Gemeenteraad van Heiloo sprak tot na middernacht over begroting LAATSTE NIEUWS r De heer Bosma (CPN) had geen vertrouwen in de cijfers Jimmy Brown als diepzeeduiker Heiloo roofridder? Kerstbouten in „De Rustende Jager' Klaverjassers en bridgers verdienden hun Kerstdiner Beemster Russische spion in arrest Haagse politie greep verdachte journalist Halsstarrigheid punt van bespreking in de raad van Warmenhuizen Liefdadigheid schiet te kort Raad van Ursem stelt de begroting vast Groot-Schermer Schoorl A Nieuw reinigings apparaat voor vee WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 DINSDAGAVOND heeft de gemeenteraad van Heiloo, na ampele discussie, de begroting voor het jaar 1953 goedgekeurd, sluitende wat de gewone dienst betreft op 385.073,51 met een post onvoorzien van 2245,85 en wat de kapitaal- dienst aangaat met een nadelig saldo van ƒ334.065,97, (Inkomsten ƒ2.622.719,90, uitgaven ƒ2.956.785,87). De heer H. Bosma (CPN) was de enige tegenstemmer. In de begroting is een post opgenomen voor de volkshuisvesting, groot 157.600. Hieruit zal de bouw van vijftien woningen worden gefinancierd; 5 aan de Dro- necampstraat (Volkshuisvesting Heiloo), 5 aan de Butterlaan (St. Willibrordus) en 5 aan de Bosboom Toussaintstraat (Woningcomplex Bejaarden). Voorts is er 125.600,uitgetrokken voor de bouw van twee gymnastieklokalen en ƒ38.000,voor de uitbreiding van de Vondelschool. Spreker meende de noodzakelijkheid van een aula op de begraafplaats te moeten betwijfelen. Hij vond een der gelijk gebouw voor een gemeente van 10.000 zielen te deftig. Ten aanzien van het woonruimte-vraagstuk merkte spre ker op, dat de verdeling van de be schikbare ruimte zo goed mogelijk ge schiedt. Voor de suggestie van de heer Bolten om eventueel ruimte van al- leenwonenden of oudere paren te vor deren bleek de burgemeester weinig te gevoelen. Tot de heer Olivier zei hij, dat reeds voorbereidingen zijn getroffen om be paalde werkobjecten uit te voeren in DUW-verband. „We zullen op onze kippen' passen", zei spr. vervolgens tot de heer De Jager. „De Regering heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat men niet zo maar tot annexatie van gebie den zal overgaan". Een plantsoen in plaats van het ge- meentebos achtte spr. minder gewenst. Door geregelde .beplantingen met eiken bomen hoopt men t.z.t. het eikenhak hout te vervangen door een eikenbos. De begroting is zo veilig mogelijk ge steld, zo vervolgde spr. zijn beant woording. Mocht de heer Bosma op be paalde punten critiek hebben en daar bij de steun van andere leden vinden dan is het aan hem hierin verandering te bregen. In deze begroting is niets gecamoufleerd of opzettelijk laag ge raamd. Geen vordering. Nadat de raadsleden in tweede in stantie de reeds door hen aangevoerde vraagstukken opnieuw hadden doorge nomen, verdedigde wethouder Rus het door hem gevoerde beleid inzake de huisvesting voor bejaarden. Z.i. le nen de huizen in Heiloo zich weinig voor samenwoning en is het dus geen oplossing jonggehuwden bij ouderen „in te kwartieren". Tot de KVP-fractie zei spreker, dat hij niet aan een vordering wenste mee te werken als niet van die zijde een op lossing wordt bevorderd door b.v. een complex bejaarden-woningen te stich ten, waardoor er in de gemeente woon ruimte vrij zal komen. Over de opmerking van de burge meester, dat van de vele gemaakte op merkingen slechts weinig de begroting raken toonden enkele leden zich ge griefd. Er is veel tijd aan de begroting besteed en het is zeer logisch, dat de Andere posten zijn f 4600 voor verbe tering hoek Herenweg—Van der Vel- denstraat; f 8300 voor verbetering Oosterzijweg; f 3300 voor aanleg kin derspeelplaats; f 6900 voor aanleg van voetpad langs de Zeeweg; f 70.500 voor aanleg plantsoen langs spoorlijn bij Kerklaan en wegenaanleg, van welk .bedrag door bouwrijpmaking en grond- verkoop f 61.000 wordt terug verwacht; f 7500 voor aanleg Butterlaan; f 14500 voor Parallelweg bij Breedelaan; en f 11.000 voor bestrating en riolering De Wildtlaan. De algemene beschouwingen en haar beantwoording namen vrij veel tijd in beslag en 't werd daardoor ver na mid dernacht voordat de voorzitter burge meester J. Kalff de hamer liet neer dalen om het einde van deze speciale begrotingsvergadering aan te kondigen. De heer J. Bolten (KVP) opende de rij van sprekers met een beschou wing over de democratie en de men sen, die deze democratie vormen. Wij moeten waken tegen de massamens en de passieven tot activiteit weten op te wekken, aldus spreker. Hij ging vervolgens enkele punten na uit de Memorie van Antwoord en leverde daarbij voorzichtige critiek op het beleid van B. en W. Zo betreurde hij het. dat het verme- nigvuldigingscijfer voor het gewoon onderwijs en vglo gehandhaafd was ge bleven op het cijfer 2 en niet verlaagd kon worden. Spr. betuigde zijn voldoening dat de burgemeeste beloofd had contact op te nemen met de Kruisverenigingen over het subsidieverzoek. De heer A. Olivier (P. v. d. A.) beperkte zich in zijn beschouwingen niet tot de begroting, maar blikte met het oog op de gemeenteraadsver kiezingen, die wellicht voor een aantal raadsleden in 1953 het einde van hun zittingsperiode zullen betekenen te rug op wat door de raad in de laatste jaren voor Heiloo is gedaan. Uit zijn opsomming bleek, dat er heel wat tot stand is gebracht. Ondanks het vele, dat werd gedaan bouwt Heiloo door. Het moet doorbouwen, aldus spreker, omdat ook hier ten koste van alles de werkloosheid moet worden bestreden. Er moet gezocht worden naar arbeids intensieve werken. Laten wij steeds blijven .beseffen, dat Heiloo een onder deel is van een groot geheel, aldus spr. Met een woord van waarschuwing tegen het werk van de Commissie-Ter Veen inzake de samenvoeging der ge meenten begon de heer De Jager 'VVD) zijn korte toespraak, waarin hij B. en W. dank bracht voor het feit, dat zii een sluitende begroting hadden kunnen aanbieden. Uit de omstandig heid. dat de raadsleden de grote pos ten on de begroting niet hadden aan gevallen. doch slechts op enkele de tails critiek hadden uitgeoefend, meen de spr. te mogen concluderen, dat de cijfers op een gezonde en hechte basis rusten. Meevallertjes. Dank zij meevallertjes, in totaal be dragende f 30.000. kon de begroting sluitend worden gemaakt, zo begon de heer Van Nek (VVD)maar aange zien op deze meevallertjes het volgende jaar niet mag worden gerekend, ziet het er voor 1953 heel wat zorgelijker uit Luxueuse uitgaven behoren dan ook vermeden te worden. Spreker be streed het nut van de bouw van twee gymnastieklokalen voor f 125.000. Uit dit bedrag maakte hij op, dat de uit voering te luxueus zal worden opgezet Beter was het geweest het Witte Kerk je te restaureren en de bevolking te la ten doorlichten. Spreker deed een be roep op het gemeentebstuur de 4 HA gemeentebos te doen transformeren in een plantsoen, dat ongetwijfeld meer aan de verlangens van de burgerij zal beantwoorden dan de tegenwoordige beplanting van het terrein tussen He renweg en Kennemerstraatweg. De werkloosheid, die ook in Heiloo reeds slachtoffers heeft gemaakt vorm de de inleiding van de beschouwing welke door de heer Bosma (CPN) werd gehouden. Spr. nam stelling tegen het uitvoeren van werken in DUW-ver band. zoals door B. en W. in hun Me morie van Antwoord was gesuggereerd. Hij leverde ernstige critiek op de be groting 1953. die zoals uit de cijfers blijkt ternauwernood sluitende is ge houden, hoewel naar zijn mening op de gewone dienst zeker een overschot van f 275.000 is te verwachten. „Gezien de ervaringen uit de voorgaande jaren, toen op de gewone dienst ook een sal do werd geboekt van f 235.000, heb ik in het cijfermateriaal, dat thans voor mij ligt weinig vertrouwen", aldus de heer Bosma. „Heiloo is een moderne roofridder, die zich ten koste van an deren «zijn burgers) verrijkt. Er zou met dit geld veel goeds verricht kun non worden, maar B. en W. hebben zich bewust er op toegelegd een zekere mineur-stemming te kweken en doen voorkomen, dat de begroting met veel moeite in evenwicht is te houden Spr. vroeg zich af waarom men de overschotten niet gebruikte om de sa larissen van de laag bezoldigde amb tenaren te verhogen, de armlastigen een aanvullende uitkering te geven of op andere wijze te helpen daar waar yh-t dringend nodig is. Dan, zo zei de heer Bosma. zou nog iets van het be lastinggeld aan de burgerij ten goede komen. De beantwoording Op de vragen van de heer Bolten antwoordde burgemeester Kalff, dat B. en W. zullen overwegen hoe zij de bevolking kunnen voorlichten over het verloop van de gemeente-financiën zoals Enschedé in een folder heeft ge daan. raad zijn verlangens kenbaar maakt tijdens deze behandeling", aldus de heer Robert (KVP) Bij de puntsgewijze behandeling werd de wens geuit, dat alle plaatselijke verenigingen van de vermakelijkheden- belasting zullen worden vrijgesteld. De straatverlichting en de doorlichting, welke in Heioo nog niet heeft plaats gehad boden andere punten van dis cussie, evenals het feit, dat de opzich ter-tekenaar van openbare werken bij de bouw van woningen door de wo ningbouwvereniging als dagelijks op zichter is opgetreden. Verder werd gesproken over een openlucht zwembad, dat door de DUW zou worden uitgevoerd. De heer Olivier stelde voor de subsidie voor de Open bare Leeszaal te Alkmaar te verhogen van f 50 tot f 250. Het gaat erom iets in stand te hou den, waarin door het platteland niet kan worden voorzien. Subsidies. Tot slot werd de lijst van subsidies ter bespreking voorgelegd, die als volgt werd vastgesteld. ANWB f 10, Verbond van Veilig Verkeer f 10, Pro Juventute f 25, RK reclasseringsver. f 25, Ned. Genootsch. voor Reclassering f 25. S. W. G., afd. Heiloo f 50, Badhuis Witte Kruis f 1000, Wit-Gele Kruis f 1000, Witte Kruis f 1350, Rode Kruis f 50, Gezinszorg Witte Kruis en RK Gezinszorg f 2000, Commissie Kinderhygiëne f 520, Kleu terscholen f 7.50 per kind per jaar (in clusief Kleuterweide te Alkmaar), Chr. Lyceum f 100 per leerling, RK Lyceum f 600, Tuinb. cursus LTB f 90, Opb. Leezaal Alkm. voorgest. f 50 (zal nader worden beslist), Natuurwacht f 50, muziekver. Eensgezindheid f 200, St. Caecila f 200, Nieuw Leven f 50, Zang en Vriendschap f 50, DOVES f 150, RK gymver. Klim Op f 50, Bond Schen den van Gods Heilige Naam f 10, Insti tuut VAO f 50, HOV f 232, Stichting Geest. Volksgezondh. f 1150, Centraal Comm. Beroepskeuze nihil, Geitenfok- ver. f 15, Comité Landb. tentoonst. f 25, Lagere Landbouwschool te Oterleek f 15 per leerling voorgesteld (zal nader worden onderzocht), VVV f 500. Het totaal van de subsidies bedraagt ruim f 13.000. Wat de burgemeester zei „Ik wil hetzelfde woord gebruiken, dat door een van de raadsleden bij de informatieve besprekingen over de be groting is gezegd: er is in die vergade ring veel geleuterd". Dit zei burge meester Kalff tijdens de vorige raads vergadering. Wij hebben deze kwali ficatie in ons verslag iets verzwakt en zie,' nu wordt de burgemeester her haaldelijk opgebeld met de vraag: „Welke vreselijke uitdrukking heeft U in werkelijkheid gebezigd?" De burgemeester zit er een beetje mee in omdat men hem van een zeer on-parlementaire uitlating beschuldigt, die wij nog minder zouden hebben ge publiceerd. De cmgerusten kunnen ge rust zijn. Ze weten het nu. KLAVERJASCLUB E.H.K. Maandagavond had het bestuur van de kl'iverjasclub E.H.K.alhier, haar beste beentje voorgezet en een klaver- jas-wedstrijd op touw gezet voor haar leden. Zelfs de laagstgeplaatste deel nemer had een rollade of konijn om daarmede de vreugde aan de feestdis gedurende de komende dagen te ver hogen. De mai-senprijs werd behaald door mevr. H. Smeets. Op 4 Januari neemt de paascompetitie een aanvang. De gedetailleerde uitslag luidde: 1. Jb. Kossen. 2. W. H. Maas, 3. KL de Vries, 4 D. Blom, 5. G. Smeets, 6. J. de Graan, 7. J. Pranger, 8. W. Schoen, 9. mevr. C. v. d. Molen, 10. H. van Brus sel, 11. A. v. Gurp, 12. P. Bruin, 13. F. J. Jensch, 14. H. Oudhof, 15. A. N. Boerma, 16. mevr. S. B. Boerma, 17. S. B. Boerma. 18. N. v. d .Molen, 19. C. Brouwer, 20 mevr. v. Brussel, 21. mevr. de Waal Malefijt—Boerma, 22 W. Anema, 23. L. de Bruijne, 24. mevr. Weijdema, 25. mevr. H. Smeets, 26. I,. Verhagen, 27. mevr. A. Jensch, 28. D. de Groot, 29. mevr. N. v. d. Molen, 30. K Erich, 31. A. Jensch. 32. mevr. J. Pranger, 33. P. Muller, 34. J. Verseef, 35. C. Bammens, 36. P. Zeeman, 37. mevr. G. Muller, 38. mevr. De Graan, 39. mevr. Verseef, 40. A. Berkenpas, 41. mevr. Erich. BRIDGECLUB SANS ATOUT. Gisteravond kwam de bridgeclub Sans Atout in de feestelijk versierde en met kaarsen verlichte zaal van de Rustende Jager bijeen om haar Kerst drive te vieren. Voor het toneel was een grote prijzencollectie opgesteld, w.o. vele hazen, eenden, rollade, taar ten, fruitmanden en boeken. Er waren in iedere lijn drie prijzen te winnen, waardoor er de gehele avond span ning bleef. Alvorens de heer Van der Meer ten slotte de prijzen uitreikte, werd «afscheid genomen van mevr. M. Schimmel, die met haar zoon en echt genoot naar Zuid-Afrika zal vertrek ken. Onder luid applaus werd haar veel goeds in den vreemde toegewenst en daarna een surprise overhandigd. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijden waren: le prijswinnaars: 1. mevr. v. Steeg—Prins; 2. Visser Govers; 3. Ten CateHauer; 4. dames BrandseRootjes; 5. dames Jonkman Klaver; 6. de Wildv. Dijk; 7. dames Pesserv. Weelderen; 2e prijswin naars: 1. PelSchipper; 2. Slikker- Middelburg; 3 fam. De Ruyter; 4. Klopperv. Dijk; 5. dames Klopper v. Steeg; 6. KluiverGabel; 7. fam. Ruhling; 3e prijswinnaars: 1. Rootjes v. d. Meer; 2. dames BackerDe Jager; 3. fam. Groothedde; 4. KoersenVisser; 5. fam. Grosz; 6. GelderHartog; 7. Wiering*—v. Zutphen. BURGERLIJKE STAND Geboren Klaas, z. van J. Akker man en H. Jakobs. Ondertrouwd Nicolaas C. Pauw (won. te Spanbroek) en Petronella G. M. Koning. Gerrit Veltrop (won. te Ilpen- dam) en Geertje de Vries. Overleden: Johannes H. C. van der Linde, 86 jaar, echtgenoot van M. E. Groenewoud. Dirk Reijne, 78 jaar, echt genoot van W. Eijssen. (Ongecorrigeerd) Gisteravond om half negen is op de Houtrustbrug in Den Haag de Russische journalist Lev Constantinovitch Pissa- rev door de Haagse politie onder ver denking van spionnage gearresteerd. Pissarev trad in Nederland op als cor respondent van het Russische pers bureau TASS. Bij zijn arrestatie bleek hij in het bezit te zijn van geheime do cumenten. De verdachte is in verze kerde bewaring gesteld, terwijl zijn zaak nader wordt onderzocht. De Rus sische ambassade is van deze arrestatie op de hoogte gesteld. De gearresteerde is 37 jaar oud en gehuwd. Sinds 1938 is hij journalist. In Februari 1951 kwam hij in Nederland werken. In verband met de arrestatie van de Russische journalist wordt nog verno men, dat P. beloften zou gedaan hebben en geschenken zou hebben aangeboden aan lagere ambtenaren indien dezen voor hem zouden willen werken. Hij heeft hiermede echter geen succes ge had. Evenmin had hij dit met zijn po gingen om njet officieren van het leger in contact te komen. De inlichtingen, die P. wenste, lagen op militair gebied, maar ook andere, liggende in de ge heime sfeer. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 24 Dec. 6000 kg rode kool: I 8,50— 11,30 en II 2—6,60; 10.000 kg gele kool: I 5,70—6,30 en II 6,10; 14 000 kg groene kool A 10,10—12; 18.000 kg Deense witte kool 6—7,30; 1000 kg uien 18.80 en grove 17,50; 3000 kg bieten: A 13,90 en B 12.90; 1500 kg peen: B 11.4012,60 en C 11,10 11,60; 550 kg spruiten: AI 20—34. Er schjjnen in Warmenhuizen mensen te wonen, die met een zekere halsstar righeid weigeren in te zien, dat de ge meente pas verbeteringen tot stand kan brengen, als de nodige medewerking wordt verleend. Dat bleek in de ver gadering van de raad van die gemeente, die onder leiding van burgemeester No- let werd behandeld. De heer Mink rapporteerde namens de commissie over deze begroting. De commissie was over het algemeen te vreden over het beleid van B. en W. en had van de begroting de indruk ge kregen, dat gedaan werd, wat met de beschikbare middelen gedaan kon wor den. De commissie achtte de post hooi- stekers te laag geraamd. Zeer gewenst achtte de commissie het. niet te wach ten op halsstarige eigenaars die niet wilden medewreken, waardoor algeme ne wegverbreding niet kon doorgaan, maar met gedeelten te beginnen, waar verstandiger eigenaars wonen. Ook be treurde de commissie het, dat door de halsstarrige houding van het bestuur van de banne geen grondige verbete ring kon plaats vinden van de brug bij oud-Wulpendorp. De commissie kon zicb met het standpunt van B. en W. vere nigen, dat zo lang nog geen zekerheid kon worden verkregen over de herver kaveling, aan de brug geen grote som men werden besteed. De begroting toonde aan ontvangsten en uitgaven wat de gewone dienst betrof een be drag van f 267555,51 met een post on voorziene uitgaven van f 5557,91. Voor het Burgerlijk armbestuur was uitge trokken een post van f 20.000, waarbij de heer Mink onmerkte, dat z.i. ten on rechte de mening had post gevat, dat er in Warmenhuizen geen arme mensen meer waren, waardoor de particuliere liefdadigheid in het gedrang was ge komen, wat hij uit een oogpunt van christelijke naastenliefde betreurde. De heren Nannes en De Groot on- Donderdag vergaderde de raad on-1 te houden. Dit werd aanvaard. Vast- der voorzitterschap van burgemeester gesteld werd het bedrag per leerling Nolet. De volgende subsidies werden voor het jaar 1953 op toegekend: Wit-Gele Kruis in West- I Aangenomen werd 39.25. een verordening Friesland 400, R.K. Stichting Gezins- op het ingestelde gemeentelijke stu- zorg te Oude Niedorp 1 per verzor- i diefonds. B. en W. kunnen een stujiie- gingsdag, Witte Kruis Alkmaar afde ling Kraamcentrum 1 per verzor gingsdag, Diaconale Wijkverpleging Classis Hoorn 100, Bond openbare leeszalen in Noord-Holland 25, Stich ting voor Geestelijke Volksgezondheid 0.20 per inwoner, Pro Juventute 2o en ANWB 25. De gemeentebegroting was als volgt opgemaakt: ontvangsten en uitgaven totaal 168.224,63 met een post onvoor zien van "5768,31. Kapitaaldienst: ont vangsten 501.754,49, uitgaven een be drag van 519.495,78. nadelig saldo 17.741,29. Woningbedrijf: ontvangsten en uitgaven afd. I 20.331,94, afd. II 3.441,48. Burgerlijk Armbestuur: Gem, Dienst, inkomsten en uitgaven 9.502,25, subsidie-post van 3.000. K.-dienst: inkomsten en uitgaven 2.002,94. Namens de commissie van onderzoek bracht de heer Sijts dank aan de sa menstellers. Als voorzitter van de R.K. raadsfractie wilde hij geen poli tieke beschouwingen houden. De sa menwerking in deze gemeente is bui tengewoon goed. Hij sprak zijn .er kentelijkheid uit over de ruime post voor het onderwijs. Teleurgesteld was hij, dat geen rekening is gehou- nen met de wens van de R.K. raads fractie, om bij het samenstellen van deze begroting het vermenigvuldigings cijfer 2 bij de schoolgeldheffing terug te brengen op 1. Spreker kon niet be grijpen, dat dit de gemeente in finan ciële moeilijkheden zal brengen. De heer Langereis sprak als voorzit ter der P.S -raadsfractie en merkte op dat de post onvoorzien niet buitenga- woon hoog .is. Het doet spreker genoe gen, dat er zoveel aan het onderwiis gedaan kan worden. Hij was voor het handhaven van het vermenigvuldi- gingscijfer van twee. De heer Sijts kon nog steeds niet begrijpen, waarom het niet mogelijk is dit cijfer terug te brengen op één Wethouder Langereis gaf vervolgens een zeer uitvoerige uiteenzetting over de handhaving van dit vermenigvuldi- gingscijfer en merkte op, dat de las ten van het onderwijs niet zo buiten gewoon hoog zijn. Spreker was tegen verlaging. Wethouder Duin sloot zich daarbij aan. De heer Van der Lee kwam met het voorstel het vermenigvuldigiugscijfer op twee af te schaffen. De burgemeester gaf ten slotte in overweging dit voorstel voorlopig aan te houden. Hij stelde voor om alvorens de schoolgeldheffing, kohier 1952'53 uit te reiken, nog eens een bespreking surprise thuisgestuurd krijgen. beurs toekennen van ten hoogste 1000 per jaar, aan lien, die geacht wor den de studie met vrucht te kunnen volbrengen. De heer A. Vlaar is met ingang van 1 Januari 1953, in vaste dienst als gemeentewerkman benoemd. B. en W. stelden voor nogmaals over te gaan tot de bouw van vier wonin gen. Dit voorstel vond algemeen biival. Bij de rondvraag bracht de heer Sijts dank aan B. en W. die, ondanks de sombere voorspelling bij het begin van 1952, toch dit jaar nog veel tot stand wisten te brengen. Spreker wees daar bij op de prettige samenwerking. De burgemeester dankte de raad en hoopte 1953 tegemoet te kunnen gaan in eendrachtige samenwerking. Kerstfeest- Plattelands vrouwen Maandagavond vond in café C. van Truijen de kerstfeestviering plaats van de plaatselijke afdeling der Platte landsvrouwen. Voor deze avond waren mede uitgenodigd de weduwen en al leenwonende ouden van dagen. Mevr. Driessen opende deze feestavond, waarna gezamenlijk enkele kerstliede ren werden gezongen. Hierna las me vrouw DriessenBakker het Kerst evangelie voor. Mevr. Korver—Bak droeg vervolgens een kerstverhaal voor: „Kerstfeest op de tjalk" van J, Kuiper. Het verenigingiskoortje zong voor de eerste pauze enkele kerstlie deren. Daarna vervolgde mevr. Ho ningLakeman met enkele declama ties „Kerstklokken" van D. A. Voster en vervolgens „Als alles is gedaan" van W. S. Noordhnut. Het toneelstuk je „De Kerstkaart", opgevoerd door enkele leden, viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Mevr. SoaanEg- gers zong een paar soli, eerst een wiegeliedje van Brahms en daarna „Vrede op aarde" van Gerard van Krieken. Het koortje zong nog enkele liederen, waarna met samenzang werd besloten. Wegens het vergevorderde uur moesten enkele punten vervallen. Mevr. SpaanEgrgers bracht namens de leden hartelijk dank over voor het vele werk dat deze in het afgelopen jaar heeft verricht bij het samenstel len van vele mooie avonden, mevr. DriessenBakker dankte in haar slot woord allen die deze avond zo geslaagd wisten te maken. Die weduwen of al leenwonende ouden van dagen die niet aanwezig konden zijn zullen een Schoorls Raad besloot tot verbetering van wegen Met een levendig debat heeft de raad van Schoorl Maandagavond de begroting vastgesteld. Verscheidene subsidies werden wederom vastgesteld. V.V.V. had een verhoogde subsidie van f 500 gevraagd, wat niet toegestaan werd, zodat het subsidiebedrag gelijk gebleven is. Wel werd een extra subsidie van f 500 aan de kleuterschool verleend. Belangrijke posten waren een uitgave van, f 2500 voor het maken van een plan voor de aanleg van een riolering in Groet en vooral een post van f 55000 voor de verbetering van de Heerenweg van de Houtendijk tot Camperduin. Voor de verbetering van de Huismansweg werd f 5000 uitgetrok ken. B. en W. hadden een voorstel ge daan tert aanleg van een verbinding tussen het Dokterslaantje en de Slot- laan, waarvoor f 4000 was geraamd, maar dit voorstel werd later inge trokken. De Kampeerverordening kwam op nieuw ter sprake. Bepaald werd. dat W.C.'s en wasbakken voortiian op de 'kampeerterreinen aanwezig moeten zijn. 125. Intussen was er ln de pikdon kere kelder, waarin de drie mannen via het valluik terecht waren gekomen, ook het een en ander gebeurd. Het eerste was Roel Reutelvink er in neergesmakt en dat was Jimmy's redding geweest, want deze was boven op zijn belager terecht gekomen, hetgeen zijn val in belangrijke mate gebroken had. Hij had wel pijn in zijn schouder en in allebei zijn knieën en in zijn rechter elleboog en er bonkte iets in zijn hoofd, maar hij was tenminste bij zijn positieven en dat kon van de heer Reu telvink niet gezegd worden. Die was met zijn kin op de stenen vloer van de kelder terecht gekomen en had het be wustzijn verloren. Jimmy krabbelde na verloop van tijd overeind en begon zo goed en zo kwaad als dat ging een on derzoek in te steil >n naar de mogelijk heid uit deze kelderruimte te ontsnap pen. Hij was hier druk mee bezig, toen hij eensklaps hoog boven zijn hoofd enig gerucht vernam Het was net ot er iemand heel hard kwam aanlopen Toen hoorde Jimmy een gil. „Mijn hemel", dacht hij verschrik., „daar komt er nog eentje naar beneden ge tuimeld". Jimmy dook in elkaar, want hij dacht: „Die krijg ik boven op mijn hoofd". Nu deze veronderstelling was niet onjuistJimmy had wel geprobeerd dekking te zoeken, doch het was tevergeefs geweest. Kapitein Toontje belandde boven op zijn kerse- pit en nu was het de beurt van Jimmy Browp om voor enige tijd de ogen te sluiten. derstreepten het gesprokene ten aan zien van de brug bij oud-Wulpendorp en noemden de eis van 't bannebestuur een doorvaartbreedte te eisen van vijf meter, terwijl even verder een brug is van een doorvaartbreedte van drie me ter 60 cm, absurd. De heer De Groot wilde zo spoedig mogelijk met wegver breding beginnen. Burgemeester Nolet deed de toezeg ging dat de salarissen van de hooiste- kers nader zullen worden bekeken. Ge tracht zal worden, overeenstemming met. het bannebestuur te bereiken, ter wijl het in het voornemen van B. en W. ligt, niet te wachten tot de hals starrige eigenaars op de dwalingen huns weegs zijn teruggekomen, maar in het komende jaar met partiële weg- verbefering te beginnen. Bij de opmer king van de heer Mink ten aanzien van de particuliere liefdadigheid sloot hii zich volgaarne aan. Bii de .behandeling van de begroting werden aan de vol gende verengingen subsidies verleend: Muziekvereniging DSV, een vierde ge deelte van de donatiegelden met een minimum van f 200.-. Stichting Geeste lijke volksgezondheid tien_ cent ner in woner. Gvmnastiekvereniging DWV een bedrag gelijk aan donaties met een maximum van f 150.-. De R K. stichting Gezinszorg te Oude Niedorp het vast gestelde wettelijke aandeel in de kos ten van salariëring, berekend naar het aantal in Warmenhuizen verrichte ver- zorgingsdagen. 9an de reclasseringsvere- nigingen f 10.- ieder. Aan het middel baar Christeliik onderwijs te.Alkmaar f 100- en aan het Oranjecomité 25 pet. van het bedrag dat de leden als contri butie opbrengen, totaal f 60.- subsidie. Verder aan enkele instellingen voor tuinbou wonderwijs. Afgewezen werden verzoeken van Pro Juventute en van de Bond tegen het vloeken. HAMERSTUKKEN Aan het Christelijk schoolbestuur 'te Krabbendam werd ten bate van de uit breiding van de school 75 ca grond verkocht voor f 1.-, waardoor een on- derzoekkamer kan worden gebouwd. B. en W. werden gemachtigd tot het aangaan van kasgeldleningen tot een bedrag van f 20.000. Met de Bank voor Nederlandse gemeenten werd een re keningcourant-overeenkomst aangegaan van f 25.000. De leden van de commissie van advies woonruimtewet werden herkozen. Aan gekocht werd een perceel grond op Oud Wulpendorp, van de erven Gutker, groot 120 m2. tegen tachtig cent per m2. Deze grond is nodig voor de bouw van duplexwoningen. De raad besloot tot verkoop van 2 percelen aan de Stationsstraat, groot 826 en 110 m2, met daarop staande wo ningen en voormalige brandspuithuisje te verkopen aan de heer J. P. Beem- sterboer voor de som van f 7900. Deze koopsom was vastgesteld door e_en com missie van drie deskundigen, één aan gewezen door B, en W., één door de ko per en één door de gezamenlijke par tijen. De heren Mink en De Groot wil den nog wel meer oude huizen verko pen. Bijdragen in de kosten van vervoer van leerplichtige kinderen werden ver leend aan de heren T, Goet, D. Vos en G. Otten en wel tot het gehele bedrag der autobuskosten. In deze vergadering werd ten slotte de heer Hoogenboom beëdigd, die m de plaats van wijlen de heer Mosk lid van de raad is geworden. Wanneer de veehouder uit bet jaar 1900 eens zou kunnen rondneuzen in de stallen en op het bedrijf van zijn collega van het jaar 1952 zou hij wel licht van de ene verbazing in de an dere vallen. Er is in die halve eeuw ontzettend veel gedaan om het be drijf te verbeteren. Talrijke techni sche hulpmiddelen en op hygiëne en gezondheidsleer stoelende inzichten hebben daarbij baanbrekend werk ver richt. En nog dagelijks kan men con stateren, dat in deze ontwikkeling van vervolmaking nog voortdurend een op gaande lijn valt te bespeuren. Zo waren wij dezer dagen op het de gelijke bedrijf van de veehouder D. Olie aan de Jisperweg te Midden- Beemster getuige van de demonstratie met een apparaat, dat reeds vele jaren in België, Frankrijk en de Scandinavi sche landen wordt gebruikt en sinds kort ook in ons land wordt geïmpor teerd, n.l. het „Kobold"-veereinigings- apparaat. Het berust op het principe van een stofzuiger en vervangt de ouderwetse roskam en borstel. De man die er mee werkt, kan het geheel han gen aan een om de middel bevestigde gordel. Voor verschillende bewerkingen zijn diverse sterk plastische borstels aanwezig. De demonstratie vond plaats in aanwezigheid van de Rijksveeteelt- consulent ir L. de Vries, de heer Reits- ma en een aantal andere veehouders en deskundigen. Men kon zien hoe bin nen tien minuten tot een kwartier een koe geheel „gezogen" en geschuierd wordt. Wanneer de stofzak geleegd wordt, blijkt dat uit de vacht en van de huid van het dier een flinke hoe veelheid vuil en oud haar is verwij derd. Men kan daarbij gemakkelijk con cluderen, dat een regelmatige behan deling van het vee met dit apparaat zeer goede resultaten zal opleveren. Een opvallend voordeel, dat ook door ir De Vries werd geroemd is het feit, dat niet zoals bij het gebruikelijke ros kammen zich het stof door de stal ver spreidt, wat toch een bijkans averecht se uitwerking heeft. Neen, het ver dwijnt volkomen. Men kan het „Ko- bold"-apparaat, dat voor Noord-Holland in de handel wordt gebracht door de electro-techn. groothandel W. Schuur man N.V, te Alkmaar, ook gebruiken voor de bestrijding van insecten en bacteriën, waartoe dan een verstuiver nr> het app-raat kan worden geplaatst. Het is bovendien me' uitbreiding door losse delen geschikt voor gebruik in de huishouding. OBDAM. 23 Dec. 1952. Ronde bieten: A 12.50—12.60, B 13—13.20, C 8—8.10, modjo 910—10; Uien: gew. 20.60—21, grof 27.80—28, driel. 25.20—25.60. nep 32 —32.20: Groene kool 6: Gele kool 5.50 MEDEMBI IK, 23 Dec. 1952. Ronde bieten: A 12 60—12.80, B 12.70—13, C 8.308 50 modjo 9.20; Peen: B 11.80 en C 12.60; Uien: gewoon 21.2021.40, grof 1765, stek 3—7.50; Snruiten 14—25; Witlof' I 78. II 69 en ITI 62: Groene kool 6.50: Gele knol 5 50—6.40; Rode kool 69 40: Doener, fcnnl 5; Bloemkool 1218; voerkool 0.650.82

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3