo genaamde kunst geworden en hij heeft zijn doel hiermee voorbijgeschoten. Het is zijn taak om muur en niets anders dan muur te zijn. Wij hebben de directeur van Open bare Werken in zijn voordracht over het Uitbreidingsplan horen zeggen, dat er overal groen beplante wegen zullen komen, opdat men van industrieterrein naar stad niet door de grauwe steen massa's behoeft te gaan. Maar deze grauwe steenmassa's zijn muren, niets anders dan muren, die zich van hun taak bewust zijn en wie zijn taak ver vult kan nooit van iets lelijks worden beschuldigd. De heer De Jong zijn naam is er het symbool van is nog jong en hij komt in de raad eigenlijk pas kijken. Als hij gedacht heeft het college schrik aan te jagen met een muur, dan heeft hij zich vergist. B. en W. wijken niet voor een muur, hoe hoog of dik die ook zijn moge. Laat dit een waarschu wing zijn voor alle nog niet-gerouji- neerde raadsleden. Een olifant gaat niet voor een hekje opzij en wie B. en W. ter verantwoording wil roepen zal over heel wat meer raadservaring moe ten beschikken dan men van een nieu weling kan verwachten. 1 opvatting omtrent mijn en dijn. Maar soms kan één steen geen mosterd ma len. Laat de stenen maar spreken! De Alkmaarder Gijsbertus K. werd wegens het in kennelijke staat bestu ren van een rijwiel veroordeeld tot ;een maand voorwaardelijk met drie jsar proeftijd, plus een geldboete van f 100.- of 30 dagen. Vrijdag 28 November zal er voor„ge- pensionneerd Alkmaar" weer heel wat te beleven zijn aan de boorden van het Noordhollands kanaal. Dan zal namelijk met behulp van een drijvende bok de oude Friesebrug van haar voetstuk worden gelicht en naar Buiksloot wor den overgebracht. Het was aanvanke lijk de bedoeling de brug eerst ter plaatse te demonteren, doch later heeft Rijkswaterstaat het besluit genomen de beide stukken in- hun geheel over te brengen. Vóór de brug opnieuw in ge bruik wordt genomen, moet ze eerst grondig worden gerevideerd. Anderhalf jaar geleden werd ze namelijk bij een aanvaring ernstig beschadigd, maar om dat ze toch spoedig zou weggaan, werd ze toen slechts ten dele hersteld. Buiksloot is geabonneerd op de af dankertjes van Alkmaar. In 1922 nam die gemeente ook reeds een Friesebrug over, welke al spoedig de naam „Brug der Zuchten" kreeg. Deze oeververbin ding is in de loop der tijden totaal on bruikbaar geworden. Auto's en paard- en-wagens konden er al sinds lange tijd geen gebruik meer van maken. «Met het afbreken van de „Brug der Zuchten" is reeds een begin gemaakt en als alles volgens plan verloopt, zal de nieuwe verbinding tussen de Ka naaldijk en Buikslotermeerdijk over vier maanden in gebruik genomen kun nen worden. Het is de bedoeling dat over enige tijd de landhoofden. waar de oude Friesebrug nu nog op rust, worden af gebroken. Men heeft hier echter geen haast mee, daar deze steunvlakken het scheepvaartverkeer nauwelijks hinde ren. Door de kerkeraad van de Evang. Lutherse Geeente is het volgende drie tal opgemaakt ter voorziening in de hier bestaande predikantsvacature: le. ds J. J. F. Herrmann te Bodegra ven: 2e. ds F. B. J. van der Chijs te Zutphen; 3e. ds C. M. de Vries te Nij megen. Eerste overtreding van de nieuwe sluitingswet Tegen een houder van een cafetaria- bedrijf hier ter stede is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkopen van sigaretten op Zondag. Dit is de eerste door de poïitie gesignaleerde overtre ding van de nieuwe Winkelsluitings wet. DINSDAG Victoria Theater, 8 uur: With a song in my heart (alle leeft J; Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Eén van de daders ont kwam (18 jr); Harmonie Theater, 8 uur: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: De laatste grens (14 jr). Gulden Vlies, 8 uur: Concert Soli Deo Gloria. Hotel Centraal, 8 uur: Openbare psychometrische avond door de Ver. van Spiritisten „Harmonia". Kerkgebouw hoek OudegrachtBaan gracht, 8 uur: Ds P. van Oossanen spreekt over: Is de Bijbel Gods woord? Wapen van Heemskerk, 3 uur: Ver gadering Ned. Kruideniersbond; 8 uur: Toneelavond land- en tuinbouwjonge- ren. Stedelijk Museum, 1012, 25, 79 uur: Tentoonstelling werken van Matth. Wiegman. Nachtdienst apotheken: Apotheek „De Bever". Emmastra«t 6. Bioscopen als Dinsdag; 2.30 uur matinee. Café Centraal, 8 uur: Mej. D. Bos spreekt over „Onze voeding en die van onze kinderen". Gulden Vlies, 8 uur: De Haagsche Comedie brengt de klucht „Trijntje Cornells". Sted. Museum: Als Dinsdag. Landbouwhuis, 8 uur: Cursusavond Volksuniversiteit over Zwitserland. Paviljoen Kinheim, 4 uur: Vergade ring Stichting Kraamcentrum. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Film avond personeel Ned. Machinelabriek. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 23.00 11.35 Woensdag 0.10 12.11 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 23.05 11.40 17.05 5.40 Woensdag 0.15 12.16 18.15 6.16 In het voorlopig verslag op de rijks begroting van Verkeer en Waterstaat is een vraag opgenomen, die enkele leden van de Tweede Kamer over de tramlijn AlkmaarBergen hebben ge steld. Zij informeren daarbij naar de stand van zaken met betrekking tot deze verbinding en vragen of de mi nister reeds iets bekend is omtrent een aanvaardbaar voorstel van het ge meentebestuur van Bergen. Lady Forbes, eens Zuidafrikaans am bassadrice in Peru, heeft gisteravond voor de leden van het Genootschap Ne derlandEngeland tal van jeugdherin neringen opgehaald uit de tijd dat zij als meisje met haar vader, destijds „Speaker" van de Zuidafrikaanse „Tweede Kamer" en de beroemde Cecil Rhodes in een ossenwagen over de hoogvlakten reed. In lyrische bewoor dingen beschreef Lady Forbes de over weldigende natuurpracht van het Zuid afrikaanse land, de geheimzinnige flu welen nachten en de bloemenweelde, die de Tafelberg tot een unieke plaats in de wereld maakt. Zij begon met een historisch overzicht, waarin zij haar be wondering uitte voor de stichter van Kaapstad Jan van Riebeeck, en gaf ver volgens de veie ervaringen weer, die zij in haar jeugd in Zuid-Afrika had opgedaan. Veel 'nieuws vertelde Lady Forbes niet. Haar lezing droeg meer het karakter van een gezellig praatje, maar de wijze waarop zij dit deed was buitengewoon charmant en boeide het gehoor tot het einde. De voorzitter van de Alkmaarse afde ling, de heer G. A. M. Snijders, getuig de hiervan in zijn dankwoord, dat hij liet vergezellen van een kaasje, met bloemen in de Alkmaarse stadskleuren. Na haar causerie beantwoordde Ladv Forbes diverse vragen en zij deed dit zeer origineel door zich tussen de leden te mengen en zich persoonlijk met hen te onderhouden. 88. In een oogwenk stond nu ook Jimmy Brown naast kapitein Toontje, die hem bewonderend aankeek. „M'n compliment, Jimmy", zei hij. „£k wist dat je een flinke kerel bent, maar dit heeft mijn stoutste verwachtingen over troffen. Hoe wist je in 's hemelsnaam dat die drie schavuiten zich in die boom verscholen hadden en waar heb je ge leerd om zo handig van de ene tak naar de andere te manoeuvreren? 't Lijkt wel of je in het oerwoud geboren bent. Ik sta er gewoon paf van". Jimmy was toch wel een beetje gevleid voor deze lof. „Die nauwe doorgang tussen de rotsen beviel me niet erg", zei hij be scheiden „Er was een stem in mij, die mij waarschuwde. Dat heb ik zeker uit mijn jeugd in het oerwoud overgehou den, want inderdaad heb ik daar dat van de ene naar de andere tak slinge ren geleerd. Wist u dan niet, dat ik uit Afrika stam?" Kapitein Toontje schud de zijn hoofd „Nee", zei hij, „maar ik kan er alleen maar blij om zijn". Kapi tein Toontje wilde nog veel meer vra gen. maar Jimmy wees naar de drie kerels die in schilderachtige houdingen om hen heen lagen. „Vooruit kapitein", zei hij, „er is werk aan de winkel. We moeten eerst met die drie struikrovers afrekenen. Ik wou, dat ik maar een fün. ke hoeveelheid stevig touw had, waar mee ik ze stevig kon vastbinden. Heb je niets van dien aard in die kist zit ten?' „Nee, niets", antwoordde de ge zagvoerder, „maar als we nou die hem den en broeken van mij eens aan repen scheurden, dan kunnen we ze mis schien daarmee heel goed vastbinden". JJOE ZIET U de kinderpolitie; als beschermend orgaan of als boeman? Misschien als beide?" Deze vraag stelde mej. mr T. Stellingwerf, inspectrice bjj de Alkmaarse Kinderpolitie aan de orde, toen zij gisteravond voor het Humanis tisch Verbond in Valks Lunchroom het een en ander vertelde over haar werk zaamheden. Haar gloedvol betoog was als een cocktail van bittere en zoete dranken; het handelde over grove mis standen die een straf optreden vereisen, doch evenzeer gaf het een beeld van de zonnige zijde van het politiewerk voor de jeugd. LIET IS nog maar vijftig jaar geleden dat in Rotterdam een inspectrice werd benoemd die zich speciaal zou gaan bezighouden met kinderzaken. Haar werk bleek dra van zo groot belang, dat vele andere sleden het voorbeeld van Rotterdam volgden. In Alkmaar ontstond de eerste speciale kinder afdeling in 1946. Daar werken nu één inspectrice en twee rechercheurs, die in burger gekleed zijn. Vooral in het begin in 1911 kwamen in de grote steden zeer ern stige misstanden aan het licht. Zo bij voorbeeld de „Engeltjesmakerij", waarbij pasgeboren kinderen zozeer werden verwaarloosd dat ze spoedig stierven, waarna de moeder de uitke ring van het begrafenisfonds inde. Ge lukkig was het toen door de invoering van de Kinderwetten mogelijk flink tegen dit soort ouders op te treden. Vele taken. T\E kinderpolitie aldus mej. Stel- lingwerf is langzamerhand uitge groeid tot een adviesbureau, dat vaak heel moeilijke vragen te beantwoorden krijgt, zowel van jongeren als van ouderen. Ze is opgenomen in het gehele bestel voor de kinderbescherming en moet eigenlijk worden beschouwd als eerste-hulppost bij morele ongelukken, omdat ze in vele gevallen niet zelf de zaak kan afwikkelen. Het is de taak van de Kinderpolitie om een onderzoek in te stellen in alle gevallen van kinderverwaarlozing die haar ter kennis komen. Als er inder daad sprake is van ernstige tekortko mingen van de zijde der ouders, moet worden uitgezocht of hier sprake is van onmacht of onwil. In het eerste ge val kunnen de vader en moeder van de AAN DE FRIESE WEG staat een stenen loods met een oppervlakte van 225 m2. In vrijwel niets onderscheidt deze schuur zich van de ruimten, waarin men normaal goederen pleegt op te slaan. In vrijwel niets, want by nadere beschouwing zal men aan de deur een hangslot van uitzonderlijke afmetingen en achter de vensters en onder het dak harmonicagaas ontdekken. Deze speciale veiligheidsmaatregelen, ontsproten aan het brein van ambtenaren van het ministerie van financiën, wijzen op de bijzondere plaats, welke het rode bouwsel inneemt. De onderhavige 225 m2 aan de Friese weg behoren nl. sinds korte tijd fiscaal niet meer tot het Nederlandse grond gebied. Wie erin zou slagen de schuur te betreden, zou als het ware met een pas van de gemeente Oudorp in het buitenland stappen. Om deze reden mag de loods, welke tot de kap is gevuld met auto- en vliegtuigbanden van de Autobandenhandel „De Friese Brug", zich in de bij zondere belangstelling van de douane verheugen. DEEDS geruime tijd voelde de directie van de auto bandenhandel „De Friese Brug" bij de transitohandel in banden de klemmende band van de fiscus. Werden banden uit Engelend geïm porteerd, dan diende hierop 33 1/3 pet. aan invoerrech ten te worden betaald. Bij de doorverkoop n?ar afne mers in België, Duitsland en Amerika werden de ko pers. zodra de partij de eigen landsgrenzen passeerde, nog maals met 33 1/3 pet invoer rechten belrst. Deze dubbe le belasting maakte de con currentie met het buiten land schier onmogelijk. Het opslaan van de banden in een entrepot in Amsterdam bracht behalve practische bezwaren ook hoge opslag- huren met zich. Om deze re- dtn werd tot het ministerie van financiën het verzoek gericht een entrepot in Alk maar te mogen stichten. Dit verzoek werd ingewilligd, doch niet dan nadait aan bijzondere veiligheidsmaat regelen was voldaan. Zo verrees aan de Friese weg een stenen loods, waarin achter de matglazen ven sters en onder het gehele dak harmonicagaas werd aangebracht en aan de deur een knaap van een hangslot werd gehangen. Het gaas heeft ten doel een clandes tien bezoek aan de loods on middellijk aan het licht te Onder het wakend oog van commiezen worden de ban den vervolgens vrij van invoerrechten .naar de stenen loods aan de Friese weg vervoerd, aldaar opge slagen en de deur hermetisch door eigenaar en douane gesloten. Wordt een partij banden aan buitenlandse af nemers verkocht, dan wor den de formaliteiten in omge keerde richting afgewikkeld. Op deze wijze ontslaat het ministerie van financiën de importeurs van de verplich ting de 331/3 pet. invoer rechten te betalen en wordt op daadwerkelijke wijze de transitohandel bevorderd. DE waarde van het entre- pót wordt duidelijk, als men weet dat de export van de Autobandenhandel „De Friese Brug" zich uitstrekt over Duitsland, België en brengen, terwijl de sleutel van het hangslot in het be zit is van de douane. Zo kunnen de eigenaars van de schuur, die de sleutels van het deurslot bezitten, de ruimte alleen in aanwezig heid van een douanebeamb te betreden. Arriveert thans een partij banden uit Enge land, dan worden deze overgeladen in spoorwagons, de deuren van de wagens verzegeld en de zegels bij aankomst in Alkmaar weer door de douane verbroken. Amerika, terwijl de eerste contacten zijn gelegd met Zwitserland en West-Indlë. Daarbij hoopt de directie, dat haar pogingen om op vliegtuigbanden gemonteer de landbouwwagens naar Turkije te exporteren,"zullen slagen. Deze landbouwwa gens waarvan reeds vele in Nederlandse agrarische be drijven in gebruik zijn, wor den geheel in Alkmaar ver vaardigd. Ongeacht het feit, of Turkije inderdaad zal overgaan tot de invoêr van Alkmaarse landbouwwagens. dwingt het zakensucces, dat aan de overkant van de Friese brug werd bereikt, bewondering af. Zes jaar ge leden begonnen ds heren K. Schot en C. Mol hun zaak in nieuwe 'en tweede hands banden. Het was een bedrijf van bescheiden omvang, maar allengs groeide het, vooral toen de beide com pagnons er in slaagden voor liar.den van bijzondere af metingen, zoals de uit En geland afkomstige vliegtuig banden, ook binnenbanden en wielen te monteren. De agrarische bedrijfssector bleek voor deze wielen bij zondere belangstelling te hebuen. Behalve op het bin nenland werd enige jaren geleden ook het oog gericht op de export. Da handel met het buitenland gelukte en heeft thans zulk een om vang aangenomen, dat de plannen voor een aanzien lijk groter entrepot gereed zijn. In de schuur nabij de Friese brug, de stenen loods aan de Friese weg en. op het omliggende terrein liggen momenteel tussen 12000 en 15000 banden met een totaal gewicht van om en nabij de 300 ton. Ten einde te kun nen voldoen aan de meest uiteenlopende wensen in binnen- en buitenland vindt men in het park banden in maar liefst 160 verschillende maten. Zij van eren van de van staartw'-iljes van een Piper Cub afkomstige 13/4 inch bandjes tot de tot borsthoogte reikende 40 inch tractor-banden. Deze ban den vinden thans, mede dank zij het entrepot hun weg tot ver buiten de lands grenzen, alwaar zij getuigen van een succesvol Alkfnaars zskeninitiatief. ouderlijke macht ontheven worden en in het andere geval kan ontzetting uit de ouderlijke macht volgen. Soms ech ter wordt volstaan met een ernstige waarschuwing en geregelde controle. Vaak komen ouders bij de politie kla gen dat hun kinderen onhandelbaar zijn en ook in die gevallen moet eerst een degelijk onderzoek worden inge steld vóór bepaalde adviezen worden gegeven of door de politie wordt opge treden. Andere taken. LIIERNA gaf mej. Stellingwerf een overzicht van alle middelen die de politie ten dienste staan om in geval van jeugdcriminaliteit in te grijpen om verder afglijden te voorkomen. An dere taken van de kinderpolitie zijn het tegengaan van spijbelen, het op sporen en aanhouden van vermiste kinderen, het uitoefenen van controle op plaatsen waar de jeugd gevaar loopt (dancings, café's, bioscopen) en het behandelen van zedenzaken waar bij kinderen betrokken zijn. De baldadigheid vormt zo lang ze geen ernstige vormen aanneemt de zonnige zijde van het politiewerk. Het is werkelijk geen doodzonde als er een kleuter, die ronddoolt in deze verre gaande gemechaniseerde en afge perkte wereld, eens de grenzen van het toelaatbare overschrijdt. Dan moet het kind op het politiebureau verschijnen en is het in de regel een kleine moei te om de nodige correcties aan te brengen. Spreekster vertelde hier enke le aardige bijzonderheden over. Mej. Stellingwerf ging uitvoerig in op de maatregelen die genomen die nen te worden om het ontstaan van een „Langestraatjeugd" zo veel moge lijk tegen te gaan. Na afloop van deze voordracht werd er uitvoerig van gedachten gewisseld. Door de gemeentepolitie zijn twee expeditieknechten aangehouden we gens verduistering en heling van een aan hun toevertrouwde partij meel. In totaal verduisterden de mannen vijf zakken meel van vijftig kilogram elk. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn de twee expeditieknechten op vrije voeten gesteld. Maandagse slachtveemarkt te Alkmaar Het aanbod van koeien was even ruimer dan op de vorige markt. Toeh zijn de noteringen verhoogd, waardoor bij voldoende animo de handel rustig is verlopen. Er was tamelijk veel vraag met willige handel en hoge prijzen voor de schapen. In tegenstelling met de vorige week was Maandag het kwantum aangevoer de varkens onvoldoende om aan de toch werkelijk niet grote vraag te kun nen voldoen. Als gevolg hiervan wer den de dieren zeer vlug verhandeld, met, gelijk te verwachten, sterk geste gen noteringen voor alle soorten varkens. Burgerlijke stand Geboren: Hendrikus J., zoon van C. W. Schouten en B. M. Fakkert. Hans, zoon van N. J. Kuijper en H. Visser. Gehuwd: Rijn Groen en Catharina C. Genefaas. Overleden: Cornelia Kleverlaan, 75 jaar. Wijtze de Boer, 29 jaar. OBDAM, 10 Nov. —Uien 20,70—22.40, grove 18,50—19,90, drielingen 23 en nep 33,30—37; peen: B 11,90—12,50 en C 10,50; groene kool: A 6,60 en B 5,40— 5,90; witte kool 3,604,30; stekpeen 3,50—3.60. DE algemene vergadering van de der tigjarige Berger IJssportvereniging was zoals gewoonlijk niet druk be zocht. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer P. Blankendaal, in herinnering dat het vorige jaar van alle goede voornemens zo goed als niets terecht is gekomen. Vervolgens gaf hij een overzicht van de stand van zaken tussen de K.N.S.B. en de N.IJ.- Bond. Door een verzuim heeft de B.Y.V. haar rechtspersoonlijkheid verloren, die nu opnieuw dient te worden aan gevraagd. Uit de mededelingen bleek, dat de lichtinstallatie voor de baan dringend verbetering behoeft, wil men niet het gevaar lopen van massale electrocutie ftlet het gemeentebestuur van Bergen is men in onderhandeling getreden om daarin verbetering te krij gen. Slaagt het bestuur hierin niet, dan vreest de voorzitter, dat er deze winter 's avonds alleen op de baan zal kunnen worden gereden bijvolle maan. Uit het financiële jaarverslag van mevr. Bos Eijssen bleek dat de inkom sten hadden bedragen f 1436,83 en de uitgaven f 1052,01, zodat er een batig saldo is van f 384,82 (het beginsaldo be droeg f 108,09. Bij de benoeming van een kascommissie voor 1953 herdacht de voorzitter het overlijden van het commissielid de heer Kuys, die de B.Y.V. steeds een warm hart heeft toe gedragen. Voor 1953 zullen de heren Strooker en Admiraal de kascommissie vormen. Bestuursverkiezing De secretaris had nog kans gezien om van het ijsloze tijdperk van 1951 op '52 een jaarverslag te maken, door een overzicht te geven van de prestaties van onze groten op de schaats in het buitenland. Gememoreerd werd nog het uitkomen van de B.Y.V. in het deze zo mer gehouden bloemencorso. Bij de bestuursverkiezing werden de aan de beurt van aftreden zijnde heren J. van Exter en J. Kroon herkozen. Bei den namen hun herbenoeming aan, maar de heer v. Exter maakte bezwaren te gen het waarnemen van het secretari aat, dat nu zal worden overgenomen door de heer Bruin. Omtrent de te houden wedstrijden 1952'53 werd besloten het voor het vorige seizoen vastgestelde programma te handhaven, tenzij de kwestie KNSB NYB spoedig wordt opgelost. Ten slotte vroeg het bestuur de goed keuring voor een zijns inziens nodige contributieverhoging. Het lidmaatschap wordt dan bepaald op f 2,50, bij aan melding na December f 3, kinderkaar- ten f 0,50, dagkaarten f 1, avondkaarten f 0,50. De vergadering ging hiermee accoord. Burgerlijke stand Geboren: Maria Veronica, dochter van S. Kleverlaan en B. A. M. Probst; Alida Maria, dochter van J. Ranzijn en G. Modder; Antonius Engelbertus Ma ria. zoon van J. P. Hopman en J. de V/aard. Ondertrouwd: Herman den Engelse (Haarlem) en Aafje Alida Maria Hen- drika Bonnet; Nicolaas Wilhelmus Vlaar en Catharina Wilhelmina de Waard. Dirk Bosklopper (Amsterdam) en Anna Cornelia Schekkerman. Getrouwd: Jacob Schoen en Jansje Maartje Swager; Antonie van Ulsen en Anna Brands. Perzische olie en poëzie Op 25 November a.s. zal de heer S. Elte, litt. drs, te Haarlem, voor het Kunstenaarscentrum Bergen spreken over „Perzische olie en Perzische poe- NOORDSCHARWOUDE. Aan de Langedijk zijn zes gezinnen gelukkig gemaakt nu hun een woning is toe gewezen in het bouwplan Centrum, aan de Mauritsstraat. De eerste zes van de serie van 18 woningen kon deze week betrokken worden. De andere twaalf zullen spoedig volgen. Binnenkort zal eveneens een aan vang worden gemaakt met de te bou wen tien skeletwoningen, waarvan de bouwtijd niet langer duurt dan twee maanden. De laatste opvoering van „Victoria en haar huzaar" NOORDSCHARWOUDE. Hoewel de tiende uitvoering van de operette vereniging „Caecilia" met „Victoria en haar huzaar" op 23 November geheel uitverkocht is, heeft het bestuur ge meend er een streep achter te moeten zetten, zodat dit onherroepelijk de laatste keer is. Gezien de grote toeloop uit alle de len van de provincie, kunnen we zeker van een eclatant succes spreken. Naar schatting zullen met deze laatste uit voering circa 5.600 pérsonen deze aar dige show-operette gezien hebben. (Van HET werelddamtornooi dre lopen. Naar Europa gekoi wereldtitel op het honderd i punten uit vijf partijen bijna van de grote Canadese dam afgevaardigd, en Dagenais h punten uit zes partijen staat meesters, en voor de 66-jari Franse vijftal Weiss, dr Moli: Zes van de negentien r< nu achter de rug. Voorspell nog een heel gevaarlijke zs wij geloven toch niet te vee ren, wanneer wij profeterer strijd om de titel zal gaan t genais, Piet Roozenburg e Bonnard. Dagenais heeft elf Roozenburg acht, met een p der gespeeld. Roozenburg in ieder geval een punt mii zijn grote rivaal uit Montr hèt programma, dat de N< achter de rug heeft, is besli der dan dat, wat de Canac afgewerkt. Deslauriers speelde gister gen Keiler in de zesde rond kende woeste aanvaisspel. Ki wat teruggedrongen, maar zijn stelling voor zwakke pl vrijwaren. Hij sloeg de aar en toen had hij de beste ke wist hiervan, geholpen door der sterke voortzetting van genstander in het eindspel, teren en de overwinning te Piet Roozenburg bad niet v te met Forclaz. In een klass tij kwam hij al spoedig in deel en won ten slotte door voudige combinatie. Dageni speelde Gedance volkomen, pioen van Genève had ten sio geheel geen speelruimte mee toen wel gedwongen op te g Bonnard won een fraaie p Fankhauser. De oude gro< won, zonder dat zijn tegenstï aanwijsbare fout maakte. Dit damkunst het kenmerk van 1 Onze Noordhollandse voorve< zot „liep" de laatste tijd ui Thans liet hij zich echter d: in een gevaarlijke opsluiting De sterke Chinese meester 1 bovendien de waardevolste.r de enige mei Vitamine Tube 120 95 70 ct. bii Apothekers en (Advertentie Lng De_ zesdaagse le Bru Gisteravond luidde de sta: zesdaagse te Brussel: 1 Glorl Pauw, Belg. 1565 pnt., 2 Sen: Gillen, Fr.-Lux., 1165 pnt., SteenbergenOckers, Belg., 4 Carrara—Forlini, It., 710 één ronde: 5 BruneelAco 1335 pnt., 6 Schulte—Van Vli 1010 pnt. Op twee ronden: nis—Thysse, Belg., 1305 pnt., lin—Rijckaert, Belg., 880 Derksen—Peters, Ned„ 825 Olivier—Buyl, Belg., 610 SchotteHendric.kx, Belg., 5! Alle overige koppels haddei meer ronden achterstand. In Melun (Fr.) Is ingeb: oen Amerikaanse legeropsi Goederen, waaronder honderdc ges en kostbare fototoestellen, t de van een millicn gulden zijn ^^snel en afdoend te bestrijd (Advertentie, lng. OPLOSSING KRUIS WOORDPI Horizontaal: 1 me„_ 10 fr„ 12 droogkomiek' 17 h®" 19 des, 20 Emma, 22 kade. 23 baai. 27 dato. 29 vazal, 31 Okke 37 eau, 38 i.p.v.. 41 a la. 42 str- 4o v.m., 46 se, 47 veil. 48 bete! Verticaal: 2. enorm, 3 uso 1 6 Frida, 7 ader. 9 Ike. 11 oksel' 14 gr., 15 op, 16 eed. 21 agave 24 Ria, 25 Ida, 28 woest, 30 s kat, 33 kurve, 35 raket, 36 al 39 PTT. 40 v.m., 43 ami, 44 Ase ANTWOORDEN HERSENGYMN 1. Tot het gebied der visser een beschrijving van deze diere van 246-183 v. Chr. - 3. Soort 4. Damesschoeisel uit de 16e ec een hak van 45 c.m. hoogte. 5. enkele familie; is de beweegbare i aan een kraan (hijskraan), wa; takel wordt bevestigd). 6. De eentjes in het inwendige oor, t.v aambeeld en stijgbeugel. 7. r, em* 8. Snelschrijver. 9. !.Um* 7 10' Geneeskrachtige mc e Italiaanse hete bronnen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2