De Provinciale Werkcommissie in Zaandam bijeen end" Schooljeugd musiceerde met een „brandende" overgave Nieuws uit de Langedijker Dorpen Na rust moest keeper Maas van Watervogels driemaal „vissen" Drie en vijftig Noordhollandse gemeenten vertegenwoordigd vri erkt Pancras =rslagen van rstfeesten NIEUWS UIT BERGEN De heer Jonker volbracht een zware taak Debussy was een hoge greep Heer-Hugowaard De feestweek van Excelsior Egmond aan Zee ADELBERT EN BAVO DEELDEN DE PUNTEN De electriciteitstarieven in Bergen Gemeentebestuur geett een overzicht Het is niet geraden het GEB te liquideren Egmond a.d. Hoef Hensbroek „UDINEA" toonde haar kunnen Obdam Hond verscheurde vier schapen Excelsior en De Lofstem hebben veel hun meer in Goede uitvoering in Noord schar woude DTS boekte verdiende 3—0 overwinning Doelpunten van Feller, Bakhuis en Carnas TOEPASSING WOONRUIMTEWET 1947 Werk bij publiek vrij irv populair mars DINSDAG 23 DECEMBER 1952 ge correctie te kun- geldboete, die toch itgenote van verdachte aid. 25 dagen was het von- aarse rechtbank gister- over Willem B uit idijk, die zich een par- 'eëigend Schuidheling heling werd Cornelis an de Hoef veroordeeld aand hechtenis. Hij had ange periode artikelen m ambtenaar bij het t de magazijnen ont- een geldlening oor gemeentehuis aad van Sint Pancras [avond in vergadering andeling van enkele ïr voorstellen was de een onderwijzer aan Bij de opening deelde iroonenburg mede, dat immer niet aanwezig gemeente-opzichter, de was uitgenodigd tegen- Voorai ging de raad in comité, o.a. voor de oeming. ng deelde de burge- iat het punt benoeming •schoven was tot 29 De- edeeld werd, dat in de vergadering een voor ten is over de verbete gymnastieklokaal. De het vaststellen van een :ake de controle op het r van de tweede amb- ambtenarenreglement ile bepalingen gewijzigd militaire en burgerlijke raad ging vervolgens iet vaststellen van een it-overeonkomst voor net de N.V. Bank voor emeenten. Het maxi- jvaarover men kan be- •aagt 25.000. Voorts ■ing verleend tot het een geldlening van ende veertig jaar, tegen i%%, af te sluiten bij it de Coöp. Boerenleen- ancras zal een deposito- aangegaan, waar eld belegd kan worden, iderbijslagregeling werd an het gemeentenerso- indere regeling ontwor- •ondvraag had de heer en klacht over de slech- i het Pauwelaantje. Daar ire weg betreft, zal hier- irden. Hetzelid» raadslid de slechte verlichting leerpad. Ook dit zal be- De voorzitter zeide. dat m.heden voortdurend de en. g van wethouder Nierop pstellen van een nieuwe iing, antwoordde de deze nog niet is afge- f deelde mede, dat enige wat bollen beschikbaar 1 voor de versiering van iet gemeentehuis, leverde de voorzitter de zerking in de raad tij- idende jaar. Et werden esluiter genomen, zoals van de Twuyverwèg, i tehuis voor bejaarden, jn het Vennetje en de ■an het sportterein. Spre- i het nieuwe jaar even- prettige samenwerking leden en de beide wet- if sprak daarna nog eri- <e woorden namens de tij alle steun toezegde. 2 ook onze redacteuren 'aggevers de gelegen- den de Kerstdagen zo- lijk in de huiselijke te brengen, zullen wij nodigingen tot het bij- n Kerstfeestvieringen ravond of tijdens de geen gevolg kunnen ien prijs gesteld wordt ■slagje van de Kerst* 7 wordt de organist' ideliik verzocht dit 10 igelijk aan ons bureau n. Verslagen, welke dan twee dagen f® bereiken, zullen niet \en opgenomen. hoofdredactie IENDER MARKT op de Purmerender maikt rgen weinig levendig-" tnderen bedroeg nle Vette koeien waren we evenals geldekoeien. kt was al evenmin pen. Nuchtere kalvere' er en de handel was stug. ikers was weinig v aanbod van varkens, stroef. De hoogste PJB lichtere soorten hw f 1.70 uit. Eammereu nel gevraagd, terwyl en tegen lage prijzen en. 5TE NIEUWS islang voor udige moord se rechtbank heeft hed^.t i-jarige landbouwer a Heelweg bu ^ars s. sis verordeeld to'. ft 0p misstraf. De man hee bu. E in het eten van z^ waardoor drie l twee Lindert, te weten i zuster, om het de mdord heeft uitjeS lakt van de J^ens de ffers. Hij werd Wfle arresteerd. HE beoordelaar van een school-uitvoering heeft het In het algemeen niet gc- U makkelijk. Hij weet met hoeveel moeiten en zorgen een peil is bereikt, dat redelijk mag worden geacht; het is hem bovendien bekend, dat de zenuwen op zulk een avond altijd het laatste woord spreken. Niettemin moet er een maat staf worden aangelegd, omdat niemand gebaat is bij een loutere opsomming van feiten. Deze maatstaf kan, dunkt me, geen andere zijn dan deze, dat er ergens iets moet blijken van liefde voor datgene wat wordt vertoond of ten gehore wordt gebracht. aan. Debussy moet bijna mijmerend, bijna improvisatorisch gespeeld en ge zongen worden, ontdaan van alle aard se pogen. Dan alleen weven de noten wazige klankgordijnen, die in onze oren ruisen. Het spreekt vanzelf, dat de beer Jonker uitbundig werd gehuldigd. Hij volbracht een zware taak op zeer lof felijke wijze. Ik zou willen besluiten met te zeggen, dat ik er dankbaar vooi ben, dat de jeugd de muziek kennelijk beminde, zodat de muziek beslist het zelfde zal doen. H. M. K. De Middelbare Meisjesschool in Bergen heeft gisteravond in „De Rus tende Jager" voor eigen (en welge zind) publiek op de planken gestaan, teneinde vooral een muzikale demon stratie te geven. Wat mij nu het meest getroffen heeft, is het feit, dat het enderwijs in vakken, die nauw met de kunst verbonden zijn, op de Bosschool een hoge graad moet hebben bereikt, omdat al die lieve meisjes zich met zulk een brandende overgave aan le raar en dir. Jonker ondergeschikt wisten te maken. Dat is zeker geen kleinig heid, want men kan niet aannemen, dat iedere leerling van de heer Daal der hypermuzikaal is, terwijl de ver schillende nummers van het program ma toch klasgewijze werden uitge voerd. Er werd veelal met goed be grip gezongen en de kleine déraille menten waren zeker meer uitingen van enthousiasme dan van gebrek aan attentie. Ik heb mijn hart verpand aan de stukjes, die door de laagste klassen werden gebracht. Dat kan bijna niet anders, omdat de allure van de oudere meisjes sterkere bewogenheid deed verwachten. En toen twee liefjes Grieg's Hochzeitstag auf Troidhaugen vier handig speelden, waande ik mij zelf, nogal wat jaren geleden, verward in rhythmische en melodieuze problemen, die ik toen nog geenszins vermocht op te lossen. Een leerlinge uit de vijfde klasse sloot het gedeelte vóór de pauze af met een goede voordracht van Roland Hoist's ..De dood van Cuchulain van Murhevna", een Ierse sage, welke heel sterke gedeelten heeft en die boven dien kansen geeft voor een opvallende mnemotechnische prestatie. De hoogste klassen waren na de pau ze aan het woord. Slechts één muzika le aanmerking: Litanei van Schubert is typisch voor één zangstem geschre ven en het doorzingen op de melodie van het na- en tussenspel voor piano leek mij niet verantwoord. Het Herbst- lied van Mendelssohn, alsmede Ruhe van Abt werden door de derde en vierde klasse opwekkend, fris en met zwier gezongen, waarbij de alten mij steeds imponeerden. En tenslotte de hoge greep, waarop de heer Daalder in zijn inleiding reeds had gewezen; twee stukken van De bussy! Ontzaglijk moeilijk te realise ren als „En bateau" voor pianosolo, omdat Debussy nog geen Debussy is als de noten er allemaal zijn. Zwaar der nog „La Demoiselle Elue", waarin het klare slagvaardige en zuiver zin gende koortje mij beter beviel dan de sopraansoliste en de begeleidende pianist. De laatsten „deden" er te veel Buiten de receptie ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Coöp. Zuivelfabriek Excelsior is er een drietal feestavonden gegeven voor le den, personeel en genodigden. Eén avond is gegeven te Heerhugowaard- Noord en twee bij de heer K. Evers te Heerhugowaard-Zuid. Voor de laatste avond waren als genodigden aanwezig het gemeente- en polderbestuur van Heerhugowaard, alsmede de heer Pee reboom van de Mij. Gouda. De voor zitter van Excelsior, de heer J. Lont, hield een toespraak over de organisa tie van de Coöperatie. Ook de heer C. Verdegaal, directeur van Excelsior, gaf een uiteenzetting van het techni sche gedeelte. De heer Joop Theunisz uit Leeuwarden heeft de aanwezigen verder een prachtige avond geboden. Zijn vrij lange conferences verveelden geen ogenblik en deden het publiek schateren van het lachen. Als muzika le August gaf hij zich volkomen en bespeelde een zestal instrumenten op kundige wijze. Ook op de kunstfiets mocht hij er zijn. Het laatste gedeelte verzorgde hij met zijn sprekende pop Charley. Hij werd prima bijgestaan door zijn pianist. Gedurende de pauzes werden versnaperingen uitgedeeld. Op één der drie feestavonden zijn de ju bilarissen gehuldigd. Hoewel St. Adelbert in de wedstrijd tegen St. Bavo overdonderend van start ging, een wedstrijd welke in een 1-1 ge lijk spel eindigde, konden de Egmon- ders het in die eerste periode niet ver der dan een aantal corners brengen. Langzamerhand ontworstelde St. Bavo zich snn de druk en werd het doel van St. Adelbert onder vuuf ge nomen. Door prachtig werk van de Adelbert, doelman Gaarthuis konden de Ursemmers evenmin succes boeken. Bij de tegenaanvallen van Adelbert bleek dat de Egmonders hun schot had den thuis gelaten, zodat het niet ver wonderlijk was dat de rust met een blanco stand aanbrak. In de tweede helft, toen St. Bavo met "wind in de rug speelde, kreeg de Adelbert verdediging het uitermate las- tig. Men kon die situatie echter mees ter blijven, zij het ten koste van ver- j iin,?e corners. Uit een aanval van °eAdelbert linkervleugel kwam na een half uur spelen het eerste doelpunt tot stand. Hoewel Adelbert deze voorsprong fanatiek verdedigde kon men niet ver hinderen dat de ver opgedrongen rechtsback -'an St. Bavo de partijen met ^>en hard schot op gelijke voet Omdat gebleken is, dat in Bergen misvattingen heersen t.a.v. de eleetriciteits- prijzen, meent het gemeentebestuur daarover in de pers enkele mededelingen te moeten doen. BIJ HET TARIEF VÓÓR 1 APRIL 1951 werden elke afnemer een aantal „dure K.W.h. en verder „goedkope" K.W.h. In rekening gebracht. Het totaal dezer „dure" K.W.h. woog hij geen benadering op tegen een vast recht, dat men zou hebben moeten betalen, bovendien werd bij vele afnemers een te laag aantal dure K.W.h. in rekening gebracht. Dientengevolge heeft de bevolking van Bergen in de loop der jaren een zeer goedkope electriciteitslevering gehad. Bij het P.E.N. b.v. zou zij in de loop der jaren voor dezelfde electriciteits- leverantie tonnen méér hebben moeten betalen. Na de oorlog moest het electrisch net grondig vernieuwd worden: het gehele bovengrondse net in de polders werd vernieuwd, in de bebouwde kom wordt het net gesectioneerd en omgezet op 229 Volt. Einde 1954 zal Bergen een moderne electriciteitsvoorziening hebben. rechttarief, dat 1 Juli 1952 in werking trad.) Het tarief sinds 1 Juli 1952 werd in gevoerd tengevolge van regeringsvoor schrift, die verhoging van de electri- citeitsprijzen in Nederland eisten. Het PEN mocht Bergen een nog hogere in koopprijs berekenen. Teneinde deze ho gere inkoopprijs te kunnen betalen moesten de tarieven in Bergen ver hoogd worden. Dit is geschied door van. 1 Juli 1952 af het vastrecht oo dezelf de hoogte te brengen als -het PEN- vastrecht. De eenheidsprijzen per KWh werden gehandhaafd op het niveau van April 1951. Over dit laatste verhoogde vast recht heeft geen verrekening plaats gevonden. Dit geschiedt uitsluitend over het tarief van 1 April 1951, dat 25 pCt. onder dat van het PEN lag. Tengevolge van de hoge inkoopprijs, welke 't PEN Bergen berekent, is thans inderdaad de electrieiteit in Bergen iets duurder voor de bevolking dan wanneer het PEN rechtsreeks zou leve ren. Dat is ook jn1 Alkmaar het geval - al is Alkmaar door zijn gunstiger -mas sa-afname iets goedkoper dan Bergen. Toch meent het gemeentebestuur1, dat het niet geraden is het GEB te liqui deren, omdat binnenkort de Staatscom missie Hupkes rapport 7.al uitbrengen over de vraag of gecentraliseerde dan wel gedecentraliseerde distributie voor keur verdient. Indien de decentralisatie-gedachte het wint zal Bergens inkooptarief gewijzigd worden en zullen de burgers de voor delen van de goedkope gemeentelijke distributie ondervinden. In het belang van de bevolking, ge let op de vroegere en toekomstige voor delen van eigen plaatselijke distribu tie. meent het gemeentebestuur, dat het offer van de bevolking verantwoord is en dat de gemeente Bergen zich tijde lijk door de moeilijke periode moet heenslaan. Als onderdeel van het vernieuwings project werd op 1 April 1951 ook een modern tarief ingevoerd. Dit tarief be stond uit een vastrecht, berekend naar de oppervlakte van het perceel en een eenheidsprijs per KWh. Het vastrecht van 1 April lag 25 pCt. onder dat van het PWN, de eenheidsprijzen per KWh lagen een weinig boven die van het PEN. De totaal-opbrengst van het vastrecht was ongeveer gelijk aan het vroegere totaal-bedrag, dat de „dure" KWh op brachten, behoudens correcties bij die afnemers aan wie vroeger te veel of te weinig „dure" KWh in rekening wa ren gebracht. Voor de bevolking in haar geheel was het géén tariefsverhoging, doch een wijziging. Alle 2200 percelen moesten daarvoor opgemeten worden door enkele speciaal daarvoor aange stelde deskundigen.. Daarom werd aan de burgerij een voorlopig vastrecht in rekening gebracht, gebasseerd op het vroeger door elke klant afgenomen aan tal dure KWh: met de meteropneming van April zou verrekening plaats vin den. Per circulaire van 21 Mei 1951 kreeg elke afnemer daarvan medede ling. Voor de woonhuizen bleken deze verrekeningen (te veel of te weinig) onbelangrijk. Bij de bedrijfspanden kwamen meer of minder belangrijke verrekeningen voor. De afnemers die moesten bijbetalen hebben jaren lang doordat hun 30 et. bestanddeel te laag (soms veel te laag) was, bepaald te wei nig voor hun electrieiteit betaald. In verhouding daarmee is het betalen van 1 April 1951 af van een vastrecht, dat men eigenlijk altijd had moeten beta len. slechts een matige aanvulling. Navordering heeft dus slechts plaats bij afnemers, die jaren lang te weinig hebben betaald en uitsluitend over het vastrecht, dat in April 1951 werd inge voerd, hetwelk 25 pCt. onder het toen malige P.E.N.-vastrecht lag. (De verre kening heeft niet plaats over het vast- R.K. Vrouwenbeweging De bijeenkomst van de R.K. Vrouwen- beweging, afdeling Egmond aan den Hoef, onder leiding van mevr. C. NieleHeil- mann, had tot hoofdschotel een demon stratie in het samenstellen van een menu en het verzorgen en aankleden van een Kersttafel. Deze werd geleid door v. d. Weij van de Huishoudelijke Voorlichtingsdienst. Mededelingen werden gedaan over enige te organiseren cursussen, te weten: een kookcursus, een naai- en knipcursus en ecn cursus matrasnaaien. Deze cursussen staan los van elkaar. De duur van elk bedraagt zes weken. Ze worden georgani seerd door de Huishoudelijke Voorlich tingsdienst en staan derhalve open voor iedereen. Beplanting van grondstrook geeft vriendelijk aanzien Een aanzienlijke strook grond, gele gen in de drukke verkeersweg Heren- weg-Nw. Egmonderstraatweg heeft een fraai aanzien gekregen door een beplan ting met heesters en bomen en diverse tulpen. Er liggen hier en daar nog meerdere stukjes grond, die bij een dergelijke be handeling ons dorp met behoud van het echte dorpskarakter een zoveel vrien delijker aanzien zouden schenken. TOT ONDERWIJZER BENOEMD Onze plaatsgenoot, de heer G. Portegies. a met ingang van 1 Maart 1953 benoemd onderwijzer aan de r.k. bijzondere school te Uitgeest. De gymnastiekverenigng „UDI-NEA" te HensbroekObdam heeft Zondagavond in de zaal van de heer Kossen te Hensbroek een uitvoering gegeven, die in alle op zichten uitstekend geslaagd kan heten. Van klein tot groot hebben de talrijke dames en heren leden het talrijke pu bliek de gehele avond met hun prestaties weten te boeien. Duidelijk bleek de vereniging in de heer A. Hogers uit Amsterdam een deskundig leider te hebben, die tot steeds beter kun nen weet op te voeren. In de pauze werd een kleine verloting gehouden ten bate van het noodzakelijk aanschaffen van een evenwichtsbalk. Mej. G. de Beurs heeft namens de ver eniging de scheidende voorzitster, mevr. van Duin—Kriek, die binnenkort de ge meente gaat verlaten, keurig op rijm, dank gebracht voor het ^vele werk dat ze voor de vereniging heeft verricht. De vice-voorzitter, dr. Cohen, bood hierna in een toespraak mevr. Van Duin een oorkonde aan. Mevr. Van Duin heeft voor een en ander haar hartelijke dank betuigd en de beste wensen voor de bloei der ver eniging uitgesproken. Een gezellig bal volgde tot besluit. Wogmeerdijkje is onbegaanbaar Het Wogmeerdijkje te Hensbroek ver keert thans als gevolg van het natte weer in wel zeer deplorabele staat. Voor de aanwonenden is dit zeer onaangenaam, daar men niet met goed fatsoen dit on verharde pad kan gebruiken. Op verzoek van een belanghebbende is door de pro vincie dezer nagen een onderzoek inge steld, waarvan het resultaat nog niet be kend is. ONDERHANDSE VERKOOP Bij onderhandse verkoop is een woon huis te Hensbroek in eigendom overgegaan van de erven Kamp op de heer H. de Vries, eveneens te Hensbroek. Aan de Obdammerdijk zijn op het land vorige week vier schapen door ten nog onbekende hond verscheurd De politie heeft de zaak in onderzoek. Drie schapen waren eigendom van de neer J. de Beurs en één schaap be hoorde aan de heer Vlaar. UET harmonie-corps Excelsior concer- teerde verleden jaar voor ongeveer vijf en twintig luisteraars. Gisteren daarentegen was drie-kwart van de zaal in „Tivoli" bezet, en dit betekent een belangrijke vooruitgang in de belang stelling. Excelsior begint dus, al is het langs de weg van de geleidelijkheid, de erkenning te verwerven, waar het ge zien de muzikale prestaties reeds lang recht op heeft. Het mag algemeen be kend worden geacht, dat, zowel instru mentaal als vocaal, in het land van Noordscharwou steeds goed wordt ge musiceerd. Onder de verenigingen wel ke met kennelijke toewijding de kunst der muzen beoefenen, behoort zeker ook Excelsior, en ook deze avond heeft het corps onder de kundige leiding van dirigent Visser, zijn goede reputatie weten te bevestigen. Vóór de pauze speelde het corps uit sluitend Schubert. Het eerste deel uit de „Onvoltooide" en de bekende Ballet muziek uit Rosamunde. Een overbeken de klankenwereld, waarin geen nieuwe ontdekkingen meer zijn te doen. De zeer muzikale interpretatie van deze „afgespeelde" werken verdiende alle lof, en hield de aandacht van het pu bliek tot de laatste noot toe geboeid. De verrassing, voor ons althans, was de Balletmuziek uit de Opera „Wilhelm Tell" van Rossini. Deze sprankelende en charmante muziek hoort men zelden spelen en de uitvoering daarvan mag dan technisch niet geheel feilloos zijn geweest, karakteristiek werd qr uitne mend gespeeld. Goed ensemle en fraai klankgehalte. Men bleef de traditie ge trouw, door het programma met een mars te openen en te besluiten. In mu zikaal opzicht valt er wel iets voor te zeggen, om met deze gewoonte, althans in de concertzaal, te breken. Medewerking aan dit concert werd verleend door het mannenkoor „De Lofstem", dirigent Paul Kok. Dit koor bracht eveneens bekend werk, zoals ..Sanctus" van Schubert, „Kerstlied" van Löse, 2plus geliefde nummérs ais bijv. .-.Scheepspraet' van Bonset en „Je ruzalem" van Olman. Watervogels heeft het in eigen home niet kunnen bolwerken tegen DTS. De club van Bobcldijk won verdiend, zy het wat geflatteerd, met 3-0. In de eer ste helft zag het er niet naar uit, dat het een zo ruime overwinning zou wor den voor de gasten. Weliswaar vormden zij ongetwijfeld de betere ploeg en waren vooral hun combinaties in de voorhoede beter dan die van hun gast heren, maar de achterhoede der Torren gaf niet veel gelegenheid tot schieten. BURGERLIJKE STAND Getrouwd Gerard van Buren en Petronella Arnout (Alkmaar). Ook de voorhoede der gastheren kreeg maar weinig goede schietkansen en de eerste helft der wedstrijd ver streek dan ook zonder dat er gescoord werd. De tweede helft bracht meer sensatie. DTS trok sterk ten aanval en na vijf minuten was het al raak. Een niet afdoend ingrijpen der W-achter hoede gaf de DTS-imdvoor Feller een kans, die dankbaar werd benut. (01). De gasten, hierdoor gestimuleerd, ble ven komen en binnen enkele minuten maakten rechtsbuiten Bekhuisen en linksbinnen Carnas er 03 van. Wat er toen gebeurde, hebben wij nog nooit op eeri voetbalveld zien ge beuren. Doelman Maas, blijkbaar ge prikkeld door opmerkingen van publiek en medespelers, gaf er de brui aan en wandelde het veld af. zodat de Torren het verder zonder deolman moesten v. ES SHffia Jn - V -J? stellen. Spil Van' 't Hert ging toen maar tussen de palen staan. Maas kreeg even later zeker berouw over zijn van weinig clubliefde getuigende houding en besloot maar terug te komen. Na overleg met de bezoekende club stond men hem toe weer onder de lat te gaan staan en kon Van 't Hert weer naar voren gaan. De wedstrijd werd wel levendiger. Watervogels trok met main en macht ten aanval, onder het motto: misschien lukt het. Het gelukte echter niet, want hoewel zich nog enkele gevaarlijke mo menen voor Van de Hove's veste voor deden, kwamen er geen doelpunten meer. De opstellingen der elftallen waren: Watervogels: Maas; Ewald en Blok ker; Been, Van 't Hert en Meyer; Beers, Snijders, Slot, Snijders en Beekhoven, DTS: Van de Hove; Reyne en Douma: Kalverdijk, Bobeldijk en Tromp; Bak huis, Van Oort, Feller, Carnas en De Waard. ZAANDAM. „De behandeling: van de huisvestingsmaterie vereist de grootste zorgvuldigheid, omdat de overheid doordringt in de particuliere sfeer van de burgers. Voorheen zou dti de grootste verontwaardiging hebben opgewekt. Alleen de grote nood dwingt de overheid hier toe, omdat het nalaten van ingrijpen tot zeer grote onrechtvaardigheden zou leiden," zo sprak burgemeester Thomassen Dondeidag tijdens een officiële ontvangst in het gemeentehuis van Zaandam, waar de bezoekers van een vergadering van de Provinciale Werk-Commissie Noord-Holland inzake de toepassing van de Woonruimtewet 1947 bijeen waren. Tijdens deze begroetingsrede heeft burgemeester Thomassen er nog op gewezen, dat de distributie van woonruimten niet- tot de meest populaire maatregelen behoort. Destemeer stemde het hem tot voldoening, nu hij in het openhaar een woord van waardering kon laten horen voor hen, die zich met deze materie bezig houden en die dit in-populaire werk durven verrichten. De voorzitter van de Provinciale Werk-Commissie, de heer A. W. H. de Kok, wethouder van Bussum, dankte het gemeentebestuur voor de officiële ontvangst en merkte op, dat zij, die zich met woonruimte-verdeling bezig houden, dit zo soepel mogelijk zullen moeten doen. Dankbaar was spr. voor de grote opkomst, waarbij zelfs belangstellenden uit andere provincies waren. Spr. gaf toe, dat men provinciaal en landelijk nog niet tot een eensgezinde werkwijze was gekomen. De samenwerking zal echter de grote nood enigszins kunnen lenigen. „Enigszins," aldus spr., „want de grote woningnood zal men alleen tot oplossing kunnen brengen door te bouwen." Na deze officiële ontvangst kwamen de bezoekers bijeen in het R.K. Ver enigingsgebouw, waar de heer J. M. Hardeman, chef bureau van de afdeling Verdeling Woonruimte van het Ministe rie van Maatschappelijk Werk een in leiding hield over het ontwerp tot wij ziging van de Woonruimtewet, geïllus treerd met enige voorbeelden uit de practijk. Vooraf werd nog een kort openings woord gesproken door de voorzitter, de heer A. W. de Kok, die er zijn vreugde ever uitsprak, dat 53 gemeenten op de vergadering vertegenwoordigd waren. Onder de aanwezigen bevonden zich ook vertegenwoordigers van het Mini sterie van Financiën. O., K. en W., de K.L.M., de P.T.T. en vele andere in stanties. De heer Hardeman wees vervolgens in een boeiende lezing op het feit, dat Zaandam ten nauwste betrokken is bij het woningprobleem. Niet alleen omdat hier op dit gebied pionierswerk is verricht, maar stellig ook door de aanwezigheid van de hout bedrijven, die het onmisbare materiaal leveren voor de huizenbouw. „Ik zou de woorden van Felix Timmermans wil len aanhalen, die gezegd heeft: Ons hart is gezwollen van blijdschap, omdat ge van ons zijt", aldus de heer Hardeman. Schier bovenmenselijke taak Uitvoerig ging spreker daarna in op de ontzaglijke taak die aan de uitvoe ring van de Woonruimtewet 1947 ten grondslag ligt. Inderdaad een schier bo venmenselijke taak, omdat het werk van de huisvesingseommissies bij het publiek vrij impopulair is en de leden van deze commissies worden gezien als boos doeners. Hoe nu aan al die narigheid van woningzoekenden een einde te ma ken? De heer Hardeman trok in dit verband een vergelijking met de situatie na de eerste wereldoorlog. Beschikte men in die dagen over voldoende ar beidskrachten en materiaal, thans gaat men gebukt onder de verwoestingen, die in de jaren '40—'45 zijn aangericht. Na de bevrijding waren de houtvoorraden geblokkeerd, vele steden bleken in puin hopen veranderd, de regering bezat geen geld. Niet minder dan 22500 woningen wer den door het uitbreken van de oorlog verspeeld, terwijl een zelfde aantal wo ningen werd verwoest. Wel een schrij nend beeld van een probleem, waar voor de komende 10 jaren nog geen oplossing gevonden zal zijn. Spreker legde er dan ook sterk de nadruk op, dat alleen door aantasting van het particuliere eigendom resulta ten konden worden bereikt. Inschake ling van het particuliere bedrijf, waar bij een lonende exploitatie mogelijk is. Want er moet een oplossing gevonden worden. Nederland is een land, dat zich bij uitstek kenmerkt door de huiselijk heid. In deze atmosfeer toonden wij ons het sterkst in de strijd tegen de onder drukker. De heer Hardeman waar schuwde echter tegen het maken van illusies. Er is niets ergers dan be loften, die niet kunnen worden nage komen. Vóór de oorlog stonden wij wai de woningbouw betreft aan de spits. Buitenlanders bezochten de verschillen de steden en spraken vol bewondering over ons werk. Nu wordt onze plaats ingenomen door Zweden, dat natuur lijk in de gelukkige omstandigheid ver keert niet betrokken te zijn geweest in een alles-vernietigende oorlog en te vens de beschikking heeft over grote houtvoorraden. Uitvoering der woon ruimtewet Vervolgens kwam de uitwerking van de Woonruimtewet ter sprake. Deze wet, aldus deh eer Hardeman, berust eigen lijk op twee pijlers. In de eerste plaats de verlening van vestigingsvergunnin gen, die door een grote toevloed door het gemeentebestuur aan banden ge legd kan worden en de z.g. vordering van woningen. Toen deze wet aan de praktijk moest worden getoetst bleken er in de samen stelling enige lacunes te bestaan. Men ging daarom dus over tot een aantal herzieningen, waarin tevens gewezen werd op de minder bevredigende rege ling van het beroep tegen voorgenomen vorderingen. Men moet uit het bovenstaande niet de gevolgtrekking maken, dat deze wet leed aan onvolkomenheden, doch zij greep zo diep in het maatscheppelijk leven in, dat er allerlei weerstanden werden opgeroepen. Met grote voort varendheid werd daarom aan de her zieningen gewerkt, die na uitvoerig overleg met de verschillende instanties werden goedgekeurd. De heer Hardeman bepaalde zich daarbij tot de problemen van de huur- woeker, de zwervende gezinnen (een doorn in het oog) de woningruilcentrale. de huisvesting van rijksambtenaren, het vorderen van pastorieën, vrijstelling van inwoning voor medici en het door he- verfoeide begrip economische ge bondenheid. De woningtoestanden, zoals die ziel thans nog voordoen en waarover de in leider iets meer vertelde, maakten eei diepe indruk. De heer Hardeman beslooi zijn rede met een woord van hulde te brengen a m de stoere werkers, die zich elke dag opnieuw geplaatst zien vooi talloze problemen, waarvoor ook zi. vaak geen oplossing weten. Uit de zaal brandde toen een waai kruisvuur van vragen los, waaruit we! blijkt, hoe urgent de huisvesting op het ogenblik nog is. 's Middags maakte het gezelschap nog een excursie naar de fa brieken van Verkade. In al deze nummers werd koorzang geboden, welke op een respectabel ni veau stond. We kunnen ons voorstellen dat beide ensembles met de keuze van uit te voeren stukken rekening hebben gehouden met hun auditorium. Zij be zitten echter de technische capaciteiten om noviteiten van wat moderne ailure te brengen; dit zou de artistieke bete kenis van hun musiceren doen toene men en het muzikaal inzicht van de luisteraars verruimen, wij wilden dit maar enkel ter overweging even lan ceren. Overigens werd dit zo zeer geslaagde concert door het publiek bijzonder op prijs gesteld. Broeker Sportver. bracht goede gymnastiek ZUIDSCHARWOUDE. Omdat er in Broek op Langendijk geen lokaliteiten zijn, groot genoeg om met een flink aan tal adspiranten een uitvoering te geven, toog de Broeker Sportvereniging Zater dagavond met een grote schare leden en supporters naar Zuidscharwoude. In het lokaal van de heer P. Kramer werd een in alle opzichten goed geslaagde gymnas- tiekuitvoering gegeven, die ons heelt laten zien, dat onder de bekwame leiding van mej. G. de Ruiter op turngebied veel is te bereiken. Begonnen werd met een gezamenlijke opmars, vanaf de voorzaal. Voorafgegaan door een der oudere meisjes-leden met het vaandel, volgden in een lange rij de ruim honderd vijf tig adspirantleden naar het toneel. Er werd, hoe kan het ook an ders, geopend met het turnlied en de vaan- delgroet, waarop allen een couplet mee zongen. Er was alle aandacht en een intens medeleven, met hetgeen vooral de jong ste adspiranten ten beste gaven. Menig maal klonk een spontaan applaus of werd er hartelijk gelachen, vooral bij de open bare les van de kleuter-meisjes, de spring- kast-demonstratie van de grotere jongens, de gfondgymnastiek partner-oefeningen enz. Vóór de pauze zagen we nog kranig turnwerk op de brug van de eerste afde ling meisjes. Uit alles bleek, dat er veel te bereiken is. Daaraan kunnen de lei ding én een actief bestuur zeer veel doen. In het tweede deel van het omvang rijke programma waren het de oudste ad- spiranten-groepen, die voor het voetlicht kwamen. Was het bij de jongsten meer het speelse, hier werd serieus geturnd. Vrije- en toestel-oefeningen werden, be houdens een enkel foutje, correct afge werkt. Noemen wij nog met ere de fraaie hoepeloefening en het nummer baloefe ning. Hiervan hebben velen genoten. Vermelden wij no de muzikale mede werking van de oud-Langedijker, de heer G. van Twuyver, die met zijn piano-bege leiding aan het geheel een keurige om lijsting gaf. Feesïviering in „Buitenzorg" OUDKARSPEL. De bewoners van huize .Buitenzorg' hebben wederom hun Kerstviering beleefd. Het kleine kerk koor uit Noord-Scharwoude zong enige mooie liederen, Ds Pliester vertelde het Kerstevangelie en mevr. De Wit las eën Kerstverhaal voor over displaced per sons (vluchtelingen) in een kamp, er gens in Duitsland. Behalve de bewoners waren enkele bestuursleden en de regentessen aan wezig. In de zaal was een toepasselijke Kerstversiering aangebracht. Het ge heel was een stemmingsvolle avond. Na afloop heeft één van de bewo ners, de heer A. Swager, de dames en heren van het kerkkoor, de predikant en mevr. De Wit hartelijk dank gezegd voor hetgeen 'zij deze avond geboden hadden. NOG MEER KERSTBIJEENKOMSTEN Er waren nog meer Kerstbijeenkom sten aan de Langedijk. De béide Ned. Herv. vrouwenclubs, die van Oudkar spel en Noord-Scharwoude, hebben hei Kerstfeest ieder op eigen wijze ge vierd. Ds. Pliester bracht ook nier net Kerstevangelie, terwijl de dames zelf verschillende voordrachten, betrekking hebbende op de Advent, ten beste ga ven. Voorts hebben de jeugdgroepen „Bos- voik" en „Vrije Vogele" hun Kerstfees ten gevierd o.l.v. Wika Tromp. „Nut en Sport" actief LANGEDIJK. De Langedijker pluimveehouders zullen zich de ko mende weken niet onbetuigd laten door deel te nemen aan diverse ten toonstellingen op dit gebied. Zo zullen o.a. dieren ingezonden worden aan de Nationale tentoonstellng te Be verwijk, de tentoonstelling met de Kerstdagen te Den Helder en verder naar de expositie v\n Avicultura in Den Haag. De 10e Januari gaan de le den van „Nut en Sport" naar Bever wijk, om aldaar een kijkje te nemen. In een dezer dagen gehouden vergade ring werd besloten aan het einde van de volgende maand een lezing te hou den over konijnen, toegelicht met pro jectieplaatjes. RATTENBESTRIJDING IN GEESTMER- AMBACHT LANGEDIJK. De commissie voor de rattenbestrijding in het Geestmerambacht heeft besloten in de week van 22—27 December jacht te maken op de bruine (vale rat), welke dit jaar veel schade heeft berokkend aan de veldvruchten. De plaatselijke tuinbouwverenigingen zullen de actie ter hand nemen en het lokaas beschikbaar stellen en indien dit gewenst wordt, uitleggen bij de gangen, waar zich de nesten bevinden. Behalve aan de Langedijk zijn de Scha- gerwaard. het Waarland en de Valkoger- polder in het bestrijdingsgebied opge nomen. BURGERLIJKE STAND LANGEDIJK. Geboren: Adirana M. A., d. van A. J. van Veen en C. van de Kamer. Peter. z. van VV. de Boer en C. M. Fondse. Petrus G. M„ z. van A. P. Brink en A. Rood. Geertje, d. van H. Swager en L. Wijnstra. Jan- tine, d. van C. de Groot en A. Glas. Gerardus, z. van P. Korver en G. Kok. Getrouwd: Cornells Nap (Alk maar) en Marie Ootjers. Tames Th. Wijnker (Den Helder) en Catharina de Lange. Overleden: Aaltje Pasterkamp 77 jaar, weduwe van KI Wagenaar. Hul- bertus Schrijver, 72 jaar, weduwnaar van A. Vreker.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3