Frankrijks sympathiekste gangster staat terecht Op de Britse velden lopen ruim zesduizend voetbalprofs rond Treinbotsing te Zutphen Nederlandse huismoeder ontdekte business in het breien van sokken Japan mist „materiaal en morele kracht" voor herbewapening De financieel zwakke clubs houden hoge transferbedragen in stand Spelers komen in verzet Wijzigingen in het Britse kabinet De echte 'ly/Z-tandpasta eenö ti aak ioprogramma DE ROBIN HOOD VAN NEUILLY Monsieur Peul begon als vulgaire kruimeldief, doch maakte carrière Amerikaanse opleiding ZUIGFLES EN PISTOOL NIEUWS UIT UITGEEST Benoeming van nieuwe Wethouder op 3 Dec. Sergeant Van der Wijk herkreeg de vrijheid Beemster Dodelijk ongeval LAATSTE NIEUWS IJsselbrug is versperd Vrijetijdsbesteding brengt harde dollars op Streven naar snelle herstelbetalingen Het hart van Maurras I DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 en er bij, dat de ba il U verstuurde [lie dat voor elkaar ;rs stem klonk onge- zal eerst die brief weet ik méér". Toen openvouwde, viel er r grote verbazing vijf itig gulden uit. „Nee e uit, zodra ze klaar Ik kan het nog niet ;t geld ligt hier vooi baron geeft me al Ik behoef pas over len, als ik bemerkt „Kiekeboe" meer in iryer in ons land e minister van handel, die momenteel voor een tournee door Eu- t gisteren een bezoek aan ons land gebracht, p de Amerikaanse am- aag met diplomaten en 3A, had later een ge- nister van economl- dr. J. Zijlstra, en ont- vijftien Nederlandse caasexportaurs, bollen- istriëlen. Na de lunch ir Brussel vertrokken, ch een indruk vormen sche stabiliteit in Eu- mogelijkheden voor ■ggingen in Europa. ;rd officieren van de lacht gaan binnenkort Staten een opleiding j munhardt i Vitamine A en D* bii Apothekers en Drogisten dvertentie, Ing. Med.) EK van Smetana en ■n kan deze compo- in één adem noe- ij beiden uit Bohe en hun werk daar- verwantschap ver ia is trouwens iets aangezien Dworz- maal een grote reis t en daar een aan- liming van zijn gees- veld van heeft over- de operamuziek, die t uitgezonden, over- het volkse element 1.30 over Hilversum G 26 NOVEMBER I, 402 m.: 7.00—24.00 7.13 Gewijde mu- 'oord voor de dag. 8.00 •berichten. 8.15 Gramo Voor de zieken. 9.30 aw. 9.35 Waterstanden. 10.10 Idem. 10.30 Mor- 11.05 „Het hoorspel. 12.00 Piano- en Tuinbouwmedede- /arieerde muziek. 12.59 Nieuws. 13.15 Prot. In- sfront. 13.20 Mandoline- Terra e Liberata", ora- 14.45 Voor de meisjes, et. 15.30 Gram.muziek. 17.20 Orgelspel. 17.50 1800 Gram.muziek. en piano. 18.30 Spec- hr. Organisatie- en Ver- 45 Geestelijke liederen, n weerberichten. 19.10 19.25 Gramofoonmuziek. s overzicht. 19.50 Gra- 00 Radiokrant. 20.20 Ka st. 21.40 „Figuren rondom 22.00 Gram.muziek. bische Wereld", causerie. en piano. 22.35 Inter- Commentaar. 22.45 g. 23.00 Nieuws en SOS- Gramofoonmuziek. I, 298 m.: 7.00 VARA. 20 VARA, 19.30 VPRO. A. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.0 Nieuws en weer- ram.muziek. 8.50 Voor de Gram.muziek. 9.35 Idem. 10 20 Voor de vrouw, iek. 12 00 Promenade and- en Tuinbouwmede- 'oor het platteland- 12.28 Nieuws en commentaar. 13.45 Oram.- portret. 141 00 Voor oe kinderen, eugd. 16.00 Foprean- «J 0 Voor de jeugd. 17.15 Dansmuziek. 3' H M Laupman. e Papoea's" 18 00 Nieuws. 18,20 Actuarteiten. Reportage of grar"*" am.muziek 19 30 Voorde uws 20 05 Politiek coir.- klem ko ..De woekeraar en zijn ".pel 21.30 Omrceporkes „Suiker" causerie 1 gei- Z K.H. Prins Bern- en Zu'ri Amerika 251 •reldkampioenschap Dam Gramofoonmuziek. (Van onze correspondent in Parijs) IN PARIJS begint deze week het proces tegen de brutaalste en, we zouden 1'bijna zeggen, sympathiekste gangster, die na de oorlog in Frankrijk is op getreden. Delapina, of te wel monsieur Paul heet deze wonderlijke bandiet, die de chicste wijk van de Franse hoofdstad, Neuilly, jarenlang onveilig heeft cemaakt. Het wonderlijke van deze altijd even elegant geklede misdadiger is, dat hij zich bij zijn overvallen altijd als een heer heeft willen gedragen. Beleefd tegen de dames, alleen maar stelend van werkelijk heel rijke mensen en ondanks Zijn machinepistool nooit hardhandig. kwam halen. Zoals gewoonlijk werd er na afloop nog wat gedronken. Op de goede afloop, waarbij de bestolenen zonder uitzondering steeds zelf mee dronken. Plotseling begon er een kin! te huilen. Wat is dat? vroeg monsieur Paul bezorgd. Het dochtertje van me vrouw, zei het kindermeisje. Het had een uur geleden de fles al moeten heb ben. Delapina droeg onmiddellijk zijn luitenant op het kindje te gaan ha len. Even later kwam deze met dc wieg- terug. De melk werd op tempe- tuur gebracht en monsieur Paul, die een kindervriend is, gaf de dochter des huizes zelf de fles; in de ene hand de zuigfles in de andere hard zijn pistool. Zijn laatste slag was al heel verme tel. Monsieur Paul ging naar het kan toor van een heel rijke advocaat, die echter thuis bleek te zijn. Geen be- dwaar. Onze bandiet ging naar binnen, joeg de concierge met heel haar fa- MONSIEUR Paul was in zijn jeugd 1 een heel vulgaire kruimeldief.. Als zoon van een dronkaard en van een moeder, die vermoord werd toen Paul elf jaar was, heeft hij er nooit serieus aan gedacht om met werken aan de kost te komen. Als inbreker vermoei de hij zich minder en verdiende meer. Zijn verdiensten stelden hem zelfs in staat te trouwen en een gezin met twee kinderen, te stichten. In 1948 sloeg hij zijn eerste grote slag. Samen met een vriend hield hij op klaarlich te dag een auto van de posterijen aan, waaruit hij een zak met 50.000 gulden haalde. Met dat geld ging hij eerst een tijdje naar Amerika. Om een beetje uit de buurt van de Franse po litie te blijven, maar ook om in het land van Al Capone het gangstervak wat nauwkeuriger te bestuderen. In 1949 kwam hij, vol met nieuwe ideeën, in het vaderland terug. Toen begon hij een reeks inbraken en over vallen, waarvan de kranten regelma tig vol stonden. Zijn eerste bezoek gold het een hoge ambtenaar van de Amerikaanse ambassade in Parijs, mr Krause. Meneer en mevrouw Krause lagen heerlijk te slapen, toen de deur plotseling openging en het licht,werd aangedraaid. Het dienstmeisje en de huisknecht kwamen binnen, gevolgd door monsieur Paul en zijn luitenant Mondolini. Of de Amerikanen maar zo vriendelijk wilden zijn op te staan en zich aan te kleden, waarbij de bah- dieten zich bescheiden achter een kamerscherm terugtrokken. Vervol gens ging men in optocht naar bene den. In de werkkamer van meneer werd de brandkast opengemaakt, waarin echter maar 8000 francs ble ken te liggen. Dat vond meneer Paul echter de moeite niet. Dus gaf hij, als grand seigneur het dienstmeisje en de huisknecht ieder 400 francs, daarna ging hij in de kelder wat cog nac en zes glazen halen. Iedereen kreeg een glas en de gentleman-inbre- ker verzocht zijn gasten op wie de loop van zijn pistool nog steeds gericht was op eikaars gezondheid, tê drinken. Hetgeen gebeurde. De volgende dag gingen de heide vrienden op bezoek bij graaf Exei- mans. Het dienstmeisje, de kok, de oudste zoon en de secretaris van de graaf werden in de salon verzameld. Maar de heer en vrouw des huizes bleken niet thuis te zijn. Geen nood, de heren konden wachten. Of het meisje in afwachting maar een glas wijn wilde schenken. Meneer de graaf kwam een uurtje later thuis. Maar de juwelen van zijn vrouw zaten in een koffer, waarvan de gravin zelf de sleutel bij zich droeg. Geen nood, de wijn smaakte goed en monsieur Paul had geen haast. Madame la com- tesse liet niet lang op zich wachten. Zij vond heel de familie gezellig in de salon verzameld. Misschien wilde ze echter zo goed zijn even de weg te wijzen naar haar juwelenkoffer. Mon sieur Paul stak voor 60.000 gulden aan sieraden in' zijn zak. „Is er mis schien een bepaald juweel, waaraan de gravin bijzonder is gehecht?" Ja, een halsketting, erfstuk van de familie. En Delapina vond het een. eer die ketting terug te mogen geven, Daarna werd er afscheid genomen en de bandieten verdwenen met de auto van de graaf. Twee minuten later kwamen ze terug: tot hun spijt hadden ze gemerkt ook de spaarduitjes van het kamermeisje meegenomen te heb- fen. Die kwamen ze nu even terug- rengen, aangezien ze principieel al leen van rijke mensen stalen. MENEER PAUL was het toen lang zamerhand gewend geworden om al leen bij heel goede families op bezoek te gaan. Madame Wasselot de Mar- quet, die er vijf man personeel op na hield, was het volgende slachtoffer. Zij had voor 150.000 gulden aan edel stenen in huis, die meneer Paul even milie in haar loge en dwong haar de advocaat op te bellen met het verzoek onmiddellijk op zijn kantoor te ko men, omdat er een schoorsteenbrand was. De advocaat kwam en werd door monsieur Paul ontvangen. Portefeuil le, als het u blieft; 20.000 francs? De moeite niet waard. Waar het geld dan wel is? In de brandkast. Die brand kast stond echter niet in het kantoor, maar bij de advocaat thuis. Ook al geen bezwaar. Of meneer even wilde vertellen, hoe het cijferslot geopend kon worden. Monsieur Paul ging thuis bij de advocaat een kijkje nemen, ter wijl zijn luitenant het als een eer zag de advocaat in zijn kantoor gezel schap te houden. Ter plaatse merkte de gangster echter, dat de advocaat hem niet de goede cijfers voor het slot van zijn brandkast had gegeven. Dat vond hij onaardig. Dus belde hij naar het kantoor, waar de luitenant wat opvallender met zijn pistool begon te spelen, hetgeen de advocaat deed be- sluiten nu toch maar de goede cijfels te geven. Dat leverde 75.000 gulden op. Intussen had zijn luitenant op het kantoor op sigaretten en sinaasappe len getracteerd. Drie dagen later werd monsieur Paul gevrresteerd. Voor de rechter vertelde hii in geuren en kleuren, wat hij die laatste jaren zo al had uitge- kuurd. Zijn bravourstaalties hadden hem een dikke millioen gulden opge leverd, waarvan vrijwel niets meer over was. U weet, meneer de rechter, hoe duur het leven is voor iemand, die zijn gezin goed wil onderhouden. Me neer de rechter weet het. En meneer Paul weet, dat hij een paar jaartjes rust zal krijgen. Maar hij heeft er voor gezorgd dat het zijn gezin die tijd aan niets zal ontbreken Op Woensdag 3 December zal de ge meenteraad des avonds om 8 uur ten ge meentehuize vergaderen. De agenda ver meldt slechts acht agendapunten, waar van de meeste van administratieve aard zijn. Derhalve komt het ons voor, dat deze vergadering in hoofdzaak is uitgeschreven om een nieuwe wethouder te benoemen wegens het bedanken als zodanig van de heer C. P. van Diemen (KVP). Nu in deze vergadering het nieuw ge kozen raadslid, de heer C J. Klaver, zal worden beëdigd en deze de plaats zal in nemen van de heer Van Diemen, maakt de intrede van eerstgenoemde het moge lijk een wethouder te benoemen. Door de benoeming van epn tweede wethouder zal er eindelijk een einde komen aan een incompleet college van Burgemeester en Wethouders, allereerst veroorzaakt door de ziekte van de heer Jongejansen later door het bedanken van de heer Van Diemen. Woensdag 3 December geeft „profes sor" Akkerini met zijn gezelschap voor de jeugd een voorstelling in „De Ooie vaar". Poppenkast en goochelen staan op het programma. Wereldkampioen en vriend genoten 3 dagen verlot Eerst gisteren vernamen wjj, dat de straf, die was toebedeeld aan de „we reldkampioen schoenpoetsen", sergeant Van der Wjjk, en zijn vriend, sergeant Snaauw, zo aanzienlijk was verlicht, dat de beide LSK'ers zelfs drie dagen met verlof konden gaan. Vrijdagmiddag moesten zij voor hun commandant, kapitein Motshagen, ver schijnen, en ontvingen zij de medede, ling, dat de Chef Luchtmachtstaf, ge neraal A. I. Aler, termen aanwezig achtte om hun straf (veertien dagen verzwaard) te veranderen tot zeven da gen licht. Daar de sergeants er reeds zeven dagen verzwaard hadden op zit ten, en dus meer boetten dan de gene raal nodig oordeelde, werden zij ver blijd met drie dagen verlof. Uit de „tenlastelegging" werd het ernstige „onkrijgstuchtelijk gedrag' geschrapt en gewijzigd in het feit „half in overall in een openbare gelegenheid schoenen te hebben gepoetst". (Uit vorengaande menen wij te mo gen concluderen, dat ook generaal Aler het wereldrecord van sergeant Van der Wijk erkent!). Drie jubilarissen bij Laus Deo gehuldigd Het R.K. Kerkzangkoor „Laus Deo" hield Vrijdagavond in „De Ooievaar" zijn jaarvergadering, waarbij door de president, pastoor Mol, een drietal ju bilarissen werd gehuldigd. Het waren de heren J. Schavemaker (directeur), veertig jaar lid, waarvan twintig jaar als directeur; P. W. Kalkman en J. V/inter, vijftig jaar kerkkoorzanger. Na een felicitatie-toespraak werd aan ieder der jubilarissen een grote taart ei een kist sigaren overhandigd. De aftredende bestuursleden, de he- r i J. Molenaar, C. Mors en A. Berk hout, werden herkozen. Na stemming werd besloten „de koor- pot" onderling te verdelen. Zondag werd een plechtige Hoogmis opgedra gen tot intentie van de drie jubilaris sen. Dinsdagmorgen is in de Beemster door de gladheid van de weg een per sonenauto geslipt en in de sloot langs de Purmerenderweg terecht gekomen. Hierbij kwam de 25-jarige zoon van het gezin Schilder uit Spanbroek om het leven. Zjjn vader werd ernstig gewond. De gewonde en het stoffelenk overschot zijn naar het ziekenhuis te Purmerend overgebracht. (Ongecorrigeerd) Vanochtend om kwart over tien is bij Zutphen een grinttrein in botsing ge komen met een goederen trein. Tenge volge van deze aanrijding, die door de ontsporing van een aantal wagens, een versperring van de enltelsporige afrit van de IJselbrug tot gevolg heeft, is geen treinverkeer mogelijk op de baan vakken ZutphenApeldoorn en Zut phenBrummen. Er rijden autobussen ter vervanging van de treinen. Reizi gers van het Noorden naar het Zuiden en omgekeerd wordt aangeraden via Utrecht te reizen. 7ES JAAR geleden bracht een huis vrouw uit Wassenaar een bezoek aan Amerika. Bij deze gelegenheid toonde zij enkele van haar zelfge maakte breiwerkjes en.... zij bracht daarmee meteen vele Amerikanen in verrukking. Thans exporteert zij haar producten met die van 600 andere Ne derlandse vrouwen, die het breien als vrijetijdsbesteding beoefenen en de Wassenaarse thans assisteren, naar Amerika. De waarde van de vorig jaar geëxporteerde goederen bedroeg 25.000 dollar. Mevrouw M. Slotboom uit Wassenaar, moeder van twee meisjes en een negen- Slachfveemarkt Alkmaar De aanvoer op de Alkmaarse slacht- veemarkt was Maandag als volgt: 4 paarden 700875 per stuk; 117 koeien 5501150 per stuk; le kwal. 2.65 2.75 per kg, 2e kwal. 2.552.65 per kg; 2 graskalveren; 45 nuchtere kalve ren 4095 per stuk; 52 vette schapen 110140 per stuk; 266 varkens, vlees varkens en zware varkens 1.942.00 per kg, lichte varkens 1.801.94 per kg, zeugen 1.801.84 per kg. De aangevoerde koeien waren over wegend van middelmatige kwaliteit. Niettegenstaande het mindere aanbod en de toch ruime animo, is de handel stug geweest, met vrijwel gelijke prij zen ais de vorige week. Alleen de pri ma dieren zijn boven de hoogst gege ven notering uitgegaan. Er was veel vraag naar schapen, doch de aanvoer was te klein. De daardoor ontstane hoge noteringen hebben echter een stug handilsverloop tot gevolg gehad. De varkensmarkt zette bepaald slecht in. De toename van de vraag v/as echter oorzaak, dat het verloop later even beter was. Het gevolg van deze omstandigheid is geweest, dat er een kleine prijsverhoging op volgde. Bij de aanvang der markt was de no tering voor de goede slachtvarkens n.l. f 1.94 per kg, doch deze kwam later doorlopend op 2 per kg. tienjarige jongen, kwam tijdens haar verblijf in Amerika op het idee zelfge maakte sokken naar Amerika te expor teren. „Ik ben altijd reeds verzot geweest op breien en vanzelfsprekend deed ik het ook daar", zegt zij. „De mensen waren verbaasd en zij vroegen mij of ik ook voor hen wilde breien". Over werk had de Wassenaar- se niet meer te klagen. Na haar terug komst in Nederland is zij haar idee gaan uitwerken. „Iedereen in Nederland kan breien", zo redeneerde zij. „Waarom kunnen wij er geen business van ma ken?" Het vervullen van verscheidene for maliteiten (export- en importvergun ningen etc.) nam twee jaar in beslag. Toen kon mevrouw Slotboom de ex port naar de nieuwe wereld beginnen. Thans breien zij en haar helpsters nog uitsluitend sokken, maar de Wassenaar- se huisvrouw loopt al met plannen rond kinderkleren, pullovers, etc, aan haar productieschema toe te voegen. Voor een paar sokken ontvangt iedere brei ster drie gulden. De Duitser Nieberl heeft een bob slee geconstrueerd, waarmee ook de niet ervarenen steile hellingen kunnen nemen. Nieberl demon streert hier zijn nieuwe bobslee. Op het rechterbeeld ziet men dc sleden, die in alle standen door het stuur zo gezet kunnen worden, dat doorslippen tot een minimum wordt beperkt. Uttspraken Alkmaarse Meervoudige Kamer De Alkmaarse rechtbank heeft he denmorgen uitspraak gedaan in de za ken tegen een drietal personen, af komstig uit Enkhuizen, Bakkum en Westwoud, dat een minderjarig meis je, dat onder toezicht van de voogdij rad in Haarlem stond, huisvest'ng had verleend. Aan zekere R.. te Bakkum, was bovendien ten laste gelegd,, dat hii het meisje aan de nasporingen van de politie had onttrokken. De?» laatste werd tot drie weken voorwaardelijke gevangenïc«tr->f mrf dr*„ iaer nroefthd veroordeeld. D" eis luidde- drie weken onvoorwaardelijk. De beide anderen werden veroordeeld tot f 180 boete suhs. 30 daeén eik. lie eis tegen hen luidde; 20Ö of 60 dagen. Premier Josjida van Japan heeft in de Kamer verklaard, dat Japan „het materiaal en de morele kracht" mist om opnieuw te bewapenen. De verde diging diende te worden opgebouwd naarmate de materiële positie van het land verbeterde. Intussen moesten alle pogingen in het werk worden gesteld om materieel zowel als moreel sterker te worden. Minister van Buitenlandse Zaken Okazaki zei, dat zal worden gewerkt aan een snelle oplossing van het pro- un hanritlïPU* rechtsen de Italiaanse minister André Ferrero zetten cKemngen onder een onlangs overeengekomen handelscontract tussen Egypte en Italië. (Van onze correspondent te Londen) VOETBAL IS ONGETWIJFELD Engelands meest populaire sport. De paarden- en hondenrennen kunnen niet in zijn schaduw staan, noch het tamme, maar geliefde cricket-spel, dat in de warme zomermaanden wordt gespeeld. Er zijn meer dan dertigduizend voetbal-clubs met een totaal van 750.000 spelers. In het voetbalseizoen (half Augustus tot half Mei) stromen er wekelijks 2,5 millioen mensen naar de reusachtige stadions of de biljartlaken-gladde „soccer"-velden Radio en televisie eisen ook nog enkele millioenen luisteraars en toeschouwers voor zich op, om maar niet van de haast ziekelijke interesse voor dc voetbal pools" te spreken. Zonder overdrijven kan dan ook gezegd worden, dat twintig procent der Engelse bevolking op een of andere wjjze belangstelling voor de voetbalsport heeft. LIET gaat niet aan te denken, dat Enge land hoofdakelijk professionals kent. In feite zijn er „slechts" 6.600 beroeps-spelers (nog geen één pro cent van alle spelers dus!) Vierduizend hiervan worden door de 92 clubs ge- ëmployeerd, die in de beroemde Foot ball League spelen. De rest staat in dienst van clubs, welke in andere li ga's zijn ondergebracht. Goed Engels amateurvoetbal ligt ongeveer op het zelfde peil als uitste kend Nederlands amateurvoetbal. Maar goed Engels beroepsvoetbal ligt zeker twee klassen hoger. De oorzaak hier van is gemakkelijk aan te wijzen. In de eerste plaats besteden professio nals veel meer tijd aan training in de vorm van alle mogelijke oefeningen; in de tweede plaats spelen ze veel meer wedstrijden. Als industrie JN NEDERLAND, waar men alleen maar amateurspelers kent, wordt gewoonlijk laag op beroepsvoetbal eergekeken. Men beweert, dat het akelijk element de boventoon voert n niet zoals het behoort te zijn et sportieve element. Beroepsspelers zo wordt gezegd, en de fantastisch oog prijzen, welke voor „cracks" ge boden worden, kunnen nooit door wa re sportliefhebbers gewaardeerd wor den. Zodra voetbal een industrie wordt, kan het woord „sport" beter worden weggelaten. Al deze opvattingen zijn de Engelsen niet vreemd. Bij de zwemsport b.v. wor den amateurs en professionals strikt van eikaar gescheiden. Nog niet zo lang geleden werd een Kanaalzwemmer door z'n club geroyeerd, omdat hij 'n horloge (waterdicht natuurlijk) als cadeau had aanvaard. De waarde van het presentje bedroeg nog geen zestig gulden.... Ook in de voetbalsport wordt on derscheid tussen amateurs en profs gemaakt. Maar geen amateur wordt er op aangezien, als hij beroepsspeler wordt en geen beroepsspeler wordt van amateurwedstrijden uitgesloten. Een aantal Engelse clubs bestaat uit een vreemd mengelmoesje van profs en amateurs. Dikwijls kan nauwelijks worden vastgesteld, of men met een team van profs of één van amateurs te doen heeft. Richten de bezwaren der Elngelse voetballers zich dus niet tegen het beroepsspel als zodanig, men Kan be slist niet zeggen, dat iedereen de praktijken der eerzuchtige clubbestu ren onderschrijft. Men keert zich in het bijzonder tegen het loven en bie den bij de zogenaamde transfers; het „verkopen" van spelers van de ene club naar de andere. De fantastische grote bedragen, welke in deze „sla venhandel" omgaan, Sheffield Wed nesday betaalde in 1950 350.000 gul den voor John Sewell van Notts Coun ty is vele Britten een doorn in het oog. Herhaaldelijk heeft men al ge tracht het transfer-geld te limiteren, maar alle pogingen in deze zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. WAAROM TRANSFERS? En waarom deze kapitale sommen? Wat de eer ste vraag betreft moet allereerst wor den opgemerkt, dat alle beroepsteams er op uit zijn een zo goed mogelijk fi guur te slaan. Dit komt de kas van de club te goede (veel meer bezoekers) en uiteindelijk ook de spelers. Als het spelpil van een elftal nu aan het dalen is, dan probeert men dit weer op te voeren door goede spelers uit andere clubs aan te trekken. De im port van nieuw bloed wordt vooral acuut, als het team gevaar loopt naar een lagere klasse af te zakken. ,Everton b.v. spenleerd in 1927 iets meer dan tweehonderdduizend gul den aan transfer-geld en spelers-hono raria, teneinde degradatie te voorko men. De club haalde het op het laat ste nippertje (no. 20 van 22-) Aston Villa aan de andere kant, die in 1936 driehonderdduizend gulden voor dezelfde doeleinden had uitgegeven wist haar noodlot, zeven nieuwe spe lers ten spijt, niet te ontkomen De grootte van de te betalen som wordt bepaald door de club, die een speler „verkoopt". Vaak laat men twee rivalen tegen elkaar opbieden zoals bij John Sewell het geval was met het gevolg dat de prijs een fan tastische hoogte bereikt. Pogingen van Arsenal, Tottenham, Hutspur, West Bromwich Albion en Wolverhampton Wanderers om deze „handel" aan banden te leggen, zijn afgestuit op de onwil van minder financieel krachti ge teams. De laatste zien de transfer van een speler als een dankbaar mid del om hun kastekorten te dekken. Ter verdediging van de zes-cijfer-be- dragen voeren deze clubs aan, dat het geld ten dienst van behoeftige clubs wordt gebruikt en voor enorme re clame in de kranten zorgt. Een ieder is het wel duidelijk ge worden dat de clubs en niet de „ver kochte" speler van het transfer-geld profiteert. Volgens de reglementen van de Engelse Football League kan geen professional in de winst delen, hoewel dit een enkele maal weieens in het geheim wordt gedaan. Dat deze trans fers ook bij beroepsspelers kwaad bioed hebben gezet, behoeft dan ook geen bevreemding te wekken. De profs, die voor een paar ton naar een andere club worden „verkocht" kun nen zich moeilijk voorstellen, dat ze niet meer dan 80 tot 120 gulden per week waard zijn. bleem der herstelbetalingen aan de Philippijnen, Indonesië en andere lan den. „Onze daden in het verleden heb ben vrees en misverstand gewekt in andere landen. Wij zullen doen wat wij kunnen om die vrees te doen verdwij nen", aldus de minister. Premier Churchill heeft enige wijzi gingen in de Britse regering bekend gemaakt, die veroorzaakt zijn door de ziekte van lord Woolton, voorzitter van de kroonraad. De markies van Salis bury volgt lord Woolton op. Burggraaf Swinton, die minister van Materia!#» en kanselier van het hertogdom Lan caster was, volgt lord Salisbury op als secretaris "oor gemenebestbetrekkin gen. Lord Woolton, die herstellende is van acute buikvliesontsteking en longont steking, wordt kanselier van het her togdom Lancaster. Hij zal zijn zetel in het kabinet behouden. Sir Arthur Salter neemt lord Swin- tons ministerie van Materialen over, zijn eigen huidige post, minister van Staat voor Economische Zaken, komt te vervallen. Voorts is o.a. lord Lloyd benoemd tot mede-onderstaatsseeretaris van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Hij volgt David Llewellyn op, die om ge zondheidsredenen is afgetreden. BROMFIETSER DODELIJK VERONGELUKT Gistermorgen is in het gemeente-zie kenhuis te Den Helder de 34-jarige boerenknecht A. Quast uit Julianadorp overleden aan de gevolgen van een on geval dat hem Zondagavond met de bromfiets is overkomen. De heer Q. reed omstreeks zeven uur op de Schoolweg in de richting van de Rijksweg en kwam, waarschijnlijk ten gevolge van de onvoldoende verlichting van zijn'bromfiets, in aanrijding met de heer G. v. d. W. uit Hilversum, die rechts van de weg in dezelfde richting liep. De wandelaar werd in de berm geslingerd, maar bleef ongedeerd. De heer Q. kwam onder de bromfiets te recht. Een automobilist, die even later passeerde, riep de assistentie in van dr. Swaters, die bij het slachtoffer een zware hersenschudding constateerde. Met een ambulancewagen van de G.G D. is de heer Q. naar „Park zicht" overgebracht, waar hij gistermor gen is overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. CHARLES Maurras, de kortgeleden op Si-jarige leeftijd overleden Franse Koningsgezinde schrijver en politicus, had in zijn testament bepaald dat zijn hart in de naaidoos van zijn moeder moet worden gelegd, waarna deze in de tuin van haar huis, in de omge- vig van Marseille, moest worden be graven. Uit het stoffelijk overschot van Maurras werd het hart verwijderd. Er omheen werd vervolgens een om hulsel van plastic aangebracht. Het bleek echter, dat het geheel thans te groot was geworden voor de naai- een cederhouten kistje van Maurras' die de bescheiden afmetingen had welke in het Victoriaanse tijdperk normaal waren. Het hart is toen in een cederhouten kistje 'van Maurra's moeder gelegd, dat daarna in de aan gegeven tuin is begraven.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7