PARIJS OVERWEEGT DE BEY VAN TUNIS AF TE ZETTEN Sultan van Marokko betreurt geweld Tariefwijzigingen bij de P.T.T. Nieuwe ongeregeldheden in het Ambonezenkamp te Vught President Heuss trok het verzoek aan Hof te Karlsruhe in SCHEEPSRAMP OP NIEUWE WATERWEG Zweden jaagt op spionnen Bijna f40.000 verdwenen uit het postkantoor te Boxmeer Rust in Waris moordaanslag (N.-Guinea) na weer hersteld Voedselcrisis in Oost-Duitsland Donderdag 11 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE ^DAGBLADEN 149e Jaargang No. 293 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Frans regeringslid naar Indo-China Tienduizend soldaten in Casablanca Navo-benoemingen in Middellandse zee Aanhangers CRAMS en BPRMS raakten slaags Woonoord door 150 man rijkspolitie bezet Nu klacht der regerings partijen aan bod? WEERBERICHT Kapperszaken mogen langer open zijn Zó dik was de mist l 'mmËMS N #fe|PPpl s V 1 Beroep op het publiek Drie employé's waren in directe nabijheid Politie bezette enige tijd een kampong Aanslag op Russische ambassadeur te Berlijn Ike zal in New York McArthur ontmoeten ,,Voorschot"van boeren aan de staat Fakir gaat toch in zijn fles MIDDELLANDSE ÏBUERTA ;algiei ATLANTISCHE j2,BmUlio*n Moslems J J00.000 Europeanen] IVPELTl Directie: J. BLJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mm Familieberichten 20 ct p. m m Vraag en Aanbod (aneen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend coDtant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.49 Een duidelijke overzichtskaart van Noord-West-Afrika met plaats aanduidingen en cijfers Over de bevolking. DLIJKENS de memorie van antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat over de ontwerp-begroting van het staatsbedrijf der PTT, zal moeten worden overgegaan tot ver hoging van verschillende tarieven. Port voor locale brieven en locale en interlocale briefkaarten zal een cent hoger worden. Brieven naar het bui tenland zullen ook meer gaan kosten, b.v. voor brieven t.m. 20 gram 25 cent inplaats van 20 cent, enz. Briefkaarten (buitenland) worden verhoogd van 12 op 15 cent en gedrukte stukken enz. komen van 4 op 5 cent per 50 gram. Het aantekenrecht voor postpakketten in binnenlands verkeer gaat van 15 op 20 cent. Voorts zullen de porti voor bepaalde waarden postwissels en giro kwitanties enigszins omhoog gaan. Het ligt in de bedoeling deze tariefs verhogingen op 1 Juli 1953 te doen ir.gaan. Ook bij de tarieven voor gesprekken per telefoon komen wijzigingen. Het tarief voor locale gesprekken zal gaan van drie op vier cent, doch bij inter locale gesprekken kan een verlaging worden ingevoerd. De kosten van aan leg van telefoon dient verhoogd te worden van 25 op 40. Enige tariefs verhogingen zijn reeds van kracht, anderen worden dit op 1 Januari 1953. Voor onderzoek in loco De Franse staatssecretaris voor de luchtmacht, Pierre Montel, is Dinsdag ochtend per vliegtuig uit Parijs naar Indo-China vertrokken, om zich aldaar op de hoogte te stellen van de militaire toestand. De Franse regering besloot Montel naar Indo-China te zenden. De juist van een bezoek aan Indo- China teruggekeerde generaal Koenig heeft in een aan de Franse minister van landsverdediging, Pleven, gerichte rapport uiting gegeven aan bezorgdheid over de militaire toestand aldaar. Koe nig is voorzitter van de commissie voor landsverdediging uit de Nationale Ver gadering. KOGELVRIJE BROEKEN VOOR KOREA-STRIJDERS Het Amerikaanse leger heeft voor zijn troepen in Korea kogelvrije korte broeken besteld ter bescherming van het onderlichaam. Zij beschikken al over een kogelvrij vest. Terwijl uit verschillende delen van Ma rokko in allerijl troepen naar Ca sablanca werden geroepen en tiendui zend onder Franse leiding staande man nen nu de rust en de orde handhaven, zegt dat niet, dat in Noordwest Afrika de rust is weergekeerd. In Tunesië b.v. duurt die onrust ook „uiterlijk" voort. In de eerste nacht zonder uitgaansver bod sinds de moord op de vakbondslei der Ferhat Hatsjed is in Tunis weer een bom ontploft voor een café in het centrum van de stad. Er vielen geen slachtoffers. Een met fosfaat beladen trein werd op het traject Gafsa-Sfax met automatische vuurwapens bescho ten. Naar in goed ingelichte kringen te Parijs is bekend gemaakt, heeft de Franse regering gisteren de mogelijk heid besproken om de Bey van Tunis af te zetten wegens gebrek aan samen werking met Frankrijk. Er waren ech ter geen besluiten genomen, omdat de meeste ministers een dergelijke maat regel op dit ogenblik ongeschikt acht ten. JAE politieke commissie van de Ver. u Naties heeft gisteren een voorstel van Pakistan verworpen om een ver tegenwoordiger van de Bey van Tunis uit te nodigen bij het debat over het Franse bewind in Tunesië. Er waren 26 stemmen tegen en 24 voor. Voor stemden o.a. de Arabische landen, tegen o.a. Zuid-Afrika, Engeland, de V.S., Bel gië en Nederland. Een tweede voorstel van Pakistan n.l. om een beroep op Frankrijk te doen om de debatten in de politieke commissie over Tunis niet te negeren, werd eerst goedgekeurd, maar bij een latere stemming ook weer met enkele stemmen verschil verwor pen. Nederland stemde o.a. weer tegen. De Sultan van Marokko heeft gister avond in een verklaring de geweldda den, waardoor in Casablanca meer dan vijftig personen het leven verloren, be treurd. Hij zeide alle gewelddaden af te keuren en smeekte „de Allerhoogste vrede en rust te schenken, zodat alle inwoners, in het bijzonder Fransen en Marokkanen, in vrede en vriendschap zullen kunnen samenwerken". Na de botsingen in Marokko zijn ongeveer duizend Marokkanen gearresteerd. Al le zich in Marokko bevindende leiders van de Istiglal en .alrijke leden van de ze partij zijn Woensdagmiddag gear resteerd. Gisteren heeft de militaire commissie van de NAVO in Parijs op voordracht van de permanente groep de Britse admiraal lord Louis Mountbatten tot onderbevelhebber van de N.A.V.O.- marine in de Middellandse Zee be noemd. Naar verluidt zal Mountbatten de beveiliging der verbindingen van Jet Westen naar het Oosten worden op gedragen. De N.A.V.O.-vloot, die even tueel de strijd te land zal moeten steu nen, zal onder bevel van de Ameri kaanse admiraal Carney blijven. GISTERMIDDAG zijn er in het Ambonese woonoord „Lunetten" te Vught nieuwe ongeregeldheden voorgekomen, waardoor het noodzakelijk werd geacht extra politieversterking naar het kamp te zenden. De gemoederen der Ambonezen waren de laatste dagen nogal gespannen wegens de politieke tegenstellingen tussen de CRAMS (Commissie repatriëring Ambonese militairen en schepelingen) en de BPRMS (Badan Perwakilan Rajat Maluku Selatan of Vereniging tot behartiging der belangen van het Zuidmolukse volk in de kampen) HE aanhang van de CRAMS in het Vughtse woonoord, waarin vierdui zend Ambonezen zijn ondergebracht, bedraagt ongeveer een derde van het aantal bewoners. De indirecte aanlei ding tot deze ongeregeldheden moet mogelijk worden gezocht in de recente publicatie over de Indonesische kwestie en de positie der Ambonezen. Eén der aanhangers van de BPRMS, die zijn po litiek inzicht tegenover een lid van de CRAMS kenbaar maakte, werd pp hard handige wijze aangepakt en aan het gezicht gewond. De CRAMS-man werd gistermorgen door de politie gearres teerd, waarop de aanhangers van deze laatste groep zich tegen de politie keer den. De burgemeester van Vught, jonk heer mr F. van Rijckevorsel, heeft daarop de rijkspolitie om versterking verzocht. Ongeveer 150 man politie met handvuurwapens uitgerust hebben thans het kamp bezet. De procureur-generaal, mr baron Speyart van Woerden, en de gewestelijke commandant der rijkspoli- £EN VAN de verwachtingen, die wij gisteren uitten, n.l. dat Heuss, de president van de Westduitse Bondsstaat, na het opzienbarende besluit van het Constitutionele Hof te Karlsruhe, dat lijnrecht leidde tot een staatscrisis, zijn verzoek aan het Hof om een „advi serende uitspraak" over de grondwet tigheid van de verdragen tussen de Bondsrepubliek en de Westelijke mo gendheden zou kunnen intrekken, is uitgekomen. In een radio-rede over alle Westduitse zenders heeft preident ft fuss een toelichting op zijn besluit tot intrekking van het gevraagde advies gegeven. Hij verklaarde, dat het Hof hij zijn uitspraak tot bindend verkla ring van een besluit van het voltallige ot voor de beide afzonderlijke Kamers Verwachting tot morgenavond: w. DOOI >®*'ende bewolking met voorna- h„;„ 'n kustgebieden enkele wiia'i Matige tot vrij krachtige V=„ ,en Zuidwest en West. plaabS in het binnenland vriesmlU? temperatuur om het VRnnïr. °jjerigens flinke dooi. 16 29 M on °P 8-39> ondft- b 29' Maaa "n 3.19, ond4r 13.23. van het Hof, de wet waarbij destijds het Hof werd ingesteld, op een verkeer de wijze heeft geïnterpreteerd. Het Hof heeft de behandeling van het verzoek van president Heuss thans gelijk als ge sloten verklaard. Daarbij verklaarde de president van het Hof ter verdediging, dat het onjuist is het Hof van politieke drijfveren te betichten. Naar wij vernemen had Bondskanse lier Adenauer zich Dinsdag tot presi dent Heuss gewend met het verzoek tot bovenvermeld besluit over te gaan. De sociaal-democraten keuren het intrek ken van het verzoek van Heuss aan het Hof sterk af. Het Gerecht staat nu voor de beslis sing of het de door de regeringspartijen ingediende klacht tegen de oppositie in behandeling zal nemen. In deze klacht, ingediend bij een der Kamers van het Hof, wordt de v.n.l. socialistische en communistische oppositie in de Bonds dag ervan beschuldigd tegen de grond wet te handelen door de meerderheid van de Bondsdag het recht te betwisten de Conventies van Bonn en het Euro pees Legerverdrag te ratificeren. De op positie eist nl. een twee derde meer derheid. VREDESPRIJS VOOR LIE De wereldorganisatie van oud-strij ders, die zestien millioen leden telt, heeft besloten secretaris-generaal Lie van de Ver. Naties haar vredesprijs voor 1952 toe te kennen. tie, kolonel Van den Vliervoet, bevin den zich eveneens ter plaatse. Op het ogenblik is het vrij rustig in het woonoord. De politie is doende de verschillende barakken aan een onder zoek te onderwerpen. Op verzoek van een aantal organisa ties van belanghebbenden is bij Kon. Besluit bepaald, dat het verbod, om op werkdagen na zes uur 's avonds een winkel geopend te hebben, tot half ze ven des avonds niet geldt voor win kels, waarin het bedrijf van dames- of herenkapper pleegt te worden uitge oefend. Het besluit treedt vandaag in werking. Hoe dik de mist in Londen was, kunt ge op dit plaatje constateren. Om ongelukken te voorkomen loopt de conducteur voor de bus uit om de bestuurder aanwijzingen te kunnen geven. lil lil |f|l|s -1%^ 1 Met het oog op de vele gevallen van spionnage, die zich het laatste jaar in Zweden hebben voorgedaan, heeft de Zweedse regering onlangs besloten een beroep te doen op de medewerking van het publiek. Aan Zweden, die binnen een bepaald voor militaire doeleinden afgebakend gebied wonen, is verzocht de overheid te waarschuwen wanneer verdachte vreemdelingen zich op het verboden terrein begeven of van mi litaire objecten foto's maken. De rege ring heeft een circulaire aan de be trokkenen gezonden, waarop het mili taire gebied is aangegeven. Om moeilijkheden te voorkomen heb ben verschillende diplomaten thans hun auto voorzien van een plaatje met de kleuren van de nationale vlag, dat boven het CD-bord is aangebracht. MINISTER STAF SPRAK MET ZIJN BELGISCHE COLLEGA De Nederlandse minister vaii Oorlog en Marine, ir C. Staf, heeft gisteren een bezoek gebracht aan zijn Belgi sche collega De Greef. De beide minis ters hebben o.a. van gedachten gewis seld over de bijeenkomst van de Noord- Atlantisqhe Raad Maandag a.s. te Parijs. De „Maasdam", het nieuwe schip van de Holland-Amerika lijn, die gister morgen in verband met de mist met grote vertraging van Rotterdam naar New York was vertrokken, heeft drie kwartier na het begin van haar zeis voor Vlaardingen het 268 brt. grote Duitse tankschip „Ellen" uit Hamburg overvaren. De eerste stuurman en vijf andere leden van de bemanning ver loren bij deze ramp het leven. De „Ellen" zonk binnen zeer korte tijd; slechts de neus van het vaartuig steekt nog boven water uit. De overige vijf leden van de bemanning konden worden gered. Omtrent de oorzaak van het onge luk tast men nog in het duister. Het zicht 'was door de mist niet al te best, doch toch niet onvoldoende. De „Maasdam" liep weinig schade op en heeft haar tocht naar New York inmiddels voortgezet. Mysterieuze diefstal Uit een brandkast van het postkan toor te Boxmeer is Dinsdagavond om streeks half tien een bedrag van meer dan f 39.000 weggenomen, terwijl drie postambtenaren daar aan het werk wa ren. Onlangs werd melding gemaakt van een overval op een politiepatrouille in het gebied van Waris in Nieuw- Guinea, ten Oosten van Hollandia, waarbij een viertal agenten door in heemsen met pijlen werd gedood en enige vuurwapens werden buitge maakt. Uit nadere berichten uit Hol landia blijkt, dat een onmiddellijk ge zonden sterke politiepatrouille onder leiding van de controleur B. B. H. A. van Andel, aanstonds het opsporings werk ondernam. Toen de moordenaars weigerden ge hoor te geven aan een oproep tot in- levering van de wapens werd de kam pong, waarin zij zich met ongeveer zeventig anderen hadden verschanst, door de politie bezet. Daarbij moesten een paar keer salvo's in de lucht wor den gelost. Het krijgshoofd gaf zich hierna over. Alle buitgemaakte wapens werden teruggegeven. De medeplich tigen maakten zich uit de voeten over de grens van Australisch Nieuw-Gui- nea. Als gevolg van de opwinding, die door het voorgevallene onder de be volking was ontstaan, kwamen de Molof-stammen uit Oeskoe en Samsa- ra in beweging en maakten zich gereed om een oude onderlinge vete uit te vechten. Hierdoor geraakte de zen- dingspost Senggi, waar een Australi sche en een Nederlands-Canadese zen deling (de laatste met vrouw en vier kinderen) gevestigd zijn, in het n=uw. Tijdig optreden der autoriteiten kon echter ongelukken voorkomen. Met medewerking van de Australische zen deling Jones slaagde men er in.de Pa poea-stammen in het gebied weer tot rust te brengen. De extra-politiebewaking zal nog enige tijd in het Warisgebied blijven om de rust te waarborgen. De patrouil les werden met medewerking van de KLM uit de lucht van voedsel voor zien. De drie ambtenaren waren die avond bezig het geld in te pakken, dat over dag was ontvangen. Op een gegeven moment gingen zij naar het kantoor van de directeur om iets te bespreken. Het geld, een bedrag van ongeveer 39.060, was in een safe geplaatst, doch de betrokken ambtenaar had de deur daarvan waarschijnlijk op een kier la ten staan. Toen het drietal terugkwam, stond de safe wijd open en was het geld, dat daarin was gelegen, verdwe nen. De onmiddellijk gewaarschuwde Rijkspolitie stelde een onderzoek in en onderwierp de drie betrokken em ployé's aan een verhoor. Later werden zij weer op vrije voeten gesteld. Tot gisteravond had men nog geen spoor van de dief ontdekt. Bom onder bureau was te vroeg ontploft Volgens de Sunday Times is onlangs een aanslag gepleegd op de Sowjet- Russische ambassadeur in Oost-Duits- land, Semjonof. In de nieuwe Sowjet- arnbassade Unter den Linde te Berlijn zou een kleine bom geplaatst zijn onder het bureau van de ambassadeur, die tien minuten nadat de bom was ont ploft in het gebouw was aangekomen. Door de ontploffing liepen enkele per soneelsleden verwondingen op. De bom zou geplaatst zijn door twee Duitsers, die de electrische installatie kwamen Eisenhower zal na aankomsr.Jn New- York met generaal MacArthur bespre kingen voeren over diens standpunt ten aanzien van de Koreaanse kwestie, al dus is gisteren aan boord van de Ame rikaanse kruiser „Helena", waarmee Eisenhower naar de Ver. Staten terug reist, vernon >n. In geheel Oost-Duitsland zijn „voed- selreddingsploegen" in actie gekomen. Naar het Oostduitse persbureau ADN gisteren meldde, hebben dergelijke ploegen in vier dorpen bij Schwerin in twee dagen tijds 150 biggen, 15 stuks vee, 1000 liter melk en hoeveelheden eieren verzameld. Voorts heeft de Oost duitse regering 6000 mark uitgeloofd voor het eerste district in het gebied van Schwerin, dat zijn graanlevering zal hebben voldaan. Na de verklaring van premier Grote- wqhl over de Oostduitse voedselcrisis (hij gaf o.m. Westelijke speculanten, de imperialistische haatpropaganda en het weer de schuld) hebben functionaris sen in Schwerin de boeren verzocht aanvullende hoeveelheden melk en vlees te leveren als voorschot op hun leveringsquota voor het volgend jaar. In het begin van deze week stelden boeren in het district van Cottbus reeds 6000 biggen, 2000 ton mais en 300 ton aardappelen ter beschikking van voed selopslagplaatsen van de Staat. Geallieerde deskundigen menen, dat ténzij uit het buitenland voorraden naar Oost-Duitsland worden gezonden, in de Volksrepubliek hongersnood zal ontstaan. De Oostenrijkse fakir Rajo, die Za terdag in Wenen géén toestemming kreeg om zich in een fles te laten ver zegelen, zal vu te Linz in Opper-Oos- tenrijkwaar hem wel toestemming daartoe werd verleend, zijn fles be trekken. Hij wil een jaar in die fles verblijven en een reis door Europa ma ken.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1