Chefarine4 PIET ROOZENBURG GAAT LAATSTE RONDE IN MET EEN PUNT VOORSPRONG Zes Nederlanders bij de eerste tien Gearresteerde Indonesiërs waren zeer actieve communisten i SiWüp Woningbeleid in Tweede Kamer Achthonderd vakgroepen vóór 15 Februari opgeheven Wereldkampioenschap dammen Bizot-Van Dijk; remise Nederlandse zwemploeg ie Santa Cruz liiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'ft <PjzMie,tj,e inkt... MONUS Abe Lenstra nodigt Karei Lotsy uit Kostbare Postzegels ontvreemd Antara nep de hulp van Djakarta in NOESTPRIKKEL* KUCHEN omrnm Roombaron"-zaak dateert uit 1950 Zaakge'astigdevan Zuid- Slavië moet Hongarije verlaten Bezorgdheid over de werkloosheid De meneer, de hond en de conducteur DERTIEN DODEN BIJ VLIEGRAMPEN Storm op Timo 900 mensen Koude in Ver Fransen in Inde v WEERBERiC WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 (Advertentie Med.) (Van onze dammedewerker). DIET ROOZENBURG blijft aan de kop, op de voet gevolgd door zijn Canadese rivaal Dagenais. Met nog éen ronde te spelen heeft onze landgenoot nog die ene, maar belangrijke punt voorsprong. De laatste ronde zal dus de beslissing moeten brengen. Roozen- burg kon zijn voorsprong consolideren doordat hij ir de Descallars versloeg en Dagenais >p fortuinlijke wijze de volle winst op Saletnik behaalde. Piet Roozenburg voelde er kennelijk iets voor de partij ingewikkeld te ma ken, maar de Descallar hield zich wij- gelijk op de vlakte. Toch werd de Ma rokkaan, die met zwart speelde, docr een omsingelingsmanoeuvre van de wereld kampioen verrast. Nadat Roozenburg zijn positie had geconsolideerd sloeg hij toe en ook zonder de .blunder die zijn tegenstander daarna maakte zou onze De Nederlandse zwemmers zijn er op de tweede dag van de ontmoeting met een Spaanse ploeg te Santa Cruz in geslaagd de achterstand van 8 punten, die zij op de eerste dag hadden opge lopen, tot drie terug te brengen. Tegen de 45 punten van de Spanjaarden heb ben onze landgenoten er thans 42 ver zameld. Wim de Vreng bewees op de 100 me ter vrije slag opnieuw zijn klasse door na een fel duel in 59.6 sec. een evena ring van zijn persoonlijk record de zege voor zich op te eisen. En ook de tweede plaats kwam in Nederlandse handen. Hermsen toonde zich nl. 0.2 sec. sneller dan de Spanjaarden Queralt en Guerra die beiden in 1 minuut precies finishten. De 3 maal 100 meter wissel slag estafette was eveneens voor de Ne derlandse ploeg, die met 3 min. 20.1 het Spaanse drietal (3.22.6) ruimschoots klopte. Kayser en Willemse konden het op de 1500 meter tegen de gebroeders Grana- dos niet bolwerken. George Granados ■was wel bijzonder in vorm, want nadat hij had aangetikt wezen de stopwatches de fraaie tijd van 19 min. 18.5, waarmee hij het Spaanse record van zijn broer Enrique hij eindigde in 19 min. 45. als tweede met niet minder dan 27..4 sec. verbeterde. Kayser had precies 20 minuten nodig en Willemse werd in 20 nrn. 54.9 vierde. Rillerig Verkouden 7 Een enkel tablet doet wonderen I TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 75» (Advertentie, ing. Med fUtONUS, de maanbewoner met de diepe keelstemvan wiens vreemde avon turen op onze aarde iedere Zondag namiddag door een onzer talrijke omroepverenigingen aan den volke wordt kond gedaan, is een maanman, die ons hart heeft veroverd. MAAR niet alleen het onze, ook dat "*van tienduizenden andere oudere en jongere vaderlanders. Oud en i°ng, want al is het een hoorspel voor de jeugdwelke vader speelt niet graag met het speelgoedtreintje, dat hij zijn zoontje voor zijn verjaardag heeft gegeven? MONUS heeft veel critiek moeten door- staan, met name, toen de regie het aandurfde een heel echte A.N.P.- omroeper in de uitzending in te schakelen, wiens nuchtere, vertrouw de nieuwsstem aan het vliegende schotels-verhaal een (tenminste voor velen) angstwekkende sfeer van rea liteit gaf. MAAR wij hebben genoten van deze net echte Monus en met ons, daar twijfelen wij niet aan, talloze ande ren. Ook al moesten wij denken aan een dergelijke werkelykheidsgetrou- we radio-uitzending in New York enkele jaren geleden, welke een zeer werkelijke paniek in die we reldstad tengevolge had. MOGEN wij van ons volk echter niet "1 zo veel gezond verstand en onder scheidingsvermogen verwachten dai het het verschil kent tussen realiteit en speelse radiofantasie MONUS de maanman is volgens ons lVl een prachtig jongensverhaal, dat slechts de gezonde fantasie prikkelt. En daarom zijn wij als vanouds dodelijk nieuwsgierig naar de vol gende aflevering. landgenoot de partij tot een goed einde hebben gebracht. Saletnik bezit weinig van het tempe rament dat men zo graag aan de warm bloedige Italianen toeschrijft. Hij speelt gedegen kalm en berekenend. De Cana dees nam tegen Saletnik een onecono mische hekstelling in waat door de partij zeer ingewikkeld werd, te meer daar Saletnik zich door geen enkele schijn beweging liet verleiden. Dagenais had echter het geluk dat zijn tegenstander in tijdnood geraakte en een blunder maakte. Dagenais maakte daarop een rondslag met zijn dam en een einde aan de partij. Keiler en Bonnard zochten hun heil in een op hoog niveau staande klassieke partij. Hier waren twee grootmeesters aan het werk die het spel tot in de hoogste graad van wetenschappelijke perfectie speelden. Hoewei Keiler in 't eindspel voordeliger kwam te staan, zag de listige Fransman toch nog een op lossing en spoedig bleek dat er voor Keiler niet meer dan remise in zat. Na enig laveerwerk nam Bizot tegen over ir Van Dijk een halve hekstelling in en maakte dankbaar gebruik van een door Van Dijk geboden mogelijk heid een eenvoudig damzetje uit te voe ren. Van Dijk kwam echter ook op dam. zij het met een stuk achterstand. Het werd een vreselijk en vermoeiend eind spel waarin Van Dijk het tot remise wist te brengen. De laatste rondè wordt hedenmiddag te drie uur te Haarlem gespeeld. De volledige uitslagen luiden: Keller (Ned.)Bonnard (Frankrijk) 11; Saletnik (Italië)Dagenais (Canada) 02; Gedance (Zwitserland) King (China) 11; Huisman (Ned.) Fankhauser (Frankrijk) 11; W. Roo zenburg (Ned.)Verpoest (België) 1-1; P. Roozenburg (Ned.)De Descallar (Noord-Afr.) 20; Deslauriers (Cana da)Post (Noord-Afr.) 11; Forclaz (Zwitserland)Verleene (België) 0—2. De stand na de 18e en voorlaatste ronde is: 1 P. Roozenburg 28 punten; 2 Dagenais 27 punten: 3 4 Keiler en Van Dijk, ieder 23 punten: 5/6 Bonnard en Huisman, ieder 22 punten: 7/8 Verpoest en W. Roozenburg, ieder 20 punten: 9 Deslariers 19 punten; 10 Bizot 18 pun ten; 11 Saletnik 18 punten (uit 18 par tijen); 12 King 17 punten; 13/14 Ge dance en Verleene, ieder 13 punten; 15/16 Fankhauser en Post ieder 11 pun ten; 17 Fanelli 9 punten: 18 De Descallar 8 punten: 19 Forclaz 2 punten. Abe Lenstra heeft de voorzitter van de KNVB, de heer K. J. J. Lotsy, een brief geschreven waarin hij de bonds voorzitter uitnodigt hem in Heeren veen te komen opzoeken om „de kwes tie" eens door te praten. Deze kwestie is. naar men weet, ont staan door de mededeling van Lenstra (telefonisch aan de heer Lotsy en nau welijks twaalf uur vóór het vertrek van het elftal), dat hij te Huil niet van de partij zou zijn, omdat hij niet als linksbuiten wenste te spelen. Tijdens de tentoonstelling „Eeuw feest Rijkstelegraaf", welke onlangs in Den Haag door de PTT werd gehouden, heeft een van de beambten, die tijdelijk waren aangesteld om het publiek voor te lichten, kans gezien een groot aantal waardevolle postzegels te ontvreemden. Na afloop van de tentoonstelling bleek, dat een bijna volledig proefvel van de eerste emissie van de Neder landse postzegels ontbrak. Alhoewel het stuk als zodanig geen handelswaarde heeft, geldt het vel in philatelistische kringen als zeer waardevol. De ex-rondgeleider heeft tegenover de politie een bekentenis afgelegd. Op twee zegels na is het hele vel achter haald. De philatelistische waarde van het vel, welke oorspronkelijk op f 10.000 werd geschat, is er wel op achteruit ge gaan, niet alleen omdat er nu twee ze gels van ontbreken, maar vooral door dat het vel thans verknipt is. 70ALS reeds is vermeld heeft de -1 Vreemdelingendienst in Amsterdam op last van de minister van Justitie Maandagochtend de Indonesiërs Go Giem Tjwan en Raden Mas Soenito in hun woningen gearresteerd. Deze ar restatie is geschied, omdat zij zich aan ongewenste politieke activiteiten heb ben schuldig gemaakt. Met name aan vreemdelingen en buitenlanders is dat verboden. Wie zijn deze Go Giem Tj' an en R. M. Soenito en wat hebben zjj gedaan? Go Giem Tjwan was leider van de Nederlandse afdeling van het Indone sische persbureau „Antara". In Dja karta heeft dit persbureau tot directeur Adam Malik, een bekend communist, die o.a. in Praag en Moskou is geweest. Drs Go Giem Tjwan toonde zich hier te lande zeer actief, onder meer als voor zitter van het Indonesische Vredes- comité in Nederland, dat een commu nistische organisatie is. Ook werkte hij veel onder studenten, zoals met de communistische studen tenorganisatie „Pericles" in Amster dam. Bovendien had hij veel contact met in Indonesië geboren Chinezen, die in Nederland kwamen studeren en met buitenlandse groepen, met de bedoe ling hen tot aanhangers te maken van Mao Tse Tong, de communistische lei der in China. Soenito was in Indonesië reeds di rect na de stichting van de Republiek Indonesia op 17 Augustus 1945 een van de leidende figuren in de Perhimpoe- nan Indonesia. Deze partij werkte aanvankelijk onder het mom van na tionalisme, maar door haar steun aan de opstand in Madioen in 1948 ontstond een verwijdering tussen haar en de re gering van Sukarno. Soenito is toen naa.r Nederland ge gaan, waar hij een zeer krachtige acti viteit ontplooide in nauwe samenwer king met de Communistische Parti.i Nederland. Hij trad meermalen als spreker op en was een leidende figuur van de Azië-werk groep, die veel onder Indo nesiërs en Indo-Chinezen arbeidde. Zeer waarschijnlijk zullen drs Go Giem Tjwan en R. M Soenito als on gewenste vreemdelingen worden uitge wezen. Het bestuur van de Buitenlandse Pers ver. in Nederland heeft zich inmiddels 't ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gewend met de vraag, of de arrestatie van de heer Go Gien Tjwan een gevolg is van diens activi teit op journalistiek terrein. Van de zijde van het ministerie is op deze vraag een ontkennend antwoord gege ven. De directie van Antara in Indone sië heeft in verband met de arrestaties de tussenkomst ingeroepen van het In donesische ministerie van Buitenland se Zaken. Dit ministerie zou nadere stappen in overweging hebben geno men. Antara heeft de behartiging van de belangen van de heer Go Gien Tjwan bij de Nederlandse autoriteiten aan mr S. Gerbrandy toevertrouwd. Volgens een bericht uit Djakarta zou Indonesische minister van Buiten landse Zaken aan de Hoge Commissa ris van Indonesië in Nederland hebben opgedragen bij de Nederlandse rege ring ten scherpste tegen de arrestaties te protesteren. iDan SLUM-OPLOSSEND (Advertentie. Ing. Med.) Koningin Juliana heeft gistermiddag op het Muiderslot de expositie bezich tigd, welke de in de bezettingstijd op gerichte Amsterdamse uitgeverij „De Bezige Bij" ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan daar heeft ingericht. Een groep jonge letterkundigen, illus tratoren en boekverkopers was bij dit bezoek aanwezig. COMMUNISTENLEIDER GEGREPEN IN GRIEKENLAND De Griekse minister van Binnenlandse Zaken heeft de arrestatie bekend ge maakt van Nicholas Ploumbides, de be weerde leider van de communistische ondergrondse. Hij zou zich acht jaar lang verborgen hebben gehouden. Vervolg van pag. 1 Voordat minister Witte aan het woord kwam, spraken nog enkele afgevaardig den. Zo ging de heer Peters (KVP) in het bijzonder in op de woningbouw in de mijnstreek. Hij had ernstige kritiek op de gang van zaken aldaar en vroeg de minister om doortastender maatre gelen. Ook op het terrein van de scho lenbouw zou zijns inziens een drastisch ingrijpen nodig zijn. De heer Ten Hagen (PvdA» achtte de raming van 't bouwplan 1953 te krap. Hij hoopte, dat deze minister nel oe- leid van zijn voorganger in grote lij nen zal voortzetten. Ten aanzien van de klacht over te veel te kleine wonin gen meende de PvdA-afgevaardigde, dat hier een juiste differentiatie zal moeten worden toegepast. Het bouwen van meer grote woningen zou zijns in ziens een ongunstige invloed op het totaal te bouwen woningen hebben; volgens deze afgevaardigde is het nood zakelijk, althans tijdelijk, te veel klei ne woningen te bouwen. In dit verband wees hij op de voordelen der duplex- woningen. De taak van de overheid zal, aldus de heer Ten Hagen, op het terrein van de woningbouw zijn een 7.o groot mogelij ke behoefte-bevrediging. Maar beschikt het departement wel over voldoende gegevens, zo vroeg hij zich af. Zcwel voor de volkswoningen als voor de wo ningbouw van de middenstand achtte hij het bouwplan 1953 weinig bevredi gend Van de particuliere woningbouw duchtte de PvdA-afgevaardigde grote gevaren. Hij pleitte vervolgens met klem voor een woningexploitatie door coöperatieve verenigingen en wees in u Van de zijde van de Nederlandse landbouwattaché te Brussel verneemt het ANP iver de smokkelarij van de Belgische „Roombaron". dat het hier feiten betreft, die nog van 1950 dateren, dus uit de periode dat de Belgen nog zelf een heffing op room toepasten. Thans geschiedt deze heffing door bei de landen gezamenlijk. De som der hef fingen wordt tussen Nederland en België verdeeld. In 1950 was het voor de Nederlandse uitvoerders en Belgi sche invoerders voordelig de heffisg te ontduiken cn de „winst" te delen. De boete van twintig millioen gulden, die tegen „roombaron" Desmedt en enige van zijn medeplichtigen is geëist, wordt gevormd door het bedrag der ontdoken heffingen plus twee maal de waarde van het gesmokkelde. De fabriek „De Ommelanden" is in tegenstelling met sommige berichten, naar in Brussel verzekerd wordt, bij deze zaak niet betrokken. De voor naamste schuldigen zijn Belgen. Neder landers zullen wegens medeplichtigheid moeten voorkomen. Hongarije heeft Joego-Slavië een no ta gezonden, waarin de onmiddellijke terugroeping wordt geëist van de Joe goslavische zaakgelastigde te Boedapest. De zaakgelastigde, Moljan Komatina, werd in Augustus 1951 van Oslo aar Boedapest overgeplaatst, waar hij Din ko Denovski, het toenmalige hoofd van de Joegoslavische diplomatieke missie opvolgde. Ook de laatste werd indertijd tot „persona non grata" verklaard, In de desbetreffende nota wordt ver klaard, dat bij, het spionnageproces te gen de Joegoslaaf Laszlo Balint in Boe dapest, duidelijk was komen vast te slaan, dat de Joegoslavische privileges Boedapest haar diplomatieke privileges misbruikt en Balint en zijn medewer kers gesteund had. KPM breidt haar vloot uit Gisteren is bij de N.V. C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven te Krimpen a/d IJsel de tewaterlating verricht van het voor rekening van de N.V. Kon. Paketvaart-Maatschappij in aanbouw zijnde motorvrachtschip „Van Spilbergen". Nog een zestal schepen is door de KPM bij Nederlandse werven in be stelling gegeven. Het vacuum, dat naar vele Kamer leden hebben opgemerkt kan ont staan door opheffing van bedrijfs- of vakgroepen, zal naar het oordeel van de minister voor de PBO aanvaard moe ten worden in die gevallen, waarin de betrokkenen niet tijdig een voorstel tot instelling van een bedrijfschap bij de SER aanhangig hebben gemaakt en tij delijke verlenging ook niet op andere nog te noemen grondslagen nood zakelijk is. Dit wordt medegedeeld in de gisteren verschenen memorie van antwoord. Een mogelijkheid om risicomijdend kapitaal om te zetten in risicodragend UEN motorwagen van lijn 2 schuift door de Weimarstraat in Den Haag naar de volgende halte. Daar stapt een mijnheer in, die zich naar binnen begeeft en zitten gaat. Een zwarte hond komt tegelijkertijd de tram in, een loslo pende viervoeter, die op het achterbalcon blijft snuffelen. De conducteur richt zich onmiddellijk tot de mijnheer (zonder af te bellen), zodat de tram blijft staan): ,U mag de hond niet los op het balcon laten lopen. U moet hem aan de lijn hebben." „Ik ga niet op het balcon staan en ik betaal ook niet voor die hond," is het antwoord. De tram blijft aan de halte staan. De mede passagiers beginnen het interessant te vinden en volgen het „overleg" ge spannen. Van een com promis is geen sprake en de mijnheer stelt voor dat hij de politie er wel „even" bij zal halen. Hij de tram uit, winkel in, politie opgebeld. Politie komt, met jeep. De ver gadering wordt op de zelfde plaats voortgezet. Een motorwagen van lijn 5, die gedeeltelijk dezelf de route volgt als lijn 2, stelt zich achter de mo torwagen van lijn 2 op en spoedig komt ook de volgende wagen van lijn 2 de drukte van trams bij de halte vergroten. Men sen groepen samen. Na ruim tien minuten te hebben gewacht, kan de eerste lijn 2 vertrek ken: De meneer wordt mèt de hond in de poli- tiejeep naar een politie post vervoerd. Daar is proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens het niet opvolgen van het door de conducteur van de tram gegeven bevel. Een „hondenkaartje", prijs acht cent, was voor deliger geweest.... kapitaal is gevonden in de instelling van een garantiefonds. De toestemming voor het gebruik van tegenwaarde fondsen voor dit doel, ten belope van f 100 millioen is door de MSA ver leend. De minister is er vrijwel zeker van, dat de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie binnen vier jaar verwezen lijkt zal zijn. Het bedrijfschap voor de landbouw zal waarschijnlijk het eerst ingesteld worden. Om deze reden mag worden verwacht, dat van de in totaal 983 hoofdbedrijfs vak-, en ondervakgroepen uiterlijk 15 Februari 1953 achthonderd organisaties opgeheven zullen zijn. Ten aanzien van enkele honderden organisaties zijn reeds opheffingsbeschikkingen gepubliceerd De rest zal spoedig volgen. Ten aanzien van de sectoren waar voor wèl tijdig een bedrijfschap is aan gevraagd en waar ernstige belangen zouden worden geschaad door het ont staan van een vacuum, alsmede ten aan zien van de organisaties die in de voed- selvoorzienings-sector -medebewinds of andere taken hebben te vervullen, za] naar het oordeel van de regering een mogelijkheid moeten worden geschapen, de werkzaamheden voort te zetten. Een dienovereenkomstig wetsontwerp zal dezer dagen de Kamers bereiken. In zijn memorie van antwoord heeft de minister van Economische Zaken zijn bezorgdheid uitgesproken ten aan zien van de verruiming der industriële werkgeiegenheid in de toekomst. De in dustriële investeringen houden name lijk geen gelijke tred met de behoeft, aan verruiming der werkgelegenheid it deze sector. De minister acht het hand haven van een voldoend hoog investe ringsniveau één zijner belangrijkste taken. het algemeen exploitatie door particu lieren af. Na te zijn ingegaan op de bezitsvor ming, de krotopruiming en de werkloos heid onder de bouwvakarbeiders, be sprak de heer Ten Hagen de aanstaan de huurverhoging. Hij wees op de alge mene waardedaling van het bezit en achtte derhalve geen enkele reden aan wezig de eigenaar van onroerend goed bovenmate ie bevoordelen. Waarborgen voor afschrijving en vervanging van bestaande woningen moeten zijns in ziens worden gegeven, bijvoorbeeld door gedeeltelijke afroming van de huurverhoging. Na onder meer nog de hoogbouw in afwijzende zin te hebben behandeld, eindigde de PvdA-afgevaardigde met zijn vertrouwen aan de persoon sn het uitgestippende beleid van minister Wit te niet te ontzeggen. Prof Lemaire (KVP) en de heer Cor- nelissen (VVD) beperkten zich tot het maken van enkele opmerkingen met name over de huurverhoging en de vaststelling van huurprijzen. (Advertentie. Ing. Med.) Gisteren zijn dertien personen bij vliegtuigongelukken om het leven ge komen. Vijf van de negen inzittenden van een Amerikaanse bommenwerper, die „proefmunitie' vervoerde kwamen om het leven toen het toestel boven Maryland verongelukte. Aan de rand van het vliegveld Comox op het eiland Vancouver stortte een bommenwerper van de Canadese luchtmacht neer. Twee van de tien leden der bemanning over leefden de vlammen. Nog steeds wordt voorts gezocht naar j dg Amerikaanse Globemaster, die bo ven Alaska wordt vernvst. Dit toestel! had twee en vijftig inzittenden. Giste ren kwam het bericht dat men het wrak had gezien bij het eiland Middle- ton in de Golf van Alaska. Een onder zoek van de Canadese kustwacht wees echter uit, dat zich daar niets anders bevond dan hout en zeewier. WW Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling 35 ct. per 100 gr. KINGFABRiEKEN TONNEMA N.V. Directie: BIJLSMA en C. Hoofdredacteur H. M. KOEMAN Redactie: Achterdam 18, Tel ADVERTENTIES ABONNEMENTE Voordamll, Tel. Postgiro 187294 Naar van betrouwbari York wordt vernomen i generaal der Ver. Nati niet ongenegen om zijn danig in te trekken en tot het einde van zijn a Februari 1954. Uit de naaste omgevi cretaris-generaal verluid laatste dagen duidelijk is het kiezen van- een opvc is dan men aanvankelij Gemeld wordt dat Lie t gegeven, dat hij niets we de grote mogendheden bezorgt of hen dwingt tol besluit. Volgens een hoog soonlijkheid heeft Lie ir cieel gesprek meegedeel reid is van zijn besluit ti als één of twee van de heden hem zouden verzc tien maanden aan te blijv Ten gevolge van een weekeinde in Kupang Timor) heeft gewoed we bouwen van de dienst i ken, drie kazernes, een evacué's en een aantal 1 vernield. De schade woi 800.000 rupdajhs. Negenh nen zijn hierdoor dakloo: In vele delen van d( heeft het Woensdag zwa waardoor het verkeer is i minste zes personen zi. van de weersomstandigti men. Twee divisies der sterkte van 20.000 man i ring om Nasam, het krac Evenals in de eerste jar bezetting na Duitsland staan momenteel de Fro ten compleet met stale °P ™acht rondom het ge htt ln Koblenz, w< nnt coj}gres van deze par aanvallen op Frankrijk v daan inzake de Saark Verwachting tot Vrijdags PLAATSELIJK REI OF -SNEEUW «Meim, 01" met h'ei regln nfmiSt en plaatse! iife (Advertentie, Ing- Wed-)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8