Ronde Tafel Conferentie met de West kan voortgaan Koningin winkelde in Den Haag Twee stoomtrams in botsing Ralph Bunche: Amerikaanse druk oorzaag van noodlottige daad Franse tegenoffensief in Indo-China al 80 km. gevorderd Malan aanvaardt uitspraak van Hof van Appèl Electrische trein goederenwagon reed op een te Schiedam Naguib de hoogsle gezagsdrager in Egypte Zaterdag 15 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 271 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ongeval ie Roiierdam Postbeambte kwam in vlammen om Eindstemming in Bonn voor laatst November Gesprek in New York bracht einde van de impasse Besprekingen worden nu weldra hervat Na de dood van Abraham Feller VS moet de internationale status VN eerbiedigen Auto's van Russische makelij buitgemaakt Koud weer met weinig wind Weerbericht Kwestie in April toch weer aan de orde Eén ernstiq qewonde Ook ongeval op overweg nabij Woensel Voor lijd van half jaar De Engelse invoer van bloembollen beperkt DE PRINS IN PERU Nieuwe Runderhorzelwet op komst 9n dit nutnmeA u-uidt U: Onze economische positie Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man. Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (aneen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, f 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 QÏSTERAVOND zijn op de Beyer- landselaan te Rotterdam twee stoomtrams met elkaar in botsing ge komen, waarbij de 48-jarige postbe ambte J. G. v. d. V., die zich in de postwagen van een der stoomtrams bevond, het bewustzijn verloor en om het leven kwam in de vlammen van de in brand geraakte wagen. Op een kruispunt moest een der trams, een goederentram, remmen voor een wissel, doch gleed, waar schijnlijk ten gevolge van de zwaarte van een aanzienlijke lading suikerbie ten, dóór en kwam in botsing met een passagiersstoomtram. Door de schok kantelde een buta- gas cylinder, welke zich in de post wagen van de passagierstram bevona voor de verlichting, liep leeg en vatte vlam. De door de aanrijding buiten bewustzijn geraakte postbeambte kwam hier op in de vlammen om, hoe wel zeer spoedig met het blussings- werk werd begonnen. Tientallen post zakken met inhoud gingen verloren. Overigens werd niemand gewond. Op 1 Oct. telde Nederland 10.408.898 Inwoners Op 1 October telde ons land 10.408.898 inwoners, zo blijkt uit het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het fijdvak JanuariSeptember 1952 zijn 66.057 huwelijken gesloten (overeenkomstige periode 1951: 68.559), het aantal, levendgeborenen bedraagt 177.571 (in overeenkomstige periode 1951: 174.317), waarvan onwettig 2464 (1951: 2508), aantal overledenen 55.831 <1951: 58.416). ONOPGEMERKT door de andere wandelaars, winkelde Koningin Juliana gisteren in de Hoogstraat in Den Haag. Sint Nicolaascadeau- tjes voor de Prinsessen? De Europese verdragen De Westduitse regeringspartijen zijn vastbesloten, toch nog vóór het einde van November de Duits-geallieerde ver dragen goed te keuren, zo verluidt te Bonn. De laatste faze der parlementai re behandeling zal in elk geval plaats vinden op 26 en 28 November. Het constitutionele hof te Karlsruhe zal zich van 10 tot 12 December in het openbaar bezighouden met de verhoren over de vraag, van Adenauer, of deze verdragen al dan niet in overeenstem ming zijn met de grondwet. UET IN DE LOOP van deze week te New York gehouden overleg tussen de missies van de regeringen van de Ned. Antillen en Suriname met de ministers Kernkamp en Luns over de hervatting van de Kondetafel-Conferentie met de West, alsmede over vraagstukken van gemeenschappelijk belang, die de Ver. Naties betreffen, is volgens een officiële mededeling „in een aangename sfeer verlopen en met succes bekroond". De correspondent van het A.N.P. te New York tekent hierbij aan, dat de laatste woorden van het communiqué er op wijzen, dat er een compromis moet zijn bereikt, hetwelk voor alle drie partijen bevredigend is. De impasse die leidde tot de schorsing van de R.T.C. is blijkbaar opgelost. Het karakter van deze oplossing schijnt te moeten worden gezocht in de formulering van het toekomtige rijksverhand in het statuut in deze zin, dat voor Suriname en de Antillen het vrije recht van keuze hunner nationale positie wordt erkend, doch dat zij daarvan in de huidige periode geen gebruik zullen maken. waarop de overeenstemming tot stand is gekomen, waardoor ook voor de toe komst mogelijkheden worden geopend. Met te meer genoegen ga ik nu naar de Antillen en Suriname om kennis te maken met de verschillende stromin gen daar. Dat de bereikte overeen stemming heeft geleid tot het opnemen van beide vertegenwoordigers in de Nederlandse delegatie,wordt van Neder landse zijde ten zeerste op prijs gesteld. LIET SUCCES van de besprekingen te n New York blijkt overigens uit het feit, dat zowel dr. Debrot als mr. Pos zullen worden opgenomen In de Neder landse delegatie op de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties. Gisteren vloog minister Kernkamp door naar Curagao voor verder overleg met beide regeringen. Het bereiken van deze overeenkomst te New York baant de weg voor het volgende stadium der besprekingen, die in het midden van Januari zullen beginnen met een reis van de Nederlandse leden der commis sie voor de RTC (de ministers Kern kamp, Donkers en prof. Van der Grin ten) naar Curagao voor een conferen tie met soortgelijke representatieve commissies uit de Antillen en Surina me over de grondslagen van het sta tuut, zodat de meest ernstige hindernis sen die zich zouden kunnen voordoen bij het uiteindelijk overleg, kunnen worden overwonnen alvorens de RTC wordt hervat. Aan de correspondent van het ANP zeide minister Kernkamp: „Ik ben bij zonder verheugd over het succes der besprekingen en de hartelijke wijze, Ralph Bunche, hoofd van de afdeling mandaatgebieden van de Ver. Naties, en ex-bemiddelaar in het Palestijnse conflict, heeft gisteren naar aanleiding van de zelfmoord van Abraham Fel ler, hoofd van de juridische afdeling van het V.N.-secretariaat te New York verklaard, dat de druk van Ameri kaanse zijde op het Amerikaanse per soneel der V.N. „deze internationale organisatie", de oorzaak is van Fellers noodlottige daad. Bunche zeide het er mee eens te zijn, dat de V.N. met het land, dat gastvrij heid verleent (de V.S.) dient samen te werken als dit zijn veiligheid wenst te verzekeren, doch van Amerikaanse kant dient men er op toe te zien, dat p»E IN INDO-CHINA tegen de Viet- minh strijdende troepen van de Franse Unie hebben gisteravond bij hun tegenoffensief een punt bereikt in het dal van de Rode Rivier, dat tach tig km is verwijderd van hun uitgangs punt Vietri. Zij zijn nog enkele kilo meters verwijderd van Jenbay. Viet- namse patrouilles hebben ook gisteren opslagplaatsen van de Vietminh ont dekt en zich o.a. meester gemaaxt van twee vrachtauto's van Russische make lij. Donderdagavond deed de communis tische Vietminh een aanval op het ge bied Phatdiem, een der onveiligste streken van de vruchtbare Tonkmese delta Zij verloren 130 doden. De Unie troepen telden een verlies van vijftig man. De verliezen van de Vietminh door het optreden van vijftig Franse jagers en bommenwerpers tijdens deze actie zijn nog niet bekend. Het gebied van Phatdiem is steeds een schakel in het Frans-Vietnamse verdedigingsstel sel geweest door een meningsverschil tussen de Franse legerleiding en de in vloedrijke bisschop van Phatdiem. De bisschop heeft n eigen leger, gevormd door gewapende boeren. De Fran sen moesten daardoor een compromis aangaan en een deel van de verdediging van Phatdiem aan dit „bisschoppelijke" leger overlaten, dat niet altijd in staat bleek de Vietminh voldoende te weer staan. De Vietnamse ambassadeur in Wash ington heeft bekend gemaakt, dat de V.S. grotere militaire hulp voor de strijd tegen de Vietminh-rebellen heeft toegezegd. Hoewel de toezegging reeds enige tijd werd gedaan, is de belofte nug niet door 'n daad gevolgd, terwijl de Vietminh steeds door communis tisch China worden bevoorraad. Na een regenachtig en onstui mig begin is het weer in Novem ber tot rust gekomen, maar ook belangrijk kouder geworden. Hogedrukgebieden bepalen thans het weer over een groot deel van Europa, waarvan een krachtig hogedrukgebied van 1055 milli- baren boven Rusland 'wel de be langrijkste is. Dit hogedrukgebied, waarin vorst van 5 tot 10 graden Celsius voorkomt, breidt zich ver der over Scandinavië naar West- Europa uit. Over Duitsland trekt een storing naar onze omgeving, maardoor er vandaag nog enige lichte .regen, mogelijk met natte sneeuw, kan vallen. De kans op mistvelden is vrij groot, terwijl de temperatuur tijdens het week einde maar enkele graden boven het vriespunt zal schommelen. Wordt het 's nachts helder, dan is ook in onze kustprovincie plaat selijk lichte vorst mogelijk. Verwachting tot morgenavond: NEVELIG EN KOUD Veel bewolking met hier en daar mist en plaatselijk enige neerslag Weinig wind. Koud weer. ZONDAG: Zon op 8.02, onder 16.48. Maan op 7.onder 15.38. MAANDAG: Zon op 8.04, onder 16.46. Maan op 8.22. onder 16.04 ■ertentie in reft doel de internationale status van de V.N. geëerbiedigd wordt. „Als Amerikaan" wenste hij te verklaren er van over tuigd te zijn, dat „op een heel enkele uitzondering na" het tweeduizend tal Amerikaanse employé's van de V. N. loyaal tegenover hun land staan. TN welingelichte kringen op de Ned. Antillen is men van mening dat de besprekingen te New York de ver wachtingen van de Antilliaanse lands regering niet hebben beschaamd. Deze uitwisseling van gedachten op „vreemd grondgebied", ver weg van nieuwsgie rige journalisten en niet beïnvloed door de directe omgeving, heeft doen berei ken wat nodig was om te komen tot een regeling van de definitieve status der drie rijksdelen onderling en naar buiten. Men schijnt zich thans te baseren op: A. de koninklijke rede van 1942; B. de Nederlandse regeringsverklaring van 1946 en C. de op de RTC van 1948 bereikte resultaten. Op de Antillen wenst men niets lie ver dan op korte termijn de RTC voort te zetten en spijkers met koppen te slaan Naar men in de Antillen meent, wordt deze wens ook in Suriname ge koesterd, mits de kwestie van het zelf beschikkingsrecht tot een oplossing komt. Uit een en ander is gebleken, dat men in Suriname méér waarde aan een regeling van het zelfbeschikkingsrecht hecht dan op de Antillen. Te Willem stad staat men op het standpunt, dat men reeds vrijheid bezit op alle ge bied, zoals de financiën, economie, on derwijs e.d., waardoor het zelfbeschik kingsrecht op de tweede plaats is ge komen. Gaat men door, zich in details te verliezen, dan komt men nimmer tot een resultaat en het verkrijgen van een resultaat is thans dringend nodig. Nu is vermoedelijk op korte termijn een gunstig resultaat mogelijk. De be sprekingen in de kleine commissie zul len weldra beginnen, waarschijnlijk te Willemstad. De uitnodigingen voor de ze besprekingen gaan a.s. week uit. Premier Daniel Malan van Z.-Afrika heeft Vrijdagavond te Johannesburg verklaard, dat zijn regering de Donder dag door het Hof van Appel gedane uit spraak dat het nieuwe „Hoge Parle mentaire Hof" onwettig is, zal aanvaar den. Dr. Malan sprak op een openbare ver gadering. Hij deelde mede, dat bij de in April a.s. te houden algemene verkie zingen de Kaapse kleurlingen op de ge meenschappelijke kiezerslijst zouden voorkomen. De kwestie zou evenwel bij de algemene verkiezingen in hoger be roep komen, doordat aan de kiezers zou worden gevraagd de regering volmacht te verlenen tot maatregelen om de sou- vereiniteit van het parlement boven el ke twijfel te verheffen. De juiste aard van deze maatregelen zou later worden bekendgemaakt. Over de jongste relletjes van Afri- Op het spoorwegemplacement te Schiedam is gisteren een electrische trein, die op weg was naar Rotterdam, gereden op een door een locomotief voortgeduwde goederenwagon. De goederenwagen werd vernield, de elec trische trein aan de voorzijde bescha digd en uit de rails geworpen. Er was slechts één slachtoffer, de treinbe stuurder J. Willemstein nit Den Haag, die met een gebroken been en een ge broken rib naar het ziekenhuis in Schiedam is overgebracht. Ook op het traject BoxtelEindho ven heeft gisteravond om half zes een spoorwegongeval plaats gevonden, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch later bleek mee te vallen. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op een onbewaakte overweg tussen Woensel en Acht werd een mili taire vrachtauto door een goederen trein gegrepen. De electrische locomo tief ontspoorde met alle wielen, reed echter nog even door en sleepte de vrachtauto, welke in brand geraakte, mee. De chauffeur slaagde erin op tiid uit de wagen te springen. De spoorrails Een overzicht van de ravage,die werd aangericht door het trein ongeluk bij Schiedam. Men ziet, dat het een wonder mag heten, dat hier niet meer slachtoffers zijn gevallen. werden over enige afstand verwron gen. Het treinverkeer ondervond aan vankelijk niet geringe vertraging. kanen zei Malan, dat het de eerste taak van de regering was orde en rust te handhaven en leven en goed te be schermen De regering zou zulks blij ven doen. Zij had middelen hiervoor tot haar beschikking en het publiek be hoefde zich niet ongerust te maken. Gewoonlijk was de Afrikaanse be. volking van Zuid-Afrika vreedzaam en gehoorzaam aan de wet. Wat had nu de verandering teweeggebracht? Wat in Zuid-Afrika gebeurde, deed zich ook in Kenya voor, 1600 km ver der. De Britse gouverneur van Kenya die ook Hoge Commissaris in Zuid- Afrika is geweest, had verklaard, dat de gebeurtenissen berustten op een plan, dat van buitenaf kwam. Te Cairo is officieel medegedeeld, dat minister-president generaal Naguib voor de tijd van zes maanden volstrekte vol. machten voor het bestuur van Egypte zijn verleend. Deze termijn wordt ge rekend te zijn ingegaan op 23 Juli j.l., de datum waarop de militairen Egypte de macht overnamen. Er is o.a. bepaald, dat alle na de staatsgreep getroffen maatregelen om „de veiligheid van de staat en het voortbestaan van de regering-Naguib te waarborgen", niet door gerechts hoven op hun wettigheid kunnen wor den getoetst. De Engelse minister van Handel heeft gisteren aangekondigd, dat En geland in de eerste helft van 1953 zijn invoer van bloembollen en bloemknol- len zal beperken tot een waarde van 275.000 pond sterling. De invoer van bloembollen en-knollen uit Frankrijk en België zal een waarde van ten hoog ste resp. 5.000 en 10.000 pond sterling mogen hebben. Prins Bernhard is per vliegtuig uit Quito (Equador) te Lima aangeko men. Hij heeft een bezoek gebracht aan de Peruaanse president Manuel Adria. Dezer dagen is de indiening brj de Tweede Kamer te verwachten van een ontwerp-Runderhorzelwet. gj J^ATERDAGAVOND-PAGINA: „Herinnering aan de goudgravers in de !B g bergen van Hellendoorn en Nijverdal", „Maar God ziet het hart aan", 9 „De Sahara eens een bloeiende tuin?" en „Schrikbewind in de jungle". B B J^UNSTPAGINA: „Op zoek naar verantwoorde kinderfilms", „Weerzien B jH der Meesters", „Enny Mols de Leeuwe is geen veertien vrouwen te B p erg" en „Nog te weinig genegenheid voor Alphons Diepenbrock". M fUSSEN N1EUWED1EP EN VAALS: „Vier a vijf millioqn Nederlanders fif gaan nog niet met vacantie„In Utrecht verrijst de grootste expositie- H hal van Nederland" en „Hoe uitvinders hun patent krijgen". V°,OR MEVROUW„Eenvoud siert de avondjapon", „Eerst praten 8 g dan trouwen", „Tot Uw dienst. Mevrouw", „In onze tweede B teugd en ..Het advies van dr Bontekoe". g IIIIIIlllllJUIIIIIflIlliliilllOIHIlOIIIIIBlIIIIIIIlllllllllllltlIlillilIUflIIIBIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllIIIIIIIIIIinfl QP de schouders van de spiksplinter- nieuwe minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, rust 'n zeer zware taak. Bij zijn opneming in het kabinet is verklaard, dat deze jeugdige minis ter behoort tot de progressieve groep in het A.R.-kamp;. hetgeen niet weg neemt, dat hij nimmer enige „dissi dente" neiging heeft vertoond en dus een trouw belijder van de anti-revo lutionaire beginselen is. Hij is opvol ger van minister Van den Brink, die misschien wel het „enfant chéri" van de oude Tweede Kamer kan worden genoemd. Hoewel diens opvattingen lang niet altijd strookten met die van de regeringspartijen wist hij altijd zijn beleid op overtuigende en afdoende manier te verdedigen. Niet alleen om deze reden zal prof. Zijlstra het moei lijk krijgen. Want wie het voorlopig verslag op hoofdstuk X, Economische Zaken, van de rijksbegroting heeft gelezen, zal moeten erkennen, dat deze minister er niet of maar nauwelijks in zal kunnen slagen een bevredigend antwoord te vinden op de vragen, welke de kamerleden hem in hun op merkingen over zijn begroting stellen. Het is volstrekt aanvaardbaar, dat de nationale economische politiek in de eerste plaats is gesteld. Al in de Troon rede stond het vraagstuk van de werk gelegenheid in het centrum en daar enboven heeft het financiële beleid uiteraard op vele punten contact met de economische ontwikkeling. Wij kunnen ons derhalve voorstellen, dat de kamerleden met name over deze werkgelegenheidspolitiek van leer zijn getrokken. Er blijken vele leden van de Tweede Kamer te zijn, die gaarne van de regering willen weten wat de oorzaak is van de relatief hoge stand van de werkloosheid. Zij vragen zich bezorgd af of „de huidige omvang der werkloosheid niet een gevolg is van het achterblijven van de investeringen bij de bevolkingstoeneming" en zij ver zoeken om een vierde industrialisatie nota, waarin de regering uiteenzet welke politiek zij in de toekomst denkt te volgen. QNZERZIJDS hebben wij er meer dan eens op gewezen, dat men gemak kelijk over industrialisatie en nieuwe investeringen kan spreken, maar dat het fiscale klimaat vandaag de dag te ongezond is om deze investeringen in derdaad' mogelijk te maken, waarbij wij uiteraard de gedachte afwijzen van een deelneming van de Overheid in deze investeringen, „indien de om standigheden daartoe nopen", omdat deze Overheid zich nimmer als werk geefster mag opwerpen. Nog afgezien van het feit, dat de resultaten van een dergelijk optreden in het verleden .niet bepaald schitterend kunnen worden genoemd. Neen, is het de regering werkelijk ernst met het verruimen van de werk gelegenheid, dan kan zij zich niet be palen tot verhoging van werkzaamhe den, die de kapitaalsdienst betreffen. Dan zal zij het klimaat moeten schep pen, waarin de particuliere onderne mer als vanzelfsprekend tot uitbreiding en verbetering van zijn apparaat over gaat. De Overheid kan dit nooit. De in dustrie zal het zelf moeten doen. Indien wij dit vraagstuk overdenken, zullen wij tot de conclusie komen, dat de Overheid van de particuliere on dernemer niet kan verwachten, dat hij enerzijds zijn heffingen van inkomsten en vennootschapsbelasting vlot voldoet en dat hij aan de andere zijde risico dragend kapitaal ter beschikking stelt voor zijn eigen bedrijf. Er is dan ook een duidelijke tendens in de rich ting van investeringen van het kleine beetje geld, dat overschiet, in beleg gingen, waaraan zo weinig mogelijk risico verbonden is; in de richting van risicomijdend kapitaal dus. Met dit probleem hangen tal van andere vraagstukken ten nauwste samen, zoals daar zijn de kwesties van de kostprijssituatie en van de koopkracht der bevolking. Of men het duidelijk wil zien of niet, het is nu eenmaal zo, dat vorige regeringen de staatshuishouding gezond hebben ge maakt ten koste van de volkshuishou ding. Nu er, om het populair uit te drukken, uit dat volk in zijn breed ste betekenis minder en minder „te halen" valt, dreigt het economisch be leid, en tevens het financieel beleid, volkomen in de knoop te raken. J)E bezorgdheid van de kamerleden in het genoemde voorlopige verslag is zonneklaar. De volksvertegenwoordi ging ziet zeer goed in, dat de voor uitzichten van de werkgelegenheid ook voor de toekomst niet bijster roos kleurig zijn, gezien de minder gunstige ontwikkeling van de Europese en wereldeconomie. Dan herinneren wij ons de opmerking van de minister van Financiën in zijn toelichting op de Milhoenennota: dat de economische situatie van ons land, internationaal, momenteel wel gunstig lijkt, maar dat een geringe wijziging in de conjunc tuur de ernstigste gevolgen kan heb ben. Deze welvaart is maar schijn en de tijden zijn voorbij, dat de Over heid vrijelijk op de particuliere on dernemer kon terugvallen. Ook deze is uitgeput. Misschien zal men opmerken, dat er m ons land nog altijd geld wordt ver diend. Jawel, maar conjunetuurwijzi- gingen spelen zich af rond zulke enor- me .bedragen, dat een „goede verdien ste niet eens een druppel op een gloeiende plaat betekent. Wij benijden de nieuwe minister van Economische Zaken niet. Hij mag bijzonder knap zijn; hij heeft evenwel rekening te houden met factoren, die hp met m de hand heeft. Dat de inter nationale politiek daarbij een belang rijke rol speelt, is duidelijk. Wij stel len ons voor, daarop binnenkort nader m te gaan.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1