O EES wijzigt drastisch haar te optimistische verwachtingen Bewapening der NAVO-landen zal worden vertraagd De bestaansreden aan de oorlog ontnemen, zij ons doel Peking wijst het Indiase plan af Eisenhower terug in New York Russische ambtenaar der VN is ontslagen wegens „spionnage" VREDE KEEK BIJ VERGADERING OMMELANDEN"- OM DE HOEK Oud -militairen uit Indonesië geweerd Binnenkort conferentie-van-vier over Zuid-Oost-Azië Maandag 15 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 296 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Uiigaven voor defensie belemmeren flinke stijging der productie WIL ADENAUER EVG- VERDRAG HERZIEN? Besluit van Karlsruhe leidt tot impasse Nieuw beroep op VS om dollarhulp Economische stabiliteit wordt nummer een Storm, sneeuw en ijs in West-Europa Kouder met sneeuw WEERBERICHT „Burgerrecht" legt de handschoen weer neer Robert Schuman Nederlands doctor honoris causa „Gij hebt mij vijftig jaar jonger gemaakt' Nog geen oplossing voor Koreaanse kwestie Plan voor vrede in Korea in studie GOEDE WENSEN VAN WYSJINSKY Toegang tot Amerika werd hem ontzegd ANAB wil bedrijf doen boycotten Mr Jan Terpstra f Rumoer in de boterton Fakir Rayo is ge„flest" Kamerlid stelt vragen Labour formuleert zijn nieuwe politiek Engeland wil toetreden tot het ANZUS-verdrag Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per ra.m Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 Naar te Bonn verluidt, zou Bonds kanselier Adenauer overwegen, of hij herziening van het Europese verdedi- gingsvtrilrag za) vragen. Tot dusver heeft hij steeds op het standpunt ge staan, dat de conventies van Bonn en het verdrag inzake de Europese defen siegemeenschap zo spoedig mogelijk door de Bondsdag dienden te worden aanvaard. Hjj zou thans zijn koers wil len wijzigen, teneinde de impasse te vermijden, waarin hij na zijn botsing met het fe derale gerechtshof in Karls ruhe dreigt te geraken. Intussen is van de zijde van dit hof tegengesproken dat het op weg zou zijn, naar een politieke beslissing over het lot van de verdragen van West- Duitsland met de geallieerden. Het hof zegt een strikt juridische kwestie te moeten oplossen: namelijk om na te gaan of de verdragen in overeenstem ming zijn met de grondwet. Er is geen kwestie van aantasting der rechten van het parlement. nE OPTIMISTISCHE VOORSPELLING, anderhalf jaar geleden door de Orga- nisatie voor Europese Economische Samenwerking gedaan, dat de Westeuro- pese landen binnen vijf jaar hun productie met een kwart zouden kunnen ver groten en daardoor hun bewapeningsprogram zonder veel moeite zouden voltooien, is niet herhaald in het rapport, dat de ministers Zondag na een beraad van twee dagen te Parijs hebben aanvaard. Integendeel. De deskundigen van de OEES hopen thans, dat de industriële productie der achttien aangesloten lan den tegen het eind van het volgende jaar zeven procent boven die van 1951 zal liggen. Weliswaar wijt men niet alles aan blijvende factoren, maar een groot deel van de huidige moeilijkheden is toch wel een gevolg van duurzame hinder nissen als de verdedigingsinspanning en het verlies van de handel met Oost- Europa. Daarop heeft Zaterdagmiddag ook de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, in een der bes te toespraken van de gehele conferentie de aandacht gevestigd, toen hij betoog de, dat het verdedigingsprogram voor een belangrijk deel aansprakelijk moet worden geacht voor het dollartekort. Hierdoor wordt het onmogelijk, de on derlinge inwisselbaarheid der verschil lende muntsoorten te herstellen. Dat maakt een wijziging in de taak der OEES nodig. Zij heeft belangrijk prac- tisch werk verricht met betrekking tot de Marshallhulp en de Europese beta lingsunie. Nu moet zij worden tot een Geen ingrijpende besluiten Een langzamer tempo van de bewape ning der Europese NAVO-landen ten gunste van een versterking der econo mische stabiliteit zal worden bepleit op de vierdaagse conferentie van de raad van ministers der Atlantische organisa tie, welke heden in Parijs begint. Voor komen moet worden, dat sommige lan den voor een bankroet zouden komen te staan. Aldus lord Ismay, de secreta ris-generaal dezer organisatie op een pers-conferentie. De plannen voor 1952 - vijftig divi sies en vierduizend vliegtuigen zijn Wolven in Hidden-Ualië Storm, ijs en sneeuw hebben zich Za terdag in West-Iïurona geducht doen gelden. Met name in België, Westelijk Duitsland en Frankrijk heeft het hier en daar geducht gespookt. In West-Duits- land zijn hier en daar windsnelheden van 150 km. per uur gemeten. In tal van steder werd zware schade aangericht. V:jf personen kwa men om, op de Rijn zonken door de zware golfslag twee schepen. Hier en daar bereikten de golven een hoogte van drie meter. In België was inzonderheid de zware sneeuwval een o^ote lündernis. Tele graaf- en hoogspanningsleidingen knap ten af en het verkeer werd ontwricht. Honderdtachtig personen moesten in. Wenen naar een ziekenhuis worden ge bracht, omdat ze ernstig werden ge wond bij door de ^lidheid veroorzaakte valpartijen. Midden-Italië wordt geteisterd door troepen wolven, die door honger en koude uit de Ape* nijnen naar de be woonde wereld woeden gedreven. (Van onze weerkundige mede- werker) zaïerdan is er alleen in Lim- en Twente 25 centimeter sneeuw gevallen, gist eren kwa- men er op verschillende plaatsen d sneeuw- en hagel- t,oor- Deze buien zullen men Fr "F 7Sen n°9 toene een' 1„1 }ev,,ndt sich namelijk een lagedru k-gebied boven de verwezenlijkt. De Amerikanen wensen voor 1955 een verdubbeling dezer strijd macht en dat zal eerst nog eens moeten worden bezien. De verwachtingen om trent de Russische strategie rechtvaar digen waarschijnlijk een langzamer tem po. Men mag echter aannemen, dat Ridgway en zijn medewerkers zich krachtig zullen verzetten tegen de veld winnende overtuiging, dat het met het oorlogsgevaar in Europa wel wat mee valt. Voorstellen tot vermindering van de druk der wapenlasten zijn bij hen reeds in slechte aarde gevallen. De conferentie zal waarschijnlijk niet tot ingrijpende koersveranderingen besluiten Acheson kan zijn opvolger niet binden, Frankrijks regering ver keert weer in gevaar, verder zijn er in Frankrijk en in Duitsland moeilijkheden over de herbewapening van Duitsland. Vermoedelijk zullen de belangrijkste besluiten worden uitgesteld tot de voorjaarsbijeenkomst van de raad. Er zijn dan ook geen cijfers genoemd in de stukken voor deze conferentie. Over de plannen wordt nog slechts in algemene termen gesproken. doet^nH lagedruk-gebied doet koude lucht uit dp Ponl- 1nvdeunafk0mstig via Enge- Hier Cl T land "fstromen. tot kinPhSt- kust zal de wind t°„ fc™c,ltl0 kunnen aanwakke- Jwkpi e te™Peratuur daalt nog enkele graden. Daar er flinke sneeuwbuien kunnen voorkomen, kunnen weer gladde wegen ver- wacht worden. Vorst van beteke nis is echter de eerste dagen voor de kustprovincies niet te ver- wachten. Verwachting tot Dinsdagavond- ENKELE PUIEN Wisselend bewolkt met enkele re Lans, aa^el" of sneeuwbuien. 8 r^ust aanvankelijk nu en tot mat Chhge' °ve"Jens zwakke scn^ ,Vge Wlnd in hoofdzaak tu-i nis ,est. en Noordwest. Wei- n, Y i,'enn2 'n temperatuur. JJinsdtg: Zon op 8.43. onder 16.29. Maan op 8.24, onder 15.22. centrum van samenwerking van de Europese landen onderling en van deze met het Britse gemenebest en de Noordamerikaanse landen. Ook zijn nauwere relaties met de NAVO nood zakelijk. Scherpe critiek heeft de heer Beyen doen horen op het Internationale Mo netaire Fonds, dat door een overmaat van voorzichtigheid bij het besteden van zijn reserves en door de Amerikaanse bezwaren tegen regionale oplossingen het contact met Europa goeddeels heeft verloren. In dit verband waarschuwde hij tegen een Frans voorstel, om een Europese beleggingsbank te stichten. Tijdens de zitting van de raad is onder meer van Duitse ziide voor gesteld. een economische wereldconfe rentie te houden. Minister Eden, die de zitting presideerde, verzette zich hier tegen en werd daarin door minister Beyen krachtig bijgevallen. Onze mi nister meende, dat zulk een conferentie weinig meer zou kunnen doen dan re soluties produceren en onvervulbare verwachtingen wekken. Geen enkele nieuwe instelling zou de problemen aankunnen, waarmee de bestaande nog niet vzaren klaargekomen. Het rapport is tenslotte aanvaard. Het bevat een reeks aanbevelingen ter ver hoging van de Europese productie en van de inkomsten aan dollars. Inzon derheid wordt gevraagd om meer Ame rikaanse steun aan de Europese lan den ten behoeve van hun overzeese gebieden. Dan alleen zullen de zo noodzakelijke extra-inkomsten aan dol lars kunnen worden verkregen. Uit tal van landen zijn. berichten ontvangen welke er op wijzen, dat de invoer beperkingen nodig zullen blijken, welke ale pogingen tot uitbreiding der Euro pese prodhetie ijdel zullen maken. Geen kort geding tegen de staat Het kort geding, dat het comité Bur gerrecht tegen de staat aanhangig had gemaakt, zal geen doorgang vinden. Zoals bekend was de staat in kort ge ding gedagvaard, omdat de PTT gewei gerd zou hebben geheel of gedeeltelijk de bestelling uit te voeren van een extra-nummer van het weekblad „Bur gerrecht", dat geheel was gewijd aan critiek op het welvaartsplan van het NVV. JET HOOGTEPUNT op de Vrijdag aangevangen herdenking van het vijfde lustrum van de katholieke Economische Hogeschool te Tilburg was de ere promotie van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, die de stoot heeft gegeven tot de vorming van de eerste supra-nationale ge meenschap van West-Europa, de Kolen- en Staalgemeenschap. Onder de vele genodigden bevonden zich dr Drees, prof. Beel, prof. Zijlsra, mr Kortenhorst en tal van andere autoriteiten. De Rector-Magnificus, prof. dr Smeets, wees erop, dat de Economische Hogeschool ditmaal voor de tweede maal een ere doctoraat toekende. In de rede van de promotor werd gezegd, dat Schuman niet enkel een wetenschapsman was, doch bovenal de excellente promotor van een nieuw Europa, een nieuwe wereld. Schuman was ondanks de harde oor logservaringen vrij van haat gebleven en hij streed steeds voor een vredig en beter Europa. De werken van Schuman muntten uit door helderheid, kennis van zaken en zin voor realiteit. 7IJN promotor beantwoordend, zeide minister Schuman: „Na zovele mis lukkingen van de diplomatie staan wij tegenover de verschrikkelijke bedrei gingen. die door de duizelingwekkende ontwikkeling van een hooghartige we tenschap zijn veroorzaakt. Zo zijn wij teruggevoerd naar de Christelijke wet van edele, maar nederige broederliefde. Door een paradox, die we kwalijk zou den aanvaarden als we geen Christe nen waren zij het misscuien onbewuste Christenen, reiken we nu de hand aan onze vijanden van gisteren, niet alleen om hen te vergeven, maar om met hen gezamenlijk het Europa van morgen op te bouwen". Dit is geen sentimenteel pacifisme. Aan de oorlog moet zijn be staansreden ontnomen worden. Ik ga nog verder: Wij moeten de regeringen de middelen ontnemen om een oorlog voor te bereiden en te riskeren. Zij zullen niet meer de beschikking mo gen hebben over kolen en staal: de on misbare grondstoffen, noch over een nationaal leger, noch over enig onaf hankelijk bewapeningspotentieel. Hetis in de geest van deze idee, dat ik deze eer, die u bewijst aan hen die in onze twee landen strijden voor de verwezen lijking ervan, gaarne wil aanvaarden". De toejuichingen van de studenten nam Schuman in ontvangst met de woorden: „Mijn vrienden, gij hebt mij vijftig jaar jonger gemaakt!" Het communistisch Chinese persbu reau „Nieuw China" heeft in de nacht van Zondag op Maandag de tekst van een boodschap van minister van bui tenlandse zaken Tsjoe en Lai aan de voorzitter der algemene vergadering der V.N., Lester Pearson bekend ge maakt, waarin wordt meegedeeld, dat communistisch China de Indiase reso lutie inzake een regeling van het Kore aanse conflict van de hand wijst. De inhoud van deze resolutie, die op 5 De cember door de algemene vergadering werd aanvaard, was de volgende dag ter kennis van de regeringen van com munistisch China en Noord-Korea ge bracht. Generaal Eisenhower is Zondag van zijn reis naar Korea te New York te ruggekeerd. Een kleine menigte juichte hem op het vliegveld La Guardia toe. In een korte verklaring zei hij, dat zijn reis niet het eind maar het begin was van nieuwe pogingen, om te komen tot een eervol einde van de strijd in Korea. Hij zei te verwachten, dat hij tot een positief plan zou kunnen ko men. In een schriftelijke verklaring, welke aan de verslaggevers werd overhan digd heette het nog: „Wij zien ons in Korea geplaatst tegenover een vijand, van wie wij niet kunnen hopen, dat wij met woorden enige indruk op hem kunnen mhken. Wij zullen dit slechts kunnen met daden onder omstandighe den die wij zelf kiezen". Eisenhower heeft voorts tot de Ame rikaanse boeren het verzoek gericht, aan de regering hun opvatingen bekend te maken over de voortzetting van de prijssteun, wanneer de hier op betrek king hebbende wet in 1954 afloopt. Bij zijn vertrek uit de Verenigde Staten wenste Wysjinsky, de Russische minister van buitenlandse zaken, het Amerikaanse volk een gelukkig Kerst feest. Op de vraag: „Wat denkt u van de V.N.?" antwoordde hij: „Een on voldoende instrument voor de vrede." Een Russisch lid van het secretariaat der Ver. Naties mag Amerika niet meer binnenkomen, omdat hij heeft gepoogd, spionnage te plegen. Deze maatregel treft Nicolai Skvolai Skvortskof, een assistent van de Russische onder-secre taris-generaal Constantie Zintsjenko, die belast is met de zaken, de Veiligheids raad aangaande. Skvortskof en Zints- II In een ledenvergadering van „De Om melanden" is medegedeeld, dat men wanneer men van ANAB-zijde de sta king opheft zal proberen het be drijf als coöperatie voor de Groninger boeren te behouden. Bij de heropbouw zou bekeken worden welke en hoeveel van de stakers terug krnnen komen. Ver zoek om plaatsing in de fabriek, zou dan door de stakers individueel worden gedaan. Wil men de staking niet ophef fen, dan gaat men verder op de weg naar verkoop van de fabriek. De ANAB heeft hierop geantwoord, dat hij in de vergadering geen gelegen heid heeft gekregen zijn standpunt te motiveren. Een ingekomen stuk was op zodanige wijze in behandeling gebracht, dat de boeren geen gelegenheid hadden er op in te gaan. De ANAB wil derhal ve het conflict voortzetten, zonodig tot Juni 1953. Een spoedige oplossing wordt evenwel op prijs gestéld. De ANAB wil nu ook trachten de leveranciers en reparatie-inrichtingen die voor „De De Nederlandse premier, dr W. Drees, was Zaterdagmiddag een der eersten, die de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schu man, gelukwenste ter gelegenheid van zijn erepromotie tot doctor in de economische wetenschappen aan de jubilerende katholieke economi sche hogeschool te Tilburg. Ommelanden" werken te suggereren, dat leveren of het verrichten van werk zaamheden ten behoeve van de fabriek, onjuist is. Zal dit niet lukken, dan zijn „aansluitende conflicten" te verwach ten. Zaterdagnacht is op 64-jarige leef tijd oud-minister van O.K. en W„ mr. Jan Terpstra, in een Haags ziekenhuis overleden. Mr. Terpstra was sinds 1933 secretaris van de Tweede Kamerfrac tie der A.R. -partij en directeur van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij bekleedde tijdens zijn werkzaam leven tal van functie! op politiek en onderwijsgebied. Mi-, Terpstra is ge storven na een spoedoperatie. Hij was reeds geruime tijd ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. In de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. is critiek geuit ove: het afleveren van 500 ton koelhuisboter voor binnenland se verkoop door het bedrijfschap Zui vel. Het betrof koelhuisboter, die niet als zodanig herkenbaar was en niet voor export in aanmerking kwam. De ze 500 ton is bij inschrijving duur ver kocht, waardoor de prijs van verse roomboter ook ieis steeg. Volgens de F.N.Z., had het bedrijfschap inschrij- vingsvoorwaarden, gekoppeld aan een uiterste verkoopprijs en herkenbaar heid moeten stellen. De Oostenrijkse fakir Rayo is Zater dag te Linz in aanwezigheid van drie honderd getuigen in een grote fles ge zet, waarvan de bodem vervolgens werd dichtgesmolten. Hij wil daar een jaar in leven met als enig gezelschap een gifslang van een meter lengte; als voed sel zal hij druivensuiker en vitamine tabletten nuttigen, welk rantsoen wordt aangevuld met olie die hij in de huid masseert. De fles is op een vrachtwagen geplaatst. Het is de bedoeling, een reis door Europa te maken. Door een klein lek in de Canade se atoomreactor te Chalk River is een gevaarlijke atoomwolk ontsnapt. Het gebouw moest worden ontruimd en zal vermoedelijk niet binnen drie weken zonder gevaar kunnen worden betreden. jenko bevinden zich reeds vele maan den met verlof in de Sowjet-Unie, eerstgenoemde is thans tevens ontsla gen. De politieke commissie der Ver. Na ties is Zaterdag het debat over Marok ko begonnen. De Franse delegatie was niet aanwezig. De eerste spreker was de Libanese afgevaardigde Mikaoui, die betoogde, dat in het Verdrag van Algeciras van 1906 de souvereiniteit van de sultan door dertien ondertekende landen is gegarandeerd. Daardoor viel deze kwestie niet uitsluitend onder de bevoegdheden van Frankrijk. Hij kon digde een ArabischAziatische resolu tie aan, welke nieuwe besprekingen tussen Frankrijk en Marokko beoogt. Polen heeft in de speciale politieke commissie de toelating en bloc van veertien landen, ten dele Sowjet- satellieten, voorgesteld. Het Eerste Kamerlid Ruijs de Bee- renbrouck (KVP) heeft de ministers van Buitenlandse Zaken, Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, van Oorlog en Marine gevraagd of het waar is, dat tegen de oud-Nederlandse militai ren in Indonesië discriminerende maat regelen zijn genomen, voor wat be treft de verdere voortzetting van hun verblijf, dan wel hernieuwde toelating na verlof in het buitenland. Als hier indeirdaad sprake is van discriminerende bepalingen der ver antwoordelijke overheid tegenover or delievende burgers, uitsluitend uit ran cune vanwege het feit, dat dezen jaren geleden hun vaderlandse plicht deden, moet men dan niet vaststellen, dat de maat der onvriendelijkheden meer dan vol is en dat van een verder voortzet ten van contact op militair gebied uit zelfrespect beter kan worden afgezien? zo vraagt dit Kamerlid verder. De heer Ruijs vraagt ten slotte indien deze discriminatie door lagere organen wordt uitgevoerd, óm stappen bij de Indonesische regering. De leiders van de Labourparty heb ben in Londen een tweedaagse confe rentie gehouden, waar zij eenstemmig tot de slotsom „ijn gekomen, nat een nieuwe economische politiek noodzake lijk is. Volgend voorjaar zal een nieuw program worden bekendgemaakt. Men was net er over eens, dat Enge land een plari nodig heeft om zijn eco nomie te versterken en andere leden van het gemenebest in het sterling-ge- bied te steunen. De productie, met na me van de sleutelindustrieën, moet in een snel tempo worden verhoogd. VACANTIESPREIDING De algemene vacantiespreiding-com- missie zal de collectief-sluitende be drijven adviseren, de vacantieweek voor sector I (Noord-Holland en Dren te) vast te stellen van 13 tot 20 Juli. Binnenkort zullen Groot-Brittannië, Australië en Nieuw-Zeeland met de „Jivlu 6 f Ya? sedachten wisselen over de toestand in het Stille Oceaan- rvm„nfhlif -0 "e,.eerste ministers van de betrokken landen van het Gemenebest z(jn tot volledig vergelijk over zekere iundamentele problemen florin be'r,ykmR tot dit Sebied- Het feit, dat Engeland niet is aange sloten by het verdedigingsverdrag voor het Stille-Oceaangebied tussen de V S., Australië en Nieuw-Zeeland (het z.g. ANZUS-verdrag), wordt niet in het bij- zonder genoemd. Volgens gezaghebbende kringen is deze kwestie echter Vrijdag vlJiataghl00r £rem,yjL en de eerste ministers van Australië en Nieuw- Zeeland besproken. Churchill zou hierbij opnieuw Engelands wens om tot het ei drag toe te «reden naar voren hebben gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1