West-Berlijn kan levensmiddelen geen goedkope meer krijgen DE VOLMAAKTE MISDAAD Vrees voor sabotage dekmantel voor volledige splitsmg? De Oostduitse politiek werkte als boemerang ais Castricum Eerste tulpen in volle bloei Beemster BURGERLIJKE STAND Bij boerderijbrand kwam levende have om eRn,BudeI: c- Uitgeest Weekoverzicht Urker visserij DONDERDAG 18 DECEMBER 1953 n TERWIJL IN EEN DER grootste hallen van de Sovjet-sector een conferentie 1 ovcr vrede en het herstel der Duitse eenheid wordt gehouden, heeft de Oostduitse regering een nieuwe maatregel ten uitvoer gelegd, die de reeds be staande kloof tussen Oost- en West-Berlijn nog in belangrijke mate vergroot. Het is inwoners van West-Berlijn niet meer geoorloofd in Oost-Berlijn inkopen te doen. Een dergelijk verbod in omgekeerde richting bestond reeds lang, zodat heel is verbroken. Door de jongste maatregel worden naar schatting 300.000 het zakelijk contact tussen het Westelijk en Oostelijk gedeelte der stad nu ge- West-Berlijners getroffen, die gewend waren een groot gedeelte van hun in kopen in de Staats-winkels van het Oosten te verrichten. Het zijn voornamelijk werklozen, kleine rentetrekkers en armlastigen. WESTBERLIJNSE kopersstroom D naar het Oosten ontstond toen de Oostduitse autoriteiten een eigen va luta, de Oostelijke Mark, invoerden. Deze Mark vertoonde al spoedig infla- tionistische tendenzen en talloze West- berlijners maakten van deze gelegen heid gebruik om in de Sowjet-sector goedkoop, voornamelijk levensmidde len, in te slaan. Voor een Westelijke Mark ontvingen zij vijf Oostelijke Mar ken, heel in het begin zelfs twaalf. Wat dit voor de huisvrouw, die op de kleintjes moet letten, betekent, be lwijst het volgende voorbeeld. Een wittebrood van duizend gram kost in West-Berlijn 94 Pfennig West. In de sowjet-sector betaalt men voor dezelf de hoeveelheid één Mark twintig Oost. Dit is in Westelijke Marken omgere kend slechts 24 Pfennig. Voor het geld, dat de Westberlijner in de geallieerde sectoren betaalt, kan hij dus in de Sowjet-sector bijna vier broden kopen. Ongeveer gelijk liggen de verhoudin gen bij vers vlees, worstsoorten en verse vis. Een pond karper kost in de Sowjet-sector 40 Pfennig West en in de geallieerde sectoren daarentegen twee Mark. Boter en margarine werdert min der gekocht, omdat de kwaliteit teveel te wensen overliet. Maar daartegen over waren suiker en meel bijvoor beeld weer zeer geliefde artikelen. Dat men uren in de rij moest staan, vóór men aan de beurt kwam, was voor de meeste Westberlijners geen probleem. Zij hadden tijd genoeg. Iedere morgen waren de verkeersmid delen naar de Sowjet-sector vol met Westberlijnse kooplustigen. In de late namiddag keerden zij met volle tassen en rugzakken weer naar de geallieerde sectoren terug. In de restaurants van de Sowjet-sector was 's middags geen plaatsje te bemachtigen. Wat beteken de het, dat een portie gebraden gans met aardappelen en groente zeven mark Oost kostte! Voor de Westberlij ner wag dit slechts een Mark veertig West VAN Westberlijnse zijde heeft men herhaaldelijk gepoogd het verrich ten van inkopen in de Sowjet-sector door bewoners der geallieerde sectoren onmogelijk te maken. Het werd bij de wet strafbaar gesteld, terwijl aan de stations tassen en koffers werden ge controleerd. Veel hielpen deze maat regelen echter niet. De controles wer den slechts heel oppervlakkig en met grote tussenpozen doorgevoerd, omdat men wist, dat het overgrote deel der wetsovertreders werkelijk arme schob- bers waren, wie men hun streven een brood of een stuk worst extra te kopen eigenlijk niet kwalijk kon nemen. Bovendien had men vastgesteld, dat de bewoners van de Sowjet-sector veel grotere bedragen in de Westelijke sec toren besteedden dan de West-Berlijns-e zondaars in Oost-Berlijn. Omdat de kwaliteit van kleding en schoeisel in Oost-Duitsland ten eerste beneden alle peil is en deze producten boven dien zeer schaars zijn, zijn de Oost- Duitsers sinds jaar en dag naar West- Berlijn getrokken om zich daar in het nieuw te steken. Zij hadden dan hun slechtste plunje aan en keerden geheel in het nieuw gekleed weer huiswaarts. De meeste zaken hadden voor de ko pers uit het Oosten pakpapier zonder firmanaam, zodat de Oost-Duitse con troleurs aan de verpakking niet kon den vaststellen dat het betrokken arti kel in West-Berlijn was gekocht. Vrou wen trokken hun nieuwe japon eenvou dig onder hun oude aan. De Oostduitse autoriteiten hebben de bevolking van West-Berlijn steeds op gewekt zoveel mogelijk in de Sowjet- sector in te kopen. Zij praalden, dat de Westberlijners de geallieerden niet voor hun voedselvoorziening nodig hadden en dat zij best in staat waren voor geheel Berlijn te zorgen. De be doeling hiervan was het toch reeds niet al te sterke zakenleven in West-Berlijn zoveel mogelijk nadeel te berokkenen en aldus het werklozencijfer nog op te drijven. TYEZE POGING is nu een boemerang gebleken, die zich t.-gen de Oost duitse regering zelf heeft gericht. Niet het zakenleven in West-Berlijn is in eengestort, maar wel de voedselvoor ziening in de Sowjet-sector en de Sowjet-zone van Duitsland. Het eerste naoorlogse jaar uitgezonderd, hebben de achttien millioen Oostduitsers nog nooit zo weinig te eten gekregen als nu. Slagerijen en levensmiddelenwin kels worden bestormd, maar in een uur tijd zijn zij volledig uitverkocht, zodai do meesten met lege handen nuis- waarts moeten keren. Het grootste te kort bestaataan aardappelen, vlees, margarine, boter, vet en suiker. De Oostduitse regering schrijf deze cata strophe toe aan „Westberlijnse saDo- teurs, die de waren bew >st voor de neus der Oostberliinse bevolking weg kopen en in de winkels zelfs kloppar tijen organiseren om de bevolking tegen de Oostduitse regering in het harnas te jagen". Dat deze verklaring slechts een voorwendsel is, ligt vooi de hand. Wat door de Westberlijners in de Sowjet-sector werd gekocht, be draagt nog geen 6% van de totale om zet der Staatswinkels per jaar. Dit kan niet tot een catastrophe leiden. Men vermoedt hier daarom, dat ach ter het jongste verbod aan West-Ber- lijners om in Oost-Berlijn in te kopen, verdere duistere plannen schuil gaan. Het gehele verkeer tussen het Ooste lijk en het Westelijk gedeelte der stad zou te zijner tijd wel eens volkomen kunnen worden lam gelegd. Motivering? Och, die is niet zo moei lijk te vinden. Dezelfde saboteurs, die de waren bewust voor de neus der Oostduitse bevolking wegkopen, heb ben kans gezien bovengenoemd ver bod in belangrijke mate te ontduiken. De Oostduitse regering ziet zich dan „in het belang der bevolking" gedwon gen Westberlijners het betreden van de Sowjet-sector te verbieden. De split sing der stad is dan volkomen. Sfeervolle Kerstteesiviering in Gereformeerde kerk In de Gereformeerde kerk aan de Be- verwijlcse Straatweg was een groot aan-j tal dames allen lid van de Gerefor meerde Vrouwenbond en de Ned. Chr. Vrouwenbond bijeen gekomen om ge zamenlijk het kerstfeest te vieren. Even als in andere jaren heeft de Ned. Chr. Vrouwenbond ook nu weer een liturgie samengesteld, waaruit op deze bijeen komst mevrouw Gilhuis-Smitskamp. enige gedichten declameerde Een koor tje zorgde, door het zingen van een serie kerstliederen, voor de juiste kerst stemming. Na de pauze hield de decla- matrice een causerie over het onder werp „Het kerstfeest zoals het niet, en het kerstfeest zoals het wel moet zijn". Uitvoerig nam de spreekster de viering van het kerstfeest onder de loupe en zeide, dat men vooral niet uit het oog mocht verliezen dat het kerstfeest het feest van Christus Komst was, hetgeen nog al te dikwijls wordt vergeten. De presidenten van de vrouwenverenigin gen lazen later op de avond gedeelten uit de kerstliturgie voor. Het was een zeer geslaagde bijeenkomst die ondanks de slechte toestand van de wegen uit stekend werd bezocht. Woordenwisseling draaide uit op knokpartij in café In één van de café's alhier, ontstond tussen enige bezoekers 's avonds woor denwisseling, hetgeen uiteraard een zo danig karakter kreeg dat het op een vechtpartij uitliep. Een van de bezoe kers, de heer K. liep zelfs verwondin gen op. Voorts werd aan de inventaris schade toegebracht. Tegen enige per sonen zal proces-verbaal worden op gemaakt. DAMNIEUWS VAN „ST. THOMAS" Bij de Castricumse Damclub „St. Thomas" werden deze week in de on derlinge competitie de volgende par tijen gespeeld: le Afd.: C. v. d. HimstB Beentjes 1—1. G. Sprenkeling—A. de Zeeuw 2-0, C. ReyndersJ. Gmike 02, J. v. Vel- zenP. Ruiter 20. 2e Afd.: C. Ory—A. Rietveld 0—2, P. RietveldtS. Groentjes 20, A. Dage- letB. Louman 2—0, C. Juffermans—P. v. d. Himst 2—0. 3e Afd.: F. ZonneveldL. de Ridder 20, B v. d. SchaafC. Reynders Jr. 20. C. StaalG. Tromp 20, N. Kroo- ne—J. Steeman 20. THEEHUIS JOHANNA'S HOF WERD VERBOUWD Het Theehuis Johanna's Hof hepft, al thans wat er na de oorlog van over ge bleven is. in de afgelopen maanden een belangrijke verbouwing ondergaan. Thans bestaat het complex uit woon huis, theeschenkerij en café-restaurant. Zaterdagmiddag zal de officiële her opening plaats vinden. TWEE"ONDFRD DEET,NEMERS AAN C.S.V.-KLAVERJASDRIVE? Voor de CSV-klaverjasdrive op Za terdag 20 December in Hotel De Rus tende Jager hebben zich reeds 172 deelnemers opgegeven. NIEUWE VOORZITTER BIJ C.S.V.-H ANDBAL Wegens zijn benoeming tot hoofd dei- school te Warder heeft de heer B. v. d. Pol moeten bedanken als voorzitter van de afd. handbal C.S.V. Als opvolger- werd gekpzen de heer J. Boesenkool. VOOR DE BLINDEN Ten bate van de Stichting Christelij ke Blindenhulp werd in onze gemeente een collecte gehouden, die f 198.73 op bracht. In de trekkassen te Bovenkarspel staan de eerste tulpen reeds weer in volte bloei, terwijl de winter afgezien van wat we reeds achter de rug hebben practisch nog beginnen moet. Hier boven ziet men het dochtertje van de heer Boon te Bovenkarspel te midden van deze rijke pracht, die reeds weer illusies wekt aan het voorjaar. Geboren: Adrianus J.f z. van B. Visser en A. in 't Veld. Klaas, z. van K. Brevéen en M. J, H. Ruijs. Getrouwd: Adriaan Brugman (won. tp Purmerend) en Elizabeth M. Molin. Overleden: Douwe Wedzinga, 54 jaar. Op mysterieuze wijze is gistermorgen brand ontstaan aan de achterzijde van een boerderij aan de Hoofdstraat in de Haarlemmermeer, daar waar de stal aan het woonhuis is gebouwd. Als gevolg van deze brand zijn vier paarden, een koe en een aantal 1 ippen, die niet meer uit de stal gered konden worden, in de vlammen omgekomen. Ook een voor raad graan ging verloren. De boerderij wordt bewoond door de invalide landbouwer Van Hulst, wiens neen in een gipsverband zit, diens en dnehter. Dit drietal lag nog vJa tn bemerk*e aanvankelijk niets hrand. Toen zij ten slotte door gewaarschuwd werden, moesten zij de boerderij in nachtge- BEROEPINGSWERK Ned. Herv. kerk. Ede: (toezegging)* H. Ik heb het altijd wel geweten, en nu heb ikj het ook practisch bewezen: het plegen van de volmaakte misdaad is heus wel mogelijk. Wanneer je alle profeten in dit opzicht geloven moest, schei dan maar uit met het te proberen voor je er mee begonnen bent; iedereen zal je ver tellen dat de volmaakte misdaad niet mogelijk is. U weet wel: elke misdadiger begaat hier of daar een stomme fout, al is het maar dat hij een peukje van een sigaret laat liggen. En door dat ene peukje weet de slimme detective (zelfs al heeft hij van dit merk sigaretten nooit gehoord) binnen tweemaal vier en twin tig uur de dader aan te wijzen. En wel zo overtuigend, dat de meest geharde boos doener snikkend bekent. Of, als de schrij ver het erg mooi wil maken, geeft de detective de misdadiger nog net tijd om zichzelf aan de aardse gerechtigheid te onttrekken, zoals het dan genoemd wordt. Allemaal larie. Met een beetje nauw keurige voorbereiding, met een beetje mensenkennis en een beetje studie, is het heel best mogelijk om de volmaakte mis daad te plegen. Zo volmaakt, dat ze niet eens als misdaad te herkennen valt, laat staan dat ze er mij van zullen verdenken. Daarom durf ik hier ook best te ver tellen hoe het gegaan is; als ik nog weer eens ooit neiging krijg tot zoiets, zal ik wel oppassen dat ik de daad weer iets een keer best brnpk 'pa^' Y* Q* Graaf te "Leer- dema',! ^!Pen te Bergum D. J. Mie- ■zummarum. Beroepen voor dema „umil] de Evangelische Suriname'iTrf ■,,Broed.ergemeente in vicaris te Vianen eeuwis' candidaat en Aangenomen - 1 te Blarl™m. benoeming als Dekker <T~ b^Ppredikër:"" W=' A. Losdorp, die' bedTnkteSvoorrepikant ÊCn ae benoeming te Someren"1 Bedankt voor Ermelo K Goudswaard. K' SchlPPer te Bedankt voor Amersfoort- (gestionis te Go^'a6. "Z°n 611 Schl]d"i:drga Hufs Gereformeerde kerken kmtspfa^ts) A. BT* <derde predi de heer W 7eroePba?r verklaard candidaat aan Mlddelburg, be« Van der 7wJnUe FnIvers'teil. De Januari s»„„ 2al Saarne na 15 overweging nemenVentUeel beroeP in Bedafnk!neCr!le ^meenten. te RotSdam-Noord. H' Ligt£n' heel anders maak. Wie een goeds gedaan heeft, kan het tweede keer. Het eerste wat nodig is,, zoals wel van zelf spreekt, is tijd. Je moet je niet haas ten. Je moet geduld hebben, geduld als een kat die op een vogeltje zit te loeren, en nog meer. Daarbij zijn natuurlijk her sens nodig; een suffert zal zich toch altijd op een or andere manier verraden. Zelf beheersing, afwezigheid van zenuwen is de derde eis. Wie met zenuwen is aan gemaakt, kan beter thiuis blijven; hij zal nooit een volmaakt misdadiger worden.... Maar laat ik, om geheel nauwkeurig te zijn in dit verslag, teruggaan tot net begin. Dit eerste begin was alleen maar een geprikkeldheid. Ik had weer eens zo'n bekende detective-roman gelezen; zo een waarin een moord was gepleegd op een alleenwonende vrouw. Dan komt er de bekende detective; u weet wel: staal grijze ogen, eeuwig een pijp in de mond, die zomaar een beetje rondsnuffelt, een beetje praat met Jantje en Pietje, en ja, hij wijst binnen de week aan dat cle broer van de nicht van het meisje dat elke week komt werken bij de oude vrouw, de moordenaar is. Want die jon gen was in de buurt zo opgevallen omdat hij dat schoonmaak-meisje zo dikwijls kwam afhalen. Toen ik dit boek uit had, werd ik, zo als ik zei, geprikkeld. „Wel verdraaid', dacht ik, „zijn dan alle mannen zulk sukkels dat er niemand een feilloos plan kan uitdenken? Dat zou ik toch wel eens willen zien." En zo langzamerhand kwamen de ge dachten en ideeën; binnen de twee we ken had ik een plannetje uitgebroed, waarvan ik veilig kon aannemen dat er geen risico aan was verbonden. Sterker nog, waarvan geen mens zou vermoeden dat er een moord gepleegd was; en dat is toch wel dé volmaakte misdaad! Theoretisch iets uitdenken bleek niet zo lieel moeilijk. Het theoretische plan in p actijk b Jgen was enerzijds ook niet zo moeilijk anderzijdsL echter, stond ik voor de grote vraag: op wie te experi- menterenr Van de normale kennissen die ik had, was er geen enkele die ik beslist graag uit de weg zou ruimen. Het waren over 't algemeen geschikte mensen, die me nooit iets kwaad gedaan hadden; het leek wel heel erg, om die proefkonijn voor mijn onderneming te maKen. Bovendien: mocht er al ooit een ge niaal dokter zijn, die zou merken dat net uit te kiezen slachtoffer geenN natuurlijke dood gestorven was hoe minder aan knopingspunten met mij er zouden zijn, hoe beter. Ik wijs hier met nadruk op, om te voorkomen dat iemand zal zeggen dat de keus van mijn toekomstig slacht offer ingegeven werd door lafheid. Niets is minder waar; het was de normale be rekening welke nodig is om de daad vol maakt te doen zijn. Ik stond voor de vraag: wie te kiezen. De persoon op wie mijn' lceus zou vallen, zou dit in zekere zin als een eer kunnen beschouwen, indien hij geweten had wat er met hem ging gebeuren, dat hij aan dit volmaakte schouwspel hulp zou verlenen; het leek me echter beter, hem niet hier van op de hoogte te brengen, omdat hij anders mijn plannen wel eens zou kun nen doorkruisen tengevolge van zijn on wil. Ik besloot, iemand te zoeken die mij tot dan toe geheel onbekend was. Nu is het verbazend, als je dit in ernst probeert, hoe gemakkelijk het valt in Icennis te komen met ieder met wie je dit maar wilt. Elk mens is, als het er op aan komt, op een of andere manier gemak kelijk te „lijmen", hoe barser ze er uit zien, hoe gemakkelijker dit vaak gaat. Dat ik mijn proef nam in Amsterdam, was heus met omdat Amsterdammers gemakkelijker te bepraten zijn dan ande ren; het was alleen omdat ik in die tijd in die stad woonde. Twee weken lang had ik elke avond een paar uur door de stad gezworven, in café's en kroegen, totdat ik de man vond die voorbestemd was, mijn onbewuste medewerker te worden. Naarstig had ik uitgekeken naar een man, die mij, op het eerste gezicht zo onsympathiek leek, dat de wereld er slechts op vooruit kon gaan als ze hem niet meer onder de levenden tellen zou. Immers, wanneer ik toch iemand vermoorden zou, was het beter zó iemand dan een sympathiek of nuttig mens te nemen. En ja hoor, op een avond zag ik hem, Karei Landmaner (al kende ik toen zijn naam nog niet), de man over wiens on verwachte dood de kranten van vier we ken geleden alle het bericht brachten. Een bullebak, zo op het eerste gezicht; een knaap waarmee een gezellig man zich wel wachten zou, vriendschap aan te knopen in nonnale omstandigheden. Maar aangezien ik op zoek was naar een slachtoffer, Waren de omstandigheden nu niet direct normaal te noemen Nu hij gevonden bleek, was mijn eer ste opgaaf: met hem in contact te komen op een manier welke geen achterdocht zou opwekken. Zoals ik reeds zei, is dit niet zo moeilijk, wanneer je maar slag hebt om de mensen te bekijken. Drie \veken hem observeren zonder dat hij er erg in had, was genoeg voor mij te Ieren dat hij een groot televisie-enthousiast leek. Elke Dinsdag en elke Vrijdag zag ik hem in hetzelfde café, de ganse avond verslonden in zijn staren naar dat kleine .schermpje, waarop de mens van deze tijd zijn speelgoed laat optreden. Daar lag mijn aanknopingspunt: een praatje ma ken over televisie. Maar al te gretig ging hij er op in; kennelijk was hij iemand die alleen stond op de wereld, doch te trots om vriendschap ronduit te vragen. Hij had dat tegelijk hooghartige en aantrek kelijke van de vrijgezel op leeftijd, die in zijn hart wel graag relaties zou willen aanknopen, doch dit niet wenst toe te geven. Het viel dan ook niet al te mopilijk, binnen vrij korte tijd op vertrouwelijke voet met hem te komen; een praatje over de programma's, over televisie-techniek en over techniek in het algemeen en, zoals men dat noemt, het ijs was tussen ons gebroken. Van hieraf verliep alles volkomen vol gens plan, zoals een inmiddels overleden Oberster Kriegsherr zou zeggeq alleen zeg ik het met meer recht, want bij mij verliep inderdaad alles volgens plan. Ik wist in dubbel opzicht zijn vertrou wen te winnen; ten eerste voor het idee dat wij samen zouden werken aan een vinding van mij welke een enorme ver betering van de televisie-ontvangers ten gevolge zou hebben; ten tweede in de mening dat wij hiertoe de grootst moge lijke geheimhouding in acht moesten nemen. Dit laatste omvatte met name, dat hij met geen zijner kennissen ooit over mij sprak, zodat er niemand was dan een willekeurige caféhouder, die geen onzer namen kende, die ons wel eens samen zag. Terwille van onze „uit vinding" (welke, tussen haakjes, niet be stond dan alleen in mijn fantasie; had hij enige kennis van het onderwerp be zeten dan had ik een ander smoesje moe ten bedenken) kreeg ik hem zelfs zo ver, dat hij enkele kamers huurde in een stadswijk waar we beiden ook volledig onbekend waren, in hetuiterste puntje van West. Daarenboven hadden we ieder een sleutel van zijn voordeur; er kwam eens per week een vrouw om de boel wat schoon te maken, en die kende hem alleen onder een valse naam. De bereiking van mijn doel lag voor me. Ik behoefde nog slechts een middel uit te denken om bij het vinden van het lijk geen gedachte aan moord te laten opkomen, én ik had bewezen wat ik be wijzen wilde. Pistool, mes, touw, vergif dit alles was uitgesloten. Met de gaskraan had ik het kunnen proberen, maar dan was er aan zelfmoord gedacht, wat een moor denaar met eergevoel niet op zich kan laten zitten. Een klein beetje scheikundige studie bracht uitkomst. Op grond van die studie en terloopse informaties bij een bevriend arts (die in Oost woont, en waarvan ik nimmer hoefde te vrezen dat hij verband zou leggen tussen mij en Karei Land- maner) wist ik in mijn laboratoriumpje te vervaardigen: een tabletje waarvan ieder mens zou zweren dat het een dood gewoon Aspirine-tabletje was en een poeder dat iedereen zou benamen met zuiveringszout. Ik alleen wist: wanneer deze beide tegelijk in een maag komen die vol alcohol is, zullen ze onherroepe lijk de dood tengevolge hebben maar ter wereld zal geen mens achterdocht krijgen. Zelfs de meest nieuwsgierige en achterdochtige politie-deskundige zal in de maag van liet lijk niets anders dan vrij veel alcoholica vinden; is hij erg scep tisch dan zal zijn conclusie luiden: zich zelf doodgedronken. Maar, als mijn voor bereidingen goed waren, waarom zou men dan zelfs zo ver gaan? Het spel van mijn dubbelleven nam een aanvang: overdag een fatsoenlijk man in een fatsoenlijke betrekking en met fatsoenlijke kennissen in de avond uren de adspirant-moordenaar die met zijn adspirant-slachtoffer geheimen heeft. Al waren die geheimen ook onbenullig; het doen van een uitvinding die niet te doen was. Ik moest voor heel wat zorgen: dat ik vaak nachten bij hem overbleef; dat de werkster zowat om de andere week de indruk van eenzame drankpartijen kreeg, doordat er enkele lege kruiken met slechts één glas te vinden waren, dat op morgens waarop die werkster kwam. nooit mijn bed beslapen was - kortom, dat er niemand ook maar wist, dat Karei Landmaner (of liever zijn dubbelganger), geregeld bezoek kreeg, laat staan dat ik die bezoeker was. Hoezeer me dit gelukt is, bleek wel na zijn dood. Laat ik het kort maken. Na een maand of drie had ik zodanig zijn vertrouwen gewonnen dat hij uit mijn hand at. Ik kwam en ging wanneer ik wilde, bleef slapen al dan niet naar ik wilde en kreeg hem ook aan de drank. Toen was het uur van mijn slag daar. De avond voordat ik wist dat de werk ster zou komen, ging ik hem opzoeken. We prutsen wat aan onze „uitvinding", maar al spoedig had ik geen zin meer, haalde een paar flesen voor de dag en zette hem aan 't drinken. Tegen twee uur was hij in het stadium waarin ik hem wenste. Voorzichtig en bezorgd begon ik te informeren of hij er wel goed tegen kon, o£#men morgen op kantoor niets aan hem merken zou en zo al meer, totdat hij eindelijk van beneveling en angst bereid was, te doen wat ik maar wenste; waarom zou hij bij mij ook iets anders dan louter vriendschappelijke bezorgd heid veronderstellen? Toen ik dan ook met een glas water waarin de poeder opgelost was en een „Aspirine"-tableije kwam aandragen, was hij er volkomen van overtuigd dat deze in een kwartiertje alle gevolgen van zijn borrel-partij zou den uitwissen In de stilte van de nacht wandelde ik van West helemaal naar het Rembrandt- plein; een taxichauffeur die ik daar op pikte, zou een genie moeten zijn, om mij in verband met een plotselinge alcohol- dood zover weg in verband te brengen. Was dit de onfeilbare moord of niet?! Er was slechts een dramatische factor in heel het geval. De politie, die metter daad direct de door mij gesuggereerde dood van een stille drinker accepteerde, stond voor het raadsel van het waarom. Men nam aan dat het teleurstelling zou zijn over het niet slagen van zijn uitvin ding, welke toch zo dicht bij zijn vol tooiing bleek, zoals de kranten berichtten. En het tragische voor mij nu was, dat een tweetal technici van een onzer grote fabrieken binnen de week de uitvinding voltooiden, die ik alleen maar opgezet had om Karel's vertrouwen te winnen en waarin ik zelf voor geen cent geloof had. De afbuigspoel die nu Karei Landmaner- spoel heet, zou eigenlijk mijn naam moeten dragen. Dat vind ik alleen maar verdrietig Heer-Hugowaard Burgerlijke stand Geboren: Antonuis M., z. van A. M. van Kleef en G. M. Dekker. Anna Chr. a., d. van W. N. Praat en A. Schip per. Anna C., d. van P. C. van Stralen en P. D. Jak. Petronella M., d. van a. P. Groen en M. Zut. Johanna A., d. van C. J. Schuit en E. M. Koenis. Gemma M., d. van E. Groot en M. Stam. Johannes M.t z. van J. Snoek en H. lemis. Arie L., z. van K. Klomp en ivi. Blokker. Helena C., d. van J. A. Bakker en C. Loos. Pieter, z. van N. Kiercq en N. Muurling. Geertrudis A. ivi., d. van P. Wijnker en G. Vlaar. Anna E. M., d. van A. J. Oudhuis en C. M. Laan. Margaretha C., d. van J. Kuiper en C. J. Quant. Petronella M., d. van C. Brink en J. A. Vader. Anna L. M., d. van A. W. van der Molen en A. Beers. Margaretha M., d. van A. P. P. Beers en M. Bakker. Maaike, d. van J. F. Riemersma en S. M. Koornstra. Elizabeth, d. van P. den Hartigh en A de Graaf. Lucia A. M., d. van C. J. Zuurbier en C. M. M. Weel. Getrouwd Willem Danenberg (Z'- dam) en Afra M. Jong. Jacobus Mo lenaar (Warmenhuizen) en Anthonia J. de Boer. Jan Waal (Spanbroek) en Trijntje P. Knip. Petrus Karsten (Span broek) en Johanna C. A. Komen. Theo- dorus G. A. Mulder (Alkmaar) en Jan netje C. Gootjes. Petrus G. Groot en Alida M. Groot. Petrus G. Scholten en Agatha A. Kruijer. Overleden Cornelis Schouten, 91 jaar, weduwnaar van A. Reuzenaar. Anthonia Wester, 80 jaar, weduwe van J. Zut. Nicolaas Jong, 80 jaar, zoon van T. Jong en A. Huiberts. Loop der bevolking Ingekomen personen: M. E. Tamls van Meerssen naar Van Veenweg 20, RK. A. Schlipper van 4e Kil 1 naar Vogel waarde, RK. C. Wijnker van Valken burg naar Middenweg 9, RK. M. M. Limmen van Spanbroek naar Middenweg 423, RK. A. Keijzer van Wognum naar Jan Glijnisweg 25, RK. J. S. Mous van Wormerveer naar Middenweg 248, RK. M. A. J. Oostrom van Wormerveer naar Middenweg 248, RK. L. J. Boer van I' erweradeel naar Middenweg 323, NH. M. J. Talens van Ferweradeel naar Mid denweg 323, NH. I. A. Praat van Oude Niedorp naar Middenweg 200, RK. J. Waal van Spanbroek naar Veenhuizerweg 55, NH. F. J. Zegers van Ursem naar Westerweg 50, NH. Vertrokken personen: A. A. Tewes van Middenweg 115 naar Den Helder, Ger. K. D. Telkamp van Molenweg 10 naar Leeuwarden, NH. A. Booij van Sportlaan 19 naar Alkmaar. NH. S. Kok van Middenweg 235 naar Brunssum, RK. J. C. M. Mul van Donkereweg 1 naar Alkmaar, RK. P. L. Groen van Middenweg 507 naar Ubbergen, RK. Ch. Witsmeer van Middenweg 433 naar Alkmaar, Geen. J. C. A. Komen van Sportlaan 10 naar Spanbroek, RK. A. J de Boer van Middenweg 214 naar War menhuizen, RK. L. de Wit van Pro- vincialeeg 2 naar Nieuwe Niedorp. NH. SLUITING GEMEENTESECRETARIE In navolging van de gedragslijn welke ook in voorkomende gevallen in het verleden is gevolgd, zal de gemeente secretarie op Zaterdag, 27 December a.s. voor het publiek gesloten zijn. Voor spoedgevallen, inzake urgerlijke stand, telef. K 2266281, tussen 11 en 12 uur v.m.) VUILNISOPHAALDIENST Het huisvuil wordt volgende week op andere tijdstippen opgehaald. Woensdag, 24 December a.s. komt men in Heer- hugowaard-Noord en Zaterdag 27 De cember in H.hugowaard-Centrum. Schooljeugd wordt tegen diphterie ingeënt Nadat tot drie maal toe uit medische overwegingen het inenten van kinderen tegen diphterie was uitgesteld, zal nu binnen afzienbare tijd met deze groot scheepse actie een aanvang worden ge maakt. Gezien het grote aantal gevallen van diphterie in de laatste jaren is deze algemene inenting van kinderen zeker geen overbodige luxe. Aan de ouders der leerlingen van de openbare en bij zonder lagere scholen, v.g.l.o.-school voor meisjes, Neutrale Kleuterschool en R.K. Bewaarschool zal b innen enkele dagen een formulier worden uitgereikt, waarop de ouders moeten invullen of ze al dan niet hun toestemming verlenen tot het inenten van hun kind. BELANGRIJKE VERGADERING VAN DE Z.VV.V.U. Maandagavond houdt de Zeil- en Wa tersportvereniging „Uitgeest" haar jaar vergadering in café Baltus. De agenda vermeldt o.m. bestuursverkiezing en uitreiking der wisselprijzen. Er zuilen enkele belanrijke punten aan de orde worden gesteld. Onder andere wordt gesproken over verhoging van de lig gelden. In het begin van de week wisten slechts enkele spannen snoekbaarsvis sers de ring van ijs, welke zich om de haven van Urk had gevormd, te doorbreken. De aanvoer had deze week dan ook weinig te betekenen. De vangsten gedurende de eerste helft van de week waren evenwel niet onbevre digend. Per span van 250 tot 700 pond per dag. De noteringen voor snoek baars varieerden per pond van 0.54 tot 0.58. Aanvoer van rode baars was in verhouding tot de snoekbaars iets heter. Noteringen per pond van 0.85 tot 0.99. Aanvoer van voorn en blei was goed. Hier noteringen per pond :an 0.10 tot 0.13. Andere vissoorten werden niet aangevoerd. De weekbe- ommingen der sleepnetvissers vari eerden per span van 200 tot 480. Door de staandnetvissers werd geen vis aangevoerd. Door één vaartuig werd emgo Noordzeevis aangevoerd. Noteringen der verse vis per kg. Wijting 0.19; schol 0.38—0.61; schar 0.33; tong gemiddeld 1.10 en tarbot 0.62. Aangevoerd werd: 4424 pond snoek baars; 262 pond rode baars; 45 pond voorn; 3486 pond blei; 9 pond karper; 120 pond wijting; 1190 pond schol; 40 pond schar; 636 pond tong en 44 pond tarbot. De totale omzet bedroeg onge veer i 3.752.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9