OP DE DREMPEL VAN HET NIEUWE 1953 Voor vele problemen werd dit jaar nog geen oplossing gevonden neenr Toch kwam veel tot stand Het gastenboek in 1952 De Sovj OUDEJAARSNUMMER Woensdag 31 December 1952 Verenigingsleven was zeer actief DE OUDEJAARSNU Onoplosbc Conver fjE VRACHTWAGEN VAN DE FIRMA TIJD verhuizingen door alle eeuwen - is weer voor de deur verschenen en we maken onze laatste gang door het oude huis om te zien of er ergens in een verloren hoekje of weggeschoven op een stoffige zolder nog iets is achtergebleven, dat wc ook in de nieuwe woning 1953 waarschijnlijk nodig zullen hebben. Zo'n wandeling door de reeds opgeruimde vertrekken blijkt toch wel haar nut af werpen. Hier en daar ligt nog zo het een en ander, dat we graag als afgedaan hadden beschouwd, maar dat toch in de ver huiswagen zal moeten worden geladen wil het niet aan onze aandacht ontsnappen. Het verkeersvraagstuk bijvoorbeeld, waaraan al jarenlang wordt gedokterd en nauw daarmee verband houdend de verbreding van de toegangen tot het Waagplein; het opruimen van minstens 150 krotwoningen, de demping van de We zijn haar al bijna weer vergeten die oude Friese brug. Dertig jaar heeft ze o-e verbinding gevormd tussen Alkmaar, de Langedijker dorpen, West- Friesland, de Wieringermeer en de Afsluitdijk en de volksmond noemde haar terecht: „de brug der zuchten". Schelphoek, het rioleringsplan, de noodschouwburg, de tunnel onder ds Berger overweg, de Verbrande Fan, de Berger tramwe durven bijna niet verder te lopen. Het zou haast lijken of iedereen in het oude huis op nr. 52 op zijn stoel is blijven zitten. En dat toch moeten we zeer stellig ontkennen. Er is veel gedaan zelfs. Heel veel. Wc behoeven slechts de woning- en scholenbouw in herinne ring te brengen, de totstandkoming van de nieuwe, Friese brug, de Braderie - het succesvolle verkoopfeest van de Middenstand - om tot de overtuiging te ko men, dat men in Alkmaar waarlijk niet heeft stilgezeten en oprecht heeft ge tracht de stad tot grotere bloei te brengen, voor zover de omstandigheden dat toelieten. UET WAREN juist die omstandigheden, welke de uitvoering van vele goede voornemens in de weg hebben gestaan. De economische situatie van ons land, de moeilijke financiële positie, waarin overheid en bedrijfsleven verkeerden deden ook in onze stad hun invloed gel den. Zo maakten wij dit jaar de faillis sementen mee van twee nieuwe indu stries wier komst met gejuich was be groet. omdat zij er toe zouden bijdragen dat de werkloosheid in Alkmaar belang rijk zou worden beperkt. Ondanks de mooie voorspiegelingen, dat na verloop van tijd in het lompenhuis op de voor malige scheepswerf t' Hondsbosch zes tig ongeschoolde arbeidskrachten te werk zouden kunnen worden gesteld, •moest de fa. Emiel de Raav reeds enke- ke maanden later het hoofd in de schoot leggen. Nog meer opzien baarde het faillissement van de N.V. Nemogra, de grafkistenfabriek, die een fraai gebouw kreeg op het industrieterrein Noord en vier maanden na de oprichting als een kaartenhuis in elkaar zakte. Niet al leen vermeerderde daardoor het aantal werklozen, maar ook werden vele klei ne aandeelhouders door het verlies van hun vaak geleende investeringskapi taaltje in ernstige financiële moeilijk heden gebracht. Evenmin florissant was de toestand in de scheepsbouw. Hoewel op 5 Juni nog een nieuw schip, de Aulanko voor Finse rekening, van sta pel liep, moest het personeel door het uitblijven van orders worden ingekrom pen. Een lichtpuntje was de bloei van een andere, plaatselijke industrie: de Nederlandse machinefabriek aan het Zeglis liet een reusachtige fabriekshal bouwen om ruimte te krijgen voor het afwerken van de orders, die zelfs van ver over onze grenzen binnenstroom- den. De uitkomsten in de meeste bedrij ven zijn over het algemeen niet onbe vredigend geweest, maar unaniem werd geklaagd over de belastingpolitiek, die voor een belangrijk deel oorzaak werd van een ernstig kapitaalgebrek. Ook de middenstand uit Alkmaar maakte een redelijk jaar mee, wat voor een be langrijk deel was té danken aan de gunstige resultaten van land- en tuin bouw. De werkloosheid werkloosheid in Alkmaar en om geving, die wij hierboven reeds even aanstipten, kon helaas niet worden be teugeld en steeg tot boven het landelijk gemiddelde. In 1951 bedroeg het aantal werklozen op eind Juli 252, dit jaar stonden er 937 ingeschreven en dit ver schil toont aan. dat terwijl verleden jaar de werkloosheid zoals gebruikelijk in de zomermaanden sterk afnam in 1952 een vrij hoog gemiddelde bleef ge handhaafd. Het rayon Alkmaar, waar in zich vele bouwvakarbeiders hebben geconcentreerd ving de terugslag op van de mindere werkgelegenheid in de bouwvakken en dat was een van de re denen waarom het plaatselijke gemid delde steeg tot 42 werklozen per dui zend beroepsbeoefenaars tegen 41 over hét gehele land. In 1951 bedroeg dit cijfer 25 voor Alkmaar en omgeving en 28 voor het gehele land. Het zou gemakkelijk zijn dit over zicht in een mineurstemming te houden en toch is daarvoor geen reden. On de andere kant van de weegschaal staan te- veel goede zake», die het evenwicht kunnen handhaven. Wij memoreerden reeds de woningbouw. Woningbouw CR KWAMEN ongeveer 150 nieuwe zogenaamde woningwetwoningen ge reed en met de bouw van 84 woningen door de gemeente, 33 door Rochdale en 74 door Goed Wonen werd in dit jaar een aanvang gemaakt. Verder werden er 61 particuliere huizen gebouwd, waarvan 24 bouwkaswoningen aan de Talmaslraat, die zo goed als voltooid zijn. Bij- alle groei van het huizenbezit bleef het aantal woningzoekenden prac- tisch gelijk aan dat van verleden jaar. Hun aantal schommelt nog steeds om en nabij de duizend. Over de activiteit van het Huisvestingbureau kunnen we nog mededelen, dat er in het afgelopen jaar 585 woningen werden toegewezen. Men dient bij dit cijfer die gevallen te rekenen, waarbij door opschuivingen en ruilingen drie tot vijf gezinnen waren1 betrokken. Twee gezinnen werden uit een bouwval gehaald en op betere wij ze onder dak gebracht, buiten de uit zendingen in het industriecomplex aan het Raaksje. De woningbouw in de om liggende gemeenten heeft evenmin stil gelegen. De gemeenteraden gingen be langrijke leningen aan om de huizen bouw te financiëren. Ook het scholenbezit in Alkmaar breidde zich uit. Op 9 Januari werd de kleuterschool „Kleu.terweide" in ge bruik genomen. „Een glazen paleisje", zoals bij de openingsplechtigheid werd opgemerkt; de ULO-school aan deKre- lagestraat onderging een belangrijke uitbreiding en aan het Zeglis kwam de Oostenrijkse school „Oostwijk" gereed. Verschillende schoolgebouwen kregen dit jaar belangrijke interne verbete ringen, die het onderwijs ten goede kwamen. Een van de grootste projecten, die thans nog in uitvoering is. is de nieuwe Handelsschool en de Rijksland- bouwwinterschool aan de Bergerweg. Ook op ander terrein werd veel activi teit betoond. Op 15 November werd het ziekenfondsgeb'ouiy officieel geopend en als bewijs dat er met particulier ini tiatief ook in deze ambtelijke wereld nog wel het een en ander is te berei ken openden de leden van de Baptis- tenkerk op 7 December hun eigen1 bede huis. De 20ste Mei was een heugelijke dag voor de katholieke tuindersorgani satie. de LTB, die aan haar gebouwen complex aan het Noordhollands kanaal een nieuw gedeelte toevoegde. Hoogiepunien HOOGTEPUNTEN in het stedelijk le- ven zijn ongetwijfeld geweest het Koninklijk bezoek op 20 Juni, de ope ning van de nieuwe Friese brug op 10 Juni en de Braderie, die op I, 2 en 3 Juli duizenden naar Alkmaar lokte. De indruk van deze gebeurtenissen ligt nog zo vers in het geheugen, dat wij met erkenning van liun belangrijkheid voor de historie van de stad hierop thans niet. verder zullen ingaan. Even kort kunnen wij zijn over de verbindingen van Alkmaar met de omliggende ge westen. De Friese brug bleek een ste vige schakel te vormen in het verkeer van en naar Friesland, dat nu meer dan anders de route over Alkmaar en door de Wieringermeer nam: voor het vreemdelingenverkeer was de nieuwe Bergerweg. waarover destijds in de Bergense raad nogal het een en ander is te doen geweest, een verbetering van grote importantie eft de spoorwegver binding met Den Helder steeg op 7 Ja nuari in waarde door het ingebruikne- men van diesel-electrisch materiaal. Over de zielige toestand van het treintje AlkmaarHoorn is onlangs nog het nodige geschreven. Het inten sieve verkeer in Alkmaars binnenstad, dat de verkeerscommissie reeds lange tijd de nodige hoofdbrekens bezorgt, veroorzaakte tal van ongevallen, waar van er wonderlijk genoeg gelukkig slechts twee waren met dodelijke af loop: Op 8 Mei werd de bromfietser A. G. op de hoek van de Rembrandt- straat dodelijk gewond, op 27 Juni werd de heer C. W. op het Verdronkenoord door een vrachtauto overreden. Het aantal verkeersongevallen, waarbij ge wonden vielen en in vele gevallen ern stige materiële schade werd toege bracht passeerde evenals vorig jaar ver de vierhonderd. Ter vergelijking geven wij hier de cijfers van de laatste jaren: 1951: 436 ongevallen, waarvan vier met dodelijke afloop, 1950: 429(1), 1949: 310(3), 1948: 315(4). DUIM 210.000 vreemde lingen hebben in 1952, een bezoek gebracht aan Alkmaar. Onder hen waren figuren met na tionale en internationale bekendheid, rustige bur gers, die jaren hadden gespaard om een reis naar het buitenland te ondernemen; avontuur lijke jongelui, die zonder dit spaarpotje evengoed hun doel bereikten. Van die honderdduizenden hebben wij er enkele tientallen voor het voet licht gebracht met een plaatje of een kort in terview en in dit bestek zullen wij nog even het zoeklicht van de herin nering richten op hen, die tijdens deze gesprek ken iets over onze stad hebben gezegd. De president van de Nederlandse tafelronde tijdens het in Alkmaar gehouden congres: „Ik prijs de hartelijke wijze waarop Alkmaars burge rij ons tegemoet is ge treden". De charmante Spaanse balletdanseres Maria Te resa Martos uit Grana da: „We hadden in Gra nada al veel van de kaas markt gehoord". Angelo Spanio, burge meester van Venetië: SABU ..exotische gast. „Ruitertjes hebben we ook in de San Marco". Michael Barsley, BBC- reporter: „Ik zal Alk maar aanbevelen in het Holiday-Hour". Betty Pidd. boeren dochter uit Dexter (Mi chigan): „Ik dacht dat iedereen hier op klom pen liep". Max Nohr, student uit Johannesburg: „Er zijn in Alkmaar baie mooie vrouwmense". Giulio d'Alessio, Ita liaans reisagent: „Alk maar is mooi enzo netjes". Jean H. P. Jacobs, deel nemer aan de prijsvraag van de VW voor jour nalisten: „Alkmaar is de metropool der polders". L. H. G. Tabak: „Deze stad vraagt eigen intia- tief als ge op ontdek kingstocht gaat". Awie Labuschagne, Zuid-Afrikaans journa list: „Een stad so rijk aan weelde vir die fijnproe- wer". Sabu Elephant-boy-: „Uw kaasmarkt is mooi en uw publiek aardig' Wij zouden nog wel even door kunnen gaan. Deze korte bloemlezing bewijst echter reeds vol doende dat onze stad de bezoekers heeft geboden, wat zij er van verwacht ten. En in vele gevallen zelfs meer dan dat. Een droeve lijst QOK DE omliggende plaatsen kregen hun droeve lijst van verkeersonge lukken. In Oudkarspel verloor op 5 Ja nuari F. M. het leven. Op 6 Maart werd in Limmen een 12-jarig meisje gedood, op 22/3 een 2Vi-jarig kind te Bergen. Op 29 April kwam de 21-jarige B. uit Nieuwe Niedorp om bij de Omval; in Oudorp eiste het verkeer verschillen de slachtoffers, van wie wij in dit be stek noemen de 70-jarige heer Q„ Kape laan T. D. maakte op 11 Augustus een dodelijke val bij Den Helder. Op 14 Aug. overleed mevr. G. te Heiloo door een verkeersongeluk. Op 4 November werd de heer A. B. uit Alkmaar in Heerhugowaard aangereden en gedood en twee weken later verloor de 25-jari- ge J. S. uit Spanbroek het leven toen zijn auto in de Beemster slipte. En daar mee is de opgave van hen, die op ge welddadige wijze uit dit aardse bestaan werden weggerukt nog niet ten einde. Twee militaire vliegers uit Alkmaar vonden bij het neerstorten van hun toe stellen de dood. Oudorp betreurde het verlies van een van zijn zonen, die bij oefeningen op de Veluwe het leven liet en in Spanbroek werd de jeugdige N. W. dodelijk gewond toen een granaat ontplofte. In Antibes (Zuid-Frankrijk) ligt het Alkmaarse echtpaar S. begra ven. dat tijdens een vacantiereisje door het No.odlot werd achterhaald. Een on- gejtuk .met een lostrechter kostte op 26 November het leven van de heer K. H. en te Schoorldam reed op 15 December een auto in het Noord-Hollands kanaal, waarbij een dame om het leven kwam. Over de rampzalige brand in Wes- De twee strandingen, welke het meeste opzien baarden waren die van het Noorse s.s. Frameggen op de Hondsbossche en de Poolse trawler Drozd bij Egmond. We zien hier het laatste schip bezig zich aan de greep van het zand te ont worstelen. terlicht, die het leven eiste van twee bejaarde bewoners wordt elders in dit nummer geschreven, evenals over de brand in de burgemeester Boschstraat, waarbij de 11-jarige Gerrit V. zulke ernstige brandwonden opliep, dat hij de volgende dag overleed. Vier kinderen kwamen in het afgelo pen jaar door verdrinking om het le ven, twee in het Noordhollands kanaal, één in de Kortenaerkade en één in de Hoornse vaart. Op 6 Juli verdronk bij de Omval de 36-jarige bootsman Van G. toen hij in het nieuwe kanaal proeven nam met een duikerspakuitrusting. Hiermede willen wij deze bittere her innering aan het leed, dat ook in 1952 vele gezinnen in diepe rouw dompelde, besluiten. Een herinnering, die, hoe vreselijk ook. in dit overzicht niet mocht ontbreken, opdat zij speciaal de weggebruikers als ernstige waarschu wing diene om in het verkeer de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Ware dit steeds het geval geweest dan zou deze lijst beduidend kleiner zijn ge worden. Criminaliteit DE CRIMINALITEIT stak verschillen- de malen haar hoofd op, maar de politie sloeg onverbiddelijk en snel toe en zo kon het gebeuren, dat slechts en kele dagen na de lafhartige roofover val op de alleenwonende landbouwer P. Akkerman op 4 Maart 1952 de da ders werden gearresteerd. Jacob van de V. en Gerardus H. hoorden zich veroordelen tot resp. vijf en zes jaar gevangenisstraf. Even snel werd de in braak bij de juwelier Oudes opgelost- De Alkmaarder A. H. de M„ die uit de winkel in het Payglop voor een waarde van f 21000 wegnam, werd gestraft met drie jaar. Andere geruchtmakende zaken waren de affaire Stad en Land, waarbij de hoofdverdachte P. werd vrijgesproken en de diefstallen in Duin en Bosch te Castricum. Acht maanden gevangenis straf was het lot van de jeugdige fa brieksarbeidster Fetje M., die een por tefeuille met f 7500 rolde. Dit vergrijp had een ergerlijke nasleep omdat het Roddelspook, in verband met deze zaak. de naam van een bekend Alkmaars za kenman door het slijk sleurde. Een of- ficeel démenti van de politie bleek noodzakelijk om de geruchten, die met graagte de ronde deden, te doen ver stommen. In Juli stal een 20-jarige dienstbode f 400 van haar mevrouw, bij de NCZ werd ingebroken en in tal van andere gevallen moest de politie er aan te pas komen om het Recht te doen ze gevieren. In Vogelvlucht pjET JAAR 1952 was nauwelijks twee dagen oud toen de Noorse vracht boot Frameggen voor groot nieuws zorgde door op de Hondsbossche zeewe ring te lopen. Het was_ejen_van de wei nige scheepsrampen, die" kich in 1952 langs de kust voordeden. Evenals de Frameggen werd ook de Poolse trawler Drozd, die op 3 September bij Egmond strandde, weer in zijn element gesleept. Een week daarvoor liep ,bij Egmond een Helderse botter op het strand. Op 1 April werd Alkmaar weer gar nizoensstad. Blijkbaar is de legering van het BKL gezien de gevaarlijke datum als een grap bedoeld ge weest, want nauwelijks tien maanden later kwam het bevel, dat het oplei dingsdepot naar Schoonhoven' zou wor den overgeplaatst, een maatregel, die men thans op alle mogelijke manieren probeert ongedaan te maken. Er was meer, dat In deze twaalf maanden de aandacht vroeg van de be volking. We denken hierbij aan de kin derverlamming, die gedurtende het ge hele zomerseizoen bijeenkomsten van de jeugd onmogelijk maakte en vele schoolreisjes in de war stuurde; aan de wijkverdeling. die vele tongen van huisvrouwen in beroering bracht, het bevolkingsonderzoek op tuberculose, de vraag of een koopavond in Alkmaar gewenst was een punt, waarover b(j' de middenstand weinig overeenstem ming bestond en de controverse tus sen AIcmaria V. V. V. en de Federatie. Naast deze zaken, welke het algemeene belang raakten kende onze stad een actief verenigingsleven, dat zich in een onnoemelijk aantal uitvoeringen mani festeerde. Verenigingsleven amateur-toneel vertoonde over het algemeen genomen kwalitatief een vooruitgang en ook de operette- en muziekverenigingen behaalden dit jaar redelijke successen. Het was opmerke lijk, dat het bioscoopbezoek daalde en de belangstelling voor het beroepstoneel en goede concerten toenam. Onder de vele verenigingen, die onze stedelijke samenleving telt, kwamen vele jubilea voor. Wij willen ze hier met enkele za- kenjubilea ook uit de omliggende ge meenten, releveren. In Januari: Sportvereniging Foresters, Heiloo (eer ste lustrum), Alkmaarse kegelclub „Op 't kantje af" (25 jaar), IJsclub Omval (25 jaar), Kegelclub O K. P. (25 jaar), St. Vincentiusver. (100 jaar). In Februari: Gouden jubileum Turn- lust, Bergense hengelsportver. De Kar per (25 jaar), RK toneelver. Dindua (30 jaar). In Maart: De Landelijke rijvereniging Heiloo (25 jaar), Coöp. Boerenleenbank te Warmenhuizen (40 jaar), Coöp. Boerenleenbank Schermer- horn (50 jaar), Vrijd. Ver. De Dageraad (50 jaar), De Laatste Eer (te Koedijk) (30 jaar), Alkmaarse Bestuurdersbond Het hoogtepunt van het jaar was het koninklijk bezoek aan onze contreien op 25 Juni. Alkmaar viel de eer te beurt de Hoge Gasten bij hun komst naar Noord-Holland te mogen verwelkomen en heeft deze taak met blijdschap aanvaard. Behalve een bezoek aan de kaas markt, nam het Koninklijk Paar een kijkje bij de oude stadsmuur, waar H.M. Koningin Juliana een gedenksteen onthulde. De jeugd de monstreerde in het Sportpark en op het stadhuis werden vele vooraan staande ingezetenen aan de Konin gin voorgesteld. Haar rondrit door oud en nieuw Alkmaar werd een triomftocht. (50 jaar). In April: Bio-vacantieoord (25 jaar). In Mei: Fa Stoel (100 jaar), Boerenleenbank Zuid- en Noord-Scher mer (50 jaar), Sportver. Egmonöia (25 jaar). In Juni Vislust te West-Graft- dijk (40 jaar). In Juli: St. Elizabeth- ziekenhuis (25 jaar), Retraitehuis te Bergen (25 jaar), Postharmonie (15 jaar). In Augustu: Fokvereniging Samenwerking te Heerhugowaard (25 jaar). In September: Koloniehuis St Jozef te Egmond aan Zee (25 jaar), Hengelsportver. Luctor et Emergo (eer ste lustrum). In October: Kofa Spruyt (75 jaar), Alg. ver. voor zie- kenverpl. (25 jaar), Zaadhandel Beem- sterboer te Warmenhuizen (40 jaar), Muziekver. Excelsior (30 jaar). Ned. Herv. Vrouwenclub USO <25 jaar), 'Hengelsportver. Koedijk (50 jaar), POA Alkmaar (25 jaar), RK Lyceum (25 jaar. In November: Ver. voor zie- kenhuisverpl. Egmond aan Zee (25 jaar), Alkmaarse Mixed Hockeyclub (40 jaar). In December: Coöp. Zui velfabriek Excelsior te Heerhugowaard (40 jaar). De omgeving E)IT ondanks zijn lengte nog altijd globale overzicht besluiten we met een vluchtige reis langs de dorpen in de omgeving van Alkmaar, die wij in de loop van dit verslag reeds hier en daar hebben gememoreerd. Bergen beleefde het afscheid van H. L. baron Taets van Amerongen', de aankoop van het Oude Hof, de breuk tussen VVV en een aantal pension- en hotelhouders en tot slot de ingebruikneming van een moderne Dental-car op 5 November. K o e d ij k kreeg zijn eigen VW, maar vond de stichting van een dorpshuis nog te duur. Op 5 Juni werd een nieu we motorspuit in gebruik genomen. In Heiloo was het de Badhuiskwestie die de gemoederen nogal in opstand bracht. Majoor J. P. van der Steur werd als districtscommandant van de Rijkspolitie opgevolgd door majoor A. C. van Gorkum. Confessionele tegen stellingen spraken uit de discussies over de verlenging van de kermis. Een belangrijke dag voor Egmond aan Zee was de 22ste April toen de nieu we rioolwaterzuiveringsinstallatie in werking werd gesteld. Op 15 Januari werd daar de vereniging voor gezins verzorging opgericht. De heer Geel nam na 37 dienstjaren afscheid als schipper van de reddingsboot. Driehuizen kreeg op 16 September een nieuwe brug. In W e s t-G r a f td ij k bestond de Ne derlands Hervormde kerk driehonderd jaar. S chermerhorn nam afscheid van zijn gemeente-ontvanger de heer J. Klippel en van het schoolhoofd de heer J. A. Wolders. De gemeenteraad besloot tot het aangaan van een geldle ning voor de bouw van een lagere landbouwschool. O u d o r p s jeugd kreeg dank zij het initiatief van de be woners van het Ooievaarsnest een nieuwe speeltuin en Castricum kwam in het nieuws door het verrollen van een compleet woonhuis. Zo gleden twaalf maanden weer voor bij. Zij deden wensen in vervulling gaan, lieten nog meer verlangens onbe antwoord en brachten velen er toe een terugblik te werpen op een jaar, dat toch nog veel goeds heeft gebracht. Daarom ook willen we met een zeker optimisme de drempel van 1953 over schrijden. fli: „Kleulerweide" was een van de belangrijkste aanwinsten voor het Alkmaarse scholenbezit. UET VERG A A het thans aft hebben gesprokei ontwikkelingsgan gevoel voor hero heden te dwingen aan onze invloet zeer belangrijke c onttrokken. De pr Europese federat de gemiddelde l\ staan van organis Kolen, staal in Europees TN FEITE ZIJN er d de eenwording va hand werken. Het po! gische imperialisme vé rechtstreeks wordt g communistische partije lende landen, dwingt 1 de mate van militaire samenwerking. De Ar op deze noodzaak noj klemtoon, omdat ze b grijpen van Europa's groeide verdeeldheid recht van oordeel zijn, nemende mate eerde dan onze kracht uitmi er een belangrijke gre ders, die zowel uit zak ele overwegingen de politieke federatie var propageert. De vorming van de pa was een weinig ges! een politieke autorit relddeel in het leven In het afgelopen jaar die belangrijk groter schijnt in te houden, vorming van de Europ voor Kolen en Staal, de staten staande aut beperkt deel van het e Het is de bedoeling, heer op zich neemt nen en de ijzeri" dustr landen, Frankrijk, Ital land. Intussen werkt h den versterkt parle: plannen van een ve< king: op 10 Maart mo met de opstelling vs grondwet voor een p voor dezelfde groep v: Daarnevens wacht 1 Bonn ondertekende vi Europese leger op u rijk droomt verder van een soortgelijk v bied van de landbou\ eenheid van Europa, weg der politieke org baar scheen, langs de meenschappen tot sta men. TI DEPAALD ZONDEi verloopt deze on gens niet. In Franki heel wat verzet tegen se leger begrepen hei West-Duitsland - be van een land, dat in e drie maal de druk va laars voelde. Maar oo dat men het voor ziel geerde leiderschap va: terechtkomen in de h politici - een overwe; me in de politiek vai hartig woord meespre Op 25 Mei ia in de tekend. Deze afspra West-Duitsland andi tijd waarop de opsU promoveert

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 22