Negen jaar geëist voor aanslag op luit. kolonel Harjono Ramp vijftien met Champo mensenlevens eiste Een bescheiden Kerstprogramma Werklozen wilden de raadsleden ter verantwoording roepen Westerling stelt bewonderaars in een bespottelijk daglicht Verdachten hadden zich zelf overschat Vrouwen - Dr Bombard op vlot maakt het goed HOOG WATER IN LIMBURG Enkele dorpen worden bedreigd NA FINSTERWOLDE EMMEN EN VEENDAM KABELS KNAPTEN AF, BOOT SLOEG OM Dramatische redding bij woeste zee NIEUW TIJDSCHEMA WAS NOODZAKELIJK Ronde van Nederland begint op 18 Mei Frankrijk-België op Eerste Kerstdag Successen voor Derksen in Australië Soldaten misien de tram in Aken WOENSDAG St I»fCE9ï«m lC'.l KROONGETUIGE WEDEROM NiET VERSCHENEN LIEGEN jaar gevangenisstraf eiste gisteren de officier van Justitie bg de 11 Haagse rechtbank tegen de twee samenzweerders, M. P. en F. C., die in de zomer van dit jaar een aanslag hadden gepleegd op de Indonesische militaire attaché in ons land, overste Harjono. Een drietal medeplichtigen van beide hoofdverdachten stond eveneens terecht en tegen hen werden veel lichtere straffen geëist. De kroongetuige, overste Harjono zelf, was niet verschenen, zulks op bevel van zijn regering. Als diplomatieke ambtenaar zijn de wetsartikelen, betreffende de getuigen-plicht, op hem niet van toepassing. Wel was ex-kapitein Westerling als getuige verschenen. De verdachten P. en C. hadden, aldus bleek, niet in opdracht van Westerling gehandeld. Het was slechts hun bedoeling om papieren in handen te krijgen, die overste Haijono in zijn bezit zou hebben, teneinde deze aan Westerling te doen toekomen. De „stoutmoedige onderne ming" van beide hoofdverdachten kreeg een enigszins grotesk karakter, toen Westerling verklaarde, dat C. een slap en gemakkelijk te beïnvloeden type was en P. een gedesillusioneerd iemand. De aanslag achtte hij voortgekomen uit een „vertroebeld brein"De getuige achtte het bovendien onwaarschijnlijk, dat Harjono de papieren, die betrekking had op zijn (Westarling's) uitlevering, in zijn bezit zou hebben, omdat ze waarschijnlijk niet eens bestonden.... I")E belangstelling op de publieke tri- u bune was enorm. De zaak was in Augustus van dit jaar aangehouden, onder meer omdat overste Harjono niet als getuige was verschenen. De rechtbank aanvaardde nu echter de verklaring, welke Harjono voor de rechter-commissaris had afgelegd, na dat was vastgesteld, dat de eedsafleg ging volgens de Mohammedaanse ritus was geschied. Voor diplomatieke amb tenaren geldt het beginsel der „ex territorialiteit", waarvan justitiële im muniteit een uitvloeisel is, zo werd verklaard. De verklaring van de Indonesische militaire attaché werd voorgelezen en hierna verscheen verdachte P., die ver klaarde meermalen contact te hebben gehad met ex-kapitein Westerling. Hij was reeds eenmaal in België veroor deeld, omdat hij Westerling 'een valse pas had verschaft. Het plan voor de aanslag was van hem uitgegaan. Hij vond een mede-bewonderaar van „De Turk" en samen zetten ze hun samen zwering op touw. Men belde overste Harjono op, om hem te zeggen, dat er een telegram via Scheveningen-radio was gekomen, dat direct bezorgd zou worden. Gewapend met pistolen ging het tweetal op de fiets naar de woning van de overste. Omdat deze bezoek had en het twee tal voor ontdekking vreesde, dwong men hem mee naar beneden te gaan. Daar stonden echter ook mensen, zo dat de aanslagplegers in een moeilijk parket kwamen. Inmiddels zag de over ste zijn kans schoon. Hij wierp zich op C., die een pistool in de hand had, waarop een worsteling ontstond. Daar bij ging een schot af. P. sloeg dj over- ste daarop met zijn pistool op het hoofd. De heer Harjono zakte in el kaar en in paniekstemming ging het tweetal op de vlucht. Hun wapens en munitie wisten ze bij vrienden te ver bergen en ook zelf mochten ze bij gelijkgezinden onderduiken. Verdachte C. gaf een iets andere le zing van de zaak. Volgens hem was de aanslag een „particuliere zaak", die niets met Westerling te maken had. Psychiatrische rapporten schetsten beide verdachten als verminderd toe rekeningsvatbaar. Requisitoir. f)E officier achtte de aanslag zeer ernstig, vooral wegens t de diploma tieke kant er van. Hij legde de ver dachten ten laste: afpersing van docu menten, vrijheidsberoving en poging tot doodslag zonder voorbedachte rade. De verdachten hebben gespeeld met een andermans leven. Zij traden als geroutineerde samenzweerders op, doch zij hebben zichzelf overschat. Het ken merk van de overval was een daad van terreur, bedoeld om onrust en on zekerheid op te wekken. Hierna kwam de officier tot zijn eis van negen jaar gevangenisstraf voor de twee hoofdverdachten. Verdach te Van D., die voor een pistool met mu nitie had gezorgd, hoorde een jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen zich eisen, alsmede twee maanden hechtenis wegens overtreding der vuurwapen- wet en voorwaardelijke terbeschikking stelling der regering. Tegen verdachte S., die de plegers van de aanslag des nachts had vervoerd, eiste de officier acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met proeftijd en twee maanden hechtenis wegens overtreding der vuurwapenwet. Tegen verdachte C. J. A., die ook voor een pistool had gezorgd, werd een jaar geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk met proef tijd en twee maanden hechtenis wegens overtreding der vuurwapenwet. De rechtbank willigde het verzoek van de verdediger in om verdachte Van D. in vrijheid te stellen. Uitspraak over veer tien dagen. Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (Advertentie, Ing. Med.J Belangrijke dag voor Hol land ia, KFC, OSV en Helder nE EERSTE KLASSERS houden zich op Tweede Kerstdag zeer rustig. Alleen Enschedese Boys en NEC spe len een inhaalwedstrijd en deze ont moeting tussen clubs uit de midden moot van IA is bovendien van geen enkel belang. Even anders is het met de wedstrij den in de tweede klasse. In de eerste plaats komen in 2A de hekkensluiters Hollandia en KFC tegen elkaar in het veld. Het zal een zware wedstrijd wor den want beide ploegen gillen als het ware om enige winstpunten. Alcmaria Victrix heeft een uitwedstrijd tegen UW op het programma en hoewel de withemden een gemiddelde hebben van één winstpunt per wedstrijd, zou het geen overbodige luxe zijn als_ zij na de nederlaag van Zondag met één of twee winstpunten uit Utrecht zouden terugkeren. Tenslotte spelen in deze klasse DWV en De Spartaan een hoofd stedelijke derby welke waarschijnlijk (Advertentie, Ing Med., DEVENTER KRIJGT CENTRALE VERWARMING De gemeenteraad van Deventer heeft Maandag besloten, een gemeen telijke onderneming te stichten, die zich zal bezighouden met centrale ver warming van de binnenstad. Er zal een centrale stookinrichting worden ge bouwd, die in eerste instantie openba re gebouwen, scholen, kantoren, de schouwburg, de Grote of St. Lebuinus- kerk van warm water zal voorzien. Onderhandelingen met particuliere on dernemingen over aansluiting op dit verwarmingsnet zijn reeds gaande. La ter zullen ook de buitenwijken van deze verwarming kunnen profiteren. Voorlopig is een crediet van 220.000 uitgetrokken. Warm water voor huis houdelijke doeleinden zal niet worden geleverd. Albino-fazant geschoten In de Venrayse bossen is door de jagers Janssen en Swagjovn een fazant geschoten, die geheel wit was op een rode kring rond de ogen na. Dergelijke albino-fazanten vormen een grote zeld zaamheid. De Amerikaanse Hoge Commissie heeft ter gelegenheid van Kerstmis 123 Duitse gevangenen, onder wie 16 oor logsmisdadigers, in vrijheid gesteld. wel door de eerstgenoemde ploeg zal worden gewonnen. Ook in 2B gaan de hekkensluiters el kaar de punten betwisten. Helder brengt een bezoek aan OSV in Oöst- zaan en als de Nieuwediepers geen grotere schotvaardigheid demonstreren, vrezen wij, dat zij de punten in de Oostzaanse klei zullen achter laten. Van onze derde klassers komen al leen Velsen en DEM in het veld. Hoe wel Velsen nog steeds in de lagere re gionen bivakkeert, behoeven de Bever- wijkers niet te licht over deze wed strijd te denken. Voor de vierde klasse staat de wedstrijd PurmerendMonni kendam op het programma. Zondag struikelde Grasshoppers over de ploeg uit Purmerend en Monnikendam zal dus terdege op zijn tellen moeten pas sen. Briefje van duizend in kerstpot Het Leger des Heils in Arnhem is dit jaar wel bijzonder fortuin lijk met de bekende kerstpotten- actie. Toen men gisteren de in houd der potten naging, werd er op de bodem van een der potten een briefje van duizend gulden gevonden.Door deze gift kan men nu ongeveer 150 kerstpak ketten extra bestellen. Door de sterke stijging van het Maaswater zijn de straten van het Limburgse dorp Urmond volkomen blank komen te staan. Op de foto ziet ge hoe de postbode is genood zaakt zijn route per roeiboot te maken. P)E „BENNEKOM" van de KNSM. heeft op haar weg naar Port of Spain (Trinidad) Maandag de „Here- tique" gepraaid, het vlot, waarop dr. Bombard op weg is naar de nieuwe wereld. Bombard is thans 63 dagen onder weg en zegt „het goed te ma ken". Zoals gemeld is zijn expeditie er op gericht aan te tonen, dat het mo gelijk is te leven van hetgeen de zee biedt. Hij heeft vistuig bij zich. Het zoete water, zo zeide hij bij zijn ver trek, wilde hij vervangen door vocht, dat hij aan vissen, zou onttrekken. Hij heeft op last van de havenautoriteiten een hoeveelheid verzegeld voedsel en water aan boord van zijn rubbervlot. Oorspronkelijk zou hij vergezeld wor den door een vriend. Deze achtte de tocht echter onmogelijk en ging in Noord-Afrika van boord. Tengevolge van de hoge waterstand in de Maas is gedurende de laatste da gen het water in Blerick en Venlo in verschillende kelders binnengedrongen. De losplaats te Blerick staat een meter onder water en ook de laag gelegen losplaatsen aan de Venlosc haven zijn overstroomd. In allerijl zijn aldaar op geslagen goederen in veiligheid ge bracht. Ook in de dorpen langs de Maas heeft het water moeilijkheden veroor- Eervol ontslag voor directeur Leeuwarder gevangenis Indertijd werd tijdens de behande ling voor de Leeuwarder rechtbank van de geruchtmakende Leeuwarder gevangeniszaak de directeur A. J. we gens verduistering tot een voorwaar delijke geldboete veroordeeld. Naar wij thans vernemen is aan de heer J., die destijds in zijn functie was geschorst, wegens lichaamsgebreken eervol ont slag verleend. Verhoging steunnormen afgewezen Finsterwolde heeft school gemaakt. Gistermiddag hebben namelijk door de communisten opgeruide werklozen en DUW-arbeiders relletjes pogen te ont ketenen voor het gemeentehuis in Em men. Zij hebben gepoogd, de leden van de raad dezer gemeente lastig te vallen, toen zij zich na de begrotingsvergade ring naar huis begaven. De mannen kre gen echter niet veel kans, want de po litie had uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen. (Advertentie, Ing. Med.) Ook Nederlands meisje werd gered QAT DE ramp met het grote Franse passagiersschip „Champoilion" waarop zich tijdens de stranding voor de Libanese kunst ongeveer vijfhon derd personen bevonden, tenslotte vel- gens officiële berichten aan rijftien mensen, iv.o. veertien leden van de be manning, het leven heeft gekost, mag wel als een groot wonder worden be schouwd. Zo men weet, waren langi- de kust van Libanon geen doeltreffen de reddingsm1,Idolen aanwezig, knap ten diverse kabels, die een verbinding met de kust tot stand moesten bren yen, af en konden ter huif gesnelc schepen, w.o. een Israëlische sleep Snot pp een Britse kruiser het ir 'u-poen gebroken wrak tengevolge van de ruwe zee onmogelijk benaderen. De schipbreukelingen waren dus vnl. aan gewezen op eigen hulp. ^EER dan vier en twintig uur ston den duizenden mensen op de kust, vurig verlangend de opvarenden van de „Champoilion" te helpen, doch daar uiet toe in staat zijnde. Zij zagen hoe reusachtige golven het gedoemde vaartuig steeds meer tot een hoop ijzer van fantastische vormen sloegen. Zij hoorden de kreten der ongelukki- gen en _agen >e verschillenden pro beerden zwemmend door de met olie bedekte zee oe kust te bereiken. Leden van de Libanese politie en matrozen deden aan de kust, met be hulp van primitief reddingsmateriaal ïeldhaftige doch vergeefse pogingen om te helpen. Een Brits vliegtuig -oogde twee maal door het uitwerpen van een kabel een verbinding tussen de wal en het wrak tot stand te brengen Dinsdagmorgen vroeg zette een zware boot bemand met ervaren matrozen die zich vrijwillig voor deze tocht hadden gemeld, toch koers naar ue „Champoilion". De boot vorderde langzaam, vechtend met elke op haar weg komende golf, doch toen ze op vijftien meter van het gestrande schip was, sloeg zij om. De matrozen ge raakten te water, doch wisten via een lijn, die hun boot verbond met de kust, t.e wal weer te bereiken. Daar door tot wanhoop gebracht, stortten verschillende schipbreukelingen zich in zee, hopend zo naar de wal te drij ven, wat meestal gelukte doordat red ders zich uitgerust met touwen in zee begaven. De laatsten. w.o. de kapitein van de ..Champoilion", werden tenslotte van het wrak gehaald door de havenloods Radwan Baltadji, die van de acht km. verwijderde haven met een grote motorboot het wrak wist te bereiken. Hij maakte verschillende tochten Vele geredden die door de door stane ontberingen waren geschokt cn verzwakt, zijn in verpleegcentra opge nomen. Op het schip bevond zich ook een Nederlandse, mej. C. W. J. a. Hulsman, die secretaresse is bij het departement van Buit. Zaken. Zij was op weg naar Bagdad en behoort tot de geredden. Aanleiding tot de herrie was het feit, dat de raad Maandag het aan alle ge meenten in ons land gerichte adres van de EVC aangaande de uitkering van een Kerstgratificatie en verhoging, der steunnormen na een uitgebreid debat voor kennisgeving had aangenomen. Gistermorgen was een aantai arbeiders naar het dorp gekomen, waar een ver zoek aan de burgemeester werd over handigd, om terug te komen op de be slissing van Maandag. Zonder discussie werd ook dit verzoek voor kennisge ving aangenomen. De arbeiders schaar den zich toen om het gemeentehuis, met de bedoeling, de raadsleden hier over persoonlijk ter verantwoording te roepen. Zo ver kwam het niet. De poli tie voorkwam zulks. Wel werden ver schillende leden bij het naar huis gaan door de arbeiders nageroepen. Telegram aan minister Ook te Veendam vonden samenscho lingen van grote groepen werklozen plaats voor het gemeentehuis en het bureau van sociale zaken. Naar aanlei ding van de in vele gezinnen van werklozen heersende nood heeft de fe deratie Veendam van de PvdA gisteren een telegram aan de minister van So ciale Zaken gericht, waarin dringend wordt verzocht maatregelen te nemen ter verbetering van de werkloosheids regeling, Rallye van Monie Carlo Tengevolge van onvoorziene omstan digheden is het nodig gebleken een nieuw tijdschema voor de Rallye van Monte Carlo op te stellen. De tijdstip pen van vertrek der deelnemers op 20 Januari zijn voor de diverse routes als volgt bepaald: Glasgow 12 uur 58. Lis sabon 13 uur 59, Palermo 14' uur 33, Stockholm 16 uur 13, Oslo 16 uur 45, Monte Carlo 19 uur 21 en München 21 uur 32 (Greenwich tijd). De hiermee corresponderende tijden van aankomst te Monte Carlo op 23 Januari zijn: Route Lissabon 9 uur 15, Route Glasgow 11 uur 20, Route Stock holm 13 uur. 10 uur Route Oslo 14 u. Route Palermo 14 u. 20 u. Route Monte Carlo 14 uur 40 en Route München 16 uur 10. zaakt. De dorpen Bergen en Ayen zul len met Kerstmis waarschijnlijk geiso- leerd cp een eiland komen te liggen, daar rondom de weilanden reeds zijn overstroomd en het water bijna gelijk staat aan de wegen, die de verbinding met de buitenwereld vormen. Naar de sportcommissie van de Kon. Ned. Wielerunie ons meedeelt zal de Ronde van Nederland in 1953 met toe stemming van de KNWU van 18 t.m. 23 Mei gehouden worden. Zoals men zich herinnert zijn op het in November j.l. te Zürich gehouden, kalendercongres van de U,C:I: andere data voor de ronde van Nederland vast gesteld, in weerwil van het protest van de voorzitter van de KNWU, jhr. Van den Berch van Heemstede en wel van 1723 Augustus, de week van de we reldkampioenschappen op de baan, dus een uitermate ongunstig tijdvak. De K.N.W.U. heeft onlangs de U.C.I. verzocht accoord te gaan met de data 18 t.m. 23 Mei. welke vrij zijn op de in ternationale kalender. Hierop is tot nu toe geen antwoord ontvangen. De KNWU heeft zich onder de gegeven, omstandigheden op het standpunt ge steld dat zij gerechtigd is de data voor een ronde in het eigen land zelf te be palen en heeft de organisatoren der halve toestemming gegeven de Ronde van Nederland van 18 t.m. 23 Mei te houden. Het Franse elftal, dat on 25 Decem ber in het stadion te Colombes tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Ruminski (Rijssel); Gianessi (Roubaix) cn Marche (Reims); Ferry (St. Etienne) Jonquet (Reims) en Penverne (Reims); Kopa (Reims), Ujlaki (Nimes), Strap- pe (Rijssel). Piantoni (Nancy) en De- laderiere (Nancy). De Belgische ploeg is op twee plaat sen gewijzigd. Boogaerts, de doelman van Standard C.L. en Maertens, de linkshalf van F.C. Antwerpen, hebben verzocht niet opgesteld te worden, om dat zij zich niet in voldoende conditie gevoelen. Zij zullen onderscheidenlijk vervangen worden door Armand Seg- hers van La Gantoise en Mathonet van Standard C.L., die oorspronkelijk als reserves waren aangewezen. In hun plaats gaan Daenen van Tilleur F.C. en Van Kerkhoven van Daring als inval lers mee. De Belgen zullen dus in deze jpstelling verschijnen: Seghers (La Gan toise) Dirickx (Union St. Gilloise) en Van Brandt (Lierse S.K.)Van der Auwera (Racing Mechelen), Carre (FC Luik) en Mathonet (Standard C.L.) Henri Coppens (Beerschot). Anoul (FC Luik), Mermans (Anderiecht), Straet- mans (White Star) en Janssens (Un. St. Gilloise). Dank zij een spectaculaire eindspurt heeft Jan Derksen (Ned.) op de baan te Essendon een wedstrijd zonder voor gift over 5 mijl gewonnen. Samen met Whitehorn (Victoria) won hij voorts een ploegachtervolging over 2 mijl voor Patterson en Knevitt. REGERING VAN BEN GOERION KRIJGT HET VERTROUWEN De nieuwe Israëlische coalitierege ring van Ben Goerion heeft met 63 te gen 24 stemmen het vertrouwen van het parlement gekregen. JELGISCHE soldaten in Aken maakten Zon dag ruzie met twee tramco Uucteurs. De tram was op weg naar de kazerne, wes halve zij dc trammannen verzochten, een extra rit voor hen te maken. Dat werd geweigerd. De landsverdedigers ge droegen zich toen alles behalve fraai: zij gingen de conducteurs met hun koppelriemen te lijf. De Akenaren, ook niet mis verweerden zich zo ge ducht met een ijzeren «taaf. dat een der Bel gen later in het zieken huis is overleden. j~)E Russische bezet- tingstroepen in We nen gebruiken grote hoeveelheden gas- en electrische stroöm. Op gezette tijden is hun hiervoor de rekening gepresenteerd, maar er wordt niet betaald. De schuld beloopt reeds drie millioen gulden. De an dere bezettende mogend heden betalen wel. j\JET ingang van het nieuwe jaar zal in Spanje de rantsoenering van tabak en tabaks artikelen worden opge heven. QP een tentoonstelling in Wladiwostok zijn dames- en kinderschoe nen van geperst walvis- spek te zien, zo meldt het Russische nieuwsbu reau Tass. Dit schoeisel zou een grote duurzaam heid bezitten'. Binnenkort komen ze ook met gra naten van spek. PRESIDENT TRUMAN heeft enkele wenken gegeven voor het behoud van de huiselijke vrede. Hij zei: „Laat nooit zeep in de badkuip liggen en blijf uit dc keuken. De meeste huisvrouwen ma ken hiervan een levens gevaarlijk verblijf, om dat zjj er niet voorzich tig genoeg zijn. 4

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5