Saarlanders morgen ter stembus Tweede Kamer uitte waardering voor beleid van minister Zijlstra r Grote brand in Buenos Aires De „Superbenzine" weldra in alle Nederlandse tankstations Wederom felle brand in veiling „Bangert enOmstreken'te Zwaag Scheepsongevallen op de Elbe watersnood in Frankrijk Zaterdag 29 Nov 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No- 283 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Londen wil vrije wereldhandel Waarschijnlijk spoedig varkensvet in margarine Sneeuwpret op het Kopje van Bloemendaal Zwaar Frans geschut in stelling uitslag geheel onzeker Vliegtuigramp in VS eiste 36 doden Huidige prijs wordt zelfs pSX-SS niet hoger... Zes acht graden vorst langs de kust Peking achter de Sovjet-resolutie VIJF DOODSTRAFFEN IN BASOETOLAND Nieuw proces in Praag? Vele vragen rond het aardgas Industrialisatie en werkgelegenheid Zevenlingin Santiago... dit mururveA iwidi li: 0Pdl KUNSTPAGINA: „In Haarlem worden eeuwenoude gobelins hersteld", „Jonge natie kiest filmster als symbool van de vrouw" en „Fientje Beulemans weer ten tonele". Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties' 16 ct per mum Familieberichten 20 ci p.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Als gevolg van een brand, die in de afgelopen 24 uur te Buenos Aires heeft gewoed, dreigt een gebouw, dat tien duizend vierkante meter beslaat en waarin de centrale vruchten- en groen- tenveiling wordt gehouden, in te stor ten. Een en twintig personen, meest brandweerlieden, zijn bij het bestrijden van het vuur licht gewond. De aange richte schade wordt tot nu toe op meer dan vijftig millioen pesos geschat. Het vuur heeft zich door een naburig station van de ondergrondse spoorweg naar naburige gebouwen verbreid. On geveer veertig personen, me voor ver stikking in het ziekenhuis zip behan- deld konden weer huiswaarts keren. Het stadsbestuur heeft een nood-distri butiestelsel voor de aankoop van groenten en fruit ingesteld. Gisteren kwamen de regeringslei ders der landen van het Britse Geme nebest en de koloniën te Londen bij een voor het opstellen van een om vangrijk plan, dat beoogt het econo mische leven van het sterlinggebied op een vaste basis te plaatsen. Donderdag hebben de ministers president of hun plaatsvervangers de eerste voorlopige besprekingen gehou den voor de economische conferentie, welke tien dagen zal duren. Het doel van de conferentie is de opstelling van een omvangrijk plan om te komen tot een vrije wereldhandel. Varkenshouders hierdoor uii de prijzenimpasse Het is zeer waarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd enig varkensvet in de margarine zal worden verwerkt, aldus wordt in industriële kringen vernomen. Dit vet zal op smaak, kwaliteit en kostprijs van de margarine geen enkele invloed hebben, terwijl op de dollarre kening bij het aanschaffen van vetten en oliën op de wereldmarkt weer wat zou kunnen worden bespaard. Het be langrijkste echter zou zijn, dat de var kenshouders hiermede uit de thans be. MORGEN zullen ruim 600.000 Saarlandse kiezers de nieuwe Landdag kiezen en daarbij indirect een votum geven over de op definitieve afscheiding van Duitsland gerichte politiek van de regering van dit zo steenkoolrijke gebied, dat via een economische en een financiële unie sterk verbonden is met Frankrijk. De tegen zulk een afscheiding strijdende partijen hebben weliswaar geen eandi daten mogen stellen, doch zij hebben haar aanhangers aangemaand door een boycot der stemming toch hun gevoelens kenbaar te maken. Het is dus in feite zó, dat een stembus-uitslag, die bedoeld was voor het kiezen van een nieuwe volksvertegenwoordiging, tenslotte een binnenlandse aangelegenheid, is uitge groeid tot een zaak, die werd gebracht op Europees niveau. Een zaak, die door j de pro-Franse regeringspropaganda zo sterk wordt voorgesteld, dat een negatieve uitslag zelfs een streep zou zetten niet alleen tussen het reeds in een impasse geraakte, Frans-Duitse overleg, maar ook in alle Europa-plannen in het algemeen. n_ _|l l_ J_|noeuvres" de verkiezingen zouden be- Devolking I3UW Sn QS.nutten om hun wens van terugkeer naar Duitsland te uiten, dan zou daar door volgens het blad, een zodanige verstarring der Europese politiek ont staan, dat er weinig kans op zou zijn HE Saarlanders hebben gisteren ver- nomen, dat zij gevaar lopen tot de bezettingspolitiek van vroegere jaren terug te keren, indien zij zich in gro ten getale afzijdig houden van de ver kiezingen, die door de Duitse propa ganda tot een soort volksstemming zijn gemaakt, schrijft de Saarbruecker Zei- tung, de spreekbuis van de Franse controle: „Niemand zal het Frankrijk kwalijk kunnen nemen, wanneer het na een teleurstelling van de politiek van opbouw zou terugkeren naar die politiek, die het drie of vier jaren ge leden nog in het Saargebied meende te moeten voeren". Wanneer de Saarlanders onder de druk van „naar het voorbeeld van het Derde Rijk gevoerde propaganda-ma- Een Amerikaans „C-54" militair transportvliegtuig is bij een landings poging in zware mist, waarbij klaar blijkelijk een boom is geraakt, veron gelukt. Van de 39 inzittenden zijn er 36, waaronder vier zuigelingen, om het leven gekomen. Het ongeluk ge schiedde in de omgeving van Tacoma, in de Amerikaanse staat Washington. Na het omlaag storten, vloog het vlieg tuig in brand. Het is, op een gedeelte van de staart na, geheel uitgebrand. Aan boord van het vliegtuig bevon den zich een uit zeven koppen be staande bemanning, achttien militaire verlofgangers en veertien burgers. De burgers waren in hoofdzaak gezinsle den van de militairen. Twee militai ren en een jongen van negen jaar heb- staande prijzenimpasse zouden komen. ^en de ramp overleefd. dat het verdrag voor het Europese Le ger in Frankrijk wordt geratificeerd. Trouwens, de gehele propaganda der regeringspartijen is er op gericht om een Franse nederlaag in de Saar als het einde van Europese plannen voor te stellen. Verwachtingen omtrent deze gefor ceerde volksstemming worden in de Saar met uiterste reserve omgeven. De leiders der niet tot de verkiezing toegelaten pro-Duitse partijen wagen het niet voorspellingen te doen. Waar nemers uit West-Duitsland zijn in het algemeen somber gestemd ten aanzien van de kansen voor een grote pro- Duitse demonstratie. Zij zien in de lus teloosheid, waarmee de bevolking het steekspel tussen legale en ondergrond se propaganda volgt, een slecht voor teken. Bij de toegelaten partijen acht men de kansen voor de pro-Franse richting gestegen als gevolg van de aankondiging van onderhandelingen over het gebied. De pro-Franse minis ter-president Hoffmann, de leider der Christelijke Partij, die thans de abso lute meerderheid in de Landsdag heeft, durfde gisteren zelfs te verklaren, dat hij rekent op een grote deelneming aan de verkiezingen, doch liet daarbij in het midden hoeveel kiezers een on geldige stem zouden uitbrengen. De jeugd uit de omgeving van het bekende „Kopje" bij Bloemendaal geniet weer volop van de vroege en voor haar altijd welkome sneeuw val. Kijk maar eens hoe heerlijk ze met hun sleetjes de lange helling afstuiven. VIETMINH ARRESTEREN ROOMS- KATHOL1EKE BISSCHOP Het Vietnamese persbureau meldt, dat de Vietminh-opstandelingen mgr. Tran Huu Due, de laatste rooms-katho- lieke bisschop, die nog in hun gebied was overgebleven, hebben gearresteerd. Is er kwaadwilligheid in het spel? Reeds geruime tijd is van de zijde der benzineverbruikers de wens geuit, dat benzine van een betere kwaliteit be schikbaar zou komen, die het rende ment van de personen- of vrachtauto zou verhogen. In onze buurlanden is een dergelijke benzine reeds lang ver krijgbaar, veelal als „superbenzine", met hoog octaangetal naast gewone ben zine. Overleg tussen de overheid, de oliemaatschappijen en de vervoersorga nisaties heeft geleid tot het voornemen in de naaste toekomst het octaangetal fan de in ons land verkrijgbare motor- benzine te verhogen van 70/72 tot 70/76. Vroeg winterweer Gisteren is er in een groot deel van ons land sneeuw gevallen, be halve in het uiterste Noorden. Ook in het zuidelijke deel van onze kustprovincie viel een drie tot zes centimeter dikke sneeuwlaag. Toen gistermiddag en -avond de lucht begon op te klaren, daalde de temperatuur sterk. Behalve in het binnenland werd ook hiel in het sneS?Q °p die Plaatseib waar "w la§' zes 4 acht graden waargenomen; dicht bij de grond, juist boven het sneeuwdek er. en daar ruim tien graden vorst. Het is wel zeer vroeg dit wn nehWeer vaD de laatste' da gen. De barometers zijn flink ge stegen en ook gedurende 't week einde is rustig weer met overdag zon en 's nachts lichte tot matig! vorst te verwachten. Ingrijpende veranderingen verwachten wfi voor het aanbreken -ai de Decem bermaand niet meer. WEERBERICHT aS°hting, geIdig tot Zondag- MINDER VORST «eyelig en meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden en midden van het land tijdelijk kraecht° s"eeuw- T°' matig of vrij Uiterste Znwnemendv.e Wind' In het I Zuiden van he'.land tempe- ratunr iïi* i.., vailIie-iana tempe- fen het vri e?keIe graden d°" vorst JT LSPUnt' ,elders lichte vriespunt temPerat™r om het zineprijs op het huidige peil gehand haafd blijven, doordat een recente ver laging van de tankvrachten voor ruwe olie deze prijs iets zou kunnen doen dalen. Tsjoe En Lai, minister van Buiten landse Zaken van communistisch China heeft bekend gemaakt, dat zijn rege ring volledig de door de Sowjet-Unie bij de Ver. Naties ingediende resolutie over Korea steunt. Zij beschouwt de re solutie ais „de enige redelijke manier om onmiddellijk een eind aan de Ko reaanse oorlog te maken en de Ko reaanse kwestie vreedzaam te regelen". China deelt het Sowjet-standpunt, dat „onmiddellijk" de vijandelijkheden moe ten worden gestaakt en dat de kwestie van repatriëring der krijgsgevangenen ter regeling moet worden verwezen naar de commissie voor een vreedzame rege ling van de Koreaanse kwestie. Amerikaanse woordvoerders hebben verklaard, dat de Ver. Staten het Indi sche voorstel inzake de Koreaanse kwestie zullen steunen. Een hoofdman en vier andere Afri kanen zijn te Maseroe (Basoetoland) ter dood veroordeeld wegens het do den van een Afrikaan door zijn bloed af te tappen. De hoofdman had dit bloed nodig voor een rituele hande ling om afbreuk te doen aan de acti viteit van een man, die hem in rechte wilde aanspreken. Het resultaat is dat bij gelijkblijven de prijs de kwaliteit van de benzine wordt verbeterd, waarmede aan de wens van vele autorijders wordt tege moet gekomen. Volgens Joegopress, het persagent schap dat in nauw contact staat met de regering van maarschalk Tito, zal na het proces tegen Slansky c.s. een nieuw proces volgen tegen twee groe pen van Tsjechoslowaakse communis ten, die beschuldigd worden van ver raad en spionnage. Voorspeld wordt, dat Maria Svermova, voormalig secre taris voor organisatorische aangele- eenheden van het centrale comité der communistische partij, tot de beschul digden zal behoren. (Van onze correspondent) Gisteravond heeft voor de tweede maal in zeer korte tijd een felle brand gewoed in een der fustopslagplaatsen van de veiling „Bangert en Omstre ken" te Zwaag. De aangerichte schade wordt geraamd op f 125.000. Personeel van de firma Pronk, dat bezig was uien voor de verzending klaar te maken, zag plotseling een vuurgloed in de loods. Het bleek, dat een partij opgeslagen emballage in brand stond. De motorspuit van Zwaag was binnen enkele minuten aanwezig, maar het vuur greep zo snel om zich heen, dat men onmiddellijk assistentie vroeg van de brandweren van Hoorn en Blokker, die ook heel spoedig ter plaatse waren. Met zestien stralen werd het vuur toen bestreden en na een uur was men de brand de baas. Vijftigdui zend manden en enige tienduizenden druivenbakken zijn verloren gegaan, terwijl ook de loods voor een groot deel is verwoest. De schade wordt voor lopig geraamd op f 125.000. Alles was behoorlijk verzekerd. Een partij uien, welke in het voorste gedeelte van de opslagplaats was opgeslagen, kreeg wa terschade. Ook vorige week Donderdag is in de grote veilinglial een partij em ballage door brand verloren gegaan en men vermoedt, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Mist, regen en sneeuw Het ongunstige weer heeft de laatste dagen in West-Europa op velerlei wijze schade veroorzaakt. Donderdagavond zijn in een dikke mist op de rivier de Elbe (Did.) vijf schepen in aanvaring gekomen. Twee andere schepen liepen aan de grond. Alle bij de aanvaringen betrokken schepen werden beschadigd. Bij Cuxhaven liep de Nederlandse co aster „Riomer" aan de grond. De positie van het aan de Noordoost kust van Zweden aan de grond gelopen Nederlandse motorschip „Ascunsion" ls verbeterd. Het bergingsschip „Hermes" blijft water uit het vaartuig pompen. Na het lossen van een deel der lading De Prins bij Truman Prins Bernhard heeft Vrijdagochtend voor een periodiek medisch onderzoek, een bezoek gebracht aan het Walter- Reed-ziekenhuis te Washington. Ver volgens bracht de Prins een bezoek van een half uur aan president Truman. Vandaag zal prins Bernhard een be zoek brengen aan de fabrieken van Fairchild. Vervolgens zal Z. K. II. door reizen naar New York. (Van onze parlementaire redacteur.) pELIJK de voorbereidende schriftelijke gedachtenwisseling droegen de gister- middag in de Tweede Kamer gehouden beschouwingen over de begroting van Economische Zaken een tamelijk abstract en theoretisch karakter. Al bleven concrete vragen uiteraard niet uit, met name over het aardgas-probleem. De nieuwe minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, kan zich stellig niet beklagen over de wijze, waarop de Kamer hem heeft ontvangen. Verschillende afgevaardigden, onder wie vertegenwoordigers van de grootste twee partijen, lieten zich waarderend uit over de door hem ontwikkelde gedachten inzake het te volgen economisch beleid. sen, te worden gebaseerd op de te verwachten toeneming van het natio naal inkomen. In dit verband wees hij op de be langrijke taak, die het Centraal Plan bureau in deze heeft. Hij betreurde het dan ook, dat, in strijd met de oor spronkelijke opzet, het Planbureau zo weinig gegevens aan de Kamer ver schaft. TN zijn maidenspeech besprak de heer Ankersmit (V. V. D.) een viertal onderwerpen. Allereerst ging hij in op de wankele economische situatie van ons land. Naast export en industriali satie wilde de V. V. D.-afgevaardigde ook de grondstoffenpositie apart be schouwen. Zijns inziens is deze positie mede oorzaak van de kwetsbaarheid van onze handelsbalans. Heeft de re gering gedachten om hieraan tegemoet te komen? De industrialisatie is in de eerste plaats taak van bestaande onderne mingen, meende de heer Ankersmit. Zijns inziens belemmeren de huidige belastingen een gezonde ontplooiing Aan de hand van verschillende voor beelden ging hij hier nader op in. Met kiem drong hij op een belastingverla ging aan, die zijns inziens gezien het overschot op de gewone begrotings- dienst mogelijk zou zijn. Het energie probleem vormde het derde ondezwerp van bespreking. Wordt dit probleem wel voldoende ernstig behandeld, zo vroeg de heer Ankersmit zich af. In dit verband wees hij op het gevaar van absolute monopolievorming onder het Schumann-plan voor kolen en staal. r\E eerste spreker, de heer Schmal (C. H) stelde, na de minister op tamelijk scherpe wijze te hebben ge kapitteld, nadere vragen over het aardgas. Zal dit in Twente en elders tegen redelijke prijs ook voor indu striële doeleinden beschikbaar worden gesteld? De C. H.-afgevaardigde was niet overtuigd van de noodzaak van een staatssecretaris voor de midden stand, maar verklaarde zich bereid zich door minister Zijlstra te laten overtuigen. Naar zijn oordeel was er op economisch terrein nog heel wat te doen. De heer Janssen (K. V. P.) prees minsiter Zijlstra om de „openhartige en vertrouwenwekkende wijze", waar- op deze in zijn memorie van ant woord de Kamer had geantwoord. Hij ging met name in op de nauwverwan- te problemen van de industrialisatie en de werkgelegenheid. Vooral het vraagstuk der investeringen had hier bij de aandacht van de K. V.- P.-afge- vaardigde. Niettegenstaande zijn voor keur voor private investeringen, is het zijns inziens op dit ogenblik nog onmogelijk het van de overheid uit gaande waarborgfonds te missen. Wij mogen het budgetaire evenwicht niet beschadigen en de voor het scheppen van een gunstig klimaat private inves teringen noodzakelijke fiscale maat regelen behoren, aldus de heer Jans- Ten slotte vermaande de V. V. D.- afgevaardigde de mogelijkheden van het aardgas niet te overschatten. Hij vroeg de minister inlichtingen over de prijs van dit gas en over de streken, waar het zal worden beschikbaar ge steld. Het stellen van een prognose van internationale economische ontwikke lingen is een riskante zaak, meende de heer Nederhorst (P. v. d. A.) Toch kan men zijns inziens nu wel zeggen, dat er een economische ontspanning is ingetreden, die een heroriëntatie in de economische politiek mogelijk en nood zakelijk maakt. Hij ging volledig ac- coord met de door minister Zijlstra uitgestippelde hoofdlijnen van het te volgen beleid. Mochten de omstandigheden zich wijzigen dan zal de P. v. d. A. op een andere, meer gedetailleerde wijze van overheidsingrijpen aandringen; voor het ogenblik kan zij zich verenigen met een globaal ingrijpen. (Zie ook elders in dit blad hoopt men het schip vlot te slepen. Een Franse trawler drijf stuurloos op zee rond en heeft om assistentie verzocht. Uit Zuidoost- en Midden-Frankrijk zijn Vrijdag nieuwe overstromingen ge meld. Door zware regenval en de sneeuwval van enige dagen geleden is de stand van het Rhonewater zeer geste gen. In de omgeving van Tareseon zijn gebieden overstroomd en moesten di verse boerderijen worden ontruimd. In de omgeving van Metz trad de rivier de Orne buiten haar oevers. Negerinnen gaan zich blonderen.... Een Zuidafrikaans negeropper hoofd heeft bij 'n pharmaceutisch laboratorium te Darmstadt (Duits land) een tamelijk grote hoeveel heid blondeermiddel besteld. Het middel is bestemd voor het blon deren van de haren der vijftig vrouwen van het opperhoofd. lYONDERDAG in de namiddag ver- scheen aan een politiebureau in Santiago de hoofdstad van de Zuid- amerikaanse staat Chili een meisje, dat vertelde, dat een vrouw enige uren tevoren ten huize van een vroedvrouw in een van de voorsteden het leven aan een zevenling had geschonken. De vrouw, die de zeven kinderen ter we reld bracht, zou zijn de 32-jarige Car men Molina. Het bericht werd beves tigd door de Chileense senator dr Al- lende. Het bericht ging als een lopend, vuurtje door de stad en autoriteiten, alsmede talrijke belangstellenden spoedden zich naar het huis. Daar werd hun echter de toegang ontzegd, door een vastberaden vroedvrouw, die verklaarde, dat moeder en kinderen absolute rust" moesten hebben. De plaatselijke avondbladen gaven het be richt over de geboorte van de zeven ling voor zover bekend de eerste in de geschiedenis met grote op maak en het werd door verschillende persbureaux over de wereld verspreid.. Naaimate de tijd verstreek groeide echter de twijfel, totdat ten laatste be. kend werd, dat het hele geval een stu dentengrap was. De heren hadden de zaak op touw gezet ter viering van hun lentefeest en het argeloze of goed co- mediespelende meisje naar de politie post gestuurd. Ook de senator moest later toegeven, dat hij voor de gek was gehouden. Maar de studenten hadden hun dag en zullen er zeker nog vele jaren met groot genoegen aan terug denken. QP de ZATERDAGAVOND-PAGINA: „Achter de schermen van de grafologie", „Ik wgs mijn Egyptische belagers te slim af" en „Dooft de Geest niet uit". QP de pagina TVSSEN N1EUWED1EP EN VAALS: „Toen het (brui- lofts) mopje nog een mopsje was", „Rotterdam bouwt een enorm ziekenhuis' en „De vacantiebesteding js geen zaak meer van de vacantiegangers alleen" QP de VROUWENPAGINA: „Een stukje Parijs in Amsterdam", „Vol verwachting klopt ons hart", „Wie volgt", „Sportieve en geklede jumpers en „Van de boorden van de Moskwa". QP de pagina INSPANNING—UITSPANNING—ONTSPANNING ten slotte publiceren wij: „Kruiswoordraadsel met twee muurraadsels". „Hersengymnastiek", „Puzzle-rubriek", „Onze schaakrubriek" en ..Luister eens naar" vrije IllillllllllillltilllllillllllM

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1