Nieuw partijbestuur van de C.P.N. KERSTMIS 1952 Assemblée Ver. Naties op reces r NA MOSKOU EN PRAAG a w3 <- iM Zonder bloedvergieten gezuiverd en geruisloos aangepast De voorgeschiedenis ;ti 7le*w,e>tfe inOct... TWEESTRIJD Is toneelvereniging verplicht zeker aantal tekstboekjes te kopen? OHicier van Justitie meent van niet Auteurswet is er niet voor uitgevers Verhoging suikerprijs voor suikerfabrieken Lente in Lisse Er moet intensiever, beter en meer worden getraind Professionalisme raakt in trek .J Bloembollenuitvoer'52 zal 1951 evenaren Degens zijn minder fel gekruist In Februari Korea weer ter tatel DINSDAG 33 DECEMBER 1953 senden van mum* t op advertenties :efd verzocht het mer ln de linker- van de enve» aatsen. glans! en paar woorden onthoud.tw^® moeten we doen: teemde de lange ullie. Ezelskoppen, t jullie. Wat moet meisje beginnen, e-macht naar haar ook niet. Tenmin- hier afgewikkeld 1 slechter kunnen hij Rikki nog een» (Van onze parlementaire redacteur) TE LANGEN LESTE heeft het officiële orgaan van de Communistische Partij Nederland, „De Waarheid", Zaterdag dan toch de namen gepubliceerd van hen, die volgens het rapport van de tel-commisie van het zestiende congres van deze partij thans tot het partijbestuur behoren. Bijna een maand lang hebben we het uitsluitend moeten doen met het triomfantelijke bericht van hetzelfde blad, dat op 25 November j.l. na openhartige en critische discussies, die in besloten vergadering de gehele dag duurden, de uitslag werd bekend gemaakt van de verkiezing van het nieuwe partijbestuur. En dat het congres zich eens gezind had uitgesproken voor de candidaten, die door de verkiezingscomm'tsie waren voorgesteld. werd herkozen. Slechts de beproefde en ervaren kern van het oude bestuur bleef over. Bovendien werd het aantal partijbestuurders meer dan verdubbeld: het klom van achttien op een en veer tig, aldus het Moskouse voorbeeld, waar de vergroting van een en zeventig tot honderd vijf en twintig nog vrij ver van een verdubbeling afbleef, aanzien lijk overtreffend. Vermelden we in dit verband tenslotte nog, dat volgens hetzelfde voorbeeld ook de CPN thans plaatsvervangende leden van haar par tijbestuur, tot een aantal van negen, heeft aangewezen. Niet nodig was het om hett Politiek Bureau te vervangen door een presi dium, daar dit bureau reeds betrekke lijk kort na de oorlog werd omgedoopt tot dagelijks bestuur. Zulks krachtens de toenmalige en ook thans nog gel dende aanwijzing om nationaal klin kende namen aan de verschillende partijorganen te geven. De gevolgen. QVERIGENS heeft de vergroting van het partijbestuur op grond van de VATUURLIJK wisten wij al uit de congresrede van Paul de Groot, dat er sprake was van „ernstige verwaar lozing van hun plicht" door enkele le den van het partijbestuur, die in de districten Rotterdam en Amsterdam en anderen die in de vakbeweging werk zaam waren." En Gerben Wagenaar had reeds mee gedeeld, dat in beide plaatsen verande ringen waren doorgevoerd. Iedere be langstellende in het wel en weer der CP.N. besefte, dat naar het woord van de algemeen secretaris dit congres een keerpunt betekende, waarbij „de ver kiezing van het nieuwe partijbestuur de voorwaarde moest scheppen, opdat onze zelfcritiek tot practische verbete ring leidt." Maar dit alles nam niet weg, dat we toch met een grote mate van nieuws gierigheid zijn blijven uitzien naar de dag, waarop het nieuwe partijbestuur het nuttig of wenselijk zou oordelen, zich aan den volke bekend te maken. Niet alleen omdat we meenden, dat openbaarheid een der grondpijlers van het democratisch bestel in Nederlandse zin vormt, maar ook omdat we wel eer.s wilden weten, in hoeverre de CP.N. de in Augustus j.l. in de te Praag gehouden bijeenkomst van de Kominform uitgevaardigde instructies tot radicale „zuivering" van de partij zou uitvoeren. Instructies, die in Frank rijk tot de geruchtmakende uitzetting van de partijleiders Marty en Tillon leidde en in Praag tot het walgelijke en mensonterende proces-Slansky. Bovendien kwam het ons voor, dat de overigens naar 'haar eigen woorden „niet onder enige buitenlandse invloed" staande C.P.N. toch moeilijk zou kun nen ontkomen aan enige organisatori sche „correcties". Haar grote zuster partij, de communistische partij van de Sowjet-Uunie, had immers voor enkele veken in deze het juiste voorbeeld ge geven? Plus royaliste que Ie roi I AAT het ons, nu het nieuwe partij- bestuur van de C.P.N. bekend is ge maakt, maar ronduit verklaren: zowel de mate van zuivering, dank zij ons de mocratisch bestel gelukkig zonder bloedvergieten, alsook de mate van or ganisatorische aanpassing aan het te Moskou vervaardigde model hebben onze stoutste verwachtingen verre overtroffen. Bij vergelijking van de na men van hen, die volgens de deze maand gepubliceerde uitgave van het onvolprezen jaarboekje „Parlement en Kiezer" tot voor kort zitting hadden in het Partijbestuur van de C.P.N. met die van de nieuwgekozenen, blijkt, dat niet minder dan de helft der oude leden niet 1 bekende sociologische wet, dat een gro tere vergadering gemakkelijker haar bestuurskern volgt dan een kleinere, ten gevolge, dat de toch al zo grote in vloed van het geroutineerde dagelijks bestuur en dq macht van het secreta riaat nog aanzienlijk worden verstrekt. Als om dit nader te onderstrepen be sloot het nieuwe partijbestuur in zijn eerste vergadering Paul de Groot, als algemeen secretaris herkozen, te be lasten met „de algemene politieke lei ding van de partij". Voorts werd Ger ben Wagenaar als voorzitter herkozen. Tot zijn verantwoordelijkheid behoort thans de leiding van het Bureau voor Organisatie en Instructie, dat zich bezig houdt met het werk van de districten. Verder komen onder zijn leiding de Bureaux voor diverse onderdelen van het partijwerk: o.a. het nieuwe Be- drijfs- en Vakverenigingsbureau, dat het werk van de CPN in de bedrijven en de „noodzakelijke samenwerking met de E.V.C." zal organiseren, en het Landbouw-bureau. Aan de tot partij secretaris gekozen Harry Verhey is de leiding opgedragen van het Bureau voor Pers en Propaganda. Tot zijn ver antwoordelijkheid behoren de leiding over de redactie en het beheer van „De Waarheid" en andere partij-uitgaven, het Scholingsbureau, het ideologische werk, het werk onder intellectuelen, de agitatie -door middel van vergade ringen, manifesten e.d., en de film dienst. Aldus heeft de CPN onder een meer dan ooit tevoren gecentraliseerde lei ding zich krachtig toegerust tot het voortzetten van haar verderfelijke en volksvijandige agitatie in navolging en ten behoeve van buitenlandse macht hebbers. Maar een gewaarschuwd man, zo luidt een Nederlands spreek woord, telt voor twee. T)E Fransen staan dezer dagen voor een zeer zware on zeer Franse keuze. Hun afgevaardigden in de Volksvertegenwoordiging zullen moet en kiezen tussen drank en hui zen, al is dit misschien wel wat al te beeldend uitgedrukt. De rege- ring-Pinay wil immers de accijnzen op alcoholhoudende vochten met 25 verhogen om aldus o.a. meer woningen te kunnen bouwen. En tot overmaat van ramp heeft de heer Pinay aan deze pijnlijke af faire en bittere keuze de vertrou wenskwestie verbonden. QE kent wellicht de essentiële functie van de wijn in de Franse volks huishouding. De positie en de be langrijkheid van de woning valt daarnaast in het niet. Het huis is voor de meesten louter het onop gesmukte bouwselwaarin men slaapt, goed eet, wijn drinkt en liefheeft, omdat nu eenmaal niet iedereen alles behoeft te zien. Vraag het de Fransman, die ons lage land bezoekt: onze woning vindt hij een weelderig paleis, maar oh la la, hét feit dat hem er zelden of nooit een glas wijn wordt geschonken, maakt er voor hem an derzijds weer een sombere kerker van. ^[EEIV echter niet, dat de Fransen 1 lichtzinnig zijn. Dit is een gaarne gehoorde misvatting, welke als dekmantel en als uitvlucht dient voor de buitenlandse bezoekers van Parijs, die daar eens zonder zelf verwijt en scrupules piquant over de schreef willen gaan. De Fran sen zijn een hardwerkend volkdat daarnaast echter op een uiterst Franse en charmante wijze van het leven een Kunst heeft gemaakt. j)E regering-Pinay heeft de Volksver tegenwoordiging het vuur na aan de schenen gelegd. Allereerst koos zij voor het doen van haar adem benemend voorstel een psycholo gisch juist moment: de dagen van Kerstmis en Oudjaar, de tijd van de goede voornemens. Voorts riep de minister van Wederopbouw uit: De Franse vrouwen zullen weten welke afgevaardigden drank boven woningen verkiezenEn ten slotte is dan daar die onvermijdelijke vertrouwenskwestie. ||ET wordt de Fransen ditmaal dan ook wel. bijzonder moeilijk ge maakt. Gezien de omstandigheden geloven vrij dan ook, dat zij vóór de huizen en tégen de drank zullen kiezen. Zij het. dan ook met een bittere pijn in het hart We vernemen n» juist, dat de heer mav is afgetreden. On een voor dit ennetje bijzonder on«*un«?tig moment. Maar we laten het er lekker l°ch instaan. Van een onzer redacteuren) IS een amateur-toneelvereniging verplicht een bepaald aantal tekstboekjes te kopen alvorens zij 'n toneelstuk mag opvoeren? Deze vraag werd gisteren be handeld voor de arrondissementsrechtbank te Alkmaar, waar 3 bestuursleden van de toneelvereniging Cicero uit Oude Niedorp terechtstonden wegens overtre ding van de auteurswet. Zij hadden wel de 25 gulden auteursrecht betaald aan het NIBVA, maar hadden de voorwaarde, die de uitgeverij Vink had ge steld, dat er minstens acht tekstboekjes moesten worden gekocht voordat „De Man in burger" ten tonele mocht worden gevoerd, in de wind geslagen. De boekjes hadden zij geleend uit de NATU-bibliotheek. Door deze daad zouden zij de auteur in zijn rechten te kort hebben gedaan. Dat meende de uitgever de heer P. A. Vink, doch de Officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, had zich hieromtrent een ander oordeel gevormd. De heer Vink als getuige gehoord,, be toogde dat deze conuitie was gemaakt omdat het Nederlandse taalgebied zo klein is. Zou de uitgever zich niet een zekere bescherming aanmeten dan zou het uitgeven van toneelwerken niet de moeite lonen en daarvan zou ook de auteur de dupe worden. „Cicero" had niet het vereiste aantal van acht tekst boekjes gekocht en dus geschiedde de opvoering van „De man in burger" op 25 November 1951 frauduleus, aldus de getuige. De politierechter, mr. J. N. Alblas merkte hierbij op, dat het vrij gemak kelijk zou zijn nog andere voorwaarden aan een rechtmatige opvoering te ver binden. De heer Vink: „Het auteurs recht is onvervreemdbaar. De vergun ning tot een opvoering kan alleen door de rechthebbende worden gegeven". De gemeentesecretaris van Nieuwe Niedorp, de heer W. Bakker, verklaarde in zijn kwaliteit van bestuurslid van de Nederlandse Amateur Toneelunie, dat de auteurswet alleen bedoeld is om de belangen van de auteurs te behartigen en niet om de uitgevers de helpende hand te bieden. En 'n auteur is er het meest bij gebaat als zijn stuk wordt gespeeld, onafhankelijk van het aantal tekstboekjes, dat voor de instudering is gebruikt. Met deze gedaehtengang was de offi cier van justitie het eens. Hij herinner de er aan, dat de auteurswet bedoeld is om de schrijver of componist te be schermen tegen plagiaat en hem zijn beloning te verzekeren bij eventuele opvoering van zijn werken. Het is zeker niet de bedoeling van de wetgever ge weest met deze bepalingen ook de uit gevers tot steun te'dienen. Spreker was van oordeel, dat de bestuursleden, die hier voor hem terecht stonden, de da mes Cornelia R„ Trijntje van der H. en de heer Jacobus L. door het storten van de f 25.- auteursrechten aan hun verplichtingen hadden voldaan. Hij achtte hen niet strafbaar aan het ten- lastegelcde en vorderde dientengevolge vriispraak. De politierechter mr J. N. Alblas '/ri de veel voor de opvatting van de offi cier te voelen, maar wenste met het oog op de consequenties v%n zijn uit- snraak de zaak te verwijzen naar de Meervoudige Kamer van dezelfde recht bank. SCHOOLMEISJE DURFDE NIET NAAR HUIS GAAN Sinds Zaterdag wordt te Putten een veertienjarig meisje vermist. Zij is nog met de bus uit Nijkerk, waar ze school ging - in haar woonplaats te ruggekeerd en daarna doorgelopen in de richting van Ermelo. Aangezien ze een zeer slecht schoolrapport had. durf de ze niet naar huis terugkeren. De politie zoekt thans naar haar.. Men vreest een ongeluk. Kunst-schilder C. Lataster won gouache-prijsvraag De jonge Amsterdamse kunstschilder G. Lataster heeft een prijsvraag voor een gouache, uitgeschreven door twee firma's voor kunstschildersartikelen, een te Amsterdam (de fa. J. H. van Beek) en een te Londen, gewonnen Uit de vijfhonderd ingezonden werken wees de jury, welke bestond uit Jan Sluyters, Bart Peizel en David Schul- mann, een zijner inzendingen als de beste aan. Lataster won hiermee een bedrag van f 300. Dit jaar practisch vier feestdagen dagen ivaarop alleen het beste goed genoeg is. Zorg daarom voor extra voorraad. (Advertentie, Ing. Med.) Gunstige resultaten van suikercampagne In verband met de invoering van de wet op de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering heeft de minister van Landbouw, op aandrang van de Stich ting voor de Landbouw, beslo.en, dat de suikerprijs voor de suikerfabrieken zodanig zal worden verhoogd, dat deze per 1000 kg bieten een prijs kunnen betalen, welke 5714 cent hoger ligt dan de oorspronkelijke prijs. Deze 57'4 cent komen overeen met de gemiddelde kostenverhoging ten gevolge van bo vengenoemde wet. De suikerbietencampagne van de suikerfabriek „Holland" te Halfweg, waarmede begin October een aanvang werd gemaakt, is ten einde. Door sche pen en vrachtauto's zijn in totaal 915.000.000 kg bieten aangevoerd. De opbrengst voor de verbouwers wordt gunstig genoemd. Door het slechte weer werd de aanvoer de eerste tien dagen van de campagne sterk belem merd, zodat slechts rp halve kracht kon worden gewerkt Gisteren werd in de Bloemenlusthal te Lisse de jaarlijkse Kersttentoon- stelling geopend, waar men on danks het barre jaargetijde de glorie der bloemen- en bollenkwe- kers kan bewonderen. Nederland over het voetbalpeil: Wat moet er volgens u gedaan worden om ons voetbal weer op een hoger peil te brengen?" Op deze vraag is onlangs door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan een representatieve doorsnee van het Nederlands mannelijk publiek gesteld. Dit zijn de belangrijkste resultaten van de peiling: Meer, beter, intensiever trainen 23 Professionalisme invoeren, amateurisme afschaffen, semi-beroepsvoetbal mogelijk maken Nieuw bestuur KNVB kiezen, andere keuze-com missie vaststellen Mèer geld in voetbal steken, de jongens een goede baan geven, ze financieel steunen Nieuw Nederlands elftal kiezen, elftal behoorlijk indelen Meer spelers bij centrale training proberen, ook naar spelers met aanleg uit lagere elftallen kijken, jonge ren proberen Systeem veranderen Een hoofdiclasse invoeren, instelling van een topklasse Van de Zaterdag een sportdag maken, een Engelse Zaterdag invoeren 2 Meer, oeter, intensiever trainen is dus, als men op het resultaat van dit onderzoek afgaat, het belangrijkste middel om het voetbal weer op hoger peil te brengen volgens het Nederlands mannelijk publiek. Daarop volgt: invoering van het professionalisme. 15% 7 6 3 2 2 Het Nederlandse schip „Fiede", dat, op weg van Dencmaiken naar Sunder land een defect aan een der machines kreeg, is gisteren op eigen kracht dc haven van Sunderland binnengelopen. De resultaten zijn zeer bevredigend De uitvoer van bloembollen, die ln 1950 honderd milliocn gulden en in 1951 honderdvijfendertig millioen gulden op bracht, zal dit jaar naar schatting het jaar 1951 evenaren. Van de geschatte 135 millioen is voor 106 millioen aan tulpen, narcissen en hyacinthen uitgevoerd. Het overige geld werd aan „bijgoeu" als gladiolen, cro- cussen, enz. besteed. In de bloembollenhandel is men zeer tevreden over de dit jaar bereikte re sultaten, aangezien maatregelen in di verse landen, voornamelijk in Engeland en Frankrijk de export bemoeilijkten. De uitvoer naar andere landen heeft deze tegenvallers echter ruimschoots gecompenseerd. Dronken man aangereden en zwaar gewond Zaterdagavond is op de weg onder Breukelen een 38-jarige fabrieksarbei der. die in beschonken toestand per fiets naar huis terugkeerde, door een personenauto overreden en zwaar ge wond. Do man kwam onderweg te val len en werd, terwijl hij nog over zijn fiets heenlag aangereden. De bestuurder heeft de man blijkbaar niet zien liggen. De man kreeg een zware hersenschud ding en brak beide armen en benen. Hij is naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht. De auto is doorgereden. (Van onze correspondent te New 'York) HET EERSTE DEEL van de agenda van de Algemene Vergadering .der Ver- Naties is het afgelopen week-einde nagenoeg afgewerkt. Gedelegeerden van de meeste landen keerden vóór Kerstmis naar hun haardsteden terug. Zij zullen daar vermoedelijk tot de herfst van 1953 kunnen blijven voorzover het de O.V.N. betreft. Want de vervolgzitting, die in Februari zal beginnen, zal zich beperken tot' de Korea-kwestie in de eerste (politieke) commissie en de geruchtmakende affaire van het communistisch gewroet in het Secretariaat der O.V.N., waarmee tie vijfde (administratieve) commissie zich zal bezig houden beide zaken die de permanente delegaties in New York zullen kunnen afwerken. yOORZOVER zich in het verloop van deze weken een bepaalde tendenz heeft gemanifesteerd, heeft deze wel het heil der verdaging aangestipt. Eén gedelegeerde, het feit commenta riërend dat voor geen der voor Pales tina voorgestelde oplossingen een meerderheid te vinden was, opperde mening, dat een 1 istorische oplos sing wellicht zou kunnen groeien, in dien de volgende Ass-'mblée de Pales- tina-kwestie met rust zou laten De gedelegeerden die zich zoals zeker het geval ten aanzien van de Nederlandse vertegenwoordigers 'is geweest grote inspanning hebben getroost, om concrete resultaten 'e bewerken, biedt de reces de gelegen heid te bedenken „dat alles toch veel erger had kunnen aflopen". Bij de aanvang van de zittingen be stond er een merkbare vrees, dat ora torisch sabelgekletter de zaak des vredes nog verder achterop zou kun nen brengen. Wie zich daarvan be wust waren en de Nederlanders waren dit zeker hebben getracht dit te voorkomen. Het. toch nog ne gatieve resultaat is, dat do stemming is meegevallen en dat de internatio nale spanningen althans niet zijn ver ergerd. Dit laat alle ruimte voor ont wikkelingen in Februari, wanneer 4e Assemblée zal trachten de netelige kwestie-Korea opnieuw aan te. vatten. Positieve zaken. W/AT inmiddels tot de positiever re sultaten van deze zitting kan wor den gerangschikt, is dat het bondge nootschap der geallieerde mogendhe den eerder is versterkt dan verzwakt. Achter India's Korea-resolutie hebben zich tenslotte 54 landen verenigd een numeriek sterk front tegen het communistische natie-blok. Evenmin zijn de Russen met een grote vangst tevoorschijn gekomen uit de troebele wateren van het kolonia lisme, waarin zij gretig vissen. Noch ten aanzien van Tunis, noch inzake Marokko is er een meerderheid ge vonden. die bereid was Frankrijk te veroordelen. Een dergelijke veroorde ling had, uiteraard, de positie van NATO ernstig aangetast. Ook slaagden de Russen er niet in de wig verder tussen het Westelijk en Aziatisch bloc te drijven. Zoals één der gedelegeerden het uitdrukte: „de naties van het Midden- en Verre Oos ten is het zeker niet ontgaan hoe schril en vals de pogingen der Polen en Tsjechen wel klonken wanneer zij in de greep van Moskou als zij eenmaal zijn strijden voor de vrij heid der minder ontwikkelde volke ren. De Arabische en Aziatische mo gendheden zien wel degelijk in, dat een verdere verzwakking der niet- communistische wereld de vrijmaking van hun gebieden nauwelijks kan be vorderen. Summa summarum: waar het Wes ten gedurende deze Assemblée slechts enkele theoretische successen wist te boeken, werd het op het politieke front zeker geen schade toegebracht De economie. QP economisch terrein was dat ech ter niet zo. Het voorstel van Boli via en Iran, waarbij is vastgelegd, dat regeringen der „nieuwe" naties alle rechten hebben buitenlandse be leggingen te „nationaliseren", heeft de zaak van „Point Four" aanzienlijk achteron gebracht. Ter zake kundige Westelijke gedelegeerden zijn het er vrijwel zonder uitzondering over eens, dat dit een onverstandige reso lutie is geweest (Nederland en Bel gië onthielden zich bij' de stemming), omdat men de betrokken landen nim mer tot ontwikkeling zal kunnen brengen, indien de deur voor particu liere beleggingen wordt gesloten. De vraag is echter, hoe men hel effcet van deze resolutie in de practijk zal kunnen tegengaan. Het tweede voorname punt, dat in Februari zal worden behandeld is het gedetailleerde rapport van Sfcretaris- Generaal Trygve' Lie omtrent het wroeten der communisten in zijn Se cretariaat en de gevolgen daarvan "oor de verhondin" tussen de United Nations en het Gastland, de Verenig de Staten. Voor tal vei: Europese Na ties is dit een zaak van gewicht Ne derland is b.v. gastland voor het In ternationale Hof. Elk besluit, dat der halve omtrent de betrekkingen tus- ten de V.S. en de U-N. wordt geno men, is evenzeer van toepassing op de verhouding tussen andere gastlan den en U.N.-agentschappen en -licha men. Er zijn delegaties, die de mening zijn toegedaan, dat de behandeling van deze beide affaires in Februari aanleiding kan geven tot een aanzien lijk feller stemming dan in het eerste deel van de Assemblee heeft geheerst. De kwestie van het .'ommunisme bin nen het Secretariaat acht men zelfs explosiever dan de kwestie-Korea. Ten aanzien van deze laatste zaak """"en de Russen zich nominaal althans achter zeer vele ruggen verschuilende eerste raakt echter hun beleid en hun verhouding tot de U.N. rechtstreeks. Wat Nederland betreft is tenslotte de affaire van de voogdijschapsraad in zake Suriname voor een jaar van de baan Het Indonesische streven ons over de Antillen een rapport te doen uitbrengen is voorlopig verwezen naar een commissie, waarin Nederland, naar alle waarschijnlijkheid, zelf zit ting zal hebben. Inmiddels vindt de ronde-tafelconferentie doorgang, en het wordt niet uitgesloten geacht, dat kaLyraa£stuk zichzelf ZE" kunnen 11- S'eI?.n' voordat de volgende Assem- Dlee dit probleem oprakelt. N S. rilden proef met nieuw diesel-materieel tief13- di6"W„frdiesel-elect.™che lo^mo- j Van zes m de sen» ï?e- 130o"nk on met een vermogen van 1300 pk. en een dienstsnelheid van 100 km per uur. rijdt thans proef op de spoorlijnen rondom Utrecht. r iLaterdag heeft 'ussen Haarlem en dtsXieS max^m°%TnneihPeTvfredtne r°e tuigen is 120 km per u„r S J" baanvakken dienst doen

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5