India se resolutie over Korea komt eerst ter tafel Frankrijk wil het Saargebied meer eigen zeggenschap geven e Kamer TWINTIGDUIZEND REBELLEN BEDREIGEN NASAM Djakarta besluit tot stappen tegen leden van het leger M DCDEN BIJ •GRAMPEN Donüerclatr 27 Nov. '1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE'DAGBLADEN 149e Jaargang No 281 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wysjinski: Onze rechten geschonden Lie zou tof 1954 willen blijven Storm op Timor maakte 900 mensen dakloos in Koude eist zes Ver. Staten doden Regelingsvoorstel voor Nabije Oosten Fransen in Indo-China in het nauw Roozenburg bleef kampioen Tegen de veertien beklaagden in Praag de doodstaf geëist DE openbare aanklager, dr Urvalek, heeft gisteren in het geruchtmakende proces te Praag tegen Slansky en zijn dertien mede-beklaagden In een drie uur durend requisitoir voor allen de doodstraf geëist. Hij kwam tot de slotsom, dat zij „de ergste misdaden tegen de staat en de vrede hadden begaan". „Des kundigen" hadden gistermorgen nog getuigd, dat alle beklaagden sabotage hebben bedreven. Vele milliarden Tsjecho-Slowaakse kronen zouden daardoor verloren zijn gegaan bij schade toegebracht aan de industrie. Voorts zou de financiële sabotage wijd vertakt zijn onder „misdadige Joodse kapitalisten in het binnen- en het buitenland", aldus deze „deskundigen". .ZIJ WERKTEN VOOR EISENHOWER" Urkers in Argentinië op onbewoond eiland Onderdak gevonden in huis op palen WEERBERICHT De bussen uit Scandinavië VVV' S in Oosten gaan actie ondernemen MEISJE DOOR KOKEND WATER GEDOOD Spoed achter bespreking van tunnelvraagstuk Chef-staf in Palembang dood gevonden CD U.-pers: Verkiezingsmanoeuvre Herderlijk schrijven van Duitse Evang. kerk Ongewisse toekomst ACTIE TEGEN KAUWGUM- FILMSTERREN IN LIMBURG Loitatie door particu- •aan op de bezitsvor ming en de werkloos- uwvakarbeiders, be- Hegen de aaustaan- Hij wees op de alge- g van het bezit en en enkele reden aan- van onroerend goed oordelen. Waarborgen, en vervanging van en moeten zijns in- egeven, bijvoorbeeld afroming van de nog de hoogbouw in hebben behandeld, A-afgevaardigde met an de persoon en het eid van minister Wit- jen. £VP) en de heer Cor- ieperkten zich tot het ;le opmerkingen met uurverhoging en de murprijzen. 1 VU lekkernij: ukkelijk van ik, pittig van ia, croquant amenstelling t. per 100 gr. Advertentie. Ing. Med.) i dertien personen bij kken om het Leven ge in de negen inzittenden ■ikaanse bommenwerper, itie' vervoerde kwamen toen het toestel boven ngelukte. Aan de rand ;ld Comox op het eiland :tte een bommenwerper ;e luchtmacht neer. Twee Ion der bemanning over namen. •ordt voorts gezocht naar ;e Globemaster, uie bo- irdt i erDit toestel •ijftig inzittenden. Giste- bericht dat men het en bij het eiland Middle- van Alaska. Een onder- lanadese kustwacht wees zich daar niets anders ut en zeewier. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. JVL KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mm. Familieberichten 20 cv p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woer den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, i 2.02 per mnd. t 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.49 Naar van betrouwbare zijde te New ïork wordt vernomen is de secretaris generaal der Ver. Naties, Trygve Lie, niet ongenegen om zijn ontslag als zo danig in te trekken en aan te blijven tot het einde van zijn ambtstermijn in Februari 1954. Uit de naaste omgeving van de se cretaris-generaal verluidt, dat het de laatste dagen duidelijk is geworden dat het kiezen van een opvolger moeilijker is dan men aanvankelijk verwachtte. Gemeld wordt dat Lie te kennen heeft gegeven, dat hij niets wenst te doen dat de grote mogendheden moeilijkheden bezorgt of hen dwingt tot een overhaast besluit. Volgens een hooggeplaatste per soonlijkheid heeft Lie in een niet-offi- cieel gesprek meegedeeld, dat hij be reid is van zijn besluit terug te komen, als één of twee van de grote mogend heden hem zouden verzoeken nog vijf tien maanden aan te blijven. Ten gevolge van een storm, die dit weekeinde in Kupang (hoofdstad van Timor) heeft gewoed werden drie ge bouwen van de dienst openbare wer ken, drie kazernes, een gebouw voor evacué's en een aantal kamponghuizen vernield. De schade wordt geschat op 800.000 rupiaihs. Negenhonderd perso nen zijn hierdoor dakloos geworden. In vele delen van de Ver. Staten heeft het Woensdag zwaar gesneeuwd, waardoor het verkeer is gestremd. Ten minste zes personen zijn tengevolge van de weersomstandigheden omgeko men. |JE POLITIEKE commissie der Ver. Naties heeft met negen en veertig tegen vijf stemmen en één onthouding besloten, voorrang van behandeling te geven aan de India'se resolutie ter oplossing van het Koreaanse vraagstuk. Slechts de communistische landen stemden tegen. Na de stemming vroeg de voorzitter wie nog het woord wenste. Toen niemand daarop reageerde, trad het hoofd van de Russische delegatie, minister Wysjinski naar voren onder de woorden: „Kunt u dan niet genoeg moed verzamelen om hier in het openbaar uw zaak te verdedigen?" Toen hield hjj een rede, waarin hij naar voren bracht, dat in het geheel geen rekening was gehouden met het standpunt van de Noordkoreaanse en communistische regeringen. De India'se regering wist op 24 November al, dat haar resolutie door Peking-China was verworpen. Hij voegde er aan toe, dat geen enkele afdoende regeling mogelijk is zonder rekening te houden met de mening van communistisch China. 2. De Assemblée moet het beginsel bevestigen, dat de betrakken regerin gen in de eerste plaats verantwoorde lijk zijn voor het bereiken van een re geling van haar hangende geschillen en met het oog hierop moet de Assem blée TN het vervolg van Wysjinski's rede kwam diens ergernis tot uiting, toen hij opmerkte, dat het recht van de Sowjet-Unie is gesehonden doordat de door de Russische delegatie ingediende resolutie op het tweede plan zal war den behandeld. In de politieke com missie, aldus de minister, heerst de willekeur van de meerderheid. De door de Ver. Staten beheerste groep poogt ons te doen bukken voor een onwettige beslissing. Daarna diende Wysjinski een aantal amendementen in op de Indische reso lutie om die aan te passen aan het Sowjet-standpunt, die echter juist dat wat de indieners van de Indische reso lutie wilden bereiken ten aanzien van de krijgsgevangenenzaak weer teniet zouden doen. NABIJE OOSTEN pANADA, Denemarken, Ecuador, Ne- derland, Noorwegen en Uruguay hebben in de politieke commissie een voorstel ingediend ter regeling van de geschillen tussen Israël en zijn Arabi sche buurlanden. De resolutie bevat de volgende vier punten: 1. De Assemblée moet een beroep doen op alle partijen, om zich te ont houden van verdere vijandelijkheden. Twee divisies der Vietminh ter sterkte van 20.000 man vernauwen de ring Om Nasam, het krachtigste Franse bolwerk in het bergachtige Thai-gebied in het Noorden van de provincie Ton kin, steeds meer. De Franse bevelheb ber Van dit belangrijke steunpunt zou er rekening mee houden, dat de Viet minh troepen weldra een grote aanval beginnen. Nasam moet geheel door de lucht worden bevoorraad. Alle beschikbare militaire en burgerlijke vliegtuigen worden daarvoor gebruik. Naar ver wachting zal het de grootste slag van de Indochinese oorlog worden. In Franse legerkringen gelooft men, dat de Vietminh tot grote offers bereid is, om deze Franse vestiging in bezit te krijgen, gezien de grote propaganda- waarde van een dergelijke overwinning. 3. De betrokken regeringen aanspo ren spoedig rechtstreekse onderhande lingen te beginnen, en de verzoenings commissie voor Palestina verzoeken voor dit doel zo nodig beschikbaar te zijn. Finn Mö van Noorwegen, die de re solutie indiende, zeide, dat de onvaste toestand in het Nabije Oosten één van de factoren is van instabiliteit in de gehele wereld. DADIO-PRAAG heeft Woensdag „Ru- de Pravo" het dagblad van de Tsje- choslowaakse communistische partij, aangehaald, dat o.m. verklaart: „Wat Slansky voorbereidde was Tsjecho- Slowakije te maken tot een gebied, waar Eisenhowers plan, om de landen van-Midden-Europa te bevrijden, moest worden uitgevoerd". Het blad zegt voorts: „De Zionisti sche organisaties, die zij (de beklaag den) hebben gesteund, bedieven uit- gebieide spionnage en opstandige ac tiviteit in de volksdemocratieën". Naar Radio-Praag gisteravond heeft omgeroepen zal vandaag de uitspraak tegen de veertien beklaagden bij het proces Slansky c.s. worden gedaan. Naar het zich laat aanzien zijn voor lopig de laatste Urkers uit Argentinië teruggekeerd. De enkele die nog geble ven zijn, proberen werk in fabrieken te krjjgen. Eén heeft zich verloofd met een Frans meisje en ook dat was voor hem reden genoeg om te blijven. Een heel bijzonder leven leidt de voorma lige visser Teun Ras. In het gezelschap van zijn zoontje en Meindert Ruiten, de oudste zoon van een onlangs terugge keerde visser, zit hij op een onbewoond eilandje, in één der rivieren in het bin nenland van Argentinië. Het eilandje loopt bij vloed geheel onder water, zodat de drie Urkers ge noodzaakt waren een huis op palen te Evenals in de eerste jaren van de sfnnn 0 Duits!<mds capitulatie staan momenteel de Franse solda ten compleet met stalen helmen de F n°P het gsbouw can de F.DP. in Koblenz, waar tijdens het congres van deze partij scherpe aanvallen op Frankrijk wérden ge daan inzake de Saarkwestie. KEN TONNEMA N.V. (Advertentie, lag- Med.) Verwachting tot Vrijdagavond- PLAATSELIJK REGEN OF 3NEEUW tS,beW0,Ikt met hier en daa' regen nf en PlaatselÜk enige sneeuw. Zwakke tot ma- In* he'fd71,i ,0ostelijke richtingen, temperalimr^a ro V3n het land enkele eradon K i.0',loPend tot elders llehtf \'Cn et vriesP"nt. •m "et vd^t.' t0t De V.V.V.'s in verscheidene grote plaatsen in Gelderland en Overijssel gaan een actie ondernemen in Scandi navië om de autobussen uit Denemar ken, Noorwegen, Zweden en Finland weer te interesseren in de route via Twente en Arnhem naar het Zuiden. Sedert 1949 is het Scandinavisch bus- verkeer namelijk in steeds sterkere ma te via Groningen, de Afsluitdijk, Noord- Holland en Amsterdam gegaan. De ge noemde V.V.V.'s willen thans nog voor Oost-Nederland trachten te redden wat er te redden valt. Vrouwelijke admiraal in Engeland overleden De eerste vrouw, die ooit in Enge land de rang van admiraal verkreeg is op 77-jarige leeftijd overleden. He' is Katherine Furse van de „Womans Royal Naval Service", de „Wrens". bouwen. In vroeger eeuwen leefde men op Marken ook in zulke huisjes, maar of het prettig is De vader van Meindert Ruiten ver telde na zijn terugkeer naar Neder land, dat de zeevisserij in Argentinië geheel in handen van Italianen is, en dat anderen daar niet tussen kunnen komen, zelfs al zou men bereid zijn op Zondag te werken. „Het is 'n mooi land", zei Ruiten, „maar om mijn leven te slijten in een huisje op palen, mid den in de rivier, daar voelde ik weinig voor. Geef mij de stevige bodem van Urk maar!" Het achtjarige dochtertje van de familie Van der L. te Veenendaal kreeg ee: hoeveelheid kokend water over haar lichaam. Zij verd in het Juliana- ziekenhuis opgenomen. Het meisje is inmiddels aan de gevolgen overleden. Piet Roozenburg, die gisteravond in Haarlem de beslissende slag sloeg en hierdoor wereldkampioen dam men bleef, werd omhelsd door zijn grootste tegenstander, de Canadees Dagenais, die zijn nederlaag dus goed bleek te kunnen verwerken. Voor het verslag van de eindstrijd zie men elders in dit blad. B. en W van Amsterdam: In de Amsterdamse gemeenteraad heeft de wethouder voor de Publieke Werken en "'olkshuisvesting mr J. v. d. Ve'ide, gistermiddag verklaard, dat B. en W. voornemens zijn zo spoedig mogelijk na de begrotingsbehandeling het tunnelvraagstuk aan de orde te stellen. Ten snelste moet worden voor zien, aldus de wethouder, in de levens belangen van de stad, gelegen in de bouw van zowel de Hem-tunnel als de IJ-tiJinel. Na een kabinetsvergadering van vier uur heeft de Indonesische minister van Voorlichting, Mononutu, gisteravond medegedeeld, dat de regering besloten heeft, bepaalde maatregelen te treffen tegen een aantal functionarissen van het leger. De minister wilde aan deze verkla ring niets toevoegen. Donderdag komt het parlement voor het eerst na 17 October bijeen. Het wetsontwerp algemene verkiezingen zal Maandag aan het parlement wor den aangeboden. Tijdens een plechtigheid te Palem bang, waarbij overste Kretarto het territoriaal commando overdroeg aan de door de regering herbenoemde kolo nel Bambeng Utoyo, heeft de gouver neur een boodschap ter sprake ge bracht, die was achtergelaten door de chef-staf van het bataljon 305, in Zuid- Sumatra, de eerste luitenant Simand- jutak, die Maandagmiddag dood in zijn woning werd aangetroffen met een re volver in de hand. In een brief, die men in een Bijbel aantrof, richtte de luite nant zich tot het Indonesische volk, in het bijzonder tot degenen, die betrok ken waren bij de gebeurtenissen rond 17 October. Hij hoopte, dat de gebeur tenissen van October geen vijandschap zullen teweegbrengen onder het Indo nesische volk, dat broederlijk wegen gezocht zullen worden om de moeilijk heden uit de weg te ruimen en dat men daarbij voorzichtigheid zou betrachten ter voorkoming van eventualiteiten, zo als broederoorlog. Simandjutak was 28 jaar, hij had zich in de vrijheidsstrijd onderscheiden. AMERIKANEN IN OOST-DUITSLAND GEARRESTEERD? De Amerikaanse legerautoriteiten te Berlijn hebben de Sow jet-autoriteiten i lichtingen verzocht over twee leden v. a de Amerikaanse militaire politie, die sinds gistermorgen vermist wor den. Zij bewaakten nabij de grens tus sen Oost-Duitland en West-Berlijn een goederenwagon. Ook een te West-Ber lijn gestationneerde Amerikaanse offi cier wordt sinds Maandag vermist. TJE FRANSE regering heeft na een kabinetsvergadering een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat Frankrijk zich niet langer verplicht ge voelt met 'n herziening van zijn economische overeenkomsten met 't Saargebied te wachten op het resultaat van de met West-Duitsland gevoerde besprekingen. Hieraan wordt toegevoegd dat Frankrijk „te allen tijde bereid is de besprekingen die thans in een impasse verkeren, te heropenen". Naar verluidt omvatten de herzieningen o.a.: •I. Het Saargebied zal meer zeggenschap krijgen bij de mijnwinning. 2. De algemene Frans-Saarlandse overeenkomst zal zodanig herzien worden, dat het recht van veto, t.a.v. Saarlandse wetten, dat de Franse vertegen woordiger in het Saargebied thans bezit, komt te vervallen. 3. Er zal een scheidsgerecht worden ingesteld, dat gerezen Frans-Saarlandse geschillen over de werking van de economische unie zal moeten beslechten. da. het „niemand mag verwonderen in dien critische waarnemers dit een ver kiezingsmanoeuvre noemen, die ten doel heeft het oordeel der Saarlanders te beïnvloeden". Hieraan wordt toege voegd, dat „onder de omstandigheden zoals deze helaas zijn, de beloofde her ziening dezer overeenkomsten slechts afwachtend en voorzichtig beoordeeld kan worden". Volgens de „Times" hebben de lei- DE persdienst der Westduitse Christen Democratische (regerings)partij heeft Woensdag in verband met in de Franse pers gepubliceerde berichten over her ziening van de FransSaarlandse eco nomische overeenkomsten, verklaard ders van de evangelische kerk in West- falen en de Rijnpaits een herderlijk schrijven uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het de protestanten vrij staat al dan niet te stemmen bij de verkie zingen in het Saargebied. Ook staat het hun vrij hun stembiljetten ongeldig te maken. In de gegeven omstandigheden zal elke keuze van de genoemde mogelijk heden een „waarlijk protestants be- s uit" zijn, aldus het schrijven, dat van de kansels zal worden voorgelezen. MOTIE VAN WANTROUWEN VAN FRANSE SOCIALISTEN De socialistische fractie in het Franse Huis van Afgevaardigden heeft beslo ten een motie van wantrouwen in te dienen tegen de regering De socialisten zuller in een motie protesteren tegen de economische politiek van de rege ring. De assemb'ée zal vanaaag. beslis sen wanneer de motie in debat komt. Als de Nationale Vergadering n motie van afkeuring aanneemt met eenvoud! ge meerderheid is de regering gedwon gen af te treden. 1UIET voor het eerst stellen wij vast, dat Indonesië een uitermate moei lijke periode doormaakt. Men doet daarginds van vele zijden een beroep op het volk om de eenneid te bewaren, maar men vergeet, dat er nimmer van een eenneid sprake is geweest en dat de afscneiding „de geslaagde ambitie" van een kleine groep kan worden ge noemd. President Soekarno reist rond en houdt redevoeringen, maar de poli tieke verwarring blijft en de armoede neemt toe. Deze beide factoren zijn in staat sluimerende sentimenten wakker te maken en extremistische agitatoren vinden voor de uitgezaaide onrust een rijpe voedingsbodem. Het is buiten kijf, dat de onveiligheid toeneemt. Onlangs dreven er in het grootste kanaal van Djakarta twee onthoofde lijken. Er was maar één blad, dat dit feit iurfde vermel den: de in het Engels verschijnende „Times of Indonesia". Het voegde er aan toe, dat het „het huiveringwekken de en tekenende van de situatie is, dat bijna niemand er enige aandacht aan besteedde Met dat al is het begrijpelijk, dat er toenemende bezorgdheid en onrust heersen onder de Nederlanders in In donesië. Zeer velen hebben vap de zij de der immigratie-autoriteiten de on aangename mededeling ontvangen, dat zij het land binnen twee maanden moe ten verlaten en niet meer mogen terug keren. Dit betreft niet alleen de ver lofgangers, die voor hun terugkeer een speciaal papier nodig hebben, maar het gaat om Nederlanders, die hun „toe latingskaart" moeten laten verlengen. Thans wordt eerst eer. onderzoek naar de antecedenten van de betrokken ingesteld. Dit onderzoek heeft dan bij na steeds tot resultaat, dat verlenging geweigerd wordt en zonder opgaaf van redenen. Van officieuze kant wordt verklaard, dat het gaat om Nederlan ders, die na de oorlog in Indonesië in militaire dienst zijn geweest of die in deze periode bij een burgerlijke instan tie van het toenmalige Nederlands-In dische gouvernement werkzaam waren. lyiEN denke niet, dat deze gevallen tot de uitzonderingen behoren. Indien de Indonesische overheid deze methode blijft toepassen, dan zuilen duizenden Nederlanders uit het land worden ge zet. Deze mensen zijn bezig met hard werken een nieuwe toekomst te bou wen. Er is een geweldig tekort aan ge schoold, Europees personeel, maar niet temin schijnt het in de bedoeling ta liggen het aantal „buitenlandse krach ten" tot een minimum te beperken. Wij begrijpen wel, dat de Indonesische over heid op deze wijze Indonesische werk krachten een kans wil geven, maar er z ij n géén inheemsen, die ook maar aan de laagste eisen voldoen. Over een jaar of tien zal dit misschien wel het geval zijn, maar nu is de figuur zo, dat tal van bedrijven voor ernstige moeilijkheden komen, omdat zij geen behoorlijke employees kunnen aanstel- len. Bij dit alles komt nog de bijzonder ongunstige deviezenpositie van Indo nesië. Men vreest vrij algemeen, dat in de naaste toekomst maatregelen zul len worden genomen, waardoor niet al leen de winsttransfers, maar ook de sociale overmakingen, spaargelden en dergelijke zullen worden besnoeid._ ter- vijl wel te voorzien is, dat de deviezen voor importgoederen opnieuw belang rijk zullen worden ingekrompen. UEN zeer ernstige zaak is het indisci- plinair optreden van een aantal mi litaire commandanten. Hieruit blijkt, dat in het leger zelf tweedracht en span ningen heersen, evenals dit het geval is tussen een deel van het leger en de re gering. Deze conflicten vragen zoveel aandacht, dat de belangrijkste proble men onopgelost blijven liggen en dat het volk in het onzekere over de toe komst van zijn land wordt gelaten. Inderdaad, het zal nooit zo kunnen ziin, dat wij de Indonesische staatsappa- ratuur kunnen afmeten aan de kwali teit van een Westerse. De beoordeling van de toestanden daarginds volgens onze maatstaven gaat niet op. Doch zonder twijfel zijn er principiële nor men, waaraan een democratisch staats bestel moet voldoen in onze moderne wereld. Wij vragen ons af of de autoriteiten d-arginds voldoende doorzicht en re geerkracht bezitten om aan deze ern stige onzekerheden een einde te ma ken. Slagen zij daarin niet dan gaat Indonesië een ongewisse toekomst te gemoet, welke het land tot aan de rand van de afgrond kan brengen. Op een te Venlo gehouden vergade. ring ven de RK middenstandsvereni' ging verklaarde bondsvoorzitter J. Koops, dat op de centrale raad van de middenstand stelling is genomen tegen het feit, dat er sinas enige tijd kauw gum, nougatblokken en -staven in de handel zijn, waarvan de verpakking is voorzien met plaatjes van filmsterren, „die een weinig geschikt verzamelings- object voor de jeugd vormen". Met klem werd er by de middenstanders op aangedrongen in de toekomst de artikelen, welke deze „Hollywoodse" lading bevatten, te weigeren. POOLS VICE-PREMIER ONDER BESCHULDIGING. Wlaadislaw Gomulka, oud-vice pre mier van Polen, wordt in het War- schause communistische blad „Trybuna Ludu" er van beschuldigd „dezelfde tssk in Polen als Slansky in Tsjecho- Slowakije, Rajk in Hongarije en Kostof in Bulgarije te hebben gehad. Gomulka werd in October 1951 gear resteerd op grond van een besluit van het Poolse parlement, waarin verklaard werd. dat hij „onder verdenking van hoogverraad" stond.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1