DE VERMISTE Maar hei vuur brandt voort Pam, Pom in hrl nieuwe huis De Kraaien beslisten het eerste treffen met Eechtrop in hun voordeel Bij de dood van dr Henriëtte Roland-Holst JEUK D.D.D. £uiitel Het Radioprogramma Van de hockeyvelden De illusies van de Sirawberries werden wreed versioord A M H C - teams leden nederlagen; succes voor Hermes DOOR. PATRICIA WENT WORTH De dameswedstrijden MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 i „Nemende heb ik geschonken, Schenkende heb ik gevoed..." MEGENTIEN OF TWINTIG JAAR moet ik geweest zijn, toen ik Hen- riette Roland Holst voor het eerst hoorde spreken. Ik kende haar bundel „Sonnetten en Verzen in terzinen", die in 1895 was verschenen en „De Nieuwe Geboort" van 1903. It: wist, dat Albert Verwcy van de eerste had geschreven: „Het hoofd doet zijn verstandelijke ver heldering, het hart is er vreemd aan", maar ik had er de regel in gevonden: „Liefde is de wet des levens" en meende onder de strakke structuur, de ideologie van de Stoa en de aan Dante ontleende dogmatiek de mystieke bewogenheid te bespeuren, die uit ,,'s herten grondt" was geweld. En voor geen enkele lezer van de tweede bundel kon het feit verborgen blijven, dat hier een stem sprak, waarvan de smart en de ver rukking alleen door strenge tucht kon den worden beheerst, moésten wor den bedwongen om objectivering in de vorm van het vers mogelijk te maken. Zo was voor mij het beeld ontstaan Van een verstilde, dromerige figuur, door een diepe liefde bewogen en zich voortdurend bewust van innige ver bondenheid met allen, die zij broeders of kameraden noemde. De werkelijkheid bleek anders: op het podium verscheen een hoekige ge stalte, die met scherpe stem een ietwat revolutionnaire rede uitsprak, waarin wèl de „eenheid met het proletariaat" domineerde, maar de theorie van de klassenstrijd in onverbiddelijke streng heid werd gehandhaafd en aanwending van geweld als vanzelfsprekend werd aanvaard. Een ontgoocheling, die voort kwam uit mijn tekort aan inzicht en psychologisch begrip. Er was maar één kwaliteit in deze felle voordracht, die ik kon waarderen: de absolute eerlijk heid, waarmee een zeer persoonlijk ge loof in de juistheid van fundament, methode en middelen werd beleden. Toch zij bleef mij intrigeren. Ik las alles wat zij publiceerde, volgde haar ontwikkeling, kwam door bijzon dere omstandigheden nu en dan met haar in aanraking en meen nu te kun nen doorgronden en synthetiseren, wat mij vroeger raadselachtig en tegenstrij dig in haar wezen scheen. TJENRIETTE van der Schalk is geboren m een notarisgezin te Noordwiik: de vader was een conservatief-liberaal aristocraat, een man van brede eruditie en verfijnde beschaving, de moeder een overtuigd feministe met grote maat schappelijke belangstelling. Henriette bleek geen gemakkelijk kind te zijn en noch de kostschool in Arnhem, noch die DIE JAHRESZEITEN, oratorium van Joseph Haydn. Kostelijker muziek dan dit door en door frisse en gezonde werk laat zich nauwelijks denken. In de tekst worden achtereenvolgens de vier seizoenen besproken en uitge beeld, de vreugden meer dan de verdrietelijkheden overigens, en Haydn ondersteunt deze tekst met een muziek, die met een mi nimum aan middelen een maxi mum aan schildering en uitdruk king bereikt. Hij zou niet de vrome mens zijn, die hij ge weest is, wanneer het werk niet met een lofzang eindigde. (Dins dag 20.00 over Third Programm. 464 m.) DINSDAG 25 NOVEMBER, HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—2400 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Sympho- nette-Orkest en solist. (Intermezzo: gra- mofoonmuziek.) 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9 40 „Lichtbaken", cau serie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Prome nade-Orkest, (12.30—12.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Gra- mofoonmuziek. 15.00 „Hier Vrij Europa". 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Dr. L. G. M. Jac quet: „Japan als producent voor en af nemer van Zuid-Oost-Azië. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Gram.muziek. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Dr. J. J. Smith: „Het leven in zee". 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram.muziek. 20.20 „Plu- tus of eerlijke rijkdom", hoorspel. 22.10 Orkestconcert. 22 40 Reis Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramo- foonmuziek. 'HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gra- mofoonmuziek. 9.25 De Groenteman. 9.30 Gram.muziek. 10.20 Revue-Orkest. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianomuziek. 12.00 Zang en Ham mondorgel. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Lichte muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Amu sementsmuziek. 14.00 „Zeg eens, Amerika" 14.30 Gram.muziek. 14.40 Schoolradio 15.00 Gram.muziek. 15.15 Voor de vrouw 15.45 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Metropole-Orkest. 18 00 Nieuws 18.15 Pianospel. 18.30 Gram.muziek 18.50 „Paris vous parle". 18.55 Koorzang 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Amu sementsmuziek. 21.35 „Ik weet, ik weet. wat U niet weet". 21 50 Rhytmische mu Ziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Surinaame volksmuziek. 23.00 Nieuws 23.15 „New York calling". 23.20 Wereld kampioenschap Dammen. 23.25 24.00 Gramofoonmuziek. Experimenteel Televisieprogramma var de AVRO. 20 15—21.45: 1. „Vaart naai de toekomst": 2. Weerpraatje; 3. Lichte muziek. - Pauze. - 4. „Op de plaats rust", televisie-spel. in Luik konden haar geven, wat haar artistieke natuur aan bevrediging vroeg. Die vond zij, eenmaal terug in Noordwijk, in het huis van Verwey en Kitty van Vloten: Villa Nova was het verzamelpunt van kunstenaars en intel lectuelen zij kwam er in contact met Van Eeden, die een zwager was van Verwey, met R. N. Roland Holst, die in 1896 haar man werd en hiet Herman Gorter, wiens „Mei", „een schatkamer van schoonheid, onuitputtelijk als de natuur" en wiens sènsitivistische verzen zij hartstochtelijk bewonderde. Zijn ge- passionneerde geest boeide haar: onder zijn invloed las zij Dante, Plato, Spinoza en tenslotte het werk van William Morris, die voor haar de weg naar het socialisme effende. Karl Marx werd haar profeet èn die van Gorter, „das Kapital" hun beider evangelie. In 1896 richtten zij met Hevermans en Van der Goes „De nieuwe Tijd" op, in 1897 tra den zij op het congres in Arnhem toe tot de S.D.A.P. Zij bleken strijdbare socialisten te zijn: beiden niet alleen overtuigd door de bespiegelingen van Marx en Engels, maar ook, zoals van emotionele kunstenaars was te ver wachten, gegrepen door de taaie strijd om gerechtigheid en gedreven door een grimmige liefde voor de armen en ver drukten, voor de mensheid in haar ge heel, die zij in hun eschatologische vi- zioenen aanschouwden in een duizend jarig rijk van vrede en geluk. De bittere werkelijkheid was anders: niet alleen riep de prediking van de ongeremde klassenstrijd weerstand op bij de verfoeide „bourgeoisie" ook in de eigen kring was van broederschap wei nig te bespeuren. Het waren niet de enige moeilijkhe den waaronder zij leed. Zij was kunstenares en wist dat in de stilte de afgeslotenheid, de concen tratie alleen de artistieke schepping mogelijk is, terwijl hart en overtuiging haar dwongen naar de maatschappelijke strijd: zij beleed het „droom en daad kunnen niet samen wonen." Zij was ook vróuw en kende het heimwee naar de rust, de veiligheid, de verbondenheid, die de huiskamer en het gezin kunnen geven, het verlangen naar 't kind, dat de diepste krachten in de moeder vrij maakt: „Eens zag ik een vrouw op den drempel van een hut in avondzon staan zij speelde met haar kindje en moedigde 't lachend aan want het probeerde te loopen en riep het, en lachte weer, toen deed zij haar armen open en knielde, het opvangend, neer. En ja, ik zag den band en zag het hart, open en zacht als een bloem als een roos ontloken, geurigEn in den nacht voelde ik een handje op mijn borst en een mondje dat dronk uit mij en bezat u in droom, mijn kind, maar met morgenrood dreeft ge voorbij ik hoorde de merels zingen in het koele grijze licht en verwónderde mij hoé te tillen den dag in zijn gewicht. Vreemd, dat de rook van een droom hangt over den dag zoo zwaar Zie mijn dagen langs mij gaan: hun eerbare koele gezichten zijn schoon en zedelijk schoon hun hoofden trots opgerichte.. maar ach, hun ontbreekt een kroon. Zoo is het teerste bezweken iets zeer zachts mij toch ontgaan: heet druppen de tranen tussen mijn vingers om die lk zoo dor zie staan.... O het schijnt wel schoon te leven als de grenzen worden verwijd maar het is geen geluk te komen op de kentering van den tijd en een vrouw te zijn geboren: zij komt te vroeg of te laat want een geur van 't verleden leeft in haar hart die niet vergaat. Zij voelt ongetelde krachten om licht en vrijheid vragen en ziet beloften schittren aan de kimmen komen der dagen; juichend vliegt ze daarheen naar de nieuwe wereld waarin ze zal staan als een bloem in het licht met heel gezonden zin maar onverwacht staat ze stil 't is als trekt daar terug een band als smeekt een inwendige wil: „keer weerom mijn kind naar uw land" dan zou ze alles willen geven om veilig te voelen en warm en is haar geen begeerte gebleven dan naar een beschuttende arm UN ERGER dan dit alles: in de partij zelf spitsten zich de tegenstellingen toe. De bundel „Opwaartse Wegen" van 1907 mocht dan nog vol optimisme zijn, de lezers van „De Nieuwe Tijd" wisten, dat een scheuring dreigde. Klein, maar militant was de groep van intellectuelen die streng vasthielden aan de principes van het Kommunistiseh Manifest, dat Marx en Engels in 1848 hadden opge steld en waarin de richtlijnen voor de socialistische ontwikkeling waren aan gegeven. En gestadig wies de invloed van Bernstein en zijn aanhangers, die een „revisie" van dit Manifest eisten, samenwerking met andere politieke groepen bepleitten en neigden naar op portunisme en reformisme. De oprich ting van ..De Tribune" onder redactie van Wijnkoop, Van Ravesteyn en Ce- ton in 1907 betekende een uitdaging var, de „zuivere Marxisten" aan de revisio nisten op het beruchte „Deventer Congres" van 1909 werd het voorste'l aangenomen, een „Weekblad' toe te voegen aan „Het Volk" onder marxisti sche redactie, terwijl „De Tribune" zou worden opgeheven: toen de „Tribunis- ten' dit weigerden, werden zij ge royeerd. Zij stichtten de S.D.P. Gor ter bleef hun trouw, Henriette Roland Holst ging voorlopig niet mee met „de mannen van staal": met Wibaut aan vaardde zij de redactie van het „Week blad". Lang duurde die samenwerking niet: Juli 1910 legde ze haar functie neer, in 1912 trad ze uit de S.D.A.P. Van 1912 tot 1915 stond ze buiten de partijen; de verzenbundel „De Vrouw in het Woud" (1912) weerspiegelt de inner lijke strijd van die dagen: zij deelt de ideeën der Tribunisten, maar haar hart haakt naar de verbondenheid met de grote massa der arbeiders, die de S.D. A.P. niet verlieten. Toch ook zij ging tenslotte: in 1916 was zij redactrice van de Tribune, in September 1915 nam zij deel aan de conferefttie in Zimmerwald, waar zij Trotzky, Lenin en Radek ont moette toen de S.D.P. tot „Commu nistische Partij" werd omgevormd, stond zij naast Gorter in de voorste rijen. In tens leefde zij mee met de revolution- nairen uit Rusland; zij is vol vertrou wen in de zegepraal derBolsjewiki. Wel verfoeit zij het geweld, wel is zij er diep van overtuigd, dat „de zachte krachten zullen winnen in 't end", maar zij aanvaardt de strijd en de vervol ging, de haat en het bedrog, mits die worden aangewend in dienst van de liefde en de gerechtigheid: zó alleen is 't mogelijk, de droom en de daad te verzoenen, zó alleen kan de dood als offerande aan de idee goed en stralend zijn. („Verzonken Grenzen" 1918; „Het Offer" 1921). Maar ook deze „zuivere rede blijkt op den duur niet bestand tegen de kracht van het geweten en de stem van het hart. Gorter is in 1920 illegaal naar Rusland getogen; na een conflict met Lenin keert hij de Russi sche vorm van communisme de rug toe: hij zoekt aansluiting bij de K.A.P., die het door de Bolsjewiki min of meer verloochende raden-socialisme accentu eert. In 1921 woont Henriette Roland Holst het derde Internationale Commu nistische Congres in Moskou bij; Trotz- ky's invloed bewerkt, dat zij stelling neemt tegen de K.A.P.: de wegen der oude vrienden gaan scherp uiteen. Maar ook zij heeft geen vrede het is voor al het lot der sociaal-revolutionnairen ,n Rusland, dat haar bitter stemt tegen de „avant-garde van het proletariaat", die het Russische volk en de oude me destrijders onderwerpt aan een meedo genloze dictatuur. In 1924 verlaat zij de Communistische Partij, in 1925 sluit zij zich weer aan, in 1927 breekt zij voor goed met het communisme in de ge stalte die het in de eerste helft der twintigste eeuw heeft aangenomen. In de bundels „Tusschen twee werelden" (1923), Heldensage (1927), Verworven heden (1927) en „Vernieuwingen" 1929) weerspiegelt zich de overgang van het gewelddadige communisme naar een religieus socialisme, dat opnieuw „Lief de als de hoogste wet" stelt, maar in naam van deze Liefde dwang en licha melijke kwelling volstrekt verwerpt. Rust en vervulling ademen de verzen uit: In de Webbe der Tijden (1946) en Wordingen (1949): alle twijfel is over wonnen, alle innerlijke strijd voorbij het hart heeft zijn haven gevonden. Ragaz, Tolstoy, Gandhi. Kagawa, Schweitzer in hen ziet zij de dragers van de idee, die „droom en daad in de liefde voor het Andere kan verenigen." VJIET alleen als schrijfster van verzen 1 was deze „zoekende ziel" van be tekenis voor ons volk. Zij schreef een groot aantal essays, literair, politiek, psychologisch, wijsgerig, enkele drama's en lekenspelen en belangwekkende bio grafieën over Rousseau (1912), Gari baldi (1920), Tolstoy (1930), Guido Ge- zelle (1931), Hei-man Gorter (1933), Rosa Luxemburg (1935), Gandhi, Vic tor Hugo (1946). In 1949 verscheen (na levensbeschrijvingen over haar van Proost en Van Praag) de autobiografie „Het vuur brandde voort." Er is geen reden, in deze titel de verleden tijd te gebruiken: het vuur van een groot kun stenares brandt voort, ook als de fakkel haar hand ontvallen is. In „Opwaartse Wegen" komt een vers voor, dat de naam draagt „Bij Sterven". Hebben de regels daaruit door haar hoofd gespeeld gedurende de laatste uren, waarin zij nog aan de aarde, deze „lachende bol van genade", gebonden was? Wij weten het niet. Maar wij we ten wel, dat zij diepe waarheid be vatten. En troost voor hen, die de pro fetische stem van Hollands grootste dichteres moeilijk kunnen ontberen. „Leven, dat al mijn dagen mij hebt gedrenkt en gevoed met schoonheid en welbehagen en rijk gemaakt met mijn bloed, hoe groeide ik van u, van alle uw schepsels en hun krachten, van hun oneindge getallen en diop-reikende geslachten. Alles heb ik ingezogen door de zinne' in de ziel gezeefd, maar gij hebt ook uit mijn vermogen, gij hebt ook van mij geleefd. Nemende heb ik geschonken, schenkende heb ik gevoed, maar nu ga ik, leeggedronken en gij blijft, een oneindig goed O, Leven, gij die vervulde dit golfje, dat uit u rees en zich ophief en óm-krulde schuim-omzoomd van hoop en vrees: een kort spel van verlangen en heugen, zink ik weerom in uw schoot, Liefste wier diepste teugen voeren tot uw broeder Dood." D. L. DAALDER 113. De volgende dag zou weer veel verrassingen brengen voor Pim, Pam en Pom. Allereerst kwam Moeder thuis. Zij was verbaasd het huis zo keurig in orde te vinden en haar drie zoontjes zo rustig en bedaard. Voor al Pim hield zich zo kalm en dat was Moeder eigenlijk niet van haar oudste gewend. „Gelukkig kinderen, met Oom Elmer gaat het heel goed", zei ze op gewekt, terwijl ze met hun vieren aan een kopje koffie zaten. „Maar Vertel len jullie nu eerst eens, hoe jullie het gemaakt hebben. Hoe is het hier in huis gegaan? Hebben jullie nog in ons oude hok geslapen?" „Nee Moeder, dat konden we niet, dat was allang weer bewoond, we moesten dus wel hier blijven". „En nog iets van die „Kiekeboe" gemerkt?" informeerde Moeder. „Oh ja, dat herinnert me er meteen aan, dat ik vandaag nog even naar de baron stap om eens pools hoogte te gaan nemen". „Oh, Moeder dat hebben wij al gedaan", riepen Pom en Pam tegelijk. „Wat vertel je me daar? Zijn jullie bij baron van Pottum geweest en heeft hij jullie te woord gestaan?" (Van onze hockey-medewerker) QNDANKS HET NIET al te beste weer van de laatste dagen viel de oogst in de hockeycompetitie erg mee. In Noord-Holland ging slechts één wedstrijd wegens de slechte toestand van het terrein niet door. TOGO behield in de eerste klasse A de leiding door een zege op Hilversum, doch HHYC bleef op de voet volgen dank zij een benauwde 2-1 overwinning op Amsterdam. Geheel open werd de strijd om de eerste plaats in de eerste klasse B, doordat SCHC tegen 't Gooi gelijk speelde en HDM en Kampong wonnen. De ploegen in Noord-Hol- Iand speeld-en met wisselend succes. Zij kwamen er over het geheel genomen, op deze druilerige dag, zuinig af. Door met 3-1 van Amsterdam te winnen na men de Alkmaar-veteranen de leiding in hun afdeling. TOGO won in IA met 20 van Hil versum in de laatste vijf minuten van de wedstrijd door doelpunten van Esser en Dudok van Heel. HHYC zege vierde over het sterk defensief spelen de Amsterdam met 21, een resultaat dat met de rust reeds bereikt was. Be Fair en BMHC deelden de pun ten; met 11 kwam het einde. Laren zorgde voor een vroege Sint Nicolaas- verrassing door Groen Geel op eigen veld met 10 te verslaan; de eerste overwinning voor de Larinezen. In 1B maakt SCHC kennelijk een kleine in zinking door, want uit tegen Gooi kwam men niet verder dan 11 en daar HDM van de Delftse Studenten won en Kampong met 31 van HGC, is de strijd om de leidersplaats hier weer geheel open. STRAWBERRIES heeft het op eigen terrein niet kunnen bolwerken te gen de medegegadigde voor de eerste plaats, HDM; II. De bezoekers wonnen met 31, waardoor de Aardbeienploeg voorlopig geen rol meer speelt in de strijd om de leiding. HHYC II hand haafde zich aan de kop door een ge makkelijke 51 overwinning op HGC III. Alliance won met 40 van BNC, HBS met 10 van Tempo '34. Alkmaar heeft het in de uitwedstrijd tegen Zandvoort niet kunnen bolwerken, hoewel het verschil uiterst miniem was, 21 voor de gastheren, waarmee Alkmaar 'n punt te kort werd gedaan. Het moge een troost zijn, dat Voordaan met 31 van Laren II verloor, zodat de situatie onder aan de ranglijst on gewijzigd bleef, daar ook Ijsvogels met 20 klop kreeg van Amsterdam II. Bij ZuidwijckBHMC II kwam het einde met 1-1. Met Alkmaar trokken ook Adelborsten naar Zandvoort om het tegen het tweede elftal van die naam op te nemen. Ook in deze ontmoeting weinig of geen krachtsverschil. De aanstaande zee-officieren trokken ton slotte met 32 aan het langste einde. Strawberries II verloor in Bloemen- daal met 30 van BMHC IV en bleef daardoor als sluitpost fungeren in de tweede klasse D. Alliance II won met 10 van HBS II. Veel spanning was er in de wedstrijd tussen Eechtrop en de Kraaien. De Wormervcerse ploeg kon de terugreis aanvaarden met een 43) Ze keek hem met 'n eigenaardige blik aan, opende de lippen, maar scheen toen van mening te veranderen. Ze sprak wel, maar hij kreeg zeer sterk de indruk dat ze iets anders zei dan wat ze eerst had willen zeggen. „Meneer Grant, laat mij niet weg sturen! Ik heb niemand om naar toe te gaanZe snikteIk weet niet waarheen ik gaan moet. Ik heb niet verdiend om zo te worden weggezon denZe heeft zelfs niet eens ge zegd, waarom ze het doetAls ik iets gedaan heb dat u niet bevalt, zal ik in 't vervolg beter oppassen". Grant vond al dit gelamenteer heel onaangenaam, te meer omdat er iets anders achter scheen te steken. Kortaf zei hij dan ook: „Hoor eens, Agnes, dit dient tot niets. Je kunt goede betrek kingen genoeg krijgen. Ik kan niet in grijpen in de regelingen van mevrouw Barton. Ja windt je zelf nodeloos op, maakt je helemaal overstuur". Nu wierp ze hem met haar dieplig gende ogen weer die eigenaardige blik toe, terwijl ze vinnig uitviel: „O, ik kan méér overstuur maken dan mezelf". Grant begon boos te worden.^ In ^het algemeen hield hij niet van „scènes en zeker niet van een als deze. Hij kwam langzamerhand tot de conclusie, dat me vrouw Barton blijk had gegeven van veel gezond verstand, toen ze dit over spannen vrouwmens de dienst had op gezegd. Zich weer naar de schrijftafel begevend, schijnbaar pm een asbakje te halen, zei hij op een toon, die ten doel had, het gesprek te beëindigen: „Er is heus niets aan te veranderen. Wil je alsjeblieft het theeblad meenemen?" Agens ging hem na op haar eigenaar dige sluipende manier, die hem zo te genstond. Bij de schrijftafel gekomen, legde ze de handen erop en keek Grant opnieuw strak aan. Zijn eerste gedachte was: „vrouwen- geroddel" en toen ze haar opmerking even maar onheilspellend gewijzigd herhaalde, verzocht hij haar dringend, met die nonsens óp te houden en het blad weg te nemen. Op de tafel leunende, zei Agnes met huilerige stem: „Dacht u, dat ik u kwaad zou doen?" Ik zou geen woord zeggen, maar u moet me niet wegsturen. Dan zou ik misschien niet weten, wat ik zou moeten doen". Als antwoord liep Grant naar het haardvuur en strekte zijn hand uit naar de bel. Agnes had zich omgedraaid en stond nu met de rug naar de schrijftafel ge keerd. In het kleurloze gezicht brand den twee woedende ogen. „Als u belt, zult u er spijt van heb ben! Dan ga ik naar de politie!" Hij bleef de hand op de belknop hou den. „Ik weet niet wat je bedoelt", zei hij. Haar stem was nu tot een bijnatoon- loos fluisteren gedaald. ,Ze hebben haar gevonden.... ze hebben ze allebei ge vonden". „Ik weet nog altijd niet wat je be doelt?" „Heeft niemand het u dan verteld? Heeft zij het u niet verteld? 't Staat nog niet in de krant, maar morgen zal het erin staan. Ze hebben dat meisje wier lijk Mary Stokes, naar ze zei, ver leden week Vrijdag had gezien gister avond in <3e kelder onder 't Houtves tershuis gevonden". Grant zei niets, maar zette zich in zijn stoel schrap tegen de schok. Hij zweeg, doch nam zijn hand van de bel knop. Agnes ging intussen voort: „Ieder een zei, dat die arme Mary Stokes wat verzonnen had, maar dat was niet zo: Hoe jammer, dat ze haar eerst geloof den toen ze zelf ook vermoord was." „Mary Stokes vermoord?" kreet Grant ongelovig. „Ja. Zaterdagavond, nadat Joe Turn- berry haar had thuisgebrachtmaar ze werd pas Zondagmorgen gevonden en u was vroeg vertrokken. Ik dacht, dat u misschien niet wist, dat ze haar hadden gevondenen die andere ook". Agnes bleef hem aankijken. „Ze moesten Mary wel vinden. Maar wat die andere betreft, dat was pech! Als ze die niet hadden gevonden, zou den ze hebben gedacht, dat Joe Turn- berry de moordenaar van Mary was. Iedereen geloofde dat tot ze die ontdek king in 't Houtvestershuis deden Toen zagen ze meteen, hoe Mary van kant gemaakt moest zijn. Ze zijn im mers, in het licht van haar zaklan taarn de hand van de dader gezien. Misschien heeft ze iets op die hand ont dekt, dat ze altijd weer zou herken nenmisschien heeft de kerel daar om wel gedacht, dat hij niet veilig zou zijn vóór zij uit de weg was geruimd" „Zwijg!" gebood Grant op dreigende toon en Agnes zweeg inderdaad, met haar rug tegen de tafel leunende en hem uit haar holle oogkassen aansta rend. Ze zag zijn gefronst voorhoofd, zijn gespannen trekken, zijn ietwat af wezige blik. Een golf van onbeheerste trots sloeg in haar omhoog: zij was im mers de oorzaak van dit alles. Ze had gemaakt, dat hij de bel loslietze had hem iets gegeven om over na te denken. En er zou nog meer komen, een hele boel meer. Nooit had ze zich zo actief gevoeld, nooit in haar leven zo heerszuchtig en begerig. Zijn norse, vastberaden klinkende stem ontnuchterde haar. „Goed, dit is voldoende. Neem nu liever het theeblad mee". Aha, hij wilde haar kwijt. Zorgen, dat die ellendige oude tang haar wegstuur de. Dat zou niet gaan! De tafel stevig vastgrijpend, zodat de handpalmen kneusden, stiet zij een ware stortvloed van woorden uit. „Zó kunt u me niet kwijtraken! Ik weet te veel". Toen hij de hand weer op de belknop legde, riep ze dreigend: „Raak die knop niet aan. Bel helemaal niet. Waarom Iaat u mij ook zulke dingen zeggen? Ik wil u geen kwaad doen, maar ik weet dat u haar gespro ken hebt. Ik weet, dat ze hier is ge weestik hóórde wat ze zei!" Hij wendde zich langzaam en moei lijk om. „Verklaar je nader", bracht hij er tenslotte uit. Ietwat hakkelend en nerveus her haalde ze: „Ik wil alleen niet, dat u me wegstuurt". „Begin daar niet weer over, maar verklaar nader wat je zo juist zei". „Ik heb haar gezien". „Noem je dat iets nader verklaren?" vroeg hij, schamper lachend. „U luistert niet", riep ze opgewon den uit, „maar u moet luisteren. Ik wil geen kwaad met u". .1 Wordt vervolgd) 10 zege, waardoor Eechtrop en Kraaien thans de eerste plaats delen met elk negen punten uit zes wedstrij den. De Alkmaar reserves leden in de derde klasse D de zesde achtereenvol gende nederlaag: nu met 30 tegen Hurley III. Hermes week niet van het goede gad, hoewel het heel wat moeite heeft gekost om van de Eechtrop-re- serves te winnen. Door een 10 zége Dieven de punten echter in Den Hel der en Hermes aan de spits. In 4D waren de voorhoeden van Eechtrop III en Zandvoort III volko men ondergeschikt aan de verdedigin gen. Het was en het bleef 00, waar door Zandvoort de leiding behield. Ferriers had in 4E een productieve bui, won met 51 van Kraaien II en liet hierdoor de laatste plaats aan de Wor- merveerse reserves. DEM handhaafde zich in de bovenste helft door Hoorn met 42 te verslaan. Deze strijd was wat rommelig en niet zo prettig. Van de zijde van Hoorn deelde men ons mede dat protest was aangetekend. Hoorn's kansen op de eerste plaats zijn er echter uiteraard niet beter op ge worden. Tegen aller verwachting in verloor het leidende Hermes II de der by tegen Adelborsten II. HE RESULTATEN van de dameswed strijden overziende, kan vastgesteld worden, dat het „zwakke" geslacht over het algemeen betere resultaten boekten. Strawberries bijvoorbeeld won in de promotieklasse 3 met duide lijke cijfers van Leonidas. Kieviten handhaafde zich hier aan de top door met 60 van Leiden te winnen. Rood- Wit boekte het eerste winstpunt in de wedstrijd tegen Aeolust BDHC II won in Bloemendaal met 3—2 van het Rot terdamse Victoria. Alkmaar leed in de tweede klasse C een gevoelige 51 ne derlaag tegen Kraaien. Amsterdam II handhaafde zich hier aan de kop door met 21 vn Be Fair II te winnen. Hil versum II won met 3—1 van Laren II en Kameleon bleef de rode lantaarn dragen door met 42 van Hurley te verliezen. Een productieve bui hadden de dames van DEM. Zij keerden met een 61 overwinning op Siseo naar Beverwijk terug en voor DEM is het nu maar te hopen dat HDS eens strui kelen zal. Eechtrop won hier met 42 van het na drie wedstrijden nog punt loze Zuidwijck. Strawberries en Kraaien II deelden de buit en Alkmaar II stelde zich wat veiliger voor de laatste plaats door met 43 van Amsterdam V te winnen. Hoorn boekte het eerste winstpunt in een gelijk spel,,tegen Ijsvogels II. Nog niet voldoende overigens om de laatste plaats te verlaten. Terriers verloor van het naar de eerste plaats strevende Zandvoort II eervol met 1—0. Eechtrop II liet HIC III de punten, zodat het voor Eechtrop niet bepaald een roos kleurige dag was. Voor de afdeling Noord-Holland speelde Kraaien III met 1—1 gelijk te gen Adelborsten III. Goed deden de jeugdploegen het van Alkmaar. Jon gens A won met 31, jongens B met 3—0 en meisjes B met 2—1. De meis jes van Kraaien wonnen met 61 van de Strawberries jeugd. Zwitserland blijft buiten elk bondgenootschap „Het is Zwitserland onmogelijk, in welke vorm ook, rechtstreeks of indi rect deel te nemen aan de een of an dere vorm van bondgenootschap", aldus wordt in een Vrijdagavond te Bern uit gegeven officiële bekendmaking ver klaard. De verklaring werd afgelegd naar aanleiding van Amerikaanse be richten over een toekomstige verbin ding tussen het Zwitserse leger en de Noordatlantische Verdedigingsgemeen schap. Volgend Benelux-gesprek niet voor half December Het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat de voorgenomen conferentie van mi nisters der Benelux-landen niet vóór half December zal kunnen plaatsvin den, aangezien de werkzaamheden van de commissies, die kraentens de verkla ring van Knocke zijn gevormd, niet vóór 10 December geëindigd zullen zijn. Niet krabben. De helder vloei* bare D.D.D. kalmeert de jeu* in enkele seconden, doodt dl ziektekiemen en geneest tof diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie, *ng« TERWIJL DE CON 1 Oost-Indonesië (IV bericht binnen, dat i Sumatra, overste Koi officieren van zijn fi overste Kretarto, de woordvoerder van o rustig verliep en het sloot zich achter de de actie aan, dat ove blüven en de leiding grijpen tot heil van 1 een duidelijke houdii het oog op de gebeur deelde nog mede, dat oplossen van haar mc De gebeurtenissen h: verklaring van het k; vrijelijk bewegen. LIOEWEL dus de nie 'in Zuid-Sumatra z te zijn gekomen als voor het kabinet te I Indonesische regering middag een verkla waarin zij zegt het ge ren, omdat dit eigen de oplossing, zoals b geringsverklaring (vi len worden aangekon leiders, die zich met bemoeien) nog meer karta legt er tenslott dat elk optreden, dat van de regering beir worden vermeden en singen aan de centrale worden overgelaten. Vandaag zal de reg dering beleggen, wa zullen worden bespro binet in zijn verkiari: heeft aangekondigd, wordt overwogen on mutaties te doen plaa leiding van het minis' sie. De minister van dien aanzien voorstelh net doen. Overigens v< „Merdeka" uit weling dat het zeer waarschi minister van Defensie trekken, hetgeen over kent dat dan ook het zou heengaan. Premier de Ca Athern De Italiaanse premier peri, zal eind Decembe zoek aan Athene bren ri van dit jaar brach Griekse vice-premier, zelos, een bezoek aan I Geiger is op ns wijze gesti De politie van Saarla: deeld dat bij schouw van Geiger is gebleken niet het gevolg is van Vandaag zal te Ro tionale conferentie over buitenlandse schulden beginnen. Zondagmiddag kwam een einde aan de tijd, verbetering. Koude h de rechtstreeks van d, IJsland en Schotlanc land. Gistermorgen Helder sneeuw, hagel buien. Hierbij vielen van meer dan een een te. Ook gisteren oven er nog tal van snee ut buien voor, welke vai langrijk minder zuller blijft nog vrij koud, v er naar uit, dat de i £>orrfe !UCtHt Uit het ™°rden afgesneden d 0^fle' ,dle bij IJslai beweegt. Nov, zich dit jaar al flink r terse zijde laten zien lopen nacht kwam in provincies nachtvorst m het binnenland daa peratuur al tot drie a Celsius onder het Vi Verwachting tot Woen PLAATSELIJK MAT] Droog weer met van uit toenemende bewc nacht plaatselijk m; overdag lichte vorst t turen om het vriespunt lijk zwakke wind, late vrij krachtige wind t Oost en Oost. 16<36'NMDAG: Zon °P Maan op 13.58, Med-J

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8