Min. Cals zal spoedige beslissing over de televisie bevorderen Er schuilt een groot gevaar in de politiek in de aether Jn lernietje. inkt.,. Aandrang op spoedige wijziging noodwet ouderdomsvoorziening FOR YOUR GOLDEN MOMENTS Minister Kernkamp verdedigt zijn afspraken met de West Vrijheidsstraffen voor overtreders van de werkloosheidswet Wél pol. uitzendingen van thetische aard De „Sibajak" had haast! EUROPA Maatregelen voor de werkloosheidsbestrijding zijn dringend noodzakelijk Geleide loonpolitiek in discussie Grotere haringaanvoer gaat toch vlot weg De vijf-Ambonezen voor de politierechter Dr Van Lier(„Santpoort"- Zonnestraal) overleden De regering zou niet achter hem staan West wil niet uit het Koninkrijk treden IJsbreker in actie voor vaargeul naar Marken India imperialistisch t.a.v. Zuid-Afrika? DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 BEGROTING VAN O.. K. EN W. AANVAARD (Van onze parlementaire redacteur.) WOENSDAGMIDDAG heeft de Tweede Kamer de begroting van Onderwijs, »YKunsten en Wetenschappen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Minister ïerklaarde in rijn slotbeschouwing, dat de wet op het kijkgeld slechts als n^rcanesmaatregel is bedoeld. Ook nij was van oordeel, dat de televisie niet icer kan worden tegengehouden, hetgeen zijns inziens met zich meebrengt, dat in de komende jaren een aanmerkelijke overheidssteun zal moeten worden verleend. De regering heeft terzake nog geen beslissing kunnen nemen, daar het rapport van de Televisieraad eerst de vorige dag in het bezit van minister Cals was gekomen. Hij deed echter de nadrukkelijke toezegging, dat hij een zeer spoedige beslissing der regering met kracht zal bevorderen; de Kamer zal te gelegener tijd van de plannen der regering op de hoogte worden gesteld. van oude stadskernen Amersfoort en Deventer bijvoorbeeld is bepaald uitgesloten. De minister meende, dat hier vooral een taak voor gemeenten en provincies ligt. Inzake de natuurbescherming trachtte hij zoveel mogelijk 'de activiteit van particulieren en hun organisaties te stimuleren; aankoop van natuurreser vaten door de overheid is echter niet steeds te vermijden. Het rapport van de commissie-Beel, destijds ingesteld om de mogelijkheden te bestuderen hoe tot grotere eenheid op het gebied van de jeugdzorg te ge raken is enige tijd geleden reeds ge reedgekomen. Het acht het departe ment van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen als regel de aangewezen instantie, zowel voor de jeugdzorg als de opleiding. MINISTER. Cals was van oordeel, de "'politiek in de aether behandelend, dat vooral in de politieke polemiek grote gevaren schuilen. Met aanvallen op politieke personen voor de micro foon moet men zijns inziens meer nog dan elders uiterst voorzichtig zijn, daar de aangevallenen zich niet op dezelfde manier kunnen verdedigen. Gezien het grote aandeel van de overheid in de technische uitrusting van de radio, be taald uit de luisterbijdragen van alle -■ v,«„ hi, grote waak- radiobezitters, achtte hij zaamheid geboden. De minister stond politieke uitzendingen, uitsluitend van thetische aard voor: d.w.z. een stellige +rtoltr»Vi+ir»cr op uiteenzetting van een toelichting eigen politieke beginselen. Hij was zien echter bewust, dat op deze wijze nog niet alle moeilijkheden zullen worden ondervangen. In voorkomende gevallen achtte hij overleg met de omroepver enigingen de juiste oplossing. Gezien het persoonlijke karakter van de vier tegen de VARA ingediende klachten, zal de minister nadere gegevens hier over vertrouwelijk ter kennis van de Kamer brengen. Kunst en cultuur MINISTER Cals achtte een aestheti- 11 sche vorming van onze jeugd nood zakelijk, mede met het oog op de wen selijkheid, dat onze cultuur volkszaak worde. Hij beschouwde de zorg voor kunstenaars als één van z,n belangrijk ste taken, al zou deze taak er zijns in ziens eigenlijk niet moeten zijn. De overheid moet op grond van haar eigen verantwoordelijkheid waken tegen een eenzijdige ontwikkeling van kunst en cultuur, maar mag volgens minister Cals niet zelf als beoordelaar optreden. Over de artistieke leiding van de Ne derlandse Opera is overleg gaande; de minister meende, dat hier plaats zou moeten zijn voor jonge Nederlandse dirigenten. Ook over de salarissen Van de orkestleden vindt overleg plaats. Voorts deelde minister Cals mee, dat hij in de komende jaren ingrijpende wijzigingen in de toneelwereld ver wachtte en in de balletwereld zeer wel mogelijk achtje. Voor een nota over het regeringsbe leid inzake kunst en cultuur bestaat thans geen aanleiding; de minister was echter gaarne bereid op vragen van de Kamer te antwoorden. Monumenten jJET probleem van het instandhouden van kastelen en landhuizen heeft zeer vele facetten; minister Cals ver wachtte hier in de loop van 1953 een gedegen rapport over, waarna hij een plan zal trachten op te stellen. Steun aan dc sanering en restauratie Minister Cals onderschreef de nood zaak van een goede lectuurvoorziening; hij achtte de nood in deze zo hoog ge stegen, dat niet langer met het aanvra gen van gelden kan worden gewacht. Hij sprak de hoop uit in 1954 te kunnen komen met een definitieve regeling voor de volks- en plattelandslectuur voorziening. Ten slotte deelde de minister mee, dat de volksuniversiteiten zich zijns in ziens- in de laatste jaren niet zodanig hebben ontwikkeld, dat een aparte of hoge subsidiepost gerechtvaardigd zou zijn. Het was gistermorgen alsof de beide lloydschepen „Indrapoera" en „Siba jak", die, wat nooit gebeurt, gelijktij dig binnenkwamen, met elkaar op de Nieuwe Waterweg een wedstrijd aan gingen, wie het eerst aan de Lloyd- kade zou meren. Natuurlijk was dit slechts schijn, maar de oorzaak, waar om de „Sibajak", die een halve kilo meter achter lag, zoveel spoed maakte was gelegen in het feit, dat Dinsdag avond, toen het schip nog in het Ka naal was, een der leden van de be manning een aanval van acute blin- dendarmontsteking had gekregen en zijn opneming in een ziekenhuis nood zakelijk wera geacht. Nauwelijks lag het schip dan ook langs de kant, of de patiënt werd met een gereedstaande auto van de geneeskundige dienst naar een der Rotterdamse ziekenhuizen vervoerd. DE burgers van Del ft en Bolsward hebben gisteren gestemd. Gestemd om hun oordeel te geven over een al dan niet Verenigd Europa. Een vrij nutteloze en kinderachtige be doening, hebben velen gezegd, doch dat is niet waar. Dit is een belang rijke zaak, waarbij het gaat om het zijn of niet zijn van West-Europa. En de burgers van Bolsward en Delft zijn de burgers van Neder land, de burgers van West-Europa. JIJ zijn niet onbeslagen ten ijs geko- men voor deze stemming. In beide steden zijn talrijke publicaties over dit onderwerp verschenen, er ziên vele openbare vergaderingen en le zingen gehouden en op de scholen zijn speciale lessen gegeven in de federale Europese gedachte als gold het rekenen of taal. Er is wel een en ander over dit referendum te doen geiüeest. De C.P.N. was er uiteraard tégen en deelde pamflet ten rond op een vergadering in Bolsward, waar minister Witte een pleidooi Iueld vóór vereniging. Ook de Delftse S.G.P.-dominee Zandt was er tégen. Hij is van oordeel, dat dit ganse Europese gedoe zonder God ga-O* en daarom al leen al gedoemd is öm zonder succes te blijven. En hij heeft nog vele andere bezwaren. MAAR de burgers van Bolsward en Delft zijn gisteren in groten getale opgekomen r en hebben enthousiast gestemd vóór een Verenigd Europa. Want de Europeaan en ook de lauwe en zo moeilijk te roeren Nederlan der verlangen naar vrede en naar het behoud van hun ondanks al hun geklaag toch 20 innig gelief de Europa. De Europese Beweging lééft in ons volk. 70ALS zij ook blijkt te leven in West-Duitsland, waar het plaatsje Breisach tot dusver het record van de Europa-referenda had. Daar was namelijk tachtig procent van de kiesgerechtigden opgekomen om aan een stemming deel te nemen. Maar Bolsward heeft dit record nog n«7 Procent geslagen. En wat ns bijzonder van dit Friese stadje hPiHh:tdat men ™et deZe gelegen- n»n(u, ,aan9eg repen om voor een Friesland op te ko- Tweede Kamer over Sociale Zaken (Van onze parlementaire redacteur.) WOENSDAGMIDDAG heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de algemene beraadslagingen over de begroting van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Met name de werkgelegenheid, de loonpolitiek, de verschillende sociale verzekeringen en de positie van de Sociaal-Economische Raad hadden de aandacht. Verscheidene sprekers kwamen met klem op voor een spoedige wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening in die zin, dat een grotere aftrek voor eigen inkomsten mogelijk zal worden. Als eerste spreker wilde de heer Stapelkamp (A.R.) nu op de daden van de minister inzake de werkloos heidsbestrijding wachten. Vooral maatregelen op langere termijn verdienen zijns inziens grote aandacht. De A.R.-afgevaardigde verheugde zich over het loslaten van de slagzin „Sociale zekerheid van wieg tot graf". De heer Stapelkamp ging nader in op de vraagstukken van lonen en hu ren. Hij achtte een beheerste loonpoli tiek voorshands nog juist; enige vrij heid, bijvoorbeeld inzake de beloning van bijzondere prestaties, zou echter wenselijk zijn. Het College van Rijks bemiddelaars kan zich zijns inziens tot de grote lijnen bepalen. Met het oog op de export zoeke de regering de noodzakelijke compensatie voor de huurverhoging niet in de lo nen, maar in een verlaging vam de kosten van levensonderhoud. Een vereenvoudiging van de premie heffing voor de sociale verzekeringen achtte de heer Stapelkamp zeer ur gent; ook arbeiders in werkverschaf fing behoren zijns inziens onder deze verzekeringen te vallen. Met klem be pleitte hij vervolgens een aftrek voor eigen inkomsten van f 200.bij de noodwet ouderdomsvoorziening. Zijns inziens mag dit vraagstuk niet worden vastgekoppeld aan een compensatie voor de huurverhoging. De heer Van Leeuwen (WD) be pleitte de wenselijkheid van een in dividuele prestatie-beloning. Hogere lonen moeten steunen op grotere pro ductie, vooral met het oog op onze export-positie. Hij had groot bezwaar tegen het verstarrend optreden van het College van Rijksbemiddelaars inzake de winstuitkering. Zijn fractiegenoot, de heer Zegering Hadders, besprak al lereerst de positie van bepaalde groe pen land- en veenarbeiders. Hij wens te voorts maatregelen van zodanige aard, dat het een werkloos werkne mer niet gemakkelijk zou vallen een hem aangeboden geschikte werkzaam heid te weigeren. In zijn uitstekende maidenspeech be sprak de heer Berger (P.v.d.A.) de "jen, doch sich De aanvoer van gezouten haring be draagt dit seizoen ca. 100.000 kantjes méér dan het vorige seizoen. De afzet geschiedt echter in zo ruime mate, dat zich geen problemen voordoen door de vergrote aanvoer. De export naar Bel gië, Frankrijk, West-Duitsland, Noor wegen, V.S., Canada en diverse andere landen voltrekt zich op normale wijze en zodoende is er geen overbelasting van de Nederlandse markt, zo verne men wij van de Nederlandse Bond van Haringhandelaren. Voorts werden in September en October van dit jaar twee belangrijke contracten afgesloten, n.l. een met Polen voor 35.000 vaten en een met )ost-Duitsland voor 57.000 vaten. De uitvoering van deze contrac ten gaat gestadig voort. Vorige week werden er drie contracten afgesloten met Tsjechoslowakije, waardoor er in de maand December ongeveer 25.000 vaten gezouten haring naar dit land kunnen worden verzonden. Van de aanvoer werden ongeveer 100.000 kantjes naar de vismeelfabrie- ken gestuurd, zodat naar de mening van de Bond. ook gelet op het binnen landse gebruik van gezouten haring, zo wel voor de onmiddellijke consumptie als voor de bokkingrokerijen en in- leggerijen een zekere voorzichtigheid loonpolitiek, de middengroepen, de so ciale verzekering, de ouderdomsvoor ziening en de kinderbijslagverzekering. Maar er bestaat een direct verband tussen loonpolitiek en werkgelegen heid; dit maakt het vraagstuk zeer in gewikkeld. Hij meende, dat een vrije loonvorming de arbeidsvrede op het spel zou zetten. Ook de heer Berger drong met klem aan op een verhoging van de aftrek der eigen inkomsten bij de noodwet ouderdomsvoorziening op zeer korte termijn en eventueel met terugwer kende kracht. DINSDAG KERSTFEEST OP PALEIS 't LOO Dit jaar zal de koninklijke familie het Kerstfeest op het paleis 't Loo met het personeel van 't Loo vieren. Op Dinsdag 23 December om vijf urn 's middags zullen daar met de ko ninklijke familie allen, die op 't Loo werkzaam zijn, aanwezig zijn om de geboorte van Christus te gedenken. H. M. de Koningin zal het Kerst evangelie voorlezen en Prins Bern- hard zal een Kersttoespraak houden. De radio zal deze Kerstviering uitzen den. In hoger beroep 500 voor VARA-penningmeester Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 54-jarige secretaris-penning meester van de VARA, de heer J. W. Lebon. Deze was in eerste instantie door de rechtbank wegens eenvoudige belediging van ir. A. Dubois en smaad schrift jegens mr. dr. A. A. M. Ense- rinck veroordeeld tot een geldboete van f 150.subs, één maand hechtenis. In hoger beroep heeft het Hof deze boete verhoogd tot f 500.subs, één maand. (Advertentie, Ing. Med.) Gistermiddag stonden voor de poli tierechter te 's Hertogenbosch de vijf Ambonezen terecht, die naar aanlei ding van de ongeregeldheden op 10 December in het Ambonezen-woonoord „Lunetten" te Vught waren gearres teerd. De Ambonese oud-korporaal van het KNIL, S. S. T„ werd wegens ver boden wapenbezit tot een gevangenis straf van twee maanden veroordeeld met verbeurdverklaring van het inbe- slaggenomen oorlogstuig. De politie rechter veroordeelde de oud-KNIL-kor- poraal conform de eis van de officier van justitie. Wegens mishandeling met voorbe dachte rade van twee Ambonese be woners van het. woonoord werd f. F. S. cud-sergeant van het KNIL, veroor deeld tot vijf dagen hechtenis, en twee weken hechtenis voorwaardelijk. De officier had een week geëist. Eveneens wegens mishandeling werd Kadir T. veroordeeld conform de eis tot een geldboete van f 25 subsidiair tien da gen. Wegens opruiing tot gewelddadig heid in het openbaar werd Godlief L. veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. De oud-kor poraal van het KNIL P. S., die een aan tal partijgenoten onder de Ambonezen tegen de politie had opgehitst, werd veroordeeld conform de eis wegens opruiing tegen het openbaar gezag, tot een gevangenisstraf van twee maanden met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. Gisteren is op zijn verzoek in alle stilte te Hilversum ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. J. L. van Lier, vele jaren psychiater aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort en van 1926 tot 1940 geneesheer-directeur van het sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum. In beide ziekenhuizen voerde hij de arbeidstherapie en de z.g. nazorg in, waarvan hij een der pioniers was. Dr. Van Lier, die Israëliet was, kreeg op 14 Mei 1940, na het bekend worden der capitulatie, een hrrtaanval, waar van hij slechts langzaam herstelde. In de oorlogsjaren moest hij onderduiken en wist, zij het enige malen op het nip pertje, aan de greep van de bezetter te ontkomen. Zijn vrouw en dochter kwa men in concentratiekampen om het leven. Dr. Van Lier, die sinds kort in Hollandse Rading woonachtig was, be reikte de leeftijd van 69 jaren. Minister Kernkamp heeft gisteravond de Tweede Kamer nog enige uren beziggehouden met een zeer gedetailleerde beantwoor ling van de opmerkingen die in eerste instantie over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen waren gemaakt. Het belangrijkste element in zjjn uiteenzetting was wel wat hjj vertelde over het door de heer De Kort (K.v.p.) ten scherpste gewraakte communiqué aangaande het zelfbeschikkingsrecht van de West. Daarbij greep hij terug naar het te New Vork, tijdens de vergadering van de V.N. gevoerde, overleg met vertegenwoordigers van Suriname en de Ned. Antillen. Daar is toen vastgelegd, dat het zelfbeschikkingsrecht van deze gebieden eventueel ook het recht op afscheiding van het Koninkrijk inhield. Men is daar van do practijk uitgegaan. Echter heeft men de mogelijkheid van afscheiding niet naar voren gehaald, doch zo ver mogelijk naar achteren geschoven. zich in feite tegen de vijf punten van New York niet heeft verzet en de mi nister dus toch kabinetspolitiek voert. Hij wilde de RTC zo spoedig mogelijk houden en het recht van afscheiding zodanig omschrijven, dat er geen ge vaar voor het koninkrijk uit voort vloeit. Ten slotte werden de begroting van Overzeese Rijksdelen, de begrotingen van Nieuw Guinea over 1950, 1951 en 1952 en het wetsontwerp tot credietver- strekking (f 40 millioen) aan Nieuw Guinea zonder hoofdelijke «temming goedgekeurd, met aantekening, dat de CPN geacht wil wort'.en te hebben te gengestemd. Nadrukkelijk stelde spreker dat men Suriname niet kan dwingen binnen het Koninkrijk te blijven. Het heeft echter in genen dele de bedoeling zich af te scheiden of het nieuwe statuut dadelijk weer te veranderen. Wantrouwen van Nederland is dus allerminst verdiend. Suriname heeft zich immers herhaalde lijk uitgesproken voor verbondenheid met Nederland. Dat is zeker niet vc-or een kort moment bedoeld. Ook de Antillen hebben zich voor vereniging in het Koninkrijk verklaard. Uit het verdere verloop van de rede van de bewindsman bleek, dat de rege ring momenteel in deze kwestie kenne lijk niet achter hem staat. Spr. heeft in de ministerraad verslag uitgeoracht van zijn besprekingen in New York en toen is er verder niet over gesproken. Deze zaak moet nog worden uitgepraat èn dus is het aanvaarde standpunt voorlopig nog voor spr.'s rekening. Ove rigens is hij van mening, dat de door hem gekozen conceptie voor de RTC de minste kans op verschillen biedt en de meeste kans om het Koninkrijk lang bijeen te houden. Het leek hem goed, niet dadelijk een beslissing uit te lok ken. Spreker meende, dat regering en delegatie aan een gemeenschappelijk standpunt moeten gaan werken. Bij de replieken was er nog al wat critiek op deze uiteenzetting. De heren Van de Wetering (CH), Van Baal (AR), De Kort (KVP) en Lemaire (KNP) wa ren eenstemmig in' hun afwijzing, de heer De Kadt (PvdA) wenste te weten, of zijn indruk juist is, dat het kabinet Tijdens de strafzitting van de Alk- maarse Politierechter verscheen gis termiddag een vijftal verdachten dat zich schuldig hadden gemaakt aan overtreding van de nieuwe werkloos heidswet. Deze verdachten hadden moedwillig verzuimd hun inkomsten over een bepaalde periode op te geven, met het gevolg dat zij over die periode hun normale steun ontvingen. De officier van Justitie, mr. Vellinga, nam hun dat hoogst kwalijk. Het feit dat men hier en daar opmerkte dat die nieuwe wet niet voldoet, mocht vol gens de officier nooit aanleiding zijn Verenig" rltn eenssezind voor een moet worden betracht bij het aangaan «rentgd Europa heeft verklaard. van grotere contracten. De nieuwe president van Israël, Ben Zwi, is beëdigd. de plechtigheid. Een overzicht van tot dergelijke handelingen. Men dient zich met klachten te wenden tot de in stanties die in een dergelijke wet ver anderingen kunnen brengen. Uit het oogpunt van algemene preventie was het, aldus mr. Vellinga, noodzakelijk over te gaan tot opleggen van vrijheids straffen. Vrijwel alle verdachten voerden aan dat de voorschotten welke zij op hun steun hadden gekregen één man had f 30,ontvangen voor het onderhoud van zijn vrouw en vier kinderen be slist ontoereikend waren. Slechts in twee gevallen ging de politierechter met de eis van de officier mee. Dat was in de zaken tegen de Alkmaarders Pie- ter Z. en Johannes J., die niet alleen hun inkomsten hadden verzwegen, maar bovendien valse namen hadden opge geven. Z. werd tot zes weken en J. tot drie weken gevangenisstraf -veroor deeld. De zaak tegen de Alkmaarder Rein van R. werd aangehouden. Simon R. uit Wieringen hoorde een boete van f 40,subs. 20 dagen en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes weken met drie proefjaren tegen zich eisen. Christiaan R. uit Uitgeest kwam er met een boete van f 15,subs. 5 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken vanaf. Terlingenfonds geeft f 25. voor nieuw closet In verschillende gemeenten waar nog het tonnenstelsel voo-komt streeft het gemeentebestuur naar het vervangen van de tonnen door closets. Met het oog op het grote aantal wo ningen, dat de bedoelde verbetering be hoeft, is het niet mogelijk gebleken om volgens de gebruikelijke maatstaven premiën te verlenen. Thans is echter be sloten om als tegemoetkoming in de be doelde kosten voorshands per geval f 25 uit het Terlingenfonds beschikbaar te stellen. Zodra het aantal aanvragen landelijk in totaal op 5000 woningen betrekking heeft, zal worden overwogen of op de zelfde schaal me: steunverlening kan worden voortgegaan. Tevens kan wor den medegedeeld, dat de DUW zich be reid heeft verklaard, volgens de beken de winterregeling de ond-rhavige ver- beteringskosten te subsidiëren, d.w.z. een zesde van de totale verbcteringskos- ten vergoedt. Gistermorgen vroeg ls de tramboot .Koningin Emma" opnieuw van Mon nikendam uitgevaren om te trachten de verbinding met Marken te herstellen. Na twee uur varen was de boot echter slechts twee kilometer gevorderd en raakte ten slotte zo vast in het ijs, dat er geen beweging meer in was te krjjgen. Later kwam het vaartuig ech ter weer los en slaagde er in om half een op eigen kracht met aanzienlijke vertraging de haven van Marken te bereiken. Gisteravond is een ijsbreker aan het werk getogen om een vaargeul naar het eiland te maken, opdat de dienst Monnikendam-Marken zonder oponthoud kan worden onderhouden. Ook elders op het IJselmeer onder vindt de scheepvaart nog grote hin der van het ijs. Bij Urk zit een onge veer vier kilometer grote strook op eengepakt zwaar ijs en eveneens in het Krabbersgat bij Enkhuizen. Ook bij Lemmer ondervinden de schepen nog moeilijkheden van het ijs. Verklaring in de Unie De Zuidafrikaanse minister van Bin nenlandse Zaken, dr. T. E. Donges, heeft verklaard, dat Zuid-Afrika „een bolwerk tegen Indische infiltratie in Afrika" is. Er zijn geen altruistische motieven achter India's belangstelling voor Zuid-Afrika, zo zeide hij. India heeft reeds voorposten in Mau ritius, Oost-Afrika en Zuid-Afrika en de z.g. bezorgdheid over de mensen rechten diende slechts als dekmantel voor ideologische en imperialistische bedoelingen. Binnenlandse aangelegen heden van een klein land als Zuid- Afrika konden de internationale vrede niet in gevaar brengen. India, echter,, dat Portugese gebieden in het Verre Oosten annexeert en in onvrede leeft met Ceylon en andere Aziatische lan den, wenst de zaak zó voor te stellen, aldus de minister. Bambang Sugeng stafchef Indonesische landmacht Bambang Sugeng is gisteren benoemd tot stafchef van de Indonesische land macht, nadat hij achtereenvolgens be sprekingen had gevoerd met de pre mier Wilopo, en vice-premier Frawo- to en de minister van defensie, sultan Hamengko Buwono. De premier is voor een lichte operatie in het zieken huis opgenomen. Ook in de daerahs zullen waar schijnlijk wijzigingen in de bevelvoe ring worden aangebracht. Zo zou ko lonel Sadikin van Borneo reeds zijn belast met het commando van Oost- Indonesië. U Emigranten in W.-Australië aan het werk Men deelt mede, aldus A.F.P., dat het merendeel der 700 Nederlandse emi granten, die de laatste drie maanden in West-Australië zijn aangekomen, reeds werk gevonden heift. Een groot aan tal is in de landbouw werkzaam. Men rekent er op na de Kerstdagen ook werk voor de overige; te vinden. In de omgeving van Notham, waar een groot kamp is, hebben 600 immigranten van verschillende nationa'iteit werk gevonden in fabrieken, hotels, bij de spoorwegen en op het land.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5