NAVO-vloot in Middellandse Zee onder lord Louis Mountbatten Bey wil hervatting van de besprekingen met Frankrijk Bolsward en Delft vandaag ter stembus Nieuw plan van Visser uit Wijde Wormer om goud van Renate Leonhardt te bergen Denkende' Papoeas staan geheel achter Nederlandse plannen DR HAM ANN ONTSLAGEN Een werktoren boven het wrak? Hertog van Windsor niet bij de kroning Maandag wordt er over Pinay beslist De Atlantische Raad aanvaardde een Brits-Amerikaans compromis Decreten echter nog niet bekrachtigd aiimiiiiiii tot itt 9nd.o--G.funa Er is een uitgebreide propaganda gemaakt £4 doden in Ponqam Oostduitse arbeiders in staking gegaan „Misdadige elementen in ministerie ontdekt' Ook Rudolf Albrecht is uit ambt ontzet TOCH EEN „GOLD RUSH" OP DE RAZENDE BOL? DE; financiers namen nog geen beslissing Rode Kruis beschuldigt de verbondenen WEERBERICHT Woensdag 17 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 298 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN BALSEM OP EEN BRITSE WONDE: Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 De Hertog van Windsor, die als Ed ward de Achtste van 20 Januari tot 10 December 1936 heeft geregeerd als ko ning van Engeland nog zonder gekroond te zijn, heeft doen weten dat hij en de hertogin (vroeger mevrouw Wallis War- field-Simpson) niet aanwezig zullen zijn bij de kroning van Elizabeth de Tweede in Juni aanstaande, ómdat volgens ge bruik de kroning van een koning of koningin van Engeland niet wordt bij gewoond door de souverein of voorma lige souverein van een staat. De Franse Nationale Vergadering heeft besloten, Maandag 22 December te stemmen over de twee vertrouwens kwesties, die de regering-Pinay Vrijdag j.l. heeft gesteld. MA ACHTTIEN MAANDEN van onderhandelen tussen de Britse en de Ame- rikaanse stafchefs over de bezetting van de post van bevelhebber der geallieerde zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee is een compromis bereikt. Krachtens deze overeenkomst is admiraal Louis Mountbatten op deze post benoemd. De in Parijs vergaderende Atlantische Raad heeft deze benoeming gistermiddag goedgekeurd. Engeland heeft er aanvankelijk naar gestreefd, Mountbatten benoemd te krijgen tot opperbevelhebber in het Middellandse Zeegebied, waardoor hij dezelfde rang zou krijgen als generaal Ridgway en admiraal MacCormick, die resp. opperbevelhebber der Atlantische strijdkrach ten in West-Europa en opperbevelhebber der geallieerde zeestrijdkrachten in de Atlantische Oceaan zijn. CEN officier van de Britse luchtmacht en een Amerikaanse marineofficier zullen als Mountbattens plaatsver vangers optreden. Mocht hij nog een derde plaatsvervanger aanwijzen, dan zal dit een Fransman worden. De nieu we bevelhebber zal zijn hoofdkwartier op Gibraltar vestigen. Zijn commando- gebied zal in vier zones worden ver deeld: 1. Gibraltar, onder een Britse bevel hebber 2. Sidi Lamine, de Bey van Tunis, heeft een nota gericht aan president Auriol, waarin hjj zijn bereidheid toont de be sprekingen met Frankrijk te hervatten. Te Parijs wordt vernomen, dat som mige in de nota vervatte voorstellen voor Frankrijk onaanvaardbaar zijn. De Franse resident-generaal, Jean de Hauteclocque, is gisterochtend naar Parijs vertrokken voor overleg met de regering. Hoewel de Bey van Tunis de resi dent-generaal aanvankelijk had- toege zegd, dat hij zijn zegel zou hechten aan twee decreten, die betrekking hebben op plaatselijke hervormnigen, is het tot nu toe niet tot ondertekening van de stukken, gekomen. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen, (zou de Bey een „lichte ongesteldheid" hebben voorge wend teneinde de plechtigheid uit te stellen. Overigens heeft hij zich in zijn nota van gisteren tot ondertekening van deze decreten en van een aantal andere besluiten bereid verklaard. Ook zou hij hebben medegedeeld, de onderhande lingen met Frankrijk te willen hervat ten door middel van een Tunesisch ka binet dat zijn vertrouwen heeft. Schuman heeft in de Nationale Verga dering de bereidheid van Frankrijk uit gesproken om de „samenspraak" in Tu- DitisCagmtddag arriveerde de gou verneur van Nieuw-Guinea, de heer H. E. van Waardenburg, op Schiphol. Het toas vrij koud en de stemardes bracht hem haastig een winterjas. Daar ze de gouver neur niet kende, liep ze hem bijna voorbij. nesië en Marokko te hervatten. De As semblee stelde het debat over deze kwestie uit tot de volgende week. De regering hoopt dan voldoende gegevens te hebben om haar houding te bepalen. 3. 4. Het westelijke deel van de Mid dellandse zee, onder een Frans man; Het middelste deel onder een Italiaan; Het Oostelijk deel, dat waarschijn lijk onder een Griek of een Turk zal komen te staan. De nieuwe bevelhebber zal ongeveer de helft van de Franse vloot en een groot aantal andere eenheden onder zijn bevel krijgen. De andere blijft ter be schikking van de Franse regering voor de bescherming der verbindingen tus sen Frankrijk en Noord-Afrika. Mountbatten, die thans 52 jaar is, nam in Mei het bevel over de Britse Middellandse Zeevloot op zich. Hij is een neef van koningin Elizabeth en een oom van de hertog van Edinburgh. Hij was de laatste onderkoning van Brits-Indië en in de oorlog geallieerd opperbevel hebber in Zuidoost-Azië. Churchill heeft van zijn benoeming met grote vol doening in het Lagerhuis melding ge waakt. (Zie verder elders in dit blad) CEDERT 1945 heeft Frankrijk negentig duizend officieren en man- gj schappen in Indo-China verloren, aldus deelde Robert Schuman, de p Franse minister van buitenlandse zaken gisteren zijn collega's in de s Atlantische Raad mede. Dit cijfer omvat doden, gewonden, vermisten en krijgsgevangenen. De Franse expeditïonnaire macht bestaat thans g uit 175.000 man, van wie ongeveer 50.000 uit Frankrijk komen, waarbij s achtduizend officieren, die 26 procent van het Franse officierscorps g uitmaken, en 33.000 onderofficieren, zijnde 37 procent van het Franse g onderoffieierencorps. De Franse kosten voor de oorlog in Indo-China g sedert 1945 bedragen in totaal ongeveer tien milliard gulden. In de g afgelopen twee jaar hebben de Verenigde Staten één-derde van de g m jaarlijkse kosten hijgedragen en ook materiaal voor de Vietnamese legers g S geleverd. Indo-China heeft 40 procent van de militaire kosten betaald, m iniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiniiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüHiHiiiiiiiiiiiiniiniiiniiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniHniiiiiiiiininnuniiiuiiinniiiiiiiiininiiiiiraiiiiiiiiiiHiiB De heer Van Waardenburg in Nederland De gouverneur van Nieuw Guinea, de de Papoea-bevolking op Nieuw Guinea, heer S. L. J. van Waardenburg, is gis- J~* i_ termiddag voor een verlof van twee maanden op Schiphol aangekomen. Over de ontwikkeling en de opbouw van Nieuw Guinea toonde de heer Van Waardenburg zich optimistisch. De heer P. A. Wansink, hoofd van de afdeling voorlichting van het gouvernement van Nieuw Guinea, die reeds enkele weken geleden in ons land is aangekomen en gistermiddag eveneens op Schiphol aan wezig was, verklaarde, dat dat deel van dat enigermate in staat is over de kwes tie na te denken, zich met groot animo achter de Nederlandse plannen stelt. Voor deze Papoea's is de recente verkla ring van de Nederlandse regering, dat Nederland niet denkt aan overdracht van de souvereniteit aan Indonesië, „een pak van het hart" geweest. De heer Van Waardenburg zei verder, dat het overleg met de secretaris-gene raal van de South Pacific Commission, sir Brian Freeston, zeer bevredigend was geweest. De gouverneur bevestigde, dat op Nieuw Guinea drie adviesraden onder de Papoeabevolking zijn gevormd, een in het Noorden, een in het Westen en een in het Zuiden van Nieuw Gui nea. Met de eerste twee raden is men reeds in contact getreden. De heer Van Waardenburg zal tijdens zijn verlof overleg plegen met verschei dene regeringsinstanties. Een Verenigd Europa? Vandaag is het in Bolsward en in Delft de grote dag van het referendum over de Europese Beweging. Sleehis weinigen waagden zich aan de voor avond van dit gebeuren aan het doen van een voorspelling betreffende het aantal uit te brengen stemmen. Over het algemeen heerst wel de verwach ting, dat zeer velen zullen deelnemen aan de stemming over de wenselijkheid van de instelling van een Europees po litiek gezagsorgaan. In Bolsward is geducht propaganda gemaakt. De grote E-vlag wappert de laatste dagen van de aloude Martini toren, van het stadhuis en van vele gevels. Er zijn kleine E-fietsvlaggetjes, er zijn spandoeken gehesen, met leuzen als: „één Europa of géén Europa", „Bolsward Europese stad", „Europa één", enz. De scholen houden opstelwedstrijden en over de federale Europese gedachte worden speciale lessen gegeven. Zelfs de beide kleuterscholen, die Bolsward rijk is, zijn ingeschakeld: de kleintjes maken versieringen met plakzegels en prentjes, waarvan zij zelf de zin niet verstaan. Maar ze mogen de plaatjes mee naar huis menen en herinneren zo hun ouders aan de morele plicht om op 17 December de stem uit te bren gen. Vele brieven, die officieel uitgaan, zijn voorzien van een speciaal stempel De geallieerde commandant van het krijgsgevangenenkamp op het Koreaan se eiland Pongam heeft verklaard, dat hij zijn mannen Zondag hevel heeft ge geven op de betogende gevangenen te schieten om te voorkomen, dat 4500 ge vangenen zouden ontsnappen. 84 gevan genen zijn bij het incident gesneuveld. Generaal Nam II. de voornaamste noor delijke afgevaardigde bij de bestands besprekingen te Panmoendjon, heeft in een brief geprotesteerd tegen het ge beurde. In de brief wordt gesproken van „barbaars optreden" tegen de gevange nen. en honderden sluitzegels worden dage lijks op alle mogelijke brieven geplakt. De winkeliers blijven niet achter en houden onderling een etalagewedstrijd. Gisteravond heeft minister H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, voor een afgeladen zaal te Bolsward gesproken over het aspect van de Europese Beweging be treffende de nationale verscheiden heid, welke volgens spreker ook in een Verenigd Europe bewaard moet blij ven. In de pauze van deze vergadering werden door communisten pamfletten rondgedeeld met de opwekking niet ter stemming te gaan. Teneinde een ieder in de gelegen heid te stellen zijn stem voor of tegen een Verenigd Europa uit te brengen, trokken rijdende stem- bureaux langs ziekenhuizen, sana toria en soortgelijke instellingen. Ambtenaren van de Burgerlijke Stand gingen met miniatuur-stem bussen langs de bedden. Naar het hoofdkwartier van het West- berlijnse vakverbond meedeelt, hebben. Zaterdag ongeveer 2000 Oostduitse ar beiders in Maagdenburg het weru neer gelegd als protest tegen de afschaffing van Kerstgratificaties. De politie maakte een einde aan de staking door de be trokken fabriek, de „Buckay-Wolf' ma chinefabriek te bezetten. Het Oostduitse kabinet heeft gister avond het ontslag van de voormalige minister van bevoorrading dr Karl Ha- mann en zijn staatssecretaris voor voed selvoorziening Rudolf Albrecht bekend gemaakt. Beiden zijn twee weken ge leden geschorst hangende een onder zoek naar de voedselcrisis in Oost- Duitsland. Thans is bekend gemaakt, dat een onderzoek naar de werkzaamheden van het ministerie van bevoorrading „des organiserende activiteit van vooraan staande functionarissen en uitgebreide activiteit van misdadige elementen in het ministerie" aan het licht heeft ge bracht. De zaak is voor verdere maat regelen naar de autoriteiten van de staatsveiligheidsdienst verwezen. In de mededeling van het Oostdtuitse kabinet worden de berichten uit West-Berlijn over de arrestatie van Hamann niet bevestigd. Hoewel op Albrecht scherpe critiek wordt geoefend is uit het onderzoek niet gebleken, dat hij opzettelijk gesaboteerd heeft, Een on derzoek met betrekking tot de levens middelenindustrie had „grote tekortko mingen en tekorten" aangetoond. (Van onze speciale verslaggever) MISLUKKING van zijn poging van ^948 om het goud van de in 1917 op de Razende Bol gezonken „Renate Leonhardt" te bergen, heeft de heer P. 'Visser uit Wijde Wormer er nog niet toe kunnen brengen zijn idee om de 454 kistjes goud, die in de bodem van de Noordzee moeten rusten eenmaal boven water te brengen, op te geven. Dezer dagen hebben wij het gemerkt, ln een le Amsterdam gehouden en door weersomstandigheden minder druk bezochte ver gadering dan was verwacht, heeft de „goudzoeker" Visser, tuinder-raadslid in Wijde Wormer, voor een groep toekomstige financiers een nieuw bergingsplan ontvouwd. Zoals wij indertijd uitvoerig hebben gemeld. is het eerste plan in 1948 mislukt, omdat er te weinig windstille dagen waren om een afdaling van iuikers, zelfs in een speciaal ontworpen duikkooi, tot op 22 meter diepte in >pen zee verantwoord te doen zijn. Ditmaal heeft de heer Visser het plan een saterdichte stalen bouwput te laten maken een werktoren van bijna 'eertig meter hoogte, met een diepgang van elf meter en een ronde betonnen odem met een diameter van twintig meter. veen te Zaandam, een constructiewerk plaats. is bereid en in staat de toren te bouwen voor een bedrag van f 238.700.-. In totaal worden de kosten van het project geschat op ongeveer f 350.000- a f 400.000,-. „Een peuleschilletje", zegt de geeste lijke vader van het plan. „Vergeet niet, dat alleen het goud al een waarde heeft van f 72.000.000,-. Elk aandeel van 1 1.000,- in de onderneming zal minstens een waarde krijgen van f 60.000,- of misschien zelfs f 120.000,-, wanneer men Dit gevaarte wil men boven het wrak .iten zinken tot op de zeebodem, en ge deeltelijk laten verzinken in de kleilaag p het wrak. Dan zal er een gat in de tonnen bodem gehart worden en ver- I Igens wil men door dit „luik" de klei eggraven, die als een pantser over de .ostbare lading ligt. De firma Hooge- rekent. dat vier honderd aandelen zullen worden uitgegeven. Teneinde te voorkomen, dat de Ne derlandse Staat eventueel met het groot ste deel van de buit schoot zou gaan, hebben de initiatiefnemers ook reeds hun maatregelen getroffen. Het ligt in de bedoeling de te vormen N.V. niet hier te lande te vestigen, maar in Liech tenstein. Bereids is besloten de concessie in te brengen in de uit 1929 daterende N.V. „Holding Gesellschaft", die haar zetel heeft in het Lichtensteinse Vaduz. Er konden in de te Amsterdam ge houden vergadering nog geen spijkers met koppen geslagen worden, omdat men nog geen overzicht kan krijgen voor welk bedrag de aanwezige finan ciers willen intekenen. Zij wilden hun toezegging aanhouden tot een volgende vergadering, waar wellicht nog meer belanghebbenden aanwezig zouden zijn. Wel werd in principe besloten de lei ding der werkzaamheden op te dragen aan de 45-jarige heer J. Adriaanse, ge- pensionneerd chef-instructeur van de Koninkl. Marine voor de opleiding der duikers, aan de 43-jarige oud-marinedui ker P. v. d. Schans en de 50-jarige ont werper P. Visser. De initiatiefnemers zeiden zelf in staat te zijn met dertig aandelen van f 1.000,— te kunnen deel nemen. Dr Hamann werd van zijn functie van mede-voorzitter van de liberale de mocratische partij in Oost-Duitsland ontheven, nadat zijn schorsing hekend gemaakt was. Albrecht was lid van de Socialistische Eenheidspartij. Werden krijgsgevangenen op Koje onjuist behandeld Naar eerst thans bljjkt, heeft de inter nationale commissie van het Rode Kruis in een brief d.d. 12 Mei 1952 de geal lieerden ervan beschuldigd dat zü, de conventie van Genéve van 1949 aangaan de de behandeling van krijgsgevangenen hebben geschonden. Zij zouden de zieke krijgsgevangenen in het kamp op het eiland Koje in zeer onvoldoende mate van voedsel en water hebben voorzien. Bovendien zouden er tegenover bepaal de gevangenen schokgranaten zijn ge bruikt. Generaal Mark Clark heeft op 12 Ju ni geantwoord, dat deze tekorten een gevolg zijn geweest van de opstanden in het kamp. De communisten, die de leiding in handen hadden genomen, heb ben de kampleiding belet, de ziekenver- blijven te betreden en de zieken van het nodige te voorzien. Amerikaanse troepen, die tevoren nauwkeurig waren getraind, hebben uiteindelijk met een minimum aan geweld de orde hersteld, aldus de generaal. Daarbij is gebruik gemaakt van traangasbommen en schok granaten. Schokgranaten zijn geen wa penen, die tevelde worden gebruikt. Zij versplinteren namelijk niet. De opper bevelhebber der verbondenen in Korea wijst er op, dat deze maatregelen het gevolg waren van het optreden der communisten. Nederland spaari weer! De spaarbanken, aangesloten bij de Ned. Spaarbankbond hebben in No vember een spaaroverschot behaald van ƒ8.989.497. Inleg en terugbetaling hebben resp. bedragen 44.290.937 en ƒ35.301.440. In October werd een be drag van ƒ4.605.559 gespaard. Ook de bankspaarbanken hebben in November een vrij aanzienlijk over schot behaald, n.l. ƒ3.438.014. Hier werd ingelegd ƒ9.734.257 en terugbetaald ƒ6.296.243. In October werd ƒ156.788 gespaard. Verwachting tot morgenavond: VEEL WIND Overwegend zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuw buien. Aanvankelijk tijdelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige wind tussen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m Familieberichten 20 ct p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend coDtant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd t 6.05 per Kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1