Stad en Omgeving Mejuffrouw Gonggrijp kreeg een „lap dankbaarheid" Liefde voor klassieke kunst is nog niet gestorven goede Doopsgezind Kerkkoor gaf een Kerstuitvoering Arnoud Colnot sluit de rij» van exposities der Bergense school Vee! waardering Onvergetelijke reünie P. Meijer van Putten AGtNL)A Correcte weergave PFAFF-NAAIMACHINEHUIS HILDERING De dynamiek verstilde Burgerij tastte diep in de beurs Concert in het Zweedse Paviljoen WUNEN Compromis kwam eerst nadat al veel natuurschoon was geschonden Meer begrip Geleend geld kwam niet terug Alkmaarse schaakclub V.V.V. WOENSDAG 24 DECEMBER 1953 Lerares nam afscheid van de Julianaschool AP originele wijze heeft de Julianaschool gisteren afscheid genomen van mej. L. Gonggrijp, die, door met wachtgeld te gaan, de betrekking van een jongere leerkracht heeft willen redden. De Christelijke ULO-school aan de Burgemees ter Palingstraat verloor door het Chr. Lyeeum en het Chr. VGLO een aantal leerlingen, waardoor één leerkraeht overbodig werd. Van de sympathieke geste van de lerares Frans, die sinds 1930 aan de school is verbonden, werd ook 1/1 de afscheidstoespraken met dankbaarheid gewag gemaakt Er waren niet alleen toespraken op deze middag. In dat geval zouden we moeilijk van een originele wijze van afscheid nemen hebben kunnen spreken. Wat deze bijeenkomst aan trekkelijk maakte waren de zangnummers, door de oudere leerlingen uitge voerd, het geestige afscheidslied en de klompendans, waarmee de toespraken werden afgewisseld. VTAMENS het schoolbestuur werd het woord gevoerd door de penning meester de heer Th. Ringers, die op rechte dank bracht voor wat mej. Gonggrijp voor de ULO-school heeft betekend. Niet alleen met woorden maar ook met daden liet de heer Rin gers van de waardering van het school bestuur blijken. Hij bood de scheiden de lerares een koperen wandlamp aan. Het hoofd der school de heer L. J. D. Stuip roemde de toewijding waarmee mej. Gonggrijp haar lessen heeft ge geven. Zij heeft haar moeilijke en ver- antwoordeijke taak op voortreffelijke wijze verricht, aldus spreker. „De school zal U missen omdat zij niet langer kan profiteren van Uw grote capaciteiten". De heer Stuip wenste de scheidende lerares Gods zegen toe, nu zij van een welverdiende rust gaat genieten. Als woordvoerder van de collega's sprak de heer C. W. Hardijzer, die tal van herinneringen ophaalde en tevens de collega's, de heren H. van 't Laar en C. Bruinvis herdacht, die de bevrijding niet meer mochten beleven. Hij stelde mej. Gonggrijp als voorbeeld voor de anderen en overhandigde namens het lerarencorps een cassette met zilveren messenleggers. Wim Piersma, voorzitter van de schoolvereniging maakte het heel kort. Hij zei namens de leerlingen een „lap dankbaarheid" te willen aanbieden. Die lap bestond uit een tafelkleed, waar mee mej. Gonggrijp zeer ingenomen was, zoals ze in haar dankwoord liet blijken. „Hartelijkheid kan een mens nooit genoeg ontvangen", zo merkte zij op. „Als ik thuis kwam van de school was er niemand, die mij harte- tijk tegemoet kon treden. Daarom had ik jullie sympathie zo hard nodig". Des avonds had een ontmoeting plaats tussëu een zeer groot aantal oud-leer lingen. Teveijs gaven vele leerkrachten en leden van' het Schoolbestuur acte de presence. Na de opening door het hoofd van de school, de heer Stuip, sprak de heer C. K. Kroonenburg, Voorzitter van het Comité van Oud-Leeringen. Zijn woorden getuigden van veel res pect en waardering voor de wijze waar op mej. Gonggrijp onderwijs iiad gege ven. De goede door haar gelegde onder- frond is voor de leerlingen van grote etekenis geweest. Een aantal stoffelij ke blijken van waardering, o.a. een vloerkleedje vergezelden deze woor den. De heer Deurloo voerde het woord namens de Oudercommissie. Deze zag terug op de bijna 23 jarige met grote volharding gedane, arbeid, waarbij ook Goedkoper dan drukwerk, beter dan stencilwerk 1 s Offset Kantoordruk Verenigingswerk, Verkoopbrieven etc. OFFSET-KANTOORDRUKKERIJ Verdronkenoord 26 Alkmaar Telefoon t ij del ij k 2985 (Advertentie, lug. Mea.J de geestelijke grondslag van onschatba re waarde is geweest. Met de wens dat God haar een rijke levensavond zou schenken besloot spreker zijn dank woord. Na een persoonlijk woord van mevr. Boonstra sloot de heer Haytema, Oud- Voorzitter van het Schoolbestuur de rij van sprekers. Er op wijzende, dat mej. Gonggrijp deze oud-leerlingen moest zien als een monument voor het door haar gegeven onderwijs sprak ook de heer Haytema de hoop uit, dat God haar op haar verdere levenweg zeer nabij zou zijn. Mej. Gonggrijp liet hierna een zeer prettig welgemeend dankwoord horen. Het had haar buitengewoon getroffen, een zo groot aantal oud-leerlingen te rug te zien. Het idee om op deze avond als stuk van herinnering de schoolfilm te draai en was zeer juist gezien en werd op hoge prijs gesteld. Ter afwisseling van de avond gaven enkele Oud-Leerlingen iets ten beste, waarbij wij o.a. willen vermelden de verdienstelijk gezongen liederen door de heer W. Kloosterboer. De avond werd met dankgebed en samenzang gesloten door de heer Haytema. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 uur: Dombo (alle leeftijden), 8 uur: Opmars der vrouwen (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: O.K. Nero (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Lime light (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het gestolen gelaat (18 jaar). Grote Kerk: 7.30 uur Opendeur sa menkomst. EERSTE KERSTDAG Rex Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Anna (14 jaar); Harmonie Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Verboden te kussen (alle leeftijden); Cinema Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: De zoon van Ali Baba (14 jaar); Victoria Theater, 2.30, 6.45 cn 9.30 uur: Limelight (geprolongeerd). (Alle leeftijden). Wapen van Heemskerk, 7 uur: Kerst bal. TWEEDE KERSTDAG Bioscopen als Donderdag. Gulden Vlies, 2.15 uur: Ned. Kamer koor o.l.v. Felix de Nobel; 8 uur: Soiree-dansante. Wapen van Heemskerk, 7 uur: Kerst bal. ZATERDAG Bioscopen als Donderdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. Rex Theater 2.30 uur matinée. Victoria Theater aanvang 6.45 en 9.30 uur. Wapen van Heemskerk, 2.30 uur: „Jimmy Brown"; 7 uur: Dansavond. Aula Gymnasium, 8 uur: Opening Congres Jeugdbond voor Natuurstudie. OPENSTELLING APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend de apotheek Hartong van Ark, Langestr. 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag9.24 21.56 Donderdag 10.29 23.05 Vrijdag 11.38 0.10 Zaterdag 12.14 0.44 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 929 22.01 3.39 16.01 Donderdag 10.34 23.10 4.34 17.10 Vrijdag 11.43 0.15 5.43 18.15 Zaterdag 12.19 0.49 6.19 18.49 Leerlingen van Jan Couvée leverden zeer respectabele prestaties |AE PIANO-LEERLINGEN van Jan Couvée hielden gisteren in het Gulden Vlies hun voordrachtsoefening en vonden een zeer aandachtig gehoor bij fami lie en verdere belangstellenden. De recensent kan hier geen maatstaf aanleggen als gold het een concert, evenmin kan hü overgaan tot critickloos prijzen van wat deze avond aan de vleugel werd ontlokt. De drie-en-dertig pianospelenden afzonderlijk te bespreken zou te ver voeren en er zit dus niets anders op dan een keuze te maken uit muzikale reproducties, die blijk gaven van een uitge sproken dispositie voor het instrument. der uitzondering knap klavierspel te horen, hoewel ook hier zich het ver schil in muzikale aanleg duidelijk de monstreerde. We hoorden een met een goed begrip voor deze stijl gespeelde Fantasie van Bach; een zéér gevoelig „An der Frühling" van Grieg, een Anschwung van Schumann, waar méér Aufschwung" in had moeten zitten en verder o.m. een kleurrijk Hommage a Rameau van Debussy en tot besluit een boeiende vertolking van het be kende „Rondo Capriccioso" van Men delssohn. De pianiste werd zelfs en verdiend nog eens teruggeroepen. Dat zonder de invloed van kundige leiding een dergelijk succes niet moge lijk was geweest, spreekt vanzelf. No- mens de leerlingen sprak de heer Jan Visser woorden van waardering. Hij bood de heer Couvée bloemen aan. Het deed ons genoegen zoveel respec tabele prestaties te kunnen beluisteren van klavier-spelenden, die over het algemeen toch geen beroepsambities bezitten. Deze avond heeft weer bewe zen dat de liefde voor de serieuse kunst gelukkig nog steeds aanwezig is. Ms! TN de samenstelling van het program- ma is één ding ons een raadsel. Hoe l:on in dit zuiver uit klavierwerken bestaande programma, Die Schone blaue Donau verdwalen? Al viel er bij de beginners wel eens een klein, ont- sporinkje te constateren overigens heel begrijpelijk gaf alles blijk van een zo correct mogelijke weergave van het notenbeeld. Vermelding verdient „Les plaintes d'une poupée" van Franck, Allegretto van Bartok, enkele walsen van Schubert en de Sonatine Pastorale van Lack gespeeld door een klein ventje, met vermoedelijk veel aanleg. „Lieber Mai", van Schumann, werd niet zonder gevoel vertolkt en een Impromptu van Schubert had uitste kende momenten. Zeer muzikaal hoor den we spelen „Le Cathédrale Englou- ti" van Pebussy en „Ma mère l'oye" van Ravel (vierhandig). Een brillant gespeeld „Allegro Appassionate" van Saint Saëns besjoot het gedeelte voor de pauze. De meer, of zelfs ver gevorderden, die na de pauze optraden, gaven zon- Weihnachtsoratorium van H F. Muller Ieder, die voor koor schrijft, heeft op zeker moment wel eens de roeping dan wel voldoet aan de uit de omstandig heden voortvloeiende noodzaak, een Kerstcantate of een Kerstoratorium te schrijven. Veel van deze muziek ver oudert binnen enkele tientallen jaren, veel ervan wordt trouwens minder om muzikale waarde dan wel om de stich telijke tekst of om het ontbreken van bepaalde technische moeilijkheden aan vaard. Eerlijk gezegd geldt ook voor het Weihnachtsoratorium van H. F. Miiller, dat het verouderd is en dat zijn waarde als muziekwerk allerminst groot is. Het aantrekkelijkst is het nog in de harmonisatie van bekende Kerstliede ren en koralen. Overigens onderscheidt het zich in weinig van zoveel andere werken van deze soort. Het Doopsgezind kerkkoor onder lei ding van de heer P. Kist heeft gister avond in de Doopsgezinde kerk aan de Koningsweg voor een groot en dank baar publiek laten horen, welke de re sultaten waren van een nauwgezette bestudering van het werk. Over de re sultaten kan het dunkt ons tevreden zijn. Gezien de mogelijkheden die dit koor heeft, kan van een zeer verdien stelijke uitvoering worden gesproken. Het koor had over het algemeen een mooie klank, al stond het hier en daar en met name in het a capella gezongen beginkoraal wat op gespannen voet met de toonhoogte. De heer Kist verzorgde de begeleiding en dirigeerde tegelijker tijd zijn zangers van achter het har monium. Deze combinatie lijkt ons over het algemeen niet erg aanbevelenswaar dig. Doorgaans heeft de dirigent aan de leiding de handen vol. Hier bleken de bezwaren goeddeels ondervangen te zijn. Van de solisten hebben wij mevrouw M. Sougé-Ruygh het meest gewaar deerd, Zij zong haar bescheiden sopraan partij zeer zuiver en met een voortref felijk 'gevoel voor voordracht en sfeer. Zij was in alle opzichten verre de meer dere van de tenor Jan Willems, die zijn deel verzorgde in de stellige overtui ging, dat hij het zeer goed deed. Helaas kunnen wij die overtuiging niet delen. Het zou goed zijn, wanneer de heer Willems in harde studie zijn mogelijk heden en begrenzingen ging afperken. De bas, de heer P. de Boer, zong zijn solotrekje zeer verdienstelijk. Gemeentezang vormde het begin en het einde van deze uitvoering. Ds. J. van der Sluis, Doopsgezind predikant alhier, sprak een kort wijdingswoord naar aanleiding van .de Lofzang van Maria, uit Luc. 2. Vervanging privaattonnen door waterclosets Burgemeester en wethouders van Alkmaar maken bekden, d;rt de mo gelijkheid aanwezig is om voor het vervangen van een privaatton door een closet met waterspoeling een pre mie beschikbaar te stellen van f 25, per closet, plus een toeslag vain 1/6 gedeelte van de totaalkosten indien de verbetering in de wintermaanden wordt uitgevoerd en vóór 1 April 1953 is voltooid. Eventuele gegadigden kunnen zich voor nadere inlichtingen vervoegen aan het bureau van Openbare Werken, 3fd. Bouw- en woningtoezicht, des voor- middags tussen 9 en 12 uur. BEVORDERD TOT ADJUDANT De sergeant-majoor F. C. Oostdijk van de administratie van het commando Noord- Holland-Noord der Nationale Reserve, al hier. is te rekenen vanaf 1 Maart j.l. be vorderd tot adjudant-onderofficier. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN ALKMAAR: Leger des Heils (Limmer- hoek), Eerste Kerstdag, 6 uur Engelen zang. 10.30 Heiligingsdienst, 8 uur n.m. Openbare Kerstsamenkomst. Tweede Kerstdag, 9 uur Zingen bij Zieken, 8 uur n.m. Samenkomst met Kerstspel. GESLAAGD VOOR VEEARTS-EXAMEN De heer S. A. Holzmiiller te Alkmaar ls aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ge slaagd voor het examen vee-arts. HET GEBEURDE NIET IN ALKMAAR In ons nummer van gister is vermeld, dat C. B. uit Egmond a. d. Hoef werd veroordeeld omdat hij artikelen had ge kocht van de magazijnmeester van het P.E.N., die ze uit het magazijn ont vreemdde. De magazijnmeester van het P.E.N. te Alkmaar stedt er begrijpelijk prijs op, dat wij daar nog bij vermelden, dat dat geen betrekking heeft op het magazijn hier ter stede. Van 's ochtends tot de nacht verschijnt. Moeders werk neemt nooit een eind... Dat oude Engelse versje is maar al te waar. Voor moeder is iedere dag te kort. Zij is het eerste op. Zij gaat het laatste naar bed. Voor zij slapen gaat, peinst zij al weer ovet het eten van morgen. En over de bergen verstelwerk, waaronder haar sleetse kindeten haar bedelven. Als U één dag dat verstelwerk ZELF moest doen... U zoudt letterlijk naar 'n Pfaff-naaimachine- huis rennen en zo'n moderne Pfaff bestellen. Voor een Pfaff is een mand vol verstelwerk kinderspel. Die snelle, geruisloze naaimachine hoort aan wezig te zijn in het gezin-van- vandaag. Voor f 373.— heeft U al een draagbare electrische koffer- machine. Een juweel van een naai machine, die U desgewenst op gemakkelijke condities koopt, zon der het huishoudgeld merkbaar aan te tasten. Geef moeder meer levensvreugd. Maak haar werkdag korter en gemakkelijker. Geef haar het beste. Geef haar een echte Pfaff, dat verdient zij dubbel en dwars 1 Pfaff-naaimachines zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de speciale Pfaff- naaimachinehuizen. Mocht het adres U niet bekend zijn, schrijft U dan naar: Pfaff-Naaimachines 's-Hertogenbosch. Alkmaar, Luttik-Oudorp 80 (Zaad markt), Tel. 2975 (Advertentie. Ing. Med.> BURGERLIJKE STAND Geboren: Reinier, zoon van T. Pep ping en A. Kraakman. Rudolf, zoon van T. Gillissen en A. Hollander. Jacoba C. M., dochter van J. Jansen en C. J. M. van Zimmeren. Antonia J. M., dochter van F. J. Peters en J. F. P. Genefaas. Maria A. A„ doch ter van G. L. den Nijs en A. M. Mul. Nicolaas J., zoon van P. W. Hoebe en M. G. Martin. Pieter S., zoon van P. J. Meurs en A. Postma. Gehuwd: Matthijs A. Langras en Anna de Vries. Johanes Ooyevaar en Marianna Gilles. Leonardus C. J. van der Meulen en Catharina M. van Latum. Het oudere werk wordt niet overtroffen VAN DE schilder Arnoud Colnot zag ik ongeveer vijftien jaar geleden uit de collectie van een bekende Leeuwarder arts en kunstverzamelaar een prach tige boerderij. Het was een groot doek, in donkere bruinen en roden opgezet, in zeer brede toetsen geschilderd cn geladen van dynamiek. Men had kunnen concluderen tot een geestelijke verwantschap van zijn maker met de Belgische expressionist Permeke. Colnot had blijkens zijn werk van die tijd zeer veel met deze gemeen. Zij hadden in hun werk dezelfde dynamische geladenheid, dezelfde brede visie, hetzelfde kleurgevoel. Er is sindsdien veel veranderd. Colnot is vijftien jaar ouder geworden en daarvan waren er vijf die zeker dubbel mogen tellen. Nu heb ik in de laatste tijd zijn werken enige malen terug gezien, het laatst op de expositie, die het KCB thans te zijner eer in het ten toonstellingszaaltje in De Rus houdt. heen, al is die zo sterk niet meer. In een klein landschap als no. 2 spreekt deze nog mee. Maar overwegend is het getal der doeken, waar de vaart er uit is, waar een sterke verstilling is opge treden. De kleur is met deze stilte niet steeds in harmonie. Hier en daar is ze bepaald niet mooi, vormt b.v. een giftig groen een lichtelijk storend element in het totaal van donkere tinten. Op an dere momenten staan we voor werken, die een grote mate van harmonie ver tonen, qua kleur zowel als qua compo sitie. Aantrekkelijk is in dit verband Schaatsenrijden op de plas (10). Over het geheel is Colnot nog op zijn best, wanneer het Hollandse landschap hem inspireert. Ik heb de indruk, dat de atmosfeer van andere landen, zoals Oostenrijk, hem in wezen vreemd is. De manier, waarop hij deze interpre teert, bewijst zulks; no. 19, Durnstein, is er om dit aan te tonen. Het KCB heeft in drie tentoonstellin gen een terugblik gegeven op het werk van enkele grootmeesters van de Ber gense school en tevens laten zien wat daaruit is voortgekomen. Aan de ene kant is er groei en winst geweest, aan de andere kant verlies. Ik vrees, dat het verlies in het geval van Colnot overweegt. Van W. TK heb daar de grote boerderij van vijftien jaar geleden niet kunnen vergeten. Maar ik heb er weinig gevon den, dat er naast kan staan, of dat het zelfs overtreft. Integendeel, Vele ele menten herinneren aan vroeger. Er is nog zij het veel minder dan toen die geladen atmosfeer, het dreigend- sombere in de kleur. Maar deze is veel minder fraai dan voorheen. Nog een enkel stilleven, dat met de geranium, stamt uit die tijd, Het is moeilijk uit te maken, want geen enkel stuk is geda teerd, maar zijn stijl en zijn kleur wekken sterk dat vermoeden. Het is in elk geval verreweg het beste dat er hangt. Sommige landschappen hebben hier en daar nog de dynamiek van voor- Voor de sociëteit Na enige dagen van betrekkelijke stilstand kunnen we met vreugde mel ding maken van een groot aantal gif ten, dart de laatste uren is binnenge stroomd. Dank zij de offers door vele burgers gebracht, naderen wij thans de f 500, die voor de inrcihting en exploitatie van de sociëteit voor Ouden van Dagen aan de Hekelstraat nodig zijn. Het ziet er mar uit, dat de oud jes deze winter een gezellig onderdak zullen hebben, waar ze zich 's morgens en 's middags kunnen verpozen met het leggen van een kaartje, sjoelen, biljarten, dammen of schaken. Met hen zijn wij dankbaar voor de goede gaven, waarvan wij hieronder de verantwoording zullen afleggen. De heer C. B. f 5.mevr. N. f 2. Humanistisch Verbond f 10,mevr. N.N. f 5.dames telefoonkantoor Allernaar f 8,27, de heer D. E. f 25, de heer J. de J. f 80, N. N. f 1.— en de heer en mevrouw H. H. f 7.50. Het to tale bedrag is nu gestegen tot f 340,57. Gisteravond gaven Nico Akkerman's Koorklassen en het Zusterkoor van het Centraal Ziekenhuis een uitvóèrin'g voor de patiënten in het Zweedse Pa viljoen. Een aantal kerstliederen, die onder leiding van de heer Akkerman ten gehore werden gebracht werden zeer geappricieerd. Hoe ontroerend was het te zien hoe de jeugdige zangers en zangeressen zich met volte overgave van hun taak kweten. Het middeleeuw se kerstlied „Uit hogen hemel daalt hij neer", en „Nu ligt hij daar terneder" waarin Emmy Adolf de solostem zong, waren bijzonder' mooi. Het trio voor viool, fluit en piano door jeugdige scho lieren gespeeld, vormde een goede afwis seling. Zr. van der Staal bracht na af loop van deze uitvoering dank aan allen die hun medewerking hadden ver leend. Deze dank was in de pauze al mede uitgesproken, doordat de Koorklassen en de Zusters een heerlijke versnape ring ontvingen. AKTE PAEDAGOGIEK De heer J. Algera, leraar afdeling B van de Rijkskweekschool te Alkmaar, slaagde te Amsterdam voor de akte pae- dagogiek MO B. szs sS' v/?, (bij elke fles wijn, gratis een miniatuurflesje) (Advertentie, Ing. Med.) Heemwacht antwoordt PWN Gegronde bezwaren tegen werk in Verbrande Pan J)E HEEMWACHT Bergen heeft aan de redactie van het tijdschrift „Natuur en Landschap" een artikel gezonden, waarin stelling wordt genomen tegen het verweerschrift van de directie van het PWN in zake de Verbrande Pan, dat in het Herfstnummer van hetzelfde orgaan werd gepubliceerd. Het artikel van het PWN, aldus de Heemwacht, wil de indruk wekken alsof van den be ginne af alles is gedaan om een compromis te zoeken, waardoor bij de uitvoe ring van werken, welke ten behoeve van waterwinning en kustbescherming worden ondernomen, het ongerept natuur- en landschapsschoon behouden blijft. Bij dit laatste ls de leiding echter te kort geschoten. Ieder, die deze gerucht makende zaak heeft gevolgd, weet, dat nimmer in het algemeen enig bezwaar is gemaakt tegen uitvoering van nodige werken ten behoeve van waterwin ning en kustbescherming. Wel echter zijn bedenkingen gemaakt tegen het on nodig schenden van natuurschoon en tegen de wijze, waarop het PWN een nieuw recreatiegebied meent te moeten ontsluiten. MU het werk voor een groot gedeelte is uitgevoerd en onderzoekingen en uitspraken zijn gedaan door de meest bevoegde instanties, is gebleken, dat de bezwaren gegrond waren en geleid heb ben tot een gewijzigde uitvoering van sterk verminderde omvang. Ook is komen vast te staan, dat verzuimd is de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan tijdig in te schakelen. Door een doeltreffende actie van plaatselijke organisaties als „Heem- wacht" en „Kunstenaars Centrum Ber gen" is het gelukt, dat de bond „Heem schut" mede in de bres is gesprongen. Vooral het persoonlijk bezoek aan het duingebied te Bergen door de minister van landbouw en de daarbij ge houden besprekingen tussen alle be trokken instanties heeft deze belang rijke zaak in een beter spoor gebracht. Bij deze besprekingen was mede ver tegenwoordigd een commissie, welke cp initiatief van de heer mr dr P. G. van Tienhoven, die bij de actie voor het behoud van dit natuurschoon een groot aandeel had, was ingesteld. Zij bestaat uit twee leden van de afdeling Natuur- en Landschapbescherming van het Staatsbosbeheer en een lid van de Natuur beschermingsraad. Geen verantwoording. Deze commissie nu verklaarde voor het werk, hetwelk vóór haar optreden op 7 Januari 1952 reeds was uitge voerd, geen verantwoording te willen nemen. Voorts deelde zij mede, dat de wer ken. op belangrijk groter schaal dan noodzakelijk was, zijn uitgevoerd ter wille van de werkverschaffing. Dit feit heeft wel zeer veel ontstemming verwekt. Waar nog zóvegl monumenten van natuur, historie en architectuur om restauratie schreeuwen, waar nog zó veel sportterreinen wachten op uitvoe ring of onderhoud, waar nog zóveel nuttige werken in polders en gemeen ten zowel als woningbouw worden uit gesteld, behoeft het zeker geen betoog, dat werkverschaffing in zulk gevoelig gebied achterwege had moeten blijven. „Heemwacht", die deze besprekingen alle heeft medegemaakt, meent, dat er thans wederzijds meer begrip en waar dering voor elkanders inzicht is geko men en heeft het vertrouwen, dat de bovenbedoelde commissie zal blijven ijveren voor het behoud van de onge reptheid onzer duinen. Zij hoopt, dat verdere werken, met inbegrip van o.a. bebossing ten Zuiden en Westen van de Verbrande Pan en de aanleg van overbodige voetpaden achterwege zullen blijven. Kortom alles worde gedaan om te bereiken wat de dichter A Roland Holst, tijdens het onderhoud met de minister, zo juist heeft gezegd: Dit nog overgebleven stukje paradijs mag geen park of plantsoen worden. „Heemwacht" hoopt, dat de belang stelling. die zij ten deze aan de dag legt, niet verkeerd wordt begrepen. Deze wordt uitsluitend gewekt en ge leid door liefde voor ons onvolprezen natuurschoongebied. Zij dankt allen, die aan de actie' voor het behoud van dit gebied dat voor ons land en volk zulk een hoge waarde heeft hebben meegewerkt en vooral de commissie voor Natuur- en Land- schapbeseherming, welke in dit object reeds zoveel nuttig werk heeft gedaan. Met belangstelling zal zij verder blij ven volgen of het unieke natuurschoon gebied te Bergen met die piëteit wordt behandeld, die het zo zeer waard is. ADVERTENTIE Ieder jaar opnieuw die verzuchting: „Wat een weer, wat een weer". Ieder jaar opnieuw dat verschijnsel: Hoest en verkoudheid overal. Maar ook ieder jaar weer de vreugde om Italiano, dat lekkere en heilzame middel tegen hoest en verkoudheid. (Advertentie. Ing. Med.) Was verdachte niet geheel toerekeningsvatbaar De Alkmaarder Antonie, W. V. Is bjj de justitie geen onbekende. Ver schillende malen at hü gedurende lange perioden mee uit de gevangenispot en op het parket van de Officier van Jus titie ligt nog het een en ander, dat zeer bezwarend voor V. moet heten. De maat zijner wandaden is zo overvol, dat een onderzoek naar de geestvermo gens van V. zeker op zijn plaats is. Tot deze conclusie kwamen gister middag èn de Officier van Justitie bij de Alkmaarse Meervoudige Kamer, mr A W. Holsteyn, èn de verdediger van V., mr C. D. Thijs, toen Antonie we gens oplichting van een bejaard echt paar voor de zoveelste maal op het matje stond. Uit de verhoren bleek, dat V. in Mei van dit jaar op bezoek was geweest bij het echtpaar B„ dat in het St. Joseph- gesticht te Tuitjenhorn verbleef. Hij had de oude mensen het verhaal opge hangen, dat hij een winkelpand had ge huurd, voor de inrichting waarvan hij een bedrag van f 90.nodig had. De oude heer B. had hem die f 90.ge leend, doch al spoedig bleek dat het winkelpand alleen in de fantasie van V. bestond. Het geleende geld kwam na tuurlijk nooit terug. De verdachte maakte een nogal ver warde indruk en uit hetgeen zijn raads man zei. bleek, dat V. vroeger reeds wegens geestesstoornissen was ver pleegd. De president, mr. J. Krabbe, besloot derhalve de stukken in handen te stellen van de rechter-commissaris voor het uitbrengen van een psychia trisch- en voorlichtingsrapport, het laatste in verband met de huiselijke omstandigheden van V. Tevoren had de Officier zes maanden met aftrek ge ëist Op de laatstgehouden clubavond Maandag werden diverse partijen voor de onderlinge competitie beëindigd. De resul taten waren: Eerste klas: A. Vis—H. Dagelet 1/t Tweede klas: J. Schuurman—G. Groe- newoud 01; L. NijmanA. Rozing (af* gebr.); J. BastiaanseP. Groenenberg 0— Vierde klas: Elzingav. Rosmalen 0—1» mej. SchaapsWessemius 10; v. Rosmalen P. Obdam 10; mej. Schaaps—P. Genee afgebroken. Ofschoon het programma der wintercom petitie niet vlot verloopt zijn er toch al enige gevolgtrekkingen mogelijk omtrent eerste en laatste plaatsen. Veel spelers zün op achter geraakt door wedstrijden voor de N.H.S. Bond. De wedstrijdcommissie be raamt middelen om spelers hun achterstand te doen inhalen. In de Hoofdklasse is de stand momen teel: E. G. Kayser 2Vs p. uit 3; R. Pynlng 3i/s p. uit 5; W. Kwak 3 p. uit 5; mr. Leddy 21/» p. uit 4; ir. G. F. Cool en A. Tegel 0 p. uit 3. Eerste klasse: A. v. d. Tak 5Vs P- ult 8; N. Termaat 3 p. uit 4; J. Veis 3 P- uit 5. Tweede klasse: mej. C. Bouwman 7 P> uit 7; C. Rus 5 p. uit 6; G. Groenewoud 6 p. uit 7; F. Helder 3V* P- rit 6. Derde klasse: T. Zanen 4 p. uit 6; v. d. Vliet 3i/t p. uit 6; W. Pyning 3 p. uit 5. Vierde klasse: J. Bakker 4 p. uit 6; r. Veis 5 P' Obdam 4*/s p. uit 7. uit 6; mevr. NOORDERMARKTBOND. 24ID» 2000 kg peen B 10.60—11.20, C ïaWT 11.20, D 8.20—8.50: 13.000 kg -22.50, grove 18.40-20.70, dndingj 27; 15.000 kg rode kool 6—10.80, w kg gele kool 5.50; 6500 kg groene ko A 6.50—7.40, B 5; 76.000 kg Deense w kool 6.20—7.20: 39.000 kg succes wi Kool 55.20. Doorgedraaid 34.UUV succeskool en 11.000, kg Deense kool.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2