Minister Staf acht herziening der bezoldiging niet mogelijk Veewagen vloog tegen een autobus bij Apeldoorn Staatssecretaris Kranenburg sprak over onze troepen in Korea Amsterdamse Kamer van Koophandel richt adres tot B. en W, Nieuw Perzisch voorstel inzake het oliegeschil HOGE FUNCTIONARIS DER V.N. PLEEGDE ZELFMOORD Na onderzoek McCarran-commissie STIKKER Vrijdag 14 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 270 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Slot der algemene defensie-debatten Indonesisch parlement 27 Nov. weer bijeen Niets bekend over het gebruik atoomwapens De verhoging der IJ-pont-tarieven Bijdrage van het Rijk is hier dé oplossing Weerbericht Opruimingswerk van „Fausius Bijna geen beperkingen meer voor scheepvaart Twee doden, een zwaaren dertien lichtgewonden Oorzaak nog onbekend Engeland wenst nu een onpartijdig tribunaal Kerstpakjes voor de „Piet Hein" Premier Hoffmann wil met Adenauer spreken Sprong uit raam van de twaalfde verdieping Aufobus met kinderen in Transvaal onder de trein Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man. Familieberichten 20 cip.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd, f 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 V/ilopo garandeert storings vrije vergaderingen Nadat öe Indonesische premier, Wi- lopo, verzekerd had dat de vergaderin gen van het parlement gevrijwaard zullen zijn van ordeverstoringen, heeft de commissie van overleg uit het In donesische parlement besloten om de zittingen met ingang van 27 November a.s. te hervatten. Wilopo verzekerde verder dat voor de persoonlijke vrijheid van de parle mentsleden zorg zal worden gedragen. Het parlement zal beginnen met de kieswet te bespreken, welke dan be gin Januari gereed kan zijn. Wellicht zullen na medio December de ont- werp-begrotingen voor 1952 en 1953 bij het parlement ingediend kunnen wor den. (Van onze parlementaire redacteur) GISTERMIDDAG heeft de Tweede Kamer de begrotingen voor Oorlog en Marine zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De CPN wilde geacht worden te hebben tegengestemd. Tevoren had staatssecretaris Kranenburg onder meer een verslag over zijn ervaringen in Korea gegeven, terwijl minister Staf op het bezoldigingsvraagstuk, het gebruik van atoomwapenen, de verdediging van het NAVO-gebied en de geestelijke verzorging van onze militairen was ingegaan. De minister achtte een algemene herziening der bezoldiging niet mogelijk; hij verwachtte hier ook geen grote voordelen van. AVER het overlijden van de soldaat Möllering verstrekte minister Staf uitvoerige mededelingen. De dood van dienstplichtige Möllering is plotseling ingetreden. Daar de doodsoorzaak niet zonder meer kon worden vastgesteld, vond een sectie plaats, die evenmin uitsluitsel bracht. Toen is een vertrou wensarts ingeschakeld, die na volledige kennisneming van alle stukken als zijn eindoordeel gaf, dat de behandeling van Möllering medisch volkomen in orde was geweest en dut geen instantie enige blaam treft. Over twee maanden is een algemene maatregel van bestuur te verwachten over de kostwinnersvergoeding. Ook de rechtspleging voor de landmacht zal worden herzien, maar gelijk het ver leden leert zal dit veel tijd kosten, mede in verband met de te verwach ten regeling binnen het kader van de Europese Defensie Gemeenschap >e i. Periodiek, zei de minister de Kamer toe, zal de Defensie-commissie worden ingelicht over alle vliegongevallen. Zijns inziens zou het verlengen van De heer J- Ringen, die is benoemd als hoofdleider van de Ambonese woonoorden, als opvolger van generaal-maj. b. d. P. Scholten, wie dezer dagen op zijn verzoek ontslag werd verleend. IN het vervolg van zijn rede ging mi- nister Staf uitvoerig in op de geeste lijke verzorging van onze militairen. Hij verduidelijkte zijn standpunt door te zeggen, dat hij weliswaar verant- der onder de wapenen zijnde man schappen en tevens verantwoordelijk is, dat de kerkelijke en andere organi saties voor haar taak verantwoordelijk kunnen blijven. De subsidie aan de militaire te huizen achtte de minister redelijk; hij verklaarde zich bereid te overwegen belangrijke bijdragen beschikbaar te stellen voor nieuw te stichten tehuizen fn deze heeft ook het Humanistisch Thuisfront zijns inziens een taak. De minister verklaarde de algemene vor ming der militairen meer stelselmatig ter hand te willen nemen. Minister Staf zette zijn beantwoor ding voort met het maken van enkele opmerkingen over de territoriale ver dediging. In dit verband wees hij er op, dat de bescherming der burgerbevol king een van de onderdelen van het algemene verdedigingsbeleid vormt; de coördinatie der verschillende onderde len is in handen van de Algemene De fensieraad uit de ministerraad, die wordt bijgestaan door een ambtelijke commissie. Omtrent het gebruik van atoomwa pens was de minister niets bekend; hij meende, dat niet zonder Nederlandse toestemming tot het gebruik van deze wapens zal worden overgegaan. Met ingang van 1 Januari 1953 zal de geneeskundige verzorging voor de landmacht gewijzigd worden volgens het reeds bij de Marine bestaande stel sel, zo deelde minister Staf mee. Dienst plichtige onderofficieren moeten zijns inziens eerst bij de troep hun waarde bewijzen; eerst daarna volgt een effec tieve aanstelling. Daar een korporaal geen onderofficier is, vindt de plaat sing der adspirant-onderofficieren bij de troep als sergeant-titulair plaats. De terugvordering van voorschotten van voormalig K.N.I.L.-personeel zeg de de minister toe te zullen bespreken met zijn ambtgenoot voor Maatschappe lijk Werk. nE KAMER VAN KOOPHANDEL en Fabrieken voor Amsterdam heeft zich met een adres gewend tot burge meester en wethouders van de hoofd stad inzake het voorstel van dit college om de tarieven voor de gemeentelijke pontveren te verhogen. De Kamer zegt, dat de voorgestelde verhogingen haar tot grote bezorgdheid aanleiding geven. Immers de thans beoogde tarieven zullen voor het publiek in het alge meen en voor het Amsterdamse be drijfsleven in het bijzonder in hoge mate bezwaarlijk zijn. Voor een per sonenauto, die heen en weer gaat tus sen de beide IJ-oevers, zal zoals bekend is een bedrag zijn ver- scnuidigd van twee gulden, en voor een vrachtauto drie gulden, terwijl deze bedragen tot 1 Januari voor beide ca- xegorieen beliepen vijftig cent en sinds Januari 1951 bedragen resp. één en twee gulden. De abonnementen zullen voor personenauto's worden gebracht van vijftien op vijf en twintig gulden en voor vrachtauto's van vijftien op honderd gulden per jaar. De Kamer meent, dat ter bestrijding van althans een gedeelte van het tekort op de exploitatie op de IJ-ponten een bijdrage van het Rijk voor deze verbin- Verwachting tot morgenavond: NEVELIG WEER Half tot zwaar bewolkt met nevel of mist en plaatselijk enige lichte neerslag. Weinig wind. Tamelijk koud weer. ZATERDAG; Zon op G.onder 16.49. Maan op 5.41, onder 15.19. ding, welke in hoge mate het inter lokale verkeer dient, is aangewezen. Uiteraard zouden bij vervulling van dit verlangen de tarieven voor de pont veren moeten worden afgeschaft of desnoods aanmerkelijk worden ver laagd. De Kamer geeft in overweging het daarheen te leiden, dat de voor dracht aan de raad van 10 October j.l. betreffende de verhoging niet in be handeling wordt genomen, voordat te dezer zake nader overleg met het Rijk heeft plaats gevonden In de Ver. Staten bestaan plannen, cm in het gehele land de eerste vlucht van de gebroeders Wright, 17 Decem ber 1903, te herdenken. ^LLE beperkende bepalingen wat de diepgang betreft in Hoek van Hol land zijn gisteren, althans gedurende de dag, opgeheven. Het éénrichtingver- keer blijft echter gehandhaafd. Dit be tekent, dat schepen als de „Nieuw Am sterdam" en de „Willem Ruys" nu over- de diensttijd voor de luchtmacht vanu b- groot belang zijn, daar aldus de jonge vliegers steun zouden kunnen vinden nen komen. Slechts het nachtverkeer bij hun oudere collega's. wordt tot negen meter diepgang be- Zie ook elders in dit bladperkt. GISTERMIDDAG om kwart over één is op de Hoenderloseweg te Ugche- len bij Apeldoorn een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Een vrachtwagen, ge laden met vijf en een half ton vlees, kwam in botsing met een personeelsbus wan de Ned. Kunstzijdefabriek te Arn hem. De wagens vlogen met een zware klap op elkaar en werden ernstig ge havend. De gevolgen waren vooral voor de inzittenden van de autobus ernstig. Twee arbeiders werden zo ernstig ge wond, dat zij ter plaatse overleden, een ander moest in zorgwekkende toestand naar het Julianaziekenhuis te Apel doorn worden overgebracht. Voorts waren er dertien lichtgewonden. f)E BUS met twintig man personeel reed ter hoogte van het sanatorium „Caesarea" toen uit tegenovergestelde richting de veewagen met vlees van de fa. H. uit Wekerom naderde. Nog door onbekende oorzaak zwenkte de chauffeur van deze wagen, de 22-jarige J. K. uit Barneveld, met de grote auto plotseling naar links. De busbestuur der trachtte door krachtig remmen en naar rechts uithalen een aanrijding te voorkomen. Dit lukte niet en met een daverende klap vlogen beide voertui gen op elkaar. Twee Apeldoornse ar beiders, de 27-jarige F. Kroon en de even oude D. J. Huiskamp, werden door losvliegende voorwerpen dodelijk gewond en overleden spoedig daarna. Zeer zwaar gewond werd de arbeider J. Paulsen uit Apeldoorn. Ook de chauffeur van de veewagen moest, De Perzische vertegenwoordiger in de economische en finantiële commissie der Ver. Naties dr. Ardalan, heeft op een bijeenkomst der commissie een nieuw voorstel gedaan voor een rege ling van het oliegeschil met Engeland. Hij zei, dat de Perzische regering be reid is de Anglo Iranian Oil Com pany" schadeloosstelling te verlenen op de in Engeland zelf geldende grond slagen voor de vergoeding aan eige naars van genationaliseerde industriën Perzië doet dit aanbod als blijk van goede wil, aldus dr. Ardalan. De Britse vertegenwoordiger in de commissie deelde mee, dat hij in de loop van volgende week op dit aanbod zal antwoorden. De Perzische afge vaardigde zei voorts o.a. nog, dat de door Engeland genomen beperkende matregelen om het verschepen van olieproducten uit Perzië tegen te gaan, neerkomen op een economische blok kade van Perzië. In Washington is men van mening, dat dit aanbod niets nieuws biedt, daar dr Mossadeq reeds in September een dergelijk voorstel heeft gedaan. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland elk nieuw com pensatieaanbod van Perzië aan een on partijdig tribunaal wenst voor te leg gen. De eis van de Brits-Iraanse oliemaat schappij tot schadevergoeding wegens verlies van inkomsten gedurende het tijdvak tussen de datum van nationali satie en het jaar 1993, wanneer de con cessie afloopt, wordt door de Britse re gering gesteund, maar is tot dusver door Perzië afgewezen. De waarnemers vra gen zich nu af, of Perzië met het laat ste aanbod Engeland in deze wil tege moetkomen. Tweeduizend studenten van de Hebreeuwse Universiteit van Jeruza lem hebben hun staking, die vier maanden duurde beëindigd. waarschijnlijk met een hersenschud ding, naar het ziekenhuis worden over gebracht. De buschauffeur en twaalf arbeiders werden lichtgewond. De ge havende wagens zijn door de politie in beslag genomen. Ter gelegenheid van het aanstaande Kerstfeest kunnen luchtpostbriefpak jes tegen aanzienlijk verlaagd tarief worden gezonden aan opvarenden van Hr Ms torpedobootjager „Piet Hein" in de Koreaanse wateren. Deze pakjes moeten worden aangeboden in de pe riode van 17 tot en met 29 November. Het maximum gewicht is 500 gram, de frankering bedraagt 8 cents per 50 gram met een minimum van 40 cents. Adressering als volgt: Naam, rang of kwaliteit, marinenummer, aan boord van Hr Ms „Piet Hein", Amster dam - C.S. Marine. De opruimingswerkzaamheden van de in de mond van de Nieuwe Waterweg gezonken „Faustus" zijn nu in volle gang. Duikers hebben het wrak kunnen „merken", waar door de plaats, waar het schip ligt nu geheel is vastgesteld. Het dui- kerswerk wordt ernstig gehinderd door de sterke stroming, die hier staat. Op de foto zien we hoe duiker De Jong in zee afdaalt boven de plek, waar het schip ligt. Saargebied nadert thans de verkiezingen Johannes Hoffmann, de minister president van het Saarland, heeft de wens uitgesproken de Saarkwestie met dr Adem, uer te hespreken. Dr Adenauer heeft Woensdag in een radio-interview de Saarlandse premier de rechtstreek se verantwoordelijkheid toegeschreven voor het mislukken van de Frans- Duitse besprekingen over een Euro pees statuut voor het gebied. Hoffmann zeide, dat hij niet aan neemt dat bij de verkiezing voor een nieuwe landdag voor de Saar op 30 November meer dan de helft der kie zers zal voldoen aan het verzoek der Duitsgezinde en verboden partijen om blanco te stemmen. „Mocht dit toch het geval blijken te zijn, dan zouden daaruit vanzelfsprekend democratische consequenties moeten worden getrok ken", zo zeide hij. Zou daarentegen meer dan de helft der kiezers op de toegelaten partijen stemmen, dan zou Hoffmann daar een aanleiding in zien om met versterkte nadruk te ijveren voor een FransDuitse overeenkomst tot Europeanisering van het gebied, waarbij echter het Saarland econo misch met Frankrijk verbonden zou moeten blijven, tot beide landen ineen Europese unie zouden opgaan. AMERIKAANSE DOLLARS LOKTEN De twintigjarige bediende W. L.. werkzaam in een groot Rotterdams ho tel, is door de recherche aangehouden. Hij had n.l. ten nadele van twee bui tenlandse gasten 112,50 dollar ont vreemd. Gelukkig is het grootste ge deelte van het geld achterhaald. T)E ZEVEN EN VEERTIGJARIGE Abraham Feller, speciaal raadsman van de zjjn ontslag aangeboden hebbende secretaris-generaal van de Ver. Naties Trygve Lie, en hoofd van de juridische afdeling van de V.N., heeft zelfmoord gepleegd door uit het raam van zijn woning op de twaalfde verdieping te springen. Fellers vrouw deed nog vergeefse pogingen om hem van zijn nood lottige daad terug te houden. De hoge V.N.-functionaris was reeds enige tijd onder medische behandeling wegens zijn nerveuze toestand. Hij was algemeen gerespecteerd en geliefd bij zijn collega's en de pers. Het nieuws heeft in het hoofdkwartier van de Ver. Naties grote ontsteltenis verwekt. vriend was van Alger Hiss, voormalig ambtenaar van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die thans beschuldigd van meineed in de gevangenis zit. Hiss zou inlichtingen hebben verstrekt aan de communisten. Feller heeft geholpen bij het opstel len van het merendeel van de poli tieke verklaringen van Trygve Lie. Trygve Lie heeft in een verklaring aan de pers gezegd: „Abraham Fellers dood is een verschrikkelijke slag en een onherstelbaar verlies voor de Ver. Naties en voor mij persoonlijk. Hij was een groot en trouw ambtenaar en een groot en trouw Amerikaan". FELLER is onlangs ondervraagd ge- worden door juristen van de commis sie McCarran, die een onderzoek instelt naar beweerde communistische invloed onder Amerikaanse employé's van het secretariaat van de Ver. Naties te New York. Medewerkers van Feller ver klaarden, dat deze zeer zwaarmoedig was geweest als gevolg van de jongste beschuldigingen van de commissie- McCawen, dat de VN een toevluchts oord zou zijn voor opstandige elemen ten. Onlangs scheen hij mondeling zijn ontslag te hebben aangeboden, maar sommigen menen, dat hij dit later weer introk. Van een aantal hoge ambtenaren van het secretariaat der VN is overigens bekend, dat het van plan is om af te treden. Men heeft voorts verklaard, dat Fel- Acht kinderen en de chauffeur van een autobus zijn om het leven gekomen toen Donderdag in de omgeving var Spring in Transvaal deze bus met eer trein in botsing kwam. Andere kinde ler, die Amerikaan was, een intiem ren werden ernstig gewond. UET bericht over de mededelingen van de Nederlandse ambassadeur in Engeland, oud-minister Stikker, moet wel met enige verbazing in ons land zijn ontvangen. In de eerste plaats is het zeker niet de gewoonte, dat een vertegenwoordiger van het Koninkrijk der Nederlanden bij een vreemd land verklaringen aflegt over zaken, die ten onzent nog niet bekend zijn gemaakt. Uiteraard zal de heer Stikker daarvoor wel toestemming van zijn regering heb ben ontvangen, maar de vraag is welke bedoelingen Nederland bij het geven van dit fiat kan hebben gehad. Wij weten wel, dat de heer Stikker .ten tijde van zijn ministerschap gaarne bereid bleek aan buitenlandse journa listen inlichtingen te verschaffen over zaken, waarover Nederlandse kranten mensen meestal niets te weten konden komen, zodat onze dagbladen genoopt waren dit „nieuws" uit buitenlandse bladen over te nemen of aan corres pondenties van buitenlandse persbu- reaux te ontlenen. Er is herhaaldelijk gewezen op het volstrekt onbevredi gende van deze toestand. De heer Stik ker heeft dus thans een traditie voort gezet, die hij zelf als minister van buitenlandse zaken schiep. In zoverre is er geen wijziging in zijn opvattingen gekomen, al blijft voor de Nederlandse dagbladwereld de onbevredigende toe stand bestaan. Indien wij evenwel aan deze om zo te zeggen intern-journalistieke zijde van dit geval voorbij gaan, dan blijft de vraag bestaan waarom de Britse pers en de in Engeland aanwezige vreemde journalisten als eersten op de hoogte moesten worden gesteld van het inzicht van de Nederlandse regering in de noodzakelijke ontwikkeling van het Europese ïegerverdrag. Het is zeer goed mogelijk, dat oud-minister Stikker ge lijk had, toen hij opmerkte, dat het Ne derlandse parlement aan de goedkeu ring van de Europese verdedigings gemeenschap geen ernstige moeilijkhe den in de weg zal leggen. Dat mag alle maal zo zijn, doch wij zouden met een verklaring als deze hebben willen wachten, totdat de EVG in de Tweede Kamer ter sprake was geweest. Laten we eens een ogenblik aannemep, dat ons parlement er om welke nieuwe reden dan ook anders over gaat den ken. Welk een onsterfelijk figuur zou onze ambassadeur in Londen dan wel hebben geslagen! Neen, wij kunnen deze handelwijze weinig fraai vinden. W7IJ kunnen ons overigens wel voor- stellen waarom de Nederlandse re gering juist de ambassadeur in Enge land als spreekbuis heeft gebruikt. Engeland immers heeft zich van de EVG gedistanciëerd en wellicht heeft de regering de bedoeling gehad Chur chill en de zijnen ervan te overtuigen, dat de groten niet kunnen achterblij ven, waar de kleinen zo moedig voor gaan! Deze weg lijkt ons evenwel niet de juiste. De tegenstellingen tussen Frank rijk en Duitsland gaan, zoals wij vroe ger te dezer plaatse aantoonden, véél verder en véél dieper dan misschien op het eerste gezicht lijkt. Er is tussen beide landen een fundamenteel wan trouwen gegroeid en wij zijn geneigd dit Franse wantrouwen niet alleen te begrijpen, maar ook te billijken. Neder land heeft evenmin reden om Duits land zo vriendelijk tegemoet te treden. Heeft onze regering werkelijk de abso lute overtuiging, dat West-Duitsland straks niet opnieuw van zijn machts positie misbruik zal maken om West- Europa, thans op democratische grond slag (maar wat is in een naam?), te overheersen? Wij stemmen oud-minister Stikker toe. dat er binnen de EVG geen discriminatie tegen Duitsland moet zijn. Neen, indien Duitsland een maal binnen deze gemeenschap is geko men, dan moet dat land als gelijkge rechtigd partner kunnen optreden. De klaarblijkelijke weifelingen van Frank rijk en de duidelijke waarschuwingen van Engeland zijn een gevolg van het feit, dat deze landen er niet zeker van zijn, dat Duitsland zich aan deze gelijk gerechtigdheid zal houden! VOOR ons land komt daar nog een zeer belangrijk punt bij. Stikker heeft gezegd, dat Nederland van me ning is, dat de verdedigingsgemeen- sehap een volledige Europese federal ie op politiek en economisch gebied nood zakelijk maakt. Jawel, maar de zaken staan inmiddels volkomen op haar kop. Want een politieke en economische federatie moet een hechte verdedigings gemeenschap tot gevolg hebben! Bo vendien is ons land er nog altijd niet zeker van, dat ziin ontzaglijke bijdrage aan de defensie-inspanning ook inder daad tot resultaat heeft, dat het in tijden van gevaar integraal zal worden verdedigd. Onze, stem is ten slotte maar een heel zwakke in het koor der groten. En wij zouden het biizonder onverant woordelijk vinden, indien regering en parlement zich zouden storten in een avontuur. Want de defensie van ons land zal zonder officiële toezeggingen en verklaringen niets anders blijven dan een avontuur, niettegenstaande de jongste verklaringen van minister Staf in de Tweede Kamer. Om al deze redenen hebben wij geen bewondering voor de persconferentie van ambassadeur Stikker Nederland heeft geen reden zich te haasten. Grote zaken eisen nu eenmaal enige voorzich tigheid. Tweede „Nieuw-Amsterdam" voor Holland-Amerikalijn De directeur van de „Holland—Ame- rika-lijn" heeft verklaard „zeer teleur gesteld te zullen zijn", indien niet in het komende voorjaar wordt begon nen met de bouw van een nieuw schip, dat dezelfde afmetingen zal heb ben als het vlaggeschip „Nieuw-Am sterdam" Hij voegde hieraan toe dat de bouw van het nieuwe schip drie tot drie en een half jaar zal duren.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1