Een stukje Parijs in Amsterdam Vol verwachting klopt ons hart Van de boorden van de Moskwa De collectie van De Givenchy LEVEND VOEDSEL Eenvoudige recepten ■mii iP^wAtime,en yeJklede, jwnptM Geen bepaalde richtlijnen lllHniil!l!!ll!nil!llll!l!ll]llll!il!lli!l>l!!lllll!l!!!ll!lllll!ll!lllllll!!l!lll!lllllllill WIE VOLGT Eén van de creaties van De Givenchy. QP SINTERKLAASAVOND gaat het hart tegen hart of hard tegen hard in de meeste gezinnen! Ieder lucht zijn hart op min of meer hardhandige wijze, want dat naast onze goede ook onze minder prijzenswaardige eigen schappen onder de loupe worden geno men, dat is nu eenmaal de traditie van „pakjesavond". Bij dit feest van plagen de hartelijkheden behoren harten: zoete harten, zoute harten vrolijke en ge lukkige hartenl Zoete harten. Hiervoor maken we borst plaat van verschillende kleuren en sma ken. Per kopje suiker (a ongeveer 150 gr.), 3 eetlepels melk of water en krap een halve eetlepel puddingpoeder ge- gebruiken. Suiker en puddingpoeder dooreenroeren en met de melk of het water opzetten. De massa langzaam zon der roeren laten smelten. Dan de warmte opvoeren en de suikeroplossing brui send laten koken totdat een gordijntje van stroop blijft hangen tussen de tan den van een vork, die men er ingesto ken heeft, en daarbij de laatste druppel een heel fijn draadje trekt. De pan van het vuur nemen tijdens dit keuren. Het stroopje van het vuur af vlug afkoelen bij het open raam onder voortdurend kloppen met de vork. Wanneer de massa dik en ondoorzichtig wordt, haar uitgieten in ingevette borstplaatvormen (liefst harten). De borstplaat in de vor men laten afkoelen en dan keren zodat de onderkant droogt. Restjes borstplaat kunnen in de pan blijven en met een volgende portie mee- gesmolten worden. Het allerlaatste kan men gebruiken inplaats van suiker in pap e.d. Voor chocolade- of koffieborstplaat per kopje suiker a 150 gr 'n halve eet lepel cacaopoeder of 'n halve eetlepel koffiestroop of sterk koffie-extract ne men. Dit van het begin af meekoken. Versieringen. Hiervoor kunnen dienst doen gepelde noten, stukjes geconfijte vruchten (kersjes, snippers, peren, su- cade, gember enz.) of krenten. Ook wel kleine snoepjes. De noten halveren, van de geconfijte vruchten bolletjes of figuurtjes snijden. De versiering klaar leggen alsvorens met het borstplaat maken te beginnen. De noten, krenten of vruchtjes moeten n.l. meteen in de bovenkant van de borstplaatmassa ge drukt worden, zodra de vormen gevuld zijn. Een andere versiering is: het suiker goed „besneeuwen" met geraspte cocos- noot of bestrooien met chocoladevlok ken. Borsfplaatkandelaart'es kan men ma ken, door kleine kaarjes aan de onder kant in een stukje cellophaan of zilver papier te wikkelen en middenin donker gekleurde borstplaten te zetten vóór oeze stijf worden. Nu we de borstplaatvormen toch te voorschijn hebben gehaald kunnen we deze ook als uitsteekvorm gebruiken voor; Hartige harten. Uit dunne sneetjes oud brood harten snijden of steken. Deze in een flinke laag hete olie of vet in een koekepan vlug bruin bakken. Een slaatje maken van (per 8 „har ten"): een paar grote gekookte aard appelen. een schijf ui, 100 gr poulet, een zachtzure appel, een plak knolsel derij, selderijgroen. augurkjes, dikke slasaus mayonnaise. Het vlees zachtjes gaarkoken in water met zout en een schijf uit. Het dan uit de bouillon nemen en onder een zwaar voorwerp laten afkoelen op een bord of plank (het wordt dan stevig en vezelt niet bij het fijnsnijden). In de bouillon de plak knolselderij een paar minuten koken niet geheel zacht hoog aan de" hals opgeknipt sloten zij DAT Nederland een modeshow in dienst van de liefdadigheid weet te waarderen, bewees de talrijke opkomst van het publiek voor de shows, waarmede de ster aan het Parijse fir mament der Haute Couture, Hubert de Givenchy, naar Nederland kwam. Deze reus van ruim twee meter, die men eerder voor een Amerikaan dan voor een Fransman zou verslijten, was zelf helaas door ziekte verhinderd aanwe zig te zijn. Vijf van zijn mooie mannequins heb ben de collectie ten bate van het Roode Kruis in het Victoria Hotel te Amster dam getoond. Wij spraken enkele woor den met de publiciteitscheffin, Charlot te, die evenals de beroemde mannequins, Bettina en Sophie, van Fath naar de Givenchy is overgestapt, wèl een be wijs dat de kenners in hem dè couturier van het ogenblik zien. Per vliegtuig zijn zij dit week-end naar Amsterdam gekomen en hebben naast het vermoei ende showlopen hun tijd ook nog benut om het Rijksmuseum te zien en langs de grachten te dwalen. Alle hulde! Vijf mooie mannequins, Joan, de donkere Amerikaanse, Danielle, Patricia, Marie Claire en Colette, die er in het dagelijk se leven uitzien als aardige, jonge vrou wen met bescheiden make up, gekleed in sportieve losse jassen, waaronder zij een eenvoudige trui en rok dragen. Wij zagen onder het publiek verschei dene van hun Hollandse collega's, die zeker het een en ander van deze Franse meisjes konden leren, want met welk een onnavolgbare gratie toonden zij de verrukkelijke creaties van hun mees ter! Ware actrices in de kunst van het show-lopen! In zijn mantelpakken blijft de Given chy bij het klassieke genre. Streng ge tailleerd, vaak met dubbele knoopslui- ting hadden zij echter originele garne ringen van fluweel; een grijswollen pakje had b.v. een bronskleurig flu welen vest als inzet. De combinatie van grijsblauw tweed met een eenvoudige ribzijden strik in de kleur van herfst bladen was opvallend mooi. Er waren allerlei aardige vondsten: een zwarte tailleur had een sjaal van breitschwanz op de rug toegeknoopt en met wit bont afgezet en een zwart wollen capeje was gegarneerd met grove franje en werd op zwart tailleur gedragen. De ruime, sobere mantels, uitgevoerd in prachtige wollen stoffen en van iede re versiering ontbloot, lieten de voe ringen van faille, taftzijde of als bont bedrukte imprimé's prachtig tot haar recht komen. Hieronder werden strakke wollen jurkjes gedragen, van voren laten worden; De selderij en de appel in kleine blokjes snijden, het vlees, de ui en de augurkjes snipperen, de aardappe len met een vork fijndrukken. Al deze ingrediënten dooreen mengen en de massa smeuig en smakelijk maken met een paar lepels bouillon en wat azijn. Het slaatje als een bol kussentje op de broodharten striiken en met een laagje slasaus of mayonnaise bedekken. als een maliënkolder om de overslan' e mannequins. De sluiting aan de achter kant vroeg de aandacht door draperie, franje of een schuinlopende knopenrij. Deze modellen, die waarlijke haute couture eisen nergens een plooitje te bekennen waar het niet behoort te zijn zijn tevens de ideale jurken voor duizend en een gelegenheden. Als een Russische prinses kwam de bekoorlijke „LEVEND VOEDSEL" van de Deense arts dr Kristine Nolfi, verschenen bij Van Holkema en Warendorff, is één vurig pleidooi voor het nuttigen van rauwkost. Dr Nolfi heeft als hoofd van het rauwkost-sanatorium „Humlegaar- den" te Humlebaek in Denemarken vele interessante ervaringen opgedaan met een „levend voedsel"-dieet, waar van zij in dit boek vertelt. Lévend voedsel, omdat rauwkost het langst de voor de mens zo belangrijke vitaminen, enzymen en mineralen in hun volle kracht bewaart. Dr Nolfi wijst er op, dat juiste voe ding in hoge mate kan bijdragen tot het voorkómen van wat wel de „civili- satie"-ziekten worden genoemd en zo wijdt zij o.m. een geheel hoofdstuk aan de bestrijding van de kanker. Het boek bevat verder tal van aanwijzingen voor de toebereiding van vruchten- en groentengerechten. MARTINE Wittop Koning, de reeds hoogbejaarde, maar nog steeds vitale en moderne lerares in koken en voe dingsleer, heeft reeds duizenden en duizenden aan zich verplicht door haar publicaties. Thans verscheen bij Nijgh en Van Ditmar N.V. te Rotterdam-Den Haag de twee en zestigste druk van haar „Eenvoudige Recepten". Het is een in verschillende opzichten gemoderni seerde uitgave geworden, welke weer vele huisvrouwen tot een gewaardeerde hulp bq de „voedselvoorziening" zal zijn. Daar is het trouwens in- en uit wendig op ingericht. Danielle met haar stralende glimlach op gehuld in een kostbare minkmantel met bijpassend kroontje van hetzelfde bont. Het petit-point motief (rozen in zachtrood en groen) werd zowel in zwart wollen pakjes, cocktailjurkjes als avondjurken gebruikt. Deze rozen, in de stof geweven, gaven de indruk van handborduursel. Het mooist werd dit bereikt bij een schouderloze avondjurk van stijve witte organza. Rijke zijden avondcapes,ruime man tels van fluweel en zijde, enorme doe ken van grove wollen stof met franje completeerden de avondjurken, die vaak Van voren hoog gesloten en aan de rugzijde diep gedecolleteerd waren. Deze sprookjesachtige jurken, die rijk met de hand geborduurd waren, zijn beslist niet voor het dichtbevolkte Ne derland bestemd. Immers de manne quins hadden verscheidene meters ruimte nodig om de enorme wijde stijf- uitstaande rokken waaronder ook nog enkele onderrokken gedragen werden, met zich mede te voeren. Men kan zich bij deze toiletten slechts een koninklij ke statietrap denken. Toen het vijftal dan ook een laatste koninklijke ronde maakte, en de muziek „La Ville du Monde" speelde, hadden wij die mid dag inderdaad 'n glimp van die geheim zinnige wereldstad opgevangen, een speciaal stukje Parijs, dat voor onze pro vinciaalse ogen een .bijzondere glans had. HENDRINE. LANGZAAM maar zeker gaan we op de 21e van December aan, de dag waarop Thialf officieel aan de regering komt. De kille dagen, welke wij nu reeds gehad hebben, zijn eigenlijk maar een voorproefje geweest. Het is dus zaak, dat wij ons ie weer stellen onder het devies: Warmte verdrijft koude I Truien en vesten en in combi- natie de twinsets. worden te voorschijn gehaald, voorzover koukleumers dit nog niet deden in gezelschap van een vlotte winterrok zullen zij U bescher- JJEUS MEVROUW, of u nu pro of contra Moskou bent, u kunt voor uw kleine jongen en °oK voor uw kleine meid gerust zo'n vrolijk geborduurd Russisch kiel tje maken en het zal hun aller aardigst staan. We geven er het •patroon voor een korte broek bij, maar het kan even goed op een rokje of op een lange broek ge' dragen worden. Het kieltje vraagt ca 1 M. stof en het broekje 5ü c.M. van 90 breed. Men maaKt de voorsluiting van het broekje door onder de gevoerde linkervoorkant een eveneens gevoerde knoopsgaten- reep volgens de ingetekende vorm, te naaien en rechts een gevoerde knopenreep aan te zetten. De in het patroon aangegeven vOering- zak wordt bij de zakopening met broekslof bekleed en daarna in genaaid. In de achterstukken stiKt u de figuurnaadjes. De zij naden boven en onder de zakope ning sluiten en evenzo de been naden en de middennaad. De bo venrand werkt u met een 3 c.M. brede reep voering af en voor ziet hem van knoopsgaten, waar mee u het broekje op een voe ringlijfje knoopt. U vindt het patroon hiervan naart dat van de broek. Het be leg aan de achterkant vouwt u naar binnen, waarna de knoop sluiting aangebracht wordt. Schoudernaden sluiten en de hals en de armsgaten met schuine reepjes afwerken. Op de brede zoom naait u de knopen in over eenstemming met de knoopsgaten in de broekband. Voor u het Kieltje in elkaar stikt, brengt u eerst het borduur werk langs de sluitkant en op de mouwen aan. Tegen de onderslag van het linkervoorpand naait u een 5 c.M. breed beleg, waarna u de knoopjes aanzet. Het beleg tegen de sluitkant van het rech tervoorpand reikt tot de midden- voorlijn. Bij het aanstikken naait u gelijk de lusjes mee. Zij- en schoudernaden sluiten en de hals- rand tussen de dubbele stof van het boordje (21/- bij 31 c.M.) zet ten, dat eveneens met een knoop en lusje sluit. Het verdient wel aanbeveling om ook achter het borduurwerk van de mouw een reepje v°ering te naaien. Mouw naden sluiten en de ingerimpelde onderkant van een boordje (2lh bij 17 c.M.) voorzien. Over de kop even ingehouden zet u de mouw met de naad ca 2 c.M. voor de zijnaad in het armsgat. Het ceintuurtje maakt u 21/2 3 c.M. breed. Wat denkt u van zo'n leuk Kiel' tje als Sinterklaas-cadeau? Als u er niet te lang mee wacht, kan 'iet nog best klaar komen. Houdt u niet van handwerken of heeft u daar geen tijd voor, dan kunt u het borduursel vervangen door kleurig bewerkt band, dat in verschillende breedten en allerlei aardige dessins te koop is. men iegen de snijdende wind. Ol er ook op dit gebied richtlijnen worden gesleld? Wel, zo onderhevig aan de mode als de japonnen en mantels is de gebreide kleding niet bepaald. Men kan zelf met smaak en overleg vaststellen, wat men zal dragen, mits deze kledmg niet té uitdagend strak om het lichaam sluit.... Daaraan is altijd wel een mouw te passen door M de spiegel als Uw beste vriend de waardering te geven, welke hij verdient Over het algemeen kan het geen kwaad een lange boord aan de jum- per te breien, opdat ook de lendenen i TtoMJ extra beschutting krijgen. Bijgaande Jk.fT afbeelding van de bakvis vrijwaart i-®1 voor overdrijving. Ver over de taille ifWtfip' ~i komt deze sportieve trui met hoge boord, welke eveneens omgerold mag JsM zijn. Als patroon leent zien uitermate goed de patentsteek. Echter dient men wel de maat in het oog te houden, c J omdat deze steek 'n volle indruk weer- -j M geeft. Als kleuren kunnen dienen: Vyflfe groen, hei-rood, of lichtblauw, daar Iffj het een sporttrui betreft. Iets, wat niet <ra> <yTpjjfe:.WÉ I gezegd kan worden van de jumper, Jtl welke Sibylle draagt. Bij de trui heeft fegps., «p* WW RA „Sweet seventeen" in Frankrijk als VmL f- beenbeschermers de nylon-sportkous, - L..^, gestoken in een paar sportieve dippers. f j j&i öj|§L Van de geklede jumper van Sibylle «Bwpl werden voor- er. achterpand en nou- SLr ■P" iaamja wen op fijne naalden gebreid in tricot- ft*. -^Prf steek. De kraag luistert echter naar fe "Si I hetgeen de modekoningen voo-Wchrij- JV\ - AAgT. J ven: omrollend, doch ook opstaandge- Vj VA j dragen! Dat wordt ook toegepast bij de JJ I m }t/\ manchetten van de mouw. wolke drie- a/> r' 4 Kwart gehouden worden. Wenst oen tg- jr'Élk nog een garnering: twee kleine rrnd- zakjes van hetzelfde patroon als kraag 'fia Ii k^a en manchet en dito boord, in een nu- 1Wi. IL& ance lichter of donkerder dan de jum- v M?: yjiifr per. Bovenstaand model wordt uitg» I bracht in fijne pasteltinten, welke V harmoniëren met de ogen. Wil men het g. j als middag-jumper gebruiken, dan pas' hierbij uitstekend een jersey-rok in overeenstemmende kleur. Men kan er tevens een gehele jurk van maken, in dien men bij de gebreide rok het laat ste Franse snufje van de ritssluiting toepast, welke in de taille is verborgen er. rondom loopt. Merkbaar is het prac- tisch niet, dat bewijst wel de illustra tie. Natuurlijk is het zaak de japon in één kleur te houden, indien zij be stemd is als middag-creatie. Variatie kan haar echter voor meerdere doel einden geschikt maken. ^iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiTMniimiiiiimniminiiiinninniniiiiiiininiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiminntiiiiii! JA KIJK, maar dat is nu nat eerlijk. Wij zouden immers met animo gaan vertellen wat wij deze winter van plan zijn te ondernemen. Niet het ge wone routinebedrijf van elke dag, want dat weten wij nu wel van elkaar. Al is daar misschien ook bij tijd en wijle iets aardigs en gloednieuws van te melden, want wat er al niet uitgevon den wordt tegenwoordig.. Ik draaf ten uwen gerieve tenminste al een poosje met een notitieboekje langs de winkels. U hoort er straks meer van. Als u soms óók draaft: schrijft u mij dan af en toe eens een paar notities? Het loopt zo hard tegen Sinterklaas, dan kunnen wij allemaal wel een paar ideetjes gebrui ken. Maar goed: om op die afspraak van ons terug te komen. Er zijn een sta peltje brieven binnengekomen met de alleszins begrijpelijke nieuwsgierige vraag: Wat zal het wezen, Saskia? Groot gelijk, hoor; ik had het beloofd. Maar dan ook gelijk oversteken: wat zijn uw plannen" Daarop geven maar een stuk of wat lezeressen antwoord en ik kan toch niet aannemen dat de rest helemaal niets van plan is. Dat is toch beneden onze stand. Wat hebben wij niet een beeld van een bloemlezing bij elkaar geschreven toen het over liefhebberijen ging. U maakt mij niet wijs dat wij dat met winterprogramma's ook niet voor elkaar zouden krijgen. Maar misschien moet dat beroemde schaap weer eerst over de dam gedren teld zijn? Best: hier gaan er twee, ge zellig zij aan zij. Hopelijk vergeven de briefschrijfsters mij deze beeldspraak: Saskia kuiert er zelf als derde achter aan; om u te troosten. Wij beginnen, zoals ons van jongs af geleerd is, met de oudste dame. Ja, en hoé oud: de zeven kruisjes voorbij. U zou het niet zeggen, als u haar winterprogramma leest: „Mijn huishouden is klein, ik heb nooit van bridgen en visites gehouden, ik heb dus veel vrije tijd. Het orkest en het strijkkwartet jn hun wekelijkse repetities begonnen; ik geef Engelse les aan a.s. emigranten, leid een vrouwen club, lees met een clubje vriendinnen Italiaans en met een ander Dant'e (niet in het Italiaans, maar om de prachtige inhoud), 's Zondags om de veertien dagen lees ik met een stuk of acht dames van ongeveer veertig jaar (o.w. een enkele getrouwde) die in onze kleine plaats weinig uitgaans- of ont wikkelingsmogelijkheden hebben, co- mediestukken, afwisselend klassiek en modern. U begrijpt aan deze bezigheden wel, dat ik niet jong meer ben (twee en Zeventig jaar), maar nog goed van hoofd en benen. Dan heb je meer de lust en de rust voor zulk soort dingen dan met een druk gezin om je heer (wat ik ook heb gehad). Ik gaf nu alleen mijn winterpretjes op, maar ik zou iedere vrouw raden, iets ontwikkelends op haar winter- program '.e zetten en dan liefst iets waar haar man of kinderen ook iets aan hebben. Het meeleren met een kind, dat moeite heeft op school kan ook al voor beide partijen opwekkend zijn". Mevrouw, mijn eerbiedig compliment. Als alle vrouwen van half uw leeftijd haar vrije tijd maar aan één van uw programma-punten besteedden, hoe veel rijker en zinvoller zou haar leven zijn. En dan praat men tegenwoordig nog van uw leeftijdgenoten als van: de inproductieven EEN tweede lezeres geeft practische raad aan diegenen onder ons die het nog niet met zichzelf eens zijn: „Wanneer er, naar ik hoop, velen zijn, die de vraag: ,Wat zal ik deze winter bedrijven" voor zichzelf nog niet be antwoord hebben, zou ik hun in over weging willen geven, een eenvoudig muziekinstrument, zoals de bamboe fluit te leren maken en bespelen. Want dit is juist het aardige van het instru ment: men kan het nergens kopen. Met eigen handen moet men dit instrument maken. En onder goede leiding is dit heus geen heksentoer. Verleden jaar maakten wij al heel wat fluiten en wel met kinderen van tien tot veertien jaar. De ondervinding leert dat ook vele volwassenen, predikanten, jeugdleiders, huismoeders, wanneer ze eenmaal be gonnen zijn, van geen ophouden weten. Ik heb het meegemaakt, dat de cursis ten van 's morgens negen uur tot s avonds halfelf (met korte onderbre kingen voor de maaltijd) doorwerk ten! Voor het instrument (uniek voor huis muziek) bestaan duo's, trio's, kwartet ten, want behalve de sopraanfluit ma ken we ook nog de alt- en tenor- en de jasfluit, zodat we een waarlijk „koor" van stemmen hebben. Het ge hele gezin kan er aan mee doen". Als u er iets voor voelt en ik ken heel wat muziekminnende moeders, voor wie een piano e.d. onbereikbaar is u kunt bij mij het adres krijgen. En nu Saskia zelf? Goed, ik zal het vertellen, als u dan ook eens met een paar programma's over de brug komt. Allereerst het een en ander op papier zetten, in diverse genres. Mijn handen geef ik verder deze winter een truitje om te breien en een lampekapje om te plooien. En mijn hoofd om te beginnen een serie boeken die al lang op lezen staan te wac. n. Over geschiedenis, ontdek kingen en opgravingen en een heel bij- zonuer over hiërolyphen, waarnaar ik allang op jacht ben. Voor Engels nog "ens de volledige Katherine Mansfield mijn onverwoestbare jeugdliefde, mèt '.aar Letters en Journal En voor Frans - nee, dat boek vertel ik niet, dat is te ondeugend. ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7