In dit seizoen bezochten 210.000 vreemdelingen Alkmaar Nog één jaar wijkindeling maar nu met een veiligheidsklep AGENDA Gemeente koopt werk van Oudes Astrologie en karaktervorming Een top-jaar voor Alcmaria VVV. Belangwekkende speech van de heer D. J. Scheffel N.R.V. bracht leden naar „dak van Europa" CSNtMA AMbKiCAIN kubisme JEUGDBOEKEN - ROMANS FIRMA JAN KUHNEl Sociale werkplaats wil kruidentuin inrichten C. M. de Vet overleden V. d. Peet repetitor bij Philips Harmonie Publiek ageert tegen voorstel van huisvrouwenorganisaties „Wij willen (beperkte) vrijheid van keuze" Bij Je dagelijkse bezigheden HOFSTEDE Dagbladjournalisten bespraken hun CAO Arrondissementsrechtbank deed uitspraak DINSDAG 18 NOVEMBER 1953 MIETTEGENSTAANDE het feit, dat het naseizoen slechter was dan dat van 1951 en de Kaasmarkt een maand eerder haar schilderachtig karakter ver loor, wordt het aantal bezoekers aan Alkmaar t.e.m. 31 October op 210.000 geschat tegen 175.000 in dc overeenkomstige periode van het vorige jaar. Het aantal toeristen, dat.de VVaagtoren beklom, steeg van 13.400 tot 13.657. Het getal over nachtingen bedroeg dit jaar 9947, waarvan 3255 buitenlanders of wel 33 'It, tegen 9767, waarvan 3093 buitenlanders of 34 in het seizoen van 1951. Alcmaria VVV verstrekte in totaal 7382 inlichtingen en 4394 o.w. 2053 buitenlanders cn 2241 Nederlanders bezochten het VVV-bureau. In de vorige periode waren deze cijfers resp. 4114, o.w. 1990 buitenlanders en 2124 Nederlanders. Alhoewel er geen cijfers bekend zij.i, werd dit jaar door families, die hun vacantie in Alk maar doorbrachten, meer van pensions gebruik gemaakt dan in andere jaren het geval was. Het valt op, aldus deelde de directeur van Alcmaria VVV, de heer J. Spaanderman tijdens de gisteravond in Hotel Victory gehouden ver gadering van onze plaatselijke VW mede, dat het schoolbezoek op Vrijdagen in Juni en begin Juli voor het begeleidend personeel in zeker opzicht een teleur stelling is wegens het ontbreken van een goede speeltuin in Alkmaar. bestuur blijft het betreuren, dat Alc maria niet in liet Federatiebestuur is vertegenwoordigd. De verkiezing van bestuursleden van kleinere VVV's is statuair volkomen regelmatig. maar het bestuur van Alcmaria blijft zich toch afvragen of een dergelijks be- stuursformatie tactisch is en of deze in het daadwerkelijk belang van het VVV-wezen te verdedigen is. Op den duur zal een dergelijke miskenning van onze vermeende rechten, aldus de voorzitter, het bestuur van Alcmaria toch tot ernstig nadenken moeten brengen en haar houding daarnaar be palen. Na op het ruimtegebrek in het waaggebouw te hebben gewezen, sprak de voorzitter de wens uit, dat de be middelingspoging van Jhr Six met sue ces zal worden bekroond. De heer A. J. Elte herinnerde eraan, dat hij reeds in een vorige vergade ring zijn ontstemming heeft geuit over het passeren van de Alkmaarse candi- daat voor het Federatiebestuur. De „kantoorkwestie" zou z.i. niet zijn voorgekomen, indien de VW in het bestuur vertegenwoordigd was ge weest. Dat „Alcmaria" in verband met personeelsuitbreiding meer ruimte zou behoeven, kon hij zich evenwel niet voorstellen. „Hoe rijmt u een verdere personeelsuitbreiding bij deze stand van de begroting, waarop de post „sala rissen" reeds zulk een groot deel van de inkomsten vergt?", aldus spr. De heer Elte kon de gehele gang van zaken niet elegant vinden. Z.i. had Alcmaria de Federtie tijdig dienen in te lichten. Hij deed een hartstochtelijk beroep op de voorzitter om de goede verstandhouding met de Federatie tot in de finesses te herstellen. De heer Scheffel wees er in zijn ant woord op, dat een personeelsuitbrei ding vooralsnog niet te verwachten is, doch dat andere objecten meer kan toorruimte noodzakelijk maken. Overi gens heeft „Alcmaria", aldus de voor- ziter, de wens uitgesproken, dat de Federatie in Alkmaar gevestigd zal blijven. De begroting voor 1953 sluit in in komsten en uitgaven met een bedrag van f 16515.29. Zij vertoont een nadelig saldo van f 3364,29, voor propaganda is IJIT het overzicht van de directeur bleek, dat het aantal in Alkmaar geparxeerde auto's het grootst was op Vrijdag 6 Augustus. Toen werden in onze siad 953 personenauto's, 54 vracht wagens en 73 bussen geparkeerd. Op het tweede plan volgt Vrijdag 25 Juli met 170 personenauto s, 57 vrachtauto's en 57 bussen. De derde in de rij is Vrijdag 18 Juli, toen de verkeerspolitie voor de moeilijke taak stond 564 perso nenwagens, 79 vrachtauto's en 58 bus sen een standplaats te bezorgen. Het bioscoopbezoek in de periode t.e.m. 31 October 1952 liep terug van 403.596 personen tot 383.702. Daarente gen werden de toneelvoorstellingen vorig jaar door 14.318 personen bezocht en tnans door 16.036. Eenzelfde beeld vertoont het concertbezoek. Hier was zelfs een aanmerkelijke stijging (5.001 in 1951, 11.464 in 1952) 'te constateren, hetgeen voornamelijk is te danken aan de toenemende belangstelling in de omliggende plaatsen. Het bezoek aan cabaretvoorstellingen, film, circus en dansgelegenheden kende een teruggang van 95.719 tot 85.579. Sportevenementen zagen in 1951 112.389 personen rond de lijnen en in dit jaar 103.080. Het ten- toonstellingsbezoek nam toe van 8156 tot 13.229 bezoekers. DEHALVE dit overzicht van de direc- u teur van Alcmaria VVV viel gister avond een zeer interessant openings woord van de voorzitter, de heer D. J. Scheitel te beluisteren. In zijn speech gaf de heer Scheftel een uiteenzetting van de ontwikkeling van het VVV- wezen en de sterk stijgende belang- steliüig, welke voor het vreemdelingen verkeer bestaat. Dit heeft m ons land reeds geleid tot het schrijven van een dissertatie en in Zwitserland tot het doen instellen van een universitaire leerstoel. Het vreemdelingenverkeer, aldus de praeses van Alcmaria VVV, heeft zich geleidelijk ontwikkeld tot een massaal steeds bredere lagen van de bevolking omvattend, internationaal verschijnsel met zeer belangrijke eco nomische en sociale aspecten, dat van zelfsprekend in steeds grotere mate de aandacht van de overheidsorganen trekt. Het reizen van thans draagt veelal het typerend karakter van „meer te willen zien voor minder geldt". Aan dit verlangen dienen alle instanties, welke hij het toerisme betrokken zijn, zich „nolens volens" wel aan te passen. De groep van reizende rijkaards slinkt met de dag, terwijl de met minder aardse goederen gezegende aardbolbewoners zich in toenemende mate van hun woonplaatsen naar andere stipjes op de wereldkaart plegen te begeven. Vele grote vervoersmaatschappijen hebben blijk gegeven de tekenen des tijds te verstaan en voerden tegen sterk verlaagde prijzen „toeristen-klas sen" in, die het reizen ongetwijfeld be langrijk stimuleren. Voor de hotel houders achtte spr. een prijsverlaging aanzienlijk moeilijker, daar deze be drijfsgroep nog steeds worstelt met zeer hoge exploitatiekosten. Een dras tische vacantiespreiding zou de Hore- caf-bedrijven enigszins kunnen helpen om de prijzen wat te doen verlagen. Inmiddels blijft Nederland voor de buitenlanders een van de goedkoopste toeristenlanden van West-Europa. De service en vriendelijkheid, welke de buitenlandse toeristen hier vinden, vor men de beste reclame voor ons land. Van welk een grote betekenis het vreemdelingenverkeer voor ons land is, bleek uit het feit, dat in 1947 178.000 buitenlanders ons land bezochten en de schatkist een deviezenwinst van 19.5 millioen bezorgden. In 1948 waren deze cijfers 284.000 met 27.5 millioen, in 1949 315.000 met 34.5 millioen, in 1950 400.000 met 58 millioen, in 1951 448.000 met 104 millioen. Laatstgenoemde cijfers zullen dit jaar nog verre worden overtroffen. Met spijt constateerde de heer Schef fel, dat juist de plaatselijke WV's, wier taak het is de vreemdelingen te ontvangen, met geldgebrek hebben te kampen. „Van harte gunnen wij onze top-organisatie, de ANW de verhoog de regeringssubsidie van 950.000 gulden en de federaties of streek-organen de financiële steun van de movincie doch de plaatselijke VW's ontvangen m.i. van boven af. aldus cnr., nie+ die financiële stimulans, wélke zij drin gend behoeven en haar rechtens toe komen. De voorzitter van Alcmaria, er kentelijk voor de lofwaardige steun van het gemeentebestuur, hoopte, dat er spoedig niet slechts een betere coördinatie komt, doch ook een betere financiële regeling, opdat de sleutel posities in het toeristenyerkeer zich behoorlijk kunnen ontplooien. Na ver meld te hebben, dat het voor het vreemdelingenverkeer in Alkmaar in menig opzicht een topjaar is geweest, bracht de heer Scheffel dank aan allen, die de VVV en haar werk heb ben gesteund. Op een vraag van een der aanwezi gen uitte de heer IJ. W. A. Heuseveldt zijn bijzondere waardering voor het werk van de organisatoren van de Braderie. Cijfers over het aantal be zoekers, dat tijdens de Braderie bin nen de stadswallen vertoefde, ziin niet beschikbaar. Vast staat evenwel, dat de Braderie vele inwoners van de bui ten "cm cent-u tot een bezoek aan onze stad heeft verleid. Alcmaria.Federatie. Over de verhouding tussen de VVV „Alcmaria" en de Federatie van VVVs benoorden bet Noordzeekanaal legde de beer Scheffel een verklaring af. waarin hij nog eens het standpunt van onze plaatseijke WV uiteenzette. Het een post van f 3000 uitgetrokken. Het aantal leden steeg van 501 tot 548. Voor het volgend jaar wordt aan contributies en donaties een bedrag van f 4750 begroot. De heer Scheffel werd dank gebracht voor zijn bemoeiingen, welke ertoe hebben geleid, dat de subsidie van de Kamer van Koophandel van f 50.tol f 100.werd verhoogd. In de commis sie tot het nazien van de rekening en verantwoording van de penningmeester werden benoemd de heren H. Holsmul- ler en W. Middelbeek. De aftredende bestuursleden, de heren J. M. F. Arntz, J. W. A, Heuseveldt en A. Mak, werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werden verschillen de suggesties gedaan om het verblijf in onze stad nog aantrekkelijker te ma ken. Zo werd voorgesteld militaire mu ziekcorpsen uit te nodigen op Vrijdag te concerteren, smaakvolle wegwijzers te plaatsen welke de toeristen de route naar het hertenkamp, het bolwerk en andere bezienswaardigheden moeten wijzen, en vergunning te verkrijgen op Vrijdagmorgen zitjes te plaatsen voor de café's en restaurants. Deze voorstel len zullen in het bestuur en de betrok ken commissies nader worden bekeken. De vergadering werd besloten met een filmvoorstelling, welke op uit nemende wijze door de firma „Flan- dria" werd verzorgd. Van de vertoonde films noemen wij het voortreffelijke filmpje van het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan Alkmaar, de film van de 8 October- feesten 1951, gedeeltelijk in technico lor, alsmede de projectie van de door Polygoon over Alkmaar samengestelde kleurenfoto-strip. Een klein aantal leden van de Neder landse Reisvereniging heeft zich gis teravond in het Gulden Vlies een ogen blik gewaand temidden van de be sneeuwde Zwitserse Alpen. In- poëti sche bewoordingen schilderde de heer B. Baanen de schoonheid van „het dak van Europa";; hij sprak over dansende vlokken, majestueuze berggevaarten en de klingelende bellen van de arre- sleden en nadat hij zijn gehoor aldus In een romantische stemming had gepraat kwam een serie prachtige lichtbeelden het wintersportverhakl completeren. Na de pauze werd de aandacht ge vraagd voor een tweetal films, waar van één in kleuren. We zagen de ver schillende wintersporten tegen een im ponerend bergdécor en beleefden iets van de spanning van het bergbeklim men. Het was een goede avond. Burgerlijke sfand Geboren Elizabeth M.( d. van G. J. Zentveld en P. Ruiter. Anton F., z. van A. Wijnings en H. Reejis. Martinus C. E., z. van C. E. Rasch en E. C. Mar tin. Albertus G. A., z. van A. J. Dek ker, en M. M. Leek. DINSDAG Cinema Americain, 8 uur: Abbott en Costello „Zij winnen de slag" (alle leeftijden)Victoria Theater, 8 uur: Allen zijn wij moordenaars (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Zij was 17 jaar (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De mijnen van koning Salomo (elke leeftijd). Gulden Vlies, 8 uur: ,,'t Voetlicht" voert op „Het Witte Legioen". Kerkgebouw Oudegracht hoek Baan gracht: Ds. P. van Oossanen spreekt over „De opmars der volkeren en de komende wereldheerser". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Film avond van LissoneLindeman. Hotel Victory, 8 uur: Prof W. Lam pen O.F.M. spreekt voor „Oud Alk maar" over „De oude Abdij van Eg- mond en haar bibliotheek". Wapen van Heemskerk. 25 uur: Handwerktentoonstelling Ned. Ver. van Huisvrouwen. Stcdeliik Museum, 1012, 25. 79 uur: Tentoonstelling werken van Matth. Wiegman. Nachtdienst apotheken: Apotheek Har tong van Ark, Langestraat 1. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; 2.30 uur matinée. Waagplein: Schei-veemarkt. Stedelijk Museum: Als Dinsdag. Gulden Vlies, 7.30 uur: Adspiranten- uitvoering „De Halter". Kleine zaal Harmonie. 8 uur: De heer J. Drijver houdt voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen lezing met lichtbeelden over „Het vogelleven in Noord-Holland". Paviljoen Kinheim, 8 uur: Prof. Fischer spreekt voor de studievereni ging voor Physical Research over „Con sequenties v. d. spiritistische en animis tische verklaring van para-normale verschijnselen". HOOG WATER TE BERGFN AAN 7FE Dinsdag 4.02 16.17 Woensdag 4.42 16.55 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 4.07 16.22 22.07 10.22 Woensdag 4.47 17.00 22.47 11.00 Telefoon 2609 WEGENS ENORM SUCCES vertonen wij ook op Dinsdag, Woensdag en Donderdag ABBOTT en COSTELLO in „Zij WINNEN DE SLAG" a. 1. Opmerkelijke figuur onder plaatselijke schilders Neiging naar het FtPNIEUW heeft het kunstbezit der gemeente Alkmaar een uitbreiding ondergaan, doordat werken van een plaatselijke schilder werden aange kocht. Ditmaal is de gelukkige de heer Dirk Oudes, vuoeger alhier, thans wo nende aan de Kanaaldijk, gemeente Oudorp. Een stadsgezicht en een inte rieur van zijn hand zijn eigendom van het Stedelijk Museum geworden. rtIRK OUDES in onder de plaatselijke amateur-schilders wel een der meest opmerkelijke figuren. Hij is een aantal jaren geleden op aanraden van zijn vriend Joh. Plas gaan schilderen en tekenen. Al spoedig échter verliet hij de door deze betreden paden en zocht zijn eigen weg. Eigen gevoel en een grote bewondering voor enkele belang rijke moderne schilders als Vincent van Gogh en Picasso wezen hem de richting. Zo is hij via een met het werk van Vineent verwant expressio nisme terecht gekomen op een punt, waar men sterke invloed van figuren als Braaue en Matisse zou kunnen ver- ATLASSEN WOORDENBOEKEN Alkmaar, Verdronkenoord 133 (Advertentie RK en Christ. BLO-scholen Bij adres van 15 Juni 1950 werd door het bestuur van de O. L. Vrouwe van Lourdesschool (voor r. k. buiten gewoon lager onderwijs) aan het ge meentebestuur gevraagd om een gro ter gebouw beschikbaar te willen stel len, terwijl door het bestuur van de Stichting voor Christelijk buitenge woon lager onderwijs in Noord-Hol land benoorden het IJ om medewer king werd verzocht bij de stichting en eerste inrichting van eenzelfde school. B. en W. hebben deze aanvragen des tijds in studie genomen en delen de raad thans mede dat zij de totstandko ming van een nieuw schoolgebouw voor beide genoemde scholen wense lijk achten. De r. k. school voor buitengewoon lager onderwijs is sedert haar oprich ting gevestigd aan de Oudegracht no. 26. Dit gebouw biedt volgens B. en W. reeds 1 ange tijd onvoldoende ruimte voor het onderbrengen van de leer lingen, zodat reeds enige lokalen van een ander gebouw aan het bestuur in gebruik zijn gegeven. B. en W. stellen daarom voor de gevraagde medewer king te verlenen, hetgeen niet inhoudt dat men direct een beslissing moet némen omtrent de plaats waar de scholen worden gebouwd. onderstellen. Deze is te opmerkelijker, omdat hij van geen van tweeën werk kent, zodat men dus kan spreken van een overeenkomst in geestelijke struc tuur. Oude's schilderijen kenmerken zich door een naar het kubistische neigen de vormgeving, een brede, forse toets, die een zeer gespannen werken ver raadt, en door een kleurengamma, dat bijtijden zeer fijn afgewogen is en in de goede zin van het woord modern kan worden genoemd. (Advertentie, ing. Med.) LIET bestuur van de Stichting Sociale Werkplaats heeft plannen beraamd voor het aanleggen van een kruiden tuin, waarna men deze tuin wil exploi teren met toepassing van de werkvoor zieningsregeling voor handarbeiders. Het bestuur zou deze kruidentuin wil len inrichten op het terrein tussen de Hoevervaart en de spoorlijn Alkmaar Amsterdam en heeft aan dc gemeente gevraagd daar twee hectaren grond te mogen huren. De huurprijs voor 1953 zal, zo heb ben B. en W. becijferd, ongeveer f 400 bedragen. Daarnaast heeft de Sociale Werkplaats aan de gemeente een kapi taal van f 8500 ter leen gevraagd, dat zij in tien jaar wil terugbetalen uit de exploitatie-ontvangsten van de tuin. B. ■en W. zijn van mening dat in dit bij zondere geval van berekening van rente kan worden afgezien, te meer omdat waarschijnlijk de gemeentelijke subsidie aan de Stichting Sociale Werkplaats daardoor met een gelijk bedrag zou worden verhoogd. B. en W. stellen aan de gemeenteraad voor de gevraagde bijstand te verlenen. Zelfs kinderziel is geen Geestelijk merkteken yOOR EEN vrjj talrijk en aandachtig gehoor heeft de heer H. Merens gisteravond in Valks' Lunchroom ge sproken over de samenhang tussen ka raktervorming en astrologie, zoals die wordt gezien door de Blavatsky Loge der Theosofische vereniging. Een karakter kan men beschouwen als een geestelijk merkteken dat ieder mens bepaaldelijk typeert. Geen twee mensen zijn geestelijk precies aan elkaar gelijk. Een karakter, aldus spreker, is niet iets dat men verkrijgt door erfelijkheid of opvoeding. Het karakter is ingeboren; het is het resul taat van de vorige levens van de mens (reïncarnatie). Van dit stand punt bezien is zelfs de ziel van een pasgeboren kind geen „onbeschreven blad". De mens heeft zoveel levens tot zijn karakter volmaakt is. Tot dat ogenblik maakt hij een groeiproces door en is zijn karakter nog niet harmonisch. Het is derhalve verkeerd om te spreken over „karakterfouten". Het zijn „karak tergebreken", die de mens door eigen vorming moet aanvullen tot hij vol maakt is. De mens, aldus de heer Merens, on dervindt in elk leven de gevolgen van Voorzitter van Kaaskoppen' Op 59-jarige leeftijd is in het Cen traal Ziekenhuis overleden de heer C. M. de Vet, een enthousiast en zeer ge zien propagandist van de wandelsport, wiens naam tot ver buiten de provin cie bekend was. Wijlen de heer De Vet was in 1933 de oprichter van de „Kaaskoppen", van welke vereniging hij daarna voorzitter is geweest. De heer De Vet vond het goede voorbeeld de beste propaganda en hij heeft daarom zelf aan vele grote tochten deelgenomen. Hij wandelde een maal de afstand Alkmaar-Leeuwarden (165 km) en nam twaalf maal deel aan de Vierdaagse. Tot vorig jaar, toen hij wegens ziekte verhinderd was om mee te gaan naar Nijmegen, was hij samen met opperwachtmeester Breetveld re cordhouder van Alkmaar. De heer De Vet was steeds present als er een parcours moest worden uit gezet en hij zag er dan niet tegenop di rect na zijn werk enkele uren op pad te gaan. Dat hij behalve een goed wan delaar ook een trouw werknemer was. blijkt uit het feit dat hij 28 jaar in dienst is geweest bij het Waterleiding bedrijf. De heer De Vet werd reeds geruime tijd in het Centraal Ziekenhuis verpleegd. Toch is hij nog onverwacht overleden. Het stoffelijk overschot zal Donderdagmiddag op de Algemene Be graafplaats ter aarde worden besteld. Vertrek van het Centraal Ziekenhuis om 2.45 uur. APPARATUUR VOOR NATUURKUNDEPROEVEN. De Vereniging „St Joseph" voor r.k. jongensscholen alhier, heeft om be schikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas gevraagd ten behoeve van de St Josephschool (u.l.o.) Van dit geld wil men apparatuur koper voor experimenteerdoeleinden in het natuurkundelokaal. De thans in ge bruik zijnde apparaten worden ver ouderd geacht. B. en W. stellen de ge meenteraad voor de gevraagde mede werking te verlenen. VUILE SCHOORSTEEN OORZAAK BRAND IN COMPAGNIESTRAAT De brand in de Compagniestraat is, naar men heeft kunnen nagaan, te wijten aan een vuile schoorsteen. Het is gebleken, dat het rookkanaal in ja ren niet was geveegd. onbeschreven blad de daden die hij in zijn vorige leven heeft begaan. ASTROLOGIE UIERNA bepaalde de heer Merens zich tot de astrologie: de leer van het verband dat er bestaat tussen de ver schillende delen van ons zonnestelsel. Hij weidde speciaal uit over 'n bepaal de vorm van de astrologie, de horos- copie. De aarde staat voortdurend in contact met de andere planeten van ons zonne stelsel. De onderlinge rangschikking van dit stelsel van planeten verandert voort durend in gunstige en ongunstige zin. Ook de mens, als onderdeel van de aar de, heeft zijn plaats in het zonnestelsel. Als de planeten een stand innemen die in overeenstemming is met het karak ter van een bepaald mens, wordt deze geboren. Een mens wiens karakter ge breken vertoont, komt ter aarde op het moment dat de rangschikking van de zeven planeten niet harmonisch is. Als bijvoorbeeld iemand in zijn vori ge leven ter aarde kwam op het mo ment dat Mercurius harmonisch ge plaatst was en Mars enige invloed had, zal deze mens een goed verstand heb ber. gehad. Als hij deze gave echter ver keerd heeft ontwikkeld door bijvoor beeld minder verstandige mensen te be nadelen, zal dat bij zijn volgende ge boorte, honderden jaren later, tot uiting kernen. Hij zal dan een karakter hebben dat scherp is, aggressief en impulsief. Hij zal dingen doen waarvan hij zelf spijl heeft en hij zal opnieuw moeite doen om zijn karakter beter te ontwik kelen. Men kan hem hierbij helpen door zijn horoscoop te trekken en hem voor bepaalde gevaren te waarschuwen. Hier door kan de astrologie en speciaal de horoscopie een machtig hulpmiddel zijn bij de opvoeding en de karaktervorming van de mens. Jan van der Peet als 8-jarige knaap reeds clarinettist bij dc harmo nie St. Caecilia is thans, 22 jaar later, benoemd tot repetitor van de Philips harmonie te Eindhoven. Hij zal daar de dirigent Kees van der Wejjden assisteren en naderhand diens taak overnemen. Van der Peet, die met financiële steun van een aantal ingezetenen het conservatorium kon bezoeken, maakte na zijn eindexamen in 1945 snel car rière. De bekende harmonie Sursum Corda uit Vlaardingen speelde geruime tijd onder zijn leiding en ook de Hoog oven Harmonie leerde hem als dirigent kennen. Behalve het Philips-orkest leidt de Alkmaarse jongen ook de Kon. Stadsharmonie Phileutonia te Helmond,, zijn tegenwoordige woonplaats. Hij heeft zijn muzikale talenten belangrijk weten te ontwikkelen en Jan van der Peet is zich dit terdege bewust, zoals ons bleek op de persconferentie, die hij meende te moeten beleggen om zijn benoeming nader toe te lichten. Hij maakt daardoor de indruk iets uit zijn schoenen te zijn gegroeid, maar de geestdrift en het élan, waarmee deze jonge dirigent zich aan zijn werk wijdt, vergoeden veel. VAN DE BOK GEVALLEN Door het breken van de vooras van een paard-en-wagen viel gistermorgen een 29-jarige tuindersknecht van de bok. Hij kreeg een van de achterwielen over zijn arm. Bedrijfschap Zuivel verleent geen sanctie nE SUGGESTIE als zou de Alkmaarse melkhandel in verzet zijn gegaan tegen het Bedrijfschap Zuivel met betrekking tot de wijkindeling geeft een gans verkeerde voorstelling van zaken. Het laat het Bedrijfschap tamelijk onverschil lig hoe men in Alkmaar de wijkindeling wenst door te voeren. Zolang er van dc zijde van de melkhandel geen verzoek komt om aan de sanering van de wijken sanctie te verlenen bemoeit het er zich niet mee. Deze sanctie nu zal, indien zü wordt aangevraagd, naar alle waarschijnlijkheid niet worden verleend, omdat het bestuur van het B.Z. van mening is, dat de wijkverdeling plaats dient tc maken voor een sectorverdeling zodat de klanten drie melkslijters in hun wijk krijgen. Wordt aan deze voorwaarde niet voldaan dan blijft de sanctie uit en dat betekent, dat de melkslijters geen wettelijke bescherming van hun maatregelen hebben. Zij moeten dan met de leden onderling de wijken contractueel vast leggen en genieten van het bedrijfschap geen bescherming tegen nieuwe vestigingen. thans de regeling, die men in 1953 wil doorvoeren els ook de melkhandel hieraan zijn fiat geeft. De nieuwe voor stellen zijn n.l. alleen nog in de bestu ren aanhangig gemaakt en nog niet- aan de ledenvergadering medegedeeld. Gelijke winstmarge r\E MELKHANDELAREN voeren ter u verdediging van hun wijkindeling aan, dat hun winstmarge practisch ge lijk is gebleven aan die van vóór de oorlog en dat zij derhalve minstens tweemaal zoveel moeten omzetten om een redelijk bestaan te kunnen verwer ven. Die grotere omzet kan slechts be reikt worden als zij hun melk in een aaneengesloten klantenkring leveren. Met de omzetting van wijken in sec toren zouden niet alleen de bedrijfs- onkosten toenemen, maar bovendien is het vrijwel zeker, dat het sociale fonds, dat de melkhandel heeft gesticht, ten ondergang is gedoemd. Iedere melkslij- ter betaalt voor een nieuwe wijk naar gelang de gemiddelde omzet een be paald bedrag, dat in een fonds wordt gestort, waaruit in geval van ziekte of invaliditeit uitkeringen worden ge daan aan de betrokkenen. Komen er TEGEN de wijkindeling één melk- slijter in een wijk is jaren gele den reeds heftig geprotesteerd en de melkhandel, die gebonden was aanzijn contract van vijf jaar, dat in April '53 afloopt, beloofde naar aanleiding van de vele klachten tegen die ti.id met een herziening van de maatregelen te bo men. Reeds een jaar geleden bericht ten wij, dat de slijters voornemens wa ren de sectorindeling in te voeren, waardoor de klanten een keuze zouden kunnen maken uit twee melkslijters. Deze belofte zou zijn nagekomen als niet in een vergadering met verschil lende huisvrouwenorganisaties uit die kring het voorstel was gekomen de wijkindeling nog voor een jaar te hand haven onder die voorwaarde, dat men een soort veiligheidsklep diende in te voeren. Iemand, die gezonde klachten heeft en deze aan de desbetreffende, met nog enkele leden uitgebreide, com missie voorlegt, zal een andere melk- slijter krijgen toegewezen. Zo luidt meer slijters in een wijk dan zal het vrijwel onmogelijk zijn vast te stellen welk gedeelte ieder moet bijdragen. Zij zijn zoals valt te begrijpen zeer tevre den met het voorstel van de huisvrou wen en hopen dan ook, dat deze rege ling in April naar aller tevredenheid zal gaan functionneren. Protesten. INTUSSEN komen echter van alle kanten opnieuw protesten tegen de voortzetting van de wijkindeling bin nen. Een aantal huisvrouwen schrijft ons, dat het zich met een sanering van de melkhandel kan verenigen, maar dat het in ieder geval vrij wil ^ijn in de keuze van de leverancier. „Moet nu juist een klacht eerst door een commis sie worden behandeld", zo vragen zij zich verbaasd af. De wetenschap, dat zijn klant direct van leverancier kan veranderen zal voor de slijter een prik kel zijn de klanten behoorlijk te behan delen en voldoende service te geven. Wij citeren verder: „In onze wijk (Ber- gerweg en omgeving) zijn vaak ge gronde klachten geweest, die onder de aandacht van de commissie zijn ge bracht en door dr Mol alleen werden onderzocht en afgedaan". De heer M, uit de Steynstraat is van oordeel dat er aan de indeling van de wijken ook nog wel het een en ander mankeert omdat een Tehuis voor ouden van dagen een andere slijter heeft dan de bewoners in de straat. Dit tehuis, aldus de brief schrijver, heeft men voor de melk- voorziening toegewezen aan een slijter, die er bij de indeling blijkbaar niet zo goed is afgekomen. Telefonisch bereikten ons nog vele klachten van huisvrouwen, die zich de laatste jaren met de bestaande toestand hebben verenigd, maar er toch weinig vrede mee hebben gehad. Dit blijkt nu de herziening van de wijkindeling weer aan de orde is gekomen. Niemand echter verlangt de voor oorlogse toestand terug, waarbij de melkhandelaar kris-kras door de stad zwierf om zijn product, dat er door het langdurige vervoer niet frisser op werd, aan de man te brengen. Wel echter wii men de vrijheid in zijn keuze van leve rancier behouden, zij het dan in be perkter vorm dan vroeger. van de huisvrouw mag het corset niet hinderlijk zijn. Dat is iets waar onze corsettière speciaal op let! Het is onze eer U een prettig corset aan te passen. U maakt Uw keus en profiteert van on ze rijkere ervaring. U zult zien: Een corset van HOFSTEDE voldoet altijd beter! MIDDEN IN DE LANGESTRAAT (Advertentie, lng. Med.) Ongeveer vijf en twintig Noordhol landse leden van de Federatie van Ne derlandse Journalisten kwamen Zater dagmiddag in „Het Wapen van Haar lem" alhier in vergadering bijeen. De lieer K. Voskuil, hoofdredacteur van Het Vrije Volk, gaf als lid van de onder har,delingscomissie inzake de CAO voor dagbladjournalisten een overzicht van de stand van zaken ten aanzien van de hopenlijk op 1 Januari 1954 ingaande nieuwe Collectieve Arbeids Overeen komst. Naar aanleiding van tal van vra gen uit de vergadering vond daarop een uitvoerige discussie plaats, waarna tenslotte werd besloten de verschillende ter tafel gekomen wensen en opmerkin gen ter kennis te brengen van de on derhandelingsdelegatie van de NJK. Voorts besloot de vergadering mee te gaan met een door de vereniging „De Amsterdamse Pers" aangenomen mo tie betreffende de pensionnering, voor al ten aanzien van reeds oudere dag bladjournalisten. Nadat nog enkele huishoudelijke aan gelegenheiden waren afgehandeld, sloot de voorzitter van de afd. Noord Hol land-Noord van de NJK, de heer Tj. N. Adema, officieel de vergadering, waarna het gezelschap nog enige tijd op prettige wijze bijeen bleef. De Arrondissementsrechtbank heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak van Afra B., die op verschillende adressen besteld had en diverse ban ketbakkers daarbij had opgelicht. De rechtbank veroordeelde haar tot maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar en toepassing van bijzondere voorwaar den.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2