millioen Nederlanders! nog niet met vacantie plaats voor hen, mits del gaan wordt is Er spreiding werkelijkheid In Utrecht verrijst de grootste expositiehal van Nederland wëM^mW^ I Tg 1 -V-': ;»-, ip^ii Vacantie-tips Geluid lokmiddel bij walvisvangst Het belang van toerisme in eigen stad en streek HOE UITVINDERS HUN Nu reeds verhuurd DE OCTROOIBUREAUX BEHARTIGEN HUN BELANGEN ZATERDAG 15 NOVEMBER 1953 9» in im m m M i 1 Jli 4 i 3 >5 W MÈF WW. <Z i Af- <S& f# M fifiiimi deze serie artikelen over vacantiebesteding 1 PR Iiee/t 2egt een oude kro- niek in Dokkum een man gewoond, die alles net andersom deed dan een ander, die overdag sliep (ónder zijn bed.en 's nachts werkte, die een rijtuig be stelde en er naast bleef lopen, die rooms werd toen een protestants geestelijke op huisbezoek kwam en die dus ook vlees braadde op vastendagen. En eerlijk gezegd wij voelen ons bij voorbaat al min of meer over één kam ge schoren met deze „dwarse" Dok- kummer, nu wij over vacantie- houden gaan spreken, terwijl de herfstwind een loopje neemt met de gouden bladeren en de duf fels hun plaats in de kamferkist moeten inruimen voor zwempak, plastron, shirt en short. En toch. Is het niet zo, dat de va.ca.ntie- voorbereiding altijd op het laat ste moment moet geschieden? En is het ook niet vaak zo, dat het huisje, dat u had willen hebben, nèt verhuurd is, de tent, die u had willen lenen, nèt verzegd is en de pas, die u nog had willen gebruiken, nèt verlopen is? Het is geenszins de bedoeling, dat wij u in deze regelmatig terugkerende rubriekprecies gaan voorschrijven hoe u uio va- cantie moet besteden. Integen deel: Wij willen u alleen van advies dienen, de laatste toeris tische nieuwtje meedelen en u zo. al babbelende, misschien nieuwe ideeën aan de hand doen, die u zelf kunt uitwerken. En wie niet met vacantie pleegt te gaan, om dat het loonzakje het niet toelaat, hopen wij in deze serie te kun nen aantonen, dat het waarlijk niet zo kostbaar behoeft te zijn om er eens een week uit te trek ken. Pas dan zal men deelachtig kunnen Worden, wat immers het vacantiehouden beoogt: er eens volkomen uit te zijn, nieuwe krachten èn nieuwe ideeën op te doen. VIJFENTWINTIG Noorse walvisjagers zijn dit seizoen uitgevaren, uitge rust met een apparaat dat het mogelijk maakt walvissen door middel van het geluid te verschalken. Het apparaat is onder aan het schip aangebracht en men kan er een geluid mee uitzenden dat te sterk is om door het menselijk oor te kunnen worden waargenomen. De walvissen vangen de geluidstrillin gen wel op en schrikken er zó van, dat zij schielijk naar de oppervlakte komen. Zij verwijderen zich in een rechte lijn van de geluidsbron en geven daardoor de harpoeniers goede trefkansen. Het geluid kan worden uit-, gezonden naar drie hoofdrichtingen. Het apparaat, dat vervaardigd wordt door een bedrijf in Kiel (Did.) is een uitvinding van de Noorse harpoenier Arne Skontorp, die op het idee kwam toen hij merkte, dat door asdic-appa- raten uitgezonden geluidsgolven de walvissen opschrikten. Hij had het eerst willen proberen met een combi natie van asdic en voor het menselijk oor niet meer waarneembare geluids golven, zodat men de walvissen op het asdic-apparaat zou zien en ze tegelij kertijd met het zeer sterke geluid zou opschrikken. Hij zag echter af van het gebruik van asdic toen hij merkte dat de wal vissen zichzelf onzichtbaar maken door de geweldige hoeveelheden water, die ZlJ bij het aan de oppervlakte zwem men omhoog werpen. Bij de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart is deze methode overigens al bekend en wordt ook toe gepast. Vorig jaar heeft men voor het eerst met het „asdic-apparaat" ge- Wagd. Succes is niet uitgebleven, zo dat dit jaar een uitbreiding is gege ven aan deze vangmethode. WffEN klaagt er over, dat onze vacantie-oorden in de zomer zo druk, zo „afge laden'' zijn en d,at er in dit overbevolkte landje geen plekje meer is om eens tot rust en tot inkeer te komen. Als dat zo is, hoe zal het dan moeten worden als nóg meer mensen vacantie krijgen of voor zover ze wèl vacantie hebben, maar die niet elders doorbrengen „in de gaten krijgen" dat het genot van vacantie-houden binnen vrijwel ieders bereik komt te liggen? Vier a vijf mil lioen Nederlanders gaan namelijk nog niet met vacantie; een klein kwart van de bevolking kent geen vrije dagen (of neemt ze niet; kleine zelfstandigen) en een tweede kwart, dat wèl vacantie heeft, brengt die thuis door. Hoe zullen onze recreatie-oorden de stroom moeten verwerken als de mensen, die nu van oordeel zijn dat het hen niet mag „beuren" om met vacantie te gaan, de moge lijkheid wordt geboden om er toch eens tussen uit te trekken en als de kleine zelfstandigen door een efficiënte, onderlinge vacantïeregeling, die op verschil lende plaatsen al met succes is ingevoerd, ook deel gaan nemen aan „het toerisme?" Thuisblijvers hebben ongelijk LIET probleem van de recreatie oorden in ons land dreigt zeer acuut te worden; de ruimte, waar de bevol king zich zal kunnen vertreden, neemt voortdurend af als gevolg van ontgin ning, aanleg van wegen en vliegvelden en uitbreiding van de woonkernen, ter wijl het aantal mensen, dat met vacan tie gaat, steeds zal toenemen. Laat ons meteen zeggen: er zijn nog streken te oVer, waar de vaeantie- houdende mens dat kan vinden wat hij zoekt. Die streken zullen meer aan hun doel zoveel mogelijk mensen rustig te laten genieten van het natuurschoon kunnen beantwoorden, wanneer er zo weinig mogelijk vacantie-gangers tegelijk „op pad" zijn. Met andere woor den: wanneer de vacantie-spreiding eindelijk eens groots zou worden aan gepakt. Het begin is er, maar zegt men in de vacantie-oorden het is een druppel op een gloeiende plaat. Pas wanneer de regeling algemeen en ri goureus wordt doorgevoerd, zal bereikt kunnen worden, dat'er plaats vrij komt (in hotels, pensions en op de kampeer terreinen) voor duizenden anderen èn dat de prijzen zullen dalen. De statistiek leert W7IJ mogen ons gelukkig prijzen, dat toerisme en vacantie nog liggen buiten de sfeer van de wetenschap; dat wij nog niet krijgen voorgeschreven, dat we per dag zóveel kilometer in de boslucht moeten wandelen om zóveel vitaminen op te doen en dat we per se zóveel volkorenbrood moeten eten en zóveel uren in het zeewater moeten lig gen om met zóveel percent meer ener gie op ons werk te komen dan we het verlieten. Toch mogen we er dank baar voor zijn, dat er instanties zijn (de Rijksdienst voor het Nationale Plan en het NIPO, onder andere), die uitgeplozen hebben, hoè men z'n va cantie besteedt. En dan blijkt (globaal genomen) dit: een kwart had geen vacantie; een kwart had vacantie en bleef thuis; een kwart ging naar familie of ken nissen; een tiende ging in hotels, pensions of huurhuisjes; een tiende trok door eigen land; een tiende ging naar het buitenland. De kroning van Koningin Eliza beth II van Engeland zal vele toeristen naar het eiland aan de overzijde van de Noordzee trekken. De oude Westminster Abbey, al waar de jeugdige vorstin gekroond zal worden, zal op de dag van de plechtigheid dit beeld bieden. -Dit statistiekje kan ons veel leren. Ten eerste, hoe belangrijk het zal zijn om de thuisblijvers goedkoop vacan- Ue-houden te leren want zij hebben bepaald geen vacantie gekregen om thuis te zitten; ten tweede; dat het hoog tijd wordt, dat aandacht wordt gegeven aantoerisme in eigen stad en streek. Wij bedoelen dit: waarom zouden de VVY's niet eens een over zichtelijke, uitgebreide folder sturen aan alle stad- en streekgenoten met ge gevens enzovoort? Men behoeft zich namelijk geen illusies te maken over het aan lal mensen, dat zijn eigen stad kent! Goedkoop toerisme F)AN zijn er de vacantiegangers, die „een vertrouwd adres" (familiele den of kennissen) als reisdoel nemen. Die categorie zal er ook altijd wel blij ven, al is 't alleen maar, omdat de vacantie voor velen de enige gelegen heid is om met ouders, broers en zus ters in contact te komen. Neemt men deze methode echter alleen voor lief, „omdat 't zo goedkoop is", dan wordt het anders, want wie scherp gaat reke nen, wie de kosten van de reis, het bloemetje voor en het „vrijhouden" van de gastvrouw en gastheer optelt bij die van het tegenbezoek, dat de logies- verstrekkenden te eniger tijd tóch ko men brengen, zal tot de conclusie moe ten komen, dat hij met zijn gezin ook haast net zo voordelig op eigen houtje vacantie had kunnen gaan nemen. Voor al, wanneer hij dat met overleg zou doen en nauwkeurig zou nagaan, waar de goedkope vaeantie-mogelijkheden liggen: kamperen, trekken langs de jeugdherbergen (inderdaad: als oudere mag u dat ook, zij het, dat jeugdher bergen geen bedden voor echtparen hebben!), naar kamphuizen enzovoort. En hier komen we dan op het terrein, dat we in de volgende artikelen wilden aansnijden: het „sociaal toerisme". HET is onze bedoeling, in - ook zo veel mogelijk practische wenken te geven, opdat men zich grondig kan oriënteren over de mogelijkheden, die er hier en in het buitenland liggen. We mogen dit inleidend artkel daarom besluiten met een paar tips", in dit geval voor hen, die hun neus over de gren zen willen steken. ENGELAND zal volgend jaar in het teken staan van de kroning van koningin Elizabeth (2 Juni in Londen). Hoogtepunten van het Enge- land-seizoen zijn: Stratford-upon-Avon: Shakespeare-spelen 17 Maart tot eind October; Londen en Birmingham: British Industries Fair 27 April tot 2 Mei: Wembley; Cup-finale 2 Mei; Hastings: Beethoven- Dvorak-festival 12—17 Mei: eiland Skye: Skye-week 22—29 Met; Epsom. Derby 6 Juni; eiland Man: TT-races 8—12 Juni (voorl.); Londen:Troo- ping "the Colour 11 Juni: Ascot: paardenrennen 16—19 Juni; Henley- on-Thames: regatta 14 Juli: Langlollen: internationale muziek- Eisteddfod 7—12 Juli. De volledige lijst vax, gebeurtenissen in Enge land is opgenomen in het juist verschenen, zeer fraaie kroningsnum mer van „Coming Eventshet maandblad van de Britsh Travel Asso ciation, 6465 St. James' street, Londen SW1). KLM en BEA exploiteren nu tot eind April 1953 „Moonliner"-(nacht) diensten AmsterdamLonden; de passageprijs is aanmerkelijk geredu ceerd. DUITSLAND: Op de elfde van de elfde maand, om elf minuten over elf begon het carnaval in het Rijnland; alleen Keulen begon de achtste al. Tot 18 Februari 1953 worden ongeveer zestig grote feesten, bals en optochten gehoudende grootste optocht, die van Rozen-Maandag, is 16 Februari in Keulen. Nieuwe jeugdherbergen zijn geopend in Berlijn-Saatwinkel, Em- den Gütersloh bij Bielefeld, Idstein (Taunus)Neurenberg, Süchteler Höhen Rijnlanden Wiesbaden. Het zeebad van Norderney (altijd 22 graden); de Finse sauna en het inhalatorium blijven de gehele winter open Duits reisbureau; N.Z. Voorburgwal 270, Amsterdam-C. Uit staal, beton en metselstenen verrijst in Utrecht op een terrein aan de Croeselaan een nieuw gebouw van de Jaarbeurs. Het wordt de grootste expositiehal van Nederland. WAT doen we, als we kiespijn hebben? We gaan naar de tand arts en verwachten van hem, dat hij ons van onze kwaal afhelpt. En als we moeilijkheden hebben me't de invordering van een schuld? Dan gaan we naar een advocaat. Maar wat moeten zij doen, die avond aan avond hebben zitten ploeteren aan een uitvin ding, daarmede succes ge had hebben en de voorde len daarvan voor zich zelf willen houden? Zij vragen octrooi aan. Dat is nog niet eens zo gemakkelijk en men moet maar niet proberen dat op eigen houtje te doen. Daar voor hebben we in ons land octrooibureau's, die de tus senschakel vormen tussen de uitvinder en de Octrooi- raad - het lichaam, dat de octrooien of patenten uit eindelijk verleent - en dus optreden als een soort tech nische advocaat. Men heeft ons meerma len gevraagd, welke weg bewandeld moet worden, om een uitvinding geoc trooieerd te krijgen. Daar om willen we er wat van vertellen. Er zijn immers altijd mensen, die het uit- vindersbloed door hun ade ren voelen stromei. en diep zinnig zitten te puzzelen over de samenstelling van nieuwe technische snufjes, waarmede de wereld haar voordeel kan doen. Die uit vindingen kunnen heel een voudig zijn. Zo is bijvoor beeld octrooi aangevraagd op een soort onderzetje in een zeepbakje, een stan daardje op vier pootjes en met enige gaatjes erin, waardoor het water kan af druipen in het bakje. De octrooibureau's krij gen de meest uiteenlopende vragen te behandelen, van vindingen aan zuigspenen, bustehouders, corsetten en veiligheidsspelden tot inge wikkelde radarapparaten toe. Het spreekt vanzelf, dat zij, die op een octrooi bureau werken, een uitge breide technische kennis moeten bezitten. Het zijn daarom afgestudeerden van de Technische Hogeschool, die bovendien een .lastig examen in juridische ken nis afgelegd dienen te heb ben en een jaar in de prac- tijk moeten hebben ge werkt. Pas dan kan men de functie van octrooigemach tigde uitoefenen. V1ROEGER was een octrooi een voor recht. De Nederlandse Bank bijvoor beeld heeft er zo een. Thans kan men een octrooi eisen, uiteraard als de uit vinding aan bepaalde voorwaarden vol doet. Zij moet in de eerste plaats wer kelijk een uitvinding zijn, in de tweede plaats dient zij nieuw te zijn en in de derde plaats moet zij een technisch effect hebben. Voor de laatste twee is het bewijs wel te leveren, maar wat is een uitvinding? Men heeft er tal van definities voor opgesteld, doch bevre digen doen zij geen van alle. Het on derzetje in het zeepbakje bijvoorbeeld werd als een uitvinding beschouwd en gepatenteerd, maar verbeteringen aan een ingewikkeld weefapparaat konden geen genade vinden in de ogen van de Octrooiraad. Dat is niet zo heel gek. Deze Raad beschikt over een zeer uitgebreide tech nische bibliotheek, ongetwijfeld de grootste in ons land, en over een staf van uitstekend georiënteerde ambte naren. Zodra een aanvrage binnenkomt, gaat men aan het zoeken, of misschien ergens ter wereld'de uitvïndng al toe passing gevonden heeft. Is dit het ge val, dan wordt de aanvrage onherroe pelijk afgewezen. Er is een keer zelfs geen octrooi verleend op een uitvinding, omdat er een stukje over in een dag blad gestaan had. De Octrooiraad be sliste, dat de uitvinding dus hekend was Biechlvader HE uitvinder beschouwe het octrooi- bureau, waaraan hij de behartiging van zijn belangen toevertrouwt, als een soort biechtvader. Als hij daar opening van zaken gegeven heeft, dat wil zeg gen een omschrijving van zijn uitvin ding heeft overgelegd, de bezwaren heeft medegedeeld, die hij overwonnen heeft en het nut van zijn uitvinding heeft aangetoond, maakt het octrooi bureau de aanvrage op, waaraan dan niets meer kan worden toegevoegd, doch waaruit wel kan worden ge schrapt. Het wisselt de schriftelijke stukken met de Octrooiraad, waarbii soms mondelinge toelichtingen gegeven worden. Als de Octrooiraad alles in orde be vindt, wordt de uitvinding openbaar gemaakt. Zij ligt vier maanden ter in zage voor het publiek, doch de uitvin der behoudt uiteraard alle rechten. Ook buitenlanders kunnen in Nederland een octrooi aanvragen. Na de verlening van een patent kunnen de opposanten ge durende drie maanden in beroep gaan. Niet alleen voor een verleend octrooi is elk jaar een tax aan het Rijk ver schuldigd, ÉKh ook reeds bij de open baarmaking van het octrooi. Betaalt de bezitter van een patent niet het jaar lijks verschuldigde bedrag aan het Rijk, dan wordt de uitvinding publiek domein. Terriioriaal r\E octrooien strekxen zien territoriaal uit. Maar een Nederlander kan ook een patent aanvragen in andere lan den. Daarvoor zorgen de buitenlandse collega's van de Nederlandse octrooi- gemachügüen. Men heett in het bui tenland bovendien geaurenüe een jaar prioriteit, wanneer net octrooi ook in Nederland is aangevraagd. In Frankrijk en België wordt een patent verleend zonder vooronderzoek; aat wil zeggen: waarmede men ook komt het wordt onmiddellijk gegeven. Blijkt het achteraf ten onrechte te zijn verstrekt, dan moeten de belangheb benden er maar tegenop komen. Het gevolg is, dat een patent in Frankrijk veel minder waarde heeft dan in ons land. In Nederland zijn in 1950 aange vraagd 5.910 octrooien en verleend 1919; in Engeland aangevraagd 33.626 en ver leend 15.558; in de Verenigde Staten waren deze cijfers respectievelijk 68-903 en 24.128; in Frankrijk 22.600 en 13.700 en in Zwitserland 10.027 en 6.552. Daar uit blijkt, dat de uitvinders niet stil zitten. Een groot deel van de in Nederland aangevraagde octrooien is van buiten landers afkomstig. Vóór de oorlog kwamen er zelfs ongeveer 75 pet. uij, Duitsland. Gedurende de oorlog hield dat op, doch thans beginnen de Duitse aanvragen weer binnen te komen. Philips, de Staatsmijnen en andere grote ondernemingen hebben zelfs hun eigen octrooibureau's, bij Philips met meer dan honderd man personeel. De in "Nederland verleende patenten gei den ook in de zogenaamde Rijksdelen, doch niet in Indonesië. Daar wil men een eigen Octrooiraad oprichten. Merkwaardig is het, dat twee uitvin dingen soms onafhankelijk van elkaar teg:lijk komen. Geschiedt dat in het zelfde iand, dan wordt alleen de aan vraag, die het eerst op de Octrooiraad ontvangen wordt, in behandeling ge nomen. (Van onze speciale verslaggever) J^JET man en macht werkt men op het ogenblik aan de opbouw van verre weg de grootste Nederlandse expositie hal en waarschijnlijk zelfs een van de allergrootste in Europa. Het gevaarte verrijst op een terrein aan de Croese laan in Utrecht en zal ter gelegenheid van de zestigste Nederlandse Jaarbeurs een jubileumbeurs dus, die met enige feestelijkheden gepaard zal gaan in gebruik genomen worden. De ko mende voorjaarsbeurs zal belangrijk worden, omdat het de zestigste is sedert de oprichting, omdat men dan de beschikking zal hebben over veel meer expositieruimte dan ooit tevoren en omdat nu reeds vaststaat, dat het aan tal deelnemers dai van vorige jaren zal overtreffen. Er zit schot in de ont wikkeling van de Nederlandse Jaar- beur., en met name in de uitbreiding van de afdeling technische machines en apparaten, waarvoor de thans in aan bouw zijnde hai in het bijzonder be stemd ij. REN groot deel van het staalskelet is thans reeds verrezen. Men bouwt van twee kanten naar elkaar toe; als het klaar is wordt het opgevuld met metselsteen. De voor- en achterbouw worden van staal en gewapend beton. De eigenlijke expositieruimte wordt 146 bij 96 meter groot. Bovendien worden de voor- en achterbouw, waarin de ruimten voor de technische installaties en twee restaurants met complete keu kens zullen zijn ondergebracht, elk nog 14 bij 96 meter. In totaal wordt het ge bouw 176 meter lang en 96 meter breed. De expositieruimte is niet in afzonder lijke afdelingen verdeeld. Als men er in staat, krijgt men de indruk, dat men er indien de steunpunten daarvoor geen beletsel vormden een voetbal wedstrijd zou kunnen spelen. Mannetje aan mannetje zou men er de gehele be volking van bijvoorbeeld Leeuwarden in kunnen onderbrengen. Men zou er ongeveer zeshonderd goederenwagons van de Spoorwegen, tezamen vormende een trein van tien kilometer lengte in kunnen plaatsen en bracht men er een verdieping in aan het gebouw wordt tien meter hoog zelfs een trein van twintig kilometer lengte. Er is 770 ton staal in verwerkt, dat in de fabrieken van Werkspoor gereed gemaakt is en op het terrein aan de Croeselaan alleen nog maar gemonteerd behoeft te worden. Eind Januari is de hal glas- en waterdicht en half Februa ri moet alles bedrijfsklaar zijn. De paden in de hal worden gemaakt van gewapend betonplaten, hetgeen no dig is met het oog op het vervoer van zeer zware machines, De hal wordt door middel van hete lucht verwarmd. GOEDE VERBINDINGEN jDONDOM het terrein loopt een weg. De toegang, die nu aan de Croese laan is, wordt verplaatst naar de Graadt van Roggenweg, die nog in aan leg is en de verbinding gaat vormen van de Paul Krugerweg over het Mer- wedekanaal naar de Leidseweg. Het Merwedekanaal en een haven liggen in de onmiddellijke nabijheid, zodat de nieuwe expositiehal niet alleen voor öe bezoekers maar ook voor de expedi teurs, die er de goederen moeten bren gen, gemakkelijk te bereiken is. In de toekomst zullen in het nieuwe gebouw ook de afzonderlijke vakbeur zen gehouden kunnen worden en aan gezien de enorme ruimte met betrek kelijk eenvoudige middelen in ielen ge splitst kan worden, zelfs enige tegelijk. Tijdens de aanstaande voorjaars beurs, die de feestelijke opening van de nieuwe hal te zien zal geven, blij ven de bestaande gebouwen op het Croeselaan-terrein in gebruik. Daarna worden ook zij geleidelijk door doelma tige, permanente gebouwen vervangen. Er bestaat onder de deelnemers aan de Jaarbeurs een zo grote belangstel ling voor deze aanwinst, dat de ruimte nu al volledig is yerhuurdl

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9