„Faustus" begi Wrak van zeebodem oegraven wordt in de Merkwaardige vergissingen in Peru 1-agenda Dndag itornooi ]VB-team Gevaren voor de duikers ie groof Schumans voorstel inzake Saar was „uiterste bod Maarschalk Papagos vormt een nieuwe Griekse regering Communistisch China bereidt vijfjarenplan voor Dins'dag 18 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE "DAGBLADEN 149e Jaargang No. 273 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ALLES GEREED VOOR „OPERATIE w ?C S lande snelde modder Waterzuilen van meer dan tien meter hoog Fabriek te Groesbeek prooi der vlammen Onderhandelingen met Bemanning van „Esmee" vrijgelaten Nu de nood aan de meeuw komt Bonn worden hervat De Philip pijnen nodigen Eisenhower uit Nederland spaarde ruim 7 millioen Ministers worden reeds Woensdag beëdigd Politiemannen vormden een verzetsgroep Onverdroten dienstijver met droevig gevolg alvast Landsbestuur drastisch gewijzigd WEERBERICHT Russen brengen Deense vissersboot op KSG wil nauw contact met Engeland „Coup" van Warouw in Oost-lndonesië Prins Bernhard: echtgenoot of zoon de Koningin? van Economie 4' Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 y" h'1 1 - - '-'y-l V>' pi flÉÉw) j|||| tie tijdens een Zngelse doel. V, DOS—Sneek, Heracles—Zwolse ;wijckers, EDO- NEC. "lem. Enschede— -'t Gooi, AGOVV- iveenBlauw Wit, linkwijk, DWS ïeole, Juliana— II, HBS—MVV, LONGA—Em- [OADNAC, Lim- Eindhoven, Her- TECBleyerheide, de Kennemersde landia, Alcm. Vic- OSVHFC, AFC Zeeburgia, West- :racht, O WO— A, DCGWater- ïvogelsBeverwijk, :da, WFC—ZSGO, WeerbaarRK Isen, Always Fojr- PurmersteinGVO, WSV '30—Alkm. '22 gen,' ZAP—Water- nen, MFC—Texel, OudesluisUS VU. ouaven, Monniken- '31, EVC—Purme- gen, VZVGrass- DRC—Gold Star, C—Animo, Oranje r, Y-Boys—Zilver- yndenWB, DJK- >rSt. Pancratius, 1, ADO '20—Slo- -de Meer, SLTO— -IW, NEA—OFC, rtier, Aalsmeer den in Schagen de istrijdeu voor het ling Noord-Holland ipeeid. Uit de vier die dan in het veld -hnisehe Commissie i sterk mogelijk Af- :ns tellen. zal een Zwart elf- ïje-elftal spelen. De olgt: Kaagvogels; De Ides, SRC; Jonker, men, Flevo, Baars, tC, De Boer, Scha- To, Bos, St. Victor, In, SVA; De Vries, iennekom, Uitgeest; ggmondia, Scholten, >n, Berdos; Boon, Zaanlandia, Glan- Zwart, Egmondia, leelt een Blauw-elf- -elftal. I. Niedorp; Spaans, Woudia; Karsten ing, Vrone, Ramler, :vw, Kager, Hugo JVC, Nijsink, Zee- üc. Victrix. Berdos; J. Huiberts, m, SVA; J. de Boer, ,1c. Victrix, C. van Bijl, Odiz, A. Noom, RCZ, Wielinga, Aio. diz. Lingeman Alc. Vic- Uitgeest; K. Breeu- Leeuwen, Uitgeest; Blaauboer, JVC; 'anus van der Zande :en halve kilometer n en modderige w®* oor de andere deel- zware cross te Hal" n benaderd. Voor gde Van der Zande ining aan zijn vele chronometers wezen i. 26 sec. Adriaanse met 20 seconden bbelaere werd derde 13 min. 3 sec. UET is een hel, daar onder water", zeiden gisteren de Britse experts, die hun 1,1 medewerking verlenen bij de berging van de „Faustus". „Er staan zware stromingen en bovendien is er teveel bovenwater, dat van de Rijn afkomt, De tegenstroming vanuit zee bruist daar pal tegen in". De duikers van onze Konink lijke Marine, die tijdens het weekend op gezette tijden naar het wrak op de zee bodem afdaalden, onderschreven dit volkomen. Eén hunner is Zaterdag op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen een gevaarlijke, kolkende stroom hem onder het wrak dreigde te zuigen. Nadat alle kansen voor een normale berging bekeken waren, heeft men na overleg met de Engelse experts besloten om het wrak van de Panamces in de zeebodem tebegraven! Met dieptebommen wil men een krater maken in de kleilaag, waarop het wrak rust. Deze laag varieert van een diepte van 50 cm tot 2 meter. Er was weinig meer te redden Gisteravond omstreeks kwart over negen ontstond brand in de borstelfa- briek „Lola" te Groesbeek, vlakbij de spoorlijn Nijmegen-KIeef. In korte tijd stond het fabrieksgebouw, dat eigendom is van de gemeente Groesbeek, in lich terlaaie. Het vuur vond voedsel in de houten vloeren zodat er aan redden niet te denken viel. De plaatselijke brandweer werd bijgestaan door de brandweer van Nijmegen, welke direct met groot ma terieel uitrukte. De fabriek vervaardig de voornamelijk afwasborstels, voor ex port naar Amerika, Denemarken en Zweden. Er waren grote voorraden hout, cellulose en afgewerkte materia len opgeslagen. De fabriek is verzekerd tegen bedrijfsschade. PELUKT het deze laag stuk te slaan, dan zal men op een diepe zandlaag terecht komen. Door het zand onder het wrak weg te zuigen, zal dit gaandeweg in de bodem verdwijnen, waarmee dan de „Faustus" letterlijk zijn zeemansgraf zal hebben gevonden. Het hoofd van de Britse opruimingsdienst, comman der Black, zal belangrijke adviezen bij de werkzaamheden kunnen geven. Hij beeft deze methode namelijk meerma len toegepast in Calais, met wrakken van blokkadeschepen van dezelfde grootte als de „Faustus". De Neder landse marine kent het systeem ook en zij heeft dan ook een plan voor het la ten wegzinken van het wrak ter tafel gebracht. Het wrak ligt momenteel met de masten naar de zee gekeerd. Deze mas ten hebben zich, zo meldden de dui kers, reeds in de grond geboord. Straks Saarbrücker Zeitung onthult; 1 zal de romp van het schip volgen. Men j heeft het vertrouwen, dat de zandlaag het schip voor 't grootste deel kan op nemen. Het schip zal tien a twaalf me ter moeten zakken, wil de Nieuwe Wa ter weg ook bij laag water weer een veilige toegansweg voor de scheepvaart vormen. Vanochtend vroeg is de „Operatie Sluipwesp" (deze naam heeft de „be grafenis" onofficieel reeds verkregen) begonnen. Met dieptebommen, die een waterzuil van tien tot vijftien meter de lucht in persten, is de aanval op de zeebodem ingeluid. Binnen afzienbare tijd zal het wrak verdwenen zijn. Men hoopt spoedig met het zandzuigen te kunnen beginnen. De kosten hiervan bedragen rond ƒ50.000,per week. Politie van Tanger zoekt naar Amerikaanse bandieten De uit vier Britse en Nederlandse matrozen bestaande bemanning van het Nederlandse scheepje „Esmee", die op 8 November te Tanger is gearresteerd wegens medeplichtigheid aan de over val op het Nederlandse schip Combina tie in de Middellandse Zee, is gisteren vrijgelaten. Slechts de kapitein van het vaartuig, Eddie Engelsman, is gevan gen gehouden. De schuld van de matro zen staat overigens vast. Intussen zoekt de internationale poli tie van Tanger thans naar twee Ame rikanen, Sydney Paley en Elliot Forest genaamd, die naar haar oordeel de lei ding van de piratenstreek tegen de Combinatie hebben gehad. Men ver moedt, dat de beide heren, die in smok kelaarskringen goed bekend zijn, zich in een Franse haven ophouden. De Franse politie is gewaarschuwd. Overigens gaan er geruchten, dat er ook enkele bekende Amerikaanse ban dieten, namelijk Lucky Luciano en de rechterhand van Frank Costello, in Tanger zouden vertoeven om „orde op zaken te stellen". Nu de winter nadert en de koude haar invloed doet gelden, gaat het er voor de meeuwen minder mooi uitzien. Vogelvrienden vormen dan hun toe verlaat, omdat die nog wel eens wat eetbaars te missen hebben. De Saarbrücker Zeitung, een nauw met Franse kringen verbonden dagblad, heeft een authentiek genoemd bericht over de Saarkwestie gepubliceerd, waaruit zou blijken, dat het door Adenauer verworpen Franse voorstel het uiterste was, waartoe Frankrijk be reid was. Adenauer schijnt het niette min te hebben verworpen, omdat de bepalingen inzake de economische unie tussen het Saargebied en Frankrijk hem niet zinden. Volgens het Franse voorstel zou de politieke autonomie van het Saarge bied worden gewaarborgd. De regering zou verantwoordelijk zijn jegens het in vrijheid gekozen parlement, waarbij het Saarstatuut zou moeten worden geëer biedigd. De naleving hiervan zou on der controle staan van een Europese autoriteit. De economische unie met President Quirino van de Philippij- nen heeft medegedeeld generaal Eisen hower te hebben uitgenodigd de Phi- hppijnen vóór of na zijn voorgenomen reis naar Korea te bezoeken. De Phi- lippijnse president heeft verder mede gedeeld, zelf voornemens te zijn een bezoek te brengen aan Formosa en Australië. Data zijn hiervoor nog niet vastgesteld. Frankrijk zou aan deze regeling wor den aangepast De bevolking zou zich uiteindelijk over het statuut moeten uitspreken. De Saarbrücker Zeitung meldt ver der, dat de Fransen voor voortzetting- der onderhandelingen zijn, omdat zij binnen afzienbare tijd tot een positief resultaat zullen leiden. In Parijs is dit bericht niet recht streeks bevestigd. Slechts is gezegd, dat geen politieke doch slechts economi sche kwesties een accoord tussen Frank rijk en Duitsland in de weg staan. Gedurende de maand October is sr voor een bedrag van 79 millioen bij de Nederlandse spaarbanken ingelegd. Er werd 71,9 millioen terugbetaald, zodat er 7.1 millioen werd gespaard. Sedert Januari van dit jaar werd er 811,8 millioen ingelegd en terugbe taald 749.8 millioen, zodat er 62 millioen werd gespaard. In de over eenkomstige periode van het vorige jaar was er een ontsparing ten berdage van f 137.4 millioen. Overdreven dienstijver is de aanlei ding geweest tot vreemde gebeurtenis sen bij het politiecorps van het Lim burgse dorp Brunssum. Twee dienaren der wet, de heren P. B. en P. H. en enkele anderen, waren op voorstel van een hoofdagent begonnen met het or ganiseren van een verzetsgroep, voor het geval we weer een bezetting te verduren zouden krijgen. De ijverige dienders hadden natuurlijk wapens en munitie nodig. De laatste verduister den zij uit 'n voorraad oorlogstuig, wel- De centrale raad van de Chinese c°mmunistische volksregering heeft een ingrijpende wijziging van het be- stoursstelsel goedgekeurd, welke nood- zakelijk is geworden in verband met eei1 „grootscheepse economische en culturele opbouw". Verwacht wordt, «at volgend jaar een begin zal worden gemaakt met de uitvoering van China's eerste vijfjarenplan. Er zijn bestuurscommissies ingesteld voor de zes voornaamste gebieden van het eigenlijke China en voor Tibet en Birnen-Mongolië, die zelfbestuur heb- Verwachting tot Woensdagavond AANHOUDEND KOUD Overwegend zwaar bewolkt, met later op de dag kans op enige neerslag. Matige wind tussen Oost en Noord-oost. Temperatu ren om het vriespunt. WOENSDAG: Zon op 8.0? onder 16.43 Maan op 10 52 onder 17.36 ben. Verder zuilen vier organen op het hoogste niveau worden gesticht, namelijk een nationale raad voor het opstellen van economische plannen, een comité voor de lichamelijke ont wikkeling, een ministerie voor hoger onderwijs en een comité voor de strijd tegen de ongeletterdheid. Tot voorzit ter van het nieuwe „planbureau" is benoemd Kao Kang, die wordt be schouwd als eventuele opvolger van Mao Tse Toeng. De bemanning van een Deense vis sersboot heeft, gisteren medegedeeld, dat zij heeft gezien dat het Deense vis sersvaartuig „Halsnaes" door Russen in de Oostzee werd opgebracht Aan boord van de „Halsnaes" bevonden zich vier personen. Twee opvarenden van een andere Deense vissersboot, die enige dagen ge leden werd opgebracht, zijn terugge keerd. Zij deelden mede dat de schip- Der en de boot nog worden vastgehou den Het Deense ministerie van Buiten landse Zaken onderneemt stappen bij Russische en Oostduitse autoriteiten voor de terugkeer van de mannen en hun boten. Buitenlandse politiek wordt niet veranderd Koning Paul van Griekenland heeft Maandagmiddag maarschalk Papagos, die de verkiezingen op zo overweldi gende wijze heeft gewonnen, ontvan gen en hem opdracht gegeven, een nieuwe regering te vormen. Papagos heeft medegedeeld, dat het nieuwe ka binet reeds Woensdag zal worden be ëdigd. Van de driehonderd zetels in het parlement heeft Papagos' partij, de uiterst rechtse Griekse concentratie er 241 bezet, bij 49 pet. van het aantal stemmen. De centrumpartijen kregen met 36 pet. stemmen 59 zetels, de com munisten en onafhankelijke groepe ringen bij ruim 14 pet. geen enkele. Maarschalk Papagos heeft verklaard, dat zijn concentratie zal streven naar verhoging van de levensstandaard der arbeiders en naar een goed function- neren van het overheidsapparaat. Ar beid, zelfopoffering en geloof in de zending van Griekenland onder de vrije volkeren zouden het land betere tijden brengen. Zowel in Joegoslavië als in Turkije gelooft men dat de over winning van Papagos geen verande ring zal brengen in de relaties van Griekenland met deze beide buursta ten, maar deze integendeel zal stimu leren. ke in de loop van de tijd was gevormd van door de 'burgers ingeleverde wa pens en munitie. Terzake van deze verduistering werden ze destijds door de Maastrichtse rechtbank tot f 25. subs, tien dagen veroordeeld, van welk vonnis ze in hoger beroep waren ge gaan bij het gerechtshof in Den Bosch. De advocaat-generaal bij dit Hof liet enkele harde waarheden over de hoof den der verdachten klinken. Er was door anderen immers de indruk ge wekt, dat het hier een.... communis tische sabotagegroep betrof, welke op vatting steunde op halve waarheden en onjuiste voorstelling van zaken. De aanleiding tot de oprichting van het Brunssums verzet was echter de (z) on derlinge dienstijver der agenten, door welke zij promotie probeerden te ma ken. De advocaat-generaal noemde het „bekrompen en getuigend van een kinderachtige mentaliteit, wanneer men zich tot zulke ongehoorde sprongen laat verleiden, wegens het zich gepas seerd voelen bij promoties. Op dit punt moet men op zijn superieuren ver trouwen. De politie moet op haar tel len letten, aldus de advocaat-generaal, want zij moet haar eigen gezag schra- rno gen". Hij eiste f 100.boete, subs, een I opgeleverd, ten bate van de kas van maand tegen P. B. en P. H., die de mu- de afd. Kunst van het Prins Bernhard- nitie hadden verduisterd. fonds. Het hoge gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft aan Enge land voorgesteld, over te gaan tot de uitwisseling van inlichtingen inzake investeringen, productie, bevoorrading en markten. Bovendien is voorgesteld, overleg te plegen over alle kwesties, die beide partijen aan elkaar wensen voor te leggen. De Nederlandse première van Chaplins film „Limelight" heeft f 7000 Alexander Papagos is in 1906 dienst van het Griekse leger getreden, nadat hij aan de militaire academie té Brussel had gestudeerd Hij vocht in de Balkanoorlog, in de eerste wereld' oorlog en in de ongelukkige campagne in Klein-Azië. Toen de Italianen in 1940 Griekenland binnenvielen, werd hij benoemd tot opperbevelhebber. Hij weigerde na de inval der Duitsers zijn land te verlaten en werd gevangen ge nomen. De Amerikanen bevrijdden hem in 1945. Hij heeft voorts de com' munistische opstand gedempt. Besprekingen in Diakarta Overste Warouw, de stafchef van het territorium O.-Indonesië, heeft Zondag via radio-Makassar doen omroepen, dat hij het commando in dit gebied heeft overgenomen. Hjj is hiertoe overgegaan op grond van de houding van zijn chef. Zodra Sukarno de geschillen in het le ger heeft opgelost, zal Warouw het com mando weer aan de bevelhebber over dragen. Warouw heeft een beroep op de president gedaan, regeringsvertegen woordigers naar de daerahs te zenden om de juiste toestand in het leger uit een te zetten. De rapporten over het gebeurde in Makassar hebben Zondagochtend de re gering te Djakarta bereikt. Maandag morgen is de zaak in de ministerraad besproken. De minister van defensie was hierbij niet tegenwoordig, maar heeft besprekingen gevoerd met een aantal hoge officieren van de land macht. Zondagavond ontmoette hij o.m. de chef-staf, generaal majoor Simatu- pang. GEN. SCHOLTEN DROEG LEIDING AMBONEZENKAMPEN OVER. In een vergadering van de kamplei ders der Ambonezenkampen in Ne derland heeft de hoofdleider van de woonoorden, gen. majoor P. Scholten, zijn functie overgedragen aan zijn op volger, de heer J. van Ringen. Steeds meer Nederlandse vlaggen verschijnen er in de straten van de Peru viaanse hoofdstad Lima, nu prins Bernhard daar ver blijf houdt. Afgelopen weekeinde konden we in het centrum van de stad nog maar twee straten ont dekken waar er niet één was uitgehangen. Alleen zijn vele vlaggen op de verkeerde manier gehesen, namelijk op de wijze van de Franse tricolore, met de banen verticaal. Het ls overigens niet vreemd dat er, zover van „huis", meer van dergelijke vergissingen uit goede be doeling te constateren zijn. Da» men in Zuid-Amerika iiiet op de hoogte is van vele dingen, ons vorsten huis en volk betreffende, mag ook al niet vreemd heten, wanneer men na gaat hoe weinig in Neder land bekend is over Zuid- spontaan de opmerking: „Werkelijk?" Een journalist kwam, voor de aankomst van de prins, de Nederlandse gezant vra gen, of prins Bernhard pre sident van Nederland was. Amerika. Zo vroeg een gast, die met prins Bern hard dineerde, heel belang stellend of de prins ge huwd was. Op het ant woord: „Jawel, en ik heb vier kinderen", kwam Een andere persman infor meerde of de prins een zoon of de echtgenoot van konin gin Juliana was. Gisteren is de prins op een plechtige bijeenkoftist in het stadhuis van Lima tot eregast van de stad uit geroepen. Hij bracht tegen bezoeken aan de voorzitters van Senaat en Huis van Af gevaardigden en van het hooggerechtshof en aan de kardinaal-aartsbisschop Quevara. Prins Bernhard heeft pre sident Odria vereerd met het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Ook verscheidene andere Peruviaanse autoriteiten, on der wie de minister van buitenlandse zaken, werden onderscheiden. De prins zelf ontvangt van de president het grootkruis in de orde van de „Zon van Peru". Joe ontzagijk verweven de proble- men zijn, waarmee de regering te maken heeft, blijkt alleen al uit het feit, dat in het voorlopig verslag op hoofdstuk X van de rijksbegroting (Economische Zaken) een paragraaf is gewijd aan het internationale econo mische beleid, maar dat in het voorlo pig verslag van Buitenlandse Zaken over de O.E.E.S. (organisatie voor Europese economische samenwerking) alsmede over „verdere economische vraagstukken" wordt gesproken! In dien wij bedenken, dat deze punten bovendien onder de competentie van de minister van Financiën vallen en ten slotte, dat ons land eigenlijk op het niveau van de internationale samen werking maar geringe zeggenschap heeft, dan zal men wel begrijpen waar om men somtijds aan de debatten in de Kamer geen touw meer kan vastkno pen. Zij, die deze indruk krijgen, kun nen wij alleen troosten met de ge dachte, dat het kamerlidschap hoe lan ger hoe meer gelegd wordt op schou ders van experts, die zelfs voor eigen fractiegenoten meestal volkomen on verstaanbare taal spreken. Vandaar ook, dat in het voorlopige verslag op Economische Zaken zeer veel leden willen weten op welke tfer- reinen de economische integratie zich naar de mening van de minister zal voltrekken, „indien een politieke inte gratie verantwoord wil zijn". De kern van de vraag is dus, welke bevoegd heden op economisch gebied een Euro pees politiek gezag zal moeten krijgen om te kunnen functionneren. Wij heb ben in ander verband al eens opge merkt. dat iedere stap in de richting van eenwording van Europa een ver lies van nationale souvereiniteit be tekent. En naarmate de internationale organen effectiever gaan werken, kan er voor de nationale volksvertegen woordigingen op zijn hoogst een con trolerende positie ontstaan met maar heel weinig recht van spreken. [)eze onzekerheid spreekt ook uit de opmerkingen van de kamerleden over de betalingsbalans en de export. Het is bekend, dat de betalingsbalans gunstig is, maar terecht vraagt men naar de factoren, welke daarop van invloed zijn geweest. In hoeverre wa ren deze factoren van tijdelijke aard? En wat zal er geschieden, indien de conjuctuur zich in ongunstige zin wij zigt? En indien onze crediteurspositie nog verder zal stijgen, zullen wij dan met in dezelfde moeilijkheden, als enige tijd geleden België, geraken? Wij zeiden reeds eerder, dat de inter nationale economische positie van ons land mede afhankelijk is van de stand m de Nederlandse industrie. Er is, wij schromen niet dit woord te gebruiken, na 1945 roofbouw op onze industrie gepleegd. De overheid heeft haar het geld niet gelaten om tot nieuwe inves teringen over te gaan, hetgeen tot ge volg heeft, dat het werklozenvraagstuk thans nijpender is dan ooit. Nu kan men wel van hogerhand de industria- ijsane ProP.ageren, maar de overheid heeft tegelijkertijd het kweken van de noodzakelijke overschotten onmogelijk gemaakt. In dit verband is een artikel van mr H. F. van Leeuwen in „Econo- mische-Statistische Berichten" van 22 October van dit jaar interessant. Hij zegt, dat „de harmonie tussen de finan cieringsbehoeften en het karakter der besparingen ontbreekt". De heer Van Leeuwen spreekt over een vicieuse cirkel, die moet worden doorbroken. De oplossing ligt in een wijziging van de fmancieringspolitiek van het Rijk. „De voortzetting van de in de laatste jaren gevolgde tactiek is thans niet meer geboden door de eisen van het evenwichtsherstel onzer economie. Voor productieve renderende uitgaven zal voortaan geleend moeten worden, liefst direct op naam der bedrijven en fondsen waarvoor de middelen nodig zijn. Ook do ambitie om de staatsschuld aanmerkelijk te verlagen zal dienen te worden getemnerd. Langs deze aan gegeven weg kan de behoefte van de schatkist aan inkomsten uit oelastingen niet onaanzienlijk worden verminderd: in dit licht krijgt het aandringen on belastingverlaging, welke de besparin gen weer stimuleert een reëel karak ter'. pjet is. zoals wij vroeger hebben opge merkt: indien het werkloosheids probleem inderdaad zo ernstig is als de regering wil doen voorkomen, dan is het tevens duidelijk, dat zij dit nimmer zelf afdoende ter hand kan nemen. Op vangen van werkloosheid dient door het particuliere bedrijf in eerste in stantie te geschieden. Neen, zegt de regering: daarvoor zorg ik; ik stuur een groot aantal van de beste mannen naar het buitenland Nederland biedt on den duur voor zoveel mensen immers geen plaats en het overschot regel ik wel via overheidswerken". Deze weg zal naar het bankroet lilden. Misschien niet naar het bankroet van_ het Rijk, maar naar dat van de particuliere ondernemer. En wat moet dat Rijk. indien er bij hem mets meer te halen is? Prof. Zijistra. de nieuwe minister van Economische Zaken, heeft een bijna bovenmenselijke taak. Hij zal zijn overtuiging niet kunnen verwaarlozen; daarbij moet hij het Nederlandse be lang dienen en de internationale ont wikkeling on de voet volgen, te-wijl hij fen slotte alle gebeurtenissen niet in de hand kan hebben, omdat veel van wat er geschiedt van algemene internatio nal*^ factorpn afhankeliik is. Zijn antwoord aan de Kamer zien wii met de grootste belangstelling tege moet. TWPS Meats VEPMIST fr*'s-HertOffpnbnsch worden twee Reisjes ven recneotievelijk tien en elf vermist F>e bmde kinderen be lden 7wb pistTrmMdij* nq-,r schoo1. Tiii ziin d^*>r prMpj- pïot aangekomen, terwijl ieder spoor ontbreekt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1