Nederland zal spoedig Europees Legerverdrag bekrachtigen Outpost Yoke", kale, dorre bult... weeds diplomaat vermist Nederlandse divisie bij „Holdfast" maakte uitstekende indruk Oproerige „Huks" vielen stad op de Philippijnen aan Spookbeelden in het donker DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Moskou: Niet in Rusland Verklaring van Ambassadeur Stikker Veel vertrouwen in dr. Adenauer Ook in Bonn is thans vooruitgang Mannen mogen Dochters van de Nijl" steunen Minister Staf antwoordt de Kamer Volgend jaar deelname met drie divisies Men telde negen en twintig doden De heer J van Ringen commiss. Ambonezenzorg Voltooiing van minstens 50.000 nieuwe woningen in 1952 Op 1 Januari 1953 nog geen huurverhoging Amerika leent schepen aan Japan Eisenhower Dinsdag naar Truman Straks weer lente! n On ze defensie Noordkoreaans beroep op Ver. Naties Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: k.chterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: [Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Donderdag 13 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 269 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mjn. Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (aneen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 ijfeweden heeft de Sowjet-Unie ver- toc: t een van zijn diplomaten, vrij te laten, die door het rode leger werd gevangen genomen, toen dit in 1945 ■ledapest binnentrok. De diplomaat, Raoul Wallenberg, secretaris van de Zweedse legatie, bood hulp aan ver-' plaatste personen en andere slachtof fers van de oorlog in Boedapest. I-De Sowjet-regering had Zweden kor te tijd later medegedeeld, dat het rode lfeger Wallenberg onder zijn hoede had genomen in de algemene verwarring tijdc-r s de bezetting van Boedapest en dat hij later op eigen gelegenheid was vertrokken. Nasporingen in het gehele gebied der Sowjet-Unie hadden aan getoond, dat hij daar niet was, aldus de Sowjet-regering. In Zweden bleef men echter geloven, dat Wallenberg in de Sowjet-Unie ge- ^ngen wordt gehouden. Vorige maand >u de Zweedse regering nieuwe be- festiging hiervan hebben ontvangen. Het Nederlandse koppel Schulte Van Vliet rechtsop de Zesdaagse te Brussel, waar het tweetal thans aan de kop ligt. VEDERLAND zal volgens mijn verwachting het eerste land zijn, dat het Verdrag voor een Europese Verdedigings Gemeenschap zal bekrachtigen, aldus onze ambassadeur in Londen, mr D. U. Stikker in een verklaring, die hij in de Britse hoofdstad voor de pers aflegde. Vermoedelijk zal het wetsontwerp voor de be krachtiging van het EVG-verdrag binnen twee weken bij het Nederlandse parle ment worden ingediend. Zijns inziens zullen aan de goedkeuring geen ernstige moeilijkheden in de weg worden gelegd. Mr Stikker verwacht, dat tachtig pet van de leden van de Staten-Generaal voor het ontwerp zal stemmen. Er zijn voor de goedkeuring ervan geen grondwettelijke hinderpalen meer. De ambassadeur zeide voorts, dat Nederland van mening is, dat de Verdedigingsgemeensehap een volledige Europese federatie op politiek en economisch gebied noodzakelijk maakt. Hij gaf te kennen, dat de Nederlandse steun voor het politieke gezags orgaan zou kunnen afhangen van de bereidheid der betrokken landen ook een economische federatie aan te gaan. wen, dat dr Adenauer in staat zal zijn het juiste democratische gevoel voor een Verenigd Europa te scheppen. Aan een journalist, die zei, dat dr Adenauer niet onsterfelijk was, ant woordde mr Stikker, dat de kanselier wordt gesteund door mensen als prof. Walter Hallstein, het hoofd van het Westduitse ministerie van Buitenland se Zaken. „Wij hebben vertrouwen in deze mensen". MAAR de meningvan mr Stikker moeten de Westelijke mogendheden de huidige gelegenheid aangrijpen, om tot een accoord te komen, dat de Duit se medewerking bij de verdediging verzekert. Hij zeide, dat de Nederland se regering veel vertrouwen heeft in de houding van de huidige Westduitse regering en van kanselier Adenauer. „Deze laatste ken ik goed en ik heb de grootste bewondering voor hem". Mr Stikker zei, dat rekening moet worden gehouden met de openbare mening in West-Duitsland en dat er „geen discri minatie" tegen Duitsland moet zijn binnen de E.V.G. Uiteraard, zo voegde hij hieraan toe, hebben toespraken van de laatste tijd, zoals die van generaal Ramcke, be zorgdheid gewekt, maar wij vertrou- JAE JURIDISCHE commissie van de Westduitse Bondsdag heeft zich Woensdag uitgesproken vóór aanvaar ding van de Conventies van Bonn en het Verdrag voor een Europees leger. De meerderheid in de commissie is van mening, dat het Westduitse parlement de verdragen kan bekrachtigen zonoer grondwetswijziging. Nog zes andere commissies, waar- onder de commissie voor buitenlandse zaken, moeten de behandeling van de verdragen voltooien voordat zij in de voltallige vergadering van de Bonds dag aan de orde kunnen komen. De voorzitter van de Bondsdag heeft voor de twee laatste lezingen van de ratifi catie-ontwerpen als voorlopige data vastgesteld 26, 27 en 28 November. Mannen zullen lid kunnen worden van de Egyptische feministische partij „Dochters van de Nijl", heeft de voor zitster, Doria Tsjafik, gezegd Maar dan alleen mannen, die de feministische eisen steunen! jy[INISTER Staf heeft gistermiddag in zijn antwoord aan de Tweede Kamer tijdens de debatten over de de fensiebegroting betoogd, dat de twee voornaamste doelstellingen van de NAVO zijn het verhinderen van een oorlog en het opbouwen van een mi litaire macht om het NAVO-gebied te vrijwaren. De minister verklaarde, dat Nederland in de NAVO-plannen JLeden van de Philippijnse stam der Huks", welke in de afgelopen oorlog ögen de Japanners heeft gestreden en die na de oorlog de wapens opvatte ^fegen de huidige Philippijnse regering, Bttr^en *n nac^ van Dinsdag op —^Woensdag twee aanvallen uitgevoerd '^p de stad Porac, in de provincie ampanga. Hierbij zijn veertien burgers en dne 'Ulppolitieagenten om het leven geko men. De aanvallers verloren acht do- ^en, terwijl zeven hunner in het ge- echt, dat een uur heeft geduurd, Verden gewond. De „Huks" wisten, rj hun terugtocht, hun gewonden mee te nemen. Na de strijd heeft de politie 23 men- Als opvolger van gen.-majoor ti d. PSchollen P. Scholten, Ve aftredeTdêTeider del' voor Ambonezenzorg^ t Ringen, thans adjunct-directeur Jön He Dienst Uitvoering Werken. De heer Van Ringen za] in verband hvermld" tijdelijk overgaan van de D.UW naar Werkmin,Sterie V0°r ^^schappelijk sen gearresteerd, die van samenwer king met de „Huks" verdacht worden. Een andere groep „Huks" heeft een overval op een boerderij uitgevoerd. Hierbij zijn vier landarbeiders om het leven gekomen, terwijl zes personen werden gewond. wordt gekend en dat de bedoeling van de plannen van de NAVO-opperbevel- hebber is het gehele NAVO-gebied te verdedigen. Deelname van West- Duitsland achtte minister Staf nood zakelijk. Dit zou mogelijk worden in EDG-verband. Het Nederlandse leger korps zal volgens de minister waar schijnlijk onder een Nederlander staan. De minister zei, dat door de dienst tijd van twintig maanden aan onze af spraken kan worden voldaan, name lijk één parate divisie te hebben en vóór einde 1954 drie mobilisabele di visies. Met voldoening had minister Staf kennis genomen van de opmerkingen over de oefening „Hold fast". Hij meende, dat de Legervoorlichtings- dienst hier geen taak had, en ver klaarde vol vertrouwen te zijn na de oefening. De commandant van de oefening, generaal Gale, had gezegd, dat de Nederlandse divisie een uitste kende indruk had gemaakt en bij het vertrek uit het manoeuvreterrein de beste prestatie had geleverd. Volgend jaar zal volgens minister Staf met drie divisies aan de oefeningen kun nen wor<3en deelgenomen. Vanmiddag zal de minister zijn rede voortzetten. MINISTER VAN WEDEROPBOUW: In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer aangaande de begro ting van Wederopbouw en Volkshuis vesting wordt gezegd, dat het geens zins is uitgesloten, dat het aantal in 1953 te bouwen woningen nog boven de norm van 55.000 kan worden op gevoerd, indien de verhoudingen op de arbeidsmarkt en de monetaire toestand dit mogelijk maken. Verder meent de minister van Wederopbouw de ver- Voor de kustverdediging De Japanse minister van buitenland se zaken, Okazaki, en de Amerikaanse ambassadeur in Tokio, Murphy, hebben Woensdag een leen- en pachtovereen komst getekend, volgens welke de Ver. Staten aan Japan 18 fregatten en 50 landingsvaartuigen zullen lenen voor de tijd van vijf jaar. Deze termijn kan, indien nodig, met vijf jaar worden ver lengd. De schepen zijn bestemd voor de Japanse kustverdediging. O De bespreking tussen generaal Eisenhower en president Truman zal Dinsdagavond 18 November worden gehoudeq, zo deelt het Witte Huis mede. wachting te mogen uitspreken, dat in 1952 de voltooiing van ten minste 50.000 nieuwe woningen tegemoet mag worden gezien. Verwacht mag wor den, dat in de jaren 1951 en 1952 met de bouw van ongeveer 115.000 wonin gen een aanvang zal zijn gemaakt. De minister verklaarde voorts, dat het zeker in zijn bedoeling ligt om de particuliere bouwactiviteit een eerlijke kans te geven. Naar zijn mening blijft ook in de toekomst voor de woning- bouwwet een belangrijke taak wegge legd. De minister meende te magen aan nemen, dat hij voor 1 Januari 1953 het advies van de Sociaal-Economische Raad- met betrekking tot het huur- vraagstuk kon verwachten. Het zou echter te laat zijn om een voorstel tot huurverhoging bij de Kamer aanhangig te maken, opdat deze nog per 1 Jan 1953 zou kunnen ingaan. (Van oorlogscorrespondent eerste luit. J. Rups) TEN KALE BULT in een dorre vlakte. De top is door- ploegd met mansdiepe loopgraven, die de verbinding vormen tussen de wonderlijk gevormde bunkers van dikke boomstammen cn vele lagen zandzakken. Loopgraven, die vaak niet breder zijn dan een centimeter of veertig. Bun kers met schietgaten, waar een camouflagenet met grote mazen en repen jute voor hangt en waarin een zware mi trailleur staat opgesteld. Dat is „Outpost Yoke", ver boven de acht cn dertigste breedtegraad, ver uitstekend in het niemandsland van Korea. Hier leeft een peloton Neder landse soldaten onder commando van luitenant Roosendaal Weerbericht Verwachting tot morgenavond: VEEL BEWOLKING vel. ?Waar bewolkt met op ele plaatsen enige neerslag lil HA BnoVii 1 in de nacht en ochtend hier en wind m'st- Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets lagere middagtemperaturen l?snDivrG: Z°n op 7'58 ondet 16.50 Maan op 4 25 ~nder 15.04 Wacht in Koreaans Niemandsland CEN „Outpost" is een ves- ting in Niemandsland. Een voelhoorn van de eigen lijke verdediging, die enkele kilometers achterwaarts ligt. Een „Outpost" is een plaats, vanwaar je honderd of twee honderd meter van je af met het blote oog de Chinese stellingen ziet. Een plaats die iedere nacht weer met mortiergranaten wordt bestookt. Waar je na twee of drie weken moet worden afgelost, omdat je dan „daas" bent door al die nachten van intense span ning: doet de vijand een aan val of doet de vijand geen aanval? Waar je na een uur in de intense duisternis te hebben gestaard spookbeel den ziet, die je naar de tele foon doen grijpen om je com mandant te waarschuwen, die dan maar beslissen moet of er geschoten moet worden of niet, of zonder wiens be vel je geen lichthandgranaat mag werpen om je zekerheid te verschaffen ten aanzien van die spoken. De zon staat laag boven de Zuidwestelijke hemel. Het is herfst. Het weinige onkruid in Niemandsland is al net zo roestbruin als de aarde van de eenzame „tjot" (heuvel). Op een andere „tjot" daar naast verschijnen met regel matige tussenpozen witte rookwolken, gevolgd door een doffe dreun. Onze artil lerie is aan het inschieten op de Chinese stellingen, die vannacht zullen worden be stookt, zoals de vijand ook „Outpost Yoke" zal beschie ten. Op dit ogenblik is het nog betrekkelijk rustig, want de oorlog woedt alleen 's nachts. Post TN EEN kuil van drie bij drie meter, de voedselver- deelplaats, zitten twee man nen op rantsoendozen met een schrijfblok op de knieën hun brieven van thuis te be antwoorden. Niets op Korea is belangrijker dan de post. Niets kan de NDVN-soldaat van de kaart vegen, behalve een week zonder post. De post is de enige dunne ver bindingsdraad tussen de ver trouwde civilisatie in Hol land en het onoverzienbare complex van sociale ontbe ringen aan het front.... „Luit", zegt een van de twee bij mijn nadering, „weet u ook hoe het met mijn broer gaat? U kent hem toch nog: mijn tweelingbroer. Hij werd verleden week bij de pa trouille gewond: zijn linker hand is helemaal kapot en bij heeft een scherf door zijn borst.Ik verzeker hem, dat zijn broer het goed maakt. Hij behoeft zijn door granaatscherven gehavende hand niet te missen, want die is door kundige chirur gen geheeld. Hij ligt in het grote moderne hospitaal ln Tokio. Ik zal hem over twee dagen de groeten overbren gen, wanneer ikzelf op dienstreis in Tokio ben. Spanning TEGEN de achterwand van een bunker zitten twee officieren: luitenant Roosen daal en de commandant van de naburige Nederlandse „Outpost Uncle": luitenant Van Poelje. De laatste be studeert nog eens de kaart van het gebied, waar hij deze nacht een hinderlaagpatrouil- ie moet plaatsen. Het zijn ruige kerels om te zien, daar op „Outpost Yoke", kerels met baarden van drie dagen, met een gescheurde broek het heeft geen zin een nieuwe te halen, want die scheur je toch maar weer aan prikkeldraad open. Een kogelvrij vest aan en een helm op, waarop ter camou flage een gehavende lap jute is bevestigd. Je wórdt hier onverschil lig op zo'n „outpost", waar je iedere nacht wakend door brengt in sterke spanning. In de ondoordringbare duis ternis kan een hele Chinese legermacht ongehoord en ongezien naderen en de Ne derlanders zitten op hun „tjotje" maar met een man of veertig. Tegen het aan breken van de dag dank je God dat het weer licht is en dan kruip je verkleumd in je slaapzak. En na twee of drie weken word je afgelost omdat je de spanning niet langer kunt verdragen. Hei is pas November, maar niette min is in Londen reeds een lente- hoedenshow gehouden. Hierboven ziet u een aardige combinatie van hoed en tas. Beide zijn vervaardigd van geribde zijde. De strepen zijn van marineblauw. Adenauer wacht op Schuman De Westduitse Bondskanselier Ade nauer heeft ten aanzien van de Saar- kwestie verklaard, dat hij nog steeds wacht op een antwoord van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schu man op zijn jongste brief betreffende hervatting van de besprekingen over de toekomst van het Saargebied. Hij legde er nog eens de nadruk op, dat Bonn de verkiezingen van 30 Novem ber a.s. in de Saar niet zal erkennen. GEN. RIDGWAY IN PORTUGAL De opperbevelhebber van de gealli eerde strijdkrachten in Europa, gene raal Ridgway, is Woensdag in Portuga aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. In een voorstad van Seoel (Z Korea) zijn dezer dagen vier Noordko reanen, die van spionnage waren be schuldigd terechtgesteld. QEEN wonder, dat de behandeling van de defensiebegroting in de Tweede Kamer de tongen der deskun digen in beweging heeft gebracht. Of van diegenen, die zich, om welke reden dan ook, tot de deskundigen menen te mogen rekenen. Er zijn de laatste maanden in de Nederlandse dagbladen tal van berichten verschenen, waaruit wel ;s komen vast te staan, dat het met de defensie niet bepaald wil vlotten. Niettemin moet ons land voor zijn aan deel in de West-Europese militaire in spanning jaarlijks 1500 millioen gulden opbrengen. Het is begrijpelijk, dat de Tweede Kamerleden nu wel eens wil len weten wat er juist is van de hard nekkige geruchten, dat Nederland bij een eventuele aanval uit het Oosten niet zal worden verdedigd en hoe men op hoog niveau denkt over de moei lijkheden tusSen Frankrijk en Duits land, die een evenwichtige opbouw van de democratische strijdmacht dreigen te verhinderen. Drie Kamerleden hebben in hun re devoeringen ook de Nederlandse pers „onder vuur" genomen in verband met de berichtgeving over de oefening „Hold fast", die onjuist zou zijn ge weest. Wij willen over deze zaak nog wel iets zeggen, omdat ook wij ernsti ge critiek hebben laten horen over het feit, dat de destijds in Duitsland aan wezige Nederlandse troepenonderdelen tijdens de geallieerde oefening niet vol doende werk hebben gehad en na da gen wachten pas werden ingeschakeld, toen „Hold fast" ten einde liep. Daar is dan nog bijgekomen, dat de bekende commentator Chester Wilmot, in ons land optredend voor het genootschap NederlandEngeland, zich niet ontzien heeft de Nederlandse militaire voor bereidingen in het zonnetje te zetten. J^ATEN wij een ogenblik aannemen, dat alle in Duitsland aanwezige journalisten verkeerd hebben gekeken en dat zij de Nederlandse soldaten za gen kaarten in plaats van vechten, dan nog is een foutieve berichtgeving te wijten aan het gebrek aan voorlichting. Noch regering, militaire noch burgerlij ke overheden hebben naar het ons voor komt een goed inzicht in de functie van de pers. De voorlichting wordt in het algemeen overgelaten aan een amb telijk apparaat, dat dan wel onder lei ding staat van een man, ,die de jour nalistiek kent, maar die geen kans ziet de ambtelijke afdelingen te doordrin gen van het feit, dat de pers behoorlijk dient te worden ingelicht. Droge com- muniqué's vormen geen voorlichting. Het is onze vaste overtuiging, dat fou ten of onnauwkeurigheden kunnen worden voorkomen, indien de overheid toont vertrouwen te stellen in de jour nalistiek. Zonder dit vertrouwen is een goéde samenwerking onmogelijk. Dat grote delen van ons volk een verkeer de indruk hebben over ons leger, is vooral te wijten aan de omstandigheid dat er te weinig doodgewone reële dingen over de defensie worden ge zegd. Wie wel eens propagandabijeen- komsten voor de Nationale Reserve of voor de Bescherming Burgerbevolking heeft meegemaakt, za] met ons van oordeel zijn, dat de „propagandisten" vrijwel nooit de juiste snaar weten te raken en dus nimmer de goede toon treffen. jyjEN heeft de vroegere Chef-Staf ge neraal Kruis wel eens verweten, dat hij te veel sprak. Maar hij bereikte, dat het Nederlandse volk vertrouwd raakte met de problemen, die het toch zelf moest oplossen. De huidige Staf- 1; fcneraal Hasselman, is een voor treffelijk uitvoerder van orders. Hij is nog nooit voor het forum van het pu bliek gekomen. En zijn leger wordt van ons zure belastinggeld betaald! ZjO ligt het en niet anders. Eris nog_ een kant aan deze zaak, welke wij niet onbesproken mogen la ten Wij hebben de indruk, dat de mi nister-president zelf slechts schoorvoe tend toegeeft aan de eisen, welke de ,^An^ stelt. Hij gelooft er niet in Of hij gelooft, dat het geld is weg gegooid. Wij hebben hiervoor geen ar gumenten, maar wij geloven niettemin de spijker op de kop te slaan. Is er bij het kabinet werkelijk de drang om dat het nu eenmal moet om de Ne derlandse bijdrage op peil te brengen? wij zouden wel eens precies willen weten wat de nieuwe president van de Verenigde Staten, generaal Eisenho wer, heeft opgemerkt, toen hij, een Paar jaar geleden, ons land heeft be zocht. Precies, zeggen wij met na druk. En nog een vraag: wie onderhoudt momenteel het absoluut-noodzakeliike internationale contact? Generaal Has selman maakt de indruk deze militair- strategische en poiitiek-strategische zij vinden h0t vraagEtuk onbelangrijk te Is er voorts voor ons land geen drin gende reden om te rade te gaan bij Engeland en de Verenigde Staten over de defensie, nu de gehele West-Euro pese verdediging door de Frans-Duitse controverse op losse schroeven is ko men te staan? Wij geloven, dat de opmerkingen van de heren Fens. Vorrink, Vermeer en Roosien de kern van de kwestie niet raken en dat zij minister Staf een af doend antwoord in de mond leggen. Maar daarmee is de kous niet af. Bij lange na niet. Naar Radio-Peking meldt, heeft de Voordkoreaanse minister van Buiten landse Zaken, Pak Hen Jen, de Ver enigde Naties verzocht een „onmiddel lijke staking" te bewerken van het in bevigheid toegenomen „bombarderen van steden en dorpen in Korea door de Ver. Staten".

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1