f HET IJSELMEER NU IJZIGER DAN OOIT Geeft ons onze mannen en zonen terug! Een nijlpaard-baby in Artis EISENHOWER ZORGDE VOOR EEN POLITIEKE SENSATIE Wat nü met de Saar? Oniroerende vrouwenmars in Wenen Het water van de Waal wast Schip ramt de spoorbrug over de Maas te Maastricht Achttienjarig Brits soldaat gaf geheimen prijs aan communisten Wijziging van maatschappelijke structuur is doel van de PBO Fabriek en villa te Enschede door boos opzet verbrand Woensdag 3 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 286 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DE BENOEMING VAN DE DEMOCRAAT DURKIN Gebaar tegenover vakverenigingen Tafi verontwaardigd iJ-lunnel op 21 Jan, in Amsterdamse Raad Noodpijler van brug is zwaar beschadigd Sowjets houden krijgs gevangenen al 8 j. vast Directeur .Ommelanden' aangeklaagd Tot een jaar celstraf Generaal Naguib naar de V.S.? Offensief der Vietminh op Nasam begonnen Bedrijlschapsbesturen zullen niet op de stoel van ondernemers neerzijgen De Troonrede bevatte geen dreigementen Daders lichtten de verzekering op veroordeeld Pinay staat voor hete vuren De vissen houden buurpraatjes •iuh ten spijl ekopen; itraat 76 it lichtnet, ideaal oestel op slaap- ken.enz. batterijen, waar It - muziek en ordt de levens batterijen meer aeld. O 9 O smaakt mpende 'utricia's in huis Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man. Familieberichten 20 cip.mm Vraag en Aanbod alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 fENERAAL EISENHOWER, die ook tijdens zijn verkiezingscampagne voor Presidentschap van de Ver. Staten toonde, los van adviezen van zijn ra het presidentschap van de Ver. Staten toonde, los van adviezen van zijn raad gevers, een geheel eigen standplint over diverse kwesties te durven innemen, heeft thans door zijn benoeming van een democraat, de katholieke vakverenigings man Martin Durkin, tot minister van Arbeid in de a.s. regering, voor een binnenlandse politieke sensatie van de eerste orde gezorgd. Eisenhowers voor naamste partijganger, Robert Taft, die hier tegenover de benoeming van een van zijn persoonlijke tegenstanders wordt gesteld, heeft een fel protest doen horen Ook hij bleek aanbevelingen te hebben gedaan voor zekere benoemingen, die nu duidelijk door de a.s. president ter zijde zijn gelegd. Uiteraard zal de Senaat de benoemingen van Eisenhowers regerïngsmannen nog moeten be krachtigen, en zal Taft .zich dan ook nog kunnen verzetten, doch men neemt niet aan dat hij zo ver zal gaan. Het is n.l. in de V.S. gewoonte een nieuwe nresident een kabinet naar eigen keuze te geven. De benoeming van Durkin is kennelijk een gebaar tegenover de machtige vakverenigingen, dat er toe zal bijdragen de mening weg te nemen, dat een strijd tussen de vakverenigingen en de regering onvermijdelijk zal worden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Sehuman, heeft in Parijs naar aanleiding van de stembusuitslag m het Saargebied verklaard, dat hiermede t ï'Saarvraagstuk zeker niet is opgelost, doch men wel door deze verkiezingsuit slag z i. nader tot die oplossing is geko men. Hij zeide binnenkort te zullen antwoorden op het laatste schrijven van de Westduitse Bondskanselier. Duitsland dient de Franse voorstellen voor een toekomstig economisch regiem in het Saargebied te aanvaarden, hetzij met eigen tegenvoorstellen komen. Ook liet Sehuman doorschemeren, dat er eSn gezamenlijk voorstel van Frankrijk, Engeland en de V.S. over dit probleem te verwachten zou zijn. In Bonn is verklaard, dat de West duitse regering te allen tijde bereid is de onderhandelingen met Frankrijk over het Saargebied te hervatten, doch ook haar voorwaarden zijn ongewijzigd ge bleven.... MINISTER DURKIN is afkomstig uit Chicago en staat aan het hoofd, van een internationale unie van loodgieters. De voorzitter van de enorme „Ameri can Federation of Labour", George Meany, is een intieme vriend van Dur kin. Martin Durkin zelf toonde zich ook verrast over zijn benoeming. Hij zeide van oordeel te zijn1, dat de Taft-Hartley- wet, die voor een deel door Taft is op gesteld, zó te amenderen zal zijn, dat zij aanvaardbaar wordt voor regering en vakverenigingen beide. Vastgesteld kan in elk geval nu reeds via deze be noeming worden, dat Eisenhower de i sproken, zonder dat n°chtans een be- vele conflicten, die tijdens het bewind slissing hierover werd genomen, van Truman tussen regering en vak verenigingen aan de orde waren, wil voorkomen of althans verminderen. Taft zeide het nieuws van Durkin's benoeming „haast niet te kunnen gelo ven". Hij zeide nooit het voorstel te hebben gedaan „een man te benoemen, die steeds een partijganger van Tru man is geweest, tegen de verkiezing van Eisenhower heeft geijverd en ac tief het herroepen van de Taft-Hartley- wet heeft voorgestaan". De mening, die de democraten tijdens de verkiezings veldtocht steeds lanceerden, n.l. dat Eisenhower geheel „in de macht van Taft was", is met dit feit toch ook wel goed de bodem ingeslagen. De stem der democraten zal ook in de buitenlandse politiek der V.S. niet geheel teloor gaan. Volgens de „New York Times" is de a.s. minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, bezig de mogelijkheid te onderzoeken van het instellen van) een Raad voor Buitenlandse Politiek, waarin ook in vloedrijke democraten zittingzouden krijgen. Deze Raad zou op ministerieel peil moeten staan en plannen moeten maken voor de politieke koers op lange termijn. Eisenhower zou aan dit stre ven zijn goedkeuring hebben gehecht. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten om op 21 Januari van het volgend'jaar de plannen voor een tunnel onder het IJ te bespreken. Te vens is de inrichting van een hefschroef- vliegtuig-station in de hoofdstad Tie- Enkele dorpen langs de rivier de Waal vrezen voor overstromingen clIs het water blijft stijgen. De kade langs de rivier in Nijmegen staat al blank. Een enkele voorbijganger weet er met opgestroopte broekspijpen nog nèt langs te komen. Gistermiddag tegen half zes is een binnenschip van 342 ton, dat met een lading van 200 ton platen ijzer op weg kas naar de Ruhr iu Duitsland, tegen de spoorbrug over de Maas te Maas- tricht gevaren. De schade aan de brug kon door de duisternis nog niet worden vastgesteld. Het schip is in zinkende toestand. Het treinverkeer werd lopig gestaakt. Met vee) moeite en behulp van zes sleepboten heeft men het wrak kun, hen wegslepen. Een noodpijler van de brug schijnt zwaar beschadigd te zijn. Het peil van de Rijn is de laatste da gen gestegen tot bijna 15 meter boven Amsterdams Peil. De Rijkswaterstaat stelde daarom gisteren de hoogwater berichtgeving in. Op het IJselmeer is een binnenscheepje door ijsgang in moeilijkheden geraa.rt. Eer. passerend motorschip heeft het op sleeptouw ge nomen. Op het zijkanaal te Rotem (Belgiël kwam het Dinsdagmorgen tot een aan varing tussen het tankschip „Cover" dat geladen was met zwavelzuuren een Nederlands kolenschip. Het kolen- schip kreeg een lek en zonk bijna ogenblikkelijk. De schipper en zijn gezin kondm worden gered. De vaart op het IJselmeer ligt goed deels stil. Een vraehtdienst tussen Am sterdam, Kampen en Zwolle kon nog normaal doorgang vinden. J^UIM duizend fakkels dragende Ween- se vrouwen, wier bloedverwanten nog steeds in Sowjetrussische krijgsge vangenschap verkeren, trokken Dins dag zwijgend door het centrum van We nen, als een stil protest tegen deze thans reeds achtjarige afwezigheid van hun dierbaren. Zelfs toen de vrouwen langs het gebouw, waar de Sowjet-autoritei- ten zijn ondergebracht, trokken, vol hardden zij in haar zwijgend protest. Velen der vrouwen waren zeer oud en zij liepen zwaar op haar stokken leu nend, in de stoet mede. Vóór de protestmars begon, had een „onbekende vrouw" een korte toespraak gehouden, waarin zij zeide: „Dit is geen politieke demonstratie. Wij willen aan vele mannen, die binnenkort voor slechts de herinnering levendig houden de achtste achtereenvolgende maal het Kerstfeest niet op Oostenrijkse bodem zullen kunnen vieren". Duizenden toeschouwers hadden zich langs de weg, welke de stoet volgde, geschaard. Vele vrouwen onder haar barstten in tranen uit, toen zij de vol gende tekst van een meegevoerde ba nier lazen: „Oude en zieke ouders zou den zo graag hun zonen nog éénmaal willen zien". Beledigde hij bestuursleden van de ANAB De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond heeft bij de officier van Justitie te Groningen een aanklacht ge deponeerd tegen de heer F. de Boer, di recteur van de zuivelfabriek „De Om melanden". Deze zou in een circulaire aan de leveranciers van de fabriek „op ergerlijke wijze" de eer en goede naam van de voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur der ANAB hebben aan getast. TSJECHISCHE MINISTER VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN Radio-Praag meldt, dat Antonin Gregor, de Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Handel, gisteren van zijn functie is ontheven. INE Oranjesluizen te Schellingwou- de zijn bijna ontoegankelijk ge worden voor de schepen die bin nen willen lopen. Hier en daar ligt al een stevige ijsvloer. Uit welingelichte bron te Cairo wordt vernomen, dat generaal Naguib tot een bezoek aan de Ver. Staten zal worden uitgenodigd na de installatie vam generaal Eisenhower als president. Het hoofd van de Egyptische regering zal dan de gast van de Amerikaanse regering zijn. In bevoegde Egyptische kringen kent men grote betekenis aan dit bezoek toe met het oog op de toekomstige betrek- kingn tussen beide landen. Zeven duizend man van de Vietminh- strijdkrachten zijn Maandagavond een hevige aanval begonnen op Nasam, de grootste Franse versterking in Indo- China. De sterkte was na veertien uur nog in handen der Fransen. Een nieu we aanval werd gisteravond verwacht. De Vietminh-strijdkrachten hebben Nasam van alle andere Franse bases af gesneden. Minister De Bruyn in de Tweede Kamer In zijn antwoord-rede op hetgeen negen leden van de Tweede Kamer t.a.v. de werkgelegenheid, de P.B.O. en de productiviteitsverhoging hadden gezeg heeft de minister voor de P.B.O., de heer A. C. de Bruyn, gisteravond verklaard dat het welbewust de bedoeling van de wet op de P.B.O. is, om de maatscnap- pelijke structuur te wijzigen. „Dat Is precies het aantrekkelijke in deze wet," zei de beer De Bruyn. Zij beoogt de arbeiders te ontproletariseren en het individualistische streven om te buigen naar meer organische vormen. Het slagen van de P.B.O. (op zijn totstandkoming mag Nederland nu niet lang meer wachten), zal van beslissende betekenis zijn voor de staatkundige en sociaal- economische structuur van ons land. Er is haast bij de toepassing nodig, omdat er in het Westen meer vereist is dan het verbeteren en handhaven van het levenspeil. Een krachtig organisch antwoord is nodig, aldus de beer De Bruyn. De uitlating in de Troonrede oyer de verwezenlijking van de wet op de PBO moet niet worden opgevat als een drei ging om de PBO bij kracht van wet door te voeren. Het was slechts de aankondiging, dat de voorbereidingen De drie daders van één der grootste en geraffineerdste brandstichtingen van de laatste tijd zijn dezer dagen door de politie van Enschedé gearresteerd. Het zijn drie mannen tussen de 30 en 40 jaar, die ervan verdacht worden het vorige jaar brand te hebben gesticht in de ma chinefabriek Oost-Nederland aan de Slankweg te Enschedé. Hoewel de politie reeds lang vermoed de, dat de brand die op 16 Mei 1951 een grote villa en de machinefabriek ge deeltelijk verwoestte, was aangestoken, kreeg zij eerst kort geleden de bewijzen in handen. De brandstichters hebben 'n bedrag van een half millioen gulden aan verzekeringsgelden geïncasseerd. De' twee hoofddaders, de vroegere ver tegenwoordiger J. van der H. en de 36- Tony Dewick, een 18-jarige Britse so'daat, die iid is van de „Liga van jonge communisten", is schuldig bevon den aan pogingen tot het uitleveren van geheime militaire gegevens aan de communisten. Hij werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld door een krijgsraad. Het vonnis moet nog door hogere militaire autoriteiten bevestigd worden. Bij het proces zeide hij: „Het heeft geen zin om tot een organisatie te horen, als men niet ook loyaal tegenover haar is". Dewick zeide op het moment van zijn arrestatie op weg te zijn geweest naar iemand, die hem weer met een andere persoon in verbinding zou stellen voor het doorgeven van geheime gegevens. Dewick werkte op het bureau van de technische adjudant van de tankschool te Bovington. Het is mogelijk, dat hij rapporten uit Korea heeft gezien over tekortkomingen in de Centurion-tank. Hij had ook toegang tot gegevens over snelheden en andere capaciteiten van de verschillende militaire voertuigen. riSTEREN HEEFT de Franse Natio- nale Vergadering tegen de wens van de regering in, met 388 tegen 211 stemmen besloten de begroting van het minsterie voor de pensioenen voor rang van behandeling te geven. Vele afgevaardigden betuigden hun ontevre denheid over het bedrag, dat voor de pensioenen der oud-strijders is uitge trokken. De Vergadering zal deze uit spraak binnen twee etmalen ongedaan moeten maken, wil zij Donderdag de regering-Pinay niet tot aftreden dwin gen. Morgen zal het voor de Franse re gering toch een belangrijke dag wor den, want zij heeft de vertrouwens kwestie gesteld teneinde de Nationale Vergadering te bewegen de begroting als geheel, met voorrang tc behandelen. Pinay verklaarde: „Er zal tegen 31 De cember een begroting vastgesteld moe ten zijn of anders zal er een andere re gering moeten, komen. Waarnemers zijn van mening, dat de regering in deze wel een overwinning zal boeken. Vol gende week Dinsdag woidt het kabinet voor een nog zwaardere proef gesteld. Dan komt n.l. opnieuw een vertrou wenskwestie aan de orde als gestemd zal worden over een regeringsvoorstel om de begroting nu artikelsgewijze te behandelen. jarige D. S. hadden een schilder onder druk gezet, om bij de brandstichting te helpen. Hij ontving daarvoor een be drag van f 2000. De schilder was bezig met het afbranden van planken van een opslagplaats in de fabriek, waar een grote hoeveelheid in benzine ge drenkte houtwol was opgeslagen. Deze voorraad houtwol stond in een oogwenk in lichtelaaie. Toen de schilder uitriep „Brand! brand!" stak verdachte S. de villa in brand. Verdachte Van der H. heeft een volledige bekentenis afgelegd. thans zover gevorderd zijn, dat de PBO in de korrjfnde vier jaren goeddeels ge realiseerd kan worden. Moeilijk was en is nog de reorganisatie van de or ganisaties van beroepsverenigingen tot organisaties per bedrijfstak. Dit werk vordert, doch het is nog niet gereed. De onderbouw van de vrije organisa ties moet gereed zijn, voordat de bo venbouw van de PBO kan worden op getrokken. De bedrijfstak-organen, zijnde be drijf scommissies, bedrijfsraden en be drijfspensioenfondsen zullen, ter ver mijding van over-organisatie in één huis en in één apparaat moeten worden ondergebracht. Haken en ogen zitten er nog aan de verordenende bevoegdheid. Onderne mers vrezen, dat een bedrijfschaps- bestuur op hun stoel zal neerzijgen. Deze besturen krijgen echter alleen de bevoegdheid om verordenend op te tre den, indien het goede functionneren van de bedrijfstak als geheel zulks ver eist. Minister De Bruyn is er vrijwel zeker van, dat de komende vier jaren de realisatie van vele PBO's bij alge mene maatregel van bestuur, dus op grond van vrijwilligheid, tot stand zul len komen. Indien deze redelijke ver wachting niet wordt vervuld, zal men zich nader kunnen beraden over instel lingen bij de wet. (Zie elders in dit blad) UEN dof gebrul, dat de bavianen ont steld in een hoek van hun kooi bij een dreef, was gisteren het eerste le vensgeluid van een nijlpaardje, dat in „Artis" het licht zag. Het is ruim elf jaar geleden, dat er in Artis zo'n ver heugend feit plaats vond en dus was er wel enige reden tot feestelijkheid. De baby weegt een kilo of zestig en zijn mama is één van de twee wijfjes nijlpaarden, die „Artis" vorig jaar kreeg. Het merkwaardige aan de nijl paarden-zuigeling is. dat men nog niet kan vaststellen of het een „hij" of een „zij" is. Dit is trouwens in dit stadium des nijlpaardenlevens volkomen nor maalEn.de burgerlijke stand van „Artis" heeft de tijd met de registratie van de nieuwkomer. OET is ook een nijlpaards verschijnsel dat het jong onder water wordt ge boren en gezoogd. Dit laatste kan men in „Artis" zien. Er valt overigens ook genoeg te horen in „Artis", om van het ruiken maar te zwijgen. In het aqua rium heeft men een kleine expositie ingericht, waar de bezoekers de vissen kunnen horen „spreken". Het verhaal dat de vissen stom zijn doet namelijk al lang geen opgeld meer. Ze babbelen nog heel wat af, als ze onder elkaar zijn. Hoe ze hun geluidjes maken we ten de geleerden nog niet, maar dat het geluiden zijn, heeft men nu duide lijk gemaakt door middel van ultra- gevoelige microfoons, die in de aquaria zijn opgehangen. E'EN tweede aquarlsche bezienswaar digheid vormt de sidderaal, wiens stroomstoten door een aantal lampjes zichtbaar worden gemaakt. Men moet over de stroom, die een boze of bange sidderaal uitzendt niet gering denken. Als de aal goed kwaad is of sterk ge ïrriteerd wordt, levert hij vijf d zes honderd Volt. Een sidderaal is eigenlijk een compleet electrisch station, want hij beschikt ook over radar. Het tel kens weer opflikkeren van een lampje, als de vis in rust is of kalm zwemt, toont de werking van zijn radar-appa raat. De reden van de inrichting dezer tentoonstelling is. dat het aquarium zeventig jaar bestaat. WEERBERICHT Verwachting i-ot morgenavond: NOORDELIJKE WIND vV.sselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Krachtige tot matige noordelijke wind. V. nnacht in het binnen, ma temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DONDERDAG. Zon op 8.30. onder 16.31. Maan op 18.58. onder 11.24.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1