Professor dr Beel verdedigde zijn begroting zachtmoedig Hij deelt de vaagheid van 'i kabinet Frankrijk wil besprekingen over de Saar voortzetten Wat zal regering te Djakarta ondernemen tegen Warouw? Beste loods van De Hoek staat voor zijn zwaarste karwei Buiienlandse politiek Spanje toegelaten tot UNESCO Donderdag 20 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 275 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TWEEDE KAMER LUISTERDE URENLANG Partiële oplossing van politieprobleem Maar Adenauer moet nu zeggen wat hij wil Communisten v/erden uitgewezen Beslissing hangt nog geheel in de lucht Sukarno van Sumatra terug Stichting Oud politieke delinquenten dagvaardt Staat en premier Sluiting oorlogskerkhof berokkende schade WEERBERICHT De circulaire van burg. Wytema Zal hij Willem Ruys binnen brengen? Nieuw Amerikaans wapen tegen duikboten Trygve Lie voor Grand Jury gedaagd De Franse regering stelt vertrouwenskwestie Tegen hogere toeslagen en pensioenen Met ongedacht grote meerderheid Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 c, p. in m Vraag en Aanbod alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-. elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2 02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) TWEE uur lang heeft minister Beel gistermiddag voor de aandachtig luisterende leden van de Tweede Kamer getypte vellen papier voorgelezen. Het was de' verdediging van zijn begroting, waarover de Kamerleden de vorige dag tal van vragen hadden gesteld. De Kamer heeft hem critiek bespaard en men ziet zijn optreden als minister van Binnenlandse Zaken met vertrouwen tegemoet. Minis ter Beel is een brave man, die nauwgezet zijn departement beheert en zeker niet over één nacht ijs zal gaan. Aan deze eigenschappen paart hij bovendien een angstvallige voorzichtigheid. Hieraan moet men zijn vaagheid wijten met betrekking tot de problemen waarvoor hij zich geplaatst ziet. Overigens is vaag heid een karaktertrek van het gehele kabinet, zoals al bleek tijdens de alge mene, politieke beschouwingen over de Rijksbegroting-1953. Nieuws heeft prof. Beel in die twee uur niet verteld. Alleen, dat talrijke zaken zijn aandacht heb ben. Hij bestudeert de problemen, laat zich erover adviseren en hoopt ze in de toekomst te kunnen oplossen. LIET politievraagstuk b.v. is zijn op- 1 lossing niet naderbij gekomen. De heer Beel zeide, dat bij de totale op lossing ervan, de rechterlijke organisa tie en de bestuurlijke indeling ten nauwste zijn verweven. Daarom wil hij er voorzichtig mee omspringen. Slechts een partiële oplossing beschouwt hij als de enig mogelijke, doch deze is alleen te bereiken in overleg met het depar tement van Justitie. Het ontslag van de Haagse politie commissaris, de heer Valken, was ver leend zo antwoordde de minister op desbetreffende vragen nadat de bur gemeester en de Commissaris der Ko ningin hadden geconcludeerd, dat de heer Valken niet langer tegen zijn, zich steeds uitbreidende, taak was opge wassen. Wel had dit ontslag vlugger aan de betrokkene medegedeeld kun nen worden, zo liet prof. Beel door schemeren. Er waren ook vragen gesteld over het ontslag van de heer De Groot, com missaris van politie te Wormerveer. Op hem is aldus prof. Beel het besluit inzake zuivering van ambtena ren, die zich niet hebben gedragen zo als van hen mocht worden verwacht, toegepast. Op 55-jarige leeftijd is hij gepensionneerd, waarmede hem, naar het oordeel van de bewindsman, recht is geschied. De opmerkingen over de geringe salariëring van het lagere po litiepersoneel zou prof. Beel in over weging nemen. Hij ontkende, dat het politiecorps sedert 1940 onevenredig in omvang was toegenomen. Bescherming-Bevolking. UET deed de minister deugd, dat men algemeen met de opzet van de BB accoord is gegaan. Tot 31 December De Franse regering heeft zich bereid verklaard, de onderhandelingen met West-Duitsland over de toekomst van het Saargebied te hervatten, zonder ook maar een moment uit het oog te ver liezen, van hoeveel belang het tussen beide landen bestaande meningsverschil over deze zaak is. De regering hand haaft dan ook volkomen de eens aan genomen houding. Zulks te meer, nu de rede, welke Adenauer Dinsdagmid dag in de Bondsdag heeft gehouden, ten zeerste voor critiek vatbaar blijkt te zijn. Nadrukkelijk is namelijk te Parijs verklaard, dat niet Hoffmann, doch de Franse minister van buitenlandse za ken Schuman staat op het handhaven van de economische unie tussen Frank rijk en de Saar, met inachtneming van de wijzigingen, welke door Europeisatie van dit gebied nodig zouden blijken. Weliswaar heeft Adenauer verklaard dat de bestaande overeenkomsten tus sen Frankrijk en de Saar zouden moe ten worden teniet gedaan, maar hij heeft nooit gezegd, wat er dan voor in de plaats moet komen. Hij heeft in feite nooit duidelijk uiteengezet, wat West-Duitsland nu eigenlijk precies wil, aldus deze zegslieden. VLXJCHTELINGENNOODFONDS DER V. N. SPRINGT BIJ Het vluchtelingennoodfonds van de V. N. heeft alle geld, dat het op heden heeft ontvangen, reeds bijna toegewe zen. Het leeuwenaandeel, 650.000 dollar, gaat naar de Chinese vluchtelingen. Verder krijgt Oostenrijk 30.000 dollar, Triest 20.000 dollar, Italië 15.000 dollar en Griekenland 10.000 dollar. Ongewenste Indonesiërs niet verder dan Schiphol Twee Indonesische communisten, de heren Aidit en Joto, die het partij congres van de Nederlandse commu nistische partij, dat van 22 tot 25 No vember wordt gehouden, wilden bij wonen, zqn Maandag per kerend vliegtuig naar hun land teruggezon den. Ze zagen van Nederland niet meer dan de luchthaven Schiphol, waar hun werd medegedeeld, dat de algemene Nederlandse gedragslijn is, dat buiten landers, welke hier te lande commu: r.istische bijeenkomsten wensen bij te wonen, de toegang tot Nederland wordt ontzegd. Ook bij vroegere ge legenheden heeft de regering buiten landers, die met politieke oogmerken naar ons land kwamen, als „ongewen ste vreemdelingen" teruggestuurd. Moskou staat bij de V.N. in de schuld 09?fsnST?,et"U?i? *?eeft no§ slechts 226.150 dollar betaald van haar con tributie over 1952 ten bedrage van 4.299.000 dollar in de kosten van de Verenigde Naties. 1954 kan over een bedrag van 90 mil- lioen worden beschikt en ook daarna zijn er gelden te verwachten. Verhaas ting van de bouw van schuilkelder:"' niet mogelijk, omdat de contanten breken, zo zei prof. Beel. die er voj op wees, dat waarschijnlijk deze m: nog de rechtspostitie van de nóqd1 wachten bij KB geregeld zal worden. Ook een KB over de financiële regeling voor de gemeenten zal niet lang uit blijven. De gemeenteclassificatie en enkele personeelsvraagstukken aanroerend, zei de heer Beel, dat de bezoldiging van de Rijkswerklieden is afgestemd op die in de particuliere sector. De bezoldi ging der ambtenaren zal principieel en practised worden bezien, waarmee het departement trouwens al bezig is. De minister achtte de tijd nog niet rijp voor een algehele herziening van de salariëring van het burgerlijk Rijksper soneel. Er is altijd nog een loonstop. De minister hoopte nog in dit zittings jaar een eerste stap naar de oplossing van de gemeenteklassificatie te kunnen zetten. (Zie ook elders in dit blad) Aller ogen zijn op het ogenblik ge richt op Djakarta, waar de Indonesi sche regering moet uitmaken wat zü zal doen tegen de coup van overste Warouw, de chef-staf van het territo rium Oost-Indonesië, die Zondag zijn commandant, kolonel Gatot Subroto heeft afgezet. Hü heeft namelijk reeds doen weten, dat hq niemand in Ma kassar zal ontvangen, die namens sul tan Hamengko Buwono, de Indonesi sche minister van defensie, komt, en geen machtiging van Sukarno heeft. De Indonesische regering heeft nog geen beslissing genomen. President Sukarno is gisteren van een reis naar Sumatra teruggekeerd en zou heden morgen premier Wilopo in audiëntie ontvangen. Verwacht werd, dat dan ook de kwestie-Warouw in bespreking zou komen. "Wilopo heeft de laatste dagen ook vrij druk met Mohammed Hatta, de vice-president, over deze zaak geconfereerd. Het blad Keng Po, de spreekbuis van de Chinese gemeenschap in Indo nesië, maakt melding van verschillen van inzicht tussen Sukarno en Hatta aangaande de taak van het leger. Su- VAAR aanleiding van de sluiting van het oorlogsgravenkerkhof in de Peel op Zondag 9 November heeft de stichting „Oud politieke delinquenten" zowel de Nederlandse Staat als minis ter-president dr W. Drees aangespro ken voor de door de stichting in dezen geleden schade. In de dagvaarding staat vermeld, dat de stichting, afgaande op de algemene bepalingen van het kerkhofbeheer, die bezoek in groepsverband alsmede het neerleggen van kransen toestaan, voof een aantal personen, merendeels beho rende tot de naaste bloedverwanten der gesneuvelden, een tocht naar ge noemd kerkhof organiseerde. Aanlei ding daartoe was voor haar het feit, dat wegens de afgelegenheid van het kerk hof en de daaruit voortvloeiende hoge reiskosten, individueel bezoek zeer be zwaarlijk is. De stichting verwijt thans aan dr Drees, dat hij, op aandringen van het communistische Kamerlid Gortzak, de minister van Oorlog heeft bewogen, te elfder ure het kerkhof alsnog te slui ten voor bezoek op de dag, waarop de door de stichting georganiseerde tocht zou paats vinden, te weten de negende ovember. Een bezoek op die dag, de Verwachting tot Vrijdagavond: VANNACHT LICHTE VORST Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw Over wegend matige wind uit ooste lijke richtingen. Vannacht lichte vorst, morgen overdag tempera- ^et vriespunt. IR 41 MG: Zon <,p 8"U' onder Maan op 12.27, onder 20.11 karno wenst partisanentroepen met een politieke ideologie, Hatta daar entegen een beroepsleger als orgaan van de regering. Dit komt overeen met de huidige situatie. De Koningin bij de intocht van de Sint in Amsterdam Koningin Juliana heeft de wens te kennen gegeven met prinses Marijke, misschien nog met één van de andere prinsessen de intocht van Sint Nico laas in Amsterdam van het paleis- balcon af gade te slaan. Mogelijk zal de koningin zich met haar dochtertje voegen bij de 300 kinderen die voor het paleis staan, en waar de Sint Za terdagmiddag officieel door het ge meentebestuur begroet zal worden, Parijs is gedurende de beide laat ste dagen al twee maal verrast door een sneeuwstorm. Reeds nu kon de fotograaf het plaatje in het park maken, waarvoor hij meestal anders pas rond Nieuwjaar terecht kan. Minister Beel geeft lucht aan lichte wrevel (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag heeft prof. dr. Beel, de minister van Binnenlandse Zaken, onomwonden verklaard, dat hij de circulaire van de burgemeester van Alkmaar, mr dr H. J. Wytema, waar in deze buitengewóón-dienstplichtigen opriep voor aanmelding bij de Natio nale Reserve, weinig gelukkig vond. Hij heeft dat doen blijken aan de commissaris der Koningin in Noord- Holland. Zoals gisteren gemeldhad het communistische Kamerlid Reuter deze circulaire ter sprake gebracht. zogenaamd „Heldengedenkdag" zou, volgens het motief van dr Drees, op zichzelf reeds een demonstratie vor men. In de dagvaarding, die thans namens de stichting O.P.D. is uitgebracht, wordt verder gezegd, dat het nimmer in de bedoeling van deze stichting heeft gelegen, een kerkhof voor een demon stratie te misbruiken. Ten slotte betoogt de stichting, dat het over de gehele wereld gebruik is, in het begin van November de doden te herdenken en dat dr Drees door zijn ingrijpen tegenover de stichting een onrechtmatige daad heeft begaan. Deze zaak zal dienen op Zaterdag 22 Nov. voor de kantonrechter te 's-Graven- hage. De werkzaamheden aan het Noorder- hoofd te Hoek van Holland werden gisteren gestaakt, in verband met de storm. Er is nu één zinkstuk in het geweldige gat in de pier neergelaten. Het andere zinkstuk wordt gereedge maakt. Het slechte weer belemmert ook de lodingen rond het wrak van de „Faustus". Niettemin heeft men gisteren nog weer enkele dieptebom men tot ontploffing gebracht. Met grote spanning, vooral nu het weer slechter wordt, verbeidt men in De Hoek de komst van het vlagge- schip der Kon. Rotterdamse Lloyd, de De Amerikaanse admiraal Malcolm Schoeffel heeft verklaard, dat de Ma rine zeer ver gevorderd is met de ver vaardiging van 'n wapen, dat elke vij andelijke duikboot onschadelijk kan maken. Hij zal evenwel niet komen Trygve Lie zal niet ingaan op een verzoek van de „Grand Jury" der V S. om een verklaring te geven van zijn uitlating over „het lukraak bekladden en het overdreven beschuldigen" van personeelsleden van de V. N„ naar aan leiding van de zelfmoord van Abra ham Feller. Functionarissen der V.N. zeggen dat Lie's verklaring betrekking had op be schuldigingen van elders, die voortvloei den uit de handelingen van de grand jury en van de betrokken senaatscom missie. Men meent, dat Lie zal ant woorden via de Amerikaanse delegatie bij de V. N. Hij bezit diplomatieke on schendbaarheid. 's Werelds jongste domptcuse is Olga Elleano, amper vijftien jaar, die op het ogenblik te Londen in het circus van Jack Hilton optreedt. Vroeger trad zq op als koorddanseres, doch op de lange duur vond ze het werk op de hoogdraad wat saai worden.... „Willem Ruys", welk schip vanavond of morgen vroeg de Waterweg zal moeten binnenvaren. De beste loods is voor het karwei gereserveerd. Deze man karakteriseerde het hem wach tende klusje als: „Uit de vrije hand en bij slecht licht een draad garen door het oog van een naald steken' De Franse premier Pinay zal Vrijdag in de Nationale Vergadering de kwestie van vertrouwen stellen, wanneer er door de afgevaardigden twee moties worden ingediend. Men verwacht namelijk, dat de katholieke MRP zal voorstellen, de gezinstoeslagen te verhogen en dat de communisten een plan tot verhoging van de arbeiderspensioenen zullen aan hangig maken. De regering is tegen deze moties gekant. De Nationale Vergadering heeft tien dagen geleden de begroting van binnen landse zaken verworpen, omdat hierop geen twee milliard francs was uitge trokken als extra fonds voor de poli tiek. De regering legde een nieuwe be groting voor, waarin 600.000.000 meer was uitgetrokken, maar ook deze werd verworpen. Het parlement staat op de twee milliard, maar de regering voor ziet, dat dit bedrag dat ten dele zal opgaan aan salarisverhogingen zal leiden tot nieuwe loonacties onder de arbeiders. MA hetgeen wij gisteren hebben op- 1 gemerkt aangaande de positie van Nederland in de internationale wereld, zal het duidelijk zijn, dat wij ons die nen af te vragen op welke terreinen er dan wei van een belangrijke in vloed van de Nederlandse buitenland se politiek sprake kan zijn. Daar is in de eerste plaats en daarover ga ven wij ook eerder onze mening de persoonlijke allure van de minister van Buitenlandse Zaken. Diens kennis van zaken diens, wat wij zouden wil len noemen, „diplomatiek gemak" kun nen in belangrijke mate bijdragen tot het verstevigen van de internationals positie van ons land. Buitendien is het uitermate nuttie. dat Nederland bij zonder veel aandacht besteedt aan de samenwerking met België en Luxem burg, omdat het Benelux-blok natuur lijk eerder gehoor zal vinden dan de afzonderlijk daartoe behorende lan den. Deze positie zal altijd moeten worden gezien binnen het verband van het westelijke blok. Niettemin zijn enkele leden van oor deel, „dat Nederland zich een zelf standige houding moet voorbehouden waar en voorzover dit mogelijk is". „Een straffe discipline", zeggen zij, „in het westelijke blok, door enkele der grote mogendheden uitgeoefend, is niets anders dan koren op de molen van het oostelijke blok, dat terecht veronderstelt, dat de westelijke landen een dergelijke discipline op den duur niet zullen willen ondergaan". UET is uit het meergenoemde voorlo pige verslag duidelijk te lezen, dat het merendeel der kamerleden eigen lijk wel inziet, dat met de ontwikke ling van de Europese integratie een belangrijk stuk eigen buitenlandse poli tiek wegvalt. Van de andere kant wij zen tal van vragen erop, dat de ka merleden niet bereid zijn in een Euro pese federatie van alles wat Neder lands is afstand te doen. Zij zeggen evenwel dat het uiteindelijke perspec tief moet zijn het tot stand brengen van een volledige economische en mi litaire unie. Maar wij geloven, dat er niemand in Nederland is, die zal wil len ontkennen, dat er in zulk een vol ledige economische en militaire unie vrijwel niets van de eigen souvereini- teit overblijft! Het vreemde is, dat men deze duidelijke consequentie niet „met evenveel woorden" aandurft. En toch is economie niet denkbaar zonder poli tiek is alle politiek heden ten dage niet gebaseerd op economische kwes ties? terwijl een militaire unie eveneens ten nauwste met de politieke vraagstukken is verbonden. Zoals de lezer zal begrijpen, doet het er in dit verband niet toe of men spreekt over de Atlantische gemeen schap, over de kolen- en staalgemeen schap. over de kleine zes of over de defensie-gemeenschap. Deze organisa ties liggen allen op hetzelfde vlak. Zij zijn zelfs allesoverheersend en moe ten dit ook zijn .indien zij in werke lijk belangrijke mate de vrede en vei ligheid van West-Europa willen dienen. DIJ het overdenken van deze vraag- u stukken moeten wij nagaan of Ne derland in dit milieu niet te hard van stapel loopt. Wij hebben vaak de in druk, dat ons land zich telkenmale haast „een goede beurt" te maken in het buitenland en dat de regering zich niet voldoende heeft gerealiseerd of dat. „algemene" belang ook werkelijk het Nederlandse belang dient. Natuur lijk, wij zullen de laatsten zijn om alle ideële kanten van deze vraagstukken te negeren, maar toch zal de regering voor ogen moeten houden, dat andere landen er eveneens steeds op uit zijn in de opgezette internationale samen werking het eigenbelang te dienen. Het is zaak, dat wij mee gaan, indien ons belang duidelijk ge koppeld is aan de wensen van een be paalde vreemde mogendheid. Er is dus, om het anders uit te drukken, een aanmerkelijk onderscheid tussen de theorie van integratie en federatie en de practijk. Men kan de theorie ver eren, zonder dat de practische uitvoe ring tot vreugde aanleiding geeft. Wij geloven, dat er maar één middel is tegen het kwaad, dat op de loer ligt: er zal een nationale studiecommissie moeten worden samengesteld, die zal moeten bepalen welke rechten straks aan een verenigd klein of groot-Europa kunnen worden afgestaan en welke rechten Nederland onverbiddelijk in eigen hand moet houden. Alleen op deze wijze kan, dunkt ons, worden voorkomen, dat de Nederlandse offer vaardigheid (ook op andere gebieden zo onzalig getoond) uit louter idealis me van het Koninkrijk niets meer overlaat. Deze toeziende taak is wel de be langrijkste, die wij voor de huidige bewindslieden aan Buitenlandse Za ken kunnen denken. Spanje is gisteren met de ongedacht- grote meerderheid van 44 tegen 4 stem men en zeven onthoudingen toegelaten tot de UNESCO, de organisatie der V.N. tuur. De tegenstemmers waren Zuid voor opvoeding, wetenschappen en cul- Slavië, Uruguay, Birma en Mexico; Ne derland behoorde met Luxemburg tot de landen, die zich van stemming ont hielden. De uitslag van de stemming werd begroet met een kleine demon stratie op de publieke tribune, waar leden van de Franse anarchistische bond pamfletten uitstrooiden. Onmiddellijk nadat de voorzitter de toelating van Spanje bekend had ge maakt, heeft de vertegenwoordiger van het internationaal verbond van socia listische jongeren medegedeeld, dat zijn organisatie zich uit de UNESCO terug trok. Hetzelfde verklaarde de leider van de Belgische delegatie, prof. Mar cel Florein. Over de toelating werd niet gedebat teerd De Philippijnen en Liberia stel den voor, dat er onmiddellijk zou wor den gestemd. Een voorstel van Israël, om de zaak naar een speciale commissie te verwijzen, werd verworpen met 41 tegen 7 stemmen en acht onthoudingen. Behalve Spanje zijn ook Libye en Nepal tot de UNESCO toegelaten. CANBERRA STOND TETRILLEN Een van de hevigste aardschokken, die ooit ir Canberra in Australië zijn gevoeld, heeft Woensdag de gebou wen in deze stad ruim een halve mi nuut doen schudden. Er werd geen schade aangericht. Sinds het begin van dit jaar werden verscheidene aard schokken in Canberra gevoeld.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1