I Zwarte volle KAMERLID VAN DE WETERING BEPLEIT BELANGEN VAN AANDEELHOUDERS Een kostelijke vertolking van „Trijntje Cornelis" r Het bedrijf moet behouden blijven Kraamcentrum Alkmaar kwam nog niet uit de luiers AGENDA Nieuwe Christelijke school heet „Prinses Beatrix-school'' Raad nam betreurenswaardig besluit over hekje langs Hoornse kade Nemogra in de Tweede Kamer Schriftelijke vragen over de geldigheid der statuten Wielrijdster werd door vrachtauto gegrepen Door auto meegesleurd Overeenstemming over Stichtingsvorm Grens moeilijktebepalen Van burger naar militair Haagse Comedie speelde ons een bruisend stuk 17de eeuws volksleven voor Fraai spel van Myra Ward en Ida Wassenaar Eerste sieen is gistermiddag plechtig gelegd Snelle groei van het Chr. onderwijs ApAe&en! Oudorp Oud-burgemeester Boi van Oudorp overleden Bergen Ook Bergen krijgt een soos" voor bejaarden In Er zijn gr Blanke arbeide dr Mal Kunst en Geld voor de Paleis Versa DONDERDAG 13 NOVEMBER 195Z J|ET FEIT, DAT DE HERSTELBANK en de Nederlandse Participatiemaat- schappij voor enkele honderdduizenden guldens geïnteresseerd waren by de failliet verklaarde grafkistenfabriek Nemogra is voor het lid van de Tweede Kamer, de heer an de Wetering (CHU), aanleiding geweest zich meteen aan tal schriftelijke vragen over deze kwestie te wenden tot de ministers van finan ciën en economische zaken. Hij spreekt hierin zijn twyfel uit over de juistheid van het accountantsonderzoek, dat de grondslag voor deze investeringen heeft gevormd en haalt voorts de vergadering van 4 Maart 1952 aan, die door de kistenmakers-aandeelhouders wordt aangegrepen om de rechtsgeldigheid van de statutenwüzigingen en de benoeming van een commissaris te betwisten. Op deze manier hoopt men nog iets uit het faillissement te kunnen redden. ThE HEER Van de Wetering is van mening, dat het bedrijf niet aan de groot-industrie dient te vervallen, om dat voor het patent in het buitenland belangstelling bestaat en tevens omdat door gebruikmaking van de vinding door het grootbedrijf een zodanige concurrentie zal ontstaan, dat de mid denstanders-grafkistenmakers vrijwel brodeloos zullen worden gemaakt. Wij laten hieronder de tekst van de vra gen woordelijk volgen: 1. Hebben de ministers kennis ge nomen van het feit. dat de Nemogra (Nederlandse montage van grafkisten) op 11 September 1952, zijnde vier maan den na de opening h'arer fabriek te Alkmaar, in staat van faillissement is verklaard en dat in dit bedrijf zowel de Herstelbank als de Nederlandse Participatie maatschappij voor meer dan vierhonderd duizend gulden zijn geïnteresseerd? 2. Kunnen de ministers mededelen in hoeverre gedegen accountantsonder zoek destijds de grondslag voor deze investeringen heeft gevormd, aangezien naar verluidt niet alleen van wanbe heer sprake is, doch ook van het ver strekken van minder juiste gegevens door de toenmalige directeur, waardoor machines in huurkoop door de Herstel- bank als zekerheid voor de door haar verstrekte hypothecaire lening zijn aanvaard? 3. Zijn de ministers bereid bij dit onderzoek vooral de belangen te be trekken van de oorspronkelijke oprich ters, dealers en subdealers, die hun gel den aan dit bedrijf hebben toever trouwd, daartoe mede aangemoedigd door de deelneming der beide genoem de financiëlelichamen, door welke zelfs een commissarisplaats was opge ëist en werd bekleed? Een wielrijdster, die gistermiddag van de Heilooërbrug kwam en het Rit sevoort wilde oprijden, werd juist in de bocht gegrepen door een haar ach terop komende vrachtauto en tegen de grond geworpen. Zij liep hierbij ver wondingen op aan elleboog en knie. Ook haar kleding en rijwiel werden beschadigd. De bestuurder van de vrachtauto, die van het ongeluk waar schijnlijk niets heeft bemerkt, is door gereden. De politie stelt een onderzoek in. Een wielrijdster, die gistermiddag van de Keetgracht kwam en de Laat wilde oversteken, werd hierbij gegre pen door een van de Koorstraat komen de personenauto, die haar drie meter meesleurde. Zij liep verwondingen op aan rechterbeen en arm en haar rij wiel werd ernstig beschadigd. De auto bestuurder is doorgereden. EGMONDSE „JUTTERS" VEROORDEELD De Alkmaarse politierechter heeft gistermiddag uitspraak gedaan in de zaken tegen een zevental Egmonders, dat op het strand aangespoeld vet had verkocht. Tegen de Egmonders waren wegens deze particuliere strandvonde rij, de vorige week boeten geëist, va riërend van 20 tot 550. Bij de uit spraak werden ze veroordeeld tot geld boeten van 10 tot 350. Het door de raaasman van de verdachten, mr. C. Berkhouwer gevoerde verweer werd verworpen. Het vet was namelijk af komstig van de „Renate Lonhard" en het behoorde, evenals de meeste ande re aangespoelde artikelen, de Staat toe. Politie snelde te hulp bij een echtelijke twist Een echtelijke twist heeft vannacht een gedeelte van de Snaarmanslaan opgeschrikt. Om een uur of vier wer den enige inwoners wakker door het angstige geroep van „moord, moord", dat in de stilte van de nacht zo onheil spellend klonk, dat zij direct naar de telefoon snelden en de politie waar schuwden. Deze arriveerde even later, drong de woning binnen waar de nach telijke vechtpartij woedde en slaagde er in de opgewonden gemoederen tot bedaren te brengen. Verkoopdag Lutherse kerk Maandagmiddag en -avond houdt de Lutherse handwerkkrans een verkoop dag ten bate van de kerk. De dames van de krans hebben een groot aantal fraaie handwerken vervaardigd, die zullen worden uitgestald en aan de vrouw gebracht. Bovendien zijn er nog allerlei andere attracties: er wordt thee en koffie geschonken „met iets er bij", er is een grabbelmand, men kan er sjoelen, touwtjeknippen, een lootje kopen, kortom: er zijn allerlei moge lijkheden om de kerk te steunen. DIERENBESCHERMING. In de omgeving van de Ramen zwerft een cypers poesje. Ook op de Munni- kenweg te Oudorp is een cypers poes je zijn huis kwijt. Beide diertjes zijn pl m. 3 maanden oud en in zeer goede conditie Ter beschikking een paar ge zonde jonge poesen. Adres inspecteur C. Verver, Zaagmolenstraat 36, Alk maar. 4, Willen de ministers tevens doen onderzoeken hoe het mogelijk is, dat op 4 Maart 1952 een aandeelhouders vergadering bijeen werd geroepen, ten einde de statuten dezer N.V. zodanig te wijzigen, dat het bedoelde in het laatste deel van de vorige vraag werd vastgelegd en de Raad van Bestuur der Kistenmakers moest verdwijnen, terwijl deze vergadering niet rechtsgel dig ras, omdat de storters van het ka pitaal (sedert de officiële oprichting van 15 Augustus 1951 dus aandeelhou ders! niet ter vergadering waren uit genodigd, c.q. niet aanwezig waren, terwijl als gemachtigden dezer aandeel houders personeel in loondienst van de Nemogra werd aangewezen, hetgeen in strijd is met artikel 25 der op die datum geldende statuten? C. Kunnen de ministers toezeggen, dat wegen zullen worden gezo 'ht om dit bedrijf, dat van betekenis is in het raam der burgerlijke verdediging, ter wijl voor de bij besluit van de Octrooi- raad gepatenteerde vinding (montage- kist) in het buitenland belangstelling bestaat, alsnog te behouden voor de oprichters-middenstanders, zodat deze fabriek niet voor een sterk verlaagde prijs aan het grootbedrijf zal verval len? 6. Zijn de ministers ook niet van oordeel, dat de coöperatieve samenwer king dezer landelijke middenstanders- groep dient te worden behouden, niet alleen ter compensatie vanwege de hui dige financiële verliezen, maar vooral omdat bij verkoop van deze fabriek aan derden door gebruikmaking van het patent zodanige concurrentie zal ont staan in het grafkistenbedrijf, dat daardoor deze middenstanders vrijwel brodeloos zullen worden gemaakt? WERKLIEDEN VERGATEN KUIL AF TE BAKENEN Gisteravond omstreeks zes uur heeft een 27-jarige wielrijder nabij de Po- pelmansbrug een zo ernstige val ge maakt, dat hij ter behandeling naar het Centraal ziekenhuis moest worden overgebracht. Op de Nieuwlandersingel ter hoogte van het Overdiepad hebben werklie den een lange geul gegraven voor het leggen van een telefoonkabel. Gister avond bij het invallen der duisternis staakten zij hun werk en gingen naar huis, zonder echter eerst de geul af te bakenen met lichten. De wielrijder, een 27-jarige fabrieksarbeider, kon hier door de kuil niet zien en kwam bij het nemen van de bocht te vallen. Hij brak twee tanden en liep enkele schaafwonden op. HE VERGADERING, die Woensdagmiddag in Paviljoen Kinheim te Alkmaar werd gehouden om de Stichting Kraamcentrum Alkmaar ten doop te houden heeft niet het resultaat opgeleverd, dat de afdeling Alkmaar van het Witte Kruis er van verwachtte.. Er bleven nog vele vragen onbeantwoord, hetgeen één van de afgevaardigden uit het werkgebied van het centrum, de heer W. de Vries uit Bergen, de opmerking ontlokte, dat men kennelijk te vroeg op kraam visite was gegaan. Op een tyd, dat het kind nog niet was geboren. Slechts één positief besluit kon door de vergadering worden genomen, n.I, dat het kraam centrum niet onder beheer van de afdeling Alkmaar zal blijven, maar in een stichting zal worden ondergebracht. te palen, opdat men niet ieder jaar verschuivingen krijgt, die het gehele systeem in de war zouden sturen. De suggestie om het bestuur te doen bestaan uit drie leden van de afdeling Alkmaar en twee uit de buitenge meenten vond bij de afgevaardigden uit de omtrek weinig instemming. Waabam moet Alkmaar het leeuwen aandeel hebben?, vroegen zij. De voorzitter van de afdeling, dok ter J. Lourens, verzekerde, dat Alk maar er allerminst op uit is om een machtspositie te verwerven. De afde ling heeft echter het gehele centrum opgebouwd, is dus met het werk be kend en heeft bovendien de beschik king over een administratief apparaat, dat kan worden ingeschakeld bij de vele correspondentie en afrekeningen, die aan een dergelijke organisatie zijn verbonden. Besloten werd deze problemen en het vraagstuk van het voortbestaan der onderafdelingen, die zich met de kraamverzorging bezig houden, nog eens in de afdelingen te bespreken en ter zijner tijd met nieuwe, gefundeer de voorstellen ter tafel te komen. LJOE DEZE stichting er precies zal uitzien, welk gebied ze zal om vatten en wie het dagelijks bestuur zullen vormen waren even zovele punten van discussie. Het bleek ter vergadering, dat het gebied niet zo gemakkelijk is vast te stellen als men aanvankelijk had gemeend. Enkele grensplaatsen, zoals Obdam, Ursem, Spanbroek, Hensbroek en Hoogwoud gevoelen zich meer tot het district W.- Friesland aangetrokken, mits het kraamcentrum van Enkhuizen naar Hoorn wordt verplaatst en het Scher mer-eiland is op historische gronden meer georiënteerd op het district Pur- merend. Eenvoudig is deze zaak niet, omdat in dat geval de districtsgrenzen zouden verschillen van het gebied van het kraamcentrum, wat onvermijdelijk op organisatorische moeilijkheden moet stuiten. Dit is reeds de situatie, waarvoor het Witte Kruis in Haren karspel zich ziet geplaatst. Als afde ling behoort zij thuis in district VI (Den Helder) als onderdeel van het kraamcentrum in district IV (Alk maar). De vergadering oordeelde het gewenst, de afdelingen zelf te laten be slissen tot welk district zij wensen te behoren, met dien verstande, dat de leidster-docente bepaalt of de nieuwe gebieden op efficiënte wijze door het net van verzorgsters kan worden be streken. Wel werd er op. aangedrongen de gebieden zo permanent mogelijk af GROTE WINKELRUIT DOOR EEN STEEN VERNIELD. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is een winkelruit van 3 bij 2 meter van de firma Pels aan de Koor straat door een steen vernield. Aange nomen wordt, dat deze steen op de rij baan lag en is weggesprongen onder de band van een passerende auto. DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: With a song in my heart (alle leeft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Eén van de daders ont kwam (18 jr); Harmonie Theater, 8 uur: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: De laatste grens (14 jr). Stedelijk. Museum, 1012, 25, 79 uur: Tentoonstelling werken van Matth. Wiegman. Valks Lunchroom, 8 uur: Als de le venden sterven. (Filmavond voor De Dageraad) Wapen van Heemskerk, 2 en 8 uur: Corsettenshow firma De Boer. Nachtdienst apotheken: Apotheek „De Bever", Emmastraat 3b. HEILOO. Rustende Jager, 8 uur: Bij eenkomst A.N.W.B. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Verboden verhouding (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Allen zijn wi.i moordenaars (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Zij was 17 jaar (18 j.)Harmonie Theater, 8 uur: De mijnen van koning Salomo (elke leeftijd). Grote kerk, 8 uur: Kerkconcert ten bate van de Alkmaarse Lighallen door Nico Akkerman's koorklassen. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelavond Pacivolo. Valks Lunchroom, 8 uur: Dr Feen- stra Kuiper spreekt voor de Ver. voor Weer- en Sterrenkunde over „De ge schiedenis van het melkwegstelsel". Sted. Museum: Als Donderdag. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 0.43 13.11 Vrijdag 1.35 13.57 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 0.48 13.16 18.48 7.16 Vrijdag 1.40 14.02 19.40 8.02 BURGERLIJKE STAND Geboren Trijntje, d. van H. Pan der en J. Gerritsen. Getrouwd Theodorus C. Admiraal en Anna J. Bakker. Sietze Jager en Doortje Meuleveld. Overleden: Hendrik A. Borra, 68 jaar, gehuwd met A. van Nus. Pieter Veen, 75 jaar, gehuwd met M. van der Steen. Examens machineschrijven en stenografie Voor het praktijk-examen (Unie-diplo ma), dat in café-resaurant „Central" op 12 November werd gehouden, slaagden de volgende candidaten: Machineschrijven: de dames M. van Baaien, Krommenie; H. Eyssen, Alkmaar; R. Glas, Broek op Langendijk; M. Hoo- gervorst, Alkmaar; M. Kooy, Noordschar- woude; J. Mulder, Bergen; G. Nieuwen- dijk. Bergen; P. J. Schouten, Alkmaar; C. M. Sevenhuysen, Warmenhuizen; heren: G. Fennij en D. Olie, Alkmaar. Stenografie Ned. 130 lettergrepen: de dames L. van Aalst, Bergen; L. Been hakker, Akersloot; M. Blokker, Heiloo; Pl. de Feyter, Zuidscharvvoude; T. Krul, Obdam; T. Leegwater, Broek op Langen dijk; G. Paarlberg, Dirkshorn; J. v. d. Valk, Alkmaar; H. Visser, Schoorl; A. Wognum, Oudkarspel. Bij het examen te Amsterdam slaagden de dames L. Beenhakker, Akersloot; M. Rotte, Alkmaar. DE NIEUWE LICHTING is opgekomen en ook Alkmaar heeft hiervan zijn deel gehad. Circa driehonderd candidaat-militairen hebben zich gisteren bij het ROG-gebouw gemeld om te worden ingedeeld bij het opleidingsdepot bewakingscorps Koninklijke Landmacht. Zij begonnen hun militaire loop baan met een wandeling langs vele tafels waar tal van formaliteiten moes ten worden vervuld. Op de foto ziet men een aantal pas gearriveerden bij de tafel, waarachter de aalmoezenier majoor Gitmans en de legerpredikant kapitein Van Amstel hadden plaats genomen om lijsten samen te stellen van hen, die zij in de loop van de komende drie of vier maanden onder hun geestelijke hoede zullen krijgen. pONSTANTIJN HUYGENS had indertijd voor zijn klucht „Trijntje Cornelis" geen goed woord over. Hy noemde haar een „vodderye" en liet zo'n beetje doorschemeren, dat hij haar eigeniyk maar wat had afgeroffeld. Die houding is niet onbegrypelijk. Huygens is secretaris geweest van verschillende stadhouders en was daardoor eigeniyk op end'op een man van de wereld, een verfynde hoveling. Zgn eigenlijke dichtwerk tenminste datgene, dat hy als zodanig be schouwde ademt in belangryke mate die geest van hoofsheid en verfyning, maar verraadt niet minder een grote eruditie en een overvloed van „esprit" en vernuft. Het is niet zelden meer „spits" dan dichterlijk, hoewel hy menig vers op zijn naam heeft staan, dat ook nu nog kostelijke lectuur is. JOCH vind ik die aversie van Huygens voor zijn geesteskind Trijntje aller minst billijk. Het is tenslotte een lief, fris kind, een beetje nieuwsgierig wel iswaar maar lang niet slecht of licht zinnig. Ze houdt veel van haar man maar het is haar, die nooit verder is geweest dan Zaandam, toch aller minst te verwijten,- dat ze voor het I^E NIEUWE CHRISTELIJKE SCHOOL, die momenteel In aanbouw is achter het complex „spaarkaswoningen" aan de Talmastraat, zal na haar voltooiing Prinses Beatrix-school heten. H.M. de Koningin heeft hiertoe Haar toestemming willen verlenen. Zo deelde gistermiddag de heer L. B. J. de Wilde, voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs te Alkmaar, mede tijdens de kleine plechtigheid, welke het leggen van de eerste steen aan het nieuwe gebouw omgaf. Het was een bericht, dat voor de vrij talrijke aanwezi gen nauwelijks minder betekenis had dan het feit van de steenlegging zelf. jQE HEER DE WILDE memoreerde in zijn rede verder enkele bijzonder heden uit de geschiedenis der vereni ging, zo o.m., dat zij werd opgericht in Juli 1871, maar dat er reeds bijna een jaar tevoren in de Oude Doele een be- Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming er van wel van algemeen belang. MAAR AANLEIDING van de afwij- zing door de raad van het verzoek gedaan door de bewoners van de wijk Hoornschekade en omstreken, zou ik U willen verzoeken mij een plaatsje in ons dagblad af te staan voor een pro test tegen deze beslissing. Waarvoor ik U bij voorbaat dank zeg. Ten zeerste heb ik mij verbaasd over de motivering van de afwijzing door de meerderheid van de raad op het ver zoek, gedaan door de bewoners van de Hoornschekade e.o. om een afrastering langs de berm van de Hoornschevaart. In de eerste plaats zou ik er op wil len wijzen, dat ook zonder de aanspo ring van het college de ouders in deze wijk, dag in dag uit, en tot in den treure hun kinderen voorhouden dat een berm geen speelplaats is en dat in het bijzonder deze bex-m buitengewoon gevaarlijk is. En denken de tegenstemmers nu wer kelijk, dat de kleuters aan herhaalde waarschuwingen voldoende hebben om die gevaarlijke speelplaats te mijden? Ilc kan hun verzekeren, dat de werke lijkheid anders is, en dat vooral wa ter op het kleine grut een onweerstaan bare aantrekkingskracht heeft. Zeer vele argumenten zou ik kunnen aanvoeren voor een behoorlijke afras tering. Dit lijkt mij overbodig, daar de minderheid deze reeds te berde heeft gebracht. Liever wil ik er op wijzen, dat de tegen-argumenten m.i. weinig gelukkig gekozen zijn. Ten eerste de opmerking, dat het aantal verdrinkingsgevallen gelukkig betrekkelijk gering is in verhouding tot andere stadsdelen. Laat het dan zijn, dat het aantal wer kelijke verdrinkingsgevallen gelukkig „betrekkelijk gering" is (m.i. is toch ieder geval er een te veel) dan is dit toch te danken aan de zeer grote, ik zou bijna willen zeggen, angstige op lettendheid van de bewoners van de Hoornschekade, want het aantal geval len van te water raken en bijna ver drinken is werkelijk onrustbarend hoog en altijd betreft het kinderen van be neden de vijf jaar, dus zij die direct na het aanhoren van een vermaning deze weer vergeten zijn en geen. besef hebben van gevaar. Het lijkt me toe dat de raad met al deze gevallen niet bekend is en dus houdt dit argument geen steek, „Ook wat het aantal kleuters betreft, is de Hoornschekade in de minderheid". Hier krijgt men de indruk dat alleen de Hoornschekade bedoeld wordt, want er wordt gesproken over de hele wijk, die ook omvat de Houthavenstraat, Reekerstraat, Zaagmolenstraat en Pa piermolenstraat en deze wijk is wel zeer kinderrijk, dus had ook deze op merking, beter achterwege kunnen blij ven. En dan het beroep op de bewaar engel die ieder kind heeft, Kom nu, mijne heren, dat was toch niet ernstig gemeend? Aan het kleine kind wordt deze engel wel voorgesteld als zijn beschermer in alle mogelijke omstandigheden, maar wij weten toch wel beter, dat deze be scherming er een is tegen andere dan lichamelijke gevaren. En dat wij alles wat er gebeurt, ook met de kinderen, moeten overlaten aan Hem, die ons al ler lot bestiert, zeker, ik ben het er volkomen mee eens, maar waarom op die grond alle verantwoordelijkheid van ons af te schuiven? Waarom hou den wij ons bezig met arbeidsbeveill- ging, met verkeersbeveiliging enz. enz. en steunen al die maatregelen met zeer strenge wetten? Toch zeker in het be sef, dat wij, zoveel als in ons vermo gen ligt, met de voorzienigheid hebben mee te werken. Klinkt dan het beroep op de voorzienigheid in dit geval niet v/at al te fatalistisch? Terwijl fatalis tisch iets is, dat ieder gelovig mens ver werpt. Ten slotte lijkt mij de vrees voor aansprakelijkstelling van de gemeente bij een ongeval ondanks beveiliging, die eventueel defect of vernield zou zijn, zeer ongegrond. Naar mijn mening was de gemeente veel meer aansprakelijk bij de plaats gehad hebbende ongevallen, op grond van het achterwege laten van beveili gingsmaatregelen. Wat de practische kant van de kwes tie betreft, ook mij lijkt een hek van gaas niet de meest ideale oplossing, waarom kan het niet zoals het ook langs al onze singels, perken en plantsoenen gedaan is, n.I. korte ijzeren paaltjes met een ongeveer 40 em brede ijzeren strip ter hoogte van 30 cm, eventueel daarachter een laag te houden beplan ting van liguster of iets dergelijks? Dit zal voldoende zijn om de kinderen uit de berm te houden en uit aesthetisch oogpunt is er niets op tegen. Het is de vaste hoop van alle bewo ners van de wijk, dat nu deze zaak niet als afgedaan wordt beschouwd en ze nog eens opnieuw in de raad ter tafel komt. En laten dan in het bijzonder de katholieke tegenstemmers bedenken, dat dit geval ook bezien kan worden uit het oogpunt van bescherming van het gezin. Alkmaar, 10 November 1952. F. Dekker, Houthavenstraat 26. gin was gemaakt met het geven van christelijk onderwijs. Uit dit schooltje groeide de Wilhelminaschool. Deze werd in 1929 gevolgd door de oprich ting van de Juiianaschool en pas 1951 ontstonden er plannen voor een derde christelijke school, in 1952 ge volgd door die voor een christelijke VGLO-school. Met dankbaarheid ge waagde spreker van deze ontplooiing van het protestantse onderwijs, die mede blijkt uit de oprichting van een christelijk lyceum en van een christe lijke school voor BLO. Met nadruk voegde spreker hieraan toe, dat het er enige tijd naar heeft uit gezien, dat het onderwijs in christelij ke geest tempo zou verliezen. Dat was een gevolg van het feit, dat de scholen niet werden bestuurd maar geadminis treerd. Er zal een grote krachtsinspan ning nodig zijn om de ontwikkeling bij te houden. Met dankbaarheid en waar dering dacht spreker terug aan hen, die tachtig jaar geleden dit werk on der oneindig veel moeilijker omstan digheden waren begonnen. Maar nog steeds, is het waar, zo voegde hij er aan toe: Zo niet de Here het huis bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouw lieden daaraan. Sprekers zoontje Gerrit Jan Antho- nie legde vervolgens de eerste steen van de nieuwe school. Uit een met bloemen versierde kalkbak mocht hij wat specie op de in wording zijnde muur uitstorten, waarna hij de sym bolische steen plaatste. Vervolgens de poneerde hij tussen de spouwmur een loden koker; deze bevatte een oorkon de, memorerende het feit van de steen legging en de namen van bestuurs leden en architecten. De heer R. Bakker, wethouder van onderwijs der gemeente Alkmaar, bracht de gelukwensen van het ge meentebestuur over en sprak er met name zijn vreugde over uit, dat deze school als permanente bouw kan ver rijzen. Nadat de heer Bos de goede wensen van het architectenbureau Ringers en Bos had vertolkt, heeft tenleste de heer J. W. van Wijk, het nieuw benoemde hoofd der school, er zijn vreugde over uitgesproken, dat het einde van de „verstrooiing" in het zicht is. De school zal er een zijn met ra men, die veel licht doorlaten. Spreker zeide te hopen, dat het hem gegeven mocht zijn, ook veel licht naar buiten te doen stralen. GESLAAGD VOOR HET EXAMEN DETAILHANDEL MEUBELEN. Voor het te Utrecht afgenomen examen voor de detailhandel in meu belen slaagden de heren W. J. de Groot uit Alkmaar en P. Korstanje uit Hei loo. eerst van haar leven in Antwerpen zijnde, toch ook wel eens wil weten, hoe het er in die stad toegaat. Antwer pen omstreeks 1650 is een grote stad en Zaandam maar een klein nest, zodat Trijntje inderdaad onvoldoende gewa pend is, wanneer ze in handen valt van een paar landhaaien, die haar willen plukken. En let eens op, hoe kostelijk Huy gens zowel Trijntje als de landhaai en haar genoot typeert.Hij moet die vrouw lui hebben gezien en doorzien, dat kan haast niet anders. Hij moet het volk hebben gekend en liefgehad. Nu mag hij zich dan voor het oog van zjjn ge leerde en hoofse vrienden een beetje houden alsof hij Trijntje enigermate tegen zijn zin het leven heeft geschon ken in feite heeft hij een kostelijk brok Hollands leven uit zijn dagen ge tekend, dat hem kennelijk sterk heeft geboeid. Voor de Haagse Comedie moet er in dit stuk evenzeer een sterke bekoring hebben gelegen. Dat bewijst niet alleen het feit, dat het op het repertoire is geplaatst, maar ook en nog meer de manier, waarop het is gespeeld. Ik heb zelden een paar vrouwspersonen van deze soort op een, zo kostelijke wijze over het voetlicht zien brengen. Myra Ward maakte van Trijntje een vrouw mens, nieuwsgierig, wat onnadenkend, wat weinig wereldwijs, maar voor de drommel niet bang. En de Marie van Ida Wasserman werd een echte Ant werpse straatmadelief: haaiig en uit gekookt, maar uiteindelijk toch niet listig genoeg om tegen de felle ver ontwaardiging van Trijntje op te kun nen. Bijzondere hulde verdient deze ac trice voor haar Vlaams. Paul Steen bergen was een fraaie Francisco, een echte angsthaas by al zijn uiterlijke zwier, Jan Retel een kostelijke Kees. De zaal was lang niet vol. Wie er waren hebben genoten, al zullen ze me; Huygens' wat ingewikkelde verzen wel11 eens wat moeite hebben gehad. Van W Woensdagavond is in het St. Eliss- bethziekenhuis te Alkmaar overleden de oud-burgemeester en oud-gemeen tesecretaris van Oudorp, de heer W. Bos. De heer Bos werd in 1925 be noemd tot burgemeester van deze ge meente. Tijdens zijn ambtsperiode werd de Openbare School aan de Munniken- weg gebouwd en werd het raadhuis uitgebreid. De thans overledene is vele jaren secretaris-penningmeester van de banne en polder Oudorp geweest, welke functie hij naderhand wegens drukke ambtsbezigheden heeft moe ten neerleggen. Tot zijn dood toe was hij directeur van de Boerenleenbank in deze gemeente. Wijlen de heer Bos, die de leeftijd van 68 jaar heeft bereikt, was door zijn eenvoud en welwillendheid een zeer geziene persoonlijkheid. Het Comité van Ouden van Dagen te Bergen heeft grootse plannen. Het heeft n.I. de bedoeling om aan de ouden van dagen, dames zowel als he ren, in het winterseizoen enkele dagen per week gelegenheid te verschaffen zich te amuseren met conversatie, ge- zelschapspelen enz. Het comité heeft daartoe vanaf Dinsdag 18 Nov. enkele dagen per week beslag weten te leg gen op het Dorpshuis. Of de opzet zal slagen hangt natuurlijk geheel af van degenen, die zich hiervoor interesse ren. Het comité verwacht alle belang stellenden Dinsdag om 3 uur in «et Dorpshuis. (Var MEN kan aannemen, da of dertig jaar de voc arbeidskracht (al is die in Japan)maar men m< wüzigen. Weliswaar zyn van blanken, maar in d ïoals byvoorbeeld in het de naturellen en de kleu houden. De socioloog dr plattelands-Afrikaners n onder Invloed van massa dat primitieve volkeren massaal-psychologische i reden om aan te nemen, leiden tot sociale conflic TK ZEG MET nadruk ■I komst. De eerste tiei er onder de huidige stre voor arbeidsvrede en cor me stellig geen sprake „communisme" is m de wens dermate ruim. dat vorm van links-socialist er onder valt. Regering en industrie i wikkeling stevig in han beweging, als die van hel zet", die in Augustus lei restatie van vele hondei gers kan zich hoewel sluitend gericht is tegen wetgeving óók gaan de economische verschille en zwart. De arb MTEN ZOU mogen veror ivl de Zuidafrikaanse met betrekking tot dit v< sfeer liggende probleem niet voor tweeërlei uitleg standpunt zou innemen, beweging en Arbeidersp mers in één lijn. Echter Afrika. De Arbeiderspa: geleid wordt door de alg John Christie (men noen onrechte „Eerlijke John van blanke arbeiders! aanzien van de zwarten beraal standpunt in, o kan, als zij niet het over haar aanhang wil opoffe nomische gelijkschakelin en zwart prediken. De blanke arbeider w« hij zijn hoge levensstani liezen, als de zwarte zijn fabriek salarissen die met het zyne te vei„ voor de blanke fabrieks precies als voor iedere in dit land, het Grote behoud. Ik meen te m< de arbeiders tot de stc ders van de „apartheid dat de Arbeiderspartij voorstanders der „apartl tionalisten") te vuur en strijdt, stemmen er veel arbeiders op dr. Malan Christie. Zij weten, dat aanzien van het rassen zeer besliste politiek van John Christie dat mens is en prachtige houdt, maar zij weten n punt de Arbeiderspartij bleem inneemt of zal gaE kiezen het zekere voor Dat laatste geldt trou de Verenigde Partij, leiding staat van Smut' taris, Jacobus Strauss praevaleren de inzichten naten, al dient erkend i rijen ook uitgesproken 1 De partij, die grootkapi lir.gen, plattelanders, u: zinde Natallers en Afrik: „loyalisten" en nog een dere groepen moet ver en bevredigen, heeft gee: beleid". Zij vocht het de wetgeving, die kl( een aparte lijst zou bi de stemmen dezer kle missen. Ook in dit opz Afrika dus een unieke reld in: het merendeel triearbeiders stemt op ciaal-conservatieve Na omdat zij door haar cor heidspolitiek een betere vóór het levenspeil van beider dan de Arbeide verenigde Partij. Volop £)E industriële ontwikke Afrika kan men nair" noemen in die zin plotselinge schok, als verwachte gebeurtenis ie voorwaarden er voor aanwezig; 2y wachtten Het beroemde paleis dat danig in verval zijn, kan thans als worden, heeft de Fr ris voor Schone Kur in antwoord op een se parlement medegede herstellingswerkzaamhec de nabije toekomst vë-- De regering heeft e komend met bijna vit ter beschikking ga krijgt men voor de brengèt van een trok! loterij, hetgeen ook som fields neerkomt, van particuliere zijde verwacht.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2