luchtruim GIFFORD, DE MAN MET DE ROSE S Vragen staat vrij Tweede Kamer debatteerde over de politiek in de aether Hollandse Mij. pleit voor een nieuw ouderdomspensioen Defensie-productie in V.S. zeven maal zo groot als vóór Korea Amerikanen verkleumen op hun doorgebroken schip bllh,&£YlbYl<Xah, t Radioprogramma Subsidies voor orkesten en restauraties 'n Smnefye Inkt... MANNEN Eindcijfers van dit jaar vallen mee Nog moeilijke tijd voor irissen en gladiolen Ontevredenheid over de garantieregeling HOESTBUIEN, VAST SLIJM Dan a helpt b|7l00P otincma SLUM- De honderdduizend Grofe prijzen vielen in de drie grote steden Met Hr. Ms. „Piet Hein" naar Yangdo Bewusteloze" van diefstal verdacht Zij hadden uranium te koop Critiek van Truman op Eisenhower VOOR DE HAVEN VAN LIVORNO Kersibout (kalkoenen) voor de troepen verloren Rentezegels Niet mooi Da mag niet Beroep Afkoop De zwarte lepel De noodwet O, die inwoning Het raadsel Kitsch.... of niet? Stout Jantje NAVO geve hulp in Indo-China Neder'and: uitgaven voor vliegvelden zijn te hoog Snellere splitsing van atomen Nato-vliegdemonstraties m Juli op Soes'erherg WUKNSDAU 17 Dili iiMKEK 1952 i al, maar er komen nog an- igen. Het duurt nog wel enige 3rd at de baron trouwt. Maar Moeder door, „als jij je zo tun je wel even een bood- r mij doen". „Hè jakkes, ik laai geen zin om een bood- loen". „Ook niet bij de dro- ormeerde Moeder, terwijl er ichje om haar mondhoeken Ach, vooruit dan maar", riep wijl hij met één zwaai zijn deed. „Wat moet ik halen?" lij ook mee Moeder?" vioe- en Pam allebei. „Nee jongens, n jullie weer onder de mod- Het is zo al mooi genoeg!" egreep heel goed, waarom >am ook mee wilden. De dro- er voor bekend, dat hij altijd egaf enPirn, Pam en Pom l op dropjes. Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling 35 ct. per 100 gr. IGFABRIEKEN TONNEMA N.V. (Advertentie, tng. Med.) INNA'S GEHEIM, een inter- -> in een acte van Ermanno Ferrari. De Italiaanse ope- uur is met Mascagni en •.avallo niet ten grave 0C- Dat bewijst het werk van '.genwoordig zeer gewaar- e moderne Italiaanse opera- onist Wolf-Ferrari. Er tre- dechts twee figuren in op; min is het mogelijk ge- n, een zekere dramatische ting te realiseren. (Donder- 20.05 over Hilversum II, r.) JNDERDAG 18 DECEMBER I, 402 m.: 7.00 KRO, CRV, 11.00 KRO. 14.00—24.00 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek, en Liturgische kalen- Nieuws en weerberichten. 8.15 iziek. 9.00 Voor de huisvrouw. ;erstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 ïziek. 10.30 Morgendienst. 1100 zieken. 11.45 Gram.muziek. 1150 ziele luistert", causerie. 12.00 An- 2.03 Lunchconcert. (12.3012.33 n Tuinbouwmededelingen.) jzer. 13.00 Nieuws en Katholiek 13.20 Gram.muziek. 13.35 Piano- 14.00 Gram.muziek. 14.45 Voor 15.15 Gram.muziek. 15.40 Fluit 16.00 Bijbellezing. 16.30 Voerf e en soliste. 16.50 Gram.muz'^ de jeugd. 17.30 Gram.mu^' 18.00 Gram.n#^' dio Philharmonisch Orkest, in 18.45 Gram.muziek.190 en weerberichten. 19.10 „Le^" allerlei aard en een pastoraa 19.30 Gram.muziek. 20.00 Ra* 20.20 Gevarieerd prograffi^ rragen aan voorbijgangers." 220 ïital. 22.45 AvondoverdeuhinS- ieuws en S.O.S.-berichten. 23.1°"" ramofoonmuziek. SRSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO- >RO, 8.00—24.00 AVRO. - 7.10 Gram.muziek. 7 50 Ochteno- iek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 pa 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muz e*. trgenwijding. 9.15 Gram.muze de huisvrouw. 9.30 Gramofoonj 10.35 „Ik weet, ik weet wat 10.50 Voor de kleuters. le muziek. 11.55 Amuseme" 12.25 „In 't spionnetje." en Tuinbouwmededelingen. uziek. 12.50 „Uit het bedrug causerie. 13.00 Nieuws. of gram.muziek. 13.20 Me en solist. 13.55 ••^'on n„n0 hoorspel. 14.35 Altviool en P« oor de zieken. 16.00 „Tussen 16.45 Voor de jeugd. 17-301 G nuziek. 17.45 Regeringsuitzend an Beuge: „Nieuw Guinea J iclfic". 18.00 Nieuws. 18-10 jqoO en. 18.25 Lichte muziek. :en brief uit Londen. 19. 0q 19.40 Hammondorgelspel. 20.05 „II Segreto di SusanM' 11.05 „Diplomatiek Köener '«„«f 2.20 Gram.muziek. 22.30 jj„ 23.00 Nieuws. 23.15 Spor actua' 24.00 Gramofoonmuzie Britse tekenaar van P zijD nten David Low, he Dajjy i voor de socialistische e. afgezegd en zal v00^^hester aan de liberale »»M (Van onze parlementaire redacteur.) UEN tamelijk uitvoerige discussie over de politiek in de radio vormde de belangwekkendste noot van de overigens tamelijk eentonige vergadering van de Tweede Kamer, in de middaguren van Dinsdag gehouden. Op advies van voorzitter Kortenhorst onthielden de twaalf afgevaardigden die het woord veerden zich van gedetailleerde beschouwing over de televisie, daar het wets ontwerp op het kijkgeld hier binnenkort volop gelegenheid voor zal bieden. Wel drongen enkelen met klem aan op een spoedige beslissing der regering ver de financiering van de televisie in de komende jaren. Voor de rest waren v. t vooral de subsidies voor allerlei doeleinden, die de Kamer bezig hielden. Minister Cals zal hedenmiddag antwoorden. «TADAT minister Cals de tijdens de re- N olieken gemaakte opmerkingen overPzün ondfrwijs-beleid had geant woord opende de heer Zegering-Had- ders (WD) de beraadslagingen over kunst- en radio aangelegenheden, na tuurbescherming en vorming buiten schoolverband. Uitvoerig zette hij de opvattingen van de VVD over de taak van de overheid inzake de cultuurbe vordering en bescherming uiteen. Hij hoopte dat de minister spoedig subsi dies zal verlenen aan het Friese en het Overijselse orkest. De heer de Ruiter (CH) sloot sich hierbij aan. De heer Zegering Hadders vroeg de minister voorts een afzonderlijk bedrag beschikbaar te willen stellen voor klei nere restauraties. In dit verband wees hij op de restauraties, die thans reeds in de centra van Amersfoort en Deven ter plaats vinden. Hier worden met kleine middelen grote cultuurschatten behouden. Het is tevens een niet te kostbaar object voor werkverruiming. In Deventer alleen komen al 150 a 200 huizen voor restauratie in aanmerking. „YV/EES een heer in de aether". Aldus "de heer Cornelissen (WD) tijdens zijn opmerkingen over de radio en de politieke uitzendingen. Hij toonde zich niet geheel gerust over de gang van zaken met de televisie: een regerings plan voor financiering, lopende over verschillende jaren, is zijns inziens noodzakelijk. De heer Stufkens (PvdA) was wel verheugd maar nog niet voldaan over de verhoging van de begrotingsposten voor de vorming buiten schoolverband. In den brede ging hij voorts in op het vraagstuk der lectuurvoorziening. Een subsidieverhoging voor de volksuniver siteiten achtte hij geboden, gezien de grote betekenis van deze. Na vele verlangens te hebben geuit voor de monumentenzorg besprak de heer Peters (KVP) het televisie-pro bleem. Hij achtte een duidelijk rege ringsbeleid in deze noodzakelijk. De heer Weiter (KNP) wilde overheids steun verlenen aan de eigenaren van kastelen en grote landhuizen, teneinde deze voor verval te behoeden. Met klem keerde hij zich tegen poli tieke propaganda over de radio. Hij vroeg zich inzake de televisie af, of het niet mogelijk zou zijn tot een „nationa le organisatie" te komen. Nadat de heer Gortzak (CPN) met name de moeilijkheden der beeldende kunstenaars en van de Nederlandse Opera had besproken, besteedde de heer Willem (PvdA) nadere aandacht aan onze monumentenzorg. Hij achtte voorts de salarissen van vele orkest leden eenvoudig beschamend; ook deze PvdA-afgevaardigde drong aan op een subsidie voor het Friese orkest. Hij predikte een „kruistocht voor een smaakvol ingericht interieur", mede met het oog op een aesthetische vor ming. Ten slotte betoogde hij de wen selijkheid het Holland-festival te doen uitgroeien tot een waarlijk Nederlands feest. De VARA-mlcrofoon. 7IJN partijgenoot, de heer Van Sleen, ging nader in op het vraagstuk van de politiek in de radio. Hij was ge- miiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii QNLANGS kregen we een lijstje in handen van de tien door het man nelijk deel van ons dierbaar volk meest bewonderde mannen. Het resultaat van een enquête, welke een nuttig instituut hier te lande heeft doen houden onder een klei ne groep mensen, die na veel wikken en 'wegen door genoemde instelling werd geacht representa tief te zijn voor onze ganse manne lijke bevolking in al haar lagen en facetten. Een gewaagde veron derstelling, daar niet van! VjHE telden onder deze tien gevierde mannen maar liefst vier vaderlan ders. Onze eigen vader der ouden van dagen vermag de meest uitver korene te zijn en prijkt boven aan de lijst. Prof. Oud blijkt ook nu weer zijn grote tegenvoeter: die is de hekkensluiter van het tiental. En dan zien we daar als de num mers vijf en zes zowaar die ex-mi- nzster van financiën, die'nu een fez op het hoofd torst (voor hem koes teren ook wij bewondering, zij het een min of meer negatieve), én us Abe Lenstra!! overige zes zijn dan: Elsenhower, die onze premier in populariteit opvolgt, Churchill, Albert Schweit- nJ' Pa«s Pius XII en Sta in. Welk een fraaie bloemlezing! J' ongetwijfeld allen ware man- en strijders, wddrvoor dan ook. 0 dear Abe als de vechter oor de juiste plaats in ons natio- lteam' en het f» °"s man al! ep.te[euts1elling. dat een s Sehieeitzer of Churchill del ^oVSuurderd wordt dan W/F. vragen ons nu nog slechts aj, het laatst door de JCafceVan de vergankelijk- heid zal worden aangevreten. Hij tar, T'i* de hand nan de resultaten dezer in 1952 ge houden enquete hiervan een $tu- z?! een overigens eten vergankelijke roem kunnen verwerven. JN ieder geval zijn We dankbaar, dat het onderzoek ónder mannen en óver mannen is gehouden. Ware net geweest; vrouwen over man- rnir, wadden waarschijnlijk Er- ïiirf V1n en ,¥ario Lav.za 'op de mL t11. Ware het geweest: mnnnen over vrouwen, dan had over m?, ,°HS D"y gezegevierd 00k r- Johot-Curie of wie dan sc' okken van de opvatting van de mi nister terzake. Hebben de PvdA-spre- kers voor de VARA-microfoon mis bruik van de hun toegestane vrijheid gemaakt, vroeg de heer Van Sleen. Of is hier alleen sprake van gehetz van Burgerrecht en dergelijke organisaties? De PvdA-afgevaardigde meende, dat de minister zich wel op een heel ge vaarlijk terrein zou wagen en hij ver wachtte veel meer van een in weder zijds begrip gevoerd overleg tussen de minister en de radio-organisaties. In zake de televisie achtte hij voorshands nog krachtige financiële overheidssteun noodzakelijk. Ds Van der Zaal (AR) was het niet in alle opzichten eens met de heer Van Sleen. Persoonlijke aanvallen en der gelijke misbruiken wilde hij uit de aether weren, al achtte hij een nauwe omlijning van het begrip politiek zeer moeilijk. Zijns inziens moeten de om roepverenigingen in onderling overleg hier een oplossing vinden. Ten slotte drong hij aan op een spoe dige beslissing van de minister inzake de televisie. A. V. v. Bloembollencultuur De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft Maandag in het Concertgebouw te Haarlem haar 214de algemene vergadering gehouden. De voorzitter der vereniging, dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zei in zijn openingswoord onder meer, dat het bloembollenvak dit jaar ondanks alle moeilijkheden toch nog een redelijk goed resultaat heeft weten te bereiken. Het totale cijfer van de export zal dan ook niet zo tegenvallen ais aanvanke lijk werd gevreesd. De kwekers hebben echter met een matige tot redelijke prijs genoegen moeten nemen, aldus de voorzitten In het bijzonder voor irissen en gladiolen moeten de uitkomsten voorlopig zeer onbevredigend worden genoemd. De voorzitter noemde de wederin voering van de teeltbeheersing voor hyacinthen een dér belangrijkste ge beurtenissen van het afgelopen jaar. Het was volgens spreker moeilijk te beoordelen of deze maatregel noodzake lijk was geweest. Het was voldoende gebleken, dat door het wederinvoeren van dergelijke maatregelen op een be paald tijdstip tal van moeilijkheden en onbillijkheden waren ontstaan. De voorzitter besloot zijn rede met woorden van hulde aan de organisato- ten van de Flora, welke half Maart haar poorten zal openen en voor ons land en ons gewest van grote beteke nis is. Ter 168ste jaarvergadering van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, Dinsdag te Amsterdam gehouden, is ge pleit voor een nieuwe oudendagsvoor- ziening voor het gehele volk, welke de noodregeling-Drees zo spoedig mogelijk moet vervangen. Zjj moet een bodem pensioen garanderen, dat gelijk is aan de allernoodzakelijkste kosten van le vensonderhoud en wordt uitgekeerd zonder classificatie of aftrek van kos ten van levensonderhoud. Als heffing wordt een omslagstelsel aanbevolen, dat aanpassing der uitkeringen aan de kos ten van levensonderhoud mogelijk maakt. Daarenboven moet Woor de agra rische ondernemer een aanvullend pen sioen langs de weg der vrijwillige ver zekering tot stand komen. De voorzitter der maatschappij, de heer F. den Hartog, heeft er in zijn openingsrede zijn blijdschap over uit gesproken, dat minister Mansholt zijn ambtsperiode continueert en uiting ge geven aan zijn grote waardering voor de persoon van de bewindsman. Spr. meende, dat de PBO voor het land- (Advertentie, Ing. Med.) bouwbedrijf in een impasse is geraakt. Deze zaak leeft niet onder de boeren en tuinders. Ook al komt deze organi satie tot stand, dan nog zullen de vrije verenigingen van boeren en tuinders niet kunnen worden gemist. Spr. wees er op, dat de boeren voor de afzet van hun producten in zeer sterke mate afhankelijk zijn yan de buitenlandse markt. Het risico is zeer groot. De neiging bij de regering be staat, om de garanties, die in de afge lopen jaren aan de boeren zijn ver leend, zo veel mogelijk te beperken. Er schijnt haast geen andere mogelijkheid meer te zijn dan het middel der produc tiebeperking. De overheid moet de boeren en tuinders duidelijk vertellen, waaraan zij toe zijn, zelfs als zij op niets meer kunnen rekenen. Wil men voorkomen, dat een deel van de boe renstand tot pauperisme vervalt, dan zal men het spel der garanties niet al te scherp kunnen spelen. De honderdduizend en de vijftig duizend. de grote prijzen van de 517e Staatsloterij vijfde klasse zijn gisteren gevallen in de steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. De prijs van f 100.000 viel in de residentie op num mer 16843. Bovendien viel in Den Haag f 50.000 op het nummer 7325. In Rot terdam won een clubje arbeiders een deel van de f 100.000 en zij krijgen nu met hun twintigen ieder f 2.125, een aardig sommetje voor de Kerstdagen. Bovendien werd in Rotterdam zowel van de f 100.000 als van de f 50.000 een heel lot verkocht. In de hoofdstad wer den een serie van de f 100.000 en een serie van f 50 000 verkocht. (Van oorlogscorrespondent, eerste luit. J. Rups) UIJ HEEFT een grote rossige snor en hjj heet Gifford. Hij n heeft een altijd verschrikte blik en een zenuwachtige trek om de mond. Gifford is eerste luitenant bij het Ameri kaanse korps mariniers en commandant van een groepje van vijf Amerikanen en enkele Zuidkoreaanse mariniers en arbeiders op Yangdo, een eilandje van misschien een vierkante kilometer, vlak voor de kust van communistisch Noord-Korea. Verschillende malen is hij reeds bij ons op de „Piet Hein", de Nederlandse torpedojager die hier haar taak voor de vrijheid verricht, aan boord geweest, deze beleefde, bescheiden commandant. Dan dronk hij met zicht baar genoegen zijn Hollands biertje uit een echt glas in de „longroom" en dikwijls scheen hij te wachten om in de bad kamer aan boord een warm zoetwaterbad te nemen. Hij genoot op onze Piet Hein van alle dingen, die hij op zijn eilandje met het primitieve frontleven reeds zo lang ont beerde. Verschillende malen had onze commandant al eens een uitnodiging gehad nu zelf ook eens op „zijn" eiland een bezoek te komen afsteken. en onherbergzaam rots eiland, roestbruin van kleur (ook in de zomer), door sneden met tientallen loop graven en vol bunkers, die op de oppervlakte van het er als een bult uitziende eiland uitsteken als kleine venijnige puisten. Yangdo, waar men in één uur om heen kan lopen, is eens een visserseiland geweest en zal het met Gods wil ook gauw weer worden. Nog Rotseiland in de front linie van Korea 7O KWAM HET dat de Nederlandse commandant en enkele van zijn officie ren dezer dagen aan wal stapte op Yangdo, het Noor delijkste door de geallieer den bezette eiland langs de Oostkust van Noord-Korea. Yangdo is een kaal, dor steeds wonen er enkele vis sers met hun gezinnen, waaronder men stokoude mensen aantreft, die wel licht nooit iets anders heb ben gezien dan het eiland en het dorp op de kust, waar zij vroeger hun inko pen rieden en hun waar verkochten, maar dat se dert lang taboe voor hen is, al ligt die kust ook maar twee kilometer van hen verwijderd Eens heeft men op het eiland rijst verbouwd en hier en daar ziet men nog de restanten van droge rijstvelden, hoewel het een raadsel blijft hoe het mo gelijk was, dat iets op die dorre rotsbodem groeien kon. De vissers leggen zich toe op het vangen van gro te inktvissen, welke afzich telijke dieren men bij tien tallen aan drooglijnen kan zien hangen, grauwwit van kleur sedert ze gestroopt zijn, en ze verspreiden er een voor de Westerling niet aantrekkelijke geur. Zoet water is op het eiland niet te vinden en de bewoners krijgen hun drinkwater van de geal lieerde oorlogsschepen, die hier regelmatig patrouille ren, en volgens een vast schema bij het eiland de wacht houden om even tuele bezettingspogingen te verijdelen. Ja, zo'n invasie is reeds driemaal onderno men, maar luitenant Gif- ford vertelt vol trots, dat zij met vijftig doden en en kele honderden gewonden teruggeslagen zijn. ïyiAANDEN LANG zitten die Amerikanen nu al op het eilandje en lijden er een stie-lijk vervelend bestaan. In de Zomer huisden zii in een uit kisten opgetrokken hut aan het strand, maar nu de winter nadert en het iedere nacht reeds enkele graden vriest, zijn zij ver huisd naar een bunker bo ven op de rots, die welis waar beter te verwarmen is, maar waar nooit een straaltje zonlicht binnen dringt „Hope you will come back soon, sir" zei de klei ne luitenant toen hij com mandant De Jonge van El- lemeet de h?md drukte, na dat hij de Nederlanders wat verlegen het primitieve geheel op het eiland h-d getoond, beseffend dat het maar een armoedige indrnfe moest maken in vergelij king met het comfort aai boord. „Bye, sir" It De31-jarige Hagenaar G. W., die verleden week bewusteloos op een trottoir in Brussel werd aangetroffen en die pas na vijf dagen weer tot be wustzijn kwam, zal ter beschikking worden gesteld van het parket te Ant werpen. Hij wordt er namelijk van verdacht de auto, die hij in Neder land huurde in Antwerpen te hebben verkwanseld en van het geld goede sier te hebben gemaakt in allerlei nachtgelegenheden. W. zelf beweert de auto echter in Antwerpen te heb ben achtergelaten. Hij zou toen naar Brussel gegaan zijn waar hij in de buurt van het Zuidstation een biertje is gaan drinken. Wat er daarna met hem is gebeurd weet hij niet meer. Zodra W., die nog steeds in het ^St Pietersziekenhuis te Brussel verblijft, geheel is opgeknapt, zal hij naar Ant werpen worden overgebracht. De Westberlijnse politie heeft twee personen aangehouden wegens poging tot verkoop van een blok uranium van 2600 gram ter waarde van 100.000 dol lar. Zij boden het voor minder dan een kwart van deze waarde te koop aan. President Truman heeft gisteren te Washington in een rede voor de in dustriële raad van de strijdkraohten ver klaard, dat het Amerikaanse program voor de defensiemobilisatie in de afge lopen twee-en-een-half jaar niet in die mate is uitgebreid, als hij had gehoopt. De productie van militaire goederen was echter thans zeven maal zo hoog als bjj het begin van de Koreaanse oorlog. De president weet de vertraging in de uit voering van het program aan een te groot optimisme van de functionarissen voor de aankoop bij het opstellen van de plannen. Truman oefende critiek op generaal Eisenhower, zonder overigens diens naam te noemen, wegens uitlatingen tij dens de verkiezingscampagne, dat de Verenigde Staten onder de regering van Truman zich geplaatst zagen voor een nationaal bankroet en een verpletteren de belastingdruk. Volgens de president Amerikanen en Italianen hebben gis teren de pogingen hervat om 37 ver kleumde zeelieden te redden van het gestrande, 4500 ton metende Ameri kaanse koelschip „Grommet Reefer", dat Maandag in een storm op de rotsen liep en in tweeën brak, 300 meter bui ten de haven van Livorno. Drie leden van de bemanning zijn Maandagavond langs een lijn naar de wal gebracht, maar daarna brak de verbinding en op het achterschip ble ven nog 37 mannen over, die daar al 36 uur vertoefdenMen heeft Dins dag de anderen kunnen redden, de meesten met hefschroefvliegtuigen. Het schip had in zijn koelruimte 176 ton kalkoenen en ander vlees voor het Kerstmaal van de Amerikaanse troe pen in Italië en Oostenrijk. Deze lading is verloren gegaan. DOK tijdens herhalingsoefeningen u heeft men recht op rentezegels, mits de tijd in werkelijke dienst doorgebracht ten minste een week duurt. Men had aan de administra teur van het onderdeel moeten vra gen om een militair premiecertifi caat. Uet is niet fraai van de eigenaar, nu uw man overleden is, de huur op te zeggen, terwijl u het bedrijf van uw man wilt voortzetten. Toch zou den wij ons niet al te druk maken, want in deze zaak heeft de kanton rechter het laatste woord. En dat is niet altijd gelijkluidend aan de wens van de eigenaai. Wordt u gedag vaard, dan kunt u pro deo juridische bijstand krijgen door een bewijs van onvermogen te halen aan het stad huis. l/IJK EENS, het feit dat u naar het buitenland gaat geeft u niet het recht, om de kamers, die u in on derhuur heeft, zo maar aan een an der or er te doen. Daar heeft de hoofdbewoner een hartig woordje in mee te spreken en buitendien de volkshuisvesti.ig „ok nog. De nieuwe of candidaat-on lerhuurder moet in het bezit zijn van een huur-machti- ging. Hier is dus een kwestie van overleg. 1 EZER, u kunt f 10.storten en in beroep gaan tegen de afwijzing van een aanvullende bijdrage. U kunt het beter nalaten, gelooft Men tor. Want lirachens de bepaling van de wet komt deze schade uit 1942 niet in aanmerking. En per beroep kunt u toch de bepalingen van de wet niet veranderen. Gaat u toch in beroep, dan moet u maar rekenen op een termijn van één tot anderhalf jaar, vóór u er iets van te horen krijgt. CR zijn naaischappijen, waarbij de 'olksverzekeringspolissen (begra fenisfonds) niet afkoopbaar zijn. Ze menen dat dit een transactie is in het nadeel van de verzekerde, omdat deze dan, als de nood aan de man komt, geen begrafenisfonds meer heeit. Alleen in geval van emigra tie wijken ze hier van af. Op Mentor maakt dit altijd de ind.uk, dat de be treffende maatschappij zich als cura tor opwerpt. Ten slotte zijn het toch gelden, die door de mensen zelf zijn gespaard? Als zo'n gezin het geld nu eens dringend nodig heeft, is het dan zo dwaas, dut ze het door hen zelf gespaarde geld willen opnemen? Ge lukkig staan niet alle instellingen op het genoemde standpunt en er zijn er heel wat, die wel afkoop toestaan. DEN ZILVEREN of verzilverde lepel werd na het innemen van medicijn, helemaal zwart. Vraagster zit hierover in zak en as. Troost U, er is nog wel een kansje. U moet de lepel flink met zwavelzuur wrijven en daarna in zeepsop flink afwassen, dan zal de lepel weer glanzen als voorheen. MEE, wij spreken liever niet van „Drees", want als we bij iedere wet de maker van die wet zouden noemen, kregen we allerlei zonder linge toestanden. Maar enfin, daar ging het nu niet over. Een oude lezer die ook trouw in de rubriek kijkt, wil wel eens weten jf hij nu ook in aanmerking kan komen voor Dr..., pardon, de noodwet. Want hjj heeft een huisje en nog t 2.000. Wel, deze lezer had al lang van de uitkering kunnen genieten. Door dat huisje en dat beetje geld wordt de uitkering wei verlaugd, maar een uitkering kan hij krijgen. En een die heus nog wel meevalt o ik! COMS vragen we ons wel eens (on- deugend) af, of de mens wel erg ver boven een dier uitsteekt. Als het ene dier in het nest van het andere komt, volgt er een vechtpartij en wordt een van e twee er uit gekie perd. Laten heel veel mensen die in woning hebben, dat nu ook probe ren! Je zou zo zeggen! Zeker, inwo ning IS een ramp en iedereen HEEFT recht op een eigen huis. Maar als die er au niet zijn, moet de rest dan maar op straat blijven wo nen? En als we dan toch inwoning hebben, waarom zouden we als Christcaen er dan niet het beste van maken? Een klein tikje naastenlief de, een scheutje verdraagzaamheid en een mespuntje hartelijkheid, dit alles gekruid met wat vriendelijk heid, en we rijn er. We zijn er dan OOK met vragen als: heb ik (hoofd bewoonster) het recht om mijn in woning te verbiedenof: heb ik het recht te eisen dat ze.... of: ik ben toch zeker verantwoordelijk dat.enz. Want de inwoning mag alles wat de hoofdbewoner mag en mag niet wat ook de hoofdbewoner niet mag. En die laatste is nergens voor ver antwoordelijk. Weet U: de bepalin gen van huur en verhuur uit het Burgerlijk Wetboek gelden OOK in de verhouding van hoofdbewoner tot inwoner. In die bepalingen staat o.m. dat de verhuurder verplicht is de huurder te laten in het ONGE STOORDE genot van het gehuurde! KEN DAME gaf aan haar zoontje met Sint Nicolaas zo'n kijker die allerlei mooie figuurtjes te voorschijn roept. Wij hebben ook eens zo'n ding gehad en wilden toen persé weten, wat er tussen cie twee matglaasjes wel voor wonderlijks en geheimzin nigs was. Kleine grillige stukjes glasMaar het gaat nu om de naam: kaleidoskoop, want zo heet dat wonder. Wel die naam is Grieks en de letterlijke vertaling: schoon- kijker. Een ,'uiste naam dus. Ook voor heel veel lacetten in ons leven gebruikt men Jie naamhelaas terecht. E'EN LEZERES wil zich binnenkort een nieuw rookstel aanschaffen, om haar man ten geschenke te geven naar aanleiding van een bepaalde gebeurtenis. Nu voelt zij veel voor zo'n stel van chroomnikkel op een old finish tafeltje. Een vriendin ech ter zegt dat dit kitsch is, temeer om dat ze geen modern meubilair heeft. Wat wij er van denken, wil ze we- ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assu/rantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeld links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. ten. Wel dit. Het begrip kitsch is niet omschreven en zeker geen wet. Men moet kopen wat men zelf mooi of gezellig acht. Persoonlijkheid zijn! Persoonlijk zijn wij geen liefhebbers van het koude chroom en zeker niet in een klassiek milieu. De combi natie chroom old-finish vinden wij inderdaad kitsch. Maar dat neemt niet weg, dat het wel practisch kan zijn. Doch, het is een geschenk voor uw man. Hoe denkt hij zelf over de zaak? U zult toch zijn smaak wel kennen en die anders toch wel han dig te weten kunnen komen? UET JANTJE van de moeder die ons schreef was nogal stout, want hij maakte zijn mooie speelgoed in eens stuk. Hoe ae hem die verniel zucht kan afle? en? Deze moeder neemt dus zo maar vernielzucht aan. Maar als Jantje (en dat geloven wij) een echte jongen is, wil hij alleen maar w.eten wat voor geheimzinnigs er IN dat speelgoed zit. Hij vindt dat draaien nu wel aardig, maar daar ben je snel ap uitgekeken. Het hoe en waarom is veel belangrijker! Geef hem speeld9'oed lat voldoet aan zijn zucht tot onderzoek speelgoed wat hij in- en uit elkaar kan nemen, zon der dat de zaak stuk gaat. Zo moe digt U zijn „onderzoeken" en zijn energie aan. )at kan hem later te pas komen. Vernielzucht is iets heel anders dan dat wat Jantje doet!! MENTOR vergt het huidige bewapeningsprogram nog lang niet zoveel als het land in ge val van nood zou kunnen opbrengen. Uitspraken, dat de V. S. het huidige bewapeningstempo niet kunnen volhou den, noemde Truman „zeer gevaarlijke woorden", omdat deze zouden kunnen leiden tot het besluit om het defensie program te besnoeien tot een peil, dat lager ligt dan hetgeen de nationale vei ligheid behoeft. Tenslotte verklaarde de president dat de V. S. hun leiderschap in de strijd tegen het communisme slechts kunnen handhaven, zolang zij hun „productieve,en groeiende economie met werkgelegenheid voor allen" kun nen handhaven. Frankrijk vraaot: (Vervolg van pagina 1). QE RAAD heeft zich, behalve met deze benoeming, nog met algemene be sprekingen beziggehouden. Acheson. de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, meende, dat de Westerse landen hun kracht nog niet in voldoende mate hebben versterkt om een vermindering der eerder aangegane verplichtingen te rechtvaardigen Daarentegen leidde mi nister Eden (Engeland) uit de jonw=te ontwikkelingen achter het IJzeren Gor dijn af dat het gevaar verminderd is. Echter mogen de Atlantische mnge-d. heden haar bewapeningsstreven niet verzwakkeo. Wel moeten zii wa'ren te. gen aantasting harer credietv/aardigheid. De Franse minister Sehuman meende, dat men te veel denkt aan de Russische dreiging en er onvoldoende aan denkt dat communistisch China in het Ve—e Oosten zelf verwikkeld is in anti- Westerse oorlogen dan wei deze steont. Hij vroeg instelling van een begrn'mg van de NAVO voor de stiriid in Indo- China en steun aan Frankrijk voor deze strijd. De minsters hebben hierover na af loop van de vergadering onder elkaar van gedachten gewisseld. Velen blo''°n van mening, dat deze kwestie in de VN thuishoort. Naar verluidt zullen verscheidene lan den, w.o. Engeland. Frankrijk. Neder land en Denemarken streven naar een drastische verlaging van het door de militaire leiders aangevraagde bedrag van 1.59 mlliard guldon voni de aanleg van vliegvelden, havenwerken en an dere militaire constructies. Zii menen, dat hier voor 'n bedrag van 1.192.500.000 gulden vo'doende is. Amerikaanse atoomgeleerden hebben een nieuwe methode ontdekt om het splitsingsproces van atomen te versnel len, aldus heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie, Gordon Dear, te Upton ver klaard. Door deze ontdekking worden de kosten voor de bouw en het gebruik van een cosmotron belangrijk vermin derd. De nieuwe methode is reeds be proefd in Amerikaanse laboratoria en ook door de Deense natuurkundige Niels Bohr in diens laboratorium doel treffend bevonden Van de resultaten der proeven zal gebruik worden ge maakt bij de bouw van het voorgeste'de Europese centrum voor kernonderzoek nabij Genève, aldus Dean. die voorts verklaarde, dat Je V.S. verplicht zijn hun wetenschappelijke ontdekkingen aan de wereld bekend te maken. Het ligt in het voornemen van de luchtmacht op 18 Juli ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Neder landse militaire luchtvaart, op de vlieg basis Soesterberg vliegdemonstraties te houden, waaraan de Nato-landen mede werking -.uilen V"-'»nen. Daar het uitgesloten geacht moet worden in één seizoen twee luchtvaart manifestaties van internationaalfor- maat in een klein land als het onze te houden, heeft de K N V.V.L besloten in 1953 af te zien van de organisatie van de Ilsy en de volgende Ilsy te hou den in 1954.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7