DE VERMISTE OORRING Vragen staat vrij r Pim.PampnPominliPtliirhtniim pas op voor hinderlijke luchtjes Puistjes D.D.D. rolt fó&k plakt tfetek brandt Kersimis in de I ER„ Erfopvolging Neem dus nooit zpmaar „vloei", vraag om MASCOTTE £üMefi eenónaal WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 schijnt misverstand te zijn, dienaangaande. Is er geen testa ment, dan gelden de volgende rege len. De bloedverwanten worden in drie klassen yerdeeld. Zolang er een bloedverwant uit de eerste klasse in leven is, sluit deze de bloedverwan ten van de volgende klassen uit. De eerste klasse wordt gevormd door de overlevende echtgenoot, en de kinderen van de overledene: zij erven ieder voor gelijke delen. De tweede klasse wordt gevormd door de ouders, broers, zusters van de overledene. Ieder der ouders erft tenminste doch overigens bij gelijke delen. De derde klasse vormen dan de grootouders, ooms, tantes, neven en nichten. Het is dus niet zo, dat als een man sterft en hij wel een vrouw doch geen kinderen nalaat, de ouders nog zouden mee-erven, zgn. legitimarissen zijn. Dan erft de vrouw alles. Let wel: als er geen testament is. Vroeger was dat anders maar in 1923 is de huidige regeling gekomen. De Spoorwegen IEMAND reist op een weekkaart en moet dan vóór acht uur in de plaats van bestemming aankomen. Op reis daarheen, wordt hem reeds in de trein om 7.45 bijbetaling ge vraagd omdat hij in overtreding was. De trein waar hij in zat, kwam nml. volgens de dienstregeling ze ven minuten over acht op de be stemming aan. Of dat juist was? Inderdaad was dat juist. De con ducteur kon aan de hand van de dienstregeling nagaan, dat deze rei ziger een trein te laat vertrokken was. Hij zat in de trein die onmoge lijk vóór acht uur „aan" kon zijn. Dus vroeg hij betaling. Ja, en of hij nu negen of negentig minuten te laat is: hij was te laat. Na acht uyr en dat mag nu niet. Anders zduden we een boete per minuut te laat moeten instellen! Stel je voor, zoiets. Maar Mentor kan zich voorstellen, dat lezer het niet leuk vond. En dan.... er zaten zoveel mensen bij! zou hebben. Mentor kan niet anders doen dan aan de hand van de meestal schaarse (en naturlijk altijd eenzijdige) uiteenzetting in een brief een ADVIES geven. Zeker heeft een advies waarde. Maar vooral op juridisch gebied is niet verder te gaan dan een „advies". Dan dit: in dien men werkelijk haast heeft met een geval, schrijf dan op de enve loppe: SPOED. Anders moet men rekenen op ongeveer 8 dagen. Kosten licht CEN juiste maatstaf voor de verde- ling van de lichtrekening is niet te geven. Hetgeen dus prompt een voortdurende bron is van krakeel tussen hoofdbewoner en inwoning. De beste manier (die overigens ook niet ideaal is) is een omslag „per hoofd". Dan krijgt men althans een maatstaf. En dan nog iets. Er zijn ook men sen dié niet aanvragen omdat na overlijöen de gedane uitkeringen van de Noodwet op de nalaten schap zouden worden verhaald. Niets is minder waar, want bij de Noodwet is het: eens gegeven blijft gegeven. Men is in de war met eventueel ontvangen bijsteun. Deze zal inderdaad op de nalatenschap (kunnen) worden verhaald. Kleine reparaties rjEZE zijn steeds voor rekening van de huurder. De twee repara ties die U noemt, nml. nieuwe raam- touwen en een nieuwe „tuimelaar" in de kraan, komen zeker voor huurders (dus Uw) rekening, lezer. Tenzij algemeen plaatselijk gebruik het anders wil, maar wees daar wel erg voorzichtig mee! ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeld links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. Op kosten jagen Het grauwe parelsnoer De vragen rVEN iets aan alle lezers. U weet, dat U werkelijk iedere soort vraag kunt stellen, ook op juridisch gebied. Echterdit laatste wil niet zeggen dat U dus in bepaalde geval len geen juridische bijstand nodig fN dan is er een inwonende dame, die na een jaar allerlei „eisen" gaat stellen. Zoals eigen bel, ge bruik zolder en een kast op de overloop etc. Allemaal zaken die nadrukkelijk niet werden bedongen toen ze de kamer huurde. Ze heeft op al die dingen dan ook geen recht, maar moet genoegen nemen met de situatie, zoals die was toen ze huurde. Verplichting HE LOODGIETER en U kwamen overeen om een vaste wastafel te plaatsen volgens door U opgegeven maat, met spiegel. Het blijkt dat de geplaatste wastafel kleiner is en buitendien geen spiegel heeft. Daar behoeft U natuurlijk geen genoegen mee te nemen. kunt van hem eisen de overeenkomst alsnog pre cies na te komen. Eventueel kunt U hem daartoe langs gerechtelijke weg dwingen. De noodwet INDERDAAD kan Uw moeder een uitkering krijgen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Het feit dat ze een eigen huisje heeft, doet daar niets aan af. Immers, daardoor ont staat alleen een iets lagere uitke ring. Er zijn meer mensen die den ken dat „enig" bezit de uitkering zou uitsluiten. Waarom vraagt men liever niet even aan de Raad van Arbeid? U weet immers: het neen heeft men en het ja kan men (mis schien) krijgen! nil' lijkt wel de titel van een roman. Onze jonge lezeres kreeg een oud parelsnoer. Hoe ze dat het beste kan opknappen? Wel, borste len met een flink vet zeepsop, daar na een nacht in wat melk laten staan en dan \veer met schoon water naspoelen. Dit is de eenvoudigste en meestal ook doeltreffendste manier. Parels, althans bepaalde soorten (want echte parels zijn een levend organisme) kunnen op de lange duur „sterven". Dan is er weinig meer aan te veranderen. Maar U kunt onze remedie toch zonder schade wel even proberen. Moet ik haar verzekeren? LEZERES krijgt drie maal per week hulp van een meisje. Gewaardeerde en welkome hulp. De vraag is nu: moet ik haar ook in alle sociale verzekeringswetten „doen?" Nee, dat behoeft'U niet. In dien een meisje ten minste vijf dagen per week in de huishouding bij één werkgever(ster) werkzaam is, OOK AL IS HET MAAR EEN UUR PER DAG, dan moet ze wel worden verzekerd. Maar al is ze vier volle dagen werkzaam, dan NIET. Tenzij ze ook in winkel of kantoor iets moet schoonmaken. Hij moet betalen UR was bij een van onze lezeressen *-* een jongeman op kamers. Een £EN pension, zo gezegd. Toen werd die jongeman ziek. Hij ging naar de plaats waar zijn moeder was, heel begrijpelijk. Maar nu denkt hij dat zijn ziekte een reden is, om prompt de huur niet meer te voldoen. Dat is fout van hem. Hij moet de huur gewoon doorbetalen, zolang hij niet met inachtneming van de normale termijn heeft opgezegd. Omdat hij niet meer eet, mag hij echter 1/3 korten op de pensionprijs over de dagen dat hij afwezig is. Levensverzekering INDERDAAD is Mentor een voor stander van levensverzekering. En hoe. Dat er soms klachten zijn, is altijd te wijten aan fouten bij het afsluiten gemaakt of een volkomen misvatting bij de verzekerde. Daar om is het nuttig, via onze rubriek, de nodige inlichtingen te vragen. Dat voorkomt verdriet en.schade achteraf. Juist de tariefskeuze is van zo groot belang. Overigens hangt deze sterk samen met het doel dat men zich stelde bij het sluiten. Risicodekking bij overlijden of sparen of beide. Het is mogelijk om bestaande polissen, indien de omstandigheden zich veranderen, te doen wijzigen, aan te passen aan de andere om standigheden. Meestal is bijvoorbeeld verlaging van een polis beter dan afkoop, want men kan nooit zonder verze kering zijn. Zijn er moeilijkheden of kan men het niet eens worden, dan wil Mentor gaarne van advies die nen. MENTOR. Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat U kool, ui of gebakken vi3 hebt gegeten of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 'smprgens nog merkbaar is dan heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek geeft de luchtjes geen kans, want het bevat o.a. chlorophyl en zorgt voor een steeds frisse woning. MENS*** *tT EEN f/7NE Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.40 DONDERDAG 25 DECEMBER (Eerste Kerstdag) HILVERSUM I, 402 tn.: 7.30 NCRV, 9.30 KRO, 14.00—24.00 NCRV. (17.00— 19.00 IKOR). 7.30 Kerstzangdienst. 8.45 Morgenwijding. 9.30 Nieuws. 9.45 Kerst liederen. 10.25 Pontificale Hoogmis van Kerstmis. 12.00 Strijkkwartet. 12.35 Gra- mofoonmuziek. 12.40 Kersttoespraak van Z. H. Paus Pius XII. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Promenade-Or kest en solisten. 14.00 Kerstliederen. 14.30 Kinderkerstffeest. 15.30 Weihnachtsorato- rium, Bach. 17.00 „Kerstmis uit en thuis". 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gra- mofoonmuziek. 19.35 Pianokwartet. 20.00 „Christus geboren", Kerstprogramma. 21.10 „De schrijver en het kind", Kerst hoorspel. 22.15 „Het Kertslied der vol ken". 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Strijkkwartet. HILVERSUM H. 298 m. 8.00 AVRO, 10.00 VPRO, 12.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Blokfluit-ensemble. 9.35 Kin derkoor. 10.00 Kerstdeclamatorium. 11.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Carillon. 12.20 „In 't spionnetje". 12.25 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.05 Mededelin gen of gram.muziek. 13.10 Leger desHeils- orkest en -koor. 13.50 Kerstgroet. 14.00 Radio Philharmonisch Orkest. 15.15 Voor de zieken. 15.45 Oude Franse Kerstliede ren. 16.00 Groeten van Nederlanders in den vreemde. 16.20 „Een witte Kerst....?" Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie, Ing. Mid.) 16.45 Kerstprogramma. 18.00 Nieuws. 18.15 Regeringsuitzending: Prof. dr J. H. Bavinck: „Wetenschap en geloof in In donesië". 18.30 Metropoie-Orkest. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Kerst concert. 20-05 „Koningen in Judea", spel met muziek. 21.05 Zang en orgel. 21.30 Reportage. 21.50 Negro-spirituals. 22.25 Strijk-Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30 „Kerstmis in Parijs", causerie. 23.4524.00 Gramofoonmuziek. VRIJDAG 26 DECEMBER (Tweede Kerstdag) HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 KRO. 9.30—24.00 NCRV. 8.00 Nieuws en Wa terstanden. 8.15 Kinderkoor. 8.25 Hoog mis. 9.30 Nieuws en Waterstanden. 9.45 Gewijde muziek. 10.00 Chr, Geref. Kerk dienst. 11.30 Vocaal-ensemble en solisten. 12.00 Koninklijke Militaire Kapel. 12.30 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.05 Gram-muziek. 13.30 Instru mentaal trio. 14.00 Voordracht. 14.30 Harp- ensemble. 15.00 Meisjeskoor, 15.30 Voor ue jeugd. 16.00 Kamermuziek. 16.25 Emi grantenuitzending. 17.30 Fries programma. 18.00 Gram.muziek. 18.15 Instrumentaal ensemble. 18.45 Huismuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 „The Messiah", oratorium. 22.00 „Kerstfeest buiten de familiekring". 22.30 Kunstrubriek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. HILVERSUM H, 298 m.: 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO, 16.00 VARA. 20.00 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Toren muziek en orgelconcert. 8.45 Poëzie en muziek. 9.15 Omroeporkest. 10.00 „Het verhaal van de vierde wijze uit het Oos ten", klankbeeld. 10.30 Remonstrantse kerkdienst. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Sport en prognose. 12.45 Krontjong ensemble. 13.00 Nieuws en weerover- 7. Intussen was Pim al een heel eind op weg naar huis. Hij had zijn eigen drop al lang op en likte af en toe af wezig aan de dropjes van Pom en Pam. Maar bij nader inzien stak hij ze toch maar weer in zijn zak. De lettertjes wa ren er al een beetje afgegaan maar hij hoopte maar, dat Pom en Pam het niet zouden merken. Nu ja, als je niet zo goed keek, zag je het nietPim wist niet, dat hij in het eerste uur zijn huis nog niet zou terugzien. Hij wist hele maal niet, welk gevaar er boven zijn hoofd hing. Nee, hij was zelfs zozeer in gedachten verdiept, dat bü niet eens de zwarte auto bemerkte, vóórdat deze vlak naast hem stopte. Nieuwsgierig draaide Pim zich om. Zeker iemand, die de weg wilde vragen. Maar vóórdat hij tijd had om zijn mond open te doen, werd het portier opengeklapt en g-eep iemand hem bij zijn regencape. Pim werd met één ruk naar binnen gesleurd en de zwarte auto zette er onmiddellijk de vaart weer in. „Hé, wat moet dat betekenen?" riep Pim verontwaardigd. Wat zijn dat voor manieren? Je kunt iemand maar niet zo van de straat ont voeren!" Zwijg", riep de man. die naast hem zat en hem nog steeds stevig vasthield. „Zwijg of ik maak gehakbal- letjes van je!" Nieuwsgierig keek Pim de man aan, die zulke dreigementen tegen hem uitte. Maar hij werd er niet veel wijzer van. De man had een grota puntmuts op, die hem over het gezicht hing. Pim kon dus helemaal niet zien, met wie hij te maken had. (Advertentie, Ing. Med.) zicht. 13.05 Mededelingen en gram.muziek. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Groeten van Ne derlanders uit den vreemde. 14.00 „Kerst mis in New York". 14.30 Middelneder landse Kerstliederen. 14.45 Gevarieerde muziek. 16.00 „De Hoofdprijs", hoorspel. 16.30 Pianorecital. 16.50 Voor de kinderen. 17.10 Prijsvraag. 17.30 Kerstliederen. 18.00 Nieuws. 18.10 Strijksextet. 18.35 „Kerst mis in Wenen en Hilversum". 19.15 Strijk kwartet. 19.45 „Vrede op Aarde", toe spraak. 20.00 Nieuws. 20.05 „Het rust punt", hoorspel. 20.35 Kamerkoor en or gel. 21.00 „Komedie op de brug", opera. 21.40 „Het dichtertje en de eenzaam heid", hoorspel. 22.10 Spirituals. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwjjding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.muziek. Experimenteel Televisieprogramma van de VARA. 20.15—21.45: 1. „De Hoop" moet varen, filmreportage; 2. Weerover- zicht; 3. Het Kerstverhaal in de schilder kunst; 4. „De verloren melodie", TV-fan- tasie. ZATERDAG 27 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30 12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Promenade-Orkest en soliste. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Gram.muziek. 14.40 Amateur-programma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Gram.muziek. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Instrumentaal ensemble en solist. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Oude Kerstliederen. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muziek. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Gram.muziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Lichtbaken. .DOOR. PATRICIA WENT WORTH „En toen?" vroeg Cicely ademloos. „Toen, kindlief, werd ik op je ver liefd." Nu stond hij op en boog zich over "aar heen, haar handen in de zijne "emend. „Cis.... kijk me aan! Hier hangt al les van af. Als je me niet gelooft, is het afgelopen. Denk na, denk om ons tweeën, denk om alles!" Zachtjes trok Grant Cis uit de stoel Omhoog. „Ik werd verliefd op je", herhaalde bil. „Maar ik wil eerlijk zijnals je geen cent had bezeten, zou ik me er tegen verzet hebben, omdat ik een ami meisje eenvoudig niet kón trou- Wen. Ik zou geprobeerd hebben, je te miiden; of het gelukt zou zijn, is een andere vraag. Ik deed de nagelaten schulden af door een stelletje oude ju belen, dat circa veertig jaar tevoren tp de bank gezet was, te verkopen, -it was een van die dingen, welke ik sraag "oudei voor de politie verborgen wilde den toen ze hier laatst aan de slag ging". „O!".... begon Cicely, maar hij viel "aar lachend in de rede. „Afgezien van dit z.g. bewijs, hadden ze al genoeg materiaal' tegen me ver zameld, vind je ook niet? En nu Cis, ™>ot je eens goed luisteren. We zijn nu auebei veilig en wel, maar 't is op het aatje af geweest. Als die oude Lamb h at getreuzeld had, of we hier in 't ge- niet gekomen waren, hoe zouden jij en ik er dan op dit ogenblik aan toe zijn? Denk eens even na. Het is niet aangenaam, maar hij zocht even naar een woord ontnuchterend. Jij zou dood zijn en ik in de gevangenis en in Londen zouden de krantenjongens hun bladen aan de man proberen te brengen met de uitroep: „Drievoudige moordenaar gearresteerd!" Hij voelde haar handen koud wor den, haar gezicht werd doodsbleek. „Houd op!" „Ga 't eens even na. En kijk nu mij aan. Geloof je, dat ik van je houd, eer lijk en waar. Cis?" Een ogenblik keek ze hem ernstig, vast in de ogen. Toen sprak ze: „Ja, ik geloof het." „En houd jij ook van mij?" „Ja", zei ze opnieuw. Nu liet hij haar handen los en nam haar in de armen, zoals hij 't had ge daan toen ze op hem af kwam rennen. „O, Cis", riep hij uit, „wat hebben wij een tijd verknoeid!" HOOFDSTUK XXXIX Juffrouw Silver nam afscheid. Hoofd inspecteur Lamb bracht haar voor zijn terugkeer naar Londen een plechtig be zoek, waarbij hij opmerkte, dat ze in de stad niet zo heel ver van elkaar woon den maar elkander gewoonlijk buiten schenen te ontmoeten. Juffrouw Silver kuchte, lachte en in formeerde in bijzonderheden naar des i hoofdinspecteurs familie. „Ik hoop, dat mevrouw Lamb 't goed maakt?O, dat doet me plezier. De laatste keer, dat we elkaar ontmoetten, had ze een nogal lelijke hoest. Is die nu helmaal over?" „Ja, dank u wel". „En de dochters? Ik weet. dat Lily heel gelukkig getrouwd is. Ze heeft immers een jongen, die nu zeven maan den moet zijn." Lamb, eerst zeer officieel in houding en manieren, ontdooide snel bij al die belangstelling. Zijn dochters hadden hem .altijd om haar poezelige vingertjes gewonden. „Bijna acht", antwoordde hij, „maar u zou hem wel een jaar geven. Lily zegt, dat hij op mij lijkt". „Wat prettig! En Violet?" „Gaat met Pasen trouwen. Ze krijgt een heel goede manhij heeft een baan in een woningbureau, 't Moeilijkst is, een geschikt huis te vinden. Jongelui moeten niet bij de ouders blijven in wonen. al zou mijn vrouw dat graag willen." Juffrouw Silver haastte zich, met hem in te stemmen. „O, neen, u hebt groot gelijk. Jonge mensen moeten zelfstandig zijn. En is Myrtle al verloofd?" Lamb gromde zachtjes! Myrtle was de jongste dochter en zijn oogappel. Hij wilde niet graag afstand van haar doen. maar was niet op zijn gemak. Zonder 't eigenlijk te willen, stortte hij zijn hart voor juffrouw Silver uit. „Och, ze verlooft zich wel, maar als 't erop aankomt, wil ze niet trouwen. Ze wil haar eigen weg gaan, onafhan kelijk blijven. Mijn vrouw kan dat niet begrijpen, zegt, dat ze met een flinke man moet trouwen en een gezin stich tenbeweert, dat ik haar heb ver wend". „En hebt u dat, hoofdinspecteur?" vroeg juffrouw Silver glimlachend. „Hm"- was het antwoord- „ik geloof van wél. Maar ze is een goed kind en we zijn niet allemaal gelijk". Opstaande zei hij nog: „Ik ben blij, dat dat jonge stel Hathaway met elkaar verzoend is. Er lopen tegenwoordig maar al te veel huwelijken mis, de meeste door gebrek aan een beetje gezond verstand, 't Is vreemd, dat zoveel mensen wel alles doen voor zaken of voor plezier, maar geen hand uitsteken om gelukkig ge trouwd te zijn. Nu, ik moet gaan. Ik dank u nog wel, dat u zo precies ge daan hebt wat gedaan moest worden, toen die Harlow op bezoek kwam en zich zo lelijk versprak, wat ons vat op hem gaf. En de Hathaways mogen u ook wel bedanken. Zij is 't anders maar nauwelijks ontsnapt". „Op boven ons begrip verheven ma nier", verklaarde juffrouw Silver. Zij zelf nam weldra met leedwezen afscheid van Monica Abbott, die haar hartelijk uitnodigde terug te komen. Van Cicely wilde ze geen geld aan nemen. „Nèen, heus niet kindlief, 't Geval was opgelost vóór ik gelegenheid kreeg er iets aan te doen." Cicely keek haar met een dankbare blik aan. „Ik geloof', sprak ze, „dat u mijn leven gered hebt". „Nu, ik hoop, dat het een heel geluk kig leven zal zijn", hernam juffrouw Silver glimlachend. Van Frank Abbott nam ze geen af scheid. Toen hij haar een paar dagen later ging bezoeken, was ze juist bezig iets uit te pakken. Het was een zilver achtige rose vaas, groot genoeg om een pot met blauwe en witte hyacinthen te bevatten, die door een bloemist was be zorgd. De bloemen maakten een prach tig effect in de vaas. Terwijl hij het bewonderde op de ereplaats juist onder een juffrouw Silver dierbare kopie van het „Ontwaken der ziel", vroeg Frank zich af, wie van beiden,. Grant of Cicely, een zo volkomen en solide Victoriaans geschenk had uitgekozen. Dat juffrouw Silver er zeer mee ingenomen was, leed geen twijfel. De kaart met het hartelijke opschrift: „Uit vriendschap en overgro te dankbaarheid", de mooie vorm van de vaas, haar gewicht en de elgante versiering aan de buitenkant, dat alles vormde, in combinatie met de schitte rende hyacinthen, een bron van 't al lergrootste genoegen voor haar. Goedkeurend kuchend, wendde ze zich tot Frank Abbott: „Hoe aardig van hen. Ik ben er werkelijk door ontroerd. Zo'n mooie vaas en dan die bloemen pracht in één woord. En die harmonie tussen vaas en bloemen. Vind je het gek als ik zeg, dat het me herinnert aan Lord Tennyson's vergelijking, dat vrouw tot man staat „als volmaakte muziek tot edele woorden". Zie eens die hyaeinthen zo teer en lief. En de vaas, die ze omvat, zo sterk en flink!" Frank had altijd gedacht, dat hij zijn juffrouw Silver op z'n duimpje kende haar verstand, haar hoge beginse len, haar bekwaamheid, haar .gevoel., maar bij deze gelegenheid stond hij sprakeloos. Voor de rest van zijn le ven zou hij aan zijn nichtje Cicely denken als aan een hyacinth, gesteund en beschermd door een vaas van duur zaam metaal en mooie tekening. En hij zou niet schromen het haar te vertel len ook! Reeds te voren verheugde hij zich erop en dit vooruitzicht deed hem zijn moedertaal, met al haar toch zo rijke hulpbronnen, totaal veronachtza men. Terugvallend in de oude zonde, zo dikwijls openlijk gelaakt door zijn chef hoofdinspecteur Lamb, vatte Frank ten slotte zijn mening samen in één kort Frans zinnetje: „Le mot juste!" Inderdaad, juffrouw Silver had „het juiste woord" gekozen. EINDE BACH'S WEIHNACHTSORATO- RIUM, een in feite onjuiste be naming voor het zestal cantates dat J. S. Bach schreef voor drie Kerstdagen, de Nieuwjaarsdag, de Zondag na Nieuwjaar en de Driekoningendag. Doorgaans wor den slechts de eerste drie plus het beginkoor van de vierde uit gevoerd. Ditmaal volstaat de om roep met drie (Donderdag 15.30 over Hilversum 1, 402 m.) en naar KONINGEN IN JUDEA, een spel van de Amerikaanse schrijjster Dorothy Sayers. Zij is hier te lande vooral bekend als schrijfster van thrillers, maar wordt daarginds zo mogelijk nog meer gewaardeerd om haar be langrijke religieuze romans en geschriften. Dit spel heeft uiter aard de Geboorte tot onder werp. Donderdag 20.05 over Hil versum II, 298 m.) THE MESSIAH een oratorium van G. F. Handel, op teksten uit de Bijbel. Een van de meest be langwekkende werken van deze meester. (Vrijdag 19.10 over Hil versum 1, 402 m.) RICHARD STRAUSS, met name van werken voor blaasorkest van deze in 1948 gestorven componist. Er wordt voor harmonie- en fan fareorkest weinig goeds geschre ven; de grote componisten bekom meren er Zich vrijwel in het ge heel niet om. Van Strauss is na zijn dood uitgegeven een sym- phonie voor blazers, getiteld de Vrolijke Werkplaats, kennelijk een werk in het humoristische genre. Leden van de Kon. Mil. Kapel zullen het uitvoeren. Za terdag 17.15 over Hilversum II, cUo TUI.), 20.50 „100 Jaar Kromstaf". 21.00 Geva rieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wh lui den de Zondag in! 23.00 Nieuws. 2315 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Opera- programma. *HLYERSUM n. 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO 20.00-24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.10 Siï?minUzlek' 7,15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram-muziek. 8.00 Nieuws en weer. berichten. 8.18 Gram.muziek. 8.35 Orgel» spel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.» muziek. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12 33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Com- mentaar. 13.20 Metropoie-Orkest. 13 50 Radio-weekjournaal. 14.20 Harmonie-Or kest. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Dans muziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Militaire Kapel. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia ïn'ÜÜ ?rf.el.en zang' 1845 Grammuziek! 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passé- partout", causerie. 19.40 „Het Oude Testa, ment in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20 05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Gram.muziek. 22.40 „Onder de Pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7