Extreem-nationalistische klanken op Duits liberaal congres WÊÊBÊBÊT FS eren MAGNEET" Mr Donker stelt CPN op één lijn met de NSB ïn Alkmaar is preed CHENKEN 10DZAAG 1.25 MACHINETJE 4.75 'INDERSMES 1.3S LDKISTEN 5.25 JK Zaterdag 22 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 277 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Das Reich" moet in oude glorie herrijzen Anti-Duits incideni in Saarbrücken Nieuw kabinet in Indonesië? Lawines in Noord-ltalië houden aan Zuid-Afrika negeert de VN-resolutie Radioluisterwedstrijd ,,Voor het Kind'' DODELIJKE VERGISSING BIJ NARCOSE? 1 Zachter weer, met kans op regen WEERBERICHT Zon op 8-15' ondel Nazi's moeten worden aangetrokken Min. Staf verwacht geen concurrentie EEN CHINESE KOPPENSNELLER j Klare taal van minister van Justitie Het Verschoningsrecht voor journalisten vindt een tegenstander in bewindsman öenoeming VSC vrouwen [replieken zei de minister nog, Jat er bij Kantongerecht Moeder varken wordt verdrongen „WILLEM RUYS" GLEED VEILIG BINNEN Duitsers willen weer „Schweinefleisch" TOT NOVEMBER 1953 Melkgarantieprijs vastgesteld op twintig cent per kg. melk van 3^2 pet Verrekenprijs op 22 cent Il§ ,cht collectie in ver ren TE ADRES VOOR m KLEURBOEKEN tiillende uitvoering. [DOZEN, MOZAIK, >ED, SERVIESJES tic; houten AUTO'S MUZIEKTOLLEN, 1, NAAIDOZEN, N EN DIEREN, AARTEN ENZ. 3 COURANT. IREN a f 1.40. koop voor Alkmaar Telefoon 3116 tanaf 1 geschenken in IQ - alkmaar Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 cip.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. f 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Het overleg tussen de regeringsleiders te Djakarta heeft gisteren de gehele dag voortgeduurd. Tegen het einde van de dag vernam AFP, dat een reorgani satie van het Indonesische kabinet op handen schijnt te zijn. Premier Wilopo heeft aan Sukarno medegedeeld, dat hij de verantwoordelijkheid op zich neemt om de meningsverschillen naar aanleiding van de gebeurtenissen van 17 October uit de weg te ruimen. Naar te Makassar verluidt, hebben twee bataljons van Kahar Muzakar, de leider der opstandelingen in Zuid-Cele- bes. zich achter overste Warouw ge schaard. Twee jongens omgekomen De grondlawines in Noord-ltalië blij ven aanhouden. Thans zijn in de om geving van Bolzano twee jongens om het leven gekomen. Nabij de Brenner - pas is de spoorwegverbinding met Rome afgesneden door een overstroming van de Parano. In Midden-Italië heeft de zware regen van de laatste tijd grote overstromingen veroorzaakt. Dozijnen personen, wier woningen door het \va- ter waren omringd, zijn door militairen en brandweer gered. De Zuidafrikaanse minister van bin nenlandse zaken, dr Donges, heeft Vrij dagavond verklaard, dat zijn regering zich niet zal storen aan de resolutie der VN inzake de instelling van een com missie van drie landen voor een onder zoek naar de apartheidspolitiek. Maandag- en Donderdagavond a.s. zal er een nationale Sint Nicolaaswed- strijd worden uitgezonden, ten bate van de nationale Kinderpostzegelactie. Er zijn schitterende en grote prijzen (o.m. een 14-daagse reis naar Zwitser land;) aan de wedstrijd, die ook voor de schooljeugd bedoeld is, verbonden. Eén goed advies: zorg een briefkaart van 6 ct. en ten minste drie kinder zegels van 10 ct. in huis te hebben. Uit zendingen Maandag om 7.40 uur over Hilversum I en Donderdag om 6.50 uur over Hilversum IL De justitie heeft lijkschouwing ver richt op het stoffelijk overschot van de 22-jarige mevrouw Van 't Hul uit Laren die l.cr: na een bevalling in het R. K. Ziekenhuis te Hilversum gestorven is; naar vermoed wordt, omdat bij een nar cose toegediend door een assistent van de behandelende vrouwenarts formaline inplaats van aether is ge bruikt. QISTEREN begon iets zachtere lucht binnen te dringen. Een depressie in het Kanaal veroor zaakte enige regen, die plaatselijk nog vermengd was met natte sneeuw. De koude lucht, waarin s nachts lichte vorst optrad, wordt nu verdreven. Het weer zal dit weekeinde in grote trekken wor den bepaald door een depressie bij die het weer een wis- karakter zal geven. Hierbij achter ook opklaringen w Geheel droog zal het niet blijven. De rnni? ha»UUr-' die de Matste dagen -nun iag. zal enkele bpfprino Sgen" Van een weersver- ken wfnfkv Wen du* spre ken, want hiervoor blijven de re de 7nirtV£g te gT00t' al zal met Wkw J winden zachtere lucht worden aangevoerd. PLaTtbft SS&ÏÏ Zondagavond rn.v, OPKLARINGEN ft .opklaringen, maar hoofdzakelijk in de kustgebieden nokt en?ei? buien. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Over nat algemeen weinig verandering il temperatuur. Zwakke tot mati- ric£genraaiend naar noordeliike ?634DivrÜ: Z°n op 814' onder MAAIfnip °P 1516' onder 2307 Maan op 13.31, onder 0.0U AP HET MOMENT, dat het congres van de vrije democratische (liberale) partij te Bad Ems in een zeer nationalistische stemming verkeerde ais ge volg van een rede van de Bondsminster van Justitie, dr Thomas Dehler, kwam er het bericht binnen, dat in Saarbruecken een Duitsgezind gemeenteraadslid door vier personen in zijn woning is doodgeslagen. De man, de 70-jarige smid Geiger, werd neergeknuppeld toen hij zijn schoondochter te hulp kwam. De indringers eisten, dat hun alle illegale pro-duitse lectuur ter hand zou worden gesteld, die er in huis was, en sloegen eerst mevrouw Geiger, later ook haar man en schoonvader. De Saarlandse regering heeft echter gemeld, dat Geiger Sr na de overval aan een hartverlamming is overleden, doch niet is vermoord. Het congres heeft Geiger geëerd met twee minuten stilte. Het feit deed zich Donderdagavond voor, doch werd Vrijdag pas in Saarbruecken bekend, doordat de Westduitse vice-premier, Blucher, het ten congresse mededeelde. AAN Bluecher's verklaring was een forse woordenstrijd tussen de na tionalistische en de liberale vleugel in de partij voorafgegaan. De afgevaar digden uit Noordrijn-Westfalen en Hes sen dienden een Duits program in, waarmee alle vroegere Nazistische en daarmee verwante elementen in de ge lederen der partij moeten worden ge bracht. Een der Berlijnse afgevaardig den noemde het program een gevaar lijk beroep op vage nationalistische ge voelens en een taktiek „waarvan men vroeger al eens had ondervonden, waarheen ze kan leiden". Er waren meer waarschuwende stemmen. Zoals het gisteravond stond, houden heide vleu gels elkaar ongeveer in evenwicht. Als Bluecher, de man van de middenkoers, als voorzitter wordt herkozen, zal hij Middenhauve, de voornaamste figuur der nationalisten als vice-voorzitter naast zich krijgen. Een door een der commissies opge stelde motie sprak zich uit voor het Europese leger, „om daardoor in staat te zijn de Duitse hereniging te bewerk stelligen". Daarbij gaan de gedachten verder dan Oder en Neisse: in de zaal opgehangen leuzen spraken althans uit, dat men Koningsbergen, Stettin en Breslau, thans in Russische en Poolse Handen, ook als Duits wenst te be schouwen. „Er is één woord", zo verklaarde mi nister Dehler in dit verband, „dat een diepe uitwerking op onze ziel heeft: Das Reich. Ik geloof, dat de tijd is ge komen, waarin Pruisen weer een taak heeft en waarin ook Oostenrijk weer een taak voor het Avondland heeft". Hjj vond dan ook, dat het oude Prui sen weer moest worden hersteld. De vlag van dit land hing achter hem, ter wijl hij sprak, naast die, waarop de grote zwarte adelaar van het Reich 5WG en BB Op 19 Jan. begint werving van 200.000 BB-leden De mededelingen van de inspecteur van de Nationale Reserve tegenspre kend heeft de minister van Oorlog ge zegd, dat de werving van vrijwilligers voor SWG en BB op ministerieel ni veau eigenlijk reeds gecoördineerd is. Bovendien lopen de vergoedingen voor beide categorieën niet zodanig uiteen, dat er sprake kan zijn van „concur rentiemogelijkheden" tussen beide. De minister van Binnenlandse Zaken, Eeel, verklaarde in Den Haag, dat de voorbereidende werkzaamheden van de BB thans zover gevorderd zijn, dat men met de werving van de 200.000 vrijwil ligers kan beginnen. Prof. Beel zeide, dat de BB op geheel andere leest ge schoeid zal moeten worden dan de vroegere luchtbeschermingsdienst. De werving zal nu definitief op 19 Januari beginnen. Men verwacht zeker was afgebeeld. Bonn heeft al doen we-1 dat men erin zal slagen 200.000 man, ten, dat Dehler uitsluitend als persoon waarvan er 40.000 in vaste dienst zullen heeft gesproken. zijn, op de been te brengen. (Van onze parlementaire redacteur) JOURNALISTEN zijn een wat rumoerig volk, begiftigd met de neiging tot commentariëren onder alle omstandigheden. De parlementaire pers echter zolang ze in functie op de tribune in Eerste of Tweede Kamer zit is een uitzonderingsgeval. Doch gisteren, toen het verschoningsrecht voor journalis ten door mr Donker in de Tweede Kamer op zijn mérites werd bekeken, was het juist de perstribune die grote levendigheid ontwikkelde. Onder zacht ge juich uit deze hoek van de zaal diende de heer Van Rïjckevorsel (KVP) een mede door CH, KNP en WD ondertekende motie in, waarin de Kamer als liaar oordeel uitspreekt, dat het verschoningsrecht inzake het noemen van bronnen in rechtbankzaken ook voor journalisten moet gelden. Het geval- Hommerson heeft deze kwestie onlangs weer actueel gemaakt. De Kamer be sloot de motie wegens haar belangrijkheid later aan de orde te stellen. .„«.....A-J dentie kent nog maar één geval Bij de MINISTER van Justitie, Donker, had ivlte voren verklaard, dat het hem niet duidelijk is op welke punten de huidi ge regeling niet voldoet. Deze zaak is in geen enkel opzicht rijp voor een beslissing, zo meende hij. De jurispru- EEN recente vinding heeft het moedervarken van haar plaats verdrongen, althans voorzover het de voeding van de biggetjes aangaat. Met dit appa raat, dat speciaal bereide koemelk levert, wordt de groei van de kleine var kentjes met 50% vermeld. Tijdens het drinken worden de biggetjes met een infra-rode lamp bestraald: ook al om de groei te bevorderen. j volgens de jurisprudentie verschonings- I recht bestaat voor geestelijken, medici en advocaten. Journalist kan echter iedereen worden Dat de minister van oordeel was, dat er bij een onlangs in Amsterdam ge voerd civiel proces tussen „De Geïllus treerde Pers" (Margriet) en een lees- portefeuillebedrijf meer persmensen aanwezig hadden behoren te zijn, maak te weer iets goed. Zoals bekend, werd bij dat proces slechts één journalist toegelaten. AE communisten hoorden bittere din- gen uit de mond van de bewindsman, die de CPN gelijk stelde met de NSB destijds. Het is een partij met sterke verbindingen met een buitenlandse mo gendheid, die haar macht en kracht met hulp van die mogendheid wil vergro ten. „Wij zijn wel goed, maar niet gek," aldus de minister. „Wij zullen onge wenste vreemdelingen (de twee Indone sische communisten) blijven weren." Ook zei hij, dat binnenkort enkele vrouwelijke kantonrechters-plaatsver- vangers zullen worden benoemd en dat er naar zijn oordeel geen bezwaar tegen bestaat, dat de Rijkspolitie ressorteert onder „Justitie". Uitvoerig ging minister Donker in op de wenselijkheid en, gezien het feit, dat ons land thans de beschikking heeft over een prominente geleerde, de nood zakelijkheid om in de komende jaren tot het opstellen van een nieuw burger lijk wetboek te komen. Hij vertrouwde, dat de Kamer, zo nodig, de passende maatregelen om dit te bereiken zal we ten te nemen. De Duitse oorlogsmisdadigers zijn van Norg naar Breda overgebracht, om dat Norg te dicht bij de Duitse grens ligt, met alle contactmogelijkheden van dien. Op verzoek van de heer Gort zak (CPN) werd het wetsontwerp tot goedkeuring van het cultureel verdrag Nederland-Zuid-Afrika nog niet be sproken, omdat het rassenvraagstuk daarbij onbelicht moest blijven. Er is interdepartementaal overleg gaande over een eventuele nieuwe regeling voor de dierenbescherming. Sprekend over Piet van Staveren, zei de minister, dat deze in Leeuwarden hetzelfde regime ondergaat als de ande re gevangenen. Hij is namelijk geen „dienstweigeraar", maar heeft destijds in Indonesië Nedelandse stellingen aan de toenmalige vijand verraden. De be groting werd goedgekeurd. De heer Gortzak was tegen. In drie minuten tijd passeerde gis termorgen de „Willem Ruys" de plaats waar het wrak van de „Faustus" ligt. Men dankt dit aan de bekwaamheid van de loods en de uitstekende be stuurbaarheid van het schip. De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 2 millioen DM toegewe zen voor invoer van spek uit Neder land. Voorts kunnen uit Nederland ge slachte varkens worden ingevoerd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor het melkprijsjaar Nov. '52Nov. '53 de ga rantieprijs voor de melk vastgesteld op 20 cent per liter, met een vetgehalte van 3)4 pet. In afwijking van de in de laatste jaren gevolgde gedragslijn is de zogenaamde verrekenprijs voor con- sumptiemelk boven het niveau van de garantieprijs vastgesteld, te weten op 22 cent per kg. De regering heeft zich in principe verenigd met het voorstel van het be drijfsleven, met ingang van 18 April 1953 de bepalingen ten aanzien van de bestemming van de melk en de prijs vorming van consumptiemelk te doen- vervallen. Dit heeft tot gevolg, dat de aanvullingsregeling voor consumptie- melk op die datum niet langer van kracht zal zijn. De garantieprijs wordt voortaan gebaseerd op de gemiddelde kostprijs in de zandgebieden. bestaat natuurlijk niet. Dat ge daar zo zeker van kunt zijn, dankt u waarschijnlijk aan hetgeen u over China hebt gehoord. Zoals ge trou wens veel van wat u weet uit boek, tijdschrift en krant geleerd hebt. Het leek ons daarom een gelukkige gedachte onze Zaterdagse „lees- krant", die zoals u weet min of meer een tijdschriftkarakter draagt, ditmaal bij de aanvang van de win ter, het leesseizoen bij uitstek, ge heel te wijden aan het boek. IIET BOEK, dat rustpunt kan zijn n en avontuur, geliefde en vijand, zoals onze hoofdredacteur u op de eerste pagina van dit boekennum mer in zijn „ten geleide" uiteenzet. Hebt u er overigens wel eens over nagedacht, dat er zodra ge een boek begint te lezen, veelal metéén een of meerdere problemen van een an der, de auteur of de hoofdpersoon (maar dat is in dit geval hetzelfde) op uw schouders gelegd worden? Mag do schrijver dat zo maar doen? De beschouwing, welke op dezelfde pagina aan een bespreking van de romans „De Doopvont" van F. Bor- dewijk en „Het wilde feest" van Adriaan van der Veen vooraf gaat, geeft u wellicht enkele aankno pingspunten in deze. MET SENECA zijn wij echter van mening, dat „ook de tegenpartij gehoord worde". Op de zevende pagina van dit boekennummer doet daarom de schrijver Jac. Broersen (onder protest) uit de doeken hoe nu eigenlijk een roman geschre ven wordt. Er komt op pagina zeven trouwens nog een auteur, zij het indirect, aan het woord. In „Jan Mens op zijn praatstoel" wordt de geschiedenis van de „Manshande trilogie" aan de orde gesteld. Te vens worden hier van deze gebo ren verteller de romans „De Witte vrouw" en „Koen" onder de loupe genomen. En omdat we nu toch in Noord-Holland verzeild geraakt wa ren, hebben wij daarbij meteen de recensies geplaatst van „De man die terugkwam" van Eewoud Speel man en Piet van As' „Van Texel begon de victorie". Teneinde de Alkmaarders met deze laatste titel niet tegen ons in het (uit 1573 daterende) harnas te jagen, worden op deze pagina ook de herinneringen van de rector van Alkmaars gymnasium aan „Zeven maanden concentratiekamp" en de romans „De haan kraaide ten derde male" en „Grillig geld" van de Alk- maarse leraar-auteur Har Schee pens besproken. HM NOG EVEN op die koppensnel- Ier terug te komen: op de vijfde pagina treft u een bespreking aan van „De vuren spreken", een aan tal oerwoudverhalen door J. v. d. Hoeven op Nieuw Guinea verza meld. Eric Lindquists „Papoea's waren mijn makkers" wordt op dezelfde pagina besproken. Van Nieuw Guinea naar Tristan Da Cunha is slechts een stap over twee oceanen. Omdat het per slot van rekening ook een eiland is hebben we de recensie van het boek, dat Jan Brander over dit kleine stukje land in de Zuidelijke Atlantische Oceaan schreef, er maar bij ge plaatst. Wie overigens „Nieuw Guinea" zegt, beroert daarmee een teer punt in de verhouding tussen Indonesië en Nederland. Daarom treft u op deze pagina tevens een beschouwing aan over de „Memoires" van ex- kapitein Westerling. „Afgod of moordenaar?", vraagt onze recen sent zich af. Omtrent een aantal boeken over lieden, waarvan vast stond dat ze moordenaars waren, geven onze recensenten hier ook hun mening. En om in de sfeer van het avontuurlijke te blijven, wordt tevens Kurt Singers „Vrouwen en spionnage" op pagina vijf besproken. UEN ACTUEEL onderwerp overi- gens in deze tijd. De zesde boe kenpagina is daarom hoofdzakelijk gewijd aan de recensies van „Vi sum voor Moskou" van Michel Gordev, de analyse die de vroegere gezant der V.S. in Moskou, Bedell Smith, onder de titel „In de scha duwen van het Kremlin" liet ver schijnen en de indrukken die ónze oud-gezant, dr P. C. Visser, uit de Sovjet Unie meebracht. Verder vindt u op deze pagina Wim Dus- seis „Tjot", dat van de vrijheids strijd onzer vrijwilligers op Korea verhaalt en „Vaticaan en Vrijheid" besproken. 1 TOCH LAAT die Chinees op het plaatje hierboven ons nog niet los. We moeten u nog steeds ver tellen, dat het opschrift er boven tóch goed is. Een koppensneller is in het krantenj argon namelijk een koppenzetter. U weet wel, die man die uw naam (zo deze al in de kop voorkomt) altijd verkeerd zet. Dat zal zo'n Chinees niet gauw gebeu ren, want die zet geen letters maar karakters, die een geheel begrip voorstellen. Toch moet die brave man wel een heel goed karakter bezitten, wil hij, als de stellage waaraan hij werkt omvalt, onder deze woordenlawine niet een paar lelijke woorden zeggen. Dat zo'n woordenlawine overigens niet een specifiek Oosters probleem is, doet onze medewerker, Marius de Kem- penaer u op pagina twee van dit nummer uit de doeken. Op dezelfde pagina bespreekt onze kunstredac teur, evenals zijn „slachtoffers", de kunstenaars, blijkbaar slecht bij kas, de (zeer theoretische) vraag, welke boeken hij en zijn gade zouden kopen als hij geld had. Dat de re censies van enkele aan de schilder kunst, de muziek en de vertelkunst gewijde geschriften daar tevens een plaatsje vonden, behoeft geen be toog. En dat een recensie van de goedkope uitgave van de werken van Charles Dickens ook op deze pagina te vinden is, spreekt natuur lijk ook vanzelf. UU WE TOCH zo op de kleintjes letten; pagina vier wordt voor een belangrijk deel ingenomen door „Boeken waar de jeugd om vraagt", een deskundige beschouwing van de lectuur welke voor de jeugd van vier tot achttien jaar verschenen is. Aangezien een onzer redacteuren zijn herinnering aan zijn meest be minde boeken begint met een re censie van het eerste boek dat hij op tienjarige leeftijd kocht, hebben wij deze ontboezeming hierop laten aansluiten. Daar enerzijds aan het slot van dit artikel de poëzie in het geding komt, anderzijds op deze pa gina ook een artikel over ontspan ningslectuur is opgenomen waarin aan het adres van de uitgevers enkele zachte verwijten worden ge richt, meenden wij deze pagina niet beter te kunnen besluiten dan met een plaatje uit de oude doos, waar op een bekend auteur, een bekend dichter en een befaamd uitgever broederlijk vereend vereeuwigd werden. TN DIEZELFDE oude doos vonden wij overigens ook de foto van twee gerenommeerde poëten, die u op pagina drie aan kunt treffen. Literair gesproken nogal „zwaar ge schut" dat plaatje. Derhalve zijn juist op deze pagina dan ook een beschouwing over de „bijbel" van Jacob Cats en een bespreking van de verzamelde werken van Her man Gorter opgenomen. Van onze literaire medewerker, Hans War ren, treft u bovendien hierop een artikel aan dat gewijd is aan de herdruk van een (onverdiend) wei nig bekende roman van Slauer- hoff: .Opstand in Guadalajara". Om het geheel niet al te zwaar te ma ken, hebben wij deze pagina gevuld met enkele kortere recensies van boeken uit de Salamander-reeks. UEN BOEKENNUMMER van ons blad zou niet compleet zijn zon der een boek van Anthony van Kampen, die lange tijd het „Am sterdams Podium" in onze kolom men verzorgde. Op pagina acht wor den zijn laatste werk „Roes" en te vens een aantal door hem bijeen gebrachte verhalen van kapiteins, getiteld „Scheepsverklaring", be sproken. De zee en verre reizen zijn welhaast synoniem en hoewel u om Parijs te bereiken geen zeereis be hoeft te maken, vonden wij het toch wel verantwoord enkele recen sies van reisgidsen eveneens op deze pagina te plaatsen. Dat ook de bespreking van een sportboek 1 naar de laatste pagina werd verwe- i zen, behoeft niemand te verwonde ren die zich realiseert, dat a.s. Maan dag de sport weer „haantje de voor ste" zal zijn. Ten slotte maken wij in de laatste kolom een wijds ge baar en bespreken daar enkele boe ken over heelal, ruimte en tijd. Dit boekennummer wordt besloten met de geboorteaankondiging van een een nieuwe Carmiggelt. En daar behoeven wjj dan niets meer aan toe te voegen

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1