Ernstige moeilijkheden in de Alkmaarse Brandweer Kerkgebouw van Babtisten gemeente opj plechtige wijze ingewijd Éi£h Stad en Omgeving r Jimmy Brown als diepzeeduiker F. Kief sprak voor De Dageraad Sint Nicolaas bezocht Lighallen en Zweedse Paviljoens Groie belangstelling bij de officiële ingebruikneming Klaas Boert Benoeming van adjunct-brandmeesier brengt zestien leden tot ontslagaanvrage Geen confessionele tegenstellingen AGENDA Alkmaarse ingenieur terug uit VS Benoeming bij de Vrijwillige Brandweer Jn Het Klem" vierde een bijzonder lustrum Goede berichten Kinderen exposeerden DE MIST DEED VELEN IN ALKMAAR STRANDEN De Sint kon Alkmaar nog niet verlaten Blijdschap en dankbaarheid ■N r\E HEER A. J. ELTE sprak als ver- u tegenwoordiger van de oude zowel i als van de na-oorlogse israëlietische ge meente. Met weemoed memoreerde hij, I dat zo velen zijner geloofsgenoten zijn1 heengegaan en dat de overgeblevene.! de inmiddels tot een puinhoop verwor. i den synagoge niet konden herbouwen, Hij herinnerde aan zijn eerste gang naar de joodse kerk aan zijns vaders hand en hoe zijn hele familie en zo vele anderen tal van jaren hadden gebeden om hulp j en steun van boven voor zich niet alleen f maar ook voor anderen. „De dood van een handelsreizigei Frederic March in een grootse creatie Voor fijnproevers op filmgebied NA CO-bus te water bij Heerhugowaard BURGERLIJKE STAND Turnkampioen Echtpaar Va Unieke presta AVA result; EERSTE NEDEF VAN FORES1 BESOMMINGEN III MAANDAG 8 DECEMBER 1952 HE BENOEMING van een adjunct-brandmeester van het Laddercorps van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer door B. en W. van Alkmaar is voor de hoofdbrandmeester, een brandmeester en twee adjunct-brandmeesters, alsmede elf van de twaalf leden van het Laddercorps en een lid van het corps „Kwiek" aanleiding geweest aan het gemeentebes'uur hun ontslag aan te bieden. Zij heb ben B. en W. ervan verwitigd, dat zij tot 1 Januari 1953 bij brandalarm zullen uitrukken en zich aan de kazerne zullen vervoegen om daar eventueel instructies af te wachten. Blijkens het schrijven, dat de betrokkenen aan het college van B. en VV. hebben gericht, stellen zij geen prijs op een eervol ontslag. Reeds enige maanden deden in de stad berichten de ronde, dat in de boezem van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer een kwesiie was gerezen, weike mutaties van meer dan normale omvang tot gevolg zou hebben. Zelfs verspreidde zich het gerucht als zou den confessionele tegenstellingen zijn opgeworpen, welke zulke vormen zou den hebber, aangenomen, dat de katho lieke brandweerlieden op het punt stonden uit het corps te treden. Geluk kig is van een dergelijke controverse geen sprake. Alle partijen in het ge schil lebben verklaard, dat er geen confessionele tegenstellingen bestaan en dat deze zaak volkomen staat, bui ten de besluiten, weike tijdens het afgelopen week-end zijn genomen. De moeilijkheden in de Alkmaarse Vnjwillige Brandweer traden aan de djg toen in het Laddercorps voorzien moest worden in de vacature van een adjunctbrandmeester, die wegens ves- t ging elders binnenkort het corps zou moeten verlaten. Hoewel de comman dant krachtens het reglement het recht heeft zelf een candidaat aan B. en W. voor te dragen, is het in de Alkmaarse brandweer de gewoonte, dat de leden van het betrekken corps een voordracht van twee personen uit hun midden samenstellen en deze aan het corps hoofdlieden voordragen. De hoofdlieden nemen dienaangaande bij meerderheid van stemmen een beslis sing, waarna advies wordt uitgebracht aan B. en W. Aldus zou eveneens de candidaatstel- ling in het onderhavige geval verlo pen Het Laddercorps kwam in verga dering bijeen, stelde een voordracht samen, waarop twee namen voorkwa men, en bracht deze ter kennis van cie hoofn.leden. In de vergadering van dit college werd evenwel medegedeeld, dat deze voordracht op onreglemen taire wijze tot stand zou zijn gekomen. De voordracht werd daarop terzijde gelegd en men beraadde zich over een andere candidaat, waarbij het oog viel op de thrns door B. en W. benoemde persoon. Met 7 tegen 3 stemmen werd fceslo'cn deze brandweerman voor te arapen. E uge dagen later bleek, dat, de ean- ditaatstelling door het Laddercorps volgens de regels was vciopen. Hjt Laddercorps, dat kennis nam van de rd uwe candidaat 'lie amr het college van hoofdlieden aan het gemeente bestuur was voorgedragen, deelde mede, dat de voorgestelde functionaris voor hen 'uei acceptabel was. De le den v?n hel emps zijn o.a. van me ning. dat dc door B. en W. benoemde adiunct-brandmeester niet de vakken nis en de mentaliteit bezit, welke men van een adjunct-brandmeester van het L-ddercorps mag verwachten. Op nieuw kwamen de hoofdlieden van de Alkmaarse brandweer bijeen en werd een voorstel in stemming gebracht of alsnog op het eerder genomen besluit zou worden teruggekomen. De meer derheid was evenwel van oordeel dat de. door het Lrddercorps zelf voorge- s*'va can^'daten niet ''e aangewezen personen waren om de functie te vervullen. Met zes tegen vier stemmen besloot het kader de aanvankelijk voor- ge-irrgen candidaat te handhaven. Ti'—er het 'rpTtin. waamn de kwes tie aan de orde kwam en het ogenblik waarop burgemeester en wethouders het besluit van de hoofdlieden heb ben bekrachtigd, heeft de splijtzwam gelegenheid gekregen haar vernieti gend werk te verrichten. Verkeerde voorlichting, beweringen, welke wer den tegengesproken, conferenties, wel ke werden aangevraagd, doch niet plaats vonden, onparlementaire uitla tingen welke zouden zijn gebezigd en bovenal het boze gerucht vertroebel den de zaak dermate, dat een conflict se—"'' onvermiideliik scheen. Toen ook het college van B. en W. ter ore kwam dat confessionele tegen stellingen een rol zouden spelen, heeft de burgemeester de hoofdlieden ten stadhuize genood teneinde deze kwestie te bespreken. Tijdens deze bijeenkomst is gebleken, dat van een kloof om ge- loofsoverwegingen geen sprake is. Ook het Laddercorps distancieert zich vol komen van de beweerde confessionele tegenstellingen. Naar de burgemeester ons Zaterdag mededeelde, wenst het gemeentebestuur de gezagsverhoudingen in de brandweer zuiver te houden. De eventuele conse quenties van de benoeming van de be trokken adjunct-brandmeester zullen door B. en W. worden aanvaard. Deze gevolgen lieten niet lang op zich wachten. Elf leden van het Laddercorps namen reeds Zaterdagavond het besluit hun ontslag aan te vragen. Gisteren volgden de ontslagaanvragen door de hoofdbrandmeester, een brandmeester, een adjunct-brandmeester en een brand weerman van het corps „Kwiek", ter wijl ook de adjunct-brandmeester in wiens plaats de thans benoemde zal tre den, als lid van de Alkmaarse Vrijwil lige Brandweer heeft bedankt. Zoals gezegd, zullen zij teneinde de brandbe strijding niet te belemmeren tot 1 Janu ari bereid zijn bij het uitbreken van brand dienst te doen. Het opmerkelijke in deze kwestie is. dat de breuk door alle partijen wordt AD v us'lr-N I Jli U een zware griep te pakken hebt. ncor U een zv. are griep te pakken hebt. Maar hoe vaalt hebt U niet last van een lichte hoest, het begin van een gewone verkoudheid? Daarvoor wilt U Uw huis arts liever niet lastig vallen. Waarom zoudt U ook? Itaiiano kar, U immers helpen? Bovendien smaakt Itaiiano heerlijk. (Advertentie, Ing. Med.) betreurd. Onder hen, die heengaan zijn brandweerlieden, die vele jaren met hart en ziel aan de brandweer zijn ver bonden geweest. Hoewel de kans op een verzoening zeer gering moet worden ge acht daarvoor zijn misschien reeds te veel harde woorden gevallen zijn wij van de onmogelijkheid van een op lossing niet overtuigd. Indien alle be trokkenen zich op korte termijn daar over ernstig zouden willen beraden, is er wellicht nog een kans dat de zaak in het reine wordt gebratht. MAANDAC- Victoria Theater, 8 uur: De dood van een handelsreiziger (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De vrolijke avonturen van Lady Godiva (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Wereld in vlammen (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Wachter, wat is er van de nacht? (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: T aagse Comedie: „Als het kindje binnenkomt". Wapen van Heemskerk, 2 uur: Ali ben Hassan (openbare lagere scholen). De Rustende Jager, Bergen, 8 uur: Zang Erna van Ulsen-Spoorenberg. Raad Koedijk, 7 30 uur. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Wapen van Heemskerk, 2 en 8 uur: Ali Ben Hassan. Raad Limmen, 8 uur. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 20.11 Dinsdag 20.58 8.32 9.23 Maandag Dinsdag TE CAMPERDUIN Hoog Laag 20.16 8.37 14.16 2.37 21.03 9.28 15.03 3.28 DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is na 6 uur ge opend apotheek Kruisinga in de Koor- straat. De Socialistische Derde weg Zondagmorgen trad als laatste spreker van deze door de plaatselijke afdeling van „De Dageraad" georganiseerde cyclus de heer F. Kief op, redacteur van het vroegere weekblad „De Vlam", met het onderwerp „De socialistische Derde Weg". Hij deelde als zijn zienswijze mede, dat de Russen uit practische binnen landse en economische overwegingen de oorlog moeten vermijden omdat zij deze niet kunnen voeren. De Russische machthebbers hebben vele voormalige gene raals van Hitiers Wehrmacht en andere experts in dienst, maar desondanks hebben zij de lessen, die de Duitsers in hun nederlagen in beide wereldoorlogen hebben geleden, niet vergeten. Deze vloeiden voort uit het grotere economische potentieel van de geallieerden, iets dat zelfs Hitier niet bijeen kon brengen. Rus land annexeerde na 1945 grote delen van Europa en cistte de laatste penning van het kleine Finland. Het is economisch niet in staat een derde wereldoorlog te beginnen. Studiereis onder auspiciën van het MSA Dezer dagen keerde van een studie reis van zeven maanden door de Ver enigde Staten, ir. P. D. Krijger in Alk maar terug. Tezamen met acttien ande re Nederlandse technici heeft de heer Krijger, die werkzaam is bij de Cul tuurtechnische dienst te Zwolle, een studie mogen maken van de wijze van bedrijfsvoering op enkele Amerikaanse boerenbedrijven, van de middelen wel ke men daar aanwendt tegen de erosie en van de enorme bevloeiingswerken. De gegevens die de heer Krijger in Amerika verzameld heeft, alsmede een keur van kleurenslides, zullen hem ten dienste staan bij het houden van le zingen hier te lande. Ir Krijger heeft tijdens zijn reis, die mogelijk werd gémaakt door het MSA, gelegenheid genoeg gehad om zich te verbazen over de verregaande mecha nisatie in de Amerikaanse langbouw. Door een wezenlijk tekort aan arbeids krachten is men wel op ver doorgevoer de mechanisatie aangewezen, wil men zijn bedrijf althans economisch voeren. Ook op het gebied van irrigatie en kunstmatige beregening heeft de heer Krijger in Amerika veel kunnen leren. Hij deed verschillende nieuwe ideeën op, hetgeen uiteraard de bedoeling van dit soort reizen is; doch of deze voor toepassing in Nederland bruikbaar zijn, zal moeten worden afgewacht. De om standigheden in Amerika zijn volko men verschillend van die in West-Euro pa. De heer Krijger behoorde tot de eerste cultuurtechnici, die naar Ameri ka werden uitgezonden. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben benoemd tot adpunct- brandmeester de heer C. Uijtlenbo- gaard, tot dusver brandweerman bij de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer. OET IS MOEILIJK vast tc stellen wie Zaterdag meer hebben genoten van het Sint Nicolaasfcest in de Lighallen en de Zweedse paviljoens: de patiënten, die allen een prachtig cadeau ontvingen, of de bestuursleden van .de klaverjasclub „In het Klein", die de benodigde gelden voor dit feest bijeen brachten. De gezichten van de bestuursleden glunderden toen ze zagen hoe blij de patiënten waren met de geschenken en de prettige afwisseling in de rust van de paviljoens. De reactie van de patiënten was voor hen een mooiere beloning dan de best gekozen dankwoorden ooit zouden kunnen zijn. TOEN de Goed Heiligman omstreeks half vier het gezellige eetzaaltje van de Lighallen binnentrad, werd hij daar verwelkomd door gezang van de talrijke patiënten, die zijn komst reeds in span ning verbeidden. De kleintjes van vijf jaar waren werkelijk wat onder de in druk van zijn imponerend, verschijning en ook de groteren waren gevangen door de sfeer die in het eetzaaltje heerste. Ondanks zijn drukke werkzaamheden had de Sint de patiënten ook dit jaar welke hij had ontvangen, waren over he algemeen gunstig; alle patiënten doen hun best zo goed mogelijk te ku ren en de onderlinge verstandhouding in deze kleine gemeenschap is uitste kend. Dit was voor de Sint aanleiding geweest bij het doen van zijn inkopen eens extra om de patiënten te denken. Voor allen had hij een groot aantal met zorg uitgekozen cadeaux meegebracht, die door zijn beide zwarte knechten werden meegedragen. Treffend was het om te zien hoe de kleinste dreumes vol bewondering een mooie pop in haar handjes nam, maar toch niet kon nalaten steeds tersluiks naar Zwarte Piet te kijken. Een andere kleuter vergat alles om zich heen en stapte vol trots met zijn pas gekregen truck met aanhangwagen naar de Sint niet kunnen vergeten. De berichten om het cadeau te laten bewonderen. Di rect moest de truck „geprobeerd" wor- en. De leden van de klaverjasclub glun. j derden toen zij deze tafereeltjes zagen ,1 en uit volle borst zongen zij alle Sint. I Nicolaasliedjes mee. JhOKTER Van Gilse bracht de Sint (eni de klaverjasclub) hartelijk dank 1 voor alle goede gaven. Spreker herin. 1 nerde er aan dat „In het Klein" voor d» I vijfde maal een dergelijk Sint Nicolaas. I feest in de Lighallen had mogelijk ge. I maakt en ter gelegenheid van dit lus. I trum bood hij een dooi de pottenbakker I Kalksma vervaardigd wandbord aan. 1 Namens de patiënten dankte de oudste I patiënt en ook de hoofdverpleegster, I zuster Idema. sprak woorden van waar. i dering voor deze vele blijken van mee-1 leven. De Paviljoen) Onder luide toejuichingen nam del Sint afscheid van de Lighallen en bracht I daarna een bezoek aan de Zweedse Pa. jl viljoens. Ook hier werden de patiënten I uitsluitend volwassenen verrast 1 met vele mooie en nuttige geschenken. I De Spaanse Bisschop bleek uitstekend op de hoogte te ziin van ieders wensen I en in goed verstaanbaar Hollands on- II derhield hij zich op vaak humoristische [1 wijze met alle patiënten afzonderlijk. I Over dit schitterend geslaagde Sint Nicolaasfeest zal in de Lighallen en 'iel Zweedse Paviljoens zeker nog lange tijdH worden gesproken. Rusland economisch te zwak voor een oorlog In de jongste oorlog verloor het land een groot deel van zijn potentieel, vier jaar iang werd er op zijn grondgebied hardnekkig gestreden, waarbij twintig a vijf en twintig millioen Russen het leven lieten. Wie de technisch-economi- sche feiten beziet, begrijpt dat Rusland zo verzwakt is, dat het geen oorlog kan voeren. Hun groot aantal divisies moet de Russen een gevoel van veiligheid verschaffen, maar het heeft alleen reële waarde als daar een prima function- nerend productie-apparaat zou achter staan. Amerika bleef in de jongste oorlog ongeschonden en zijn productie-appa raat groeide uit tot een enorme zware industrie waarvoor nieuw afzetgebied moest worden gevonden. Vandaar ook het program van Truman tot hulp aan de achtergebleven gebieden, dat noch tans moeilijk te verwezenlijken is. Het grote productie-apparaat der Ver, Sta ten is het dodelijke gevaar van thans. Daarmee is men in de bewapenings industrie gevlucht om massale werk loosheid te vermijden. Men kan echter niet in de bewapeningswedloop vluch ten zonder de bevolking psychisch daarvoor ontvankelijk te maken. Het optreden der regering-Pinay in Tunis en Vietnam is veel erger dan hetgeen er in Rusland of Amerika ge beurt. Dit optreden evenals dat van Malan houdt de vorming van een socia listische Derde Weg tegen. De politiek van de socialistische Der de Weg streeft een verenigd Europa na', onder opheffing van alle koloniale „Ons speelgoet" stond er ter verduide lijking op een van de tweehonderd teke ningen, die Zaterdag en Zondag werden tentoongesteld in het Ringers' gebouw aan de Lindengracht. Wie nog een ogenblik in twijfel mocht hebben verkeerd over de leeftijd van de hier exposerende artisten, hetgeen overigens onwaarschijnlijk is, werd cioor deze explicatie wel uit de droom geholpen. Het waren allen kinderen, van wie de jongste twee-en-een-half jaar oud was. De kinderen hebben kennelijk met veel animo en ijver voor deze wedstrijd ge werkt. De jongeren gebruikten daar een voudig een potlood voor en de ouderen waagden zich veelal ook aan waterverf en kleurpotlood. Twintig van de beste werkstukjes werden met een prijsje be kroond. De heer Van der Wal verzorgde voord eze tentoonstelling een interessante inleiding, waarin hij een uiteenzetting gaf over de ontwikkeling van het tekenen door kinderen. verhoudingen en met een bondgenoot schap met de volkeren van Azië en Afrika. Deze Derde Weg is het enige middel, waarmede tegen twee kanten tegeliik kan worden bestreden, n.l. om de Russische demagogie te breken en de Amerikaanse arbeiders de waarheid te doen zien. Na de pauze werden enige vragen beantwoord. Buspassagiers op het politiebureau De kille, grijze 'ist, die gisteravond het verkeer in ons land verstarde heeft heel wat reizigers in Alkmaar doen stranden. Vele automobilisten die urenlang door de vochtige, ondoordringbare muur waren gereden, gaven hier de moed op en zoch ten hun toevlucht in het een of andere hotel. Er waren er ook die bij de politie aanklopten en in het wachtlokaal de dag afwachtten. In totaal hebben 23 reizi gers in het politiebure' u de nacht door gebracht. Onder hen bevond zich een aantal passagiers van een autobus, waar van de chauffeur, evenals zovele xnde- den voor de mistb :nken was gezwicht. Toen hij in Alkmaar arriveerde had hij al vier uur vertaging. De Sint heeft nog geen afscheid kun nen nemen. Hij was Zaterdag nog in de Lighallen en de Zweedse paviljoens en kwam ook een kijkje nemen in het confectie-atelier van P. Bakkum, waar hij met accorcïbonm '.ziel: en gezang werd verwelkomd. Deze spontane be groeting verhinderde de hoge bezoe ker niet verschillende personeelsleden in het zonnetje te zetten, maar hij maakte dit alles weer goed door met een royaal gebaar versnaperingen uit te delen. Zondagmiddag stapte hij even af bij Het Wapen van Heemskerk, waar de kinderen van de buurtvereni ging Roliea (Ropjeskuil, Liefdelaan en Akerslaan) bijeen waren. Voorzitter G. Jongkind toonde zich blij verrast over de komst van de Goedheiligman. Er werd door de jeugd met overgave gezongen en de dank van Sint Nico laas voor deze hulde bleef niet uit. Be halve tal va*; tractaties deelde hij ook nog geschenken uit aan de kinderen, die dolgelukkig waren met hun pas verworven rijkdommen. MAD AT in de voormiddag het kerkgebouw van de Baptisten gemeente aan de Hofstraat in gebruik was genomen in een dienst onder leiding van ds Van Wier, volgde in de namiddag de inwijdingsdienst, waarvoor grote belangsteling bestond. Er waren o.a. afgevaardigden van Baptisten gemeenten uit andere plaatsen, als Haarlem, Utrecht en Groningen. Voorts waren de protestantse kerken hier ter stede vertegenwoordigd. Onder de aanwezigen bevond zich ook burge meester Wytema. Verschillende bloemstukken waren rond de preekstoel opgesteld. Vele sprekers hebben in deze dienst het woord gevoerd en getuigd van hun bewondering voor de moed en het doorzettingsvermogen van de leden van de Baptisten gemeente. een kas van slechts, drieduizend gulden) de kerk te bouwen op de puinhopen van de synagoge. Hun Godsvertrouwen was zeer groot en heeft hen alle moei lijkheden doen overwinnen. Zij zullen op deze weg blijven doorgaan. Alkmaars burgemeester sprak een ge lukwens namens de gemeente en wees erop, dat een grote schaduw ligt op deze voor de baptisten in Alkmaar zo belangrijke dag; de inwijding van de nieuwe kerk zou niet hebben plaats gehad als er niet zeer droeve omstan digheden waren geweest, die ertoe leidden dat een deel onzer landgenoten zo uitermate zwaar werd getroffen. (Wij hebben in vorige edities al uit voerig gemeld hoe vernielzucht van Duitsers (en ook Nederlanders) tijdens de bezetting en daarna de synagoge vrij wel in een puinhoop deed veranderen Red.). Spr. bracht hulde aan de moed en offervaardigheid van de baptistenge meente en had diep respect voor haar werk, dat is ingegeven door groot ge loof, waarvan spr. wenste dat het le vend zou blijven. Ds Van Wier merkte op, dat er din gen zijn gebeurd, die ons allen pijn heb ben gedaan. Uit het feit, dat deze droe ve omstandigheden hebben kunnen lei den tot het stichten van een nieuw kerkgebouw voor de baptisten hier ter stede, blijkt wel duidelijk Gods leiding. De heer ds Jansen uit Haarlem, afge- ns VAN WIER begon na gebed en samenzang zijn toespraak met een woord van welkom tot de vele aanwe zigen. Reeds vele jaren was de behoefte gevoeld aan een eigen gebouw en nu daarin is voorzien is er reden tot blijd schap, want het werk in de gemeente kan nu gemakkelijker gedaan worden en komt in een eigen gebouw beter tot zijn recht. We hebben hier een kleine gemeente zo ging spr. voort en zij is zelfs bij velen nog onbekend, maar dat wil niet zeggen, dat het totale aantal bap tisten klein is; er zijn er over de hele wereld verspreid 14 millioen, en hun in vloed is vaak groot. Wij zijn in gehoor zaamheid aan God bereid tot medewer king op verschillend terrein. Wij zijn er van overtuigd, dat het ongeloof in God oorzaak is van de dreigingen van onze tijd, maar we weten ook, dat God, die lang hiet krijgt wat Hem toekomt, steeds weer opwekt tót bekering. De naam van deze God groot te masen is ons doel. Wij hebben aldus spr., in vele opzichten reden tot dankbaarheid aan God en ook aan de mensen, gezien de totstandkoming van deze kerk. In dit verband bracht :pr. dank aan allen, die daaraan spontaan hebben meegewerkt. De grondslag INE HEER BOSMA, ouderling der ge- meente, sprak van de grote blijdschap over het verkrijgen van een eigen kerk gebouw. Hij ging na hoe een drietal personen engeveer zes jaar geleden de grondslag legde voor een baptisten ge meente hier ter stede en hoe hun aantal nu is gegroeid tot pl.m. 40 belijdende leden, die liet hebben aangedurfd voor ettelijke duizenden guldens (ze hadden vaardigde van de Unie van Baptisteij was de volgende spreker. Hij roemcitl de samenwerking onder de Alkmaarse geestverwanten en hij sprak als zijn| overtuiging uit, dat deze jonge groep met haar sprankelend geloof ook ver-1 der er op uit zal trekken. Herinnerinf Hij bepaalde zijn gedachten nog even bij de datum van 3 Maart 1942, de laf ste bijeenkomst der joden in hun sym- goge. Spr. bracht dank voor het bewaren I van de stenen in de voorgevel, waarin hij een bewijs van verdraagzaamheid zag. Hij was er verheugd over, dat hei gebouw toch nog weer in gebruik is genomen als een huis der Heren en hoopte, dat het zo zou blijven. Voor de Hervormde Gemeente bracK I de heer A. van Nijen de gelukwensen I over. Hij constateerde dat God wel heeft meegewerkt in deze en hoopte, dat het woord van de kansel zou strekken tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Voors spraken nog de heren A. J. I Timmer voor de Gereformeerde Kerk, de heer Jimmink voor de Doopsgezinde gemeente en de heer Olieslager namens I de baptisten gemeente te Haarlem; ver-1 volgens nog vertegenwoordigers van het Leger des Heils (William Booth) en de Ned. Chr. Gemeenschapsbond te Alk maar, alsmede nog afgevaardigden van I de baptisten gemeenten te Groningen, Haarlem en Utrecht. De inwijdingsdienst, die enige keren I onderbroken was door het gezamenlijk I zingen van liederen uit de zangbundel van Joh. de Heer, werd, nadat ds Van Wier de verschillende sprekers had dankt voor hun vriendelijke woorden, en de aanwezigen voor hun komst, dot: hem met dankzegging gesloten. 111. Nadat Jimmy de deur van het tuinpoortje met de nodige om zichtigheid had open geduwd, stak hij zijn hoofd door de kier en gluur de naar binnen. De tuin was nogal verwilderd. Er stonden wat kisten en mandflessen, maar daaraan besteed de Jimmy weinig aandacht. Al zijn belangstelling gold een openstaande deur aan de achterkant van het huls. Hij stapte, zonder zich langer te be denken, de tuin binnen en liep regel recht naar de deur. Vóórdat hij over de drempel ging, keek hij of hij ner gens een levend schepsel kon ontdek ken. Er was eci.ter niemand en nij hoorde ook niets, dat er op wees, dat er in hét huis iemand aan het werk was. Jimmy stapte het huis binnen. Hij stond in een vrij brede gang met wit gekalkte muren. Op de vloer lagen rode plavuizen. Links en rechts zag hij deuren...... Jimmy besloot syste matisch te werk te gaan door dez» deuren één voor één open te maken... De eerste gaf toegang tot een vrij groot vertrek dat vol gepakt stona met allerhande scheepsbenodigdheden Het was kennelijk het magazijn van de heer Reutelvink. Jimmy keek er even rond en probeerde toen de vol gende deur. Deze gaf toegang tot een soort van kantoortje. Er 'stond een ouderwetse lessenaar met een leren stoel en tegen één der wanden stom: een grote kast, waarin meneer Reu telvink blijkbaar zijn correspondentie opborg. Jimmy wierp een blik op het bureau. Er lag een pak, dat met een touw was vastgebonden en dat voor zien was van wel vijf of zes lakstem- pels. De inhoud ervan moest dus nog al waardevol zijn, dacht Jimmy Van vanavond af zal in het Victoria Theater een film worden vertoond die de bijzondere aandacht verdient. Het is de door Europa Film uitgebrachte „Dood van een handelsreiziger", een film die werd vervaardigd naar het ge lijknamige, wereldberoemde toneelstuk van Arthur Miller. In fragmentarische reeks toont het de diep tragische geschiedenis van een handelsreiziger, die na een leven vol grootdoenerij als een vergeten man el lendig ten onder gaat en zijn gezin mee sleurt tot aan de rand van de afgrond. De vele tegenslagen die deze handels reiziger bij het vorderen van zijn leef tijd op zakelijk gebied gaat ondervin den en de uitwerking van zijn geheel verkeerd gerichte opvoedingssysteem, knakken zijn zenuwen. Steeds vaker leeft hij in het (mooie) verleden en luistert naar de „raad" van zijn over leden broer, om wie een aureool van succes hangt. Als deze broer hem zegt dat hij toch nog van waarde kan zijn Spatborden-symphon'e Een automobilist, die gistermiddag door de Juliana van Stolberglaan reed, vond op dat moment, dat zijn radio, te veel lawaai maakte. Hij boog naar vo ren om de knop om te draaien, maar veerde op hetzelfde openblik terug door een afgrijselijk gekras en gekraak, waar aan de radio geen schuld had, doch wel zijn onoplettendheid. Hij bleek een geparkeerde auto te hebben geramd, wat een aantal gekrulde spatborden tot gevolg had. voor zijn gezin, door zijn leven te rul len voor de verzekeringssom, neemt |>'l zijn laatste wanhoopsbesluit en rij1!! in een half waanzinnige trance de d tegemoet. Van bijzondere klasse is in deze film het spel van Fredric March, die de rol van handelsreiziger op subliep10 wijze vervult. Alleen al hem te z'e.n spelen is een gang naar het Victoria Theater waard. Ongetwijfeld zal deze film het in populariteit tegen menige andere film uit de Amerikaanse stu dio's moeten afleggen. Ze zal alleen de fijnproevers op filmgebied tevreden kunnen stellen. De NACO-bus van Schagen naar Alk; f maar, die 's morgens omstreeks hal11 acht Heerhugowaard passeert, is heden* 1 morgen in deze gemeente op de Mid'l denweg ter hoogte van de zuiyella*| briek Excelsior geslipt en ten dele te|j water geraakt. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. A- Geboren Cornelia M, C., d- van Hermes en C. Obdam. Andreas P-, z' van P. Vreeker en A. M. Schouten. Elsje, d. van H. Boekwinkel en E. La gar Getrouwd Franciscus L. Melsen e WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Door onvoldoende acht te slaan r het verkeer botste een wielrijdster A terdagmiddag op de hoek Laat—!Koo straat tegen een motorrijder.^ Be se. kwamen te vallen. Kapotte fiets, f scheurde kleren en schaafwonden ren het resultaat van de valpartij- «„„er familie heeft g Dc Halt kampioen ku Weerhaten maar het was di "en hé» verenigingskam *ls dames 'n verrassing, voor de dam een heefVemaak! mct de titel I v van S pioe„ naar hu Un Sok ditmaal maakte keren en oo VoQr de v kreeg toegewezen. Inderdaad kunnen wij,aliU isr nt voor zijn rekc-exeu gtó van slechts". Het is normaal als hij 1 - achter zijn naam dat zijn voorspiong ditma croot was als het vorige ja nands zat hem meteen ve 3b4okPMaup Vofkers" behoord, ?entot£aalZvan 99 8 nestelde kers zich op de aUcszins eer plaats. Een bijzonderheid zover ons bekend is dat in de nis van de Nederlandsetur nimmer voorgevallen, datec deel uitmaakt van het KNGV De vrouw van Maup Volker melijk veertien dagen gelei dames kampioenschappen gej en ander was natuurlijk echtpaar Volkers gisteravon De dames van AVA spee ren in het RAI-gebouw tegi wonnen deze wedstrijd met Amsterdamse dames speelde dige en solide partij han waren voor het doel veel: vaarlijk. En wanneer er we schoten dan stond de AV die een beste wedstrijd haar post. Hoewel beide do dere malen in gevaar kw: men tot de rust niet tot komen. Deze stand bleef zo nuten na de rust toen de i het tempo iets gingen verho kortere tussen-tijden wiss in het veld kwamen. Vrij elkaar wist mej. Van Boxtel punten te scoren, dank zij t vrij gespeelde en goed aanga len van de andere voorhoed) Verder dan een afgekeur konden de Amsterdamse d niet brengen. AVA kwam 1 de derde plaats van de r staan. Dames II speelde tegen 2 invalsters en verloren twee doelpunten verschil, resultaat voor deze dames, i •voor het eerst in deze afde Dames 3 speelde tegen B verloor met 21 in een or iijke wedstrijd. Heren 1 speelde uit teg dia in Haarlem. In een geli strijd verloren zij deze we 11—9. Door een inzinking vai verdediging wist Concordi: achter elkaar drie doelpun ren nadat ongeveer een ki gespeeld. Met de ruststand Concordia kwam de rust. Je AVA was. dat de achterhoe de rust weer een inzinking non enkele minu+en verho cordia de voorsprong tot 9— voorhoede verhoogde hel wist de achterstand op 98 mede doordat de achterhoe dere taktiek toepassende. m»n herstelde. Met 119 einde van deze in een pr gespeelde wedstrijd. waf keeper Bakker goed kee zien. Zaanse Boys is er in g Foresters de eerste nederl brengen. Driemaal werd de doelman Driehuis geplaatst Foresters geen enkel doel] over stellen. De eerste aanv voor de Boys, doch de ga langzamerhand het heft Toch bleven de aanvallen -e heren gevaarlijk. Uit kwam de eerste goal tot spil Bruin de bal via de n Zaanse Boys in eigen doel resters kon zich maar nie aan het slechte veld en d werden dan ook steeds sch achterhoede, met linksback doelman Driehuis als grote wist voorlopig echter stanc De rust kwam dan ook m voorsprong voor de gasthei Na de rust hetzelfde sp resters vocht met de rug tej en toen bij een Zaanse aar voor in het beruchte geb werd gebracht en de toege schop in een doelpunt we Was Foresters een geslagen De mist was ondertussen worden, dat het voor de se haast ondoenlijk was om h te volgen. Dit was dan ook dat de wedstrijd een romr ter kreeg. In de laatste m den de gastheren er nog stand op 30 te brengen. Besommingen van Zaterd IJM 74 f 2170, KW 202 f 80 ff 860. 67 f 2580; kotters: IJM 3 f 120, 227 f 310, 22! I 1590, KW 94 f 1790. 12 f 4 f .190, 21 f 1350, 35 f 6? - iJUjzon per kg: heilbot v,"« 3.102.70, grm. tol m tong 2.06—1.75, kl. ton 'ptong n 1.25—99. tarbot Schol so" Per 50 k?: §rm- 1 II 45 5?r42' kl- schol I 37- harino in en r 35~17' bot 34- mfd.1^0,-»: wijting Prijzen 2' kl- Sul 17, 156-1^/r-lel|5 kg: f Aanvoer in totaal'4010

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2