Ecuador wil „enkele millioenen" Nederl, immigranten opnemen Chefarine 4 terstond Meer waardering voor onze Korea-mannen gewenst Nederland zal alleen kunnen winnen ais Engeland nog zwakker is Vruchtbaarste grond staat gratis ter beschikking Kamerlid Groen wenst deelneming aan tuinbouw-weerstandsfonds Au Q Meerderheid wenst aanblijven van regering-Van Houtte Lenstra om onnaspeurlijke reden weer op de linksbuitenplaats Materiaal meenemen om eigen huizen te bouwen OP DE KOFFIE Salatiga door een bende aangevallen Replieken Krachtige houding tegen kaas-maatregelen der VS J NOLTEN VIERDE IN VIERDE ETAPPE De reis van Prins Bernhard rvE BESPREKINGEN, die Prins Bernhard met de Ecuadoriaanse minister van Landbouw heeft gevoerd, hebben hetzelfde resultaat opgeleverd als in Colum bia: men wil het verbod van invoer van Nederlands vee opheffen, wanneer wordt gegarandeerd, dat het vrij is van mond- en klauwzeer. Verder heeft de president vn Ecuador in een gesprek met de Prins verklaard, dat Ecuador zo veel mogelijk Nederlandse emigranten wil opnemen, in het bijzonder landbouwers. Ecuador, dat zeven maal zo groot is als Nederland, doch slechts een bevolking heeft van drie en een half millioen, is genegen enkele millioenen Nederlandse immigranten op te nemen, aldus de president. De regering van Ecuador wil deze mensen gratis de vruchtbaarste grond ter beschikking stellen. Men stelt slechts één voorwaarde, n.l. dat de im migranten materiaal meenemen om hun eigen huizen te bouwen. De presi dent zei de Nederlanders succes te kun nen garanderen. Prins Bernhard heeft materiaal in handen gekregen voor nadere bestude ring door de Nederlandse autoriteiten en verklaarde, dat hij goede kansen zag voor de vorming van op zichzelf staan de Nederlandse nederzettingen met eigen karakter. De president zei te hebben vernomen, dat de Nederlandse emigranten overal ter wereld een zeer goede naam heb ben, weshalve hij hun alle mogelijke voorrang wilde geven. Woensdag heeft Prins Bernhard een krans gelegd bij het standbeeld van Si mon Bolivar in Quito. Des middags bracht de Prins o.m. geruime tijd door met het bezichtigen van de schitteren de Sint-Franciscus-kathedraal. Laat in de middag hield Prins Bernhard een receptie, welke door de meeste leden van de Nederlandse kolonie werd be zocht. Onder de ongenode gasten be vond zich de voormalige NSB-burge- meester Peters van Maastricht, die thans in Ecuador woont. Vandaag vertrekt Prins Bernhard naar Lima. ■1IIII1II11 'n Hmnetfe inkt... VEE. eert bakkie troost is het bepaald niet geweest, die vergadering van de 'Algemene Nederlandse Kruide- niersbond, dezer dagen in Alkmaar. Er werden nogal gekruide opmer kingen gemaakt en alle kruideniers riepen verontwaardigd: „Wij drei gen op de koffie te komen, omdat de winstmarge op de koffie véél te laag is!" VAAR verluidt dronken ze ter ver gadering alleen maar thee, uit pro test en van de schrik is er geen woord gevallen over het wisselval lige weer van de laatste dagen. Bij de rondvraag motst de voorzitter steeds weer vragen: „Is er nog iets van uw dienst?", of „Hebt u niets vergetenEn dan had je het al weer. £EN zeer sterk argument heb ik ge vonden, dat een kruidenier aan het overhandigen van een half pond koffie slechts twaalf cent verdient. „Da's te weinig", zeiden ze ter ver gadering. „Als er een winkel zou bestaan waar ze alleen maar koffie verkochten, Jan zou die winkel elke dag met verlies werken!" WAT. een zegen, dat nog geen Ne derlandse ondernemer een speci aalzaak voor koffie is begonnen. Zo'n man zou geen droog stuk brood verdienen. Trouwens, de kruide niers zouden het óók met een schraapje boter minder moeten doen, want er wordt nog heel wat koffie gelurkt in ons land. £TEL je voor. Waar zou het heen gaan? Hoe snel zouden er speciale winkels voor de verkoop van luci- Jers, ran margarine en van vruch tengelei uit de grond rijzen. We zouden het ergste moeten vrezen voor wat betreft de beheersing door de kruideniers van de puddingpoe- aersector, welks verkoop thans nog vast m hun handen ligt. wereld zou ontwricht worden. We zouden rode bieten in een speciaal zaak moeten kopen, evenals de ar tikelen closetpapier en mayonnaise- kloppers. En dan al die neringdoen den in hun speciaalzaken! Blauw van de armoede en groen van miezerig heid dat ze op het onzalige idee kwamen om de jam-handel en de verkoop van bitterballen aan de kruideniers te onttrekken! QVERIGENS, ik heb een hekel aan speciaalzaken. Altijd gehad. Voor mij is een kruidenierswinkel steeds een kerstbrood geweest, rijk aan krenten, rozijnen, ;ucade, amandel, pers en suiker Bij zoveel heerlijk vergeet je het steentje, dat je som.- een kies kost en dat tussen al die heerlijkheden verscholen was. Maa misschien wordt de koffie minder heet gedronken dan opgediend. VQUADOR telt in totaal ruim drie millioen inwoners. Het is dus nog geep derde deel van het Nederlandse aantal inwoners, waarbij valt op te merken dat de oppervlakte vele malen groter is dan Nederland. De hoofdstad Quito telt slechts 211.000 inwoners, het geen dus overeenkomt met een provin ciestad van Nederland van de omvang van Utrecht. De buitenlandse handel is in hoofdzaak gericht op de Verenigde Staten, waarbij de export tot 1948 de import overtrof. Na 1948 werd de in voer groter dan de export. De balsem export beloopt ongeveer 3.000.000 kilo, waarmee Equador een wereldpositie inneemt. De kwaliteit fan de cacao, die voornamelijk naar de Verenigde Sta ten wordt geëxporteerd, is zeer goed, doch vermindert gestadig. Eén van de voornaamste industrieproducten is de Panama- of Jipijapa-hoed. Deze wordt gemaakt van Toquilla-stro en zijn van zeer grote omvang. In 1947 werden 5.000.000 van deze hoeden geëxporteerd. Rillerig Verkouden Een enkel iablet doet wonderen I TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN ft 75e. (Advertentie, Ing. Med.) Een bende van ongeveer 100 man heeft Woensdagavond tegen midder nacht Salatiga (Midden-Java) aange vallen. De bende maakte gebruik van automatische wapens en handgrana ten. Zij beroofde de woningen van dertig kampongbèwoners. Twee mensen wer den door de bende gewond. De gezags- apparaten kwamen onmiddellijk in ac tie en verdreven de bende. MINISTER LUNS VERTREKT UIT DE VER. STATEN De minister zonder portefeuille, mr Luns, die thans in New York vertoeft, is voornemens om vandaag per „11e de France" uit de Verenigde Staten naar Europa te vertrekken. Voortzetting Landbouw-debatten Wordi landbouwonder wijs achtergesteld? Gistermiddag laat heeft de Tweede Kamer de algemene beschouwingen over de begroting van Landbouw- Vis serij en Voedselvoorziening voortgezet De heer Groen (KVP) toonde zich ver ontrust over de opvatting van minis ter Mansholt, dat er voor zijn minis terie belangrijke "medebewindsbe- voegdheden voor de nieuwe bedrijfs- iichamen bestaan. Hij vroeg zich voorts af, of het landbouwonderwijs niet wordt achter gesteld en achtte de Noord-Oostpol der niet de aangewezen plaats voor de vestiging van een rijkslandbouw- winterschool. De KVP-afgevaard'gde drong er bij de minister op aan deel te nemen aan het weerstandsfonds voor de tuinbouw. Een goede vooropleiding èn goed onderwijs zijn noodzakelijk voor pro ductieverhoging en gezonde sociale verhoudingen in de landbouw, betoog de de heer Egas (P. v. d. A.) Hij ves tigde er de aandacht op, dat het voor de jonge boer zeer wenselijk is ook een zekere scholing als personeelschef te ontvangen. Bij het bespreken van de tuinbouw achtte hij het noodzake lijk het vollegrondsbedrijf krachtig te versterken. De fruitteelt ter sprake brengend, bepleitte hij overheidsbe langstelling en steun voor het kap pen van minderwaardige bomen als- Beqroting Oorlog en Marine Mr Kranenburg voerde het woord in de Kamer Vervolg van pag. 1 CTAATSSECRETARIS Kranenburg be- gon zijn meer technische opmer kingen met een uitvoerige uiteenzet ting over de „off shore" orders en de vraagstukken rond de standaardisatie. Hij wees er op, dat het afwijzen van een staatssecretaris voor de lucht macht niet betekent een afwijzing van de verantwoordelijkheid voor de lucht macht door de minister of de staatsse cretaris In Korea is een felle, verbeten af- weeroorlog tegen een gevaarlijk en aggressieve vijand aan de gang. Onze troepen vervullen daar een moeilijke maar zeer gewaardeerde opdracht. Staatssecretaris Kranenburg meende, dat het meer dan tijd was geweest, dat de regering aan onze mensen de eer ging bewijzen, waar zij zo ten volle recht op hebben. Na een schildering der buitengewoon moeilijke omstandig heden, waaronder onze troepen leven en strijden, zeide de staatssecretaris, dat de verhouding tot de Zuidkore- aanse en andere geallieerde mede-sol daten zeer goed is. Er bestaat zijns in ziens een volledig wederzijds respect en onderling vertrouwen. Ook de Piet Hein heeft een belangrijk aandeel in de algemene strijd. De bemanning is trots op eigen prestatie. Staatssecretaris Moorman ging nog enkele ogenblikken in op de over de Marine-begroting gestelde vragen Er is doelbewust gestreefd, zo deelde hij mee, naar een maximale spreiding der marine-opdrachten; enkele werven trokken zich echter tijdens de onder handelingen terug. TN verhand met de drastische spreek- tijd-heperking tot vijf minuten maakten de verschillende afgevaardig den nog slechts enkele opmerkingen. Zo vroeg de heer Fens (K.V.P.) de minister, waar de drie divisies eigen lijk zijn. Mr Roosjen (A.R.l toonde zich be vredigd over verschillende verklarin gen van de minister en zijn staatsse cretarissen, maar bleef met hem van mening verschillen over de organisatie der rechtspleging voor de landmacht. Op het nieuwe legerplan was hij nog niet gerust. De heer Visch (K.V.P.) achtte het nuttig, dat de aandacht van de Kamer op de gang van zaken bij de Fokker fabrieken was gevestigd. Het stelde hem teleur, dat ons land het in tegen stelling met bijvoorbeeld Engeland, nog enige jaren met verouderde toe stellen zal moeten stellen. De K.V.P. afeevaardiede bepleitte nogmaals de zelfstandigheid der luchtmacht. Nadat ds Fokkema (AR) opnieuw de aandacht had gevraagd voor de pro testants-christelijke IN zijn antwoord onderstreepte minis- ter Staf met klem, dat het de vaste wil van de NAVO is het NAVO-gebied met alle macht te verdedigen. Het divi sie-plan geeft alle mogelijkheden dit in latere jaren uit te breiden en te ver sterken. Inzake de militaire tehuizen was de minister bereid te overwegen of hij de hand over zijn hart zou kun nen strijken. Wegens moord op meisje vijftien jaar geëist De officier van Justitie bij de Bre dase rechtbank heeft vijftien jaar ge vangenisstraf en ter beschikking stel ling van de regering geëist tegen de 29-jarige Tilburger, J. de W., die op 31 Maart j.l. het 19-jarige meisje Lies van Breda op de Kanaalweg tussen Hilvarenbeek en Tilburg om het le ven bracht. mede een sanering van de fruithan del, daar in deze zijns inziens van overbezetting sprake is. De heer Van Dist (SGP) brak een krachtige lans voor de vrijheid der boeren en ging onder meer uitvoerig in op de noden der kleine bedrijven. Met klem van argumenten keerde hij zich tegen het afslachtsysteem bij het optreden van mond- en klauwzeer. Minister Mansholt: MINISTER Mansholt heeft gisteravond bjj het beantwoorden van de spre kers uit de Tweede Kamer, die tijdens de begrotingsdebatten het woord had den gevoerd, er nogmaals de nadruk op gelegd, dat Nederland een krach tige houding moet aannemen tegen over de Amerikaanse maatregelen te gen onze kaas, zoals dit in Genève reeds is gedaan door de invoer van Amerikaanse bloem te beperken. Ten aanzien van het melkprijsbeleid zei de minister, dat er een vrije be stemming van de consumptiemelk en een vrije prijsvorming moeten komen. Hiervoor dient te worden voldaan aan bepaalde voorwaarden, welke zeer bin nenkort kunnen worden verwacht. Tot steun aan de tuinbouw is de regering in principe bereid, aldus mi nister Mansholt. De minister noemde voorts verhoog de voederbouw in ons land noodzake lijk en passend in de structuur van de kleine bedrijven. Het streven naar Westeuropese inte gratie op landbouwgebied achtte de bewindsman zeer belangrijk. Ten aan zien van de Benelux toonde hij zich niet pessimistisch. (Advertentie, Ing. Med.) INTERPELLATIES IN BELGISCHE SENAAT Scherpe druk van de oppositie De Belgische Senaat heeft Donder dagmiddag een door de Chr. Volks (regerings-) Partjj ingediende motie UNESCO in Parijs In Parijs is de algemene jaarlijkse vergadering van de UNESCO weer begonnen. De foto geeft een over zicht van de vergadering tijdens de rede van de afgevaardigde NI. Radsen, De economische conferentie van het Britse gemenebest zal 27 November te Londen beginnen. (Van onze sportredacteur) nE laatste maal dat het Nederlands elftal in het strijdperk verscheen tegen de Engelse amateurs, was op «en smoorhete Julidag in 1948. Om precies te zijn, bet was de 31ste en het ging er om welke ploeg zich in de tweede ronde van het Olympisch voetbaltornooi zou plaatsen. Nederland verloor in een dramati sche strijd met 43. Deze wedstrijd vertoonde reeds de eerste symptonen van het verval, van de inmiddels nog sterk gedevalueerde Nederlandse voethal- papieren. Het was een wedstrijd uit een serie van twaalf, een reeks, waarin Nederland slechts eenmaal de officieuze wedstrijd op de Olympische Dag 1948 daargelaten het genoegen van een overwinning heeft mogen smaken. Dat was in de legendarische wedstrijd op Houtrust in 1913, te lang geleden dus dat wij er ons thans nog op kunnen beroemen. Morgen gaat Oranje te Huil probe ren revanche te nemen op de laatste nederlaag. begrippen op het ogenblik een fantas tische voorhoede, waaraan wij slechts in onze dromen durven denken. Daar voor in de plaats hebben wii gekregen Lugthart, Bennaers, Van Roessel en Van der Kuil. De VSV-er belooft een militaire tehuizen, deeldp de heer Van Vliet (K.V.P.) mee - dat hii nog niet geheel bevredigd was 't vers. Appel, Faas Wilkes en over de regeling voor de sergeant- 'itulair Hij wilde de nieuwe regeling v'liter wel een kans geven. De heer Korthals (V.V.D.) vroeg nog nadere inlichtingen over het alge mene NAVO-defensieplan. Nederlandse voorhoede met te weinig inhoud 71J die van ons een optimistische voorbeschouwing verwachten, ko men bedrogen uit. Met de herinnering aan tal van teleurstellende resultaten is het ons onmogelijk enig optimis tisch geluid te laten horen. Een over winning zal alleen dan mogelijk zijn als de Engelse amateurs nog meer aan kracht hebben moeten inboeten dan Oranje en als de Engelse keuzecom- missïe nog koppiger is dan de onze. In het Olympische jaar 1948 hadden wij nog de beschikking over verschil lende topspelers. Van der Tuyn, Rij vers, Appel, Faas Wilkes en Arie de Vroet waren toen nog niet gezwicht voor Franse francs en Italiaansen lires. Uitgezonderd Arie de Vroet. de voor malige aanvoerder van het Nederlands elftal, vormden deze spelers met Abe Lenstra onze aanvalslinie. Naar onze groot voetballer te worden, maar kan ter niet worden. op het ogenblik nog niet met onze ge- emigreerde topvoetballers worden ver geleken. Wij herinneren ons echter, dat Van der Kuil maanden geleden bezoek van een buitenlandse voetbalscout heeft gehad en de vrees is gerecht vaardigd, dat hij, als hij straks de top heeft bereikt, onbereikbaar is voor de Nederlandse keuzecommissie. Van de andere drie, Bennaers, Van Roessel en Lugthart, valt alleen de goede wil te roemen. Abe Lenstra is evenals in 1948 van de partijen weer als linksbui ten. Het is onbegrijpelijk dat de keuze commissie de enige Nederlandse voor hoedespeler van grote klasse, weer naar de linkervleugel heeft gediri geerd. Ook de opstelling van het Engelse elftal heeft vele voeten in de aarde gehad Ook aan de overkant van het Kanaal werd critiek geuit op de keuzecommissie en alleen als die cri tiek gerechtvaardigd is, geloven wij dat onze verdediging met Wierts en Terlouw aan het hoofd en Landman in het doel stand zal weten te houden. Een glorieuse overwinning zal het ech- NEDERLAND TABAK WIERTS v. d. KUIL LUGTHART ROBB SLATER SAUNDERS STRATTON LANDMAN TERLOUW v. ROESSEL LEWIS- YENSON BENNETT ALBERTS BIESBROUCK BENNAARS LENSTRA NOBLE ALEXANDER GROVES TOPP ENGELAND van vertrouwen in de Belgische rege ring met 90 tegen 76 stemmen (Socia listen, Liberalen en Communisten) goedgekeurd. Deze motie was het ant woord van de C.V.P. op een interpel latie, die de liberale oud-minister Buisseret Woensdag tot de regering richtte over „de gevolgtrekkingen, die gemaakt moeten worden uit de ge meenteraadsverkiezingen van 12 Octo ber, en de noodzaak van ontbinding der wetgevende kamers". Buisseret wees er toen op, dat waar de homo geen-katholieke regering steunde op 47,5 procent van het totaal aantal bij de algemene verkiezingen van 1950 uitgebrachte stemmen, dit percentage op grond van de op 12 October j.l. ge houden gemeenteraads-verkiezingen met 4,5 procent was teruggelopen. Hjj concludeerde hieruit, dat de C.V.P. dus aan het bewind bleef tegen de wil in van 57 procent der bevolking. Volgens Buisseret kon geen enkele regering, die in een dergelijke situatie verkeert, nog langer aanblijven. Hierna interpelleerde de socialisti sche senator Rolin de regering over „haar beslissing om aan het bewind te blijven tegen de wil in van het kie zerscorps". Ook hij was van mening dat, na de wijze waarop het kiezers corps zich heeft uitgesproken, een ontbinding der wetgevende kamers en nieuwe verkiezingen zich opdringen. Ketterij In zijn antwoord aan beide interpel- lanten onderstreepte eerste minister Van Houtte, dat het „constitutionele ketterij" zou zijn indien men aan ge meenteraadsverkiezingen een zelfde betekenis wilde geven als aan de alge mene verkiezingen. Hij wees op de houding van de C.V.P. na de gemeen teraadsverkiezingen van 1946, toen de linkse regeringscoalitie-Huysmans aan het bewind was. Hoewel de C.V.P. toen een grote overwinning behaalde, eiste zij geenszins een ontbinding der wetgevende kamers en nieuwe verkie zingen. De regering-Huysmans bleef toen nog aan tot Maart 1947. De eerste minister was dan ook. van oordeel dat er geen enkele reden was voor de regering om zich op grond van de uit slag der gemeenteraadsverkiezingen te rug te trekken. Ronde van Zuid-Italië Eerst in de vierde etappe van de Ron de van Zuid-Italië heeft een Nederlan der een prestatie van formaat geleverd. Het was de jeugdige Nederlander Nol- ten, die met nog geen minuut achter stand op de winnaaT Volpi, op de vierde plaats eindigde. Corrieri en Maggini werden resp. twee en drie. Het alge meen klassement luidt thans: 1 Coppi (It.) 32.07.17; 2 Magni (It.) 32.20.31; 3 Minardi <It.) 32.23.41; 4 Bobet (Fr.) 32.24.00; 5 Correa (It.) 32.24.38; 34 Mae- nen (Ned.) 32.52.32; 37 Gelissen (Ned.) 32.58.47; 40 Nolten (Ned.) 33.14.28; 42 De Vries (Ned.) 33.21.36. DRAW TUSSEN HAARLEMS EN KENNEMER ELFTAL Op het terrein van de voetbalvereni ging Haarlem is gisteren een lichtwed- strijd gespeeld tussen het Haarlems elf tal en het Kennemer elftal. Nadat de rust was ingegaan met een 2—1 voor sprong voor de Kennemers, eindigde de wedstrijd in een 3—3 gelijk spel. Amsterdammer maakte Twente onveilig De 38-jarige Amsterdammer H. M. is door het Arnhemse Gerechtshof ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek, wegens een aan tal in Twente gepleegde inbraken. De eis was 5 jaar met aftrek, conform het vonnis van de rechtbank te Almelo.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5