Bagdad werd het toneel van zeer felle betogingen Sint in de Gewijzigd Indisch en nieuw Sovjetvoorstel over Korea Half millioen verwelkomde de Eisen o a. opzegging van verdrag mei Engeland en agrarische hervorming Fransen in Indo-China gaven een belangrijk bolwerk prijs INMENGING LEGERLEIDING IN DE LANDSPOLITIEK ONDULDBAAR Koningin Juliana en prinsessen Marijke en Margriet op de Dam De Communisten grepen kans bij binnenlands geschil W.-Duitse Constit. Ho! stelt beslissing uit Albert van Raalte is overleden HENRIETTE ROLAND HOLST OVERLEDEN Twee doden bij aanrijding nabij Nieuwkuijk Behoud van Thai in het geding De CPN houdt zestiende partijcongres Schacht nu naar Syrië Vijftien Kikoejoes werden bij onlusten gedood Ook onrust in Belgische Congo „Globemaster" boven Alaska vermist Regeringsverklaring in Djakarta DE, EIS van de zijde der legerleiding cm het parlement te ontbinden, kan niet juist worden geacht, omdat zulks duidelijk een inmenging betekent op politiek terrein. Het ligt geenszins in de bedoeling der regering, te tolereren, dat de grenzen van de taak van het leger worden overschreden en zij zal de nodige maatregelen treffen, waar ook deze overtredingen worden begaan", aldus het slot van een Indonesische verklaring, die Zaterdagavond laat, na een ver gadering van het kabinet, die vier uur heeft geduurd, te Djakarta werd uitgege ven. Het kabinet had van te voren van gedachten gewisseld met president Su karno (tevens opperbevelhebber der strijdkrachten) en met de vice-president. Moskou zou direct het vuren willen staken WEERBERICHT Aardbeving in de V. 5. duurde drie kwartier De V.S. kopen 500 Britse tanks Maandag 24 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 278 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN IRAK VERWISSELDE VAN REGERING nAGDAD, DE hoofdstad van Irak, is gedurende het weekeind het toneel ge- weest van felle betogingen, waarbij volgens onbevestigde berichten tien per sonen werden gedood en honderd gewond. Voorts trad het zakenkabinet onder premier Oemari, dat na de ontbinding van het parlement was belast met de voorbereiding van nieuwe verkiezingen af, poogde de voorzitter van de Senaat zonder succes een nieuw kabinet te vormen, waarna generaal Noerdin Mah- moed, chef van de generale staf dit werk overnam en er wel in slaagde. Dit nieuwe kabinet telt verschillende ministers van de oude regering. Tijdens de betogingen, waaraan naar schatting 20.000 personen, die deels waren gewapend met messen, zwaarden en revolvers, deelnamen, trokken groepen burgers en studenten door de stad onder het roepen van leuzen tegen de Britten en de Amerikanen. Niettegenstaande sterke politiebewaking werden de Britse en de Amerikaanse ambassade met stenen bekogeld, ging het gebouw van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in vlammen op en kraaide de rode haan ook op een aantal politieposten. Ook in ander opzicht kregen de onlusten een rode tint. De communisten, die sinds enige tijd in dit land een opmerkelijke activiteit voeren, zagen hun kans schoon en trachtten de onrust verder te doen oplopen. De „vredespartisanen" rukten aan met spandoeken met ronkende slagwoorden. Betogende studenten, die de zaak doorhadden, keerden zich nu op hun beurt tegen de communisten. UOEWEL Irak een van de minst in sociaal opzicht ten achter geble ven gebieden van het Midden-Oosten is, moet men als oorzaken van de betogingen naast de oppositie tegen de oude kieswet stellen een toenemen de ontevredenheid over de brede kloof tussen rijken en armen, eisen tot zuivering van het politieke leven en ontevredenheid over de bepalingen van de olieconcessies van de Engeis- Iraakse Oliemaatschappij. De vier op positiepartijen eisen o.a.: verkiezing van senatoren inplaats van benoe ming; agrarische hervorming naar het voorbeeld van generaal Naguibs maatregelen in Egypte; opzegging van het Brits-Iraakse verdrag en weigering om deel te nemen aan het voorgenomen geallieerde commando in het Midden-Qosten. In kringen van de oppositie gaan stemmen op om de olie-industrie te nationaliseren. Hoewel de toestand in Bagdad in de loop van Zondag weer rustig werd, worden de belangrijke gebouwen on der bewaking gehouden en is in de stad de staat van beleg afgekondigd. Generaal Makmoed is bij koninklijk Het Westduitse Constitutionele Hof heeft meegedeeld, dat de behandeling van het verzoek van president Heuss om een uitspraak over de grondwettig heid van de verdragen met het Westen op verzoek van de Bondsregering is uitgesteld, wegens ziekte van de voor naamste regeringsvertegenwoordiger, prof. Hallstein. Intussen poogt Adenauer te bewerken, dat de ratificatie van de Conventie van Bonn en het Europese-legerverdrag op 4 en 5 December in tweede en derde lezing wordt behandeld. Hiertoe zullen aanhangers van hem bij de Bondsdag een motie indienen. De leider van de sociaal-democrati sche oppositie, Ollenhauer, heeft ver klaard, dat de ratificatie tot na de in de zomer te houden algemene verkie zingen moet worden uitgesteld en dat in ieder geval een uitspraak van het Constitutionele Hof dient te worden afgewacht. congres van de Westduitse Libe rale Partij heeft een resolutie aangeno men, waarin de ratificatie van de Euro pese verdragen wordt aanbevolen en de geallieerden wordt verzocht nog oor Kerstmis een groot aantal Duitse oorlogsmisdadigers vrij te laten. decreet tot premier benoemd. De ge neraal wordt als een der bekwaam ste Arabische generaals beschouwd. Hij is 53 jaar en had in 1948 het commando van de Arabische en Iraakse strijdkrachten in de oorlog met Israël. In Bagdad is hekend ge maakt, dat over een maand verkie zingen zullen worden gehouden. In Amsterlam is gisteren overleden de heer Albert van Kaalte, dirigent van het Radio Philbarmonisch Orkest van de Nederlandse Radio Unie. De over ledene is 62 jaar geworden. De heer Van Raalte is in 1911 be noemd als dirigent van de Stedelijke Opera in Leipzig. Van 1915 tot 1927 was hij dirigent van verscheidene Neder landse opera-instellingen. Van 1927 tot 1933 leidde hij „The Scottish Orches tra" in Glasgow. De heer Van Raalte zal hedenavond door de Nederlandse Omroep worden herdacht. De crematie zal op verzoek van de overledene in alle stilte ge schieden. In een rusthuis te Amsterdam is Vrij dagavond op twee en tachtigjarige leef tijd overleden de dichteres dr Henriet- te Roland-HolstVan der Schalk. Op uitdrukkelijk verzoek van de overledene zal de crematie in alle stilte geschieden. Elders in dit blad zie men een be schouwing, gewijd aan de persoon van deze in zo vele opzichten grootse vrouw, die tijdens haar leven werd tot een schier unieke figuur in de Ne derlandse gemeenschap. Zaterdagavond is op de provinciale weg tussen Nieuw-Kuyk en Drunen een ernstig auto-ongeval gebeurd, waarvan de groothandelaar J. C. M. uit Waalwijk en zijn chauffeur J. B., het slachtoffer zijn geworden. Komende uit de richting Den Bosch reed de auto in volle vaart op een onder een lantaarn geparkeerde auto. Een achteroprijdende autobus kon een aanrijding niet meer voorkomen en reed bovenop de luxe wagen. De beide inzittenden werden zeer ernstig gewond en zijn, enige uren na aankomst in een ziekenhuis te Den Bosch overleden. Vrijdag is te Teheran een vriend schapsverdrag tussen Spanje en Perzië getekend. sc?HnoCOmmunisHsc'le Victminhtroepen dit ia?- er;_"'les, °P .t.9 zetten om nog jaar in Indo-China een militaire hïi'n' "J""'"» te behalen. Zij voeren d» aanva' met kracht door en uLiJ?,lachten va" de Franse Unie Jderdag in het gebied van de tooht 7 IIer algeheel in de terug- dat a an a? kwam het bericht door, e aevoorradingsbasis Son La, het Er zal meer en modernere propaganda worden gemaakt In de diamantbeurs te Amsterdam begon Zaterdag het zestiende congres van de Communistische Partij Neder land, dat vijf dagen zal duren. De voor zitter van de paitij, de heer Gerben Wagenaar, die van een podium af sprak, dat v-as versierd met meer dan levensgrote portretten van Lenin, Sta lin, Paul de Groot en hemzelf, hield een openingsrede, waarna de algemeen politiek secretaris Paul de Groot een toespraak hield, welke het grootste gedeelte van deze zitting in beslag nam. De heer De Groot noemde onder meer de verkiezing van generaal Eisen hower „een nieuw bewijs van de ag- gressiviteit der imperialisten". Gisteren, de tweede zittingsdag, be handelde de heer Wagenaar een aan tal vraagstukken betreffende de propa ganda. Hij kwam hierbij tot de conclu sie, dat modernere methodes moeten v/orden toegepast. Bij de komende ge meenteraadsverkiezingen moet naar bloklijsten worden gestreefd. De pro- pagandastaf van de partij zal worden uitgebreid, aldus de voorzitter. Dr Hjalmar Schacht, de voormalige president van de Deutse Reichsbank, heeft in Hamburg verklaard, dat hij binnenkort, waarschijnlijk op 8 De cember, naar Damascus zal vertrekken, op uitnodiging van de Syrische rege ring. De Syrische regering had hem verzocht, van advies te dienen over een reorganisatie van de Syrische eco nomie en financiën. Te Kirawara in het gebied van Fort Hall in Kenya zijn vijftien Afrikanen gedood en zevenentwintig gewond, doordat de politie het vuur opende op een grote menigte van Kikoejoes. De politie ging naar Kirawara. toen zij bericht kreeg, dat een grote menigte zich daar verzamelde. Toen een man werd gearresteerd, en in een politiewa gen werd gezet, marcheerde de menigte onder gezang op naar de politie. De politiecommandant liet de man toen vrij en verzocht de menigte uiteen te gaan. Deze bleef echter op de politie toelopen. De commandant gaf toen order het vuur te openen. 'Er zijn veel arrestaties verricht. De politie te Elizabethville (Belgi sche Congo) heeft Zaterdag medege deeld, dat zij „enige tientallen" leden van de verboden „Kitawala-secte, die in landbouwgebieden, arbeidskampen en inheemsen-wijken van de steden anti-blanke agitatie zou voeren, heeft gearresteerd. In de mededeling wordt verder gezegd, dat de politie speurt naar dieven, die onlangs vuurwapenen uit een winkel in Elizabethville gesto len hebben. Een Amerikaans vliegtuig van het type „Globemaster", het grootste transportvliegtuig, dat de luchtmacht der V.S. bezit en dat 200 volledig uit geruste militairen kan vervoeren, wordt vermist. Het toestel was Zater dagavond met een bemanning van elf koppen en een en veertig passagiers opgestegen van een basis in Seattle voor een vlucht naar Achorage in Alas ka. Italië's beste zanger, Tito Schipa, is in ons land aangekomen en werd op het station in Den Haag verwelkomd door Ernst Krauss van de internationale concertdireclie. Hierboven ziet men Tito Schipa en Roma Zappoli, terwijl Ernst Krauss hun het programma voor Arnhem, Haarlem, Den Haag en Utrecht laat zien In Ver. Naties-verband wordt nog voortdurend gewerkt om een uitweg te zoeken voor de impasse, waarin de wapenstilstandsbesprekingen te Pan- moendjon (Korea) zijn gekomen ten gevolge van de verschillende standpun ten ten aanzien van de repatriëring der krijgsgevangenen. Vooral de Ver. Sta ten hadden enkele ernstige bezwaren tegen de delegatie van India ingediende ontwerpresolutie. India heeft het voor stel nu zo gewijzigd, dat tegemoet ge komen wordt aan de bezwaren van Washington. Voorgesteld wordt nu, dat een door de Alg. Vergadering der VN gekozen scheidsrechter zal optreden in een re patriëringscommissie, die moet worden samengesteld uit twee vertegenwoordi gers van communistische en twee van niet-communistische landen. Voorts zouden krijgsgevangenen, die niet naar Noord-Korea of China gerepatrieerd erWachting tot morgenavond: w. KOUDE NACHT bui» d bewolkt met plaatselijk wiM\?verwegend matige N.W. lichte nnacht °P vele plaatsen petat VorsL morgen overdag tem- vriesPuntenkele graden boven het 16^37 Zon op 8.17, onder Waaa op 13.45, onder 0.32. grootste Franse bolwerk in Noordwest- Indo-China in handen van de vijand was gevallen. De Franse strijdkrachten hebben op dracht gekregen zich op Nasam terug te trekken. Nasam is een versterkt kamp dat een belangrijk vliegveld, 7 km naar het Zuiden beveiligt. Men gelooft, dat de Fransen stand willen houden bij Nasam. In Parijs wordt het grootste belang gehecht aan het vliegveld van Nasam, het eindpunt van een voortdurende luchtbrug waar door voorraden en versterkingen zijn aangevoerd, toen wegen onbegaanbaar waren. Sommige Franse deskundigen waren van mening, dat het verlies van Nesam zou leiden tot de ineenstorting van de gehele Franse verdediging in Thai. Brute taal in Warschau Premier Bierut van Polen heeft in een rede voor het parlement verklaard, dat de nieuwe regering een meedogen loze strijd zal voeren tegen „alle Ame rikaanse agenten en agenten van het Vaticaan. illegale Poolse organisaties, het Trotskïsme, het Titoisme en het Zionisme". Bij de ruim een half millioen men sen, die Zaterdagmiddag de intocht van Sint Nicoiaas in de hoofdstad hebben gadegeslagen, bevond zich ook Konin gin Juliana met de prinsessen Marijke en Margriet. Geheel Amsterdam was op de been en nog nooit is de belangstel ling voor deze feestelijke gebeurtenis zo groot geweest als dit jaar. Toen de Sint onder het gebeier der klokken om 2 uur met zijn stoomboot uit Spanje aan de Prins Hendrikkade nabij het Centraal Station meerde, ston den hier alleen reeds veertigduizend mensen opgesteld. Onder degenen, die Sint Nicoiaas verwelkomden, bevond zich ook de burgemeester van de En gelse stad Cardiff, de heer W. J. H. Muston, die speciaal naar Amsterdam was gekomen om de intocht bij te wo nen. Hierop trok de Sint op zijn schim mel met zijn uitgebreide cavalcade de stad in. Op de Dam werd de Sint voor gesteld aan de Koningin en de prinses sen, die zich op een voor het paleis op- Een Koninklijke moeder was Za terdag met de prinsessen Marijke en Margriet op de Dam aanwezig om de intocht van St. Nicoiaas ga de te slaan. St. Nicoiaas steeg van zijn paard om H.M. en de prin sessen de hand te drukken. Geheel rechts is Prinses Margriet nog juist zichtbaar. gesteld podium bevonden. Hierop trok de stoet, welke bestond uit veertien praalwagens, vijf muziekcorpsen, een groep zwarte Pieten, waarvan een aan tal op scooters, een burger ere-escorte en Spaanse edelen te paard, naar het AMVJ-gebouw, waar een paar honderd kinderen van diverse instellingen fees telijk werden onthaald. willen worden, niet langer dan 150 da gen mogen worden vastgehouden. Een Britse woordvoerder heeft ge zegd, dat de gewijzigde resolutie van India de beste kans oplevert om een wapenstilstand op aanvaardbare voor waarde te verzekeren. Het nieuwe Indische plan zal worden ingediend in een bijeenkomst van de een en twintig landen, die bij de Korea- kwestie zijn betrokken. Nieuw Sowjet-voorstel. Uit welingelichte bron te New York is Zondagavond vernomen, dat de Sow- jet-Unie een onmiddellijk staken van het vuren in Korea zal voorstellen. Lui- dens het Sowjet-voorstel zou een com missie van elf leden met een meerder heid van twee derden zich naderhand over het lot van de krijgsgevangenen uitspreken. Een resolutie, die nog niet is gepubliceerd, bevat het nieuwe Sowjet-voorstel. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft zich in een 800 kilometer lange strook ten Zuiden van San Francisco een aardbeving voorgedaan, welke 45 minuten aanhield. Een huis stortte in, van slachtoffers wordt geen melding gemaakt. Volgens een functionaris van het seis mologisch instituut van de Universiteit van California lag het centrum van de beving in het verlaten berggebied nabij Parkfield. Naar zijn mening zouden de gevolgen van de aardbeving „ongetwij feld rampzalig" zijn geweest, indien het epicentrum in een bevolkt gebied had gelegen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Landsverdediging heeft te Washington medegedeeld, dat de V.S. vijfhonderd Britse „Centurion"- tanks tegen een bedrag van ruim negen tig millioen dollar hebben aangekocht. Dader van roofoverval te Horst gearresteerd De politie te Horst heeft de man ge arresteerd, die in de nacht van Woens dag op Donderdag gemaskerd en met een stengun gewapend een roofoverval heeft gepleegd in het station Horst-Se- venum, waarbij hij zich enige tientallen guldens heeft toegeëigend. Het is een dertigjarige los-werkman H. uit de ge meente Horst. Hij heeft een bekentenis afgelegd. H. zou gisteren in het huwe lijk treden en volgens zijn verklaring heeft hij de overval gepleegd om aan trouwgeld te komen. Bodet uit protest als dir.- generaal Unesco afgetreden Dr J^ime Bodet, directeur-generaal van de Unesco, is Zaterdag afgetreden als protest tegen de besnoeiing van de door hem voorgestelde begroting. Bo det heeft zijn functie sinds 1948 be kleed. Vrijdag is een begroting voor twee jaar aangenomen ten bedrage van van 18 millioen dollar, ongeveer twea en een half millioen minder dan waar om Bodet had gevraagd. Driehonderd duizend dollar voor. medailles De financiële commissie van de As semblee der Ver. Naties heeft een be drag van 300.000 dollar goedgekeurd op de begroting van 1953 voor de aankoop van Koreaanse oorlogsmedailles. Men heeft nog een half millioen medailles nodig. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 et per m.m. Familieberichten 20 cip.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. f 2.02 per mnd, f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Actie tegen de Mau Mau

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1