Goede kans dat eenheid in de VVV- gelederen zal worden hersteld ts*S««SSÏ,K Raad van Egmond aan Zee wil helpen bij stichting van kleuterschool Kwestie tussen V.T.N.-bestuur en directeur nog niet ten einde Gemeente Schoorl koopt postkantoor De heer J. Broersm a verzette zich iegen het Ambtenarenreglement Bergen heeft grondbedrijf Massa'e opkomst van landarbeiders Nog geen regeling voor winkelsluiting Egmond-bi'nnen Uitslag aanbesteding Uitgeest Groo'scbeepse strijd tegen ratten en muizen Halt December in Geestmer- ambacht WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 Waas van geheimzinnigheid rond raadsvergadering DE gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bergen was omgeven met een waas van geheimzinnigheid. Deze mysterieuze sfeer werd verkregen door het feit, dat de openbare vergadering tegen half acht was uit geschreven, doch de gemeenteraadsleden voor een geheime vergadering te zeven uur waren geconvoceerd. Toen de vroedschap om acht uur haar isolement verbrak en weer in het licht der openbaarheid trad, kon uit de strakke gezich ten worden afgeleid, dat hoogst ernstige zaken waren besproken, kwesties, die uiteraard vooralsnog uitsluitend ter kennis van de gemeenteraad blijven. Ware liet desbetreffende voorstel van de heer Van Rees Veliinga (VVD-Middenblok) niet in de kiem gesmoord, dan zou de vergadering zelfs nog met een comité zitting zijn besloten. Een van de belangrijkste mededelingen in de openbare ver gadering was de verklaring van burgemeester dr \Y. Huygens over de moeilijk heden tussen tie VW en de VVVHB. In antwoord op een vraag van mr D. Sluis (Prot. Chr.) deelde de voorzitter mede, dat de bemiddelingspogingen tot dus ver zeer gunstig zijn verlopen. Het college hoopt beide verenigingen binnenkort rond de tafel te krijgen teneinde een voorstel van B. en W. te bespreken. De lioop is gewettigd, dat op basis van dit voorstel de eenheid in de gelederen zal worden hersteld. Dat dezer dagen opnieuw een aantal leden de VW heeft ver laten, noemde de burgemeester niet verontrustend. Het betrof hier een inciden teel geval. ging van het standpunt uit, dat het ge meentebestuur ook de eigen financien in de gaten moet houden. Bij een goed aanslagsysteem zullen er zeker ouders zijn, die meer dan 0.60 betalen en op deze wijze minder draagkrachtigen in de gelegenheid stellen hun kinderen toch naar de kleuterschool te sturen. Z.i. slaat Bergen met deze bevredigen de regeling geen slecht figuur. p\E heer J. Broersma (CPN) had een ernstige studie gemaakt van het nieuwe ambtenarenreglement, waarin hij zowel veranderingen van polnieke, als van culturele aard zag aangebracht Hij had tegen het nieuwe reglement ernstige bedenkingen, in het oij zonder omdat de rechtszekerheid van de amb tenaren wordt aangetast. Het gaat hier riet om de communistische ambtenaren, aldus spreker. Die weten waar zij aan toe zijn, doch dit reglement opent de mogelijkheid dat ieder links georiën teerde ambtenaar op lasterpraat kan v/orden uitgestoten. Met klem waar schuwde spreker tegen art. 108 sub 3 en 4, waarin o.a. wordt bepaald, dat de commissie van beroep de raadsman van de beschuldigde kan afwijz-m en dat de aanklagers kunnen worden ge boord zonder de aanwezigheid van de verdachte of diens raadsman. ,Men kan voor de rechtbank worden ge daagd voor het gruwelijkste misdrijf", aldus spreker, „maar nimmer zal men een verdachte zijn raadsman onthou den. Dit deed alleen Hitier bij de Rijks dagbrand. Wie een gezond ver stand bezit, is huiverig van deze mo derne rechtspraak, die ons doet denken aan de Raad van Beroerte. Dit is een hoogst ernstige zaak", aldus de heer Broersma, die vervolgens de hoop uit sprak, dat de gemeenteraad niet aan deze rechtsverkrachting, die elk begrip van eerlijkheid en ridderlijkheid mist en de ambtenaren overlevert aan de grofste willekeur, zou medewerken. Mr Sluis (Prot.Chr.) was het niet eens met de bewering van de heer Broersma, doch vond het geen gemak kelijke kwestie. Een dergelijk ambte narenverbod stuit ons tegen de borst al kan ik mij voorstellen, dat er redenen kunnen zijn om het toe te passen. Dat de raadsman de toegang wordt ontzegd, komt ook in de normale rechtspraak voor. Bij het vooronderzoek heeft n.l. de rechtercommissaris het recht de raadsman van verdachte te weigeren. Bezwaar maakte mr Sluis tegen art. 63 lid 3, waarin hun, die een ambtwo ning bewonen, wordt verboden aan de gevel van het huis blijk te geven van hun politieke gezindheid. Dit ging mr Sluis te ver. Hij stelde voor dit lid te schrappen. Wethouder Den Das richtte zich tot de heer Broersma en zei, dat als de ambtenaar zijn eed nakomt, hij geen last zal hebben. In de commissie van georganiseerd overleg hebben ook de vakorganisaties zich met dit reglement accoord verklaard. Volgens deze spre ker zag de heer Broersma de zaak te scherp. Het communistische raadslid, in twee de instantie sprekende, verklaarde te leurgesteld te zijn door de speech van mr Sluis. Wat het weigeren van de raadsman betreft, bestaat er z.i. een groot verschil tussen een vooronder zoek en de openbare zitting De grondwet aldus spreker, „waarborgt de vrijheid van vereniging en verga dering. Ook de ambtenaar is burger van de staat. Als u door aanvaarding van dit reglement de eed op de grond wet wilt verkrachten, dan gaat uw gang maar. Ik zal mij tot in hoogste instantie tegen het eventuele raadsbe sluit verzetten". Zijn voorstel om in ieder geval het derde en vierde lid van art. 108 te laten vervallen, werd niet gesteund. Daar entegen werd het voorstel-Sluis met stem van de heer Driessen (KVP) tegen, aangenomen Het ambtenarenre glement za" vu-voWns atVon dp u.„ Broersma als tegenstemmer. Een grondbedrijf MET het vo°rstel tot instelling van subsidie van Io nOOëevmeenie de rijkS" van het „Oude Hof" On aanko°P van mr Sluis is voo? de zZ! fff a!Ieen bestemd Stel tnt wu;t„m-B:perc?leni Het stel tot wijziging v=n j Het voor" op de heffing en invordering6vaifrech- isewfrdrU^ V3S t gemeente- is werd door B. en W inse- „d.v._KJ?uters°holen werd ten voor het gebruik van n. slachthuis wL an„y a gemeente trokken een nieuwe subsidiereèëunT" ?Iera Md'u?e £eer Van Rees Veliinga (VVD Middenblok) had geconstateerd dat in het exploitatieoverzicht van dp kleuterscholen aanzienlijke verschilled zijn. Hij vroeg of nu niet de school die het zumi*st is. voor Subsidie voor H.O.V. DIJ de behandeling van het voorstel een subsidie van 189 te verlenen aan de Haarlemse Orkestvereniging, wees dr Huygens op het recht van de provincie een eigen leven te leiden en op het culturele belang van een pro vinciaal orkest. De heer Swaag (VVD- Middenblok) had over de financiële vooruitzichten van het orkest pessi mistische geluiden gehoord en vreesde, dat de subsidie allengs zou worden verhoogd. Mr Sluis (Prot.Chr.) herin nerde aan het concert, dat de HOV voor burgemeesters en gemeenteraads leden had gegeven. Vele gemeentera den hebben dit concert bezocht en zijn enthousiast teruggekeerd. Spreker had de Bergense raadsleden gemist. Gezien het feit, dat vele Bergenaren de con certen van de HOV in Alkmaar bezoe ken, wilde mr Sluis het voorstel gaar ne steunen. Na een mislukte poging van de heer Ellis om de behandeling uit te stellen tot de begrotingsverga dering, toonde ook de heer Broersma (CPN) zich een sterk voorstander van een subsidie en werd het voorstel van B. en W. vervolgens met de stem van de heer Swaag tegen, aangenomen. De leden van de commissie van ad vies ingevolge de woonruimtewet, de heren P. Algra. J H. W. Schmidt. J. Swaag, J J. Wittebrood en mr F. Zei ler. werden bü acclamatie herb°noemd. De heer Ellis vroeg of door de com missie geen belangrijke wijzigingen zijn aangebracht in de door de raad vastgestelde richtlijnen en indien deze vraag bevestigend zou worden beant woord, of het dan geen aanbeveling verdiende, dat deze regelen door de raad 'zouden worden gewijzigd. Burge meester Huygens repliceerde, dat de bemoeiingen van de commissie inder daad veel verder gaan. B. en W. hebben haar betrokken in de verdeling van de woonruimte, doch zouden niet gaarne zien, dat de ccmmissie aan dwingende regelen werd gebonden, richtlijnen, die het werk in de praktijk onmogelijk zouden maken. De heer Ellis was ech ter met dit antwoord nog niet tevreden gesteld. Hij wees op de bepaling, dat alleen verhuurders, die in 1940 bij de VVV als zodanig stonden ingeschreven vrijgesteld zouden worden van inwo ning. Volgens spreker zou er misschien aanleiding zijn deze datum naar een later tijdstip te verschuiven. Dr Huy gens belichtte enige facetten van het beleid in deze. Volgens hem zou men inderdaad de kip met de gouden eie ren slachten als logeerruimte in Ber gen gevorderd zou worden voor per manente bewóning. Dit is dan ook nim mer de bedoeling geweest. Zelfs heeft men wel eens om financiële redenpn een Bergenaar meer woonruimte ge laten dan hem rechtens toekwam om hem in staat te stellen tijdens het sei zoen kamers te verhuren. De burge meester was van oordeel, dat afzon derlijke beoordeling van ieder geval de beste garantie bood voor billijke besluiten. Wensen vervuld gEHALVE de gemeenterekening over 1951 werd ook de gemeenterekening over 1950 aangeboden. Gebleken was, dat dit nog niet officieel was geschied. De commissie voor het nazien van de rekening werd opnieuw samengesteld uit de heren Maasen (P. v. d. A.), Broersma (CPN) en Ellis (KVP). Naar de voorzitter mededeelde, vertoont de rekening 1951 een batig slot, dat iets groter is dan het voordelig saldo van de rekening 1950. Het deed de burge meester tevens genoegen de gemeente begroting voor 1953 te kunnen aanbie den. In deze begroting werden alle wensen van B. en W. vervuld en boven dien kent zij een behoorlijke post on voorziene uitgaven. De heren Ellis en Sluis dankten voor de tijdige indiening van de begroting. Laatstgenoemde wekte het college op zo voort te gaan. Behalve de VW- kwestie bracht mr Sluis bij de rond vraag ook de oproep ter sprake, welke de burgemeester tot de buitengewoon dienstplichtigen had gericht om van gedachten te wisselen over toetreding tot de Nationale Reserve. Mr Sluis achtte het niet juist, dat de buitenge woon dienstplichtigen op deze wijze waren ongeroepen. Het schrijven welke de indruk, dat men verplicht was om te verschijnen en dat aan inlijving bij de Nationale Reserve niet was te ont komen. Hij achtte dit een vorm van machts- en ambtsmisbruik en hoopte, dat de burgemeester dit niet meer zou doen. Dr Huygens las het betrokken schrij ven voor en voerde aan, dat indien de regering hem opdraagt leden te wer ven voor de Nationale Reserve en deze te zoeken onder de buitengewoon dienstplichtigen, hii het normaal vindt dat hij de betrokkenen oproept om hierover van gedachten te wisselen. „De tekst van het brief'e blijf ik tenvoile handhaven", aldus de voorzitter. Een vraag van de heer Broersma of de bur gemeester tegenover hen, die gewei gerd hadden tot de Nationale Reserve toe te treden, had gezegd, dat zij blijk gaven van communistische ideeën, werd door de voorzitter ten stelligste ont kend. Contactavond in Concordia NOORDSCHARWOUDE. Van alle rlaatsen uit de wijde omgeving waren ze opgekomen, de landarbeiders aangesloten bij de Algemene Bedrijfsbond van het N.V.V. om in een contact-bijeenkomst de onderlinge banden te versterken. De grote zaal van „Concordia" was tot in alle hoe ken bezet, toen de oud-districtsbestuurder, dc heer Roelofs, het woord verkreeg om te spreken tot de vele bondsleden. Spreker vergeleek de toestanden van veertig jaar geleden toen de arbeiders als paupers leefden en er van sociale gerech tigheid geen sprake was. Dank zij de politieke en vakorganisaties is de arbei der een mens geworden, die deelneemt aan de cultuurverheffing van de tegen woordige maatschappij. Er is veel veran derd bij voorheen. Thans staat men voor de poorten van het econonrsche mede zeggenschap, nu de P.B.O. spoedig in wer king treedt. Toch is het raadzaam waak zaam te blijven, daar er nog mensen zijn, die vijftig jaar te laat geboren zijn en de vooruitgang willen remmen, zoals met ce staking bij de Ommelanden in Gro ningen tot uiting is gekomen. De heer Roelofs wekte zijn gehoor ten slotte op om actief deel te nemen aan de propa- ganda-actie van de bond. Daarna werd de bijzonder aardige mu zikale comed'e „Tineke van Urk" opge voerd, in welk gegeven de droogmak'ng van de voormalige Zuiderzee in een Ur- ker gezin tegenstellingen schept tussen twee broers. Het is Tineke van Urk, die b:er de verzoening tot stand brengt. Spel en zang van deze toneelgroep, onder lei ding van Gerrit Lindenberg, waren uit stekend. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 26 Nov. 5000 kg rode kool: A 9,40 10.20 en B 4,20; 6000 kg gele kool: A 4,50 6,20 en B 44,10; 9000 kg groene kool: A 9,20—10,80 en B 6—6,90; 40.000 kg Succes witte kool 4— 4,60 en Deense 4,60 7,60; 7000 kg uien 23,4023,90 en grove 22,90—23,50; 4000 kg bieten: A 12,30— 13,30 en B 1318,30; 2500 kg peen: B 13—13,10 en C 12.20—12,80; 7000 kg an dijvie 19,40—22; 400 kg witlof IB 48. Geldlening voor riolering en woningbouw In de Maandagavond te Egmond aan Zee gehouden gemeenteraadsvergadering is geruime tijd gesproken over de nieuwe kleuterschool. Het college bleek geen bezwaar te hebben tegen medewerking van de gemeente, door beschikbaarstel ling van het benodigde bouwterrein en het garanderen van een geldlening van .1' 60.000,—. Met het oog op dit laatste wensten Ged. Staten, dat de gemeente een hypotheek zou vestigen, waartegen de raad geen bezwaar had. Wel had men, mede met het oog op deze hypotheek, bezwaar tegen het voorstel van Gcd. Staten om de grond niet voor 1,af te staan, maar voor 1,per jaar in erfpacht te geven. Het besluit om de grond af te staan werd met algemene stemmen gehandhaafd. B. en W. waren er in geslaagd een aanbieding te krijgen voor een geld lening, ter consolidering van de vlotten de schuld voor de aanleg der riolering en de bouw van 12 woningwetwonin- g' De Bank voor Nederl. Gemeen ten .bleek bereid de gemeente hiervoor een lening te verstrekken van 492.000, tegen een rente van 41/, °/o pari, met een looptijd van veertig jaar en gelijke jaarlijkse aflossingen. Besloten werd dit aanbod te accepteren. Goedgekeurd werd, ter uitvoering van het saneringsplan voor het dorpscen trum, van de heer A. de Waard aan te kopen een perceel grond van 1100 m2 ten Oosten van de Julianastraat, met de opstallen, voor een bedrag van f 5000. Moet de weg vervallen? Hierna was aan de orde een voorstel van B. en W. om aan de heer KI. Blok een terrein met een oppervlakte van 6250 m2 af te staan aan de Oostkant der gemeente, dat hij thans in huur heeft voor zijn speeltuin. De heer Snoeks meende, dat een prijs van f 1.per m2 hoog genoeg was, ge zien de aard van het terrein. Over deze prijs was men het spoedig eens, maar over de af te stane opper vlakte kon men niet tot eenstemmigheid komen. Sommige leden wensten de weg tussen de speeltuin en het sportpark te doen vervallen en te doen vervangen door een groenstrook, waardoor meer luwte werd verkregen en het publiek niet zo gemakkelijk bij liet sportpark zou kunnen komen. Anderen hadden hiertegen bezwaren, vooral met het oog op de motorraces, waarvoor daar juist de startplaats is en die zelfs vrijwel on mogelijk gemaakt zouden worden, als deze weg zou vervallen. Besloten werd ten slotte de zaak te verwijzen naar B. en W., om in een volgende vergadering met een bevredigend voorstel te komen. Rekening-courant Besloten werd met de Bank voor Ne derlandse Gemeenten voor 1953 een re kening-courant-overeenkomst aan te gaan met een maximum-crediet van f 50.000 en voorts B. en W. te machtigen tot het sluiten van kasgeldleningen tot een bedrag van een millioen Rondvraag De heer Hoogland informeerde bij de rondvraag naar de regeling der winkel sluiting en drong op spoedige behande ling aan, daar degenen, wier winkels Zondags open waren, momenteel al ge dupeerd zijn. De voorzitter deelde mede, dat een en ander naar de Kamer van Koophandel is gezonden om advies en waarschijnlijk in de volgende vergade ring kan worden behandeld. De heer Krab informeerde naar de plannen met de oude kleuterschool, die naar verluidt gesloopt zou worden en waar dan een informatiebureau voor de VVV zou komen. B. en W. bleken hierover nog geen vaste plannen te hebben. De heer Koeman wilde de bezitters van zomer huisjes dwingen lid van VVV te wor den, maar vond geen bijval. 1 hans uitgegroeid tot civiele rechtzaak OUDKA.tSPEL. De kwestie tus sen het V.T.N.-bestuur en de directeur van deze Coöperatie tot afzet van poot aardappelen, is nog .liet tin einde. Aan vankelijk was de gedachte, dat het ge schil zich langs de vreedzame weg zou oplossen, doch zoals in de Maandag avond gehouden vergadering van een der onderafdelingen de Coöp. Afzet- vereniging uit de Noordermarktbond in de besprekingen tot uiting kwam, is de oplossing nog ver te zoeken. Vooral nu de kwestie met rechtskundige bij stand aan beide partijen tot een civiele rechtzaak is uitgegroeid. Op verzoek van een veertigtal leden was door de Coop, aizetvereinging uit „de Noordei marktbond" 'n iedenverga- uermg uitgesciireven, weiae genouaen werd in het lokaal van de heer S. Klaver. Het ging hierover de gerezen kwestie tussen het VTN-bestuur en de directeur. Genoemde leden wilden van hun kant wat dieper op deze zaak in gaan. De leiding was in handen van de voorzitter der Coöperatie „Noorder marktbond", de heer J. Paarlberg, die een beroep deed op de aanwezige le den, om de discussies in opbouwende zin te voeren, opdat de eenheid in de organisatie bewaard zou blijven. Spr. deed allereerst enkele mededelingen, o.a. dat er een protest was ingediend bij het Bedrijfschap voor Zaaizaad cn Pootgoed, in verband met de inname van pootaardappelen en de garantie regeling van de oogst 1952, met welke uitvoering de „Stopa" is belast. Ver der, dat er voor de leden gelegenheid bestaat uien op te slaan in het VTN- koelhuis en de uitbetaling van de af geleverde pootaardappelen iedere maand zal plaats vinden. De eerstelin gen A, die in enkele koelhuizen waren opgeslagen, ziin verkocht 'en worden momenteel verladen. Er is in het VTN- öebouw een nieuw kantoor ingericht, dat dezer daeen inpebruik werd geno men. Het bestuurslid de heer IJ. Kaan (s toeP"vop"d als secretaris in het VTN-bestuur in plaats van de heer Oortwijn. De onfslapkwestie. Hierna werd de or.tslagkwestie met cl.- directeur aan de orde gesteld. Daar het hier zuiver een interne aangelegen heid betreft, zullen wii ons tot de hoofdzaken beperken. De directeur werd volgens een mededeling van de voorzitter op 6 September ontslag aan gezegd wegens te eigenmachtig optre den, buiten liet bestuur van de coöpe ratie om. Verder werd hem tenlaste ge- led, dat hij ziin particuliere zaken niet van die van de VHN wist te onder scheiden. Dit alles heeft tot een tegenstel ling geleid, waardoor de directeur op 6 September ontslag werd aangezegd. Hii had daarbij de keus tussen eervol ontslag of schorsing. Het eerste werd door hem gekozen. Van dit eervol ont- lav (er is geen sprake van fraude of anderszins), zou de directeur een schrif telijke bevestiging geven. Dit laatste eft hii niet gedaan door te zeggen, dat hii geen genoegen nam met ziin ontslag en zich nog speeds hogphouwde als de directeur van de VTN Het be stuur had de directeur, aldus de voor- De Egmondse drieling Keesje, Tiny en Cor Kager uit de Noorderslraat te Egmond aan Zee zit met mooi gekamde feestkuiven op de visite te wachten. De kleuters vieren vandaag hun eerste verjaardag en bij wijze van voorpret kregen zij gisteren, toen de fotograaf zich over hun box boog, al een extra koekje. Lagere be'astmg op M8nlerVa!Lf 27'50 en r,e resterende sidie T°rdt a,s gemeentelij!, siaie verleend, rio *i,«_ „Ke sub- stimulans* ëm* v?e h-ee-r E1,is 'KVP) zijn. Overschrijdt mT'i te zullen de un, de erens' dan zelf moeten het tek°rt de bijdratm tï a"' pe verhoging van per week ner l de "udprs van f 0.59 de fractieled ,eerUnst tot f 0.60 kon bekoren Va" dP KVP TYlinapr oude? H" meende. dat ah vp„ ChrSdeeMeedWaar K Mr 'Prot deelde deze mening niet. Hij vermakelijkheden De gemeenteraad van Schoorl heeft gisteravond besloten tot aankoop van 't postkantoor annex woonhuis voor de som van f 18.000. Verder werd besloten tot instelling van een ouderraad, die het gemeentebestuur in de toekomst van advies zal dienen bij de beoorde ling van onderwijsvraagstukken. De raad zal worden gevormd uit de beide oudercommissies. Voorts kwam in behandeling het voorstel tot verlaging van de belasting op enkel vermakelijkheden. B. en W. gaven in overweging de belasting op bioscoopvoorstellingen te brengen van 35 procent op 20 procent en die op bij zondere voorstellingen als variété, cir cus enz. te verlagen van 50 tot 30 pro cent. De heer Blankenstijn stelde voor de belasting op dansen, die nu van 1 Sept. tot 1 Mei bepaald is op 20 pro cent en overigens op 50 procent, door lopend te bepalen op 20 procent. Hij was van mening dat er bij lager entree meer publiek zou komen. De voorzitter overtuigde met cijfers van de laatste jaren, dat de publieke belangstelling nog steeds een stijgende lijn vertoont. „Bal na" vraagt 20 procent. De raad ging ten slotte met de voor stellen van B. en W. accoord. Iepenbomen Lange tijd werd er gediscussieerd over het voorstel tot verwijdering van de iepenbomen aan de Slotlaan, die ten dode opgeschreven staan. Met één stem tegen werd besloten tot het rooien van de bomen. De voorzitter deelde mede, dat de in vorige vergaderingen gevraagde licht punten reeds schijnen of weldra zullen verschijnen. Van de NHADO .Bergen- Binnen" was bericht ingekomen over de verhoogde tarieven. De veranderin gen in de haltes zullen nader worden overlegd met B. en W. Het vierde les lokaal voor de openbare school te Schoorl kan binnenkort worden aan besteed. Commisie herbenoemd De raad ging accoord met het voor stel tot herbenoeming voor 1953 van de commissie van advies, als bedoeld bij art. 8 van de woningwet 1947. Deze commissie bestaat uit de heren J. Kor- ver, W. H. P. Pastoor, C. Duin, N. Kaag en C. J. Schouten. De vergoeding ex. art. 103 lid 2 der lager onderwijswet 1920 werd voor de R.K. lager school te Catrijp over 1951 vastgesteld op f 24,82 voor 't gewoon lager onderwijs en f 27.32 voor het ver volgonderwijs. Voor de inrichting van een rijwiel bergplaats, het aanbrengen van een ste nen scheidingswand tussen de leslokalen, voor de inrichting van een 6-tal w.c.'s met waterspoeling en voor het aanbren gen van een verbeterde verlichting in de leslokalen, alles ten behoeve van de R.K. school te Catrijp, verleende de raad credieten resp. groot f 1000 f 400 f 1500 en f 250. Aan het slot brak de heer Pastoor een lans voor gedeeltelijke opheffing der classificatie van de gemeenten. Hij meende dat een verzoek om een gedeel telijke herziening misschien enige kans van slagen zou hebben, wat een ver zoek om algehele opheffing van classi ficatie, zoals de heer N. Kaag voorstond, niet zou hebben. De kwestie werd in handen van B. en W. gesteld om advies. De zes oude woningen van de R.K Wo ningbouwvereniging „St. Joseph" zullen worden hersteld, waarvoor door architect Hoosemans te Santpoort een aanbesteding is gehouden. De u-'tsiag hiervan luidt: L. J. Schuit te Egmond aan den Hoef A en B f 11.700,-: J. Rosing Zn. te Egmond aan den Hoef A en B f 11.623.—j Gebr. Schuit te Eg mond aan den Hoef A en B f 11.235. va. Gebr. Apeldoorn te Egmond-Binnen A en B f 10 730.—; Fa. G. Tervoort Zn. te Egmond-Binnen A en B f 10.280,—. De begroting was f 11.000,—. LIT HET ZAKENLEVEN .Nieuwe inschrijvingen in het Han delsregister: H. C. van der Eng Azn., Loet Bloembollenkwekerij en handel. A. A. H. Spuybroek. Tulpstraat Bloembollenkwekerij en handel. 12 zitter, een pensioenregeling of lijfrente aangeboden, doch hiervan is door het op zijn standpunt blijven staan, geen oplossing verkregen. Dver al deze dingen en nog vele an dere werd door verscheidene leden het woord gevoerd, waarbij het bestuur nog in onderdelen op de onderhavige kwestie inging. Zo hoorden we, dat het een civiele rechtzaak is geworden met twee par tijen. Enerzijds de van zijn post onthe ven directeur die het ontslag betwist, daar hier geen toestemming van is ver leend door het Gewestelijk Arbeidsbu reau. en anderzijds het VTN-bestuur, dat zijn standpunt niet wenst te wijzi gen. Het einde van deze vergadering, wel ke over het algemeen een rustig ka rakter droeg, was, dat de gehele ver gadering zich achter het bestuur (van de Coöp. Afzetver. Noordermarktbond) stelde, toen de voorzitter een beroep deed op de aanwezige leden om hun schouders er onder te zetten, opdat de eenheid in de organisatie bewaard zou blijven. De heer IJ. Kaan deelde ten slotte nog mede, dat er dit jaar met goede re sultaten een selectiebedri.if van S poot goed in België was ingericht en dat men voornemens was, dit het volgend jaar ook in Frankrijk te doen. Op een vraag naar de sollicitaties voor de functie van directeur van de VTN werd geantwoord, dat zich hiervoor 18 solli citanten bedden aangemeld. Er is een voordracht van vier personen opge maakt. LANGEDIJK. De ratten- en mui zenplaag, welke in het Geestmeram- bacht grote afmetingen begint aan (e nemen, zal half December op groot scheepse wijze worden aangepakt. Dit was het resultaat van een Dinsdagmid dag in theater „Tivoli" gehouden bij eenkomst van een aantal bestuursleden van tuinbouwvereniging-n uit deze streek. De bijeenkomst werd geopend door de heer J. Ootjers, die een bijzonder woord van welkom richtte tot de heren van Herwijnen en Koenders van de Plantcnziektenkundige dienst, die tij- dens deze vergadering de nodige in structies zouden geven om tot een in tensieve verdelging te komen van de parasieten, die men ratten en muizen noemt. Vooraf werd een kort filmpje ver toond, waarin de rattenvanger van Hameln de inleiding vormde. Op de film werd in schrille beelden een over- z: jit gegeven van de grote schade, die d. ratten en muizen jaarlijks veroor zaken aan veldvruchten, fruit, levens middelen enz. Er zijn in ons land 9 millioen ratten, die circa 35 millioen gulden schade voortbrengen. Door de heer Koenders van de Plan- tenziektekundige dienst werd vervol gens een causerie gehouden over een doelmatige bestrijding. Spreker betoog de, dat het beste is het vergif in de gangen en holen uit te strooien. Behal ve de vernietiging van grote hoeveel heden voedsel, kunnen de ratten en muizen de verspreiders zijn van be smettelijke ziekten voor de mensen. Ook varkenspest, pseudo vogelpest en mond- en klauwzeer ontstaat meerma len door genoemde dieren. Als de parasieten die in het Ambacht voorkomen noemde spr. de bruine rat, de woelrat en de veldmuis. Van de laatste wordt b.v. schade ondervonden in de kool, met de z.g. muizengaten. De inleider sprak verder over diverse te gebruiken bestrijdingsmiddelen en nraeparntcn. waarover de tuinders nog per circulaire zullen worden ingelicht. Tenslotte werden er nog enkele vra gen gesteld, waarop de aanwezigen be sloten de bes'riidiog half December ter hand te nemen. De bestrijdingsmidde len worden gratis ter beschikking ge steld. Concert Atollo genoot volle belangstelling NOORDSCHARWOUDE. Voor het R.K. Fanfarecorps „Apollo", dirigent de heer L. Oly, gegeven donateursuitvoeringen was grote belangstelling. Van de gespeelde nummers waren het de Nabucco ouverture van A. Delhaye en de Tancred ouverture van G. Rossini, v/elke de aandacht vroegen. De wals „Mondnacht auf der Alster" van Oscar Tétros, werd goed gespeeld en het num mer „American Patrol" van M. Delhaye kreeg ook de waardering, die het ver diende. De R.K. Toneelvereniging ,.St. Jan" uit Bergen verleende medewerking met het blijspel van Ed. Terlingen en Henk Bakker, getiteld „Tehuis voor daklozen". De toneelvereniging verdient een compli ment voor de manier, waarop de ver schillende rollen werden uitgebeeld. Stuk voor stuk brachten ze een uitstekende creatie van de voorgestelde personen. Internationaal damtornooi te IJimuiden Het genootschap „DAMAS" heeft van de aanwezigheid van een aantal buiten landse prominente dammers, die ter ge legenheid van het wereldtornooi in ons land vertoeven, gebruik gemaakt om een Internationaal tornooi te organise ren. Dit tornooi zal van 29 Novem ber tot 12 December a.s. worden ge houden te IJmuiden. Van de deelnemers aan het wereld- tornooi zullen in het Damas-tornooi meespelen de Franse meesters Marcel Bonnard en R. Fankhauser; de Italianen Marino Saletnik en Edmondo Fanelli, en de Nederlander Wim Huisman. Noord-Holland zal worden vertegen woordigd door de IJmuidenaren B. Du- kei en H. Laros en de Haarlemmers W. ce Jong en H. J. Berk. Verder zullen nog deelnemen F. Gordijn uit Den Haag en de Utrechtenaren B. W. den Hartogh en H. Noome. Alle ronden vangen om 6 uur 's avonds aan en zullen worden gespeeld m het Gebouw voor Sociaal en Cultu reel Werk te IJmuiden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7