Hof in Karlsruhe zet Adenauer de voet dwars 1 Mevr. Willinge Prins-Visser hoogleraar te Wageningen Pinay houdt zich staande r Avondklok in Casablanca en Tunis opgeheven Verdragen mei het Westen nu in ernstig gevaar Churchills a.s. reis naar de V.S. van grote betekenis Plan voor herstel wereldeconomie Mist eist nog steeds slachtoffers Woensdag 10 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 292 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN STAATSCRISIS IN WEST-DUITSLAND Hoogspanning in Bonn Weer drie moorden door de Mau-Mau Gezant van Israëi moet Polen verlaten De Gemenebest-conferentie in Londen ten einde Malan verlangt extra bevoegdheden Telegramgesprek Eisenhower- MacActhur Man bij Goes in sloot geraakt en verdronken Veertig schepen in de knoop bij Krefeld WEERBERICHT LONDEN Zó kan het ook iniree-rede over de arbeid der huisvrouw Levenslang geëist voor drievoudige moord te Varsseveld Toch nog enige doden Nederlandse stukken niet naar Amerika De vrouw in de politiek Frankrijk telt slechts 40.000 werklozen Na het feest de kater Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mm Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 DE DAG van gisteren heeft voor de Westduitse regering van Adenauer een nieuwe zware tegenslag gebracht. In Karlsruhe werd de plenaire zitting van het Staatsgerechtshof voor Grondwetzaken ter behandeling van een verzoek van Bondspresident Heuss over de verhouding tussen de Wetduitse verdragen met het Westen en de grondwet van de Bondsstaat, geopend. Reeds tijdens de ope ningstoespraak van de president, Höpker-Asschoff, sloeg de bom in. Hij ver klaarde n.l., dat de door president Heuss gevraagde uitspraak van het Hof door de twee kamers van het Hof beschouwd zal moeten worden als een bindend arrest voor alle latere beslissingen over hetzelfde punt. De betekenis van dit be sluit van het Hof ligt vnl. hierin, dat men verwacht, dat het door de voltallige zitting van he Hof aan de Bondspresident te geven advies ongunstig zal uitval len voor de regering. In elk geval is door deze uitspraak van het Hof de ratifi catie door de Bondsdag van de Conventies van Bonn en het Europese Legerverdrag in de huidige tekst in zeer ernstig gevaar gebracht. De Bondskanselier riep zijn regering gisteravond nog voor een bijzondere zitting bijeen. Ook had hij reeds een bespreking met president Heuss. Opnieuw zijn gisteren door de Mau- Mau in Kenya drie moorden gepleegd. Het eerste slachtoffer was_ Hoessein Kandji Dossa Madhini, een lid van een vooraanstaande Mohammedaanse fami lie in de provincie Thika. Dertig man 1 drongen het huis binnen en vroegen om een geweer. Toen Madhini ant- t woordde, dat hij er geen had, begonnen de Afrikanen met lange messen op hem in te hakken. Zijn vrouw werd ernstig gewond en ook drie van zijn zeven kin deren werden aangevallen. De bende verliet het huis met de kreet: „Ga maar naar India terug. De beide andere slachtoffers zijn een blanke winkelier en een Afrikaan. De Poolse regering heeft op de Is raëlische legatie te Warschau een nota doen overhandigen, waarin wordt ver klaard, dat dc Israëlische gezant als ongewenst persoon wordt beschouwd. Dit meldt de Israëlische radio. Onlangs heeft de Tsjechische regering een der gelijke stap tegen Israël genomen, vlak na het proces-Slansky. GANG van zaken komt in het kort op het volgende neer. Vorige week heeft de regering naar het schijnt in lichtingen gekregen over de te ver wachten mening van het voltallige Hof ten aanzien van deze kwestie. Omdat dr Adenauer een zo snel mogelijke in stemming van de Bondsdag met de voorgestelde Verdragen wenst, gaf hij de beschouwing van de juridische kant van de zaak in handen van de Tweede Kamer van het Hof, waarvan werd aangenomen dat zij in meerderheid het standpunt van de regering ten aanzien van de verdragen deelde. Deze ma noeuvre der regeringspartijen is nu mislukt. De gisteren genomen beslissing van het Hof sluit de mogelijkheid uit, dat één der beide Kamers in de kwes tie der grondwettigheid van de Verdra gen een, van die van het voltallige Hof afwijkend, oordeel zal geven. Weliswaar betekent het besluit van het Hof niet, dat de Bondspresident door het advies strikt gebonden zou worden, doch men neemt niet aan, dat hij de Verdragen tegen het advies van het hoogste gerecht in zou onderteke nen. Staatssecretaris dr Lenz, Adenauers naaste medewerker, verklaarde gister middag, dat een openlijke staatscisis is uitgebroken. Hij kon niet antwoorden op de vraag welke instantie een be slissing zou vellen nu de meningen van Gerechtshof en regering lijnrecht DE OORLOG IN KOREA DE REIS van de Britse premier Win ston Churchill en een aantal hoge En gelse autoriteiten, die overigens niet vóór April zal plaats hebben omdat men verwacht dat Eisenhower dan eerst voldoende vertrouwd zal zijn met diverse belangrijke problemen, wordt van gTote betekenis geacht. Hij zal dan de nieuwe president van de Ver. Sta ten een plan van het Britse Gemene best voor herstel van de wereldecono mie voorleggen. Het plan is uitgewerkt door de premiers en andere staatslie den van het Gemenebest, die de afge lopen tien dagen in Londen hebben ver gaderd om middelen te vinden tot her stel van de economische positie van het Gemenebest. De conferentie in Londen eindigde gisteravond. Vandaag zullen de resul taten bekend gemaakt worden. De voor naamste punten, waarover in de confe rentie overeenstemming zijn bereikt, zijn o.a.: Alle landen van het Britse Gemenebest, die tot het Sterlinggebied behoren, zijn vastbesloten elk voor zich de tering naar de nering te zetten, het geen meer uitvoer, minder invoer en maatregelen tegen de inflatie zal in houden. Het Gemenebest zal zich eerst tot Europa en daarna tot de Ver. Staten wenden met een verzoek om medewer king voor de uitvoering van het plan voor versterking van de positie van het Pond Sterling en vrijmaking van de in ternationale handel. Er zullen maat regelen worden genomen tot verhoging der productie en verbetering van de levensstandaard in de onontwikkelde gebieden van het Gemenebest. Voorts wordt gesproken over grootscheepse agrarische en industriële plannen en in ternationale productieovereenkomsten ter voorkoming van grote schomme lingen van de prijzen van vitale grond stoffen. Wat Churchills reis betreft, verwacht men ook, dat hij in de V.S. zal spreken over de buitenlandse politiek in het Verre Oosten en uitwisseling van atoomgeheimen. tegenover elkaar staan. De regering, zo zeide hij, ziet in het besluit van het Hof een ontoelaatbare beperking van de juridische besluitvaardigheid van beide Kamers van het Hof. Lenz ver klaarde, dat een voltallige zitting van het Hof eerst bindende besluiten kan nemen, wanneer beide afzonderlijke Kamers het niet met elkaar eens kun nen worden. Welke consequenties regering en re geringspartijen uit deze situatie zullen trekken, valt op dit ogenblik niet te overzien. Of de oplossing nu zal moeten komen langs parlementaire weg, door nieuwe onderhandelingen met de ver dragspartners of door het betwisten der bevoegdheden van het Staatsgerechts hof, is nog een volkomen open vraag. Een andere mogelijkheid is nog, dat president Heuss zijn verzoek om een adviserende uitspraak van het voltal lige Hof zpu kunnen intrekken. In de sirijd tegen de ongehoorzaamheid De Zuidafrikaanse regering heeft twee wetsontwerpen opgesteld, om op te kunnen treden tegen de ongehoor zaamheidscampagne contra de apart heidsbepalingen. Een der ontwerpen zou het deelnemen aan een ongehoorzaam heidscampagne met de bedoeling de wet te negeren, tot een nieuw misdrijf maken, waarvoor zware bestraffing mo gelijk zou worden gemaakt. Het andere ontwerp zou de regering buitengewone bevoegdheden geven in gebieden, waar geweldpleging voorkomt. De wetten gaan eind Januari naar het parlement. WYSJINSKI MOPPERT OP DE VERNATIES Wysjinski, de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren bij zijn vertrek uit New York naar Mos kou verklaard, dat het werk van de Algemene Vergadering der Ver. Naties als werktuig van de vrede, niet bevre digend is. „Hoewel haar werk nog niet is voltooid blijkt, dat de Algemene Vergadering niet haar plicht, te strij den voor de vrede, vervult". Klaarblii-: kèlijk doelde Wysjinsky op het aan vaarden door de Algemene Vergade ring van de Indische resolutie over Korea. De amendementen van de Sowjet-Unie op deze resolutie werden door de Vergadering verworpen. Vietminh haalt bakzeil Franse mobiele eenheden, die een be dreigde Franse post ten Zuiden van Nam Dinh in de Tonkinese delta te hulp waren gesneld, hebben een aanval van de Vietminh afgeslagen, waarbij 290 op standelingen werden gedood. De Fran sen verloren 17 man aan doden en 50 man aan gewonden of vermisten. Bij een andere aanval van de Vietminh in hetzelfde gebied verloren de opstande lingen 47 man aan doden ten gevolge van het optreden van de Franse artille rie. De aanval werd afgeslagen. Aangezien de Belgische spoorwe gen elk jaar met grote tekorten hebben te kampen, zal worden overgegaan tot drastische inkrimping van alle tot dus ver toegekende reducties. De zich op de kruiser Helena in con ferentie bevindende a.s. president van de Ver. Staten, Eisenhower, heeft tele grammen gewisseld met generaal Mac- Arthur. Eisenhower verzocht om het plan van Mac Arthur voor beëindiging van de Koreaanse oorlog. MOG STEEDS veroorzaakt de mist in ons land en de overige landen van West- Europa ernstige ongevallen. De heer B. F. uit Heinekenszand geraakte, door de mist misleid, in een sloot langs de Rijksweg GoesMiddelburg en kwam in de modder om het leven. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. Bij de massale aanvaring op de Rijn bij Krefeld blijken veertig schepen te zijn betrokken. Eerst gistermorgen kon men, toen de mist wat optrok, een overzicht krijgen van het ongeluk, dat reeds Maandagmorgen was geschied. In totaal zijn waarschijnlijk slechts elf vaartuigen beschadigd. Verwachting tot morgenavond: VERPERE STIJGING VAN TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met tij delijk. enige neerslag, hoofdzake lijk in de vorm van regen. Matige tot krachtige wind ruimend van naar Zuidwest of West. Ver dere stijging van temperatuur, ^aaJ aanvankelijk, voornamelijk jn het Oosten van het land, nog uchte vorst. ?fi099DERDAG: Zon °P 8'38' °nder to-48. Maan op 2.06, onder 13.09 het invoeren van rookloze stookplaat sen, waardoor men niet alleen de mist zou bestrijden, maar ook veel brand stof besparen. LIET ONGEVAL op de Rijn begon met het Nederlandse schip „Damco", dat wilde bijdraaien, omdat het alle zicht verloor, en daarbij in aanvaring kwam met een ander schip. Hierop zijn verscheidene in beide richtingen varen de slepen in elkaar verward geraakt. Gistermorgen kon de knoop in zoverre worden ontward, dat het verkeer stroomopwaarts kon worden hervat. Het verkeer in de richting Nederland bleef gisteren echter nog gestremd. Gedurende de afgelopen dagen is weer duidelijk geworden, hoe groot het nut is van de witte streep op de weg. Talloze weggebruikers hebben hun waardering geuit over de op vele ver keerswegen (helaas nog lang niet vol doende) aanwezige rijbaanindelingen en kantmarkeringen. Het luchtverkeer in West-Europa on dervindt nog steeds de handicap van de mist. Doordat op Schiphol de vliegtui gen wel konden opstijgen, maar niet landen, is bijna de gehele K.L.M.-vloot buitengaats. QISTERMORGEN is de mist in Lon den voor een belangrijk deel opge trokken. Voornamelijk in de buiten wijken veroorzaken mistbanken en be ijzelde wegen nog moeilijkheden. Vol gens de „Daily Herald" is de mist mede te wijten aan de tallozen open haarden m de Londense huizen en de duizenden fabrieksschoorstenen. Het blad bepleit Eén van de slachtoffers van de mist is het Duitse vissersvaartuig „Mariënburg", dat bij de Franse kust uit de koers raakte, bij Dieppe aan de grond liep en omsloeg.... TOEN ZES weken geleden in het dierenpark in Wassenaar een tijgertje werd geboren, wilde het moederdier de baby niet voeden. Ook een hond bleek voor die taak niet te voelen. In allerijl liet men toen uit de Ver. Staten een speciaal melkpreparaat komen. En nu wordt het tijgertje onder het wakend oog van de chimpansee „Kossy" door mevr. Louman, echtgenote van de eigenaar van het park, met de fles gevoed. FINDER buitengewoon grote belang stelling heeft gistermiddag in de aula,van de Landbouwhogeschool te Wageningen mevr. C. W. Willinge Prins- Visser, oud-presidente van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, haar ambt als hoogleraar in de land- bouwhuishoudkunde aanvaard met bet uitspreken van een rede, getiteld „Dc arbeid van de huisvrouw". jYIevr. Wil linge Prins-Visser is de eerste vrouwe lijke hoogleraar aan de Landbouwhoge school. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich o.a. mevr. N. Smit-Avis, par ticulier secretaresse van H. M. de Ko ningin, mej. mr. M. A. Teilegen, direc trice van het kabinet der Koningin, mi nister Mansholt en echtgenote, ir A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de Landbouw en dr ir S. L. Lou- wes, directeur-generaal van de Voedsel voorziening. De nieuwe hoogleraar zei in haar re de o.m. dat er alle reden is om de uiter mate belangrijke arbeid van de huis vrouw nader te bestuderen, uit de re sultaten van welke studie wellicht een basis kan worden verkregen voor een zakelijker waardering van deze typisch vrouwelijke arbeid, welke nog al te dik wijls niet voldoende wordt geappreci eerd. Spreekster vestigde er de aan dacht op, dat de arbeid van de buis vrouw zwaarder is dan die van kantoor, personeel en van vele fabrieksarbeid sters. De oorzaak van het hoge energie gebruik der huisvrouw is te zoeken in de lange werkdag, in het vele lopende en staande werk, vooral het trappenlo pen, en in het verrichten van verschil lende veel energie vereisende werk zaamheden. QFSCHOON ZOWEL in Tunis als Ca- sabianca de avondklok door de Franse autoriteiten is opgeheven en de uiterlijke rust grotendeels schijnt weergekeerd, blijft de toestand gespan nen. Een trein onderweg van Tunis naar Sousse werd met machinegeweren be schoten. Een Tunesiër kwam om het leven, enkele andere reizigers werden gewond. In Casablanca zijn de Marokka nen na de staking van Maandag weer aan het werk gegaan. De Franse resi dent-generaal bracht een bezoek aan de Arabische voorstad, waar zich de on geregeldheden voordeden. Gisteravond steeg de spanning in de stad weer even toen Mohammedaanse sprekers op hoe ken van straten bijeenkwamen en voor bijgangers tot gewelddaden tegen de Fransen probeerden r.an te zetten. De politie verrichtte enige arrestaties. Uitvoering herstelplan in Korea begint spoedig Nog deze maand zal een begin wor den gemaakt met de uitvoering van het herstelplan der Ver. Naties voor Korea. Oorspronkelijk was het de be doeling met de uitvoering van dit plan te beginnen na het totstandkomen van een wapenstilstand. Het gehele plan tot herstel van de oorlogsschade zal naar raming vijf jaar in beslag nemen. Het eerste deel van het programma zal vooral gericht zijn op sociaal en economisch herstel. In Beni Mellal, 250 km ten Zuidoos ten van Casablanca, zijn gisteren twee Marokkanen gedood en zeven gewond. Hier kwamen n.l. inheemsen bijeen om de vrijlating te eisen van een Marok kaan, die tot twee weken gevangenis straf was veroordeeld. De politie werd met stenen bekogeld en opende het vuur. Beni Mellal is een van de woest- ste delen van Marokko. De inheemsen uit deze streek staan bekend om hun grote onafhankelijkheidszin. Men is overigens van mening, dat er geen ver band bestaat tussen dit incident en de ongeregeldheden te Casablanca. Duitse kranten verschijnen met noodedities Door de staking van het grafische personeel in de Westduitse Bondsrepu bliek is de „Nürnberger Nachrichten" uitgekomen met een nooJeditie van vier pagina's in schrijfmaehineschrift. Deze uitgave is gereed gemaakt met behulp van schrijfmachine, schaar, de lijmpot. De gereedgemaakte pagina's werden geclicheerd en van de cliché's werd de oplage gedrukt. Er is nog geen uitzicht op een snel einde van het con flict. Ook andere kranten maken nood- edities. De officier van justitie bjj de Arn. hemse arrondissementsrechtbank heeft gistermiddag tegen de 54-jarige D. J. L. te Varsseveld levenslange gevangenis straf geëist wegens „moord, gepleegd in rustig en rijp beraad". Zoals bekend heeft L. begin Augustus een drievoudige moord gepleegd door vergift te mengen door het eten van zijn slachtoffers, de twee broers H. G. en B. te L. en hun zuster W. J. te L. Hij gebruikte hiervoor tien gram van een zeer gevaarlijk insectendodend mid del. Regering deelt mede: Rechtbank in olieproces eiste overlegging De Amerikaanse regering heeft tegen een aantal grote oliemaatschappijen een proces aanhangig gemaakt wegens over treding van de anti-trust-wetgeving. De gang dezer procedure heeft de bezorgd heid der Nederlandse regering gaande gemaakt. De rechtbank heeft namelijk de betrokken maatschappij bevolen, een aantal in het algemeen aangeduide docu. meuten of copieën daarvan, welke deel uitmaken van in Nederland gevestigde maatschappijen, over te leggen. De Nederlandse regering heeft als haar mening te kennen gegeven, dat in een procedure, gevoerd tegen de Ame rikaanse aandeelhouders van Neder landse maatschappijen, de overlegging van Nederlandse archiefstukken niet kan worden gevergd. Zij zal daarom geen toestemming geven voor de ver zending der bedoelde stukken naar de V. S. Volgend aar onderzoek in vier Europese landen De internationale associatie voor politieke wetenschappen zal volgend jaar beginnen met een gedetailleerde studie van de rol der vrouw in het politieke leven in vier Europese lan den. Zij ondervindt daarbij de steun van de UNESCO. De studie zal betrekking hebben op Frankrijk, West-Duitsland en Joego slavië. Men zal o.m. nagaan de rol van de vrouw bij verkiezingen, in volks vertegenwoordiging en gemeenteraad, haar invloed in politieke partijen, ver eniging en pers. Ook zal haar indirec te invloed via gezinsleven en natio naal leven onder de loupe worden ge- nofnen. Bij het onderzoek zal worden samengewerkt met vrouwenbonden en wetenschappelijke instellingen in de betrokken landen. De regering-Pinay weet zich nog steeds, z|j het soms maar ternauwer nood, staande te houden. Ook gisteren kreeg Pinay in de Franse Nationale Vergadering weer een vertrouwens votum. Gestemd werd over het rege ringsvoorstel om de begroting artikels- gewijze te behandelen. Er werden drie honderd stemmen voor en tweehonderd een en negentig stemmen tegen uitge bracht. Pinay heeft verklaard, dat het de plicht van zijn regering is met Frank- rijks bondgenoten te spreken over een gedeeltelijke verlichting van de finan ciële lasten in Indo-China. Doch, zo zei Stembusstrijd in Libanon eist een dode Bloedige incidenten hebben zich bij de Zondag in Libanon gehouden ge meentelijke verkiezingen voorgedaan. Een der slachtoffers is Obeid Issa, een jong en befaamd lid van de bali te Bei roet. tevens een der candidaten. Issa is Maandag in een ziekenhuis te Beiroet overleden. Dinsdagmorgen is een af vaardiging van studenten bij de presi dent van de republiek gaan protesterei. tegen de „lage moord" op Issa. hij, slechts een regering, die is verze kerd van het vertrouwen van haar volksvertegenwoordiging kan dergelijke onderhandelingen beginnen. Volgens Pinay is een hervorming van het be lastingstelsel vereist. Naar hij verklaar de heeft Frankrijk slechts 40.000 werk lozen. De productie is het laatste jaar weer gestegen. Hij ontkende dat het land in een toestand van „economische stagnatie" verkeert. Pinay drong aan op continuïteit van de regering. Hij zeide dit voordat de Vergadering tot stem ming overging en bleek met zijn woor den dus succes gehad te hebben. BE Amerikaanse diplomaat Kohier is u in een alleronaangenaamst parket geraakt. Toen hij met zijn vrouw in een allerfleurigste stemming van een feest je terugkwam, reed zijn auto, aan het stuur waarvan zijn ega zattegen een telegraafpaal. De politie vond het toen maar beter, de echtelieden op te ber gen: ze werden later op borgtocht vrij gelaten. Intussen was toen reeds geble ken, dat Kohier in zijn wagen een dos sier met belangrijke documenten over Tunesië en Marokko waarvan de herkomst geheim moest blijven in zijn auto had liggen. Deze verregaande slordigheid zal waarschijnlijk het eind van zijn 21-jarige carrière in overheids dienst betekenen. Het State Department heeft maatregelen tegen hem gelast.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1