SKETCH Alkmaars garnizoen in de laatste eeuw r Natuurschoon en verkeer zijn voorname factoren Eén vee-expert uit Irak bezocht Hoornse koemarkt Geringe aanvoer op de eerste dag OUTSIDER TELLEMANHLIET DE FAVORIET ROUE STRUIKELEN Jimmy Brown als diepzeeduiker Goede voeding - gezonde mensen „Luctor et Emergo" had vangst van 111 baarzen Warmenhuizen Egmond-binnen Er was een komen en gaan van zeer diverse militairen In 1951 kwam er weer een garnizoen Geraspte wortelen als broodbelegging DONDERDAG 13 NOVEMBER 1953 ALKMAAR IN VERLEDEN. NU EN TOEKOMST (Slot.) Een bos ontworpen Daar de Alkmaarder Hout reeds sterk door bebouwing aangetast en verkleind ia en er in het algemeen in de steden een tekort aan vrije ruimte voor spe lende kinderen dicht bij huis bestaat, is temidden van de nieuwe stadswij ken in de poldeer Overdie en Achter- meer een bos ontworpen, dat met ge bruikmaking van bestaande waterlo pen tot een aantrekkelijk en nuttig re creatiegebied kan worden met gevari eerde mogelijkheden voor uiteenlopen de behoeften. Voorts is gezorgd de recreatiegebie den (waaronder ook het buiten de ge meente gelegen Heilooër bos is gere kend) door groene banen met elkaar in verbinding te brengen. Het nuttig effect van die gebieden wordt daar door belangrijk verhoogd. Op de grens van het ontworpen bos zfin de bestaande sportvelden met een bestemming voor sport en spel aange geven. Eveneens is dit het geval met het bestaande sportveldencomplex, bewesten de rijksweg en benoorden de .Regulierslaan gelegen. Voorts is een Btrook grond langs de Hoeverweg voor gport bestemd. Een deel der sportvel den zal ook als schoolspeelvelden dienst moeten kunnen doen. Voor de behoeften der toekomstige jievolking is deze oppervlakte aan portvelden nog niet voldoende. Voor Be verdere toekomst moet dan ook worden gedacht aan gebruik van sport helden op gronden, thans gelegen in de bngrenzende gemeenten Oudorp |waar reeds sportvelden in de uitbrel- ngsplannen zijn ontworpen), Bergen cc wellicht ook Heiloo. Rekening dient Baarbii. indien aan wedstrijden wordt ledacht, te worden gehouden met de |is van een goede bereikbaarheid. Voor kleine plantsoenen en speel- #lden en voor de detaillering van de llobale bestemmingen in dit uitbrei- lingsplan-in-hoofdzaak zal in de uit- breidingsplannen-in-onderdelen moeten porden gezorgd. Het verkeer Alkmaar ligt op een knooppunt van '■staande en ontworpen verkeerswe- in. Het net van hoofdverkeerswegen itaat uit: le. de Rijkswegen Velserpont-Alk- lar en Alkmaar-Den Helder. !e. de bestaande en ontworpen :keerswegen, ten dele voorkomend het provinciale wegenplan. leiloo-Alkmaar-Hoorn en Heiloo- imaar-Noord-Scharwoude enz. (bei- via de ontworpen brug over het irdhollands kanaal bezuidoosten anaar) Saanstreek-Ringdijk van de Scher- 'er, aansluitend op vorengenoemde ie wegen en via vorengenoemde ont- ien brug over het Noordhollands al een goede verbinding gevend het zuiden van de stad met in- irieterrein Zuid-Oost; noordwaartse voortzetting van weg tussen de stad AUfmaar en -dorp Oudorp door ter verkrijging leen goede verkeersverbinding met ^industrieterrein Noord en wellicht voort te zetten om via de vlot- over het Noordhollands kanaal .ijksweg Alkmaar-Den Helder te iken; Jkmaar-Oudorp, aansluitend op 3 er vorengenoemde verkeerswegen; :maar-Bergen en Alkmaar-Eg- a.d. Hoef-Egmond aan Zee; ;maar-Heiloo tussen het Heilooër sn de spoorlijn. GOEDE VERKEERSVERBINDINGEN forgd is voor zo goed mogelijke persverbindingen van deze ver wegen met de woonwijken, met fadscentrum en met de ïndustrie- nen en naar zo goed mogelijke Iels ter verbinding van deze ver- ^jvegen. pe mogelijkheid van een wellicht nodige verbinding van de rijks- Velserpont-Alkmaar en Alk- Den Helder bewesten de stad is gehouden. Voor de stad zou het mooier zijn haar een open lig- Inaar de recreatiegebieden te laten j^^HUden door de verkeerswegen aan OTjjostkant te concentreren. De vraag of dit, gezien de dan nodige kruisingen van scheepvaartkanalen, aanvaard baar is, kan voorlopig in het midden gelaten worden, powel wat de tracé's als wat de farsprofielen betreft, is rekening ge- buden met de mogelijkheid van een log sterk toenemend autoverkeer. Im kers niet alleen is algemeen nog een lelangrijke toeneming van het aantal auto's per 1000 inwoners te verwach ten, maar er is ook de toeneming van het aantal inwoners, vooral in het Westen van ons land. Bovendien valt er ®en intensiever gebruik van het aantal ïjJS te constateren, dat wellicht tij- Kii? v, onder de invloed van de econo me*1 omstandigheden mag teruglo- ïen'.Ji den duur vrij zeker zal AlSmen-.Ten slotte geldt voor on in het algemeen het deel Noors*» ollan<J benoorden het mw l ka?aal <!at na totstandko- «SiSfr ?6 Velser tunnel en in de dam tmst tunnels bij Amster- toenèmen. rkeer zeer sterk zal Publieke voorzieningen vermeldenenrSt^ PUats va!len hier te voo^ried^ .de,begraatplaatsen, waar- nfanne f ln d6 uitbreidings- plannen-in-onderdelen ruimte is gevon- vreóegyenfend aan de bestaande be- graafplaatsen ten Zuiden en Zuidwes ten van de Akmaarder Hout. 00rt? 'f gerekend op ruimte voor een rioolwaterzuivering, eveneens reeds opgenomen in een uitbreidings- pian-in-onderdelen. fioT611 terrein bewesten net-ontmoetingspunt van de Berger- Ha en Hoeverweg overeenkomstig daarvoor bestaande plannen aange- Wezen voor militaire doeleinden, ook wJspfhrvoor stedebouwkundig, orai met het oog op het landschao da rtcreatle' weinig gunstig gele'- ri.?Vueï00p? m°et dan ook worden, dat bjj de uitwerking van deze plan nen zal worden gestreefd naar een ook uit dien hoofde zo goed mogelijk ge heel. Voor kleinere publieke voorzienin gen, die uiteraard in een plan-in-hoofd- zaak niet aan de orde komen, zullen in de uitbreidingsplannen-in-onderde- len, voor zover dit niet reeds is ge schied, terreinen moeten worden aan gewezen. Het aldus verkregen uitbreidings- plan-in-hoofdzaak kan medehelpen de grote ontwikkelingsmogelijkheden, die Alkmaar voor de toekomst heeft, in goede banen te leiden, opdat de toe komstige stad een goed en harmonisch organisme worde. De" vangst tijdens de onderlinge wed strijd, die de hengelsportvereniging Luctor et Emergo Zondag in de Hoorn- se Vaart hield, is buitengewoon groot geweest. Niet minder dan 111 baarzen werden op de wal gehaald, waar 27 verstokte hengelaars het ruwe najaars weer trotseerden en menig buitje op zich lieten neerhagelen. De eerste prijs werd behaald door de heer J. Noord met 19 stuks; 2e de heer Jansen (12 st.); 3e de heer v. d. Kort (11 st.) en vierde de heer Vennik (10 stuks). OBDAM, 12 November. Uien 8.60 20.60, grof 7.5019, drielingen 21.50 21.70, nep 32—33.70; Modjo 9.60—9.70; Peen B 12.80—13.20; C 10.40—11.40, D 8.40, stek 3.503.90; Groene kool A 7.808.30, B 6.30; Succes Decase 5.41; Witlof I 56, II 47, III 29. De eerste dag van de grote tweedaagse najaarsveemarkt te Hoorn heeft wel een bijzonder cachet gekregen, daar niemand minder dan de Iraakse vee-expert, Nadhim Hanna Sarsom, directeur van „The Animal Husbrandry Division" en hoofd van het proefstation „Abu Ghraib" te Bagdad, gevolg heeft gegeven aan de roep „Kom naar Hoorn", welke ditmaal wel zeer ver reikte. De heer Sarsom kwam niet naar de Coenstad op een zwevend tapijt als hoofdfiguur uit een film zoals „De dief van Bagdad", doch ais geïnteresseerde bij de runderen, die ter keuring werden voorgeleid. Behalve koeien heeft deze expert de Hollandse schapen aan een onderzoek onderworpen, waarvoor hij diverse bedrijven in de c-mtrek een bezoek heeft gebracht. De heer Sarsom (met hoed) beziet enkele jonge fokstieren, die een eerste prijs verwieven. Aanvankelijk troffen de marktkoop lui,- onder wie zich Engelsen en Ita lianen bevonden, en de dieren het goed, want de overdrijvende wolken velden werden door een gul zonnetje verdreven, totdat enkele fikse hagel buien de weersgesteldheid tot echt „koemarktweer" stempelden. De ha gelbuien, die in veehouderskringen met het oog op het in de wei vertoe vende vee wel „staldrijvers" worden genoemd, konden Dinsdag het praedi- caat café-drijvers worden aangemeten, want deze localiteiten waren bijna te klein om alle bezoekers te bevatten. De aanvoer bedroeg slechts 299 dieren, welk aantal gering is in vergelijking met de 357 beesten, die vorig jaar op de markt verschenen. Hieruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat de voormarkt meer in trek komt. De han del was goed. De prijzen, waarvoor de stierkalveren werden gekocht, varieer den van f 750 tot f 1500. De uitslag van de keuring liet voor deze omgeving de volgende bekronin gen zien: Rubriek I, stierkalveren geb. op of vóór 31 Dec. 1951: 2 B: Johanna's Edu- ard 3, eig. F. A. Bakker, Beemster; 2. C. Hieke's Daan 13 v. Hogerlust, eig. D. Olie, Beemster; 2. D. Maartje's Ade- ma 2, eig. C. Kieft, Oterleek; 3. C. Hie ke's Daan 12 v. Hogerlust, eig. D. Olie, Beemster. Rubriek 5, stierkalveren geb. van 1 t.e.m. 10 Maart: 1 A: Tesen v. d. Beem- sterhoeve, eig. A. D. Ruyter, Beemster; 1 B: Regent v. Hogenberg, eig. J. de Jonge, Beemster; eerv. verm. Frans IJ 130, eig. A. IJff Gz., Beemster. Denemarken en Nederland op één avond Wessanens Koninklijke Fabrieken N.V. uit Wormerveer heeft in samen werking met de fa. Wed. Jb. Delver een aantal personen een interessante filmavond aangeboden in zaal Slikker. Er werden twee films vertoond over de veehouderij in Denemarken en in Nederland. De Denen zijn Nederlands grootste concurrent op het gebied van de zuivel, zodat de films en de toe lichting van de heer Eikelenboom van Wessanen's voorlichtingsdienst wel buitengewoon leerzaam waren. Het is uiteraard overbodig in te gaan op het geen door de spreker werd medege deeld. Alles is uit de talloze lezingen over land en volk van Denemarken reeds genoegzaam bekend. Prijzen op solistenconcours Zondag namen drie leden van het fanfarecorps Eensgezindheid deel aan het solistenconcours te Wormer. De heer E. Konijn, die uitkwam in de 2e afdeling met alt-sax, behaalde een 2e prijs met 213 punten. De heer C. Lute won in de le afdeling met bariton eveneens een 2e prijs met 226 punten. De here A. Admiraal met bugel sleepte in de le afdeling een tweede prijs in de wacht met 230 punten. GROOTEBROEK, 12 Nov. 12.000 kg aardappelen: Eerstelingen 11,10—11,50 en Saskia 10,50—11,10; 3000 kg bieten: A 12,10—12.20, B 12 en Modjo 7,60—9; 800 kg andijvie 14.80; 2000 kg gele kool 6,30— 8,30; 225.000 stuks bloemkool: z.d. B 11,10 —19,50, BIX 8—9,40, C 11—11,80, stek 4, t.s. B 16,80—27 en stek 7,30—11,60. Rubriek 6, stierkalveren geb. van 11 t.e.m. 25 Maart 1952; 2 C: Sytze Kra nenburger, eig. P. Waal, Beemster; 3 C: Kranenburger 38, zelfde eigenaar. Rubriek 7, stierkalveren geb. v. 26 Maart t.e.m. 10 April 1952: 3 B: Bertus v. d. Iepenhof, eig. A. Kuiper, Heer- hugowaard; eenv. verm. Kranenbur ger 40, eig. P. Waal, Beemster. Rubriek 8, stierkalveren geb. op of na 11 April 1952: 1 B. Paul Sikkema, eig. Jrs. Ruyyter, Akersloot; 2 D. Ade- ma 70, eig. N. Ruyter, Beemster. •Rubriek 9, kuikalveren; 3 A., Coba 19, eig. J. de Jonge, Beemster. Op de tweede dag werden er 1422 stuks vee naar de Hoornsfe markt ge bracht. Vorig jaar was dat 1070. De prijzen waren op de tweede dag aan de hoge kant. We noteerden namelijk voor de gelde koeien 600—900, kalfkoeien 750—1175, kalfpinken 650— 800, gelde pinken 600—700, graskalve ren 200350 en stieren 500—750. De handel was vlug. Alkmaarse damclub DDD De laatste resultaten behaald in de onderlinge wintercompetitie waren als volgt: t P. BooijN. Oud 1—1; T. Korn—J. Mekken 0—2; D. Korn— G. Woomjk 0—2; J. Schuit—P. de Wijn 1—1; D. Stam—A. Sijm 2—0; D. Bruggeman— D. Klinkhamer 11; G. Bakkum M. A. Langrss 02. In de club-competitie (afd. Zaan streek) ondervindt DDD 1 in de eer ste klasse ernstige concurrentie van DKZ 1 uit Zaandijk en Onder Ons 1 uit Westzaan. In de tweede klasse gaat DDD 2 aan de kop met de volle winst uit twee wedstrijden. De uitslagen in deze clubcompetitie waren tot nu toe: Eerste klasse: DKZ 1—Wormerveer 2 14—4 (1 afgebr. partij); DDD 1—On der Ons 1 6—6 (vier partijen afgebr.) Zaandam 2Edam 137; DDD 1 Zaandam 2 13—7; Edam 1—DKZ 1 614; Onder Ons 1—Wormerveer 2 -j 2Ig Tweede klasse: DDD 2Onder Ons 2 16—4; Zaandam 3Edam 2 1010; DDD 2Zaandam 3 15—5; Edam 2— DKZ 2 12—8. (Advertentie, Ing. Med.) Hef1 klaverjasfornooi voor de Lighallen Voor het persoonlijke Klaverjastor nooi ten bate van de patiënten in de Zweedse Paviljoens en Lighallen, dat op 19 November in „Het Wapen van Heemskerk" wordt gehouden, kunnen nog enige koppels ingeschreven wor den. De organisatie van dit tornooi berust bij de klaverjasclub „ln 't Klein" Er zijn zeer fraaie prijzen voor de eer ste 20 koppels beschikbaar. Aanmel dingen kunnen geschieden bij: Sigaren magazijn J. Smit, Nieuwesloot; Club lokaal wed. Admiraal, Bierkade 17; H. v. d. Sluis, Hoeverkade 11; J. Busch, Kanaaldijk 38. Het inleggeld bedraagt 50 cent per persoon. Het batig saldo wordt gesteed om genoemde patiënten, van alle gezindten, een Sint Nicolaas Pakket aan te bieden. Rond het Burchttornooi PEN BILJARTTORNOOI zonder verrassingen is welhaast ondenkbaar en het Burchttornooi maakt daarop geen uitzondering. Wat in drie voorgaande par tijen de pittig spelende Stadegaard, de bikkelharde Hoogland en de taaie tor- nooivechter Dirk Wester niet was gelukt, beeft Teileman, niet zo'n heel bekende op dit soort wedstrijden, gepresteerd. Piet Rolie, na drie partijen ongeslagen met een uitstekend moyenne en favoriet voor de beker, is door hem met 150 tegen 142 geklopt. Deze verrassing heeft de wedstrijden plotseling een geheel ander aanzien gegeven. Op het ogenblik rijn er niet minder dan zes spelers, die nog slechts één verliespartij op hun naam hebben staan. Spelers ais een Wester, Schot Sr, Daaf Kranenburg, Teileman (hij heeft dat tegen Rolie bewezen) en Dekker zijn voor Rolie rivalen, waarmee terdege rekening moet worden gehou den. Door die overwinning van Telleman is dus de spanning ineens weer terug gekeerd. Zes spelers met slechts één verliespartij LIET HEEFT er nog even naar uilge- zien dat Rolie ook zijn derde partij zou gaan verliezen. Stadegaard, dié weliswaar nog geen partij heeft kun nen winnen, maakte het hem behoor lijk lastig. De man uit Heiloo is een speler die het kleine spel behoorlijk beheerst en als zijn tegenstander de ballen een paar maal in behoorlijke positie laat liggen en dat deed Rolie kan hij heel wat punten maken. Tot aan de 100 caramboles ging de strijd volkomen gelijk op. Stadegaard „knap te" daarna echter af zodat Rolie ten slotte met 150 tegen 125 de partij op zijn naam bracht. Als men nu weet, dat Stadegaard in de laatste tien stoten slechts zeven punten maakte, is het duidelijk hoe dicht Rolie bij een nederlaag is ge weest. Kranenburg had tegen Stade gaard veel tijd nodig om ingespeeld te raken. Na zeven beurten had hij nog slechts 12 punten op zijn lijst staan en weer scheen het dat Stadegaard kans op winst had. Toen de geest over Kra nenburg vaardig werd was het echter gebeurd en met precies vijftig punten verschil werd de partij beslist. Piet Hoogland behaalde zijn eerste winst. Andermaal werd Stadegaard het slachtoffer. Toch zien wij deze spe ler, als hij zich wat meer aan de harde strijd in tornooien heeft aangepast, nog een zeer lastig tegenstander wor den. De kleine voorsprong, welke Piet Hoogland in zijn partij tegen Wester nam, was te klein om tot winst te kunnen komen. Wester, niet in het minst geimponeerd, bleef rustig zijn spelletje spelen en prikte onverschrok ken de moeilijkste ballen bij elkaar. Hij is „puur redderig" wist een toe schouwer ons te vertellen. Als daar mee wordt bedoeld dat Wester niet voor één gat is te vangen, had deze Westfries volkomen gelijk. UET BERICHT, DAT de legerleiding een eventuele overplaatsing van de in H Alkmaar gelegerde troepen, behorende tot het B.K.L., in overweging zou hebben genomen waardoor de stad wederom zonder garnizoen zou komen, her innert er aan, dat zulks gedurende de laatste eeuw meermalen het geval is geweest. riseerde vierde en vijfde klas ener H.B.S. vormde en derhalve als voor portaal van de Koninklijke Militaire Academie te Breda kon worden be schouwd, werd in 1924 opgeheven, omdat aan de school wegens inkrim ping van het leger en voldoende toe vloed van leerlingen naar de K.M.A. geen behoefte meer bestond. Intussen had de op 1 Augustus 1914 gelaste mobilisatie van leger en vloot, duizenden militairen vau het 26e landweerbataljon, het 21e regiment infanterie, alsmede van het 5e en 16e regiment Alkmaar als plaats van lege ring aangewezen, wat het tot 1919 bleef. Nadat de Cadettenschool in 1924 haar deuren voor goed had gesloten, zou het 15 jaar duren, eer de stad weer militairen zou huisvesten. Na heftige discussie besloot de Raad in 1939 de Burgerschool aan de Bril- lensteeg als tijdelijke kazerne voor het hier permanent te legeren tweede regiment luchtdoelartillerie af te staan, in afwachting van de bouw van een nieuwe kazerne aan de Berger- weg. Op 2 Juli 1939 rukte het regiment onder grote belangstelling van de burgerij en verwelkomd door d, Post- harmonie, de stad binnen. Bij de voor mobilisatie op 24 Augustus d.a.v., spoedig gevolgd door de algemene mobilisatie op 29 Augustus, kreeg de stad een volkomen militair karakter. Tot in het najaar van 1940 bleven Ne derlandse soldaten, toen niet meer ge wapend, doch met de witte driehoek van de opbouwdienst op de mouw, in Alkmaar gelegerd. Vijf jaar lang hielden Duitse for maties, behorende tot de S.S. en de Wehrmacht, de stad bezet. Later kwa men ook Biits-Indiërs van de separis- tenleider Subhas Boose, ontwapende Italiaanse soldaten van wijlen Mus solini en door uithongering tot over gang in Duitse dienst gedwongen Rus sische krijgsgevangenen, afkomstig uit Siberië, als koetsiers, corveeërs en wachten naar onze stad. Na de bevrijding r\E BEVRIJDING bracht ons de Cana- dezen, Engelsen en een onderdeel van de Joodse Brigade als eerste gar nizoen. In 1946 kreeg de stad weer een Ne derlands garnizoen met de legering van enkele compagnieën Gezagstroe- pen. Zij werden gevolgd door mannen van de Luchtdoelartillerie, de Territo riale troepen, het Indisch Instructie bataljon en wachtdetachementen van diverse regimenten infanterie. Toen deze onderdelen successievelijk vertrokken waren, moest de wacht bij de militaire objecten door manschap pen van het garnizoen Haarlem wor den betrokken, die dagelijks werden afgelost. Na enige tijd herkreeg de stad in 1951 weer haar garnizoen met de komst van het B.K.L., een nieuw opgericht onderdeel. Het merendeel van deze beroepsmilitairen, die slechts weinig in aantal waren, verdween echter weer, totdat op 1 April j.l. hier een opleiding werd gevestigd van dienstplichtigen van genoemd korps. ALKMAAR, 12 Nov. tomaten 1839; witlof 1847; bloemkool 8—19; rode kool 57,50; savoye kool 57; groene kool 813; spruitkool 1743; boerenkool 7 13; spinazie 2048; sla 2—9,50; andijvie 7,5013; bospeen 922; bieten 612,50; winterpeen 613.50; waspeen 817; uien 421; prei 913; soepgroenten 3,50—8; peterselie 4,507,50; knolselderij 813,50; druiven: Alicant 61—85. CEN EEUW GELEDEN was hier het depót gelegerd van het tweede regiment infanterie. Dit depót, dat on dergebracht was in de destijds aan de Nieuwesloot gelegen kazerne ter plaatse, waar zich thans de hoofdpost van de Brandweer .bevindt, zorgde voor de opleiding en uitrusting van de militairen, die na hun eerste oefening, naar het te Maastricht gelegerde 2e regiment infanterie werden gediri geerd. De aanwezigheid van dit depót ver schafte aan vele kleermakers, schoen makers en andere handwerkslieden, alsmede aan talrijke neringdoenden een behoorlijk inkomen. Het water en de bodem van de toen maals nog niet gedempte Nieuwesloot waren zodanig vervuild, dat zij een bron van ziekten, vooral van de in hevige mate heersende malaria vorm den. Daarom werd in 1858 besloten het Alkmaarse- garnizoen tot schade van de stad te verplaatsen. Eerst vier jaar later werd de Nieu wesloot gedempt! De Frans-Duitse oorlog in 18701871 bracht tijdelijk in verband met de handhaving van onze neutraliteit weer militairen in onze stad, die na de vai van het tweede keizerrijk spoedig ver dwenen. De cadettenschool TN 1894 HERKREEG Alkmaar zijn garnizoen, toen met grote luister de Cadettenschool werd geopend. Deze inrichting, die feitelijk de gemilitai- DE UITSLAGEN luiden; Rolie 150 29 22 5.— Stadegaard 127 29 27 4.23 Kranenburg 150 27 20 5.55 Stadegaard 100 27 27 3.70 Hoogland 150 39 14 3.84 Stadegaard 99 39 11 2.53 Teileman 150 35 26 4.28 Rolie 142 35 17 4.05 Wester 150 31 25 4.83 Hoogland 130 31 11 4.19 "De stand luidt: Rolie 4 3 1 6 Wester 4 3 1 6 Schot 3 2 1 4 Kranenburg 3 2 1 4 Telleman 3 2 1 4 Dekker 2 1 1 2 Hoogland 4 1 3 2 Stadegaard 5 0 5 0 MEJ. BOS gaf aan het begin van haèr voordracht een overzicht van de verschillende groepen voedingsstoffen. De eiwitten, zouten en vitaminen zijn vooral van belang voor de opbouw van nieuwe cellen en mogen daarom niet in het voedsel ontbreken. De vetten en 90. „Waar je bent?" vroeg Jimmy aan Siem Soep. „Je ligt stevig vastge- bonden onder de boom, die je nad wil- Jen gebruiken om ons te overvallen en waaraan ik je straks ga ophangen als je me niet haarfijn antwoord geeft op alle vragen, die ik je ga stellen" Jim my zei dit met zo'n staalharde stem, dat zelfs kapitein Toontje er even van hui verde Siem Soep werd nog bleker, dan hij al was. „G-g-genade", stamelde hij. „Ik beloof u, dat ik alles zal zeggen wat ik weet. M-m-maar hangt u mij in 's hemelsnaam niet op. Ik smeek u, hang me niet op!" Jimmy keek de kok min achtend aan. „Laffe jakhals", gromde hij. „Dat zal alléén afhangen van je ant woorden. Er hoeft maar één leugen bij te zijn en ik hang je eigenhandig op aan de hoogste tak van deze zelfde beuk. Als je dat maar in je ongewassen oren knoopt". Siem Soep knikte heftig, dat Vis is een goed vervangingsmiddel voor vlees VOOR EEN VRIJ GROOT AANTAL belangstellende dames heeft mej. E. Bos, lerares aan de Alkm. Huishoud- en Industrieschool, gisteravond in café Cen traal een lezing gehouden over goede voeding. Zij wijdde hierbij speciale aan dacht aan de verschillende voedingsstoffen die nodig zijn om het lichaam in goede conditie te houden. Een juiste voorlichting van de huisvrouw heeft ook nog een belangrijke economische kant. Als in ieder gezin dagelijks tien cent verloren gaat door bijvoorbeeld het weggooien van oud brood, het teveel ge bruiken van gas of het te dik schillen van aardappelen, kost dat per jaar 36, Voor de Nederlandse staat betekent het een jaarlijks verlies van ƒ72.000.000. koolhydraten leveren de nodige warmte e-,. arbeidskracht. Voorts zijn er nog de vitaminen en de smaak- en geurstoffen. Een belangrijk voedingsmiddel is vlees, waarvan de prijs echter voor vele mensen te hoog is. Daarvoor in de- plaats kan men melk, kaas, vis en eieren gebruiken. Speciale waarde hechtte spreekster aan vis. Dat is een uitstekend vervangingsmiddel voor vlees en bovendien is de prijs belang rijk lager. Ook kan men in plaats van vlees peulvruchten gebruiken, waarbij men genoeg heeft aan 75 gram. Vitaminen. MITAMINEN en zouten zijn voor een belangrijk gedeelte oplosbaar in wa ter. Het is daarom niet juist eerst de groenten fijn te snijden en ze daarna te wassen en nog enige tijd in het water te laten staan. Vitamine C, dat onder meer van belang is ter voorkoming van de zogenaamde voorjaarsmoeheid, kan bovendien slecht tegen lucht. Dit kan men waarnemen als men een appel doorsnijdt en deze enige tijd laat lig gen. De vrucht wordt dan aan de door gesneden zijde bruin. Men kan dit ver loren gaan van vitamine C tegengaan door een of ander zuur toe te voegen. Bij de broodmaaltijd is bruin brood t- prefereren boven wit brood. Door de speciale manier waarop tegenwoordig margarine wordt samengesteld, is het niet noodzakelijk roomboter te gebrui ken. Mej. Bos raadde aan niet in de eerste plaats zoete beleggingen te ge bruiken, doch kaas, vleeswaren, vis, ei, appelen, peren of geraspte wortelen op het brood te nemen. De lezing, die voor de meeste toe- boorderessen weinig nieuwe lichtpun ten zal hebben geboden, werd gevolgd door twee fiJmDies over de samen stelling van maaltijden. Deze bijeenkomst werd georganiseerd door de Commissie voor Huishoude lijke- en Gezinsvoorlicbting. hij alles eerlijk zou zeggen. „Vraagt u maar, meneer Brown", zei hij. „Ik zal niets verzwijgen, niets!" Jimmy Brown kneep zijn ogen een beetje samen en vroeg toen langzaam: „Vertel jij mij dan eens, meneer de bandiet, waar de kist met juwelen is". De mond van Siem Soep viel langzaam open,De kist met juwelen?" vroeg hij hogelijk verbaasd. „Die.... die.... staat vlak naast u!"

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 11