Fiadderac Piet Ho hebl „Doorwerken" exposeert in het Stedelijk Museum ftlLCKMANN Stad en Omgeving r Jimmy Brown als diepzeeduiker Glimmende rutonrobot prijkte in eenvoudige huiskamer Amateur-schilders bereikten een goed niveau Overvloed van werken AGENDA Boeken, board en geld Federatiekantoor blijft nog in Waaggebouw Prijzen op de Kaasmarkt Hervormde Jeugdraad deed goede keus met „Grazige weiden" De laniasie van een negerhemel -\ JIMMY KOMT OP ZATERDAG 27 DECEMBER IN ALKMAAR - KOM JE OOK? Prokop speelde Brahms technisch superieur maar te academisch Bezielend concert van de HOV. Het qeluk kwam in chroom Halve Koningsweg getuige van grote meevaller Geen parketvloeren te polijsten „Creme-familie" avond Soma Gaskells Ballet- Recital in Alkmaar NOOIT UITVERKOCHT! Kerstconcert in Herv. kerk te Heiloo Met grote aandacht werd geluisterd Piei van der buigen Rolie nog zonde Minister Mai sprak in Bei Grote postduive van afd. A in D VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 JJE LEDEN van de Alkmaarse schildersvereniging „Doorwerken" zullen stellig enigermate trots zijn op het feit, dat het hun is gelukt een expositie in het Stedelijk Museum alhier te organiseren, lot dusverre hingen zij de resultaten van hun arbeid op gezette tijden ter bezichtiging op in het mooie oudé huis in de Kanisstraat, waar zij hun wekelijkse samenkomsten plegen te houden. De rüimte daar leent zich echter voor een tentoonstelling van schilderwerken niet zo goed. Het is dus alleen in dat opzicht al winst, dat zij nu de museumzaal een paar weken tot hun beschikking hebben. En misschien zit er zelfs iets van een onder scheiding in een erkenning van hun verdiensten. VERDIENSTEN hebben namelijk de tentoongestelde werken in ruime mate. Neemt men in aanmerking, dat al de exposanten „zondagsschilders" zijn,"lieden dus, die de beeldende kun sten voor hun ontspanning en genoegen bedrijven, dan vallen die verdiensten nog te meer op. Dat wil niet zeggen, dat alles op hetzelfde peil staat. Artis tiek en technisch bekeken wisselt dat nog al. zo zelfs, dat we hier en daar nog wel een scherpere selectie hadden willen zien toepassen. Dan zou welis waar het aantal werken nog met enige zijn verminderd, maar men zou als bij komende winst een wat ruimere opstel ling hebben verkregen. Een veertig schilderijen van deze omvang is toch wel het maximum, dat men voor ons gevoel in de Museumzaal naar behoren kan onderbrengen. De meest schilderachtige van alle ex posanten is wel Hein Heertjes. Hij denkt volkomen in kleur en verf en ziet in de realiteit niet meer dan een vage aanleiding voor een kunstwerk. Zo komt hij tot bepaald fraaie doeken als een „Duinlandschap" of een „Kermis- impressie" of een „In het bos". In het laatste spreekt zelfs alleen nog maar de kleur: en die is zeer rijk. Eveneens schilderachtig, maar drifti ger en minder bezonken lijkt ons het werk van mej. L. Tulp. Zij werkt haast virtuoos en toont een grote mate van durf en een zeer mannelijke toets. Kaar bloemstukken zijn breed opge zet en vervallen nergens tot gepeuter. Wim Koster is zoekende naar nieuwe mogelijkheden. Tot dusverre heeft hij zich het meest aangetrokken gevoeld tot een impressionistische manier van werken, waarbij hij in vlotte notities neerpenseelde wat zijn oog en hart trof. De resultaten waren vaak aantrekkelijk. Uit die tijd hangen hier nog een paar olieverfschetsen, waarin fraaie kleur- partijen voorkomen, alsmede het heer lijk spontane portretje van Anneke dat volkomen ons hart gestolen heeft. In een stilleven met Witte Kruik heeft hij gepoogd, meer tot de essentie der din gen door te dringen. Het stuk is mooi gecomponeerd en heeft een fijne toon. VAN Joh. de Wolf voldoet ons eerlijk gezegd de houtskoolschets van zijn vijf kinderen nog het best. Enkele onef fenheden daargelaten is dit stuk goed getekend: de bedoelingen van de ma ker zijn met zeer bescheiden middelen gerealiseerd. Zijn schilderwerk, tech nisch wel knap, kan ons niet bekoren. Het neigt sterk naar het zoetelijk-piaat- jesachtige en de kleur is soms lang niet fraai. Het best zijn de nogal academisch aandoende naaktstudie en het stilleven, waarvan met name het mooie rood van de schotel opvalt. Joh. Gioot heeft tussen zijn vrij zwakke werken een paar verrassingen: de mooie kleur van zijn duinlandschap, het suggestieve van zijn „Opkomende bui" en het aantrekkelijke van zijn „Molen". Deze is aardig gezien en goed geschilderd; invloed van Jan Plas is hier merkbaar. Jan Plas maakt werk van zeer uit- eenlopcnd gehalte. Dat hij iets- kan. be wijst het stuk, dat de gemeente enige tijd geleden van hem kocht. Van wat hier hangt is er echter geen, dat dit werk evenaart, of het zou het kleine doekje „Kalkovensbrug" moeten zijn. „Kermisfeest" is als kleurimpressie goed gevonden, maar had wel een verdere uitwerking kunnen velen. Verder noe men we nog een aantrekkelijk stille ven. Wij hebben de indruk, dat het hem wei eens aan zelfcritiek ontbreekt. Ten slotte mevrouw Ett Ninck-Blok. Hier was zeker een strengere selectie ten goede gekomen aan het niveau van haar inzending. Stukken als Appels en Afrikanen staan lang niet op het peil van werk als Pioenen of Ramskop. De zeer uiteenlopende schilderwijze van laatstgenoemde werkjes doet zelfs ver moeden, dat mevrouw Ninck haar eigen stiil nog niet heeft gevonden. De expositie wordt hedenavond ge opend en zal tot en met Tweede Kerst dag te bezichtigen zijn. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Vrouwen en opium (18 jr.); Victoria Theater, 8 uur: De verboden vrucht (18 jr.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen begint een nieuwe dag (18 j.)Harmonie Thea ter, 8 uur: S.O.S. Kind vermist (14 jr.) Stedelijk Museum, 8.30 uur: Opening schilderijententoonstelling „Doorwer ken". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Balavond VOKZOS. Gulden Vlies, 8 u.: Dr R. Teunissen spreekt voor Schola Publica. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7.30 en 9 uur. Rex Theater: 2 30 uur: matinee. Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond woningbouwver. Rochdale. Wapen v. Heemskerk, 8 uur: Tweede donateursconcert Postharmonie. Café Ligthart: revanche-biljartwedstrijden. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag Zaterdag 24 00 0.24 12.10 13.01 Vrijdag Zaterdag TE CAMPERDUIN Hoog Laag 0 05 12.15 18.05 16.15 0.29 13.06 18.29 7.06 DIENST APOTHEKEN. Na 6 uur is voor spoedgevallen ge opend apotheek Kruisinga in de Koor straat. De oproep aan de burgerij om mee te helpen aan de inrichting van een sociëteit voor ouden van dagen is niet vergeefs gebleken. Van de heer J. de V. alhier werd f 10.ontvangen, van de klaverjasclub Beemster Boys 15.-, zodat er thans een beginsaldo is van 35.-. Wie volgt? Het dagelijks bestuur van de Open bare Leeszaal stond een partijtje boe ken af, dat niet meer in de uitlening circuleert en de fa. Meyboom maakte een royaal gebaar door dertig vierkan te meter board beschikbaar te stellen, waarmee het plafond en de wanden van het vertrek betimmerd kunnen worden. Voorts werd van een bewoner van de Snaarmanslaan een prachtige sjoel bak ontvangen. Jlï deze gevers namens hun bejaarde stadgenoten hartelijk dank. voor dames en heren per Liter f 6.45 (Advertentie, ing. Med.) In afwachting resultaat bemiddelingspoging MAAR WIJ VERNEMEN, toor van de Federatie van zal het kan- WV's benoorden het Noordzeekanaal in af wachting van het resultaat van de be middelingspogingen van de voorzitter van de Provinciale WV in Noord-Hol land, Jhr. Six van Hillegom, in het Waaggebouw gevestigd blijven. Zoals bekend, had het gemeentebestuur van Alkmaar de Federatie per 1 Januari a.s. rie huur van de in gebruik zijnde lo kalen in het Waaggebouw opgezegd. Deze huuropzegging is thans voorlopig opgeschort. Het bovenstaande besluit is het eer ste resultaat van de Woensdag ten stad- huize gehouden vergadering, waarop aanwezig waren het gemeentebestuur van Alkmaar, Jhr. Six van Hillegom, het bestuur van Alcmaria VVV, het be stuur van de Federatie van VVV's in Noord-Holland alsmede de directeuren van de beide VVV-organisaties. Tijden^ deze bijeenkomst is uitvoerig van ge dachten gewisseld over de controverse tussen Alcmaria VVV en de Federatie en de middelen om de goede harmonie tussen beide verenigingen te herstellen. De vergadering droeg een besloten ka rakter. Op de heden gehouden Kaasmarkt waren aangevoerd 4 stapels, wegende 1700 kg. De prijs was f 2.18. De handel was zeer stug. In Bodegraven waren Dinsdag 70 partijen aangevoerd le soort f 2.40— f 2.43, 2e soort f 2.37—f 2.39. extra be legen f 2.50. De handel was kalm. Óp de markt in Woerden waren er Woensdag 116 partijen, le soort f 2.40 2.43, 2e soort f 2.36—f 2.39, zware tot f 2.48. De handel was flaliw. In Gcuda waren er Donderdag 38 partijen, le kw. f 2.40f 2.43, 2e kw. f 2.36—f 2.39. extra kwaliteit tot f 2.45. De handel was kalm. Burgerlijke stand Geboren: Frans, zv N. Morsch en C M. Louter; Johanna M. T., dv G. A. M. Slinkert en M. T. van Gijsen; Reinier J., zv C Lakeman en H. B. Schouten; Franciscus H. J„ zv W. de Koning en A. Geesink; Herman R„ zv R. Brouwer en C. Koppijn. Ondertrouwd: Bartholomeus T. Ster ken en Wilhelmina Kaandorp; Matthijs A. Langras en Anna de Vries; Cornells Meijer en Anna Barbuio; Willem J. P. Quast en Geertje Vet; Dirk G. Weisen- iorn en Cornelia G. Frijn. Films als Grazige weiden (Green pastures) blijven, ondanks hun hoge ouderdom, hun waarde behouden. Dat bleek gisteravond tijdens de filmavond van de Hervormde Jeugdraad, welke deze rolprent pp het prograipma- had geplaatst eri daarmede een ongekend Succes oogstte. Wie dwaalt niet. graag eens in de verbeeldingswereld van een ander, niet alleen om zijn nieuwsgie righeid te bevredigen, maar tevens om een vergelijking te trekken met zijn eigen gedachtenleven. Ook al is die ander een simpel, ongecompliceerd ne gerkind, dat op de Zondagsschool het Bijbelse verhaal aanhoort en met zijn rijke, kinderlijke fantasie daarvan een eigen voorstelling vormt. Door deze wonderlijke wereld wordt de toeschouwer in „Grazige weiden" geleid. Het ziet mét het negermeisje God als een rechtschapen predikant, die in de hemel een prachtige omheinde tuin op een wolk zijn bureau heeft en vandaar toezicht houdt op de door hem geschapen aarde. Dat toezicht is dringend nodig, want de mens, die door God op de aardbol is geplaatst stelt hem diep teleur. En daarom komt de Zondvloed welke zuivering echter evenmin het gewenste resultaat ople vert. De film volgt dan de Bijbelse geschiedenis: Babyion wordt in de ogen van de primitieve neger een twee de New Orleans met tal van nacht kroegen en bacchanalen, want natuur lijk zijn al de Oud-testamentische figu ren negers. De Exodus van de neger- Joden uit Egypte wordt geleid door, de neger Mozes en zo zien we in deze film al de taferelen gehouden in de locale sfeer, die geest van het meisje op de Zondagsschool kan omvatten. Een eerlijke, oprechte film, welke tal van geestige, maar nimmer afstotende scènes biedt. Ook al lijkt het voor de buitenstaan der, die de weldaad van dit verhaal niet heeft ondergaan wat vreemd zich een engel te moeten voorstellen met een grote sigaar in de mondDaar om-zijp dap ook enige tientallen jaren geleden, toen de film uitkwam, hevige protesten 'gerezen. De Hervormde Jeugdraad heeft met deze rolprent een goede keus gedaan. In het voorprogramma vertoonde Flan- dria o.a. de twee filmpjes over de ope ning van de Friese brug en het bezoek van het Koninklijk Paar aan Alkmaar. GROENEWOUD KRAMER EXPOSEERT BIJ PE KEERKRING IN AMSTERDAM De Amsterdamse Schildersgroep „De Keerkring" zal van Zaterdag 13 Decem ber tot 9 Januari werken van haar leden exposeren in Museum Fodor, aan de Kei zersgracht. Aan deze expositie zal als gast deelnemen de schilder Corn. Groenewoud Kramer te Stompetoren. 115. Jimmy zag zich tegenover een lange magere man geplaatst, die een niet zo héél betrouwbare indruk op hem maakte. Voor zijn rechteroog droeg hij een zwarte lap en vooral daardoor zag hij er bepaald onguur uit Jimmy besefte ten volle, dat hij met deze kerel op zijn hoede moest zijn, temeer daar hij vlak achter zijn rug het gat van het geopende valluik wist„Ik kan niet beweren, meneer Reutelvink", zei hij op een rustige toon, „dat u mij erg gastvrij ontvangt Of is het uw gewoonte te proberen uw bezoekers eerst hun hals te laten breken om daarna een gesprek niet hen te beginnen? In elk geval is u dat deze keer niet gelukt...." Roel Reuteivink gaf niet onmiddellijk antwoord, maar dit belette hem niet Jimmy ee t hoogst 'waadaaidige Dhk toe te werpen. Toen zei hij: „Ik zou niet weten, waarom ik iemand, die brutaal mijn huis i.« bin nengedrongen, gastvrij zou behoeven te behandelen. Wat móet je hier kerel? Maak liever, dat je weg komt!" „Ik zal niets liever doen meneer Reu- lelvink", antwoordde J mmy min zaam. „Maar alléén met medeneming van de kist met sieraden waarvan u zich wederrechtelijk heeft meester ge maakt!" Jimmy zag duidelijk, dat Roel Reutelvink doodsbleek werd, toen bij deze woorden hoorde. „Een kist met sieraden?" vroeg hij met een enigszins bevende stem. „Man, je bazelt. Waar hèb je het over? Ik begin nou te ge- 'oven, dat de een of andere gek mijn huis is binnengedrongen!" niRIGENT Verheij had een effectvol en romantisch programma samengesteld en daar de romantiek op het meerendeel van de luisteraars nog steeds veel vat heeft, hadden we op deze avond zeker meer publiek in 't Gulden Vlies verwacht. Het tijdstip voor een concert schijnt nu eenmaal in deze dagen niet gunstig te zijn. In afwijking van dc gebruikelijke gewoonte, werd begonnen met het optre den van de Tsjechische violist Eugen Prokop, die het bekende Vioolconcert dat Brahms speciaal heeft geschreven voor dc destijds zo beroemde violist Joachim. Dit viool-concert heeft een nog al zwaar karakter, en af en toe schijnt de solo-partij te versmelten met de zeer volle instrumentatie van de orkestbe geleiding. Eugen Prokop speelde tech nisch superieur, en in het langzame deel met fraaie toonvorming. Toch ontbrak er iets aan deze phenomenale reproductie. Hij speelde dit werk te academisch, en men had de indruk of het min of meer buiten het hart omging. Deze solo-partij vormde muzi kaal een tegenstelling met de orkest begeleiding, welke de dirigent bezie lend liet spelen. Op dit concert schijnt de violist al thans geestelijk niet volkomen te zijn ingesteld, en we vermoeden dat wan neer hij een werk van Dvorak zou hebben gespeeld, we hem pas volledig als musicus hadden gehoord. De solist had veel succes en liet zeer terecht dirigent en orkest in de hulde delen. Hierna, Caprissioso Espagnole, voor orkest van RomskyKorsakoff. Een hrillant en zeer kleurrijk geïn strumenteerd orkest-werk, dat zeer effectief werd gespeeld. Dit muzikale vuurwerk waarin de concertmeester Hesmerg zijn solo-perfect speelde, werd door de aanwezigen enthousiast ont vangen. De spanning zat er in en het was als het ware een goede voorberei ding voor Richard Wagners „Meister- singer Vorspiel". Immers ook deze grootste romanticus van de negentiende UET huisje van het gezin Pcereboom aan dc Koningsweg, is maar heel klein en de twee benedenvertrekjes bevatten slechts weinig dingen van waarde. Vader Peereboom is al geruime tijd werkloos en hij heeft drie kinderen, die eigenlijk nodig nieuwe kleertjes, schoentjes en andere spullen moesten hebben. Maar dat komt er bijna nooit van. Kort geleden was het Sint Nicolaas, maar bij huize Peereboom brak de goed-heiligman een been, zoals dat heet en hij moest volstaan met enkele kleine geschenken voor de kinderen; geschenken die nu in hun aandoenlijke armelijkheid op het dressoirtje in de huiskamer staan. Hier was het Sint Nicolaasfeest geen blij feest met onverwachte cadeaux voor oud en jong. Er werden een paar kinderen gelukkig gemaakt met wat eenvoudig speelgoed. Dat was alles. En het was voor dit tevreden gezin, genoeg. Doch men zou zo graag wensen, dat er voor deze mensen nu eens een geschenk zou komen, dat werkelijk iets zou betekenen. Want aan het onderling geven in deze gezinnen zit altijd de consequentie van een toch al veel te krappe huishoudbeurs, die de cadeaux moet zien terug te verdienen. £N nu, Sint Nicolaas was al voorbij, nu, kwam die grote verrassing. De vo rige week hadden de ouders Peere boom aan een radioluisterwedstrijd mee gedaan. „De hond in de pot" heet te die wedstrijd, welks baten bestemd zijn voor het blindengeleidehonden fonds. Vreemde ironie, dat men in dit gezin, waar de uitdrukking „de hond in de pot" bijna griezelige actualiteit heeft, iets wilde doen voor de blinden. Vader Peereboom stuurde zijn op lossing in. Eén en dertigduizend kwa men er binnen de vorige week en waarom zouden er nu géén wonderen meer gebeuren? juist het gezin Pee reboom trok de hoofdprijs, een zgn. Rutonrobot, een stofzuiger die men schertsenderwijs „het mechanische dienstmeisje" noemt. He| apparaat doet alles: stof zuigen, zeil wrijven, haar- drogen, groenten snijden, roomklop- pen, appelmoes malen; kortom alles, behalve spreken. Maandagmot gen kwam de eerste verblijdende tijding: een gelukstele gram van de organiserende instantie, dat het gezin Peereboom mee mocht dingen naar de hoofdprijzen. Ze moes ten Dinsdagavond maar naar de radio luisteren. Vader Peereboom hing het telegram in een lijstje en het zal geen verwondering wekken, dat de halve Koningsweg Dinsdagavond aan de radio zat. En het wonder gebeurde: het gezin Peereboom won de hoofd prijs: de Rutonrobot! Woensdagmorgen werd hij overhan- digd, dit wonderding, voor een klein publiekje, bestaande uit het gezin Pee reboom, enkele familieleden en een paar vrienden van de vaderwerk lozen als hij. Er kwam een auto voor de deur en daaruit werd een hele sta pel dozen gedragen. De familie zat als met stomheid geslagen toe te kijken. Daar was het nu. Dan kwamen de tongen los. Hoe ze allemaal in span ning hadden gezeten, hoe blij ze waren. Een wonderlijk tafereel. In de don kere achterkamer, met maar weinig mooie dingen, prijkte de Rutonrobot in al zijn verchroomde en gelakte pracht op de tafel. Ronkend ging de zeilwrijver over de kleine stukjes ba latum, als moest er hier een schitte rende parketvloer gepolijst worden. De mixer werd gedemonstreerd. Je kon er vlees in snijden voor croquetten en pasteitjes, je kon er mayonaise in ma ken, advocaat, beslag voor viskoekjes en andere fijne producten, die helaas, zo is het hier wel nooit op tafel zullen kunnen komen. Men kan er ook kool mee snijden, gelukkig. Dat was even een schaduwkant. Men zit hier net zo min om een ijskast ver legen. nOCH het pronkstuk, midden op tafel, vertegenwoordigt toch maar een waarde van bijna driehonderd guldens. Het werd gedemonstreerd door een vertegenwoordiger van de Ruton- fabriek. „Een pracht ding", zeiden ze allemaal, in die kleine rokerige ka mer, en de halve familie mocht proe ven van de appelmoes, die door het mechanische dienstmeisje was vervaar digd. „Lekker", piepte de jongste van het gezin, Truusje, die van dat glim mende wonder op tafel maar weinig begreep. De demonstratie duurde erg lang. Mevrouw Peereboom moest ^ven tjes plaats nemen voor de haardroger: zo gemakkelijk, als je uit moet en je wil graag nog wat aan je haar doen. Het was hier enkele uren lang het contact van de ene wereld met de an dere. Men wist niet goed. wat met de Rutonrobot te beginnen. En de vreug de van het verwachten was nu weg. Misschien, en dat zal noch het Blin dengeleidehondenfonds, noch wie ook, de familie Peereboom kwalijk nemen, zal men de Rutonrobot verkopen, om andere dingen aan te schaffen, die nut tig en nodig zijn. In ieder geval is. deze prijs terecht gekomen in een gezin waar de weelde vreemd is. Op welke manier dan ook, het gezin Peereboom kan zijn onverwachte geluk best ge bruiken. eeuw hield van een geladen spanning in zijn melodiek en schitterende fanfa res. Wagners muziek die in deze tijd wel een overladen indruk maakt, blijkt toch zeer suggestief, en daarom is waarschijnlijk het Meistersinger Vor spiel op het repertoire gebleven. De H. O. V. gaf er een boeiende ver tolking van. Het koper was in dit stuk uitnemend. Na het laatste accoord bracht het publiek, dirigent en orkest staande een ovatie, welke na deze pres tatie zeker verdiend was. Ms. Het grote Friese zuivelconcern „Lyempf" te Leeuwarden en de Alk maarse dochteronderneming „Crema" belegden in het Gulden Vlies een z.g. contactbijeenkomst met veehou ders en hun echtgenoten uit de wijde omtrek van Alkmaar. De direc teur van de „Crema", de heer Tj. van Eik, begroette de met een twaalftal bussen naar Alkmaar gekomen aan wezigen en richtte een speciaal woord tot de directeur van de Lyempf, ir A. Cats en tot ir J. van Dijk, van wie de eerstgenoemde mededeelde, dat de samenwerking met de leveranciers wordt beschouwd als die in een fami lie, die gezamenlijk het goede wil be reiken. Spreker memoreerde dat zich nochtans in de Crema-familie moeilijk heden en geschillen hadden voorge daan en maatregelen waren genomen, die niet goed waren begrepen. Daaruit had de Lyempf lering getrokken en zelf de leiding der fabrieken in Noord- Holland ter liand genomen. De film „Hygiënische melkwinning" die hiernai werd vertoond, gaf een goed beeld van de juiste en onjuiste behandeling van de melk door de vee houder. In zijn sluitingswoord zei dc heer Van Eik in de afgelopen twee jaren nogal wat teleurstellingen bij de „Cre ma" te hebben meegemaakt, hoewel er de laatste maanden een verbetering is ingetreden. Spr. hoopte, dat de uitge treden melkleveranciers weer als vrije boeren naar een vrij bedrijf zouden te rugkeren. Dinsdagavond zal in het Gulden Vlies te Alkmaar optreden de dansgroep Bal let-Recital onder leiding van Sonia Gas- kell. Deze vóór de oorlog bekende groep is enige tijd geleden herboren en ver raste onder meer door het optreden van de zeventienjarige ballerina Marianne Hilarides, en haar achttienjarige part ner Jaap Flier. Het programma vermeldt o.a. een di vertissement uit het ballet Doornroosje van Tsjaikofsky (choreografie Petipa), Grand Pas de Deux, van dezelfde, Rag time, Strawinsky, choreografie Sonia Gaskell, en Les Amours de Perlimplin et de Belisa, muziek Villa Lobos, choreo grafie Sonia GaskelL ALTIJD KEUS, zelfs tijdens onze KESTANTEN-VERKOOP, waaronder vele artikelen voor HALVE PRIJZEN in onze belde zaken te Alkmaar, Langestraat 22 Dames- en Kinderconfectie en Langestraat 23 Manufacturen. Den Helder, Koningstraat 63 Dames- en Kinderconfectie. „Mijn baas is een billijk man" (Advertentie. Ing Med.) K.v.K. wenst verbetering van Rijksweg Alkmaar Den Helder De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwar tier te Alkmaar heeft zich opnieuw tot de Rijkswaterstaat gewend om ver betering te verkrijgen van diverse ge deelten van de Rijksweg Alkmaar Den Helder, alsmede het op niveau brengen van een zevental bruggen in deze weg, die hinderlijk zijn voor het verkeer, welke verbeteringswerken wegens gebrek aan de nodige fondsen tot dusverre helaas nog niet konden worden uitgevoerd. Aan het Kerstconcert dat gisteravond in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden verleenden medewerking het Ned Herv. Kerkkoor onder leiding van di recteur D. Koeman, de Chr. Gem. Zangver. „Zang en Vriendschap" on der leiding van de heer A. van Har- tingsveldt en het Orkest van de Afd. Alkmaar der Mij. tot bevordering der Toonkunst, dirigent de heer Herman Zaal. Nadat Gezang 29 1 en 3 door de beide zangkoren, onder begeleiding van het kerkorgel waren gezongen, lie ten beide koren het Sanctus van F. Schubert en Nachtlied van J. C. Tex- tor horen. De koren beschikken over prima krachten, doch de tenoren en bassen zijn in verhouding tot het an dere stemmenmateriaal te zwak. Dit deed zich natuurlijk in de ene voor dracht meer gelden dan in de andere. Het koor zong nog een oud Kerst lied, Uit hoger hemel en Adeste Fi- delis van W. Hespe. Aan het einde van de avond werden op verdienstelijke wijze nog het Middeleeuws Kerstlied van J. Bónset en Wie lieblich sind die Boten van F. Mendelssohn gezongen. De koren werden om beurten gediri geerd door de beide dirigenten. Het voornaamste op dit Kerstconcert werd het optreden van het orkest van Toon kunst uit Alkmaar. Op werkelijk su blieme wiize speelde het de Ouverture „Elias". Het prachtige oratorium is gebaseerd op de hoofdstukken 17 tot en met 19 van het eerste boek Koningen, dat het leven en de hemelvaart van Elias beschrijft. Het tweede optreden van het orkest was het spelen van de Oxford-sym- phonie van J. Haydn. In het allegro spirituoso beluistert men de grote waarde van dit orkest op duidelijke wijze. In het adagio bewijst de com ponist, dat hij na zijn uitbundigheid terecht het 2e gedeelte in ernstige en vermanende vorm heeft gecomponeerd. Het 3e gedeelte (menuetto) klonk het levendigst. Het was jammer, dat het syncopisch gedeelte in dit menuet niet geheel tot zijn recht kwam. Het laatste gedeelte (presto) was zo verrassend mooi. omdat alle instrumen ten volop gelegenheid kregen zich te laten horen. Dirigent Herman Zaal heeft dit Kerstconcert op hoog ge halte gedirigeerd en een volle kerk heeft daarvan genoten. Aan het einde van dit concert dankte de heer Helder voor de grote belangstelling en het aandachtige gehoor. WAT SCHEIDT ONS VAN DE VREDE? Aan de vooravond van Kerstmis, op Vrijdag 19 December, zullen ds J. Dik- boom, wethouder R. Bakker en mr C. de Leeuw, secretaris van de katholieke werkgemeenschap te Haarlem, in het Dorpshuis hun visie geven op de vraag: „Wat scheidt ons van de vrede?" De bijeenkomst, die wordt op geluisterd met declamaties van Annie Bonsema en pianospel door mevrouw OetsWerken, staat onder auspiciën van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling. ERFELIJKHEID BIJ MENS, DIER EN PLANT. De serie lezingen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling werd Woensdagavond voortgezet met een le zing over het onderwerp: „Erfelijkheid bij mens, dier en plant". De heer Hout man, bioloog aan de Tuinbouwschool te Hoorn, vertelde aan de hand van een 40-tal plaatjes zijn gehoor iets over dit wel zeer interessante onderwerp. Hij deed dat op een zeer eenvoudige manier en zodoende vond zijn lezing veel waardering. SCHOONHEIDSSPECIALIST SPRAK VOOR PLATTELANDSVROUWEN. Een tjokvolle zaal van het Dorpshuis heeft Dinsdagavond geluisterd naar de heer A. v. Üden van het Nederlands Genootschao voor huid- en naar- hygiëne. Het was een bijeenkomst van de Bond van Plattelandsvrouwen. waarvoor de heer v. Uden de leer der cometica uiteenzette. Het strijkensemtue van J. Smit completeerde de avond- UET ZIET er naar uit dat in het Kaasdragerstornc zegekar en daar zyn clubgel nederlaag te bezorgen, staa met vier punten voorsproni heel niet naar uit dat Hoo; brengen. Na de 34e beurt stc punten te scoren om de 15 Rolie slechts 23 punten op t der controle en met veel bi voordeel. DEERS speelde in zijn Hoogland zeer matig. Ie twaalf beurten verzamelde 1 tien caramboles en het la grijpen dat Hoogland onde standigheden geen moeite b maals twee winstpunten te De partij tussen Poetskol bad een bijzonder spanne Hoewel Poetskoke niet mine tien poedels liet noteren," sterker dan wij in dit tornc gewend waren en na de scheen hij met nog veertien te spelen vrij zeker van ning te kunnen zijn. Vier ce serie van twintig welke duceerde, gaven de partij geheel ander aanzien en Poi loor tenslotte met het verse carambole. De uitslagen luiden: Beers 150 37 Poetskoke 149 37 Dekker 150 48 Schot 137 48 Beers 84 36 Hoogland 150 36 Hoogland 150 46 Rolie 143 46 De stand luidt: Hoogland 4 4 Schot 3 2 Kamp 3 2 Beers 3 2 Sluys 3 2 Dekker 3 1 Poetskoke 4 0 Rolie 3 0 VDIM DE VRIES heeft k teresse voor de zilveren sterk bezette tornooi, wa£ trofee als wisselprijs beschi] stcld, heeft hij gisteravond ke en Jan de Boer afgcrel staat thans met acht wins vier partijen aan het hoo ranglijst.^ Minister Mansholt* heeft g in de Rustende Jager te toelichting gegeven op de stukken, die heden ten dag rische volksdeel van ons lan den. De bijeenkomst geschi kader van de agrarische ci door de Volkshogeschool Hof" was georganiseerd. Een van de meest nijpendi is dat van de seizoenarbeid werklozen in de DUW won men en in dat verband toch zaamheden in het agrarisc verrichten. De inconsequen systeem werd door de mini en hij was er van overtuig kwestie terdege onder de og den gezien. Wat de agrariërs evenee: is de administratieve romp verbonden is aan het houds soneel. Hoewel minister Mai dat ook de boeren zich een ten getroosten voor dp soc ving, was hij van mening, c administratie vele vereen kunnen worden toegepast. B Kikheden voor de agrariërs in een nauwere internatior werking. Eerste lustrum „De J wordt waardig ge Ter gelegenheid van 1 lustrum van de postduive „De Reisduif" te de Rijn deze vereniging ditmaal'de tentoonstelling van Afd. A, en overmorgen zal worden in café-restaurant „Het V Amsterdam. Het aantal inschrijvingen dan ooit voor een afdelings ling. Er zijn een kleine du ven ingeschreven. De vogel deeld in 72 klassen. Bovenc een aparte damesklasse en e se. In de damesklasse is dc een cassette tafelzilver. Er 2 klasse 104 duiven ingeschre In de ere-klasse zullen 2 van 4 postduiven om de h kampen. In de ere-klasse is ven door diverse kampii de heren Wigmans, van Be: —Kool, Wittenberg. Pranger ereprijzen zijn geschonken, de gemeente de Rijp, dive Eingen in de Rijp en afdel: Zaterdagavond 7 uur wori toonstelling geopend door Rooster van de Rijp, de hee keuring der duiven z dam ,,°r de heren v. Loooi RJik' ,.m^rs dit de Kwak 7,Jjl U1' Roozendaal, A. de Zuilen en l. Donders uit T een „nrga„'serende vereni] voor rf!sselbeker beschikba van vilrVSF®niging' die mel fers end duiven, te weten ionée a duiven, jonge i ten behaalt?0 h<?t hoogste E

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2